Itálie se obává dalšího nárůstu nakažených, polovina regionů se od pondělí uzavře

Přenos skončil
Polovina italských regionů bude od pondělí v nejpřísnějším stupni protiepidemických opatření. Tvrdá uzávěra čeká Milán, celou Lombardii a také Řím. Důvodem je nárůst počtu nakažených covidem-19. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Přehled hlavních událostí dne: 

 • Zdravotníci v Česku už aplikovali víc než milion dávek vakcíny proti covidu-19. Očkování dostalo přes 700 000 lidí, někteří už mají obě potřebné dávky.
 • Ve čtvrtek přibylo v Česku 11 083 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem.
 • Těžký průběh covidu-19 vyžadující pobyt v nemocnici mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nyní častěji i mladší lidé.
 • Firmám se podle Hospodářské komory podařilo díky testování odhalit nákazu u tisíců zaměstnanců, kteří o ní nevěděli. Záchyt nemoci se pohybuje od 0,5 až 1,5 procenta.
 • Výrazné uvolnění protiepidemických opatření kvůli covidu-19 se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nedá od 21. března očekávat.
21:46

Spojené státy si ponechají zásoby vakcíny od švédsko-britského výrobce AstraZeneca, aby je mohly podat Američanům, pokud bude tato očkovací látka v zemi schválena. Dnes to řekl koordinátor týmu Bílého domu pro boj s koronavirem Jeff Zients. Podle zdrojů agentury Reuters se AstraZeneca chystá podat žádost o nouzové schválení svého přípravku v USA ještě tento měsíc nebo začátkem dubna.

20:44

Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila k nouzovému použití proticovidovou vakcínu americké firmy Johnson & Johnson. Preparát tak má podporu WHO pro podávání ve všech zemích a lze ho distribuovat i v rámci iniciativy COVAX, jejímž cílem je zajistit rovnoměrný přístup k vakcínám po celém světě.

20:37

Farmaceutická společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že výrazně omezí dodávky své vakcíny proti covidu-19 do Evropské unie. Do konce března dodá 30 milionů očkovacích dávek a za celé letošní první pololetí 100 milionů. Agentura DPA připomíná, že britsko-švédský koncern v poslední době vycházel z toho, že do konce června do sedmadvacítky prodá 220 milionů dávek preparátu.

20:35

Lídři Spojených států, Austrálie, Japonska a Indie se v pátek zavázali, že budou úzce spolupracovat na navýšení produkce vakcín proti covidu-19 v Indii. Podle prohlášení Bílého domu by tato výroba měla být do roku 2022 navýšena o miliardu dávek.

20:20

Středočeský kraj ve čtvrtek testoval na covid-19 děti zdravotníků a dalších klíčových profesí, které navštěvují otevřené školy. Neinvazivní PCR testy postoupilo 762 dětí v 82 školách, žádné nebylo pozitivní, uvedla v pátek na facebooku hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Školy použily testovací sady. Děti si vložily do úst speciální tyčinku, chvíli ji poválely po jazyku, následně ji vyplivly a vrátily do testovací soupravy. Laboratoř pak ze vzorku slin provedla test.

19:54

Na Slovensko v pátek přicestovalo 11 zdravotníků z Belgie a Dánska, kteří od soboty budou s péčí o pacienty s covidem-19 pomáhat v nemocnici v Banské Bystrici. Informoval o tom náměstek ministerstva zdravotnictví Peter Stachura.

Díky této podpoře bude nemocnice moci zvýšit počet lůžek intenzivní péče o čtyři až osm. "Věřím, že díky této pomoci… se nám podaří stabilizovat situaci, která momentálně na Slovensku je, abychom nemuseli překládat pacienty za hranice Slovenska," citovala Stachuru agentura TASR. Takto slovenští zdravotníci poslali nemocné do Polska a Německa.

19:51

Podle odborníků jednorázová změna maturit kvalitu vzdělání nepoškodí, v názoru na další opatření se ale rozcházejí.

19:10

Polovina italských regionů bude od pondělí v nejpřísnějším stupni protiepidemických opatření. Tvrdá uzávěra čeká Milán a celou Lombardii a také Řím.

19:03

Počet lidí, kteří se ve Francii od začátku nynější pandemie nakazili koronavirem, překročil čtyři miliony. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích k dnešku leželo více než 4000 pacientů. Tolik jich tam naposledy bylo 26. listopadu, tedy v době, kdy končila druhá celostátní karanténa.

18:59 Vlajka Brazílie

Generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pátek označil epidemickou situaci v Brazílii za silně znepokojující. V zemi dochází kapacita lůžek intenzivní péče a úřady druhý den po sobě ohlásily více než 2000 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Šéf WHO vyzval politiky, aby přijali co nejpřísnější opatření. Varoval také, že rychlé šíření koronaviru může ohrozit sousední země i celý kontinent, uvedla agentura Reuters.

Na situaci reagují především jednotlivé brazilské státy. Například nejlidnatější stát Sao Paolo ve čtvrtek ohlásil výrazné zpřísnění opatření. Na federální úrovni však ohledně opatření nepanuje shoda. Plošná omezení dlouhodobě odmítá prezident Jair Bolsonaro.

18:51

Do pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze dorazilo dalších 2500 dávek léku bamlanivimab na covid-19. Nemocnice o tom v pátek informovala v tiskové zprávě. Prvních 500 dávek těchto monoklonárních protilátek od americké firmy Eli Lilly přišlo koncem února. Znemožňují viru vstup do buněk a podávají se krátce po nakažení pacientům, kterým hrozí vyšší riziko úmrtí. Lékárna krčské nemocnice slouží jako distribuční místo pro další zdravotnická zařízení, která si o lék mohou pro konkrétního pacienta požádat.

18:27

Německo o prodloužení stálých kontrol na hranicích s Českou republikou rozhodne začátkem nadcházejícího týdne. V pátek to prohlásil mluvčí německého ministerstva vnitra Steve Alter. Dosavadní hodnocení podle něj ukazuje, že kontroly jsou sice účinné, ale šíření koronaviru zcela zastavit nedokážou. Pomezí s Českem chce Německo střežit nejméně do 17. března.

"Rozhodnutí padne jistě začátkem týdne," řekl Alter o dalším výhledu kontrol. Na dotaz novinářů, aby zhodnotil dosavadní přínosy kontrol a jejich efektivitu, odpověděl, že opatření "skutečně funguje". "Samozřejmě ale vidíme, že samotné vnitřní kontroly hranic šíření infekce úplně zastavit nemohou," dodal.

17:59

Pět dní před zveřejněním návrhu společného "očkovacího pasu" stojí Evropská unie před zásadní otázkou. Evropská komise řeší, zda má být za dostatečnou ochranu před covidem-19 považována ruská či čínská vakcína, které zatím nemají unijní autorizaci. Zatímco eurokomisařka Ylva Johanssonová dnes řekla, že do certifikátu se budou počítat pouze vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), někteří činitelé tvrdí opak.

"Chceme vytvořit digitální certifikát, v němž bude zaznamenán negativní PCR test, důkaz o tom, že máte protilátky, nebo že jste očkován vakcínou schválenou EMA," řekla dnes několika evropským médiím komisařka pro vnitřní záležitosti Johanssonová.

To by znamenalo, že by volnou cestu po Evropě měli bez testů či protilátek pouze lidé, kteří budou očkováni jednou ze čtyř dosud schválených vakcín vyráběných firmami Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Například Maďarsko však již začalo své obyvatele očkovat vakcínami čínské firmy Sinopharm a ruskou látkou Sputnik V.

17:47

Švýcarská vláda předběžně plánuje další rozvolňování protiepidemických omezení. Od 22. března by mohly být povoleny akce pod širým nebem s až 150 účastníky. Lidé by také mohli navštěvovat kina či divadla, pokud by počet diváků nepřekročil padesátku. Konečné rozhodnutí však chce vláda učinit až 19. března.

"Současná epidemická situace je nadále velmi citlivá a další vývoj epidemie je nejasný," upozornila však vláda. "Švýcarsko možná čelí třetí vlně nákazy. Lze to předpokládat, i když dopad prvního rozvolňovacího kroku z 1. března ještě nelze posoudit," uvedl kabinet.

17:06

Pro bezpečný návrat žáků do lavic po zlepšení epidemické situace je podle Pirátů potřeba s předstihem připravit pilotáž testování dětí, zajistit dost funkčních testů umožňujících samoodběr i u malých dětí a navýšit personál laboratoří, kde se vyhodnocují PCR testy. Vláda by přípravu strategie pro znovuotevření škol neměla nechávat na poslední chvíli, uvedl v pátek v tiskové zprávě Jakub Dušánek z mediálního odboru Pirátů. Kabinet podle strany v tomto ohledu postupuje nejasně a chaoticky.

16:52

Když někdo předbíhal u očkování, nespáchal trestný čin. Plyne to ze stanoviska státní zástupkyně, jež Aktuálně.cz získalo.

15:53

Pandemie nemoci covid-19 bude mít dlouhodobé následky na duševní zdraví lidí, problémy se mohou projevovat ještě dlouho po odeznění pandemie. Psychické obtíže už nyní pociťují i zdravotníci, lidé ve středním věku, z nízkopříjmových skupin či děti a dospívající. Řekli to účastníci dnešní konference o vlivu pandemie covidu-19 na duševní zdraví, kterou pořádal Zdravotnický deník.

15:43

Snížit počet nakažených s covidem-19 v nemocnicích na zhruba 3000 je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška možné zhruba do poloviny dubna. Řekl to v pátek ČTK. Tento týden počty hospitalizovaných s covidem-19 překročily 9000. Aktuální počet hospitalizovaných by mohl začít klesat příští týden. Průměrný počet nových případů za týden do středy tohoto týdne poklesl proti předcházejícím dnům asi o 2000, tedy zhruba o šest procent.

"V tuto chvíli epidemie stagnuje, až začíná klesat," uvedl Dušek. Reprodukční číslo, tedy počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je 0,9. Rychlost šíření viru zvyšuje nakažlivější britská mutace. Už dříve odborníci uvedli, že může být i za více než polovinou nákaz. Její reprodukční číslo je proti původní mutaci vyšší zhruba o 0,4 procenta.

15:39

Závažné alergické reakce by měly figurovat na seznamu nežádoucích vedlejších účinků vakcíny od společnosti AstraZeneca proti covidu-19, uvedla dnes Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Reagovala tak na tento typ obtíží zaznamenaný v Británii, píše agentura AFP. Britsko-švédská farmaceutická společnost Astrazeneca odmítla obavy ze závažných vedlejších účinků své vakcíny.

15:16

Maďarsko, Švédsko a Madeira se od pondělí přesunou mezi tmavě červená území s největším rizikem koronaviru. Finsko a Monako si pohorší do červené.

15:05

Firmám se podle Hospodářské komory podařilo díky testování odhalit nákazu u tisíců zaměstnanců, kteří o ní nevěděli. Záchyt nemoci se pohybuje od 0,5 až 1,5 procenta. Panují regionální rozdíly, i přestože se testování provádí stejnými testy. Dodavatele samotestovacích sad v posledních dnech zahltily objednávky od firem do 50 pracovníků. Kvůli jejich náročnějšímu vyřizování se mohou prodlužovat čekací lhůty dodávek testů do větších podniků, uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

15:05

Nemocnice Jihlava je kvůli péči o pacienty s covidem-19 na hraně svých technických a personálních možností, má jen malé rezervy. Situace je ale podle ředitele nemocnice Lukáše Veleva lepší než ve čtvrtek. Nemocnici pomohlo, že některé pacienty přemístila do jiných zdravotnických zařízení. O převoz pacientů mimo kraj zatím nežádá. "Včera (ve čtvrtek) byla situace opravdu nejhorší od začátku epidemie, kdy už nám zůstávalo jen několik lůžek, která jsme byli schopni vybavit," řekl novinářům Velev. Pacienty z Jihlavy přijaly nemocnice v Pelhřimově, Třebíči a v Mostištích.

15:04 Ilustrační foto.

Třetina potravinářských podniků nezvládne otestovat všechny zaměstnance do vládou stanovených termínů, sdělila Potravinářská komora ČR.

14:21

Úřady v některých zemích z preventivních důvodů pozastavují očkování proti covidu-19 látkou AstraZeneca kvůli případům krevních sraženin po vakcinaci. K rozhodnutí se vyjádřila také Jarmila Dolečková, ředitelka zdravotní péče AstraZeneca v České republice.

"Analýza našich dat více než 10 milionů záznamů nepřinesla žádný důkaz o zvýšeném riziku plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy v žádné definované věkové skupině, pohlaví, šarži nebo v konkrétní zemi s vakcínou COVID-19 AstraZeneca. Ve skutečnosti je pozorovaný počet těchto typů příhod u očkovaných osob výrazně nižší, než by se očekávalo u běžné populace," říká Dolečková. Případy nyní prošetřuje Evropská léková agentura (EMA). 

14:10

Firmám se podařilo podle Hospodářské komory odhalit nákazu covidem-19 u tisíců zaměstnanců, kteří o ní nevěděli. Záchyt se pohybuje od 0,5 do 1,5 procenta.

13:36 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Většina krajů zatím vyšla s dobrovolnou pomocí a nemusely masivně využít nařízení pracovní povinnosti. "Pracovní povinnost byla nařízena zatím asi 40 lékařům a 60 sestrám v nejpostiženějších krajích," uvedl Blatný

13:35 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Nejsou známy žádné další nákazy jihoafrickou mutací v České republice, oznámil Blatný.

13:34 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"V současné době musí vakcína ochránit především ty, kteří mohou zemřít," uvedl Blatný. Ministerstvo tak nyní neuvažuje o rozšíření priority na zemědělce a potravináře.

13:32 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Od 21. března podle Blatného nedojde k zásadnímu rozvolnění ve smyslu otevírání čehokoliv. Uvažuje se o zvýšení perimetru pro volnočasové aktivity. Situace se zlepšila, ale není to změna, která by umožňovala razantní rozvolnění. "Čím více je výjimek v daném nařízení, tím méně je dodržováno," upozornil Blatný.

13:31 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Chci upozornit, že policisté v očkování nepředběhnout seniory, prioritní je i nadále věk," zdůraznil Blatný.

13:28 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Česko neplánuje žádné změny v očkování vakcínou AstraZeneca kvůli možným komplikacím s trombózou. "Nebyla prokázaná souvislost s těmito potíži, intenzivně se tím zabývá EMA (Evropská léková agentura) i SÚKL," řekl Blatný. "Není důvod postupovat jinak, než v současné době postupujeme, k žádné změně očkovací strategie nedojde. Předpokládáme otevření očkování začátkem dubna pro další věkové kategorie," uvedl.

13:24 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný poděkoval zdravotnickému personálu za jejich nasazení, které trvá a pravděpodobně bude trvat ještě příští týden, ale také lidem za dodržování opatření. "Zdravotníci i záchranáři budou odměněni. Dotační titul se týká lůžkových zařízení. Stejně vysokou odměnu dostanou jako bonifikaci od zdravotních pojišťoven ale i ostatní zdravotníci," slíbil.

13:23 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Koronavirus není onemocnění jen starých lidí. Není výjimkou, že na jednotce intenzivní péče mohou skončit s fatálním koncem i lidé mezi 40. a 50. rokem, zejména pokud mají například ischemickou chorobu srdeční nebo cukrovku," připomněl Blatný. Právě proto je podle něj potřeba dodržovat nastavená opatření.

13:22 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Z lékařů již prošlo očkováním již více než 60 procent a z lékařů lůžkové akutní péče více než 72 procent . "Je to potvrzení naší správné teze o tom, že je potřeba od začátku očkovat zejména zdravotníky, protože díky tomu máme personál, který se díky tomu může starat o pacienty v této složité situaci. Kdyby se tak nestalo, tak by systém již dávno zkolaboval," řekl Blatný. Podle něj je nyní nakaženo jen velmi malé procento lékařů a zdravotníků. Díky očkování klesá také počet nákaz v domovech seniorů. 

13:18 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Naočkováno již bylo více než 700 tisíc osob, přes 300 tisíc z nich i druhou dávkou vakcíny. Naočkovaných je nyní více než 55 procent lidí v nejrizikovější skupině nad 80 let a 70 procent ve skupině 70 až 80 let. Do očkování se významně zapojili praktici, je zapojeno více než 63 procent z nich," řekl Blatný. Podle něj by v dubnu mělo dorazit další dva miliony vakcín od firem Pfizer a Johnson & Johnson.

13:16 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Budu trvat na kontrolách v podnicích, abychom si byli jistí, že ta testování probíhají tak, jak mají probíhat," řekl Blatný.

13:15 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Víme že antigenní test vydává svědectví o době, kdy byl proveden. Jestliže jsem negativní, tak to samozřejmě neznamená, že budu negativní ještě celý další týden. Neznamená to tedy, že firma může rezignovat na platná opatření, například zaměstnanci přestanou nosit roušky, mít rozestupy apod., to v žádném případě není možné a bylo by to nebezpečné," apeloval Blatný na firmy. "Pokud jste byl testován například v úterý a ve středu vám není dobře, tak do té práce nechoďte," řekl Blatný a apeloval na to, aby lidé nechodili do práce, pokud se necítí dobře, a kontaktovali svého lékaře. Testování ve firmách podle něj bude trvat minimálně do května.

13:11 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

V podnicích narůstá počet preventivních antigenních testů. Pozitivita je kolem jednoho až dvou procent, což odpovídá i testování v celé populaci. Jednoznačně doporučovaný je systém samotestování, který je pro zaměstnance nejpohodlnější. Testování ve firmách nemá být směrováno na veřejná odběrová místa, ta jsou pro veřejnost, uvedl Blatný. 

13:09 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Zdá se, že nastavená opatření začínají pomalu fungovat, ale v žádném případě nelze nyní polevit," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci.

13:03

Vakcíny proti covidu-19 nejsou v Evropské unii rozdělované spravedlivě podle počtu obyvatel jednotlivých států, jak se členové bloku původně dohodli. Na rychle svolané tiskové konferenci to dnes prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz s tím, že porovnával údaje z Rakouska s čísly některých dalších členských zemí včetně ČR. Podle Kurze některé členské země zřejmě uzavřely separátní dohody s výrobci vakcín.

Rakouský kancléř proto vyzval EU k větší transparentnosti a nápravě současného stavu.

12:40

Sněmovna umožní od pondělí vstup do svých budov pouze lidem s negativním testem na koronavirus. Vyplývá to z dnešního sdělení tiskového odboru. Potvrzení o podstoupení testu s negativním výsledkem nebude smět být staršího data než z prvního pracovního dne v konkrétním kalendářním týdnu, uvedl tiskový odbor. Nahrazeno bude moci být lékařským potvrzením o prodělání covidu-19 v posledních 90 dnech nebo certifikátem o očkování proti koronaviru. Lidé budou moci předložit také prohlášení o negativitě při testování u svého zaměstnavatele, případně čestné prohlášení o negativním výsledku provedeného samotestu.

12:39

Povinné testování odhalilo na České poště v celé republice 788 pracovníků nakažených koronavirem. Pošta zaměstnává okolo 27 000 lidí.

12:39

Maďarsko dnes oznámilo 9011 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za poslední den. Podle serveru Hungary Today je to dosud nejvyšší denní přírůstek v zemi od vypuknutí pandemie. Dalších 130 lidí s covidem-19 za posledních 24 hodin zemřelo, uvedl vládní web.

12:30

Bulharsko se dnes přidalo k zemím, které zastavily očkování proti nemoci covid-19 vakcínou AstraZeneca kvůli zprávám o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika naočkovaných osob. Na druhé straně Polsko dalo najevo, že tuto látku bude v boji proti koronaviru dál používat. Podle WHO jde o "excelentní" vakcínu.

12:26

Trojice mužů je podle policie podezřelá z ilegálního vjezdu na Trutnovsko v době, kdy byl okres kvůli velkému šíření epidemie covidu-19 v uzávěře. Trojici policie vypátrala podle videonahrávky průjezdu policejními kontrolami, kterou si muži natočili mobilním telefonem a pak dali na sociální sítě. "Nyní čelí podezření ze spáchání přestupku, neboť nestrpěli omezení vyplývající z příslušného krizového opatření," uvedla mluvčí. Jejich prohřešek podle ní bude řešit příslušný správní orgán.

12:25

Měsíc po otevření základních škol v Sasku se v pondělí do tříd vrátí i žáci dalších stupňů. Pro zhruba 240 tisíc školáků tak opět po třech měsících nucené uzavírky kvůli koronaviru začne prezenční výuka. O návrat k normálu ale rozhodně nejde, děti se budou učit v rozdělených skupinách a pokud nebude možné dodržet vzájemný odstup 1,5 metru, budou ty starší muset mít roušky i v lavicích. Vstup do školy navíc bude možný jen s negativním testem, to se nebude týkat jen žáků nižších tříd.

12:09 Ilustrační foto.

V Praze se k očkování proti covidu-19 registrovalo zhruba 23 tisíc pedagogů a dalších pracovníků škol. Většina z nich je mladší 55 let. Očkování mladých učitelů je podle radní hlavního města Mileny Johnové (Praha Sobě) na úkor seniorů a dalších ohrožených skupin. Celkem je podle radní v hlavním městě asi 36 tisíc pracovníků ve školství.

12:09 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Těžký průběh covidu-19 vyžadující pobyt v nemocnici mají podle Blatného častěji mladší lidé. Zhruba šest procent pacientů na JIP je mladších 40 let. Každý desátý s vážným průběhem je ve věku 50 až 59 let. "Často mladí nebo mladší lidé si myslí, že jich se to netýká. Jednoznačně dochází ke snižování věkového průměru přijímaných i těžce nemocných," uvedl ministr. Důvodem podle něj je, že řada starších se už z koronaviru vyléčila, jsou očkovaní a část z nich nemoci podlehla. Průměrný věk lidí s těžkým průběhem covidu-19 je podle dat, která Blatný představil, 68,5 roku a medián 71 let.

12:08

Český Krumlov se připravuje na testování zaměstnanců na koronavirus. Objednal přes 2000 testovacích sad pro úředníky, strážníky, pracovníky technických služeb, divadla či lesů města. Jde zhruba o 400 lidí. Město zvolilo formu samotestování. Zásobu testů chce mít na dva měsíce. Zaměstnanci se budou testovat jednou týdně, řekla mluvčí radnice Petra Nestávalová.

12:08

V Moravskoslezském kraji nebudou od soboty jezdit vybrané víkendové a noční spoje na linkách příměstské autobusové dopravy. Důvodem je rapidní úbytek cestujících po zavedení dalších vládních protikoronavirových opatření, sdělila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

11:59

Česká správa sociálního zabezpečení pracuje na úpravě e-neschopenek, aby se zaměstnavatel dozvěděl, že má pracovníky v izolaci. V izolaci či karanténě jim platí bonus k náhradě mzdy.

11:58

Ministerstvo školství začalo ve čtvrtek testovat své pracovníky na covid-19. Využívá k tomu samotestů, které vyčlenila vláda pro testování zaměstnanců úřadů. Poskytnuté testy předá i ostatním resortním organizacím, kde testování začne nejpozději začátkem příštího týdne, řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

11:55

Itálie zavede o Velikonocích kvůli zhoršené epidemické situaci karanténní uzávěru, od 3. do 5. dubna se z téměř celé země stane takzvaná červená zóna, která dosud platí jen v některých regionech. Výjimku budou mít oblasti s nejnižším stupněm rizika, takzvané bílé zóny, kterou je ale nyní jen Sardinie. Informují o tom místní média s odkazem na návrh, který má dnes schválit italská vláda.

11:36

Epidemie v Královéhradeckém kraji dál zpomaluje. V kraji za týden přibylo 4118 nákaz, o týden dříve 5466. Hygienici od začátku epidemie v kraji zjistili 95 336 potvrzených případů koronaviru. Aktivních případů v kraji za týden ubylo o 1835. "Situace v Královéhradeckém kraji z hlediska počtu nových případů pozitivně testovaných osob má v současné době již zcela jednoznačně klesající trend. Pouze v okrese Jičín se čísla ještě drží v podstatě na stále stejných hodnotách," řekla mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí. Nejrazantnější pokles epidemie v kraji je na Trutnovsku, kde za posledních sedm dní podle ministerstva zdravotnictví přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 356 případů nákazy, přitom ještě v polovině února, kdy bylo Trutnovsko v uzávěře, byl přírůstek v okrese téměř 1300 případů na 100 tisíc obyvatel.

11:34

Ministerstvo zdravotnictví umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem lék ivermektin dle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba vyžaduje souhlas pacienta. "Léčba ivermektinem představuje v současné době experimentální léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, a nelze ji proto nyní považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním COVID-19," uvedlo ministerstvo.

11:34

V Česku již byl podán téměř milion dávek vakcíny. V přepočtu vykázaných očkování je Česká republika v EU sedmá od konce, vede Malta. Ve světě nejrychleji očkuje Izrael.

11:32

Obchodní řetězce podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) dokončily první povinné testování zaměstnanců. Pozitivní antigenní test mělo méně než 0,5 procenta z nich. V některých regionech ale začíná být problém s kapacitou PCR testů, které by pozitivitu potvrdily. SOCR apeluje na vládu, aby problém vyřešila, uvedl dnes v tiskové zprávě. Podle prezidenta svazu Tomáše Prouzy se potvrdilo, že obchody jsou bezpečným místem pro zaměstnance i zákazníky. V obchodech podle něj pracuje zhruba 150 000 lidí.

10:59

Vakcinolog Roman Chlíbek v rozhovoru pro Aktuálně.cz mírní obavy z očkování vakcínou AstraZeneca. Podle něj výskyt trombózy u několika pacientů, kvůli nimž některé evropské země očkování touto vakcínou pozastavily, nemusí s očkováním souviset.

10:47

Školy čeká on-line zápis, učitelé upozorňují na nezralost dětí. Učitelé základních škol se zřejmě budou moci seznámit se svými budoucími prvňáky opět až ve školních lavicích. Stejně jako loni zhatila tradiční zápisy pandemie koronaviru. Například Přerov již pro on-line zápis v devíti základních školách vyčlenil celý duben. Podle zdejších učitelů prvních tříd, kteří tuto situaci zažili již loni, je největší nevýhodou on-line zápisu chybějící možnosti zachytit případnou nezralost dětí pro nástup do školy."Pedagogové u zápisu poznají, jestli dítě je do školy připraveno jak sociálně, tak vědomostně. Mohou rodičům situaci vysvětlit a ti zváží návštěvu pedagogicko-psychologické poradny, která může dát dítěti odklad," uvedla učitelka první třídy Michaela Olehlová ze ZŠ Jana Amose Komenského v Přerově.

10:45

Thajsko dnes oznámilo, že zatím nebude očkovat vakcínou proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. První vakcíny od britsko-švédské firmy měli dnes dostat premiér Prajutch Čan-Oča a další členové vlády. Thajské úřady odklad vakcinace zdůvodnily zprávami o závažných případech krevních sraženin, které se objevily u několika naočkovaných lidí v Evropě, ačkoli spojitost mezi vakcínami a tvorbou sraženin nebyla prokázána. Pozastavení očkování vakcínou od firmy AstraZeneca ve čtvrtek ohlásily Dánsko, Norsko a Island.

10:35

Ministerstvo zdravotnictví nově ode dneška nezveřejňuje aktuální údaje o aktivních případech covidu-19. Tato čísla bude nyní uvádět se čtyřtýdenním zpožděním. Odložení zveřejňování počtu aktivních případů covidu-19 dnes ministerstvo v prohlášení při vstupu na web zdůvodnilo tím, že kvůli vysokým počtům nakažených v posledních týdnech se nyní značně zpožďují hlášení od krajských hygieniků o vyléčených pacientech.

10:34

Rizikový index protiepidemického systému PES, kterým se původně řídila opatření proti šíření koronaviru, se dnes dále držel na hodnotě 73 bodů ze sta odpovídající čtvrtému stupni pohotovosti z pěti. Všechny ukazatele pro výpočet indexu oproti čtvrtku klesly. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, se dnes snížilo ze čtvrtečních 0,96 na 0,91. Oficiálně dále zůstává index PES na nejvyšším stupni.

10:34

U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé již vykazující příznaky covidu-19, podíl pozitivních testů ve čtvrtek dosáhl 45,4 procenta, kdežto před týdnem činil 36,3 procenta. Mírně vyšší byl ve čtvrtek oproti předchozímu týdnu i podíl pozitivních u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým. Dosáhl 20,2 procenta, zatímco předchozí čtvrtek to bylo asi 19,3 procenta.

10:33

Výrazně rostou počty prováděných testů na koronavirus, a to především antigenních, pravděpodobně kvůli nedávnému zahájení povinného testování ve firmách a na úřadech. Třeba v pondělí bylo provedeno skoro 125 000 antigenních testů, což byl největší počet za celou dobu epidemie. Ve čtvrtek bylo antigenních testů přes 103 000 a PCR testů přes 22 000. Naprostá většina testů - téměř 100 000 - byla provedena kvůli prevenci a plošnému testování. Podíl pozitivních případů odhalených preventivním testováním činil 1,3 procenta, zatímco předešlý čtvrtek to bylo 2,4 procenta.

10:31

V Plzeňském kraji se poprvé od půlky ledna snížila týdenní bilance nových případů koronaviru. V uplynulém týdnu jich přibylo 6067, týden předtím 7244.

10:28

V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 947 případů nákazy koronavirem. Bylo to 92 více než ve středu a o 77 nakažených méně než minulý čtvrtek.

10:28

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi zahájila klinické testování své druhé vakcíny proti covidu-19, vyvinula ji společně s americkou Translate Bio. Přípravek používá takzvané mediátorové RNA (mRNA), tedy genetickou informaci viru. Firmy to dnes oznámily v tiskové zprávě.

09:45

Za poslední týden v souvislosti s koronavirem zemřelo v Libereckém kraji 89 lidí, nejvíc od začátku epidemie. Z lidí hospitalizovaných s covidem-19 zemře v nemocnicích v kraji každý pátý. Počty hospitalizovaných jsou nyní v kraji nejvyšší za celou dobu epidemie. Rekordní byl jejich počet v úterý, kdy ve čtyřech páteřních nemocnicích a léčebně ve Cvikově leželo 480 pacientů s covidem.  

09:44

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 12 852 nakažených koronavirem. Je to o 1780 případů méně, než kolik přibylo za předešlý týden. Nejpostiženějším okresem v České republice byl v minulých sedmi dnech Kolín, kde připadlo 1048 osob s covidem-19 na 100 tisíc obyvatel. Středočeské nemocnice se dál potýkají s velkým náporem pacientů s covidem-19. Stav hromadného postižení osob platí ve 12 zařízeních v regionu, naposledy ho ve čtvrtek vyhlásila nemocnice v Kladně.

09:42

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 3962 potvrzených nákaz novým koronavirem. Oproti předchozímu týdnu se přírůstek zvýšil o 25 případů.

09:42

Český průmysl v lednu zpomalil meziroční nárůst na 0,9 procenta z prosincových 2,5 procenta. K růstu nejvíce přispěla produkce kovových výrobků a také výroba chemických látek. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce v Česku v lednu nižší o 0,4 procenta. "Navzdory všem překážkám se průmysl jako celek zatím drží," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

09:29

Na Vysočině se v posledním týdnu prokázal covid-19 u 3323 lidí. Proti minulému týdnu jich bylo o 137 víc. Zemřelo 53 nakažených. Nemocných je 5197. V kraji by se měl postupně zdvojnásobit počet ordinací praktických lékařů, ve kterých se bude očkovat proti covidu-19. "Další ordinace budou zásobovány tak, jak budou přicházet vakcíny. V příštím týdnu by mělo být zásobeno celkem 17 dalších ordinací po 100 dávkách," řekl krajský šéf Sdružení praktických lékařů Tomáš Nosek.

09:23

Na Karlovarsku počty nově nakažených po uzávěře několika okresů klesají. Za týden přibylo 1637 nákaz covidu, o 935 méně než za týden předchozí. Zemřelo 65 lidí. Aktivních případů covidu je 4405. Kapacita lůžkové péče se začíná mírně zvyšovat. Epidemická situace se v kraji výrazně zlepšila hlavně na Chebsku. Zatímco v únoru v době největší vlny patřilo mezi nejpostiženější okresy v zemi, v posledních dnech je na tom nejlépe. Podle karlovarského hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) se na současné příznivé situaci projevilo právě uzavření obou okresů i další opatření.

09:22

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 2492 případů covidu. Je to o 51 více než v předchozím týdnu. Počet nakažených v kraji roste čtvrtým týdnem.

08:55

V Ústeckém kraji za týden přibylo rekordních 7227 nákaz covidem, o 35 víc než za týden předchozí. Od minulého pátku s nemocí zemřelo 130 lidí. Společnost Krajská zdravotní, která zřizuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, nově povede exministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Bývalého předsedu rada ve středu odvolala.

08:46

Na jihu Čech je nyní o 1709 lidí s koronavirem více než před týdnem, a to 10 507. Ve stejném období v regionu zemřelo 84 pacientů s covidem. Za celý leden však v kraji zemřelo 888 lidí, nejvíce za celou historii evidence. Oproti pětiletému průměru let 2015 až 2019 je to nárůst o 39 procent.

08:45

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ve čtvrtek přibylo v Česku 11 083 případů covidu, o čtvrtinu méně než před týdnem. Počet nově nakažených tak začíná klesat.
 • Česko je však stále v rámci Evropské unie covidem vůbec nejpostiženější zemí, za poslední dva týdny má 1572 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je jedenáctkrát víc než například Německo. V počtu mrtvých je na druhé příčce za Slovenskem.
 • Očkováno bylo ve středu i čtvrtek rekordních více než 44 000 lidí. Podán tak byl téměř milion dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo asi 288 000 lidí. V přepočtu vykázaných očkování je Česká republika v EU sedmá od konce.
 • Počet hospitalizovaných mírně klesl, stále je však v nemocnicích 8679 pacientů. Od pondělí do středy se držel kolem 9000, zatímco ve čtvrtek bylo hospitalizovaných podle statistik 8675, z toho 1940 ve vážném stavu.
 • Ministerstvo zdravotnictví umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem lék ivermektin dle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba vyžaduje souhlas pacienta.
 • První dodávky vakcíny od firmy Johnson & Johnson, by měly do Česka přijít kolem poloviny dubna. Její podmíněné používání v Evropské unii včera schválila Evropská komise.
08:31 Ilustrační foto.

V Praze testy ve čtvrtek odhalily 1096 nových případů covidu, o 750 méně než před týdnem. Byl to nejnižší denní přírůstek ve všední den od 15. února.

08:30

Ve čtvrtek přibylo v Česku 11 083 případů covidu, o čtvrtinu méně než před týdnem. Očkováno bylo ve středu i čtvrtek rekordních více než 44 000 lidí.

08:16

Kanadské a australské úřady v noci noznámily, že považují vakcínu proti covidu-19 vyráběnou společností AstraZeneca za bezpečnou a budou s ní nadále očkovat. Prohlášení učinily poté, co Dánsko, Norsko a Island ve čtvrtek uvedly, že pozastaví očkování tímto přípravkem kvůli zprávám o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika naočkovaných osob. Používání jedné šarže vakcíny zakázala po úmrtí člověka krátce po vakcinaci rovněž Itálie.

08:10

V Německu dál stoupají denní údaje o počtu nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Za uplynulých 24 hodin jich přibylo 12 834, což je ve srovnání se stejným dnem minulého týdne opět víc. S nemocí covid-19 zemřelo dalších 252 pacientů. Informoval o tom dnes institut Roberta Kocha.

07:56

Nejvíce mrtvých na obyvatele za dva týdny - zhruba 246 mrtvých na milion obyvatel - vykazuje Slovensko (před týdnem 241 mrtvých), následuje Česko s 239 mrtvými (před týdnem 208) a Maďarsko se 168 mrtvými (před týdnem 134).

07:43

Česko má v přepočtu jedenáctkrát víc případů koronaviru za 14 dní než Německo. Za týden stoupl v Česku počet případů na 100 000 obyvatel asi o 12 procent. Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí je v počtu nakažených za posledních 14 dní nejhorší situace ze zemí Evropské unie stejně jako před týdnem v České republice (1572 nakažených na 100 000 obyvatel, před týdnem byl tento údaj 1395). Na druhém místě je Estonsko s 1397 případy (před týdnem 1038), třetí je Malta se 720 případy (před týdnem 527 případů).

06:28

Ministerstvo dopravy chystá železničním dopravcům za ztráty způsobené pandemií koronaviru rozdělit až 1,5 miliardy korun. Lidovým novinám to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Má jít o náhradu škody za spoje, jejichž provoz dotuje stát či kraje, tak i za komerční spoje. Dopravci by měli žádat ve dvou dotačních podtitulech, podpora čeká na schválení Evropskou komisí. Železniční dopravci dosud od státu nedostali pro svůj obor žádnou přímou pomoc, ztráty počítají kvůli razantnímu propadu počtu cestujících ti menší ve stamilionech, České dráhy v miliardách.

"Řízení u Evropské komise stále probíhá, rozhodnutí vydáno nebylo," potvrdil Martin Švanda, mluvčí antimonopolního úřadu, který českou žádost do Bruselu odeslal. Podle Havlíčka by 1,1 miliardy korun mělo jít na závazkovou dopravu a 400 milionů na komerční.

06:27

Všechny americké státy musí do 1. května rozšířit skupinu kandidátů na očkování proti covidu-19 na všechny obyvatele starší 18 let. S takovým pokynem přišel ve čtvrtek večer washingtonského času prezident USA Joe Biden ve svém prvním projevu k národu v hlavním vysílacím čase. Nastínil v něm plán boje proti koronaviru v následujících měsících a avizoval, že cílem je, aby mohli být Američané na Den nezávislosti 4. července se svými blízkými.

"Nařizuji všem státům, kmenům a teritoriím, aby učinily všechny dospělé způsobilými pro vakcinaci nejpozději 1. května," prohlásil Biden. Dodal, že to neznamená, že by do května každý dospělý Američan dostal vakcínu proti covidu-19, všichni už se ale budou moci "postavit do fronty".

06:25

Farmaceutická společnost AstraZeneca nyní předpovídá, že její dodávky vakcíny proti covidu-19 pro Evropskou unii do konce března dosáhnou objemu asi 30 milionů dávek. Ukazuje to interní dokument, ke kterému se dostala agentura Reuters. AstraZeneca tak údajně dále snížila svou předpověď poté, co se na začátku roku ukázalo, že nedodá původně slíbených 90 milionů dávek.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na konci ledna oznámila, že EU bude mít od britsko-švédské společnosti do konce března asi 40 milionů dávek. Zmíněný dokument s datem 10. března, který byl předložen unijním činitelům, ale ukazuje, že AstraZeneca nyní očekává doručení 30,1 milionu v součtu za první čtvrtletí.

06:23 Vlajka Brazílie

Brazílie nadále registruje vysoké denní statistiky o epidemii covidu-19. Ve čtvrtek místní ministerstvo nahlásilo dalších 2233 úmrtí poté, co o den dříve součet za 24 hodin poprvé překonal hranici 2000. Nově zachycených nákaz koronavirem bylo 75.412, tedy podobně jako minulý čtvrtek.

23:07

Proticovidová vakcína americké firmy Novavax dosahuje proti původní verzi koronaviru 96procentní účinnosti, ukázala analýza dat z testu v Británii.

22:32

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes oznámil, že země začne od 15. října vyrábět vedle ruské vakcíny Sputnik V také čínskou vakcínu Sinopharm. Ve spolupráci s Čínou a Spojenými arabskými emiráty by podle něj měla v zemi vzniknout nová továrna, která bude schopna vyrábět dva až tři miliony dávek měsíčně. Toto množství plně pokryje potřeby Srbska a část půjde i na vývoz do zemí regionu "za nejnižší ceny", uvedl Vučić podle veřejnoprávní televize RTS. Dodal, že se čínskou vakcínou nechá sám očkovat. Podpis konečné dohody o výstavbě farmaceutického závodu se očekává za dva týdny.

22:17 Vlajka Brazílie

Nejlidnatější brazilský stát Sao Paulo se dnes rozhodl kvůli nepříznivému vývoji epidemie covidu-19 výrazně zpřísnit opatření. Zakázal účast věřících na mších i pořádání sportovních soutěží včetně fotbalového šampionátu, uvedla agentura AFP. Ve většině Brazílie jsou zdravotnická zařízení kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 na pokraji svých kapacit. Stát, kde žije zhruba 44 milionů lidí, patří k největším ohniskům koronavirové nákazy v latinskoamerické zemi."Jsme v nejkritičtějším okamžiku celé pandemie, naše nemocnice jsou na pokraji vyčerpání svých kapacit," uvedl guvernér státu Joao Doria, který je na rozdíl od prezidenta Bolsonara příznivcem plošných opatření proti šíření nákazy.

22:12

Izraelská armáda dnes oznámila, že se jí jako prvním ozbrojeným silám na světě podařilo díky očkování proti covidu-19 dosáhnout takzvané kolektivní imunity. Očkováno nebo vyléčeno z covidu-19 je 81 procent izraelských vojáků a vojaček. V brzké době by se tato statistika měla s dalším očkováním ještě zvýšit, informoval web The Times of Israel. Podle generálmajora Turgemana to znamená, že armáda má nyní kolektivní imunitu, tedy dostatek jejích členů je před nemocí chráněno, takže by se mezi nimi koronavirus neměl hromadně šířit.

21:53

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 14 356 případů nákazy koronavirem a 321 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve bylo nově nakažených něco přes 9000 a přesně před týdnem zhruba 12 000.

Šéf RKI Lothar Wieler s odkazem na vývoj epidemické situace řekl, že v Německu začala třetí vlna pandemie, což je podle něj znepokojivé. Kromě toho i v Německu už převažuje nakažlivější a patrně i nebezpečnější "britská" varianta koronaviru B.1.1.7. Nyní podle RKI tvoří 55 procent případů. Ochranná opatření jako nošení roušek jsou podle Wielera navzdory očkování nadále zcela nezbytná.

21:03

Jihočeští hygienici zaznamenali za posledních 24 hodin 1087 nových případů koronaviru. Je to o 68 méně než minulý čtvrtek. Osm pacientů s koronavirem za posledních 24 hodin zemřelo.

21:01

První dodávky vakcíny od firmy Johnson & Johnson, jejíž podmíněné používání v Evropské unii dnes schválila Evropská komise, by měly do Česka přijít kolem poloviny nebo v první části druhé poloviny dubna. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to dnes řekl novinářům ve Sněmovně. Distribuce vakcíny v ČR by podle něj měla být vyřešena v řádu dnů. Celkem má ČR objednané dva miliony dávek, v dubnu by jich mělo podle dřívějších informací dorazit 185 000.

Vakcína je jednodávková, její výhodou je podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové skladování v chladničkové teplotě. Bude tedy stejně jako AstraZeneca vhodná po očkování v ordinacích praktiků, řekl Blatný.

20:53

Americký prezident Joe Biden dnes svým podpisem stvrdil vyčlenění dalšího asi 1,9 bilionu dolarů (skoro 42 bilionů Kč) na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Jeho "záchranný plán", který ve středu dokončil cestu Kongresem, poskytuje prostředky na protiepidemická opatření a zároveň výrazně rozšiřuje federální systém sociálního zabezpečení. Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová se jej chystají v následujících dnech propagovat napříč Spojenými státy.

20:40

Počet pacientů s covidem-19, kteří potřebují léčbu na jednotkách intenzivní péče, je ve Francii nejvyšší za poslední tři a půl měsíce. V těžkém stavu bylo k dnešku v nemocnicích 3922 lidí, o 74 více než ve středu, informovala agentura Reuters s odvoláním na statistiky ministerstva zdravotnictví.

20:13

Portugalsko, které v lednu a únoru patřilo k evropským státům s nejvyšším výskytem koronaviru, chystá rozvolnění. Přírůstky nově nakažených i mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 se výrazně snížily. Portugalský parlament dnes schválil prodloužení nouzového stavu, který byl vyhlášen v polovině ledna, uvedla agentura Reuters.

V lednu a únoru Portugalsko zaznamenávalo jeden z nejvyšších přírůstků nakažených koronavirem za sedm dní na 100.000 obyvatel ve světě. Kvůli obavám z přehlcení zdravotnictví do země přicestoval tým německých vojenských zdravotníků a pomoc nabídly i další země. "Nyní ale máme jednu z nejnižších úrovní nákazy v Evropě," uvedl ministr hospodářství Pedro Siza Vieira.

19:54

Testování ve firmách zatím ukazuje velice podobné výsledky jako testy v běžných odběrových místech, kde se netestují lidé s podezřením na nákazu, pozitivních je kolem dvou procent odběrů, řekl později Blatný novinářům ve sněmovně. Masivně takto podle něj naroste počet provedených testů, ale množství pozitivních nálezů ne. Při testování zaměstnanců byly zachyceny už stovky lidí, kteří by jinak šli do práce, dodal.

19:48

Srbsko začne do 20. května vyrábět ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Na dnešním jednání v Moskvě se na tom dohodli představitelé vlád obou zemí, informovala s odvoláním na člena srbské vlády místní média. Srbsko by se stalo první evropskou zemí mimo Rusko, která bude tento očkovací preparát vyrábět.

Příslušnou dohodu uzavřeli v Moskvě srbský ministr bez portfeje Nenad Popović s ruským ministrem obchodu Denisem Manturovem. Ujednání předpokládá, že vakcínu vyvinutou ruským ústavem Nikolaje Gamaleji začne v Srbsku licenčně vyrábět bělehradský Institut virologie, vakcín a sér Torlak, uvedl Popović.

19:42

Objednávky na nákup vakcíny Sputnik V přibývají. Po Slovensku, Maďarsku, Argentině nebo Srbsku projevily zájem další země, například Maroko, Jordánsko či Keňa. V Česku vstoupil ruský preparát razantně do politiky. Prezident Miloš Zeman žádá odchod Jana Blatného kvůli tomu, že ministr zdravotnictví nechce dovézt vakcínu bez schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA).

19:16 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Zavádění výjimek z nošení roušek je kontraproduktivní, tvrdí ministr. "Vaší logické argumentaci ale rozumím," doplnil Blatný směrem k poslanci Munzarovi.

18:56

Policisté, hasiči a strážníci se už mohou hlásit na očkování proti koronaviru. Vláda totiž zkraje týdne schválila jejich zařazení na úroveň kritické infrastruktury. Informoval o tom dnes server Deník N. Na policisty měla podle původního plánu přijít řada až po seniorech ve věku 65-69 či chronických pacientech. Policie nutnost rychlého očkování vysvětluje častým kontaktem s potenciálně nakaženými lidmi v terénu, jen za minulý týden musela poslat do karantény stovky policistů. Brzy by tak podle policejního prezidia mohla být ohrožena akceschopnost policie.

"Ministerstvo vnitra požádalo ministerstvo zdravotnictví o zahájení očkování policie a hasičů a to souhlasilo," napsal Deníku N ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Policisté se tak mohou od úterý tohoto týdne hlásit na očkování.

18:55

Přehled událostí 11. března z domova:

 • Ve středu byl počet pacientů s covidem-19 ve vážném stavu nejvyšší za epidemii, a to 1916. Celkový počet hospitalizovaných po rekordních 9000 v pondělí a úterý ve středu mírně klesl na 8734. Denní počty zemřelých s covidem se v posledních dnech pohybují kolem 200, a jsou tak nejvyšší od listopadu. Dál ale zpomalují denní nárůsty případů. Ve středu jich přibylo 14 353, což je zhruba o 900 méně než před týdnem
 • Ve středu bylo v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) proti nemoci covid-19 očkováno 47 000 lidí. Celkem zdravotníci aplikovali 949 000 dávek, řekl dnes Babiš novinářům před odletem do Izraele. Statistiky ministerstva zdravotnictví však uvádějí za středu jen zhruba 40 000 očkovaných, i to je ale nejvíce za jeden den od loňského začátku vakcinace v zemi
 • Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za poslední týden zaznamenal tři případy úmrtí, která mohla souviset s očkováním proti covidu-19. Ústav a evropská léková agentura je budou prověřovat. Od začátku očkování v Česku bylo těchto případů 11. K úternímu večeru ústav eviduje 1506 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19. Nejčastěji lidé hlásí reakce podobné příznakům chřipky
 • Kolem míst nezařazených poslanců Lubomíra Volného a Mariana Bojka ve sněmovním jednacím sále zřejmě přece jen bude ochranné plexisklo. Oba poslanci odmítají navzdory vládním protikoronavirovým nařízením nosit respirátory či roušky
 • Testování na koronavirus ve firmách bude nutné podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) provádět nejméně do konce května, i když se bude vývoj epidemie zlepšovat
 • Upravená kompromisní podoba letošních maturit, která byla ve středu představena, je podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) konečnou verzí. Úřední maturita, kterou prosazoval premiér Andrej Babiš (ANO), by si vyžádala změnu zákona a zatím není na stole
 • Bývalý prezident Václav Klaus po vyhlášení uzávěry Trutnovska strávil víkend ve svém bytě v lyžařském středisku Černý Důl. Hygienici to zjistili při trasování. Městskému úřadu v Trutnově pak dali podnět k prověření, zda Klaus neporušil vládní nařízení
18:49

Švédská korunní princezna Victoria a její manžel princ Daniel mají koronavirus. Oznámil to dnes královský palác. Dvojice má podle něj jen mírné příznaky nemoci covid-19.

Třiačtyřicetiletá Victoria je následnicí trůnu, na němž od roku 1973 sedí její 74letý otec, král Carl XIV. Gustaf. Už koncem loňského listopadu se nakazili Victoriin mladší bratr princ Carl Philip a jeho manželka Sofia. Král a jeho manželka Silvia už byli proti covidu očkováni.

Foto: Reuters
18:38

V Česku se nepoužívají šarže vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterými dočasně a preventivně přestalo očkovat Dánsko či Norsko kvůli závažným případům krevních sraženin u několika očkovaných lidí. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) žádná podobná opatření nechystá, sdělila jeho ředitelka Irena Storová na dotaz ČTK.

"Šarže vakcín AstraZeneca, o které se v této souvislosti mluví, nebyla a není v České republice. Dnes jsme v rámci jednání Správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky a v rámci Farmakovigilančního výboru pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) tuto problematiku projednávali. Většina zástupců lékových agentur, kteří na jednání byli přítomni, se zatím k takovým krokům nechystá a ani v ČR aktuálně žádná opatření neplánujeme," uvedla Storová.

18:14

V Británii přesáhl počet úmrtí po nákaze koronavirem hranici 125 000. Za posledních 24 hodin přibylo 181 mrtvých a 6753 nakažených koronavirem.

17:54

Uplynulý rok ovlivněný koronavirovou pandemií se promítá do průměrných částek, které Češi vydají za dovolené. Zatímco cena zájezdu do Rakouska nebo Keni po loňském poklesu letos stoupá, za Bulharsko nebo Maledivy lidé zaplatí méně, než byli zvyklí. Vyplývá to z dat společnosti Student Agency. U letenek poklesly z dlouhodobého hlediska ceny vnitrokontinentálních letů, zdražila se naopak cesta do Oceánie

17:42

Společný nákup vakcín proti nemoci covid-19 a jejich jednotné schvalování je velkým úspěchem Evropské unie, prohlásil šéf německé očkovací komise STIKO Thomas Mertens, který zároveň označil ruský preparát Sputnik V za nadějného kandidáta pro schválení v EU. Zdůraznil ale, že Rusko musí poskytnout potřebná data, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) mohla doporučení vydat.

"Bylo by špatné, kdybychom se nyní v Evropě začali hádat o vakcíny," odpověděl Mertens na dotaz ČTK, jak hodnotí snahy některých unijních států používat Sputnik V bez doporučení od EMA.

17:37

Čtyři bývalí američtí prezidenti Jimmy Carter, George W. Bush, Bill Clinton a Barack Obama spolu natočili video, v němž vyzývají Američany, aby se nechali očkovat proti covidu-19, jakmile na ně přijde řada. Cílem kampaně je snížit nedůvěru ve vakcíny. Bývalý prezident Donald Trump v kampani nevystupuje. Informovala o tom agentura AP.

V USA se očkuje vakcínami od výrobců Pfizer/ BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson (J&J). Ve zhruba 330milionové zemi bylo podle aktuálních dat The New York Times (NYT) dosud aplikováno 95,7 milionu dávek vakcín proti covidu-19, přičemž plně naočkováno je téměř deset procent populace.

17:34 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Izrael je v řešení koronaviru příkladem k následování a je na cestě stát se první zemí, kde lidé budou moci začít žít tak, jak byli dříve zvyklí." Český premiér Andrej Babiš to řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání s předsedy vlád Izraele Benjaminem Netanjahuem a Maďarska Viktorem Orbánem. Premiéři též hovořili o možnosti zapojení Česka a Maďarska do společného výzkumu a vývoje vakcín. Rakouský kancléř Sebastian Kurz a dánská premiérka Mette Frederiksenová se minulý týden s Netanjahuem domluvili na založení fondu na financování těchto aktivit.

Babiš ocenil, že si Izrael zajistil s předstihem dostatek vakcín proti covidu-19. Je zemí s nejvyšší mírou proočkování obyvatelstva na světě. Alespoň jednu dávku obdrželo již 55 procent obyvatel této devítimilionové země a 43 procent jich dostalo obě injekce potřebné k plné imunizaci.

Čtvrteční schůzka Benjamina Netanjahua a Andreje Babiše v Jeruzalémě.
Čtvrteční schůzka Benjamina Netanjahua a Andreje Babiše v Jeruzalémě. | Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
17:21

Premiéři Andrej Babiš, Viktor Orbán a Benjamin Netanjahu dnes v Izraeli hovořili o možnosti společného vývoje a výzkumu vakcín. Některé státy se dříve za tím účelem dohodly na vzniku fondu.

17:26

Na Vysočině v posledních dnech výrazně stoupl počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19, kteří jsou ve vážném stavu. Krajské nemocnice začínají mít vážné problémy s kapacitou na jednotkách intenzivní péče, na nichž teď leží 109 lidí. Jihlavské nemocnici musejí pomáhat jiné nemocnice v kraji, řekl ČTK po dnešním jednání krajského krizového štábu náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

17:02

Evropská komise schválila používání vakcíny proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson v zemích EU. Distribuce čtvrté schválené vakcíny začne v dubnu.

16:58 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Testování na koronavirus ve firmách bude nutné podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) provádět nejméně do konce května, i když se bude vývoj epidemie zlepšovat. Ministr to dnes uvedl ve Sněmovně v reakci na dotaz pirátského poslance Martina Jiránka.

"Určitě je potřeba počítat s měsíci toho testování. Minimálně duben, květen. Testování bude muset pokračovat, i když se situace bude lepšit, jako sofistikovaná prevence, jako early warning system, kdyby se něco začalo dít špatně," uvedl ministr.

16:29

Praktičtí lékaři ve Zlínském kraji budou mít od příštího týdne k dispozici také vakcínu proti covidu-19 firmy Moderna. Novinářům to dnes řekl krajský předseda Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas. Teď praktici v kraji očkují vakcínami firmy AstraZeneca, kraj jim dává všechny dávky této vakcíny, které dostane. Praktici začali před třemi týdny v ordinacích očkovat seniory starší 80 let, někteří již očkují i seniory nad 70 let. Praktici dosud aplikovali přes 10.000 vakcín, řekl dnes novinářům krajský koordinátor očkování Jiří Lučan.

16:16

Za poslední týden se nakazilo covidem 1390 zdravotníků, je to méně než před týdnem. Aktuálně nemocných jich je zhruba 3134, z toho 338 je lékařů.

16:13

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dnes přezvala přímo na hranicích s Německem v Petrovicích u Ústí nad Labem 40 000 antigenních testů na koronavirus, které jsou darem saské vlády. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Stejný počet testů by Česku mělo darovat také Bavorsko, termín předání zatím není znám.

"Testy budou uloženy do pohotovostních zásob u nás ve skladu v Sedlčanech. Samozřejmě dáme hned informaci ministerstvu zdravotnictví a bude je možné využít k testování, kde bude potřeba," uvedl Švagr. Za saskou stranu dar předal prezident Policejního správního úřadu Jörg Michaelis.

15:55

Vláda je v současné době přetížení nemocnic nejen oprávněna, ale dokonce povinna využít přeshraniční pomoc pro pacienty s covidem-19. Novinářům to dnes řekl odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál, který spolupracuje s Pirátskou stranou. Protože zdravotní pojišťovny nejsou v současnosti schopny zajistit pacientům i běžná vyšetření a operace, jsou také podle něho povinny hledat cesty, jak zajistit ošetření v zahraničí.

Přeshraniční péče může podle Dostála pomoci i pacientům, kteří kvůli odkladům plánovaných operací trpí zdravotními problémy nebo čekají na příslušný zákrok. "Týká se to i vyšetření například magnetickými rezonancemi u pacientů s jinými nemocemi, než je covid-19, zejména pokud bydlí v příhraničí, kde i před epidemií byla péče méně dostupná," uvedl.

15:45

Zlínská společnost Spur ve čtvrtek spustila výrobní linku na respirátory, kterou darovala české vládě vláda Tchaj-wanu. Spur od loňského jara vyrábí roušky a respirátory s vrstvou nanovlákna. Zlínský výrobce se zavázal dodat zdarma pět procent produkce nanovlákenných respirátorů třídy FFP2 vyrobených na této lince lékařům do českých nemocnic, sdělila ve čtvrtek mluvčí Spuru Kateřina Martykánová. Výrobní kapacita tchajwanské linky je milion kusů měsíčně, výrobní kapacita Spuru se tak zvýší ze čtyř na pět milionů respirátorů třídy FFP2.

15:40

Správa rezerv převzala na hranicích s Německem 40 000 antigenních testů, které jsou darem saské vlády. Stejný počet testů slíbilo Česku i Bavorsko.

15:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Antigenní testování zaměstnanců mají zajistit zaměstnavatelé, nemají je posílat do veřejných testovacích míst. Ve sněmovně to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na dotazy poslance ODS Petra Beitla. Beitl poukazoval na to, že volné termíny na antigenní testování prakticky nejsou.

Blatný zdůraznil, že tato veřejná testovací místa pro povinné testování zaměstnanců určena nejsou. Pokud je na ně zaměstnavatel posílá, přenáší podle něho odpovědnost na zaměstnance. Zaměstnavatelé mají testování zajistit v rámci firmy, řekl ministr. Míní, že se tento problém brzy vyřeší sám, neboť veřejná místa budou zahlcena.

15:34

Skupina studentů Univerzity Karlovy (UK) nabízí nemocnicím, krajům či firmám zdarma vlastní návrh kampaně na podporu očkování proti koronaviru. Návrh připravili původně pro iniciativu Cesta ven, která v únoru s jiným námětem uspěla v zadávacím řízení úřadu vlády na celostátní očkovací kampaň. Verze od studentů slibuje návrat do normálu, pomocnicí je přitom kočka Micka, která představuje konec pro protiepidemický systém PES. Plakáty si zájemci mohou stáhnout na webu. V tiskové zprávě to sdělila Tereza Ježková z Fakulty sociálních věd UK.

15:31

Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona dnes řekl, že vakcína proti covidu-19 vyvinutá firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou je bezpečná a účinkuje. Stalo se tak v reakci na rozhodnutí Dánska a Norska z preventivních důvodů pozastavit na dva týdny očkování tímto přípravkem kvůli zprávám o výskytu krevních sraženin u několika lidí, jimž byl podán.

15:24

Marek Krajčí končí ve funkci slovenského ministra zdravotnictví. "Nejsem přilepený ke své židli," řekl podle slovenského Denníku N. "Marku, velmi si vážím, co jsi pro ochranu zdraví a životů na Slovensku udělal," poděkoval odcházejícímu ministrovi premiér Igor Matovič.

15:24

Evropská léková agentura (EMA) ve čtvrtek doporučila ke schválení již čtvrtou vakcínu proti covidu-19 na území Evropské unie. Preparát od americké společnosti Johnson&Johnson se od předchozích liší tím, že na celé očkování stačí jedna dávka. Nabízíme přehledné srovnání toho, čím už evropské země očkují a jaká jsou další "želízka v ohni".

15:22 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Registrace českého léku na covid-19, o němž se zmínil premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem do Izraele, by mohla být podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v řádu měsíců, pokud se prokážou jeho účinky. Přednostka plicní kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze Martina Vašáková, která se na vývoji podílí, serveru iDNES.cz řekla, že se jedná o látku bazedoxifen. To ČTK potvrdil i mluvčí centra Biocev Petr Solil. Bližší informace ale kvůli pokračujícímu výzkumu sdělovat nechtějí.

"Její vývoj a následná aplikace je předmětem licenčního procesu, na němž se podílí více partnerů, včetně Univerzity Karlovy a soukromého subjektu. Na doporučení právního zástupce firmy a do návratu vládní delegace z Izraele bohužel nemůžeme k této záležitosti sdělovat žádné další informace," řekl ČTK Solil.

15:17

 První dodávky vakcíny od firmy Johnson & Johnson, kterou dnes Evropská agentura pro léčivé prostředky doporučila k registraci v EU, by mohly do Česka dorazit na konci dubna. Na Twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Celkem má ČR objednané dva miliony dávek, v dubnu by mělo podle dřívějších informací dorazit 185.000. Vakcína je jednodávková, její výhodou je podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové skladování v chladničkové teplotě, bude tedy stejně jako AstraZeneca vhodná po očkování v ordinacích praktiků.

15:14

Tisíce neodehraných divadelních a filmových představení a nezakoupených vstupenek do muzeí, galerií či na památkové objekty jsou bilancí ročního výročí od chvíle, kdy se v Česku poprvé uzavřely v důsledku pandemie kulturní instituce. Nejprve se 11. března zavřela státní muzea, divadla či památky a později vláda postupně omezila mnoho aktivit lidí a provozu služeb i obchodů.

A zatímco proti zavřeným restauracím protestují hospodští i hosté, proti zavřeným vlekům protestují vlekaři i lyžaři, proti zavřeným školám rodiče i učitelé, proti zavřeným divadlům a galeriím se v Česku neprotestuje. Ve Francii ale třeba příznivci kultury a studenti okupují několik významných divadel. Ta jsou spolu s kiny a muzei ve Francii také zavřená už od října.

14:39

Středeční zákrok strážníků v Uherském Hradišti proti muži bez zakrytých dýchacích cest prověří Policie ČR. Podle starosty Stanislava Blahy (ODS) postupovala dvoučlenná hlídka v souladu s předpisy. Zákrok byl však z jeho pohledu nepřiměřený a lidsky necitlivý, řekl dnes odpoledne novinářům starosta. Spolu s velitelem uherskohradišťské městské policie Vlastimilem Pauříkem odmítl, že by malé dítě, které s mužem bylo, zůstalo po zásahu strážníků bez dozoru.

Strážníci ve středu po 16:30 v Havlíčkově ulici podle starosty zjistili, že muž neměl zakrytá ústa a nos, což v současnosti předepisují opatření proti šíření koronaviru. Muž podle Blahy opakovaně odmítl prokázat svou totožnost a zakrýt si ústa a nos a přes výzvy strážníků chtěl s dítětem v náručí odejít. Poté, co se mu strážník postavil do cesty, ho podle starosty odstrčil rukou. Strážníci pak muže strhli k zemi a znehybnili. Zákrok proti němu zachycuje amatérské video, na němž je vidět i plačícího asi tříletého chlapce, který muže doprovázel.

14:31

Epidemie v okrese Trutnov výrazně zpomalila, přitom ještě v únoru byl region koronavirem nejzasaženější v ČR. Je to výsledek několika faktorů, nejen uzávěry okresu, která kvůli velkému šíření epidemie platila od 12. do 28. února. Shodli se na tom zástupci měst, krajských hygieniků, nemocnic a Královéhradeckého kraje. Epidemie zpomaluje v celém kraji.

Ředitel krajské Oblastní nemocnice v Trutnově Miroslav Procházka vidí za zpomalením epidemie v okrese hlavně změnu chování lidí a výrazné testování. "Uzávěra měla podle mého názoru dopad minimální, spíše šlo o psychologický efekt," řekl dnes ČTK Procházka.

14:26

Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučila podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson v zemích EU.

14:29

Epidemie koronaviru ovlivnila život 55 procentům Čechů, což je více než v listopadu. Důvěra ve schopnosti vlády klesla na 25 procent, uvedl STEM.

14:18

Nemocnice Kladno vyhlásila stav hromadného postižení, stav už platí ve všech pěti nemocnicích Středočeského kraje a celkem ve 12 zařízeních v regionu.

14:16

Čtyři mobilní týmy karvinských Lázní Darkov, které vyjíždějí do firem testovat zaměstnance na koronavirus, zajišťují aktuálně až 2000 testů denně. Poptávka podniků po testování je obrovská, některé totiž nejsou schopny povinné testování zajistit svými silami, sdělil mluvčí Lázní Darkov Miroslav Slaný.

Plošné testování firmám minulý týden nařídila vláda. Podniky nad 250 zaměstnanců musí všechny pracovníky otestovat do 12. března, podniky s 50 až 249 lidmi do 15. března.

14:09

Pražský magistrát zahájil testování zaměstnanců pracujících v některých jeho budovách, například na Nové radnici na Mariánském náměstí. Ve zbylých začne testovat v příštím týdnu. Výsledky bude úřad sledovat a následně vyhodnotí. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Vít Hofman. Magistrát má asi 2300 úředníků. Na test nemusí ti, kteří pracují z domova. Testování zahájila i řada radnic. Dnes šli poprvé na testy například zaměstnanci Prahy 11 a 14.

"Systém plošného testování připravujeme již několik týdnů. Magistrát má několik budov, pro které jsme stanovili jednotlivé koordinátory. Využíváme tří společností, které nám poskytují antigenní testování. Obecné podmínky jsou pro všechny zaměstnance stejné, ale v rámci budov se v detailech mohou lišit," uvedl Hofman.

13:53

Předseda ODS Petr Fiala je spokojen s výsledkem debaty o letošních maturitách.

13:12

Epidemická situace ohledně koronaviru se v Karlovarském kraji začíná zlepšovat. Zatímco Chebsko patřilo v době největší vlny k nejzasaženějším okresům v zemi, momentálně je na tom ze všech okresů nejlépe. Nemocnice ale očekávají výrazně zlepšení až v příštích týdnech. Okresy Cheb a Sokolov jsou kvůli nekontrolovanému šíření koronaviru od 12. února zavřené, až na výjimky se do nich a z nich nesmí cestovat tak jako na Trutnovsko v hradeckém kraji.

V době nejhorší epidemie přibývalo na Chebsku týdně až 1100 případů na 100 000 obyvatel. Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví jich za posledních sedm dní přibylo jen 293, nejméně ze všech okresů v ČR.

12:56

V Česku se dosud znehodnotilo 664 dávek vakcín proti koronaviru. Představuje to méně než promile proti počtu spotřebovaných vakcín. Nejvíce znehodnocených dávek, a to 37 procent, připadá na Královéhradecký kraj. Dvě pětiny zmařených dávek zdravotnická centra nahlásila za březen. Většina znehodnocených dávek byly vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. Vyplývá to z dat dostupných na webu ministerstva zdravotnictví.

12:38

Upravená kompromisní podoba letošních maturit, která byla ve středu představena, je podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) konečnou verzí. Úřední maturita, kterou prosazoval premiér Andrej Babiš (ANO), by si vyžádala změnu zákona a zatím není na stole, řekl dnes ministr poslancům během debaty o podobě maturit a možnostech obnovení prezenční výuky na školách.

"Tato verze (maturit), která bude opatřením obecné povahy, to jest rozhodnutím ministra určena a rozeslána školám, tak je verzí konečnou," prohlásil Plaga. "Úřední udělení maturit by si vyžádala změnu zákona. Pokud bude možný návrat do škol, tak toto není na stole," dodal ministr.

12:19

Lékaři si pro pacienty vyžádali po pražské Fakultní Thomayerově nemocnici, jejíž lékárna dodávky spravuje, do středy více než polovinu z 500 dávek léku bamlanivimab na covid-19 dodaných do ČR na konci února. Další dodávka má podle mluvčího nemocnice Petra Sulka přijít tento nebo příští týden. Lék od firmy Eli Lilly obsahuje takzvané monoklonální protilátky, které znemožňují viru vstup do buněk, a podává se krátce po nakažení pacientům, kterým hrozí vyšší riziko úmrtí.

12:17

Upravená podoba maturit pro letošní rok podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) v maximální možné míře přispěje k tomu, aby tyto zkoušky byly plnohodnotné pro budoucí uplatnění maturantů. Ministr to dnes řekl poslancům. Úpravy maturit, které si vyžádaly omezení kvůli epidemii koronaviru, byly podle Plagy předjednány a mají podporu školských asociací i České konference rektorů.

Letošní maturanti podle Plagy nebudou muset skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka povinně, ale dobrovolně. Maturanti, kteří pomáhají kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru.

12:10

V Pardubickém kraji ve středu testy odhalily 783 nových nákaz. Minulou středu jich bylo 1023. Od loňského jara se prokazatelně nakazilo 76 758 lidí.

11:42

Slovensko se připravuje na masivní očkování obyvatel proti covidu-19. Největší vakcinační centrum vzniklo v prostorech národního fotbalového stadionu v Bratislavě, zřídila ho krajská samospráva. Slovensko se podobně jako další státy EU potýká s nedostatkem očkovacích látek, výraznější navýšení dodávek vakcín ale očekává už v průběhu března.

11:42

Zdravotníci v ukrajinských nemocnicích hospitalizovali za posledních 24 hodin 4250 pacientů s covidem-19. To je dosud nejvíce, uvedl ministr zdravotnictví Maksym Stepanov. Ten rovněž informoval o 9084 nově potvrzených případech nákazy koronavirem za poslední den a 262 úmrtích.

11:23

Kolem míst nezařazených poslanců Volného a Bojka v jednacím sále zřejmě přeci jen bude plexisklo. Oba poslanci odmítají nosit respirátory či roušky.

11:06

V Polsku druhý den po sobě zaznamenali nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem od listopadu. Zatímco v úterý přibylo "rekordních" 17 260 nakažených, ve středu jejich počet poskočil na 21 045.

10:56

Z původně avizovaných 134 zdravotníků nastoupí dobrovolně na výpomoc vytíženým nemocnicím v Karlovarském kraji jen 16, z toho 12 zdravotních sester a čtyři lékaři. Důvody, proč se někteří nezapojí, jsou podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové různé, například nesplňovali potřebnou kvalifikaci. Podle krajského krizového štábu kraj zatím nařizovat pracovní povinnost nebude, řekla Pavlíková.

10:35

Některé obce v Česku ode dneška dostávají informace o tom, u kolika jejich obyvatel byla za uplynulý den potvrzena nákaza covidem-19, celková čísla nemocných a informace o vývoji nákazy na jejich území. Umožňuje jim to bezplatná služba, kterou připravil informační systém Mobilní rozhlas s technologickým startupem MAMA AI a Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Data budou provozovatelé aktualizovat každý den na základě nových údajů ÚZIS. Obce budou moci data sdílet s obyvateli například pomocí hromadně rozesílaných mailů nebo příspěvků na sociálních sítích. Lidé si je budou moci také sami přečíst na profilu obce na webu Mobilního rozhlasu v záložce Covid report.

10:21

Maďarsko ve středu zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem. Přibylo 8312 infikovaných. Celkový počet dosud nakažených lidí se tak v zemi zvýšil na 489 172.

10:14

Se Sputnikem bych na schválení EMA nečekal, českému SÚKL v tomto věřím, má dostatečnou odbornou kapacitu na to, aby posuzoval bezpečnost, byl bych rychlý, umírá nám tu spousta lidí, říká molekulární biolog Omar Šerý.

09:52

Bývalý prezident Václav Klaus po vyhlášení uzávěry Trutnovska strávil víkend ve svém bytě v lyžařském středisku Černý Důl. Hygienici to zjistili při trasování. Městskému úřadu v Trutnově pak dali podnět k prověření, zda Klaus neporušil vládní nařízení. Píše o tom web Seznam Zprávy na základě sdělení ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové. Mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka označil podnět za absurdní, Klaus podle něj neudělal nic špatně. Devětasedmdesátiletý exprezident byl na koronavirus pozitivně testován 23. února, uzávěra Trutnovska platila od 12. do 28. února.

09:38

Denní nárůsty počtu potvrzených případů covidu-19 od neděle ve srovnání se stejnými dny předešlého týdne klesají. Celkové počty prováděných testů přitom v posledních dnech značně vzrostly. Ve středu bylo provedeno zhruba 102 000 antigenních testů a přes 31 000 PCR testů. Minulou středu bylo antigenních testů zhruba 69 000 a PCR testů 41 000. Celkový podíl pozitivních testů už ministerstvo nezveřejňuje. U preventivního a plošného testování, které tvořilo ve středu tři čtvrtiny všech testů, byl podíl pozitivních 1,6 procenta. Minulou středu činil 2,9 procenta.

09:22

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za poslední týden zaznamenal tři případy úmrtí, která mohla souviset s očkováním proti covidu-19. Ústav a evropská léková agentura je budou prověřovat. Od začátku očkování v Česku bylo těchto případů 11. K úternímu večeru ústav eviduje 1506 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je o 387 více než před týdnem. Nejčastěji lidé hlásí reakce podobné příznakům chřipky. Vyplývá to z informací, které dnes SÚKL v pravidelném hlášení zveřejnil.

09:01

V Moravskoslezském kraji nabídla dobrovolně pomoc nemocnicím asi tisícovka ambulantních specialistů a dalších zdravotníků. Kraj tak k jejich povolání do zdravotnických zařízení nemusí využít pracovní příkazy. Uvedla to ve čtvrtek mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Foto: Lukáš Bíba
08:43

Ve středu byl počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu nejvyšší za epidemii, a to 1916. Celkový počet hospitalizovaných po rekordních 9000 v pondělí a úterý ve středu mírně klesl na 8734. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V posledních týdnech také značně stouply počty úmrtí nakažených. Denní počty zemřelých s covidem-19 se v posledních dnech pohybují kolem 200, a jsou tak nejvyšší od listopadu. Dál ale zpomalují denní nárůsty počtu případů nákazy. Ve středu jich přibylo 14 353, což je zhruba o 900 méně než před týdnem.

08:30

Středočeský kraj vyzývá zdravotníky, aby přišli pomoci do přetížených nemocnic. Jedná se například o ambulantní specialisty. K pracovní povinnosti kraj zatím přistoupit nechce.

08:26

Přehled nejdůležitějších zpráv dne:

 • Ve středu bylo podle premiéra Andreje Babiše očkováno proti covidu v Česku 47 000 lidí, což je nejvíce za den od začátku vakcinace. Celkem bylo podáno 949 000 dávek.
 • Evropská léková agentura by měla během dne rozhodnout o americké vakcíně proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson. Státy Evropské unie k ní pak mohou mít přístup už v nejbližších dnech.
 • Český lék proti covidu-19 je ve finále schvalování u Státního ústavu pro kontrolu léčiv, řekl premiér Andrej Babiš.
 • Ve středu přibylo 14 353 případů covidu-19, o 900 méně než před týdnem. Denní počty úmrtí jsou nejvyšší od listopadu. Ve vážném stavu je nejvíce lidí od začátku epidemie, a to 1916. Celkový počet hospitalizovaných ale mírně klesl na 8734.
08:20

Ve středu přibylo 14 353 případů covidu-19, o 900 méně než před týdnem. Denní počty úmrtí jsou nejvyšší od listopadu, zemřelo celkem 22 624 nakažených.

08:16

Zemřel spisovatel, herec, zpěvák, autor textů a signatář Charty 77 Jan Vodňanský. Byl známý především spoluprací s hudebníkem Petrem Skoumalem a texty plnými osobitého intelektuálního humoru.

07:52

Nemocný by se měl podle svých sil snažit občas se projít nebo si sednout, uvádí primář ARO Jakub Bala své tipy k tomu, jak se doma léčit s covidem-19.

07:39

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 14 356 případů nákazy koronavirem a 321 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Informoval o tom ve čtvrtek Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve bylo nově nakažených něco přes 9000 a přesně před týdnem zhruba 12 000.

Šéf RKI Lothar Wieler s odkazem na vývoj epidemické situace řekl, že v Německu začala třetí vlna pandemie, což je podle něj znepokojivé.

07:19

Tempo očkování v Česku by mělo v následujících dnech razantně zrychlit až na 100 tisíc dávek za den.

07:09 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Český lék proti covidu-19 je ve finále schvalování u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), řekl premiér Andrej Babiš. Čeští vědci se setkají v Izraeli s autory podobné látky.

06:55

Státy Evropské unie budou mít nejspíš už v nejbližších dnech přístup k další vakcíně proti covidu-19, od společnosti Johnson & Johnson. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) má totiž tento čtvrtek oznámit svůj verdikt ohledně této očkovací látky. Očekává se, že ji doporučí pro mimořádné použití.

06:43

Ve středu bylo podle premiéra Andreje Babiše očkováno proti covidu v Česku 47 000 lidí, což je nejvíce za den od začátku vakcinace. Celkem bylo podáno 949 000 dávek. Babiš to řekl novinářům ve čtvrtek před odletem do Izraele.

06:35

V USA se loni kvůli pandemii covidu-19 zvýšila úmrtnost o 15 procent a zemřelo vůbec nejvíce lidí v historii záznamů. Vyplývá to z chystané souhrnné zprávy amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), o níž informoval server Politico. Podle CDC v roce 2020 zemřely v USA přes tři miliony lidí a covid-19 byl třetí nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách a rakovině.

06:24 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Nakonec pouze na jednodenní návštěvu Izraele odletí ve čtvrtek ráno český premiér Andrej Babiš. V Jeruzalémě bude jednat se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem, připojit by se měl k premiérům též předseda maďarské vlády Viktor Orbán. Tématem bude zejména očkování proti covidu-19.

06:18

Jako vakcinační centra se v USA používají i sportovní stadiony, kde se za normálních okolností hraje americký fotbal nebo baseball. V řadě měst takto spolupracují místní úřady se soukromými majiteli klubů a stadionů.

06:12

Tanzanský prezident John Magufuli, který od začátku pandemie zpochybňoval vážnost nemoci covid-19 i potřebnost opatření proti šíření koronaviru, se od konce února neukázal na veřejnosti. Některá média spekulují, že se kvůli vážnému průběhu infekce léčí v nemocnici v Keni. Napsala o tom agentura AP. Mluvčí tanzanské vlády spekulace nekomentoval a o tom, kde tanzanský prezident pobývá, zatím nejsou žádné oficiální zprávy, konstatovala agentura.

Tanzanský prezident John Magufuli na návštěvě Keni v říjnu 2016
Tanzanský prezident John Magufuli na návštěvě Keni v říjnu 2016 | Foto: Reuters
06:00

Poslanci by tento čtvrtek měli debatovat o způsobu skládání letošních maturitních zkoušek a o otevírání škol. Spory vzbudil návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), aby byla letos studentům udělena v souvislosti s uzavřením škol kvůli epidemii covidu úřední maturita. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) s takovým řešením nesouhlasil. Ve středu po jednání s Babišem uvedl, že maturitní zkoušky budou později a upravené.

22:45 Vlajka Brazílie

Brazílie poprvé překonala hranici 2000 úmrtí kvůli covidu-19 za jediný den. Za 24 hodin přibylo 2286 obětí a skoro 80 000 případů nákazy koronavirem.

20:56

Španělská ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová se dnes dohodla s prakticky všemi španělskými regiony na protikoronavirových pravidlech, která budou platit od 26. března do 9. dubna, tedy i během Velikonoc. V celém Španělsku bude zavedený zákaz cestování mezi regiony a výrazně omezena bude velikost shromáždění na veřejnosti, uvedla agentura EFE. Jedinou autonomní oblastí, která odmítá zavřít regionální hranice, je Madrid.

20:26

Miliardář a zastupitel pražských Letňan Pavel Sehnal (ODA) by měl rezignovat na mandát za to, že se nechal v Nemocnici na Bulovce naočkovat proti covidu-19. Dnes to po téměř tříhodinové debatě schválilo zastupitelstvo Prahy 18, zároveň se od jeho jednání distancovalo. Sehnal míní, že měl na očkování nárok, podle dřívějšího vyjádření rezignovat neplánuje.

S informací o tom, že miliardář a předseda Občanské demokratické aliance dostal na počátku minulého týdne v pražské Nemocnici na Bulovce vakcínu proti koronaviru, přišel server Seznam Zprávy. Sehnal v reakci uvedl, že měl podle vládní očkovací strategie na očkování nárok, protože je majitelem a ředitelem zubní kliniky a také zdravotnického zařízení Lázně Praha.

20:15

Bulharsko dnes ohlásilo nejvyšší přírůstek nakažených koronavirem za tři měsíce a některé regiony včetně metropole Sofie kvůli tomu od pátku zpřísní dosavadní protiepidemická opatření. Všichni středoškoláci v nejpostiženějších oblastech se budou učit na dálku a zkrátí se otevírací doba restaurací a barů. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle zdravotnických úřadů přibylo v sedmimilionovém Bulharsku za posledních 24 hodin 3502 nových případů nákazy. Pandemie covidu-19 zrychluje zejména v hlavním městě a v oblastech Blagoevgrad, Jambol, Pleven a Vraca, tedy převážně v západní části země. Restrikce se tam zpřísní od pátku, zatím na dva týdny. Restaurace budou moci zůstat v provozu, s otevírací dobou omezenou do 22:00, omezení se ale zatím nedotkne nákupních center nebo tělocvičen.

20:05

Přehled událostí 10. března z domova:

 • Prezident Miloš Zeman bude chtít po premiérovi Andreji Babišovi, aby z funkce odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného a ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenu Storovou. Řekl to v rozhovoru serveru Parlamentní listy. Vadí mu jejich postoj k ruské vakcíně Sputnik V
 • Žádné personální změny ve vládě nejsou podle premiéra Andreje Babiše (ANO) aktuálně na stole. Babiš novinářům řekl, že kabinet má nyní úplně jiné úkoly
 • Část opozice kritizuje to, že prezident Miloš Zeman chce po premiérovi Andreji Babišovi odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného z funkce kvůli postoji k ruské vakcíně Sputnik V. K práci ministra má ale opozice výhrady, podle předsedy ODS Petra Fialy pandemii nezvládá
 • Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odmítl možnost, že sám odstoupí z funkce
 • Vláda by měla podle senátního bezpečnostního výboru zajistit očkování proti koronaviru v ČR pouze vakcínami, které byly schváleny Evropskou lékovou agenturou (EMA). Používání jiných by bylo v rozporu s bezpečnostními zájmy
 • Letošní maturanti nebudou muset skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Rozhodnout se pro ně budou moci dobrovolně. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy
 • Jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory se letos kvůli epidemii covidu-19 opět posunou na pozdější termíny. Na čtyřletých oborech se budou konat 3. a 4. května a na víceletých gymnáziích 5. a 6. května
 • Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zatím neví, jak a kdy se budou vracet žáci do škol. Záležet podle něj bude na rozhodnutí epidemiologů, východiskem by mohl být protiepidemický systém PES
 • Epidemie koronaviru v Česku začíná zpomalovat. "Jsme v bodě zlomu," řekl dnes Radiožurnálu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek
 • V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví v Česku skoro 9000 hospitalizovaných s nemocí covid-19 a 1873 v těžkém stavu, což byly nejvyšší počty za celou epidemii
 • V úterý počty pacientů oproti pondělku mírně klesly. Hospitalizovaných bylo podle dnešních údajů na webu ministerstva 8618, z toho ve vážném stavu 1853
 • O možnost umístit české covidové pacienty do německých nemocnic bude ČR případně žádat do konce příštího týdne. Zatím tam žádný nezamířil
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) odletí do Izraele až ve čtvrtek, návštěva bude jednodenní. Původně měla česká delegace vyrazit dnes. Důvodem je podle úřadu vlády změna v programu kampaně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua
19:55

Šarže covidové vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou o víkendu po závažných komplikacích očkovaných lidí přestalo používat Rakousko, je podle Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v pořádku. Předběžné vyšetřování rakouských případů dospělo k závěru, že vakcíny nejsou příčinou zmíněných zdravotních obtíží, uvedla dnes agentura. Ve zkoumání této šarže, jejíž část dostalo 17 zemí Evropské unie, bude nicméně pokračovat.

19:49

Studentům se na úpravách maturit nelíbí hlavně posunutí termínů, které se přiblížily přijímacím zkouškám na VŠ, řekl předseda České středoškolské unie

19:39

Ve sněmovně se dnes rozhořel spor kvůli ruské vakcíně proti koronaviru Sputnik V. Komunisté vyčítali ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO), že ji odmítá posoudit bez schválení evropskou lékovou agenturou. Ministr zopakoval, že dočasnou výjimku neudělí. Jeho postoj podpořili poslanci části opozice, zejména ODS, Pirátů, lidovců a TOP 09. Sněmovna debatu o očkování přerušila, vrátí se k němu za dva týdny.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček uvedl, že odvolávání se na evropskou lékovou agenturu pokládá za výmluvy. Část obyvatel se chce ruskou vakcínou podle něho očkovat. Prezident Miloš Zeman to řekl dostatečně jasně, uvedl Ondráček. Zeman označil Blatného a ředitelku českého lékového ústavu Irenu Storovou za hlavní překážky pro dodávky Sputniku V a chce jejich odvolání. Odmítáním ruské vakcíny podle prezidenta nesou odpovědnost za zbytečná úmrtí lidí v Česku na covid-19.

19:31 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Do Česka bylo podle Blatného zatím dodáno půldruhého milionu dávek schválených vakcín. Očkuje se 35 000 lidí denně, v dubnu jich má být dvojnásobek.

19:08

Ohlášené změny letošních maturit jsou dle zástupců škol kompromisem, na kterém se domluvili s MŠMT. Uvítali, že se neprosadily nápady premiéra Babiše.

19:08

Německá policie od únorového obnovení stálých kontrol na pomezí s Českem přes hranice nepustila přes 33 000 lidí, uvedlo německé ministerstvo vnitra.

19:08

Hygienici na jihu Čech evidují 824 nových případů koronaviru, o 52 méně než minulou středu. Laboratoře otestovaly 1711 vzorků. Nově zemřelo 18 lidí.

18:57

Poslanci uctívají památku zesnulého kolegy Jiřího Ventruby, který v úterý podlehl covidu.

18:35

Na internetových stránkách německého ministerstva hospodářství se v pátek pozdě odpoledne objevilo nenápadné oznámení. "Podezření na pokusy o podvod s koronavirovými podporami," stojí v titulku šestiřádkové zprávy. Její krátký obsah byl nicméně natolik závažný, aby kvůli tomu Německo okamžitě zastavilo skoro všechny kompenzace, které vláda vyplácí podnikům zasaženým pandemií.

18:33

Vláda by měla podle senátního výboru zajistit očkování v ČR pouze vakcínami schválenými na úrovni EU, jiné by byly v rozporu s bezpečnostními zájmy.

18:30

V londýnském Westminsterském opatství se dnes začalo očkovat proti covidu-19. V budoucnu má být v této katedrále, která slouží i ke korunovaci britských panovníků, očkováno až 2000 lidí týdně.

"Jsme zvyklí, že toto místo je plné lidí, a je divné a špatné, když je prázdné," citovala agentura DPA děkana staletého chrámu Davida Hoylea. "Je velká pocta a velice nás těší, že můžeme být u toho, když činíme tuto zemi opět bezpečnou a zdravou," dodal.

17:56

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zatím neví, jak a kdy se budou vracet žáci do škol. Záležet podle něj bude na rozhodnutí epidemiologů, východiskem by mohl být protiepidemický systém PES. Vyšší prioritu by v něm ale nově mělo mít více ročníků prvního stupně základní školy, ne pouze první a druhé třídy. Plaga to dnes novinářům řekl po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

17:42

Mým posláním je hájit veřejné zdraví, reagovala na Zemana ředitelka lékového ústavu. Ten má podle ní zajistit lidem bezpečné a účinné léky i vakcíny.

17:36

Někteří hejtmani dnes dali veřejně najevo, že ve svých krajích nehodlají připustit očkování vakcínou, která nebude mít souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Reagovali tak na prohlášení prezidenta Miloše Zemana ohledně očkování ruskou vakcínou Sputnik V. Zeman chce, aby ruskou a čínskou vakcínu schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Česko jimi začalo očkovat ještě před rozhodnutím evropských orgánů. Kraje zajišťují distribuci vakcín ve svých regionech.

Prezident v rozhovoru pro Parlamentní listy vyzval také premiéra Andreje Babiše (ANO) k odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za AO) i ředitelky SÚKL Ireny Storové kvůli odmítání ruské očkovací látky. Oba obvinil z odpovědnosti za úmrtí lidí v Česku na covid-19.

17:16

Sasko chce jako první německá spolková země začít s plošným očkováním lidí v ohniscích pandemie, upřednostnit chce zemská vláda okres Vogtland hraničící s koronavirem mimořádně postiženým Karlovarským krajem. Souhlas již Sasko získalo od německého ministra zdravotnictví Jense Spahna. Německo prozatím kvůli všeobecnému nedostatku vakcín dává přednost v imunizaci zdravotníkům a nejstarším seniorům.

17:19 Ilustrační foto.

V Praze je k dispozici zhruba 5400 míst na antigenní testování proti covidu-19 každý pracovní den, na příští dny jsou většinou obsazené. Volné místo se dá získat na bližší den jen v případě, že se někdo odhlásí. První volné termíny jsou v sobotu, častěji od úterý příštího týdne. Šest testovacích míst nemá termín volný do konce března. Pražané si mohou vybírat z 61 míst, otevřeno mají často i o víkendu a několik i ve večerních hodinách. Vyplývá to z rezervačních systémů jednotlivých odběrových míst na webu ministerstva zdravotnictví.

17:05

Mauricius zavedl uzávěru a na dva týdny zastavil odlety a přílety poté, co se na ostrově potvrdilo 15 nových případů koronaviru. S odvoláním na dnešní sdělení mauricijského státního úřadu pro cestovní ruch o tom napsala agentura Reuters.

17:10

Ministerstvo obrany dnes začalo s testováním svých zaměstnanců na covid-19. Potřebné samotestovací sady na antigenní testování dnes byly rozvezeny jednotlivým složkám resortu, řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Test bude muset jednou týdně absolvovat každý zaměstnanec, který nebude pracovat z domova.

Veřejné úřady s 50 a více pracovníky musí do 17. března zajistit testování svých zaměstnanců, od tohoto data nebudou bez negativního testu na covid-19 na pracoviště vpuštěni. Na testování ve státní správě má být použita část testů původně koupených pro školy. To je i případ ministerstva obrany, které dostalo od ministerstva vnitra bezplatně 160 000 testů.

17:03

Černá Hora požádala Evropskou unii a Severoatlantickou alianci o urychlenou pomoc v boji s pandemií covidu-19. Informoval o tom dnes deník Pobjeda, podle kterého se žádost netýká dodávek vakcín, nýbrž vyslání lékařského personálu. Černá Hora je nyní v přepočtu na obyvatele nákazou koronavirem jednou z nejvíce postižených zemí v Evropě.

16:23 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Babiš by rád téma úředních maturit přenesl do školského výboru ve sněmovně. Pro návrh nezískal politickou podporu, uvedl po jednání s Plagou.

16:15

"Pokud situace bude dobrá, rozhodně nebudu ten, kdo se bude návratu do škol bránit," řekl ministr Robert Plaga.

16:09

"Debata o maturitách probíhá kontinuálně. Ministerstvo školství jedná s učiteli a řediteli kontinuálně a snažíme se najít balanc maturitní zkoušky jako zkoušky certifikační," řekl ministr Robert Plaga.

16:08

Státní maturitní testy se kvůli covidu posunou z 3. až 7. května na 24. až 26. května, školní maturity budou od 1. června do 23. července, uvedlo ministerstvo školství (MŠMT). 

Všichni maturanti budou muset letos skládat školní maturitu ze dvou či tří předmětů podle oboru SŠ, součástí může být i praktická zkouška. Ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka budou letos dobrovolné, v případě, že je maturant nebude dělat, nebude z nich hodnocen. 

Maturanti pracující kvůli covidu v nemocnicích nebudou muset letos skládat státní didaktické testy, pro ostatní zůstanou povinné, uvedlo MŠMT.

15:44

Předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček spolu s kolegy ze Slovenska a Rakouska vyzvali šéfa německého Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho, aby Německo zrušilo stálé kontroly na hranicích s Českem a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Trvalou ostrahu hranic s Českem a Tyrolskem obnovilo Německo z epidemických důvodů, chce tak zabránit zavlečení mutací koronaviru do země.

16:02

Státní maturitní testy se kvůli covidu posunou z 3. až 7. května na 24. až 26. května, školní maturity budou od 1. června do 23. července, uvedlo MŠMT.

15:42

Předseda KSČM Vojtěch Filip požádá o setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Chce s ním mimo jiné řešit to, jak menšinová vláda ANO a ČSSD zvládá koronavirovou pandemii a očkování populace. Považuje za selhání, že kabinet neřeší zajištění vakcíny proti covidu-19 od více společností. Pokud by se nečinily kroky směřující k ochraně života a zdraví občanů, šlo by podle Filipa o neplnění jedné z podmínek dohody o toleranci vlády mezi komunisty a hnutím ANO. Šéf Řekl to ve středu novinářům ve Sněmovně.

15:11

 Lidé si mohou nově na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zjistit, kolik lidí čeká na termín k očkování proti covidu-19 na jimi vybraném očkovacím místě. Informace byla dnes uveřejněna na twitterovém účtu Chytré karantény. Už dříve podobný web vytvořili nadšenci z Laboratoře otevřených dat, ukazuje i odhady volných míst a dostupných vakcín. V Česku se očkuje od 27. prosince a dosud zdravotníci podali přes 902 000 dávek vakcín tří výrobců.

14:56

Předseda KSČM Filip bude chtít jednat s prezidentem Zemanem mimo jiné o tom, jak vláda ANO a ČSSD zvládá koronavirovou pandemii a očkování populace.

14:49

Úřady práce se potýkají s výpadkem personálu. Na konci února jim chybělo 1205 zaměstnankyň a zaměstnanců, tedy přes deset procent. Zůstali doma s dětmi na ošetřovném po uzavření škol, byli v karanténě či na nemocenské. Na posledním jednání sněmovního sociálního výboru to řekla náměstkyně ministerstva práce pro legislativu Dana Roučková. 

14:26

Koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 připravila plán návratu České republiky k normálnímu životu, počítá se třemi variantami vývoje koronavirové pandemie.

14:20

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se po očkování proti nemoci covid-19 výrazně snížil počet zaměstnanců s nákazou. Zatímco dříve jich bylo kolem 150 pozitivních, po očkování se počet snížil na 30, řekl dnes novinářům ředitel nemocnice Vlastmil Vajdák. Nemocnice podala vakcínu asi 60 procentům zaměstnanců. Pracuje v ní asi 3500 lidí včetně pracovníků Mezinárodního centra klinického výzkumu, které pod nemocnici spadá.

13:58

Vědci sdružení do iniciativy Sníh apelují na zavedení přísnějších opatření, která by minimalizovala počet nových případů covidu-19. Ta současná, byť vedla k mírnému zlepšení epidemické situace, se podle nich zaměřují jen na odvrácení kolapsu zdravotnictví, uvedli na dnešní tiskové konferenci. Místo antigenních testů navrhují pro pravidelné testování veřejnosti i zaměstnanců používat metodu PCR, která je přesnější a při hromadném laboratorním zpracování může být i levnější.

"Stále jsme nepřijali strategii minimalizace počtu nakažených," uvedla dnes sociální demografka Dagmar Dzúrová z Katedry sociální demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Připomněla manifest 40 dní pro zdraví a ekonomiku, který navrhoval přísná opatření už 23. února. Podle nich by se do 6. dubna mělo podařit snížit počet nových případů na méně než tisíc denně.

13:50

Pracovní povinnost v nemocnicích pro studenty středních a vysokých škol je neefektivní, morálně nepřijatelná a právně sporná. Uvedli to dnes zástupci iniciativy Sníh. Podle nich hrozí, že část studentů, která nyní pomáhá v nemocnicích, bude trpět posttraumatickými stresovými poruchami nebo se rozhodne do profese zdravotníka či lékaře nenastoupit. Vláda pracovní povinnost některým studentům uložila od 8. března, důvodem je přetížení nemocnic kvůli pandemii covidu-19.

13:19 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odmítl, že by sám odstoupil z funkce. Prezident Miloš Zeman dnes uvedl, že by měl premiér Andrej Babiš (ANO) navrhnout odvolání Blatného kvůli jeho postoji k ruské vakcíně Sputnik V proti covidu-19. Blatný trvá na tom, že ruská látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), řekl České televizi (ČT).

13:15

Epidemie koronaviru v Česku začíná zpomalovat. "Jsme v bodě zlomu," řekl dnes Radiožurnálu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Nemocniční zátěž je podle jeho odhadu tento týden na vrcholu a příští týden začne s vysokou pravděpodobností klesat. Ale nemusí se to podle Duška týkat všech regionů, na nárůst se musí připravit moravské regiony.

Příjmy do nemocnic jsou tento týden podle Duška opravdu velké. "Jsme na vrcholu nemocniční zátěže," řekl Dušek. Potvrzenou nákazu má přes 20.000 potenciálně zranitelných pacientů, z nichž 30 až 40 procent, tedy 8000 lidí, do deseti až 14 dnů podle něj skončí v nemocnici.

13:13

Správa rezerv začíná s distribucí stříkaček a jehel pro očkování proti koronaviru. V příštích dvou dnech rozveze 315 000 stříkaček a 170 000 jehel.

13:07

Očkování v Jihočeském kraji proti koronaviru podstoupilo více než 56 000 lidí. Počet dávek určených pro region však v příštím týdnu poklesne a tím se tempo podávání vakcín výrazně zpomalí, řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Kraj na tento týden obdržel přibližně 19 000 dávek na očkování, na příští týden jich bude však jen kolem 8000.

"Z toho navíc přibližně polovina dávek bude směřovat na druhé očkování. Takže nově zdravotníci naočkují přibližně 3500 až 4000 lidí," uvedl hejtman. Dodal, že výši 19 000 dávek pro tento týden způsobil fakt, že celorepublikově více vakcín poskytla firma Pfizer.

12:50

Ministerstvo spravedlnosti ani Vězeňská služba zatím nepřikročily k testování pracovníků na covid-19. Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka dnes uvedl, že periodické testování úřad zahájí na začátku příštího týdne. S testováním již naopak začal například Městský soud v Praze. Jeho mluvčí Adam Wenig sdělil, že soud v tomto ohledu nezaznamenal žádné větší problémy.

Povinnost testovat své zaměstnance mají od dnešního dne veřejné úřady s 50 a více pracovníky. Od 17. března nebudou zaměstnanci bez negativního testu na nemoc covid-19 vpuštěni na pracoviště.

12:43

V současné době je v karanténě nebo nakažených nemocí covid-19 zhruba 2300 policistů a 422 hasičů. Uvedli to dnes policejní prezident Jan Švejdar a šéf hasičů Drahoslav Ryba. Policie i hasičský záchranný sbor tak pracuje na maximum, a je nutné vyřešit jejich brzké proočkování, dodal po jednání krizového štábu ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Podle Hamáčka dorazí do Česka v březnu a dubnu další vakcíny. "My (štáb) jsme řešili jednu věc: jak do toho systému zapojit integrovaný záchranný systém, zejména policii a hasiče," uvedl ministr. Podle něj jsou například policisté vystaveni nákaze při kontrolách dodržování vládních nařízení nebo zásazích na demonstracích. Hasiči zase pomáhají zdravotníkům.

12:24 Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra chystá novelu, která by letos ve volbách do sněmovny umožnila volit z karantény jako loni v krajských volbách, řekl Hamáček.

12:10

Stav hromadného postižení platí už v 11 středočeských nemocnicích, nově ve Slaném a Neratovicích. Počet pacientů s covidem v kraji vzrostl na 840.

11:55

Prezident Miloš Zeman by se měl setkat s premiérem Andrejem Babišem v Lánech 22. března. Zeman po předsedovi vlády bude chtít odvolání Blatného.

11:41

Laboratoře na Slovensku, které má téměř 5,5 milionu obyvatel, potvrdily za úterý 3600 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od 8. ledna. Zároveň bylo dokončeno nejvíce laboratorních PCR testů za posledních téměř sedm týdnů. Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí v úterý tvrdil, že nepříznivá epidemická situace v zemi se mírně zlepšuje.

11:35

Ministr Hamáček předpokládá, že o možnost umístit covidové pacienty do německých nemocnic bude Česko případně žádat do konce příštího týdne.

11:35 Jan Hamáček

Ministerstvo zdravotnictví dostalo za úkol vyřešit situaci, kdy povinné testování ve firmách zaplnilo veřejná testovací místa na covid-19, řekl po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Stát by podle něj například mohl přispívat občanům na nákup samotestů v obchodech či lékárnách podobným způsobem jako přispívá firmám.

11:34

Prezident Miloš Zeman bude chtít po premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby z funkce odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelku Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou. Řekl to v rozhovoru serveru Parlamentní listy. Vadí mu jejich postoj k ruské vakcíně Sputnik. Jejím odmítáním podle něj nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19. Zeman chce, aby ve funkci skončil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

11:32 Jan Hamáček

"S rozvolňováním budeme opatrní. Pokud se bude uvolňovat, tak priorita je vrátit alespoň část žáků do škol, samozřejmě za předpokladu, že budou testování. Máme bohužel několik zkušeností s tím, co se stane když se opatření prudce odbrzdí a další vlnu už tu nikdo nechce, takže rozvolňovat se bude velmi opatrně," uvedl Jan Hamáček.

11:29 Jan Hamáček

"Pokud tento týden zvládneme, měla by být situace pomalinku lepší. Žádáme německou stranu aby držela nabídnutou rezervu lůžek do příštího pátku. Jinak to vypadá, že by to měla česká lůžková kapacita zvládnout," řekl ministr Jan Hamáček.

11:27 Jan Hamáček

"Znovu děkuji občanům za to, jak dodržují aktuální opatření. Rozumíme tomu, že je to obrovský zásah do života a komplikace. Dá se však říci, že opatření zabírají. Pohyb obyvatel se snížil a dá se říci, že pokud to takto tři týdny vdržíme dojde ke zlepšení," uvedl Jan Hamáček.

11:18

V Polsku v úterý přibylo 17 260 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je největší denní přírůstek počtu infikovaných od 22. listopadu. Polsko, které má přibližně 38 milionů obyvatel, čelí třetí vlně pandemie nemoci covid-19. Nový údaj potvrzuje obavy, jež 5. března vyjádřil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Sdělil přitom, že 25 procent nových případů nákazy je spojených s britskou mutací.

11:25 Jan Hamáček

"Březen a duben bude znamenat podstatně větší nárůsty vakcín. Přemýšleli jsme o tom, jak do toho zasadit sbory IZS a řešíme nyní jejich očkování. Ministerstvo vnitra jejich očkování zařídí samo a nebudeme tedy zatěžobvat očkovací místa," uvedl Jan Hamáček. 

11:16

Státy Evropské unie dostanou v příštích dvou týdnech navíc čtyři miliony dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž si mohou unijní země z navýšeného množství objednat svůj díl podle počtu obyvatel. Český premiér Andrej Babiš již ráno uvedl, že Česko takto získá 80 000 dávek navíc.

11:14

Zakázku ministerstva vnitra na nákup antigenních testů pro školy prověřuje policie. Serveru SeznamZprávy to bez bližších podrobností potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Tendrem na dodávku 3,6 milionu testů, který vyhrála společnost Tardigrad International Consulting, se kromě policie zabývá také antimonopolní úřad. O vysvětlení okolností zakázky vnitro žádá i ministerstvo financí.

11:05

Pracovníci Úřadu práce mají na povinné testy chodit do odběrových míst pro veřejnost. Samotestování úřad teď neplánuje. Vyplývá to z nařízení ředitele.

10:49

Počty antigenních testů provedených v laboratořích dál rychle rostou a překonávají rekordy. Dosud nejvíce jich laboratoře provedly v pondělí, a to téměř 113 000. V úterý to bylo 95 000, což je druhý nejvyšší údaj od začátku epidemie a může se ještě zpětně navýšit. Březnový denní průměr antigenních testů se blíží 72 000 a proti únoru je o 82 procent vyšší. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Větší zájem o antigenní testy zřejmě souvisí s povinným testováním ve firmách.

10:28

Ministr školství Plaga podle své mluvčí předpokládá, že ve středu po jednání s premiérem Babišem představí na TK změny v maturitách. Čas zatím neupřesnila.

10:03 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Návrh tří typů maturit, který Babiš představil v úterý, není dobrý, řekl premiér CNN Prima News. Na schůzce s Plagou chce bojovat za úřední maturitu.

09:37

V Krkonoších přibývá přestupků porušování pohybu v klidových územích národního parku a přestupků proti návštěvnímu řádu chráněného území. Počet pokut uložených na místě stoupá. Přibývá také přestupků, které se daří vyřešit. Strážci parku loni uložili 65 pokut v celkové výši 80 600 korun a právníci odboru státní správy vyřešili 58 správních řízení a uložili pokuty ve výši 1,3 milionu korun. Sdělili zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

09:03

Český start-up Iterait vyvinul v prvním covidovém lockdownu zařízení Vividi Stay Safe, které v prostorách obchodních center, supermarketů a dalších institucí regulovalo počet zákazníků a klientů. Nyní Češi vytvořili novou, ekologičtější verzi, na jejímž vzhledu pracoval student průmyslového designu UMPRUM. Mechanismus o velikosti mobilního telefonu umí vytvářet tzv. heat mapy prostoru a dávat informace o místech s největším výskytem lidí.

08:55

V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví v Česku skoro 9000 hospitalizovaných s nemocí covid-19 a 1873 v těžkém stavu, což byly nejvyšší počty za celou epidemii. V úterý počty pacientů oproti pondělku mírně klesly. Hospitalizovaných bylo podle dnešních údajů na webu ministerstva 8618, z toho ve vážném stavu 1853. Původně ministerstvo uvádělo za pondělí jen 8478 hospitalizovaných a méně než 1800 lidí ve vážném stavu.

08:47

EK oznámí dodatečnou dodávku vakcíny Pfizer, řekl CNN Prima News Babiš. Česko by mohlo v březnu dostat o 80 000 dávek víc oproti očekávaným asi 700 000.

08:46 Ilustrační foto.

Od začátku epidemie zemřelo v Praze přes 2000 lidí s prokázanou nákazou novým typem koronaviru, z toho 913 od začátku letošního roku. Denním maximem je pondělních 28 úmrtí. V úterý přibylo v hlavním městě 1768 nově potvrzených případů nákazy, o 245 méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:20

V úterý přibylo v Česku 15 196 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 1600 méně než předchozí úterý. Nárůst počtu nakažených zpomaluje ve srovnání se stejnými dny předešlého týdne už od neděle. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. K dnešku opět kleslo tzv. reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, z úterních 0,97 na 0,95. Když je hodnota čísla nižší než jedna, znamená to zpomalování šíření nemoci. Údaje o počtu hospitalizovaných či podílu pozitivních testů za úterý zatím ministerstvo nezveřejnilo.

08:12

Od začátku epidemie zemřelo v Praze přes 2000 lidí s covidem, z toho 913 od začátku roku. V úterý přibylo 1768 nakažených, o 245 méně než před týdnem.

07:56 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) odletí do Izraele až ve čtvrtek, návštěva bude jednodenní. Původně měla česká delegace vyrazit ve středu. Důvodem je podle úřadu vlády změna v programu kampaně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Blízkovýchodní zemi čekají 23. března parlamentní volby, v nichž se bude Netanjahu ucházet o znovuzvolení.

07:44

Na recepci se sice svítilo, to ale nebyl důvod k zásahu. S tímto závěrem uzavřelo Policejní prezidium případ oslavy podnikatele a expolitika Petra Bendy v jeho hotelu v Teplicích. S informací přišel server iROZHLAS.cz, který nyní získal dokument s výsledky prověrky postupu policistů. Během rozsáhlých kontrol v kraji Bendův hotel vynechali. Unikl tak až třímilionové pokutě od hygieny.

06:49

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 9146 nových případů nákazy koronavirem a dalších 300 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI), který přesně před týdnem zaznamenal 9019 nově nakažených a 418 zemřelých po infekci koronavirem.

06:43 Jan Hamáček

Dodal, že výsledkem je polarizovaná společnost, která je unavená a znechucená politikou, ale i přeplněné nemocnice, jež jsou někdy až za hranou kapacity. Počty pacientů s covidem-19 v nich v poslední době rostou, některé již vyhlásily stav hromadného postižení osob, při kterém péče nemusí odpovídat běžnému standardu.

06:43 Jan Hamáček

Na podzim ale podle Hamáčka nástup epidemie doprovázela atmosféra zpochybňování nemoci, část veřejnosti a koaličních i opozičních politiků opatření proti viru zlehčovala. "Z nouzového stavu, pouhého právního rámce pro nutná omezující opatření proti šíření covidu, se stal pro část společnosti fetiš, jehož obětováním covid zázračně zmizí," uvedl Hamáček.

06:42 Jan Hamáček

"Loni na jaře byl covid úplně nový, nikdo nebyl připraven, obava z nákazy byla obrovská, přesto nebo právě proto jsme to zvládli velmi dobře. Včas jsme začali epidemii brzdit a hlavním problémem bylo zajištění ochranných prostředků, jichž byl v té době nedostatek v celé Evropě," popsal Hamáček.

06:42 Jan Hamáček

Loni na jaře byla obava z nemoci covid-19 obrovská, i přesto se epidemii dařilo zvládnout, na podzim ji ale řada lidí zpochybňovala, což vyústilo v rozdělenou společnost a plné nemocnice, řekl ČTK ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). 

06:25

K Babišovi a Netanjahuovi se ve čtvrtek připojí též maďarský premiér Viktor Orbán. S ním fyzicky český premiér jednal před měsícem v Budapešti, v polovině února se také v Polsku sešli premiéři zemí Visegrádské skupiny (V4), kromě Česka tedy také šéfové vlád Slovenska, Polska a Maďarska.

06:25 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Český premiér Andrej Babiš odpoledne odletí na dvoudenní pracovní cestu do Izraele, kde bude mimo jiné jednat o očkování proti covidu-19. Se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem probere také možnou českou účast ve fondu na financování výzkumu a vývoje vakcín, na jehož založení se minulý týden v Izraeli domluvili s Netanjahuem rakouský kancléř Sebastian Kurz a dánská premiérka Mette Frederiksenová.

06:23

Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin 1972 zemřelých po nákaze koronavirem, což je nejvyšší jednodenní údaj od začátku pandemie. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví. Nakažených přibylo za poslední den 70 746.

06:18

Z ministerstev testuje své zaměstnance již od pondělí ministerstvo průmyslu a obchodu. Kapacity odběrného místa, které se nacházejí přímo na ministerstvu, úřad nabídl například také pracovníkům Správy státních hmotných rezerv. V úterý s testováním zaměstnanců začalo ministerstvo zdravotnictví, dnes se přidají ministerstva zahraničních věcí, dopravy nebo obrany. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že resort zvládne otestovat všechny zaměstnance v budově úřadu na Těšnově v řádném termínu.

06:17

Veřejné úřady s 50 a více pracovníky dnes musí začít s jejich testováním. Od 17. března nebudou zaměstnanci bez negativního testu na nemoc covid-19 vpuštěni na pracoviště. Na testování ve státní správě má být použita část testů původně nakoupených pro školy. Vláda v pondělí rozhodla, že další zásoby antigenních testů pro veřejný sektor a školy udělá Správa státních hmotných rezerv, má shromáždit 7,65 milionu testovacích sad.

06:16 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes bude jednat s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o podobě maturitních zkoušek. Premiér začal minulý týden mluvit o možnosti udělit letos kvůli epidemii koronaviru takzvanou úřední maturitu se známkami podle průměru za celé studium. Plaga s tím nesouhlasí, šlo by podle něj o bezdůvodnou devalvaci vzdělávání. V úterý Babiš ve videu zveřejněném na twitteru uvedl možnost úřední maturity pro studenty, kteří doloží, že se nemohli plnohodnotně účastnit výuky na dálku. Premiér začal minulý týden mluvit o možnosti udělit letos kvůli epidemii koronaviru takzvanou úřední maturitu se známkami podle průměru za celé studium. Plaga s tím nesouhlasí, šlo by podle něj o bezdůvodnou devalvaci vzdělávání. V úterý Babiš ve videu zveřejněném na twitteru uvedl možnost úřední maturity pro studenty, kteří doloží, že se nemohli plnohodnotně účastnit výuky na dálku.

22:35

Trestní oznámení podal ve druhé polovině října advokát Petr Němec. Vládní politici se podle něj mohli dopustit maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti či vydírání. Stát podle Němce v podzimní vlně koronaviru dostatečně nezajistil testování, hledání kontaktů nakažených a včas nenařídil potřebná opatření.

22:35

Úřady ukončily prošetřování prvního trestního oznámení podaného na premiéra Andreje Babiše (ANO) a bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) za to, jak loni postupovali proti pandemii koronaviru. Pražské městské státní zastupitelství potvrdilo, že žalobci z Prahy 1 nechybovali, když rozhodli, že politici nejsou zodpovědní za růst počtu nakažených novým koronavirem během loňského podzimu. Informoval o tom server SeznamZprávy.

22:03

Estonská vláda nařídila zavřít obchody nabízející jiné zboží než to, které je nezbytné k životu, restaurace budou smět jídlo prodávat jen z výdejních okének a setkat se budou moci jen dva lidé. Tato pobaltská republika má v přepočtu na obyvatele po České republice druhý nejvyšší nárůst počtu nakažených v Evropské unii, uvádí agentura Reuters.

21:52

Chile se stalo zemí, kde se v současnosti nejrychleji na světě očkuje proti covidu-19. Dříve držel prvenství Izrael, napsala agentura EFE. Podle mezinárodního srovnání je Chile také čtvrtou zemí, kde se podařilo naočkovat největší část obyvatelstva. Česká republika za světovými premianty výrazně zaostává.

21:40 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Podle Babiše je epidemie koronaviru výjimečná situace a úřední maturita se známkami podle průměru za celé studium bude jednorázovou záležitostí. Úřední maturitu by si mohli studenti vybrat dobrovolně, uvedl premiér. "Pouze pro ty studenty, kteří doloží, že neměli možnost se plnohodnotně účastnit výuky na dálku, a rozhoduje o tom učitel nebo ředitel školy," popsal Babiš, pro koho by mohla být úřední maturita určená.

21:06 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Letošní maturita by mohla být kvůli epidemii koronaviru klasická pro studenty mířící na vysokou školu, lehčí zejména pro studenty bez zájmu o vysokoškolské studium a úřední pro ty, kteří doloží problémy v distanční výuce, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu zveřejněném na twitteru

20:41

Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon začne od středy vyrábět testovací sadu, která umožní odhalit britskou i jihoafrickou mutaci koronaviru. ČTK to řekl ředitel laboratoře Omar Šerý.

"Posíláme na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) notifikaci k certifikaci. Máme veškeré doklady potřebné pro certifikaci, díky tomu, že jako firma máme certifikát ISO13485, můžeme od tohoto momentu začít vyrábět certifikované soupravy," uvedl Šerý.

20:10

Hygienici na jihu Čech zaznamenali za posledních 24 hodin 1056 nových případů koronaviru. Je to o 259 více než v úterý minulý týden. Za posledních 24 hodin deset pacientů s koronavirem zemřelo.

19:50

Nepříznivá epidemická situace na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou se mírně zlepšuje i díky očkování proti covidu-19, v zemi ale nadále platí nejvyšší rizikový stupeň protiepidemického systému. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Dříve bylo Slovensko v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě v přírůstku úmrtí na covid-19. V březnu Bratislava očekává dodávky takového počtu vakcín, který dosud dohromady obdržela od začátku očkování loni v prosinci.

"Předpoklad na další období je, že se bude zlepšovat epidemická situace. Je to díky očkování, ale i díky lidem, kteří dodržují opatření," uvedl Krajčí, jenž kvůli vývoji epidemie v zemi čelí výzvám k rezignaci a to i v části koalice. Ministr opakovaně demisi odmítl, zastal se ho i premiér Igor Matovič.

19:37

Chorvatský premiér Andrej Plenković uvedl na Twitteru, že nabídl Česku a Slovensku pomoc s pacienty s covidem-19. Chorvatsko je ochotno postarat se o desítku pacientů z Česka a obdobný počet ze Slovenska, vyplývá z Plenkovičova vyjádření o dnešním telefonátu s šéfy české a slovenské vlády.

"Dnes jsem telefonoval s Andrejem Babišem a Igorem Matovičem, v případě potřeby je Chorvatsko ochotno postarat se o desítku pacientů z každé země," napsal večer Plenković na Twitteru.

Chorvatsko je koronavirem relativně málo zasažené a pomalu uvolňuje opatření, v řadě regionů se v uplynulém týdnu například otevřely terasy restaurací.

19:14

Přehled událostí 9. března z domova:

 • Počet lednových úmrtí v Česku zlomil podle Českého statistického úřadu historické rekordy. Podle předběžných dat zemřelo v lednu 15 900 obyvatel, což je proti pětiletému průměru o polovinu víc. Absolutně počet mrtvých stoupl o 5300. Lednový počet zemřelých přesáhl i loňské listopadové maximum z podzimní vlny vysoké úmrtnosti.
 • Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená zpomalování šíření choroby. Číslo udává průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Číslo se z pondělních 1,01 snížilo na 0,97. Nad hodnotou jedna se předtím drželo už od začátku února
 • Počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu v Česku v pondělí vystoupal na 1789, což je nejvíce za celou dobu epidemie. Celkem bylo hospitalizovaných 8478, což je druhý nejvyšší počet od začátku epidemie. Počty volných lůžek v nemocnicích dále zůstávají nízké
 • Nemocnice zatím oficiálně požádaly jen o jeden převoz pacientů do zahraničí. O další nikdo zatím nepožádal. Aby mohlo ministerstvo zahraniční země o pomoc žádat, musí mu nemocnice dodat potřebnou dokumentaci
 • Úřady se chystají na středeční zahájení testování svých zaměstnanců. Ministerstvo zdravotnictví již s testy začalo dnes, ministerstva zahraničních věcí nebo obrany se přidají ve středu
 • Zemřel poslanec ODS Jiří Ventruba, jenž byl hospitalizován s těžkým průběhem covidu-19. O úmrtí dnes informoval přímo na sněmovním plénu předseda ODS Petr Fiala, který poslaneckou schůzi řídil. Poslanci uctili Ventrubovu památku minutou ticha
19:01

 Ministerstvo dopravy začne s povinným testováním svých zaměstnanců od středy. Úřad bude denně testovat asi 50 zaměstnanců, těch se během celého týdne na ministerstvu vystřídá kolem 250. Většina pracovníků úřadu nyní pracuje z domova. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Povinnost testovat své zaměstnance budou mít veřejné úřady s 50 a více pracovníky od středy 10. března.

18:56

Žáci autoškol už zřejmě nebudou mít od července neomezený počet pokusů opakování zkoušek k získání řidičského oprávnění. Schválila to sněmovna.

18:48

Zemřel poslanec ODS Jiří Ventruba, jenž byl hospitalizován s těžkým průběhem covidu-19. O úmrtí v úterý informoval přímo na sněmovním plénu předseda ODS Petr Fiala, který poslaneckou schůzi řídil. Poslanci uctili Ventrubovu památku minutou ticha.

18:19

Ministři zahraničí Rakouska, České republiky a Slovenska dnes ve videohovoru zdůraznili nutnost pokračovat v přibližování západního Balkánu Evropské unii. Šéfové diplomacií tří zemí tvořících takzvaný slavkovský formát rovněž zopakovali svou podporu takzvanému zelenému pasu, který má lidem očkovaným proti covidu-19 umožnit volný pohyb a zpřístupnění veřejných míst. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v té souvislosti zdůraznil, že nesmí být diskriminováni lidé, kteří se očkovat nestihnou nebo očkováni být nemohou.

17:55

Ministerstvo školství (MŠMT) si uvědomuje nelehkou situaci dětských domovů v současné epidemické situaci, nemá ale informace o velkém nedostatku personálu či dalších problémech, na které dnes upozornil ředitel organizace Děti v akci Ladislav Samek. Zřizovatelem většiny dětských domovů jsou kraje, které mají podle úřadu těmto zařízením rovněž pomáhat. Mohou podle ministerstva například navýšit počet pracovníků v dětských domovech podle potřeb organizace. 

17:23

Pardubický kraj rozděluje ochranné pomůcky všem pěstounským rodinám a také pracovníkům přímé péče v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Hejtmanství dostalo od státu pro tyto cílové skupiny 15 000 respirátorů FFP2 a 7900 zdravotnických roušek, uvedla Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana. Další velké množství ochranných prostředků získala Potravinová banka.

16:59

V Královéhradeckém kraji se epidemická situace mírně zlepšuje, v nemocnicích se situace stabilizuje. Hejtman hradeckého kraje Martin Červíček (ODS) dnes novinářům řekl, že ale potrvá dlouho, než se nemocnice vrátí do relativně rozumného režimu.

Kraj nyní nabízí pomoc s pacienty s covidem jiným krajům. Ještě před několika týdny musely některé nemocnice v kraji přemisťovat pacienty mimo region. "Ostatní kraje nyní zažívají to, co nedávno my. Jsme připraveni pomáhat ostatním regionům. Už jsme měli minimálně tři hospitalizace z jiných krajů," řekl dnes Červíček. Výpomoc podle něj domlouvají krajští koordinátoři a národní dispečink.

16:51

Sněmovna dnes opět odložila rozhodnutí o senátním vetu vládní novely, která by zavedla až třímilionovou sankci pro podnikatele a firmy za porušování protikoronavirových restrikcí vydaných podle krizového zákona. Z dalších změn programu řádné březnové schůze vyplývá, že poslanci nebudou ve středu proti původním plánům pokračovat ve schvalování sporného návrhu zákona, který souvisí s výstavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

16:40

V Jihomoravském kraji bude v nemocnicích pomáhat kolem 500 studentů. V očkovacích centrech proti covidu by mohli být od pondělí ambulantní pracovníci.

16:39 Ilustrační foto.

Vysoké školy v Praze se připravují na povinné testování svých zaměstnanců na covid-19. Od 17. března budou na jejich pracoviště smět jen lidé s negativním testem, po očkování nebo po prodělané nemoci. Na Vysoké škole ekonomické (VŠE) mají ode dneška k dispozici samotesty, Univerzita Karlova (UK) zase od středy zahájí testování prostřednictvím univerzitních odběrových míst. Česká zemědělská univerzita (ČZU) s testováním začala už minulý týden. Vyplývá to z informací od mluvčích a z webových stránek škol.

16:10

Evropská unie by se neměla nechat oklamat přístupem Číny a Ruska, které nabídku svých vakcín proti covidu-19 využívají k propagandistickým účelům. Prohlásil to dnes předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož obě země nabízejí evropským státům s velkou pompou velmi malá množství očkovacích látek. Hlavním producentem a vývozcem ale podle šéfa unijních summitů bude letos evropský blok.

Charles Michel.
Charles Michel. | Foto: Reuters
15:31

Distribuci vakcíny proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson by měla zajistit společnost Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka, která už se stará o rozvoz vakcín od Moderny. S odkazem na zdroje Radiožurnálu to napsal server iROZHLAS.cz. Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) by měla posoudit nasazení této vakcíny v EU tento čtvrtek. Zatím nemá pro použití v EU registraci.

Do výběrového řízení na distribuci vakcín od firmy Johnson & Johnson se podle Radiožurnálu zapojilo pět firem. Avenier nabídl nejnižší cenu, a to 87 korun bez DPH za dodání jednoho balení očkovací látky. Zadávací řízení na distributory vakcín organizují všechny zdravotní pojišťovny s ministerstvem zdravotnictví.

14:58

V pondělí večer bylo v Praze 12 189 dávek vakcíny Pfizer, z toho 8679 na dnešní očkování a 3510 je nouzová zásoba pro kraje, uvedla Chytrá karanténa.

14:47

Ministerstvo kultury připravuje nový dotační program, který by měl přispět na provozní náklady nestátním, ale veřejnosti přístupným památkám, muzeím a galeriím. Mělo by v něm být několik milionů korun a výzvu pro přijímání žádostí ministerstvo vyhlásí v nejbližších týdnech. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) to napsal v pondělí v otevřeném dopise adresovaném kulturní obci, který zveřejnila Asociace muzeí a galerií. Ministerstvo ho později zveřejnilo na svém webu.

14:47

Žádat o aktivaci vojenské infekční nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku nemá smysl. Personál, který by tam pečoval o covidové pacienty, by chyběl jinde, řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD). V regionu jsou již nemocnice přeplněné, pečují o více než 500 pacientů s covidem-19. Proto dnes kraj využil pomoci Polska a převezl tam jednu pacientku.

"Občané se nás velice ptají, proč vyžadujeme zahraniční pomoc a nevyužijeme Těchonín. Má zcela jiné úkoly, je především pro karanténu vojáků, kteří se vrací z misí," řekl hejtman.

14:40

Zdravotníci ve 116 zemích lidem aplikovali více než 312 milionů dávek vakcín proti covidu-19, uvedla agentura Bloomberg na základě svých výpočtů.

14:15 Ilustrační foto.

Některé výjezdové skupiny pražské záchranné služby posílí studenti vysokoškolského oboru zdravotnický záchranář. Studenti budou posádkám pomáhat s některými činnostmi při výjezdech a splní tak odbornou praxi, sdělila mluvčí záchranářů Jana Poštová.

"Díky ochotě zástupců vysokých škol a samotných studentů jsme vytvořili skupinu několika desítek dobrovolníků, kteří začnou sloužit v denních směnách u našich výjezdových skupin. Pro posádky budou znamenat v těchto dnech vítanou pomoc a studenti si rozšíří své zkušenosti a znalosti ve skutečně napjatém provozu," uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Petr Kolouch.

13:42

Na Vysočině se otevřou další velkokapacitní očkovací centra, a to v Jihlavě, Žďáru nad Sázavou a Třebíči, spadat budou pod krajské nemocnice. Nemocnice tak reagují na avizované zvyšování dodávek vakcín, uvedl Kraj Vysočina v dnešní tiskové zprávě. Zatím proti covidu-19 očkovaly hlavně nemocnice a očkovací centrum v kulturním domě v Pelhřimově. Zapojené do očkování už jsou také polikliniky v Třešti a Telči.

13:36

Stát by měl podle Pirátů navýšit kapacitu míst, která vyhodnocují výsledky testů na covid-19. Novinářům to dnes ve sněmovně řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana také žádá, aby vláda řešila metodologickou pomoc pro firmy, které musí od minulého týdne testovat na nákazu koronavirem své zaměstnance. Zaměstnavatelé podle nich nevědí, jak shánět testy a nakládat s výsledky.

Bartoš ocenil, že kabinet povinné testování ve firmách zavedl, chybí ale podle něj dostatečná navazující laboratorní kapacita. "Je potřeba navýšit kapacitu laboratorních pracovišť, která ty testy vyhodnocují. Máme informace z terénu, že tam to vázne," uvedl. Firmy pak podle něj postrádají ucelenou metodologii. "Nevědí, jak to řešit procesně - jak shánět testy a nakládat s výsledky," konstatoval.

13:27

V Pardubickém kraji kvůli covidu-19 od jara zemřelo 1013 lidí, v pondělí počet zemřelých přesáhl tisícovku. Za 24 hodin zemřelo v kraji 22 lidí.

13:19

V Karlovarském kraji výrazně ubylo volných termínů na bezplatné antigenní testování. Do odběrových míst nyní chodí ve velkém počtu zaměstnanci firem a podniků, a to kvůli povinnému testování, které vláda schválila 1. března. Ačkoli podniky nad 250 zaměstnanců musí všechny pracovníky otestovat do 12. března a podniky s 50 až 249 lidmi do 15. března, například v Sokolově je nejbližší volný termín až 17. března.

12:54 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Hřib podle Babiše manipuluje s informacemi o nevyočkovaných vakcínách. Po 9:00 zveřejněná tabulka obsahuje dodávku, která přišla v 7:40, řekl ČTK.

12:48

Ministerstvo zdravotnictví začalo dnes testovat své zaměstnance, testování bude opakovat každý týden, napsala mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Povinnost testovat své zaměstnance budou mít veřejné úřady s 50 a více pracovníky od středy 10. března. Od 17. března nebudou zaměstnanci bez negativního testu na nemoc covid-19 vpuštěni na pracoviště.

"Testování zaměstnanců ministerstva bylo zahájeno již dnešním dnem a bude probíhat pravidelně každý týden," napsala Peterová. Doplnila, že testování zajišťuje na úřadě poskytovatel zdravotních služeb. "Pro případ naléhavé potřeby zajistilo ministerstvo také určité množství samotestů," uvedla mluvčí.

12:46

Pandemie koronaviru výrazně zvýšila mediální aktivity Čechů starších 15 let. Čtení knih u nich ale zásadně neovlivnila, více je čtou jen pravidelní čtenáři, vyplývá z průzkumu, který dnes představila Národní knihovna. K aktivitám, které nejvíce narostly, patří sledování filmů a televize, čtení internetových textů a využívání sociálních sítí. Pandemie se nejvíce odrazila v mediálním chování generace mezi 15 a 24 lety, kde průzkum zaznamenal daleko vyšší nárůst u většiny mediálních aktivit než u jiných generací.

12:42

Ve středočeských nemocnicích je 827 pacientů s covidem, dosud nejvíce. Na jednotkách JIP leží 162 lidí. Nemocnice se snaží dál navyšovat kapacity.

12:38

Informacím vlády k epidemii nevěří polovina učitelů, dvě pětiny pedagogů do 34 let považují covid za běžné virové onemocnění, ukázal lednový průzkum.

12:36

Dětské domovy se během pandemie potýkají s velkým nedostatkem personálu. Vychovatelé v dětských domovech už rok pracují nadoraz a na úkor svých rodin. Děti nemají ani dost počítačů pro on-line výuku. Některým domovům se nedostává ani ochranných pomůcek. Novinářům to dnes řekl ředitel organizace Děti v akci Ladislav Samek. Na podporu dětských domovů dnes proto spustila petici. Situace negativně působí i na psychiku dětí v domovech.

"Současná situace je velice kritická. Nedávno byly zavřené speciální školy a školky, v ústavních zařízeních je velký počet dětí, které tam docházejí. Domovy také mají nedostatek personálu, vychovatelé jedou na doraz vlastních možností," řekl Samek.

12:13

Opoziční TOP 09 chce prosadit nárok na odměny pro dobrovolníky, kteří pomáhají se zvládáním epidemie koronaviru. Poslanec TOP 09 Jan Jakob dnes novinářům řekl, že náklady by stát přišly zhruba na deset milionů korun. "Jedná se o nezanedbatelnou pomoc těm, kteří pomáhají v této nelehké situaci," uvedl a připomenul, že vláda v pondělí rozhodla o odměnách pro pracovníky ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Odměny pro dobrovolníky má podle Jakoba umožnit novela zákona o kompenzačním bonusu. "Dobrovolníkům umožní prostřednictvím jednoduchého formuláře získat kompenzační bonus. Jejich žádosti bude vyhodnocovat příslušný finanční úřad," uvedl.

12:12

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) žádá, aby vláda představila poslancům i veřejnosti svou strategii pro příští měsíce, kdy bude dostupné větší množství vakcín proti covidu-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by měl také vysvětlit projekt české vakcíny, řekl před dnešním jednáním Sněmovny novinářům předseda Starostů Vít Rakušan.

Starostové mají podle Rakušana obavu z toho, jak bude vypadat očkování v březnu a dubnu. "V březnu má dorazit milion dávek vakcíny a v dubnu dva a nyní očkujeme zatím 30.000 lidí denně," vysvětlil. Kabinet by podle něj měl sám aktivně vystoupit a sdělit, jaká je jeho strategie.

12:02

Slovenský premiér Igor Matovič vybídl unijní lékovou agenturu EMA k urychlenému posouzení ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19. Učinil tak v reakci na její výzvu, aby členské země EU neschvalovaly nouzové nasazení zmíněné vakcíny, dokud EMA sama dostatečně neposoudí její bezpečnost a efektivitu. Bratislava minulý týden dovezla z Ruska první zásilku Sputniku V, touto vakcínou zatím ale nezačala očkovat obyvatele.

11:52

Lidovci chtějí po vládě, aby vysvětlila výměnu hlavní hygieničky. Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky není jasné, proč k personální změně ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přistoupil ani proč bude dosavadní ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová pouze dočasně pověřená. Jurečka to řekl na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny. Poslanci by dále chtěli znát informace o vývoji koronavirové pandemie či očkování.

11:47

Policisté vypátrali muže, který údajně vyhrožoval členům vlády a dalším lidem smrtí kvůli řešení epidemie nemoci covid-19. Podezřelému čtyřiapadesátiletému muži, zadrženému v Ostravě, hrozí až tři roky vězení. Na policejním webu to oznámila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Dopadený muž podle mluvčí odeslal na konci února do e-mailové schránky jedné ze státních organizací zprávu, ve které vyhrožoval usmrcením členům vlády, ale také třeba policistům, učitelům, doktorům a hasičům. "Výhružná zpráva souvisela s aktuálním řešením pandemické situace," doplnila.

11:25 Vlajka Ruské federace.

Ruský operativní štáb dnes oznámil 9445 nově potvrzených případů koronaviru za poslední den. Je to poprvé od 3. října, co testy v zemi odhalily infekci u méně než 10 tisíc osob. Celkem se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel prokazatelně nakazilo koronavirem přes 4,3 milionu lidí. Více než 3,9 milionu infikovaných se zotavilo. Ukrajina hlásí nejmenší denní přírůstek od 22. února.

11:20

Pořadí očkovaných proti covidu-19 by mělo být podle Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) důsledně podle věku. Jeho zástupci to uvedli ve zprávě na webu. Kritizují upřednostnění učitelů, pro snížení náporu na nemocnice je podle nich kontraproduktivní a povede ke zbytečným ztrátám na životech seniorů. V pondělí mělo dokončené očkování dvěma dávkami podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 268 000 lidí, podáno bylo zhruba 863 000 dávek. Lidí nad 80 let bylo naočkováno 224 000.

11:19

Ve skladech pražských státních nemocnic se nyní nachází zhruba 28 000 neaplikovaných dávek vakcíny Pfizer proti covidu-19. Z nich zhruba 7000 je určeno pro potřeby Prahy. Nejvíc neaplikovaných ampulek je uskladněno v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to v úterý sdělil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který na jednání Asociace krajů ČR s vládou a Centrálním řídícím týmem žádal, aby byly co nejdříve rozvezeny do krajů. Magistrát má vliv pouze na rozdělování vakcín AstraZeneca a Moderna.

11:15

Pandemii covidu-19 se podařilo to, o co se pokoušelo a co se nepodařilo mnoha starostům: vymést z center měst desítky tisíc ubytování sjednaných přes platformu Airbnb:

11:07

Nemocnice dosud požádaly jen o jeden převoz pacienta do zahraničí, o další nikdo oficiálně nepožádal, uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

10:24

Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se ohradili proti tvrzení, že léčba covidu-19 ivermektinem představuje experimentální léčbu. Mluvčí nemocnice Dana Lipovská to v úterý uvedla v prohlášení podepsaném lékaři. Zároveň ale varují před neuváženým použitím léku ivermektin, zvlášť pokud je určen primárně k veterinárním účelům.

O víkendu se kriticky k ivermektinu vyjářil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl, že ho nelze používat plošně, může být spojený s poškozením orgánů a sám by si ho nevzal. Kritika na ivermektin se objevila i ve Fakultní nemocnici Brno, druhé městské fakultní nemocnici. Podle Lipovské kvůli různým spekulacím vzniklo prohlášení, pod kterým je podepsaná přednostka kardioangiologické kliniky svatoanenské nemocnice Lenka Špinarová, emeritní přednosta Jiří Vítovec, primář kliniky Michal Rezek, náměstek pro vědu a výzkum Jan Krejčí a primář interny Jindřich Olšovský. "Důrazně se ohrazují proti tvrzení, že léčba ivermektinem představuje experimentální léčbu nepodloženou žádnými důkazy z klinických studií," uvedla Lipovská.

10:08

České dráhy vloni přepravily 117,7 milionu cestujících, meziročně o 64 milionů méně. ČD kvůli koronavirové krizi ztratily na tržbách přes 4 miliardy korun.

09:39

Některé průzkumy změn chování Čechů v době pandemie ukázaly na zvýšenou konzumaci alkoholu. Jak však ukázala čerstvá data celníků, v případě piva tomu bylo naopak:

09:21

Itálie se dohodla s Ruskem, že bude také vyrábět ruskou vakcínu Sputnik V, distribuovat ji ovšem začne, až preparát schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). O dohodě informovala italsko-ruská obchodní komora. Podle italské tiskové agentury AGI jde o první takovou dohodu v Evropě.

09:14

Počet lednových úmrtí v Česku zlomil podle Českého statistického úřadu historické rekordy. Podle předběžných dat zemřelo v lednu 15 900 obyvatel, což je proti pětiletému průměru o polovinu víc.

09:12

Česko nedodalo příspěvek 750 tisíc eur, který loni slíbilo zaslat do fondu na vývoj a rozšíření vakcíny proti covid-19. Vyplývá to ze zjištění webu Euractiv. Slibovaný finanční příspěvek skutečně uhradilo ze států Visegrádské čtyřky pouze Maďarsko.

08:26

U léku Isoprinosine opět vznikla mezi lidmi představa, že tady máme další z řady úžasných pilulek proti covidu-19. O jeho účinnosti ale nemáme dostatek důkazů, říká pro Aktuálně.cz novinářka Ludmila Hamplová.

08:25

Počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu v Česku v pondělí vystoupal na 1789, což je nejvíce za celou dobu epidemie. Celkem bylo hospitalizovaných 8478, což je druhý nejvyšší počet od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počty volných lůžek v nemocnicích dále zůstávají nízké. Ráno bylo v celé zemi podobně jako v předchozích dnech podle ministerstva volných jen 14 procent lůžek na JIP a ARO a 24 procent standardních lůžek s kyslíkem.

08:23

Přehled hlavních událostí:

 • Z Orlickoústecké nemocnice převeze během dopoledne sanitka pacientku s covidem-19 na léčení do Polska.
 • Počet úmrtí s covidem-19 přesáhnul v Česku 22 tisícve světě má koronavirus již více než 2,6 milionu obětí. 
 • Testování na nemoc covid-19 ve firmách je ode dneška povinné i pro agenturní pracovníky a případně také živnostníky, kteří v podniku vykonávají nějakou činnost.
 • Počet pacientů s covidem ve vážném stavu v ČR v pondělí vystoupal na 1789, což je nejvíce za celou dobu epidemie. Celkem bylo hospitalizovaných 8478 lidí.
 • Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna na 0,97, což znamená zpomalování šíření choroby.
08:09

Počet úmrtí s covidem v Česku přesáhl hranici 22 000.

07:57

Pacientku s covidem-19 z Orlickoústecké nemocnice by měla dopoledne převézt do Polska sanitka. Poveze ji do nemocnice v Ratiboři. Původně se uvažovalo o využití vrtulníku, který by zajistil národní dispečink intenzivní péče, nakonec ženu převeze automobil Zdravotnické záchranné služby.

Nemocnice Pardubického kraje vytipovaly pacienty, které by kvůli přeplněnosti zdravotnických zařízení v regionu mohly přeložit do ciziny. Transport dalšího pacienta z nemocnice v Pardubicích zatím neumožňuje jeho zdravotní stav.

07:48

Nejsem zhrzený úředník, naprosto odmítám, že jsem selhal. Při nástupu mi bylo sděleno, že je vše připraveno a já budu jen koordinovat, říká v rozhovoru pro DVTV bývalý národní koordinátor očkování Zdeněk Blahuta. 

07:47

Část nemocnic v Česku už obdržela antiparazitikum ivermektin, které by mohlo pomoci i v boji proti nemoci covid-19. Jeho účinnost proti koronaviru je však stále nejistá, z první řádné studie navíc vychází, že lék stav pacientů s covidem-19 nezlepšuje. Některé nemocnice tak zatím upřednostňují dosavadní způsoby léčby.

07:43 Karel Havlíček (ANO)

Do Česka by během následujícího týdne mělo dorazit 15 milionů samotestů, do 14 dní očekává ministr Karel Havlíček dodávku 40 milionů testů pro samotestování ve firmách.

07:38

Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 2,6 milionu. O posledních 100 000 se zvýšil za 12 dní, předchozích 100 000 přibylo za deset dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují USA, kde podle JHU zemřelo kvůli covidu-19 přes 525 000 lidí. Následují Brazílie (přes 266 000 mrtvých) a Mexiko (téměř 191 000 obětí). V ČR s covidem-19 dosud zemřelo 21 882 lidí.

07:22

Reprodukční číslo covidu kleslo pod hodnotu 1, což znamená zpomalování epidemie. Číslo udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný.

06:29

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4252 nových případů koronavirové infekce a 255 dalších úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI), který přesně před týdnem zaznamenal 3943 nově nakažených a 358 zemřelých po nákaze koronavirem.

06:25

Testování na nemoc covid-19 ve firmách je ode dneška povinné i pro agenturní pracovníky a případně také živnostníky, kteří v podniku vykonávají nějakou činnost. Zaměstnavatelé také musejí od dnešního dne vést evidenci samotestů u zaměstnanců. Podniky s počtem zaměstnanců nad 250 měly s testováním začít minulý týden ve středu a firmy s 50 až 249 pracovníky v pátek. Od 10. března bude platit povinné testování i pro úřady s 50 a více pracovníky. Testy jsou povinné vždy jednou týdně, ne ale pro lidi pracující z domova.

06:23

Obyvatelé domovů pro seniory a dalších sociálních zařízení by se ode dneška měli znovu začít pravidelně každých pět dnů testovat. Pětidenní testování se týká i personálu. Antigenní test nemusí podstoupit ale třeba ti zaměstnanci a klienti, kteří se nechali očkovat a mají aspoň dva týdny po druhé očkovací dávce. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví, které platí ode dneška.

21:46

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali za posledních 24 hodin k dnešnímu večeru 181 nových případů koronaviru. Laboratoře otestovaly 608 vzorků. Nově se vyléčilo 116 lidí, hygienici nově evidují 41 těch, kteří zemřeli a o jejichž smrti dostali informace dnes. Jde i o případy z víkendu. Počet aktuálně pozitivních stoupl proti neděli o 24 na 9770 lidí. Vyplývá to z tiskové zprávy hygieniků.

21:14

CDC vysvětluje, že "plně očkovaný" je pro něj člověk dva týdny po druhé dávce vakcíny, případně dva týdny po vpíchnutí jednorázové vakcíny, jako je ta od firmy Johnson & Johnson (J&J). "Na základě toho, co o vakcínách proti covidu-19 víme, mohou ti, co byli plně naočkovaní, začít dělat některé věci, které kvůli pandemii dělat přestali," píše se ve zprávě na webu CDC.

21:14

Nová pravidla přichází v momentě, kdy mají ve Spojených státech očkování proti covidu-19 za sebou desítky milionů lidí, a začínaly tak vyvstávat otázky ohledně praktických důsledků pro jednotlivé Američany. Americká média vyzdvihují, že díky vyjádření CDC se budou moci prarodiče bez větších obav vídat se svými vnoučaty.

21:13

Lidé plně naočkovaní proti covidu-19 si mohou bez roušek užívat menší sešlosti s dalšími již očkovanými osobami nebo s blízkými z jedné domácnosti, u nichž je malé riziko těžkého průběhu nemoci z koronaviru. V čerstvě zveřejněných doporučeních to uvádí americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Na veřejnosti nebo při setkání se členy různých domácností by si podle něj lidé měli zakrývat dýchací cesty a udržovat odstup i po vakcinaci.

19:56 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Sedm dní je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) málo na zodpovědné vyhodnocení účinku nově zavedených protiepidemických opatření, která omezují pohyb mezi okresy, zavřela i dosud otevřené školy, nařídila testování ve firmách a zavedla povinné nošení respirátorů. Ministr na tiskové konferenci po jednání vlády nechtěl uvést konkrétní datum či počet případů, kdy by se opatření mohla zmírnit. Při vyhlašování opatření politici hovořili o třech týdnech.

19:49

Pondělní události z domova přehledně:

 • Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nesouhlasí s návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) na udělení úřední maturity. Ve spolupráci se zástupci škol dokončuje další úpravy maturitních zkoušek pro tento rok, které by měly zohlednit zejména situaci studentů pracujících kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích a sociálních službách.
 • Svaz průmyslu a dopravy ČR zásadně nesouhlasí s návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) na úřední maturitu v letošním roce. Podle svazu není pravda, že zaměstnavatelé maturitu nevyžadují, někteří by úřední maturitu nemuseli uznávat jako plnohodnotnou.
 • V neděli stoupl v Česku počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu na 1728, což je o 155 více než před týdnem. 
 • Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně vyčleněno 12 miliard korun.
 • Česko preferuje, aby vakcinační pasy pro snadnější cestování lidí očkovaných proti covidu-19 vznikly na úrovni celé Evropské unie.
19:10

Hygienici ukončili pokutování účastníků nelegální narozeninové party, kterou pořádal vlivný severočeský podnikatel Petr Benda ve svém teplickém hotelu Prince de Ligne na konci ledna. Sám Benda, jenž svým prominentním hostům umožnil nerespektování vládních opatření, se ovšem pokutě ze strany hygieny vyhne. Informoval o tom server iDnes.cz.

18:55 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Česko žádá o převoz dvou pacientů do zahraničí, nemocnice musí podle Blatného ještě doplnit dokumenty. Může se to ještě vyřešit v rámci Česka, řekl.

18:54 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Cílem je, aby zdravotníci obdrželi odměny v dubnové výplatě, v případě administrativního zdržení nejpozději v květnové, řekl ministr Blatný.

18:53 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Lidé, u kterých bude podezření na jihoafrickou mutaci covidu nebo se mutace potvrdí, smí nově opustit izolaci až po 14 dnech a PCR testu, řekl Blatný.

18:53 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Jednání s pojišťovnami o odměnách pro zdravotníky, kteří nepracují v nemocnicích, by mělo skončit v březnu. Náklady by měly být 11 mld., řekl Blatný.

18:53

MZd počítá, že náklady na převozy pacientů do zahraničí nepřesáhnou 100 milionů Kč. Hradit je bude ministerstvo a vracet zřejmě Evropská komise.

18:52 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr Blatný odvolal k 14. březnu z funkce hlavní hygieničku Rážovou. Od příštího týdne ji nahradí šéfka moravskoslezské krajské hygieny Svrčinová.

18:40

Státní hmotné rezervy shromáždí zásoby antigenních testů pro veřejný sektor a školy. K 2,4 mil. pořízených pro školy koupí dalších víc než 7 milionů.

18:31

Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 v pondělí v Itálii přesáhl 100 000. Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo za předchozích 24 hodin dalších 318 úmrtí osob, u kterých se covid-19 potvrdil, uvedla agentura Reuters. Ve Francii se počet mrtvých přiblížil k 89 000 poté, co dnes tamní ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 359 úmrtí s covidem-19 za předchozí den.

18:24 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš ve středu poletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde bude jednat o očkování proti covidu-19. Podle webu Lidovky.cz s ním opět nepoletí Blatný.

18:18

Funkční očkování proti covidu-19 u praktických lékařů by uvolnilo ruce přetíženým zdravotníkům v nemocnicích, kteří zároveň slouží v očkovacích centrech. Zaškolování ambulantních lékařů pro práci v nemocnicích není efektivní, míní krajský šéf Sdružení praktických lékařů na Vysočině Tomáš Nosek, který je zároveň pro praktické lékaře krajským koordinátorem očkování. Očkování v ordinacích ale vázne na dodávkách vakcíny i administrativě, řekl Nosek ČTK.

18:18

Nizozemsko chce zavést koronavirový pas, který očkovaným nebo lidem s aktuálním negativním testem umožní cestovat, navštěvovat koncerty, festivaly a kina nebo také restaurace. Země proto vyvíjí příslušnou aplikaci pro mobilní telefony, řekl dnes nizozemský ministr zdravotnictví Hugo de Jonge televizní stanici NOS.

18:02

Vláda schválila dva nové kompenzační programy. První se bude týkat příspěvku 500 Kč na zaměstnance, druhý náhrady 60 prpcent z nákladů, uvedl Havlíček.

17:22

Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně vyčleněno 12 miliard korun, řekla ve videu na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vláda to dnes schválila. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek řekl, že by zdravotníci měli dostat odměny v květnové výplatě.

17:21 Maláčová DVTV

Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie koronaviru odměny od 15 000 do 50 000 korun podle profese a činnosti. Sociální pracovníci krajů a radnic a pracovníci odborů ochrany dětí by pak měli získat 25 000 korun. Schválila to dnes vláda. Na Twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Částky jsou za plný počet odpracovaných hodin, při menším úvazku se krátí.

16:55

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušoval opatření proti covidu-19. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak popsaly zodpovědný přístup firem, více než pětina testovala své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti. Vyplývá to z průzkumu projektu Život během pandemie, o kterém v pondělí ČTK informoval jeden z autorů, sociolog Daniel Prokop.

16:39

Plzeň s obvody začala dezinfikovat vnější veřejné prostory. Distribuuje letáky mezi cizince na ubytovnách. Chce tak zlepšit epidemickou situaci. Dezinfekci dělají jednotky dobrovolných hasičů i odborné firmy, na čištění zejména rekreačních oblastí se podílí správa veřejného statku, která využívá svůj speciální parní stroj. V pondělí to řekla mluvčí magistrátu Marie Fialová. Dále město distribuuje letáky mezi cizince na ubytovnách.

16:27

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nesouhlasí s návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) na udělení úřední maturity. Ve spolupráci se zástupci škol dokončuje další úpravy maturitních zkoušek pro tento rok, které by měly zohlednit zejména situaci studentů pracujících kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích a sociálních službách. Maturitní zkouška je podle něj nezbytným požadavkem pro výkon řady profesí a její plošné nahrazení úředním aktem na základě studijních výsledků by podle něj znamenalo bezdůvodnou devalvaci vzdělávání. ČTK to sdělila ministrova mluvčí Aneta Lednová.

15:43

Do středočeských nemocnic jdou pomoci zatím jen lékaři jednotlivci, hlásí se postupně. Nemocnice jsou extrémně vytížené kvůli vysokému počtu pacientů s covidem. Středočeské hejtmanství zájemce o pomoc propojuje se zdravotnickými zařízeními nejblíže jejich působení, řekl v pondělí krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

15:42 Ilustrační foto.

Zástupci hlavního města zaslali ministerstvu školství dopis, v němž žádají při návratu žáků do škol testování na covid PCR testy namísto antigenních. Důvodem je vyšší senzitivita PCR testů. Zároveň chtějí řešit obnovení škol v přírodě, a to za dodržení přísných pravidel. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti). Dopis podepsalo 31 zastupitelů Prahy a městských částí. Kvůli špatné epidemiologické situaci jsou všechny školy zavřeny. Výjimku mají školy a školky, do kterých chodí děti záchranářů a dalších nezbytných profesí.

14:56

Žadatelé o antigenní testy na koronavirus musí v jihočeských nemocnicích čekat na volný termín několik dnů i týdnů. Kapacitu zahltilo testování zaměstnanců firem, které nedávno začalo. 

"Bohužel, žádné jiné (kapacity) nabídnout nemůžeme. Jak antigenní testy, tak PCR testy jsou na maximální možné kapacitě a víc toho nezvládneme," řekla za českobudejovickou nemocnici Iva Nováková. Dodala, že nelze vyloučit, že občas se nějaký obsazený termín uvolní. Ale jde spíš o náhodu.

14:54

Do Pardubického kraje by během dubna mělo přijít 129.000 dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Polovina bude pocházet od společnosti Pfizer. Přesné počty o dodávkách se hejtmanství dozví s jistotou vždy s týdenním předstihem.

14:41

Aby se metoda PCR testování na covid-19, kterou vyvinul přírodovědec Emanuel Žďárský, mohla nabízet zdravotnickým zařízením, musí nejprve získat potřebné certifikace jako mají jiní dodavatelé testů. Po setkání se Žďárským to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Informace o setkání zveřejnilo ministerstvo na webu. Žďárský opakovaně uvádí, že vyvinul metodu, která by umožnila dělat denně až 1,5 milionu PCR testů, nyní jich laboratoře zvládnou desítky tisíc. Zástupci vlády jeho nabídku už dříve odmítali a zdůvodňovali to chybějící certifikací. Žďárský napsal, že z jeho strany bylo splněno vše, ze strany státu nic.

14:34

V Neratovicích na Mělnicku začne v úterý fungovat nové odběrové místo na covid-19 na náměstí Republiky, v parku za kašnou. Lidé se tam mohou objednat na antigenní i PCR testy. Nové odběrové místo pro antigenní testování se 16. března otevře také v Benešově, a to v kulturním centru Karlov. Přestěhuje se tam z dosavadních prostor v nemocnici, vyplynulo z informací neratovické radnice a benešovské nemocnice.

14:34

Svaz průmyslu a dopravy ČR zásadně nesouhlasí s návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) na úřední maturitu v letošním roce. Podle svazu není pravda, že zaměstnavatelé maturitu nevyžadují, někteří by úřední maturitu nemuseli uznávat jako plnohodnotnou. Na dotaz to řekla viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková. Proti úřední maturitě jsou i rektoři vysokých škol, řekl předseda České konference rektorů Petr Sklenička.

14:33

Stav hromadného postižení osob, který v minulém týdnu vyhlásili kvůli přetíženým nemocnicím v Pardubickém nebo Středočeském kraji, zatím Liberecký kraj vyhlašovat nebude. Po jednání s řediteli páteřních nemocnic to na dotaz ČTK řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nemocnice podle něj zatím péči o pacienty zvládají a k dispozici jsou i volná místa. V nemocnicích bylo dnes ráno 545 covidových lůžek, z toho necelá pětina volných.

14:24

Česko preferuje, aby vakcinační pasy pro snadnější cestování lidí očkovaných proti covidu-19 vznikly na úrovni celé Evropské unie. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Pokud by unie shodu nenalezla, zvážila by ČR užší systém se sousedními státy. Plán, který by měla Evropská komise představit do příští středy, podle Petříčka také nesmí diskriminovat lidi, kteří se očkovat nemohou.

14:20

Italské ministerstvo zdravotnictví dalo zelenou očkování vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca i v případě lidí starších 65 let, informovala místní média. Nemá být ale podávána lidem s chronickými nemocemi. Ministerstvo se tak rozhodlo po příznivém stanovisku nejvyšší zdravotnické rady, což je italský vládní orgán zdravotnických expertů. Už minulý týden podobný krok oznámilo Německo či Francie.

14:14

Většinou už s potřebnými dokumenty v ruce zastavovali dnes řidiči mezi Brodkem u Přerova a Majetínem svá auta při policejní kontrole zaměřené na dodržení vládních opatření omezujících pohyb přes hranice okresu. Policisté na místě mezi oběma obcemi na hranici Přerovska a Olomoucka stojí už týden, v několikahodinových službách, bez sociálního zázemí a dnes i v mrazu. Řada z nich přitom již podobnou situaci zažila loni při uzávěře oblastí Litovle a Uničova.

14:13

Francouzský herec Jean Reno poslal pozdrav zdravotníkům i pacientům pražské Nemocnice na Homolce. V půlminutovém videu dodává jeho příjemcům odvahu v těžké době pandemie a mluví o světle na konci tunelu. Nemocnice pozdrav oblíbeného herce známého z filmů Leon či Brutální Nikita vyvěsila na svůj web a sociální sítě a poslala video i do dalších nemocnic v ČR. Česko nyní patří v celosvětovém měřítku k zemím, které epidemie zasáhla nejhůře.

14:12 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Debata o podobě maturit v letošním roce je namístě, ale měla by se vést na základě širší odborné a politické diskuze. Shodli se na tom politolog Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze a sociolog Daniel Prokop. Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na úřední maturity v letošním roce podle Justa souvisí s blížícími se podzimními volbami do Sněmovny. Podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy vychází spíš z neschopnosti státu uspořádat maturity v současné epidemické situaci.

14:07

Rozvojová banka týden od spuštění programu pro cestovní kanceláře k usnadnění přístupu k pojištění proti úpadku eviduje 24 žádostí za 20 mil. Kč.

14:06

Řada lidí pláče, někteří neříkají vůbec nic a jiní se zase rozčilují, říká Alice Novotná o reakcích příbuzných, když jim oznámí, že jejich blízký zemřel na covid. Lékařka z přetížené sokolovské nemocnice má zvlášť v posledních týdnech spoustu takovýchto telefonátů. Patří k tomu nejtěžšímu na její práci. Aby ji množství rodinných tragédií, s nimiž se setkává, nesemlelo, snaží se držet si aspoň trochu odstup. Ne vždy to ale jde.

13:54 Jan Hamáček

Vláda by mohla opatřením řešit situaci, kdy kvůli testování zaměstnanců firem nejsou místa na antigenní testy pro veřejnost. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). K rozhodnutí by však měla přikročit až v době, kdy bude v Česku k dostání potřebné množství testů pro samotestování. Minulý týden Hamáček uvedl, že by ministerstvo průmyslu mělo na firmy apelovat, aby zaměstnanci nevyužívali veřejně dostupná testovací místa.

13:42

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková vydala desatero doporučení pro očkování klientů zařízení zdravotních a sociálních služeb, kteří mají snížené schopnosti rozhodování. Cílem bylo zmírnit nejistotu lidí, kteří očkování provádějí či o něm rozhodují. Šimůnková to v pondělí uvedla na webu ombudsmana.

13:41

Na možný převoz do Německa se chystá šest pacientů s koronavirem z Libereckého kraje. Na převoz do Polska jeden z Pardubického kraje, uvedl Petříček.

13:40 Jan Hamáček

Hamáček odsoudil chování účastníků demonstrací proti koronavirovým opatřením. Mrzí ho, že se k němu propůjčují i poslanci. Ocenil postup policie.

13:22

V Karlovarském kraji epidemie koronaviru slábne. Za víkend, kdy se ale méně testuje, přibylo v regionu 158 nákaz, za předchozí víkend to bylo 195. Pokles počtu nových případů se zatím neprojevil v nemocnicích, řekl v pondělí novinářům hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

13:21

Syrský prezident Bašár Asad a jeho manželka mají pozitivní test na koronavirus. Sdělila to jejich kancelář.

13:06

O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci Vysokého učení technického v Brně (VUT) v tiskové zprávě.

13:05

Policisté za první týden zpřísněných opatření zavedených kvůli epidemii nepustili přes hranice okresů 10 500 vozidel. Přestupky řeší převážně domluvou.

13:05 Ilustrační foto.

Strážníci v Praze řešili první týden zpřísněných opatření proti šíření covidu 6749 porušení, tedy asi o 2200 méně než za celý únor. Dali 707 pokut.

12:42

Armáda v pondělí nově vyslala vojáky do nemocnic v Třinci a v Kladně, zvýšila také svou přítomnost v mladoboleslavské nemocnici. V pondělí to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Aktuálně má podle ní armáda v pomoci s potlačením pandemie nasazeno téměř 4400 vojáků.

12:42

Zájem Čechů o vakcínu proti nemoci covid-19 se podle zjištění společnosti Median zvýšil. Očkovat by se nyní nechalo 64 procent lidí, v únoru to bylo kolem 45 procent. Nejčastěji se chtějí nechat očkovat senioři a mladí. Většina lidí by ale chtěla, aby si vakcínu mohli vybrat. Největší počet občanů, dvě pětiny, by preferoval preparát firem Pfizer/BioNTech. Vyplynulo to z průzkumu Medianu pro Český rozhlas, který o jeho výsledcích dnes informoval na svém webu.

12:19

Epidemie dopadá víc na ženy než muže, řekla zmocněnkyně Válková. Víc roste nezaměstnanost žen, víc jsou doma se školáky, přibylo domácí násilí.

12:18

Izrael dnes zahájil očkování Palestinců, kteří pracují v Izraeli nebo v židovských osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu. Má se to týkat více než 100 000 lidí. Očkuje se vakcínou firmy Moderna. Izraelci jsou očkovaní už od prosince a z devíti milionů jich zatím 3,7 milionu dostalo obě dávky vakcíny firem Pfizer a BioNTech.

12:14 Ilustrační foto.

Pražští policisté zajistili při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením 52 lidí kvůli přestupkům a dva demonstranty pro podezření ze spáchání trestného činu. Další zhruba tři stovky lidí oznámí policie správním orgánům kvůli nerespektování vládních nařízení, sdělil v pondělí policejní mluvčí Jan Daněk. V centru metropole se v neděly sešly stovky demonstrantů, jejich akce byly záhy rozpuštěny.

12:02

Středočeští policisté spolu s vojáky a celníky o víkendu zkontrolovali přes 12 000 aut. Většina řidičů měla dokumenty k cestování v pořádku, vstup do jiného okresu policisté odepřeli 320 motoristům. Při kontrolách, které začaly minulé pondělí, policisté denně zastavují přes 7000 aut, celkově od minulého pondělí vrátili více než 900 řidičů. Kromě toho kontrolují i uzavřené restaurace, vyplývá z informací na webu středočeské policie.

11:51

V Karlovarském kraji pokračuje očkování proti nemoci covid-19. Kraj už dostal i díky daru z Německa asi 41 000 vakcín od tří různých firem, aplikována z nich byla zhruba polovina. Vedení kraje očekává zrychlení vakcinace tento týden díky praktickým lékařům, kteří se zapojili do očkování. Příští týden se počítá s otevřením dalších dvou vakcinačních center v kraji, což by mělo očkování rovněž urychlit, řekl dnes na zasedání zastupitelstva hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

11:45

Z Orlickoústecké nemocnice by brzy mohla být převezena první pacientka s covidem-19 do Polska. Nemocnice připravují potřebné poklady k transportu.

11:45

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 57 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Je to jeden z největších nárůstů v posledních týdnech. Celkem je v nemocnici s nákazou 911 lidí, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní přibylo i 331 potvrzených případů nemoci a šest úmrtí s nákazou u lidí v průměrném věku přes 82 let.

11:37 Ilustrační foto.

Český červený kříž od tohoto týdne posílá do deseti nemocnic 80 dobrovolníků. Budou denně pomáhat s péčí o pacienty zvláště na covidových odděleních.

11:34 Ilustrační foto.

Policie při nedělních protestech v Praze zajistila 52 lidí kvůli přestupkům a dva kvůli možnému trestnému činu. Asi 300 lidí oznámí správnímu orgánu.

11:31

Slovensko po více než týdnu znovu změnilo postup při očkování proti covidu-19. Nově mají přednost hlavně starší obyvatelé. Vyplývá to z vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která začala platit dnes. Získat rezervaci na očkování není v zemi kvůli nedostatku vakcín jednoduché. O uplynulém víkendu informoval slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí o nových termínech nestandardně prostřednictvím sociální sítě, což vyvolalo kritiku.

11:22

O víkendu bylo podáno přes 21 000 dávek vakcíny proti covidu, 3,3krát víc než před týdnem. Nejvíc se počet zvýšil v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

11:14

Vojáci v Moravskoslezském kraji pomáhají z důvodu epidemie koronaviru v šesti nemocnicích. Působí jich tam 41. Oproti minulému týdnu jejich počet vzrostl o tři. Dalších asi 500 vojáků má k dispozici moravskoslezská policie pro kontroly pohybu osob mezi okresy. Ten je výrazně omezen od minulého týdne na základě rozhodnutí vlády. 

10:46

Studentská organizace nesouhlasí s opětovnou pracovní povinností mediků v nemocnicích, kterou vláda ode dneška nařídila. Podle nich může ohrozit připravenost studentů na budoucí povolání lékařů. V prohlášení to uvedla organizace IFMSA CZ (International Federation of Medical Students' Associations), která sdružuje studenty všeobecného lékařství na všech lékařských fakultách v ČR.

10:18

V Hustopečích na Břeclavsku a v Břeclavi dnes zahájila provoz očkovací centra proti nemoci covid-19. Přidala se tak k centru v Hodoníně, Kyjově a Znojmě, která očkují už od minulého týdne. Novinářům to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj záleží na množství vakcín, nyní centra dostala 900 dávek na týden. Od dalšího týdne by to mělo být 1500 dávek.

10:02

Opatření, které podnikům uložilo povinnost testovat zaměstnance na koronavirus, přezkoumá Nejvyšší správní soud. Návrh na jeho zrušení sepsal jménem dělníka z automobilového průmyslu advokát Norbert Naxera. Tvrdí, že testování je zákrok, se kterým pacient musí souhlasit.

Mimořádné opatření vydalo ministerstvo zdravotnictví na základě takzvaného pandemického zákona. Prakticky z něj plyne nutnost zorganizovat testování ve firmách s více než 250 zaměstnanci, protože na pracovišti smí být od 12. března jen ti, kteří v posledních sedmi dnech podstoupili test s negativním výsledkem.

10:01

 Ve Středočeském kraji přibylo o víkendu 2433 nakažených koronavirem. V porovnání s minulým víkendem je to více o osm desítek. V neděli přibylo 687 nových případů. Nyní je zde 28 439 nakažených, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

10:01

V Libereckém kraji kvůli koronaviru od prvního zjištěného případu loni v březnu zemřelo 900 lidí. Z toho více než polovina letos od začátku roku, 456. Týdně v tomto roce v souvislosti s koronavirem zemře v průměru 48 lidí, za minulý to bylo dokonce 57. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

10:01

V Královéhradeckém kraji přibylo v neděli 369 potvrzených případů koronaviru, o týden dříve 644 a v neděli 21. února činil nárůst 436 nákaz. Od začátku epidemie v kraji bylo zjištěno 93 466 nákaz. Epidemie zpomaluje ve všech pěti okresech kraje, vyplynulo z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví.

09:01

Policie na Vysočině udělala za víkend 18 085 kontrol dodržování opatření spojených s koronavirem. Zjistila přes 1000 porušení, šlo hlavně o nenošení roušek. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Do kontrol se zapojilo 781 policistů a 512 vojáků a celníků. Nošení roušek a respirátorů nedodrželi lidé v 981 případech. Pochybení řešili policisté většinou domluvou, rozdali ale také 32 pokut a dva případy předali k řešení správnímu orgánu, kterým je krajská hygienická stanice.

08:57

Předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA) Christa Wirthumerová-Hocheová v neděli vyzvala členské státy Evropské unie, aby neschvalovaly nouzové nasazení ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V ve svých zemích, dokud EMA sama dostatečně neposoudí její bezpečnost a efektivitu.

O dodávku Sputniku do ČR požádal Rusko český prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že by mu pro její používání stačila certifikace českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten však oficiální proces posouzení vakcíny zatím nezahájil.

"Potřebujeme dokumenty, které můžeme posoudit. V současné chvíli také nemáme data (…) ohledně naočkovaných lidí. Je to neznámé. Proto bych důrazně doporučila neschvalovat nouzové nasazení (Sputniku V) na státní úrovni," řekla Wirthumerová-Hocheová v pořadu rakouské televize ORF.

08:50

V Olomouckém kraji o víkendu přibylo 604 potvrzených nákaz koronavirem, zatímco minulou sobotu a neděli jich bylo 241. Přírůstek ze poslední víkend je v kraji letos druhý nejvyšší, více nákaz přibylo pouze o víkendu 9. a 10. ledna, kdy jich bylo zaznamenáno 896, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:39

Nejbližší volný termín pro zájemce, kteří chtějí podstoupit antigenní test na covid-19, je v Liberci až za šest týdnů. Žádný volný termín nemají ve vypsaných termínech do začátku května testovací místa ve Frýdlantu a Turnově, vyplývá z dat krajského rezervačního systému.

V Libereckém kraji je 14 míst, kam mohou jít lidé na antigenní testování, z toho čtyři jsou v Liberci. Nejbližší volné termíny jsou ve stotisícovém městě až v týdnu od 12. dubna na odběrovém místě zdravotního ústavu ve Vratislavicích nad Nisou. Ostatní odběrová místa v Liberci aktuálně žádný volný termín nenabízí, zcela obsazené jsou i všechny termíny v nemocnicích ve Frýdlantu a Turnově.

08:20

 V neděli stoupl v Česku počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu na 1728, což je o 155 více než před týdnem. Hospitalizovaných bylo 7979, skoro o 500 více než předchozí neděli. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Šíření covidu-19 v neděli zpomalilo. Přibylo 3923 potvrzených případů nákazy, což bylo o 660 nově nakažených méně než předešlou neděli. Mírně klesl i podíl nových případů na celkovém počtu provedených testů.

08:19

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 167 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 239 případů méně než v sobotu, ale o 61 více než minulou neděli. Nedělní údaj byl nejnižším denním přírůstkem nákazy v kraji v minulém týdnu, nejvíce případů přibylo ve středu, a to 474. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví, které je zpětně upravuje. O víkendech se však obecně méně testuje.

08:19 Ilustrační foto.

Od začátku epidemie loni v březnu odhalily laboratoře v Praze přes 150 000 případů nemoci covid-19. V neděli stoupl počet potvrzených případů o 640, nejméně za poslední tři víkendy. Oproti poslední únorové neděli klesl počet nových případů v metropoli o 300. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:19

V Ústeckém kraji v neděli přibylo 404 nákaz koronavirem, o 62 méně než před týdnem. Aktuálně je v kraji 13 773 nemocných, nejvíc od začátku epidemie.

07:22

Zdravotnické úřady v Německu ohlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 5011 nových případů nákazy virem SARS-CoV2. Za posledních 24 hodin v Německu zemřelo 34 lidí na nemoci spojené s covidem-19, což je zatím letošní minimum, píše agentura DPA. Pondělní údaje bývají v Německu zpravidla nižší než jiné dny v týdnu.

Průměr za posledních sedm dní je v Německu 68,0 nových případů na 100 000 obyvatel, v neděli byla tato hodnota 66,1. Dosavadní maximum 197,6 nových případů na 100 000 obyvatel Německo zaznamenalo 22. prosince.

05:50

Od dnešního dne platí pracovní povinnost části studentů v nemocnicích zavedená kvůli epidemii koronaviru. Týká se třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol, některých mediků i studentů nelékařských oborů, výjimku by měli mít medici prvních a šestých ročníků. Povolat studenty do nemocnic mohou hejtmani a pražský primátor.

Vedle studentů třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol se pracovní povinnost týká také čtvrtého a pátého ročníku vysokoškolského studia všeobecného lékařství. Vztahuje se rovněž na všechny ročníky vysokých a vyšších odborných škol, které se připravují na nelékařské zdravotnické povolání.

V nemocnicích mohou pracovat také všechny ročníky navazujících zdravotnických magisterských programů a jednooborového studia psychologie s výjimkou posledních ročníků.

05:45

Ředitelé středních škol mohou nejpozději dnes rozhodnout, zda přijmou uchazeče o čtyřleté maturitní obory bez přijímacích zkoušek. Podmínkou je, že počet zájemců o studium v dané škole nepřevyšuje předpokládaný počet přijímaných a ředitel tuto možnost už dřív uvedl v kritériích pro přijetí. Uchazeči se mohli k přijímacímu řízení na střední školy hlásit do 1. března.

05:40

V Maďarsku se na dva týdny uzavřou obchody vyjma těch s nezbytným zbožím a až do 7. dubna se zavřou školky a základní školy. V zemi také nadále platí zákaz nočního vycházení, je omezeno shromažďování a restaurace mohou vydávat pouze jídlo s sebou.

05:36

Naopak zpřísnění opatření čeká ode dneška obyvatele Finska, kde se na tři týdny zavřou bary a restaurace a starší žáci přejdou na distanční výuku. Pro mladší žáky zůstanou školy nadále otevřené.

05:35

Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s omezeným počtem lidí květinářství, knihkupectví či zahradní markety.

Německo začalo s uvolňováním restrikcí před týdnem, kdy se otevřela například kadeřnictví. Dnes k nim přibudou další služby, mimo jiné masáže či autoškoly, jejich klienti ale musejí mít negativní test na koronavirus. Každý obyvatel Německa má ode dneška nárok na jeden rychlotest týdně zdarma.

05:30

Vyplacení odměn pro zdravotníky v nemocnicích, prodloužení termínu pro daňová přiznání či prominutí DPH na respirátory má dnes projednat vláda.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) plánuje předložit návrh na vyplacení odměn pro zdravotníky v nemocnicích, které jim ministerstvo přislíbilo za jejich pracovní nasazení. Peníze by měli dostat v květnové výplatě. Loni zdravotníci v nemocnicích obdrželi za jarní měsíce navíc 75 000 korun hrubého.

20:32

Podle údajů hygienické stanice se na Vysočině zaevidovalo za víkend 883 nových případů koronaviru. Sedm pacientů s covidem-19 v regionu ve stejném období zemřelo. Z Vysočiny, kde trvale žije přes půl milionu lidí, onemocnělo covidem-19 od začátku epidemie 58 169 osob. Nejvíc jich bylo v okrese Žďár nad Sázavou, a to 13 210.

19:43

V Praze byli v sobotu naočkováni vakcínou proti covidu-19 jednotky dobrovolných hasičů z Lysolají a Suchdola, i když podle vládní očkovací strategie zatím nepatří mezi prioritní skupiny. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Očkování podle serveru hasičům nabídl náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), kritizovala jej za to radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). Hlubuček je kromě funkce na magistrátu také starostou Lysolají.

19:04

Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že nahrazení tradiční maturitní zkoušky úřední formou pomůže středoškolským studentům zvládnout stres a napětí, v jakém se kvůli pandemii nemoci covid-19 nacházejí. Ve svém pořadu Čau lidi dnes zpochybnil potřebnost skládání tradiční maturity. Zaměstnavatelé podle jeho vlastních zkušeností maturitu nekladou na první místo, řekl.

"Zaměstnával jsem 35 tisíc lidí a nikdy jsem se na maturitu neptal. Zeptal jsem se: Máš schopnost učit se novým věcem? Máš schopnost a chceš pracovat? Máš nějaké cíle? Máš nějaké sny? Jsi urputný? Umíš cizí jazyky? Jaké máš zkušenosti, co jsi dělal mimo školu?" vyjmenoval, co je podle něj při hledání zaměstnání podstatnější než maturita. Podle Babiše je potřeba vést o nutnosti maturity celospolečenskou debatu.

18:00

Premiér Babiš dnes ve svém internetovém pořadu Čau lidi ivermektin doporučoval distribuovat praktickým lékařům. "Máme tady lék, který je velice levný, jsou na něj pozitivní ohlasy, byl použitý proti covidu na mnoha místech ve světě, nemá nežádoucí účinky, tak proč bychom ho nemohli dát do ambulantní léčby?" tázal se. 

Ministr zdravotnictví Blatný ale v neděli řekl, že sám by si ivermektin osobně nevzal. "Může být spojen s poškozením jater, ledvin, je třeba ho jako jiné experimentální léky používat opatrně, není možné ho podávat všem," uvedl ministr. Blatný připomněl nutnost klinických studií při zavádění nových léků.

Velmi opatrný v použití léku je i epidemiolog Rastislav Maďar

17:44

Podívejte se v galerii na fotky z dnešních protestů na Václavském náměstí, kde se sešli odpůrci vládních opatření: 

16:55 Ilustrační foto.

Policejní těžkooděnci přehradili v obou směrech část pražské ulice Na Příkopě, v níž se ocitli odpůrci roušek. Pouštějí je po prokázání totožnosti.

16:50

Italská vláda zvažuje v souvislosti se zhoršující se epidemickou situací kvůli koronaviru zpřísnit opatření. Celá země by tak od poloviny března mohla být na tři až čtyři týdny označena za červenou zónu. Píší o tom dnes italská média s odvoláním na ministra zdravotnictví Roberta Speranzu. Ten také řekl, že do léta by mohli být očkováni všichni Italové, kteří o to projeví zájem.

16:36 Ilustrační foto.

Desítky odpůrců roušek se ze Staroměstského náměstí znovu vydaly na Václavské náměstí. Na Příkopech jim cestu zahradili policejní těžkooděnci.

15:51 Ilustrační foto.

Policie vyzvala odpůrce roušek, kteří se znovu shromáždili na Staroměstském náměstí, k rozchodu. V souvislosti s demonstracemi zadržela zatím 17 lidí.

15:44 Ilustrační foto.

Demonstranti proti opatřením proti koronaviru se vrátili z Petřína na Staroměstské náměstí, kde byla původní akce rozpuštěna. Policie situaci sleduje.

14:52 Ilustrační foto.

Demonstraci na Staroměstském náměstí proti vládním opatřením ke koronaviru podle policie rozpustil pražský magistrát, několik lidí bylo zadrženo.

14:36 Ilustrační foto.

Nezařazeného poslance Lubomíra Volného po demonstraci na Václavském náměstí zadržela policie. Informaci CNN Prima NEWS potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Volný si podle Hamáčka odmítl vzít roušku.

"Mám informace, že byl pan poslanec zajištěn poté, co opakovaně odmítl použít roušku," uvedl Hamáček k zadržení poslance, jehož přestupek by mohl posuzovat imunitní výbor dolní komory.

14:32

Izrael dnes po téměř dvou měsících otevřel hranice a zmírnil řadu protiepidemických opatření. Změny schválila vláda, informovala agentura AFP. Pro očkované budou znovu otevřeny interiéry restaurací, v oblastech s nízkým výskytem nákazy začne prezenční výuka. Obnovena byla také osobní doprava na Ben Gurionově letišti. Uvolnění umožnila úspěšná očkovací kampaň, v rámci které dostala alespoň jednu dávku vakcíny už více než polovina obyvatelstva.

14:17 Ilustrační foto.

Demonstrace na Václavském náměstí měla začít v 13:00. Poté, co policisté uzavřeli prostor v okolí sochy svatého Václava a pustili tam jen stovku protestujících, tedy povolený počet lidí při shromážděních při epidemii koronaviru. 

Další desítky lidí s českými vlajkami se dožadovaly vstupu. Policisté tam ale už pouštěli jen občany, kteří v oblasti bydlí.

Podle zjištění ČTK organizátor kvůli policejnímu zásahu akci krátce po zahájení ukončil. Část účastníků protestu se přesunula k Národnímu divadlu, kde setrvala. Ostatní se rozešli.

14:00 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by rezignoval na svou funkci ministra zdravotnictví, pokud by se poradní skupina s epidemiologiem Petrem Smejkalem měla stát paralelním ministerstvem zdravotnictví při Úřadu vlády. Blatný ale věří, že se to nestane a že skupina mu bude spíše poskytovat nezávislá odborná stanoviska. Uvedl to dnes v Otázkách Václava Moravce.

"Kdyby ministr zdravotnictví neměl vliv na to, jakým způsobem se bude vyvíjet zdravotní politika v této zemi, tak bych rezignoval," prohlásil Blatný. "Ve chvíli, kdyby tady vznikal druhý ministr zdravotnictví, tak beze mě. Ve chvíli, kdyby někdo chtěl vytvářet paralelní strukturu s ministerstvem zdravotnictví, tak to není způsob, který já bych byl schopný nějakým způsobem akceptovat," dodal.

13:40 Karel Havlíček (ANO)

Povinné testování zaměstnanců by mělo platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady, řekl Havlíček. Začít by mohlo od přespříštího týdne.

13:12

Podle připravovaného opatření budou muset všechny laboratoře v ČR posílat výsledky testů na koronavirus do národní referenční laboratoře.

13:11 Ilustrační foto.

Policie uzavřela pražské Václavské náměstí, kde se má konat demonstrace. Pustila tam jen povolených 100 účastníků a občany, kteří tam bydlí.

12:58 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Lidé v ČR si ani do budoucna nebudou moci podle Blatného vybrat, kterou vakcínou proti koronaviru by byli očkování. Podle ministra k tomu není důvod.

12:45 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Britská mutace čínského koronaviru se podílí podle Blatného v průměru na 50 procentech případů nakažení, na včasné zachycení nebylo dostatek testů.

12:36

Experimentální lék ivermektin, který se zvažuje jako možný lék na covid-19, není možné používat plošně. Může být spojen s poškozením některých orgánů a je třeba s ním nakládat jako se zatím neschváleným lékem. "Není to lék, který by se měl rozdat všem, určitě ne," řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zdravotnictví Jan Blatný. Uvedl, že sám by si jej nevzal. Varoval také předtím, aby si lidé pořizovali veterinární formu přípravku, která může být pro člověka velmi škodlivá.

"Já bych si ivermektin nezval, pokud ano, budu ho používat podle protokolu jako lék, který je ‚off label‘. Může být spojen s poškozením jater, ledvin, je třeba ho jako jiné experimentální léky používat opatrně, není možné ho podávat všem," uvedl ministr.

12:24

Navýšený schodek státního rozpočtu 500 miliard korun vydrží asi do poloviny roku, řekla Schillerová. Poté by se podle ní měla ekonomika opět rozjet.

12:18 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Příští týden bude z hlediska potřeby lůžek na jednotkách intenzivní péče nejkritičtější, řekl Blatný. Chce navíc 300 lékařů a 1000 sester, uvedl.

11:48

Autobusy vyjížděly z Karviné v 06:00, od počátku je sledovaly desítky policistů, zastavily je na hranici okresu a poslaly zpět. Do Ostravy, kde měly nabrat další desítky lidí, se tak autobusy už nedostaly.

Demonstranti chtěli svou cestu zdůvodnit tím, že jedou na výběrové řízení. "Policie nám řekla, že pozvánky na výběrové řízení asistenta poslance neuznává a že předpokládá, že obcházíme vládní nařízení zakazující vycestování z okresu," řekl serveru jeden z účastníků.

11:29

Policie nepustila za hranice okresu Karviná několik autobusů, které mířily na demonstraci proti vládním opatřením do Prahy. Napsal to server iDNES.cz.

10:00 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v sobotu 1270 nakažených covidem, o 30 více než před týdnem. Proti pátku byl nárůst o 180 případů nižší. Nemocných je nyní 20 799.

09:03

Ze zhruba 23 000 lidí, kteří na jihu Čech pracovali v cestovním ruchu, jich za první rok koronavirové pandemie odešla asi čtvrtina do jiných oborů. Jde o personál restaurací i turistické průvodce, může to zhoršit kvalitu služeb. Malí ubytovatelé v kraji mají na léto poptávku, z Rakouska a Německa je ale zájem nulový. Kraj chce podnikům pomoci, aby měly vlastní rezervační systémy. ČTK to řekl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

08:58

Počet hospitalizovaných s covidem po téměř týdnu klesl pod 8000, v sobotu bylo v nemocnicích 7899 nakažených. Přes 1700 jich zůstává ve vážném stavu.

08:31

Sobotních přírůstek nakažených je třetím nejhorším víkendovým výsledkem, dosud nejvyšší počet nakažených byl v sobotu loni 24. října, kdy laboratoře potvrdily 12.473 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:00

V sobotu přibylo v ČR 9066 nových případů covidu, proti pátku o 4000 méně, ale o 1200 více než před týdnem. Počet zemřelých se zvýšil na 21 717

06:40

V Německu za uplynulý den přibylo 8103 nově potvrzených případů koronaviru a 96 úmrtí, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem RKI zaznamenal 7890 nově detekovaných infekcí a 157 úmrtí. V neděli je počet hlášených případů obvykle nižší, jelikož se o víkendu provádí méně testů, uvedla agentura DPA.

06:20

Prezident Paraguaye odvolal některé ministry v reakci na protivládní demonstrace kvůli zásahu kabinetu proti pandemii covidu-19, informoval server BBC. Zdravotníci latinskoamerické země tvrdí, že v nemocnicích došly léky k ošetření pacientů s covidem-19. Páteční protesty přerostly v potyčky s policií, ve stejný den rezignoval po tvrdé kritice zákonodárců ministr zdravotnictví.

V pátek vyšly do ulic Asunciónu i dalších měst země tisíce lidí, včetně zdravotníků a příbuzných pacientů s covidem-19. Demonstrující vládu viní z krádeže milionů dolarů, které by mohly být použity na řešení zdravotnické krize, píše BBC. Někteří protestující se střetli s policií, která proti nim zasáhla slzným plynem a gumovými projektily. V nastálém chaosu byla také řada obchodů vypleněna, zhruba dvacet lidí utrpělo zranění.

Páteční protesty v Paraguayi přerostly v potyčky s policií, ve stejný den rezignoval po tvrdé kritice zákonodárců ministr zdravotnictví.
Páteční protesty v Paraguayi přerostly v potyčky s policií, ve stejný den rezignoval po tvrdé kritice zákonodárců ministr zdravotnictví. | Foto: Reuters
06:00

V největším novozélandském městě Aucklandu dnes skončila přísná týdenní karanténní uzávěra, kterou vláda nařídila z obav ze šíření britské mutace koronaviru. Testy dnes zatím neodhalily žádný nový případ lokální nákazy a opatření proti šíření infekce mohla být rozvolněna, uvedla agentura Reuters. Pokud se během dneška neobjeví nový případ, bude to sedm dní od posledního odhaleného případu lokální infekce.

19:13

Pařížská policie dnes odpoledne vyklidila nábřeží řeky Seiny v hlavním městě Francie, kam slunce vylákalo davy Pařížanů. Pořádkové síly zákrok odůvodnily tím, že se na nábřežích nedodržují opatření přijatá proti šíření nemoci covid-19, zejména pokud jde o odstup a nošení roušek.

"Lidé nedodržují vzájemný odstup," uvedla prefektura podle listu Le Parisien těsně před zásahem strážců zákona. Současně doporučila raději se vyvarovat míst, kde se soustřeďuje příliš mnoho lidí. Deník na svém webu také připomněl, že zákaz konzumovat alkohol na veřejnosti mezi 11. až 18. hodinou se v Paříži vztahuje na oba břehy Seiny, stejně jako na pařížské ostrovy.

18:49

Vláda informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19 nedostatečně, myslí si 85 procent praktických lékařů. Čtyřiasedmdesát procent z nich rovněž uvádí, že nemá dostatek informací o vakcinaci ani z pohledu výkonu své práce. Postrádají zejména podrobný popis vakcinačního plánu a údaje o silných a slabých stránkách vakcín používaných v ČR. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla Fakulta sociálních věd UK a sociologická společnost Focus v rámci projektu Covid-19 infodemie, podpořeného Technologickou agenturu ČR.

Do průzkumu se v době od 11. ledna do 7. února zapojilo 1163 praktických lékařů a většina, 95 procent, považuje princip očkování za bezpečný. Šestačtyřicet ho považuje dokonce za velmi bezpečný. Nicméně s tím, jak vláda informuje občany o očkování, nejsou více než čtyři pětiny dotázaných lékařů spokojeny. Nejkritičtější jsou lékaři do 34 let, mezi kterými je nespokojeno 95 procent respondentů, uvádí průzkum.

18:42

Kapacita českých nemocnic zůstává kvůli epidemii koronaviru na hraně, i když hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 v pátek mírně ubylo. Vážných případů je ale stále přes 1700. Podle dat na webu ministerstva zdravotnictví bylo k dnešnímu odpoledni v celém Česku volných 143 lůžek intenzivní péče pro covidové pacienty, v Plzeňském a Karlovarském kraji ani jedno.

Nicméně nemocnice zůstávají plné a řada z nich není schopná pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče. ČR proto v uplynulých dnech aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s covidem do Německa, Švýcarska a Polska. Náměstek polského ministra zdravotnictví Waldemar Kraska dnes uvedl, že polská strana čeká, kdy Česko pošle prvního pacienta. Nemocnice Pardubického kraje už tento týden vybraly prvního covidového pacienta ve vážném stavu, který by mohl být převezen k léčbě do zahraničí. Podle pátečního vyjádření mluvčí nemocnic Kateřiny Semrádové leží v Orlickoústecké nemocnici, kdy ho budou moci zdravotníci převézt, není zatím jasné.

18:21

Počet nakažených covidem od začátku epidemie v ČR překročil 1,3 mil. Na 165 000 případů je z uplynulých 14 dnů. S covidem zemřelo celkem 21 558 lidí.

17:44 Ilustrační foto.

V Praze zdravotníci dosud podali lidem 186 000 dávek vakcín proti nemoci covid-19, přičemž třetinu z nich dostali lidé, kteří mají trvalé bydliště v jiném kraji. Zhruba dvě třetiny Pražanů starších 80 let bylo naočkováno aspoň první dávkou vakcíny, uvedl dnes odpoledne na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ministerstvo zdravotnictví k pátečnímu večeru evidovalo v hlavním městě podle dat na webu 169 655 podaných dávek vakcíny a pokračující náskok Prahy v očkování před ostatními regiony. Na druhém místě v očkování je Jihomoravský kraj, kde bylo podle posledních údajů ministerstva vykázáno 92 612 očkování. Přibližně o 10 000 méně jich aplikovali zdravotníci ve středních Čechách. Z údajů ministerstva plyne, že v celé zemi s 10,7 milionu obyvatel bylo vydáno přes 805 000 dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo přibližně 260 500.

16:59 Vlajka Ruské federace.

Od začátku pandemie zemřelo již více než 200 000 Rusů, kteří se nakazili koronavirem, vyvolávajícím onemocnění covid-19. Jen v lednu zemřelo 37 000 pacientů a loni 162 000 Rusů s koronavirem, uvedl dnes server Newsru.com s odvoláním na údaje ruského statistického úřadu Rosstat. Údaje statistiků se výrazně liší od vládního operativního štábu, který aktuálně uvádí 88 726 obětí nákazy. Dvojí různé statistiky už dříve vysvětlovala vicepremiérka Taťjana Golikovová. Operativní štáb započítává pouze zemřelé, u nichž koronavirus dříve potvrdily testy, zatímco statistický úřad počítá i ty, u nichž covid-19 prokázala pitva.

Vládní údaje figurují také v údajích americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemii sleduje globálně a Rusku tak přisuzuje postavení čtvrté nejhůře postižené země světa z hlediska počtu nakažených a osmou příčku z hlediska počtu obětí. 

16:32

Téměř po roce budou moci obyvatelé Kalifornie znovu navštívit baseballové zápasy, Disneyland a zajít si na koncert, píše The Guardian. Americký stát ke kroku přistoupil díky nižšímu počtu hospitalizovaných a stále roustoucím číslům očkovaných obyvatel. S povinně nasazenou rouškou budou nová pravidla platit od 1. dubna. 

16:26

Kvůli nárůstu nových případů koronaviru ve Finsku se vláda rozhodla odložit okresní volby. Ty měly proběhnout příští měsíc. 

16:23

V Irsku dostalo první dávku vakcíny proti koronaviru už půl milionu lidí.

16:16

Firmy během několika dní musí otestovat všechny své pracovníky na covid. Odběrová místa čelí enormnímu zájmu:

16:02

V Královéhradeckém kraji se v pátek prokázalo 761 nových případů nákazy koronavirem. Aktuálně nemocí trpí 11 370 lidí, nejvíc od loňského března. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Denní přírůstek nakažených byl ve srovnání s pátkem 26. února o 353 nižší. Ještě o týden předtím bylo zjištěno 863 nových případů.

Od počátku epidemie se v Královéhradeckém kraji koronavirem prokazatelně nakazilo 92 498 lidí. Vyléčilo se jich 79 666, s covidem-19 zemřelo 1462 pacientů. V regionu se zatím aplikovalo 43 439 dávek vakcíny. Nejvíce se očkuje v nemocnicích, připojila se již i soukromá zdravotnická zařízení a praktičtí lékaři.

15:58

V Pardubickém kraji v pátek přibylo 758 nově zjištěných případů nákazy koronavirem. Aktuálně je nemocných 10 245, nejvíce od počátku epidemie. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Ve srovnání s pátkem 26. února byl denní přírůstek nově zjištěných nákaz o 109 nižší.

Od počátku epidemie se v Pardubickém kraji koronavirem prokazatelně nakazilo 73 565 lidí. Z nich 972 pacientů s covidem-19 zemřelo. V kraji již začali aplikovat vakcínu kromě očkovacích center i praktičtí lékaři. Zatím lidé dostali 31 586 dávek vakcín.

15:51

Přibližně pět desítek lidí se podle policejního odhadu v sobotu shromáždilo v Písku na demonstraci iniciativy My společně. Organizátoři při ní mimo jiné tvrdili, že nařízení vlády spojené s koronavirem omezují svobody. Na demonstraci vystoupilo několik řečníků, mezi nimiž byl i nezařazený poslanec Parlamentu ČR Lubomír Volný.

"My jsme mlčící většina a je třeba, abychom mlčet přestali. Nechceme si nechat ukrást čistý vzduch, nechceme si nechat ukrást ty naše hospody, chceme o to bojovat. Ale budeme bojovat mírově a politicky a vyhrajeme ve volbách," řekl také ve své řeči z připraveného pódia Volný.

Policisté avizovali, že o víkendu hodlají kontrolovat při demonstracích svolaných do některých měst v Česku dodržování pravidel, která jsou omezena kvůli šíření koronaviru. Pořadatelé dnešního shromáždění proto na úvod vyzvali účastníky, aby všichni měli ochranu úst a zachovávali potřebné rozestupy.

15:34 Ilustrační foto.

Pražská policie v pátek večer a dnes dopoledne zablokovala vjezd na bleší trh ve Vysočanech, sdělil ČTK mluvčí policistů Jan Rybanský. Hlídky zabránily vjezdu do prostor tržiště více než sto sedmdesáti řidičům. Trhy podle vládních opatření nesmí fungovat. Akce se podle mluvčího účastnilo několik desítek policistů a skončila kolem jedenácté dopoledne. 

Sankce policisté žádné neudělili, a to ani nakupujícím a prodejcům mířícím na trhy, ani provozovateli areálu. "Vše bylo řešeno na místě domluvou, tedy nebyla uložena žádná bloková pokuta ani nebyl žádný případ předán příslušnému správnímu orgánu k dořešení," řekl mluvčí.

15:32

Německá kancléřka Angela Merkelová varovala před negativním vlivem pandemie koronaviru na genderovou rovnoprávnost. "Musíme se ujistit, že kvůli pandemii nespadneme zpět do starých genderových rolí, které jsme překonali," řekla kancléřka v projevu natočeném jen pár dní před Mezinárodním dnem žen. "Opět jsou to ženy, které musí najít rovnováhu mezi domácím studiem, péčí o děti a jejich vlastní prací," dodala. Merkelová upozornila na to, že více než 75 procent zaměstnanců ve zdravotnictví tvoří ženy. 

"Nemůže se stát, že ženy jsou ve velké míře zodpovědné za naši společnost, ale ve stejné chvíli nejsou začleněny do důležitých politických, ekonomických a společenských rozhodnutá," cituje z jejího projevu britský deník The Guardian. 

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
14:55

Středočeské nemocnice akutně poptávají zhruba 40 lékařů a 110 sester. Hejtmanství prosí lékaře a sestry z ambulancí a jednodenní chirurgie, aby šli nemocnicím pomoci.

"Pokud máte možnost své pacienty přesunout na lepší časy nebo je Vás ve vašem zařízení více, budeme rádi za pomoc," obrátila se dnes středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) na lékaře a sestry prostřednictvím svého Facebooku.

Nejvíce podle ní nemocnice uvítají lékaře z jednodenní chirurgie, anesteziology, internisty, pneumology, kardiology, gastroenterology a podobně. Sestry jsou nejvíce žádané z oblasti intenzivní péče. "Ale každou kvalifikovanou pomoc nemocnice zapojí," dodala hejtmanka.

13:29

Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii covidu-19 a čeká na signál české strany, kdy pošle prvního pacienta, řekl soukromé stanici Polsat News náměstek polského ministra zdravotnictví Waldemar Kraska.

Reagoval tak na dotaz týkající se pátečního sdělení českého ministerstva zdravotnictví, že Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska. Důvodem je, že řada nemocnic není schopná pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče.

"Ano, dokonce i dnes jsme o pomoci mluvili s krizovým štábem," odpověděl Kraska. "V těchto obtížných chvílích je nutné pomáhat také sousedům. My jako Polsko jsme takové prohlášení učinili a nyní ho chceme splnit, přestože situace je v naší zemi také obtížná. Myslím si ale, že Česká republika je v horší situaci než Polsko," dodal.

11:46

Maďarsko v pátek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem. Podle dnešní informace na vládním webu koronavirus.gov.hu přibylo 7269 infikovaných, což je o 14 procent výše, než tomu bylo ve čtvrtek. Celkový počet dosud nakažených lidí se v zemi zvýšil na 459 816.

Pokud jde o úmrtí lidí nakažených koronavirem, v pátek jich přibylo dalších 146. V zemi s téměř deseti miliony obyvatel tak od začátku vypuknutí pandemie doposud zemřelo 15 765 pacientů s nemocí covid-19. Maďarsko podle agentury Reuters nyní patří mezi země s nejvyšším tempem šíření infekce, počty nakažených v poslední době stále stoupají.

10:52

Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti covidu-19. Vakcinaci podstoupil v indické Dharamsale, kde od roku 1959 žije v exilu. Pětaosmdesátiletý duchovní současně vyzval ostatní, aby se proti nemoci nechali také naočkovat, uvedla agentura AP.

Očkování proti covidu-19 začalo v Indii koncem ledna, na začátku března bylo rozšířeno vedle zdravotníků na starší lidi. Dalajlamovi byla podána vakcína indické společnosti Serum Institute, která vyrábí přípravek vyvinutý Oxfordskou univerzitou a společností AstraZeneca.

10:25

Německo poskytne ve svých nemocnicích urgentní péči slovenským pacientům infikovaným koronavirem. Letecký transport do Dortmundu se uskuteční dnes. Na Twitteru to napsal slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok.

Německo stejně jako Polsko podle dřívějších informací slovenských úřadů nabídly Bratislavě vyčlenit na svých jednotkách intenzivní péče po deseti lůžkách pro pacienty ze Slovenska. Rumunsko zase před více než týdnem vyslalo na Slovensko na základě jeho dřívější žádosti tým lékařů a zdravotních sester.

09:49

Bývalému prezidentovi Václavu Klausovi v pátek skončila povinná karanténa kvůli jeho nákaze koronavirem. Oznámil to mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka. Kromě vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) se podle něho Klaus léčil doma běžně dostupnými medikamenty.

Devětasedmdesátiletý exprezident, který patří k odpůrcům nošení roušek a odmítl se nechat proti koronaviru očkovat, byl pozitivně testován na koronavirus 23. února. "Klaus absolvoval celou svoji léčbu v domácím prostředí, bez nutnosti jakékoli nadstandardní či nemocniční péče, a to za pomoci běžně dostupných medikamentů," uvedl Macinka.

09:30

Reprodukční číslo k dnešku opět kleslo, snížilo se z předchozích 1,047 na 1,02, což je nejnižší hodnota od počátku února. Při hodnotě nad jedna epidemie sílí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že nárůsty počtu nakažených se stabilizují a koncem března by mohla být zrušena některá z protikoronavirových opatření.

08:52

Česko má za uplynulých 14 dní přes 165 tisíc nových případů nákazy onemocněním covid-19. Je to 1392 případů na 100 tisíc obyvatel, a Česko je tak ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě. Například Německo má za dva týdny v přepočtu jedenáctkrát méně případů než Česko.

08:47

V nemocnicích bylo v pátek 8219 lidí, zhruba o 200 méně než ve čtvrtek, kdy podle aktualizovaných údajů ministerstva bylo s koronavirem hospitalizováno 8406 pacientů. Počet těžkých případů se změnil minimálně, ve vážném stavu zůstává 1700 nemocných.

08:35

V Česku v pátek přibylo 13074 pacientů s nemocí covid-19, což je o 1500 méně než ve čtvrtek a o 1700 méně než minulý pátek. Počet lidí, kteří se koronavirem nakazili od počátku epidemie, překročil 1,3 milionu. Počet zemřelých s covidem dosáhl 21558.

07:44

Přehled nejdůležitějších událostí za pátek

 • Saský premiér Michael Kretschmer uvedl, že je jeho země připravená přijmout zatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19. "Účinné zastavení koronavirové pandemie se podaří jen společně. Čeští sousedé jsou naši přátelé a my jsme vděční za rostoucí důvěru a za společné soužití. V časech krize je pro nás pomoc samozřejmostí," uvedl Kretschmer.
 • Německo nabízí Česku i jinou pomoc. Saský premiér připomněl, že tento týden poskytlo Sasko spolu s Bavorskem a Durynskem ze svých zásob 16 800 dávek vakcín proti covidu-19, které byly určeny pro nejpostiženější české okresy u hranic s Německem.
 • Děkani lékařských fakult trvají na tom, aby se studentům nenařizovala pracovní povinnost. Má to špatný vliv na studium, řekl předseda asociace děkanů.
 • Ministerstvo zdravotnictví nevyvíjí žádnou aktivitu ve věci získání čínské vakcíny Sinopharm, o kterou Čínu požádal prezident Miloš Zeman. Uvedla to mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Podle ní i nadále platí názor ministerstva, že všechny používané vakcíny proti covidu-19 musí být registrovány Evropskou komisí na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA).
 • Premiér Andrej Babiš souhlasí s tím, aby praktičtí lékaři předepisovali pacientům lék Ivermektin. "Co se týká Ivermektinu, chápu, že ten lék je levný a některé farmaceuticé firmy potřebují registrovat drahé léky, takže je to konkurenční souboj. Ale pokud to funguje v jiných zemích a ten lék dostal Nobelovu cenu v roce 1987 a není důvod, aby nebyl poskytnut praktickým lékařům. Zájem o něj je mezi občany velký," uvedl premiér.
 • Pracovníci domovů seniorů a dalších sociálních služeb, kteří se nechali očkovat proti covidu a mají aspoň dva týdny po druhé dávce, se už nebudou muset pravidelně testovat. Povinnost podstoupit antigenní test každých pět dnů by pro ně měla skončit 9. března.
07:17

Německé zdravotní úřady ohlásily za uplynulý den 9557 nových případů koronaviru a 300 úmrtí. Uvedla to agentura DPA s odkazem na berlínský Institut Roberta Kocha. Minulou sobotu institut informoval o 9762 nově evidovaných infekcích a 369 úmrtích pacientů s covidem-19.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: