Nemocnice s použitím ivermektinu vyčkávají. O jeho účinnosti stále panují pochyby

Radek Dragoun Radek Dragoun
9. 3. 2021 5:30
Část nemocnic v Česku už obdržela antiparazitikum ivermektin, které by mohlo pomoci i v boji proti nemoci covid-19. Jeho účinnost proti koronaviru je však stále nejistá, z první řádné studie navíc vychází, že lék stav pacientů s covidem-19 nezlepšuje. Některé nemocnice tak zatím upřednostňují dosavadní způsoby léčby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Jako k zázračnému léku proti covidu-19 se upíná část veřejnosti k antiparazitiku ivermektin. Lidé ho shání po sociálních sítích, oslovují s žádostí o jeho poskytnutí i veterináře, protože právě ve formě přípravku pro zvířata je ivermektin nejdostupnější a nejlevnější. 

O víkendu dokonce dorazila do Fakultní nemocnice Motol žena, která požadovala, aby jejímu muži lékaři podali odčervovací pastu pro koně s obsahem právě tohoto antiparazitika.

Lékaři její žádost odmítli. "Pacienti Fakultní nemocnice Motol dostávají veškerou možnou lékařskou péči a všechny schválené humánní léky jsou v nemocnici dostupné. Žádné donesené veterinární přípravky pacientům podávané nejsou a nebudou," napsala nemocnice později na své sociální sítě.

V Motole však mají k dispozici také lék Humavec, který rovněž obsahuje ivermektin a je určený pro lidi. Ministerstvo zdravotnictví minulý týden dočasně povolilo jeho použití. Deset tisíc balení tohoto léku je už v Česku, kromě toho však mají lékaři možnost jeho individuálního dovozu. V Motole však dosud tento lék nepoužili. "Doposud nebyl nikomu podán," říká přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Tomáš Vymazal.

Ačkoliv ministerstvo umožnilo použití ivermektinu, dosud se neprokázalo, že lék funguje. Alespoň tedy proti onemocnění covid-19, protože tato látka se již léta účinně používá proti nejrůznějším parazitům. Její objevitelé za ni dokonce v roce 2015 obdrželi Nobelovu cenu. Antiparazitikum se nyní zkoumá jako možný lék i proti virovému onemocnění covid-19.

"Na objektivní posouzení účinku u lidí nemáme dostatek dat," upozorňuje však přednosta Vymazal. Na otázku, zdali se ivermektin může stát oním zázračným lékem proti covidu-19, který uleví zdravotnictví, však odpovídá stručně a jednoznačně: "Nemůže."

První dávky v nemocnicích

Distribuci léku má v Česku na starosti Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, která tak v případě zájmu přípravek rozváží i do dalších zdravotnických zařízení. Jedním z nich je například královéhradecká nemocnice, která si objednala 50 dávek.

Používat se začíná také ve Fakultní nemocnici Olomouc. Lék mají k dispozici také v Plzni. "Lék ivermektin zatím naše nemocnice nepodala, protože při současném spektru indikací nebyl indikovaný pacient k jejímu podání. Nicméně odborníci Fakultní nemocnice Plzeň bedlivě a nepřetržitě vyhodnocují všechny nové informace a jsou připraveni bezprostředně své léčebné postupy aktualizovat na základě nových a kvalitních důkazů," popisuje mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

K opatrnosti vyzývají i další odborníci. K léku se vyjádřily ve společném mezioborovém stanovisku také společnosti anesteziologie, intenzivní medicíny, infekčního lékařství, plicních lékařů a Sdružení praktických lékařů, které upozornily, že neexistují důkazy o tom, že by lék fungoval. "Klinické studie s podáváním přípravku u covidu-19 vykazují protichůdné výsledky a jsou kritizovány pro malé počty pacientů a metodické chyby. Stávající stav odborného poznání neumožňuje formulovat jednoznačné doporučení k jeho podávání," stojí ve stanovisku.

Pochyby o léku vyjádřil o víkendu v České televizi, konkrétně v Otázkách Václava Moravce, také ministr zdravotnictví Jan Blatný, který uvedl, že on sám by si ivermektin nevzal. "Může být spojen s poškozením jater, ledvin, je třeba ho jako jiné experimentální léky používat opatrně, není možné ho podávat všem," zdůraznil ministr.

Před několika dny navíc vyšla v prestižním medicínském časopisu Journal of American Medical Association (JAMA) studie, která na rozdíl od těch předcházejících splňuje přísné odborné náležitosti, které má mít. Přípravek testovali v Kolumbii na 400 pacientech, přičemž polovina z nich obdržela ivermektin, druhá pouze placebo. Ani pacienti a ani lékaři přitom nevěděli, kteří lidé patří do které skupiny. Výsledky pak ukázaly, že rozdíl mezi jednotlivými skupinami pacientů nebyl takřka žádný.

Není Brno jako Brno

Největší zkušenost s ivermektinem mají v Česku ve zmiňované Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, kde ho lékaři už od konce loňského listopadu podali na covidovém oddělení asi třiceti pacientům a další budou brzy následovat. "Používali jsme ivermektin v kontextu další léčby," vysvětluje primář 1. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek.

"Tedy přidali jsme ho do spektra léčby u pacientů, kteří byli v neradostném stavu na kyslíku, tak abychom je z tohoto stavu dostali, což se nám u třiceti pacientů, kterým jsme lék podávali, dařilo, respektive podařilo se nám domů propustit znatelně více pacientů, než vychází z běžného statistického průměru," popisuje Rezek.

A doplňuje: "Výsledek byl lepší než u pacientů, kteří měli zhruba stejnou léčbu u nás bez použití tohoto léku. Nebylo to tak, že by pacienti dostali lék a nastala nějaká dramatická změna stavu."

Primář uznává, že dosavadním studiím se vytýká způsob, jakým byly provedeny, nicméně i tak zdůrazňuje, že jejich vyznění je veskrze pozitivní. "Těch studií není málo a ve většině byl zhodnocen příznivý efekt ivermektinu, některé dopadly pouze neutrálně," říká Rezek. Podle něj je navíc důležité, že ivermektin je považován za bezpečný lék s minimem nežádoucích účinků, které zatím u svých pacientů nezaznamenal.

Ve Fakultní nemocnici Brno naopak k léku přistupují rezervovaně. Přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky druhé brněnské fakultní nemocnice Jiří Mayer vysvětluje, že jediný způsob, jak prokázat efekt léku, jsou dvojitě zaslepené studie s použitím placeba, jako byla právě ta, která před časem vyšla v časopisu JAMA. "Bez toho, abychom měli udělanou dobrou studii, kdy velkou část pacientů budete léčit standardní léčbou a jinou srovnatelně velkou se srovnatelnými pacienty daným lékem, nemůžeme říct, jestli lék funguje, nebo nefunguje," upozorňuje Mayer.

"Nikoho neodsuzuji ani nikoho neglorifikuji, ale medicína a život mě naučily vyčkat na výsledky studií. Nemyslím si, že jsou data o ivermektinu dostatečně validní na to, aby se masově rozšiřoval. Sám bych si ho nevzal a nikomu ze svých pacientů bych ho nedoporučil," dodává Mayer.

Nedostatku řádných klinických studií si je vědom i primář Rezek, jenže v současné situaci podle něj není namístě otálet. "Kdyby zde byla situace normální, tak by bylo namístě počkat na takovou klinickou studii. Ale v současné situaci stálo za úvahu, zda lék nenasadit i s tím rizikem, že ty studie, které ho hodnotí pozitivně, se ukážou jako přehnané a v budoucnu se tak výrazný pozitivní efekt tohoto léku nepotvrdí," vysvětluje Rezek.

V jednom má však primář jasno už nyní. Určitě podle něj nejde o zázračný ani samospásný lék.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterý zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy