Ivermektin je Babišova hra. Doma si s ním můžete ublížit, říká novinářka

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
5. 3. 2021 7:00
Zatím nelze říct, jestli je ivermektin skutečně účinná léčba proti covidu-19. Klinické studie na dostatečném množství pacientů doposud neproběhly. V Česku je to především součást politické hry Andreje Babiše a Jana Hamáčka. A představa, že premiér nebo ministr vnitra kdekoliv rozhoduje o tom, jak se budou léčit pacienti, je velmi absurdní a nebezpečná, říká novinářka Ludmila Hamplová.
Život v pandemii - redaktorka Zdravotnického deníku Ludmila Hamplová o ivermektinu | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Redaktorka Zdravotnického deníku Hamplová zdůrazňuje, že prozatím je k dispozici jen několik dílčích studií ohledně účinků léku ivermektin při léčbě covidu-19. Ty ale podle ní mají několik zásadních nedostatků, jakým je například nedostatečné množství zkoumaných pacientů.

"Je potřeba trochu zchladit a podívat se na to, jestli daný lék skutečně funguje. A to my v tuhle chvíli nevíme," zdůrazňuje Hamplová. "A tady se ještě zároveň setkáváme se situací, kdy premiér Andrej Babiš aktivně využil obrovský zájem veřejnosti a hlad po rychlém a zlomovém řešení velmi náročné krizové situace a vytvořil kouřovou clonu, když se nechal vyfotit s krabicí léků a s velkou pompou to oznámil," dodává.

Ivermektin se běžně využívá u lidí i zvířat při léčbě parazitárních onemocnění. Hamplová ale varuje před tím, aby se lidé snažili sami tento lék získávat a následně ho užívali. "Je to také do určité míry hra, kterou využívá poslanec Volný. Tímto způsobem své fanoušky vybízí, aby si sami nejrůznějšími způsoby tento přípravek sháněli a užívali ho," uvádí novinářka.

Pokud si ale někdo ivermektin naordinuje sám, může podle Hamplové dojít k poškození lidského zdraví. "Velmi často pak lidé překračují doporučené dávkování nebo ho odhadnou podle toho, kolik váží kůň a kolik oni," podotýká Hamplová. "Opravdu to není dobrý nápad, protože si můžete ublížit," dodává.

V tomto týdnu dostala deset tisíc balení léku ivermektin Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Nemocnice už lék vyzkoušela u několika desítek pacientů s těžším průběhem covidu-19. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky by tento experimentální lék mohli v budoucnu podávat i praktičtí lékaři. Státní ústav pro kontrolu léčiv ale už dříve prohlásil, že zatím nemá k ivermektinu dostatek informací na to, aby jej mohl k léčbě covidu-19 doporučit.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Ruské úřady vydaly zatykač na spolupracovnici Navalného Sobolovou

Ruské úřady vydaly zatykač na Ljubov Sobolovou, která je blízkou spolupracovnicí vězněného opozičního politika Alexeje Navalného. Informace se podle ruských médií objevila ve středu večer v databázi ministerstva vnitra. Sobolová v srpnu odjela z Ruska, poté co jí soud omezil svobodu.

V databázi ministerstva vnitra se objevila strohá informace, že "Ljubov Sobolová, narozená 13. září 1987, je hledaná na základě článku trestního zákoníku Ruské federace". Žádné jiné podrobnosti sdělení neobsahuje.

Soud v Moskvě 3. srpna Sobolové vyměřil trest 18 měsíců omezení svobody za porušení hygienických norem. Pět dní nato spolupracovnice Navalného zemi opustila. Provinění se dopustila účastí na lednové nepovolené demonstraci za Navalného osvobození. Rozsudek jí například zakázal opouštět byt v nočních hodinách, účastnit se masových akcí či vycestovat za hranice města, kde má bydliště.

Sobolová nicméně po vynesení verdiktu v rozhovoru s nezávislou rozhlasovou stanicí Echo Moskvy poukázala na to, že rozsudek ještě nevstoupil v platnost. "V zásadě to můžete interpretovat jako možnost opustit zemi," dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mateřská firma FlixBusu koupila amerického autobusového dopravce Greyhound

Společnost FlixMobility, která je mateřským podnikem německého FlixBusu, koupila amerického autobusového dopravce Greyhound. Společnost to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Transakce věhlasnou americkou značku oceňuje na 46 milionů dolarů (zhruba jednu miliardu Kč) a Němci ji převzali od britské společnosti FirstGroup. Podle deníku Handelsblatt se tak německý podnik stane jedničkou na trhu dálkových autobusů ve Spojených státech.

Britský provozovatel vlaků a autobusů FirstGroup hledal zájemce o převzetí Greyhoundu už před pandemií, uvedla agentura Reuters. Po dokončení všech náležitostí s prodejem se stáhne z mezinárodního trhu. Firma je největším provozovatelem autobusů v Británii.

FlixMobility je jeden z nejúspěšnějších německých dopravních start-upů. Vznikl v roce 2012, v USA působí od roku 2018. Zastřešuje značky FlixBus a FlixTrain. Podle Handelsblattu může transakce představovat krok směrem ke vstupu společnosti na burzu.

FlixMobility získá od společnosti FirstGroup autobusy, řidiče i v USA proslavenou značku. Součástí obchodu nejsou nemovitosti, penzijní závazky Greyhoundu ani aktivity v Mexiku. FirstGroup získá z prodeje podle svého sdělení 172 milionů dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy