Zemřel poslanec ODS Jiří Ventruba, byl v nemocnici s těžkým průběhem covidu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 3. 2021 18:53
Zemřel poslanec ODS Jiří Ventruba, jenž byl hospitalizován s těžkým průběhem covidu-19. O úmrtí v úterý informoval přímo na sněmovním plénu předseda ODS Petr Fiala, který poslaneckou schůzi řídil. Poslanci uctili Ventrubovu památku minutou ticha.
Jiří Ventruba.
Jiří Ventruba. | Foto: ČTK

"Já jsem bohužel obdržel smutnou zprávu, že náš kolega Jiří Ventruba právě na onemocnění covid-19 zemřel," uvedl Fiala. Už dopoledne informoval na tiskové konferenci, že se neurochirurg Ventruba léčí po nákaze koronavirem v nemocnici.

Upřímnou soustrast Ventrubově rodině a blízkým vyjádřila řada zákonodárců napříč politickým spektrem. "Vždy jsme vycházeli kolegiálně a přátelsky. Upřímnou soustrast jeho blízkým i stranickým kolegům. R.I.P a nepodceňujme a nezlehčujme tuto nemoc," napsal na Twitter lidovec Jiří Mihola. Fiala označil Ventrubu za svého přítele a obětavého a skromného člověka.

"Ačkoliv jsme byli z různých politických stran, vždy jsme spolu moc dobře vycházeli, jak po pracovní, tak osobní stránce. Pan poslanec mi bude velmi chybět. Nesmírně jsem si ho vážil," doplnil poslanec ANO a exministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Upřímnou soustrast rodině a blízkým našeho kolegy Jiřího Ventruby. Ráda bych apelovala na poslance, kteří šíří nebezpečné nesmysly a nedodržují opatření, aby s tím v zájmu všech občanů přestali," napsala na sociální sítě předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zesnulého Ventrubu by měl ve sněmovně nahradit podnikatel Libor Hoppe z Blanenska. Situaci projedná s vedením strany. Úmrtí Ventruby označil za velmi smutné.

Hospitalizováni už byli Dolejš a Birke

Minulý týden byl hospitalizován kvůli nálezu na plicích poslanec KSČM Jiří Dolejš. Sociální demokrat Jan Birke (ČSSD) byl po těžkém průběhu covidu z nemocnice už propuštěn. Poslanec a starosta Náchoda o tom informoval rovněž v uplynulém týdnu.

Před týdnem bylo v karanténě nebo mezi nemocnými zhruba 15 zákonodárců dolní komory. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek v úterý uvedl, že aktuálně je z jeho klubu nemocných nebo v karanténě osm zákonodárců.

Už dříve nemoc překonali například předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) či jeho kolegové z klubu Karla Šlechtová a Patrik Nacher, lidovec Marek Výborný nebo pirátský poslanec František Navrkal. O tom, že měl covid-19, před týdnem na plénu mluvil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy