Vážení čtenáři, tento on-line přenos končí, děkujeme Vám za pozornost. Aktuality k situaci kolem koronaviru pro Vás sledujeme v nové on-line reportáži.
Do ČR se velmi krátce po uvolnění restrikcí zavedených vládou v reakci na pandemii covidu-19 začnou vracet zahraniční filmové štáby. Napsal to dnes americký magazín Variety, který rovněž připomněl, že je Česko jednou z nejvyhledávanějších filmových destinací na světě.
Brzy by tak mohlo pokračovat například natáčení druhé řady seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem a Carou Delevignovou v hlavních rolích, seriálu The Falcon and the Winter Soldier z dílny studia Marvel či filmu Transatlantic 473 z produkce streamovací společnosti Netflix.
Zahraniční herci a členové štábů podstoupí test na koronavirus těsně předtím, než opustí svou zemi, a další test po 72 hodinách po příjezdu do ČR. Po dobu, dokud nebude znám výsledek druhého testu, přitom zůstanou v karanténě. Tímto způsobem se mohou vyhnout tomu, aby v izolaci museli pobývat 14 dní po příjezdu.
V Evropě už má covid-19 více než 150 000 obětí, v řadě zemí se ale situace pomalu zlepšuje. V Británii, která nyní eviduje nejvíce mrtvých v souvislosti s koronavirem z evropských zemí, je dnes oznámená denní bilance nižší než v úterý a ve středu.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Bělorusku překročil 20 000, informovala dnes místní média s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Na Ukrajině, která má přibližně čtyřikrát více obyvatel, úřady hlásí 13 691 potvrzených případů. Bělorusko ale podle dostupných údajů provedlo více testů než sousední země (229 466 ku 151 569).
V Bělorusku během uplynulých 24 hodin přibylo 913 nových případů nákazy, čímž celkový počet infikovaných dosáhl 20 168. Od začátku epidemie v zemi s přibližně 9,5 miliony obyvatel zemřelo 116 nakažených, z toho čtyři během uplynulých 24 hodin.
Ukrajina dosud zaznamenala 340 úmrtí s covidem-19. Během uplynulých 24 hodin přibylo 507 infikovaných a 13 úmrtí.
Vývoj epidemiologické situace z posledních dní umožňuje Francii zahájit v pondělí po téměř dvou měsících postupné uvolňování celostátní karantény. Po zasedání vlády to dnes oznámil francouzský premiér Édouard Philippe. Omezení pohybu obyvatel přestanou platit i v pařížském regionu Île-de-France, ačkoli zde pacienti s koronavirem přibývají výrazně rychleji než v jiných částech země, a nebudou se už vztahovat ani na "zranitelné" skupiny. Vláda nicméně v obou případech doporučuje pokračovat v izolaci.
Testy prokázaly v Moravskoslezském kraji za posledních 24 hodin nákazu nemocí covid-19 u dvaceti lidí, od počátku pandemie jich bylo celkem 1102. Dalších 28 lidí (dohromady už 614) se z choroby vyléčilo. Vyplývá to z informací, které dnes k 19:00 zveřejnila na svých internetových stránkách Krajská hygienická stanice v Ostravě.
Sester je zoufale málo, jejich nedostatek se projeví nejvíce teď, když přijdou i ostatní pacienti. Vlna tsunami nakažených nepřišla, ale byli jsme připraveni, říká vrchní sestra z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Lenka Kramářová. Práce sester je náročná tak jako tak, provoz kliniky jede jako vlak, dodává.
Oficiální francouzská bilance obětí covidu-19 za den stoupla z 25 809 úmrtí na 25 987, což znamená menší nárůst než v předchozích třech dnech. Denní přírůstek se zároveň potřetí v tomto měsíci dostal pod hranici 200 mrtvých, čímž se potvrzuje sestupný trend zahájený ve druhém dubnovém týdnu. Opět výrazně klesl počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče, podle agentury Reuters je jich poprvé od 25. března méně než 3000.
Pětimilionové Slovensko, které podle premiéra Igora Matoviče patří k evropské špičce v boji proti pandemii covidu-19, zaznamenalo dosud podle vládních údajů 1445 potvrzených případů, 26 úmrtí a 806 vyléčených. Oproti předchozímu dni přibylo v dnešní bilanci 16 nových případů, jedno úmrtí a 44 uzdravených.
V Maďarsku počet potvrzených případů koronaviru dosáhl 3150, z toho 383 lidí zemřelo a 801 se uzdravilo, uvedla agentura MTI s odvoláním na údaje zveřejněné vládou. Oproti předchozí bilanci přibylo 39 nových případů a deset úmrtí. O den dříve přírůstek činil 46 nakažených a deset mrtvých. Skoro dvě třetiny všech případů v desetimilionové zemi připadají na hlavní město Budapešť a jeho okolí.
Počet potvrzených případů koronaviru v Polsku přesáhl 15 000, oznámila dnes polská média s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Před sídlem vlády ve Varšavě dnes proti omezujícím opatřením proti šíření koronaviru protestovala skupina podnikatelů v čele s jedním z kandidátů na prezidenta.
Počet potvrzených případů nového koronaviru v Praze stoupl od středečního večera o 13 na 1782. Z nemoci covid-19 se za stejnou dobu v metropoli uzdravilo 33 lidí, čímž počet vyléčených stoupl na 783. Počet úmrtí třetím dnem stagnuje na 79. Údaje aktualizované k dnešním 18:00 zveřejnili na svém webu pražští hygienici.
@hygpraha INFORMUJE 📢
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) May 7, 2020
V Praze je, dle posledních výsledků laboratorních testů, celkem 1⃣7⃣8⃣2⃣ potvrzených případů onemocnění covid-19. V průběhu uplynulých 24 hodin bylo potvrzeno 1⃣3⃣ nových pozitivních případů.https://t.co/2vNmMQlf3v#HSHMP #COVID19 #hygiena #praha
Podpora tuzemského cestovního ruchu formou výhodných státních poukazů je podle zástupců podnikatelů zásadní. Kromě toho požadují okamžitou, komplexní a intenzivní pomoc. Patří do ní rychlé předložení akčního plánu vládě, který nyní připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), dále snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na deset procent u služeb v cestovním ruchu a prodloužení programu Antivirus. V tiskové zprávě to dnes uvedly Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a Fórum cestovního ruchu ČR.
Během posledních několika týdnů v Rusku z oken různých nemocničních zařízení záhadně vypadli tři zdravotníci. Dva zemřeli. Třetí, lékař Alexandr Šulepov z Voroněže, města ležícího asi 500 kilometrů jižně od Moskvy, zřejmě přežije. Vypadl z druhého patra nemocnice poté, co na svém pracovišti nejprve léčil pacienty s koronavirem a následně se sám nakazil.
Pákistánský premiér Imran Chán dnes oznámil, že v zemi se od soboty začnou uvolňovat omezení zavedená kvůli koronaviru. Jen o několik hodin dříve přitom místní úřady oznámily nejvyšší denní přírůstek nakažených, informovala agentura Reuters. Premiér rozhodnutí uvolnit omezení zdůvodnil obavami z prohloubení chudoby obyvatel. Pákistánské úřady dnes ohlásily 1523 nových případů a 38 úmrtí za 24 hodin. Tato země s asi 215 miliony obyvatel zaznamenala dosud téměř 25 000 případů nakázy a na 580 úmrtí lidí s covidem-19. Od konce března v Pákistánu platí omezení pohybu.
Dětem v Česku vadí na opatřeních kvůli koronaviru zejména to, že se nemohou vídat s kamarády a nemohou chodit ven bez roušky. Přibližně pětina českých dětí se v souvislosti s nemocí covid-19 zapojila do pomoci ostatním lidem. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který provedla česká pobočka Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) ve spolupráci s agenturou STEM/MARK.
Test na protilátky u 27 000 zdravotníků v americkém státě New York ukázal, že s koronavirem se jich setkalo menší procento než ostatní místní populace. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil newyorský guvernér Andrew Cuomo, podle kterého je to důkaz funkčnosti ochranných prostředků. Cuomo rovněž oznámil, že na komplikace související s nemocí covid-19 v tomto státě ve středu zemřelo 231 lidí, což je o jednoho méně než za předchozí den.
Senát bude o další pětici zákonů ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru rozhodovat příští týden ve středu. Schvalovat má odložení elektronické evidence tržeb (EET) pro všechna odvětví až do konce letošního roku nebo jednorázový příspěvek 500 korun denně, který by měly dostat malé společností s ručením omezeným. Termín schůze dnes stanovil senátní organizační výbor, oznámila tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen.
Roman Prymula odmítl, že by podle něj projekt vývoje vakcíny proti koronaviru v Česku nebyl životaschopný, jak některá média psala. Podle něj jsou ale odborné důvody, proč není vhodné volit vakcínu inaktivovanou, tedy připravenou z usmrceného viru. "Virus v této usmrcené podobě - a těch zkušeností je celá řada - nemůže vyvolat takovou imunitní odpověď jako virus živý," doplnil.
Celosvětové tržby z prodeje luxusního zboží v letošním roce kvůli omezení pohybu v rámci protikoronavirových opatření klesnou až o 35 procent na 189 miliard eur (5,1 bilionu Kč). Propad tak bude mnohem horší než po finanční krizi z přelomu let 2008 a 2009. Na loňskou úroveň se tržby vrátí za dva až tři roky. Vyplývá to ze studie konzultační společnosti Bain.