Zeman chce odvolání Blatného a ředitelky SÚKL, vadí mu jejich postoj ke Sputniku

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2021 15:59
Prezident Miloš Zeman bude chtít po premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby z funkce odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a ředitelku Státního úřadu pro kontrolu léčiv Irenu Storovou. Oba trvají na tom, že Sputnik musí projít řádným schválením v EU jako ostatní vakcíny, podle Zemana to není nutné.
Prezident Miloš Zeman v Lánech.
Prezident Miloš Zeman v Lánech. | Foto: ČTK

Zeman prosazuje, aby Česko při očkování využilo ruské i čínské vakcíny. Ministr Blatný požaduje, aby byly vakcíny schváleny úřady v rámci Evropské unie, stejně jako ostatní využívané očkovací látky. Stejný závěr přijali na nedávné schůzce hlavní ústavní činitelé včetně Zemana.

Nyní ale prezident chce, aby vakcíny schválil SÚKL a Česko jimi začalo očkovat ještě před rozhodnutím evropských orgánů. V rozhovoru pro server Parlamentní listy dnes Blatného a Storovou označil za hlavní překážky pro dodávky vakcín. O jejich odvolání chce s Babišem v blízké době jednat.

Uvedl také, že premiér udělal chybu, když mu navrhl do funkce Blatného. Podle Zemana je Blatný nekompetentní, nemá manažerské zkušenosti a není epidemiolog. Zeman pohrozil, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke "zlepšení jejich přátelských vztahů".

Ministr zdravotnictví Jan Blatný odmítl, že by sám odstoupil z funkce. "Sám neodstoupím. Trvám na tom, že Sputnik V musí mít před možným využitím v Česku souhlas EMA (Evropské agentury pro léčivé přípravky)," řekl Blatný České televizi.

Prezident chce, aby ve funkci skončil také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). "Jsem trnem v oku proto, že upozorňuji na bezpečnostní rizika kolem dostavby Dukovan," reagoval Petříček. Dodal, že si stojí za svou prací a výměny ve vládě jsou podle něj dány jasně koaliční smlouvou.

Premiér Andrej Babiš ve středu uvedl, že žádné personální změny ve vládě nejsou podle aktuálně na stole, vláda má úplně jiné úkoly. Zemanovy názory na ministry zná a bere je na vědomí.

Prezident Miloš Zeman by se měl setkat s premiérem Andrejem Babišem v Lánech 22. března. Návrh na odvolání ministrů předkládá premiér Zemanovi, šéf SÚKL podléhá ministru zdravotnictví.

Takto funguje ruská vakcína Sputnik V:

Jak funguje ruská vakcína Sputnik V | Video: Aktuálně.cz, Reuters
 

Právě se děje

před 12 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Americký ministr zahraničí Blinken přijel neohlášeně do Afghánistánu

Americký šéf diplomacie Antony Blinken přicestoval do Afghánistánu na neohlášenou návštěvu. USA plánují stáhnout ze země své zbývající vojáky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy