Kdy volat "rychlou" a proč stále neležet? Primář ARO radí, jak se léčit s covidem

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
11. 3. 2021 7:00
V rámci domácí léčby lehkého až středně těžkého průběhu covidu-19 je při horečkách důležité udržovat dostatečný přísun tekutin. Při kašli je dobré neležet jen na zádech, ale měnit polohy. Ideální je leh na boku nebo na břiše. Nemocný by se měl podle svých sil také snažit občas projít nebo si sednout, uvádí primář ARO Jakub Bala své tipy k tomu, jak se doma léčit s covidem-19.
Život v pandemii - primář Jakub Bala o tom, jak se doma léčit s koronavirem | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Primář Bala z Fakultní nemocnice Bulovka také doporučuje užívání vitaminů C a D - avšak pouze v doporučených denních dávkách. "Středoevropská populace má obecně nižší hladinu vitaminu D," uvádí Bala. "Takže jeho doplňování je věc, kterou by měl dělat každý hlavně v období respiračních onemocnění. Snižuje to riziko, že pacient bude přijímán s těžším respiračním onemocněním do nemocnice," dodává.

Při horečkách je podle Baly nejvhodnější pít čistou vodu, čaje či minerální vody. "Nebo v lékárnách mají speciální roztoky, které sice nemají moc dobrou chuť, ale využívají se i při průjmových onemocněních, které se u covidu-19 také objevují," radí Bala. "Ty by se měly konzumovat podle příbalového letáku," dodává.

Bala také zdůrazňuje, že hlediska samoléčby by se vedle vitaminů či běžných léků proti horečce mělo užívání jakýchkoliv dalších přípravků konzultovat s lékařem. "Opravdu účinná látka proti covidu-19, u které by se s jistotou dalo říct, že ji může brát každý a bez nebezpečí vedlejších účinků, bohužel není. Anebo by vždy opravdu každá léčba měla být konzultována," podotýká primář.

Před užíváním nepředepsaných léků proti covidu-19 varuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). "Nedoporučujeme žádnou sebemedikaci jakýmikoliv léčivými přípravky včetně antibiotik jako prevenci nebo léčbu covidu-19," uvádí WHO ve svém doporučení.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde primář radí, v jaké chvíli by si měl nemocný volat lékařskou pomoc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Ruské úřady vydaly zatykač na spolupracovnici Navalného Sobolovou

Ruské úřady vydaly zatykač na Ljubov Sobolovou, která je blízkou spolupracovnicí vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Informace se podle ruských médií objevila ve středu večer v databázi ministerstva vnitra. Sobolová v srpnu odjela z Ruska, poté co jí soud omezil svobodu.

V databázi ministerstva vnitra se objevila strohá informace, že "Ljubov Sobolová, narozená 13. září 1987, je hledaná na základě článku trestního zákoníku Ruské federace". Žádné jiné podrobnosti sdělení neobsahuje.

Soud v Moskvě 3. srpna Sobolové vyměřil trest 18 měsíců omezení svobody za porušení hygienických norem. Pět dní nato spolupracovnice Navalného zemi opustila. Provinění se dopustila účastí na lednové nepovolené demonstraci za Navalného osvobození. Rozsudek jí například zakázal opouštět byt v nočních hodinách, účastnit se masových akcí či vycestovat za hranice města, kde má bydliště.

Sobolová nicméně po vynesení verdiktu v rozhovoru s nezávislou rozhlasovou stanicí Echo Moskvy poukázala na to, že rozsudek ještě nevstoupil v platnost. "V zásadě to můžete interpretovat jako možnost opustit zemi," dodala.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Mateřská firma FlixBusu koupila amerického autobusového dopravce Greyhound

Společnost FlixMobility, která je mateřským podnikem německého FlixBusu, koupila amerického autobusového dopravce Greyhound. Společnost to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Transakce věhlasnou americkou značku oceňuje na 46 milionů dolarů (zhruba jednu miliardu Kč) a Němci ji převzali od britské společnosti FirstGroup. Podle deníku Handelsblatt se tak německý podnik stane jedničkou na trhu dálkových autobusů ve Spojených státech.

Britský provozovatel vlaků a autobusů FirstGroup hledal zájemce o převzetí Greyhoundu už před pandemií, uvedla agentura Reuters. Po dokončení všech náležitostí s prodejem se stáhne z mezinárodního trhu. Firma je největším provozovatelem autobusů v Británii.

FlixMobility je jeden z nejúspěšnějších německých dopravních start-upů. Vznikl v roce 2012, v USA působí od roku 2018. Zastřešuje značky FlixBus a FlixTrain. Podle Handelsblattu může transakce představovat krok směrem ke vstupu společnosti na burzu.

FlixMobility získá od společnosti FirstGroup autobusy, řidiče i v USA proslavenou značku. Součástí obchodu nejsou nemovitosti, penzijní závazky Greyhoundu ani aktivity v Mexiku. FirstGroup získá z prodeje podle svého sdělení 172 milionů dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy