Testování na covid-19

Laboratorní metoda, která má za úkol odhalit, zda je testovaný člověk nakažený novým typem koronaviru, či nikoli. V Česku se začalo na přítomnost nemoci covid-19 testovat v únoru 2020 metodou PCR, která detekuje genetickou informaci viru RNA ve vzorku, který se odebírá z hltanu či nosohltanu. Výsledky lidé dostávají za několik hodin od testu.

Na podzim se v Česku začalo testovat také takzvanými antigenními testy. U těch nehraje hlavní roli RNA, ale antigen - bílkovina, která se na vzorku z nosohltanu objevuje, pokud se virus aktivně replikuje. Pro jeho vyhodnocení není potřeba laboratoř, testovaný tak obdrží výsledek za asi 15 minut. Oproti PCR jde o méně přesnou metodu - zda nakaženého odhalí, záleží na koncentraci viru či době od nástupu nemoci.

Testování na koronavirus se od dubna rozšíří o firmy do deseti lidí, schválila vláda

Povinné testování se podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) od 6. dubna rozšíří o firmy do deseti zaměstnanců a živnostníky, kteří se při práci setkávají s třetími osobami. V pondělí to schválila vláda, uvedla Schillerová na Twitteru. Každý týden se tak podle Schillerové testům podrobí až čtyři miliony lidí, průměrně půl milionu denně.

Zdroj: ČTK
Pokračovat