Testování na covid-19

Laboratorní metoda, která má za úkol odhalit, zda je testovaný člověk nakažený novým typem koronaviru, či nikoli. V Česku se začalo na přítomnost nemoci covid-19 testovat v únoru 2020 metodou PCR, která detekuje genetickou informaci viru RNA ve vzorku, který se odebírá z hltanu či nosohltanu. Výsledky lidé dostávají za několik hodin od testu.

Na podzim se v Česku začalo testovat také takzvanými antigenními testy. U těch nehraje hlavní roli RNA, ale antigen - bílkovina, která se na vzorku z nosohltanu objevuje, pokud se virus aktivně replikuje. Pro jeho vyhodnocení není potřeba laboratoř, testovaný tak obdrží výsledek za asi 15 minut. Oproti PCR jde o méně přesnou metodu - zda nakaženého odhalí, záleží na koncentraci viru či době od nástupu nemoci.

Italská policie po nepokojích na demonstraci zatkla vedení neofašistů

Italská policie zatkla 12 účastníků sobotních bouřlivých demonstrací, včetně vedení neofašistického hnutí Forza Nuova (Nová síla). Zadržení jsou obviněni z násilí a z neuposlechnutí pokynů policie, ničení majetku a dalších přečinů. Tisíce lidí v Římě protestovaly proti vládnímu plánu povinných covidových certifikátů pro všechny zaměstnance, zatýkalo se v noci na neděli. Při střetech bylo zraněno 38 příslušníků policie, informovala agentura ANSA.

"Dokud nebudou covidové pasy definitivně zrušeny, lidová revoluce se nezastaví - ať už s námi, nebo bez nás," uvedla Forza Nouva. "Včerejší (sobotní) dění v Římě je předělem mezi starým a novým," uvádí se dále ve sdělení.

Sobotní chování příznivců Forza Nuova, zejména jejich vpád a rabování v sídle odborů CGIL a obléhání nemocnice, vyvolalo vlnu reakcí u italských zákonodárců. "Byl to útok fašistické jednotky a je to nepřijatelné," uvedl šéf CGIL Maurizio Landini.

Sobotní nepokoje a rabování odsoudili i šéfové krajně pravicových uskupení Matteo Salvini z Ligy Severu a Giorgia Meloniová z formace Bratři Itálie, kteří jsou jindy hlasitými odpůrci covidových pasů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat