Další vakcína v EU. Evropská komise schválila použití preparátu od Johnson & Johnson

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2021 18:06
Evropská komise schválila podmíněné používání vakcíny proti covidu-19 od americké firmy Johnson & Johnson v zemích Evropské unie. Unijní exekutiva to oznámila dvě hodiny poté, co preparát získal doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky. V pořadí čtvrtou očkovací látku proti covidu-19 začnou unijní země používat od dubna, kdy chce firma zahájit její distribuci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Spolu s předchozími vakcínami firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca tak má EU zajištěno v rámci společných nákupů 1,8 miliardy dávek již schválených očkovacích látek.

Americká společnost by měla dodávky do zemí evropského bloku zahájit v dubnu a během druhého čtvrtletí distribuovat 55 milionů dávek. Celkem jich komise pro členské země objednala 200 milionů s možností stejné množství přikoupit.

"Toto je první vakcína, kterou je možné používat v jedné dávce," uvedla šéfka EMA Emer Cookeová. Vakcíny firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca se všechny aplikují ve dvou dávkách.

EMA dospěla k závěru, že data z průběžného hodnocení americké vakcíny dostatečně prokazují její bezpečnost a účinnost, která dosahuje 67 procent. Dříve schválené vakcíny jsou přitom účinné ve více než 90 procentech případů, například u látky firmy AstraZeneca však EMA nehodnotila použití u starších lidí.

Na rozdíl od již využívaných látek není vakcínu Johnson & Johnson nutné skladovat ve velmi nízkých teplotách, vydrží až tři měsíce v běžné lednici, což by mělo usnadnit distribuci.

"Vyžaduje jen jednu dávku, což nás může o krok přiblížit našemu společnému cíli naočkovat do konce léta 70 procent dospělých lidí," řekla ke schválení vakcíny předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Unijní exekutiva, která čelila od některých států kritice za pomalý rozjezd společného očkování, si od rozšíření portfolia slibuje zrychlení tempa vakcinace. V tom unijní země výrazně zaostávají za Spojenými státy či Británií.

Protože byla schválena podmínečně, musí její výrobce průběžně v následujících dvou letech dodávat další klinická data. Další testy by měly mimo jiné prokázat, jak dlouho vakcína chrání před covidem-19 či jak dobře brání závažnému průběhu nemoci.

Nová vakcína má pomoci zrychlit dosud pomalé tempo očkování, v němž unijní země výrazně zaostávají za Spojenými státy či Británií. Firma je připravena začít vakcínu dodávat do Evropy od dubna, do poloviny roku by měla unijním zemím doručit 55 milionů dávek. Celkem má EU na základě společné smlouvy získat 200 milionů dávek s možností stejné množství přednostně dokoupit.

Unie by tak do léta měla mít k dispozici pro svých 450 milionů obyvatel téměř půl miliardy dávek různých vakcín. EMA v současnosti hodnotí ještě látky od firem CureVac a Novavax a také ruskou vakcínu Sputnik V. Její nasazení bez unijní autorizace schválilo Maďarsko a debata se o něm vede v Česku a na Slovensku.

Jak funguje vakcína Johnson & Johnson:

Jak funguje vakcína Johnson&Johnson. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy