Německo hlásí podvody s podporou v pandemii, zmizely miliony. Vláda čerpání zastavila

Helena Truchlá Helena Truchlá
10. 3. 2021 17:00
Na internetových stránkách německého ministerstva hospodářství se v pátek pozdě odpoledne objevilo nenápadné oznámení. "Podezření na pokusy o podvod s koronavirovými podporami," stojí v titulku šestiřádkové zprávy. Její krátký obsah byl nicméně natolik závažný, aby kvůli tomu Německo okamžitě zastavilo skoro všechny kompenzace, které vláda vyplácí podnikům zasaženým pandemií.
Německý parlament v červnu 2020, ilustrační foto.
Německý parlament v červnu 2020, ilustrační foto. | Foto: Reuters

"V některých případech existuje podezření, že finanční prostředky státní podpory byly získány nelegálně. (…) Bohužel dochází k pokusu zneužít nouze našich podniků v koronavirové krizi a ukrást vládní pomoc, kterou mnozí naléhavě potřebují," napsalo ministerstvo. Konkrétnější být odmítá, podle zdrojů serveru Business Insider, který o případu informoval jako první, ale může jít o mnohamilionové sumy. 

Podezření z podvodu a preventivní zásah vlády se týká výplat výjimečné podpory za loňský listopad a prosinec, kdy už Německo zavedlo přísný lockdown, a také tří různých programů takzvané "překlenovací pomoci". Tu mohou čerpat například restaurace, kadeřnictví, ale i další podnikatelé, firmy a lidé na volné noze, kteří kvůli pandemii přišli o příjmy. Vláda jim vyplácí kompenzace ušlého zisku nebo podíl fixních nákladů, jako jsou splátky úvěrů či nájemné.

Žádost o finanční pomoc musí Němci podávat prostřednictvím "třetích osob", hlavně účetních a daňových poradců. A právě za tyto zprostředkovatele se zatím neznámí podvodníci vydávali, píše server.

Pod falešnými identitami se registrovali v příslušném systému ministerstva hospodářství, aby tam vkládali žádosti o peníze pro skutečně existující podniky. Místo na účtech provozovatelů divadel, barů a kosmetických salonů ale přidělená pomoc končila neznámo kde. 

Ministerstvo už dříve čelilo kritice, že výplaty listopadových a prosincových podpor běží příliš pomalu. Aby se podnikatelé nedostali do nouze, začala je vláda posílat ve splátkách.

Celkem z německého státního rozpočtu tímto způsobem odešlo více než sedm miliard eur (v přepočtu 184 miliard korun), píše Business Insider. Celková finanční pomoc v pandemii pak podle německého listu Süddeutsche Zeitung přesahuje v přepočtu 2,3 bilionu korun.

Pro smích celé Evropě

Teď ale musí podnikatelé na další splátky počkat, aspoň zatím. "Čekají týdny na pomoc, mnoho z nich už situaci nezvládlo. Není možné, aby zdržení trvalo ještě déle," stěžuje si například zástupce Svazu malých a středních podnikatelů Hans-Jürgen Völz.

Kritikou nešetří ani předsedkyně finančního výboru spolkového parlamentu neboli Bundestagu. "Tato země nezvládá pandemii ani digitalizaci ani vyplácení koronavirových kompenzací. Jsme pro smích celé Evropě," citoval opoziční političku Katju Hesselovou list Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

Vyšetřovatelé se už případem zabývají od pátku a ministerstvo rovněž přislíbilo, že se výplaty co nejdříve obnoví. Zpracovávání žádostí i platby prováděné speciálním způsobem, tedy prostřednictvím vyhrazených úřadů v jednotlivých spolkových zemích, běží podle resortu dál. 

O menších podvodech s koronavirovou pomocí se v Německu mluvilo už v minulých týdnech. Úřady podle serveru Die Welt vyšetřují od dubna loňského roku, kdy začala platit první plošná omezení, nejméně 25 tisíc případů.

První z nich mezitím doputovaly i k soudu. Například jednatřicetiletý muž z Mnichova čelí obvinění, že se o finanční pomoc pokusil požádat devadesátkrát za sebou, a to v šesti různých spolkových zemích. Chtěl získat celkem asi 2,5 milionu eur (66 milionů korun), úřady mu nakonec vyplatily v přepočtu jen necelých 1,8 milionu korun, napsal server Tagesschau.

Video: Stát neudělal nic pro to, aby lidé neuvěřili, že se jedná o kšeft, říká Valášek k nejasnostem ohledně tendru na testy do škol

Ani jedna z firem není dobrým kandidátem na to, aby jí stát poslal čtvrt miliardy, říká redaktor Aktuálně.cz Lukáš Valášek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 22 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy