Očkování covid-19

Očkování vakcínou proti covidu-19 zajišťuje imunitu před touto nemocí. Vývoj vakcín začal po vypuknutí epidemie v první čtvrtině roku 2020. V listopadu oznámila svou účinnost nad 90 procent první vakcína od firem Pfizer a BioNTech, následně také látka firmy Moderna a vakcína AstraZeneca. S očkováním proti covid-19 začala velká část evropských zemí v prosinci 2020, a to včetně Česka.

Už předtím ale začaly některé státy své obyvatele očkovat  vakcínami, které ještě neprošly kompletním schvalovacím procesem. To lékaři označují za nebezpečné kvůli nedostatečně probádaným vedlejším účinkům. Patří sem například ruská vakcína Sputnik V nebo čínské vakcíny. 

Vakcínu firmy Johnson je lepší posílit Pfizerem či Modernou, uvádí nová studie

U osob původně naočkovaných covidovou vakcínou firmy Johnson & Johnson (J&J) se ukazuje větší imunitní reakce, pokud jako posilovací dávku dostanou namísto původní látky některou z vakcín od firem Pfizer/BioNTech či Moderna. Vyplývá to z předběžných výsledků studie, kterou ve středu zveřejnil americký Národní ústav zdraví. Zjištění je podle agentury Reuters další překážkou ve snaze firmy J&J získat povolení k podávání posilovací dávky její vakcíny v USA.

Studie zkoumala imunitní reakce 450 lidí a dospěla k závěru, že "míchání" různých vakcín je pro dospělé osoby bezpečné. Vědci porovnávali případné vedlejší účinky a imunitní odezvu u dobrovolníků, kteří dostali posilovací dávku od stejného výrobce, a následně u těch, u nichž se obsah dodatečných injekcí lišil.

Zdroj: ČTK
Pokračovat