Očkování covid-19

Očkování vakcínou proti covidu-19 zajišťuje imunitu před touto nemocí. Vývoj vakcín začal po vypuknutí epidemie v první čtvrtině roku 2020. V listopadu oznámila svou účinnost nad 90 procent první vakcína od firem Pfizer a BioNTech, následně také látka firmy Moderna a vakcína AstraZeneca. S očkováním proti covid-19 začala velká část evropských zemí v prosinci 2020, a to včetně Česka.

Už předtím ale začaly některé státy své obyvatele očkovat  vakcínami, které ještě neprošly kompletním schvalovacím procesem. To lékaři označují za nebezpečné kvůli nedostatečně probádaným vedlejším účinkům. Patří sem například ruská vakcína Sputnik V nebo čínské vakcíny. 

V Česku se dosud covidem prokazatelně nakazily více než čtyři miliony lidí

Za celou epidemii covidu-19 bylo v Česku zaznamenáno téměř 4,6 milionu případů nemoci, z nichž 8,1 procenta tvořily opakované nákazy. Případy, kdy se lidé nakazili opakovaně, nově ministerstvo zdravotnictví na svém webu ode dneška zahrnuje do celkových statistik potvrzených případů. Dříve je vykazovalo samostatně. Mezi seniory jsou opakované nákazy výrazně méně časté. Z celkového počtu zhruba 593 000 případů covidu-19 u lidí ve věku 65 a více let, tvořily reinfekce pouze 4,1 procenta. Na seniory stát apeloval, aby se proti covidu-19 nechali očkovat, protože jsou více ohroženi vážnými následky nemoci.

Celkem eviduje ministerstvo asi 371 tisíc případů, kdy se lidé nakazili koronavirem opakovaně. Mezi lidmi staršími 65 let bylo reinfekcí zhruba 24 500. U seniorů je tak podíl opakovaných nákaz skoro poloviční oproti celkové populaci. Důvodem může být očkování proti covidu-19. V Česku už bylo plně naočkováno zhruba 6,9 milionu lidí, z nichž 27 procent byli lidé ve věku nad 65 let. U posilujících dávek je podíl seniorů ještě výraznější. V Česku bylo podáno přes pět milionů posilujících dávek vakcín proti covidu-19, z toho 42 procent právě lidem starším 65 let

Zdroj: ČTK

Riziko postcovidového syndromu výrazně snižuje očkování

Očkování proti koronaviru snižuje riziko postcovidového syndromu, řekl v pondělí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který při podzimní očkovací kampani proti covidu-19 navštívil Fakultní nemocnici Hradec Králové. Očkovací kampaň podle něj funguje, počet těch, kteří se nechávají očkovat, se pohybuje v Česku mezi 10 až 15 tisíci denně, poslední dny je to zhruba 13 tisíc lidí. Čísla se oproti měsíci před kampaní zdvojnásobila.

"Očkovat by se měli především lidé z rizikových skupin, je to cesta, jak se mohou chránit proti závažnému průběhu onemocnění a následným možným komplikacím, které je potom nutné v některých případech i dlouhodobě řešit v podobných centrech. Ideální je kombinace očkování a potom prodělaná nemoc. Ukazuje se, že u všech, co se nechali očkovat první i druhou dávkou, se výrazně snížilo riziko postcovidového syndromu," řekl Válek.

Centrum postcovidové péče ve Fakultní nemocnici Hradec Králové funguje od prosince 2020 a zajišťuje komplexní péči o pacienty, kteří mají dlouhodobé potíže po prodělání covidu-19. Centrem od té doby prošlo více než 1800 pacientů, jejich věkový průměr je 46 let, stejně jsou zastoupeni ženy i muži, řekl novinářům přednosta Plicní kliniky v Hradci Králové Vladimír Koblížek. Centrum sídlí v budově plicní kliniky.

Zdroj: ČTK

EU schválila vakcínu Moderny upravenou na novější varianty omikronu

Orgány Evropské unie ve čtvrtek schválily používání upravené covidové vakcíny od společnosti Moderna, která cílí na aktuálně se šířící podoby koronavirové varianty omikron. Informovala o tom agentura Reuters. Posilující dávka je určená pro osoby starší 12 let, které absolvovaly prvotní očkování proti nemoci covid-19.

Takzvaná bivaletní vakcína by měla poskytovat lepší ochranu před koronavirovými subvariantami BA.4 a BA.5, které v posledních měsících dominují. Posilující dávka by měla pomoci čelit náporu infekcí, který je podle odborníků možný očekávat v nadcházejících chladnějších měsících.

Schválení upravené vakcíny nejprve doporučila Evropská léková agentura (EMA), posléze ji schválila Evropská komise. 

Unijní orgány daly v září zelenou používání upravené covidové vakcíny od společností Pfizer/BioNTech, která rovněž cílí na subvarianty BA.4 a BA.5. Touto vakcínou se již v Česku očkuje.

Zdroj: ČTK

Evropská léková agentura zkoumá další vakcíny a léky proti covidu

Evropská léková agentura (EMA) se v současnosti aktivně zabývá dalšími třemi očkovacími látkami a dvěma léky proti covidu-19. Na dnešním setkání s novináři a ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irenou Storovou v Praze to řekla ředitelka EMA Emer Cookeová. Vědecký výbor agentury podle ní také nedávno doporučil převést podmínečnou registraci mRNA vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderny na registraci běžnou.

EMA podle Cookeové nyní posuzuje hlavně posilovací vakcínu firmy Sanofi, která by mohla působit na řadu nových kmenů viru. Dále vakcínu od španělské firmy, která kombinuje koronavirové kmeny alfa a beta, a vakcínu od korejského výrobce, řekla. Co se týče léků, zabývá se podle Cookeové EMA několika aktivními terapeutikami.

"Jedna z nich je monoklonální protilátka, u které přezkum probíhá už poměrně dlouho a druhý je přípravek od společnosti Merck, což je antivirotikum, a pak další antivirotikum, o kterém máme ale zatím jen velmi předběžná data," řekla. Dodala, že léková agentura je v kontaktu se zhruba 100 společnostmi, které se věnují vývoji léků či vakcín.

Zdroj: ČTK

Do Česka přijde týdně 700 tisíc dávek nových vakcín. Očkuje jimi přes 50 míst

Očkovací místa, která podávají jako posilovací dávku novou vakcínu proti covidu-19, mohou lidé najít na webu ministerstva. Očkovat se lidé mohou nejméně tři měsíce od dokončení základního očkování zatím na 54 místech, postupně budou přibývat další. Česko bude dostávat 700 tisíc dávek týdně. Od minulého týdne jsou k dispozici vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech, tento týden by měly přijít aktualizované od firmy Moderna. Novinářům to v pondělí řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

"Postupně bude dostupná na všech očkovacích místech v Česku. Finální rozhodnutí, jakou vakcínu podat, je ale vždy na lékaři, který je na očkovacím místě," řekl náměstek. Česko by podle něj mělo dostávat asi 700 tisíc dávek nových vakcín týdně, vždy těch nejnovějších schválených. V současné době jsou to očkovací látky upravené na kmen omikronu BA.1, který v Česku převážil na začátku letošního roku.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden řekl, že vakcíny upravené na novější varianty koronaviru omikron BA.4 a BA.5 by mohly dorazit kolem 19. září. Zatím ale nemají schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Pavlovic doplnil, že původních vakcín pro první a druhou dávku očkování je skladem ještě asi pět milionů.

Zdroj: ČTK

Do konce roku budou unijní země dostávat vakcíny upravené na nové mutace koronaviru

Do konce letošního roku budou země Evropské unie dostávat vždy vakcíny upravené na nové mutace. O dodávkách v příštích letech se bude jednat. Po jednání s výrobci vakcín v rámci neformálního jednání ministrů zdravotnictví v Praze to řekl český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle komisařky pro zdraví Stelly Kyriakidesové je dohoda také o větší flexibilitě dodávek podle potřeb členských zemí. Unie se podle ní musí soustředit na posílení důvěry v očkování obecně a jasnou komunikaci. Dalšími tématy diskuse ministrů byla onkologie a pomoc Ukrajině.

První vakcíny upravené na variantu BA.1 koronaviru byly už dodány do některých evropských zemí včetně Česka. Používat se budou jako posilovací dávky, zejména pro rizikové skupiny. "Přešli jsme na upravené vakcíny, které jsou proti starým i novým mutacím omikron. Vždycky, když bude dostupná nová varianta, tak dostaneme tu nejnovější," řekl Válek. Po 19. září očekává už vakcíny upravené na varianty BA.4 a BA.5. "Dohoda je, že nebudeme plýtvat prostředky," dodal Válek.

Ministři s výrobci Moderna a Pfizer/BioNTech jednali pod hlavičkou evropského Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví. "Jednání probíhalo velmi konstruktivně, ale pochopitelně to bylo jednání ostré," popsal Válek. Doplnil, že postoj všech evropských zemí je jednotný a stejný má i Komise a úřad pro připravenost na mimořádné situace. O tom, jak budou dodávky vypadat v letech 2023 a dalších, se bude dál jednat. Smlouva s Modernou podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka končí letos, s Pfizerem v příštím roce.

Zdroj: ČTK

Upravené vakcíny na nové mutace koronaviru dorazily do Česka

Do Česka dorazily upravené vakcíny na nové varianty koronaviru od firmy Pfizer/BioNTech. Ve čtvrtek s nimi začíná očkovat například pražská Fakultní Thomayerova nemocnice, k dispozici má zhruba 2800 dávek, informovala nemocnice na Facebooku. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob potvrdil, že nové vakcíny už jsou v Česku. Očkovat mohou začít také další místa, kde se vakcíny podávají příchozím bez předchozí registrace. Hlásit dopředu na vybraný termín bez čekání se lidé budou moci zřejmě od 12. září, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

"Novou vakcínou bude naše očkovací centrum očkovat již od zítra, od 8. září. Vakcína je určena pro třetí a čtvrtou dávku," uvedla nemocnice. Dostala k dispozici zatím 480 ampulí po šesti dávkách léku.

Nové vakcíny typu Comirnaty Original/Omicron BA.1 byly podle ministerstva rozděleny do několika očkovacích míst, ostatní si ji mohou objednat u distributora. Kolik těchto míst je a které to jsou, neuvedlo. "Ministerstvo zdravotnictví doporučuje kontrolovat dostupnost u konkrétního očkovacího místa," napsali jeho zástupci v tiskové zprávě. Lidé, kteří nechtějí čekat na místě bez registrace, se budou moci přes web přihlásit na konkrétní termín, pravděpodobně od 12. září.

Zdroj: ČTK

Čína a Indie schválily nové vakcíny proti covidu, aplikují se vdechnutím

Úřady v Číně a Indii schválily nové vakcíny proti covidu-19, které se nepodávají injekčně. Obě země věří, že podávání přípravku méně invazivním způsobem pomůže zvýšit počet lidí očkovaných proti této infekční nemoci, uvedla dnes agentura AP. V Indii úřady schválily vakcínu, která se podává vstřikem do nosu, v Číně pak vdechnutím ústy.

"Tento krok dále posílí náš boj proti pandemii," uvedl indický ministr zdravotnictví Masukh Mandavija po úterním schválení preparátu od místního výrobce, farmaceutické firmy Bharat Biotech. Vakcína se podává vstřikem do nosu, podle agentury AP ale není známé, jak moc je tato verze účinná. Výrobce totiž nezveřejnil výsledky klinických testů.

V nedělí čínský lékový regulátor schválil přípravek od společnosti CanSino Biologics, který se podává vdechnutím ústy. Tato vakcína by měla sloužit k podání posilovací dávky.

Podle odborníků vakcíny proti covidu-19, které se podávají bez vpichu, by mohly přispět k větší proočkovanosti světové populace, a to hlavně v chudších zemích. Velmi zajímavé jsou podle nich přípravky podávané vstřikem do nosu. "Výhodou nosních vakcín je, že mohou zastavit virus dříve, než se usadí v plicích a začne se tam množit," uvedla indická imunoložka Viníta Balová. Podle ní účinnost vakcín podaných vdechnutím souvisí s velikostí kapek. Větší kapky vyvolají imunitní odezvu hlavně v ústech a krku, ty menší se dostanou až do plic. Obě vakcíny fungují na základě podání zneškodněného viru, na který reaguje imunitní systém.

Zdroj: ČTK

Americká léková agentura schválila vakcíny Moderny a Pfizeru upravené na variantu koronaviru omikron

Americká léková agentura schválila vakcíny společností Pfizer a BioNTech, které jsou cílené na koronavirovou variantu omikron. Pokud je ve čtvrtek schválí i další orgány, první dávky budou k dispozici už o víkendu, napsala agentura Reuters. Právě subvarianta omikronu BA.5 nyní tvoří asi 90 procent všech nákaz koronavirem ve Spojených státech.

Americká léková agentura ve středu vakcíny schválila jako posilovací dávky určené všem, kteří již mají dokončené základní očkování proti koronaviru a mají dva měsíce od předchozí posilovací dávky. Vakcína Moderny je určená všem nad 18 let, Pfizer/BioNTech pak všem nad 12 let.

Podle komisaře lékové agentury Roberta Callifa budou nové posilovací dávky k dispozici i pro mladší děti, jejich schválení lze ale očekávat až v následujících měsících. Poslední slovo ke schválení vakcín bude mít ve čtvrtek Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Pokud je schválí i to, začne americká vláda nové očkování do zdravotnických center distribuovat začátkem září.

Zdroj: ČTK

Epidemie covidu potřetí v řadě klesla, hospitalizovaných je méně než 800

Epidemie koronaviru v Česku potřetí v řadě zpomalila. V sobotu přibylo 470 potvrzených případů nákazy, o sto méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl pod 800, což se stalo naposledy před měsícem. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 120 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Na začátku týdne bylo v nemocnicích s covidem téměř 1200 lidí. Od té doby počet pacientů pravidelně klesá. Nyní jich je 771, nejméně od 19. července. Je ale možné, že údaje z posledních dní se při dalších aktualizacích ještě změní. V těžkém stavu je 30 lidí, to je naopak proti začátku týdne nárůst o čtyři pacienty.

Laboratoře v sobotu provedly přibližně 2100 testů, zhruba o 400 méně než před týdnem. Pozitivita stoupla pouze u nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky nemoci. Covid odhalila třetina vzorků. V případě preventivních a epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, byla pozitivita proti minulé sobotě nižší.

Incidenční číslo se okolo 120 drží už více než týden a mění se jen minimálně. Nejvyšší zůstává v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 149 nakažených. Naopak na Vysočině má incidence hodnotu 95. V žádném jiném českém kraji se pod sto nedostala.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno 4,02 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 300.000. S koronavirem dosud zemřelo 40.719 lidí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat