Konec agrofertizaci kraje. Opozice v Ústeckém kraji žádá rezignaci současného vedení

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2021 10:26
Opozice v Ústeckém kraji chce jednat na mimořádném zasedání zastupitelstva o rezignaci současného vedení kraje v čele s hejtmanem Janem Schillerem (ANO). Nelíbí se jí například to, že se šéfem představenstva společnosti Krajské zdravotní, jejímž jediným akcionářem je kraj, stal bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Krajští zástupci STAN situaci to označili za agrofertizaci kraje.
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO).
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). | Foto: Facebook Jana Schillera

Ústecký kraj po podzimních volbách vede koalice ve složení ANO, ODS a Spojenců pro kraje. Po svém nástupu koalice obměnila celé představenstvo Krajské zdravotní, jež v kraji spravuje pět nemocnic. Rada kraje ve středu odvolala předsedu představenstva Jindřicha Zetka s tím, že vedení kraje mělo se Zetkem dlouhodobé neshody. Ještě před odvoláním Zetka představenstvo odvolalo generálního ředitele společnosti Aleše Chodackého.

Zetek po odvolání uvedl, že Chodacký uzavřel nestandardní smlouvu s asistentkou hejtmana Vladislavou Marschallovou, podle níž měla dostávat 130 000 korun měsíčně za poradenství. Na Chodackého a Marschallovou podal trestní oznámení. "Podal jsem trestní oznámení. Důvod je celkem jednoduchý. Věděl jsem, že v momentě, kdy odejdu z představenstva, že hrozí riziko kamuflování celé té věci," uvedl Zetek.

Opozice mimo jiné kritizuje také to, že v čele ústeckého krajského úřadu stojí bývalý ředitel středočeského úřadu Jiří Holub. Nastoupil do čela úřadu počátkem roku 2018 za předchozí krajské vlády ANO a ČSSD podporované komunisty. Středočeský kraj nyní řídí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců. Holubovo jméno se spojeno s kauzou vysokých odměn pro středočeské krajské úředníky, včetně jeho osoby.

"Pro nás je zcela neakceptovatelné, aby se do vedení krajských nemocnic i samotného úřadu dosazovali trafikanti z hnutí ANO. Z Ústeckého kraje se nemůže stát skládka neúspěšných politiků a úředníků z celé země. Kraj potřebuje změnit směr a naopak přilákat zkušené odborníky s vizí, kteří ho úspěšně provedou probíhající transformací," uvedl v prohlášení opoziční zastupitel Filip Ušák (STAN). "Budeme požadovat, aby za takovou politiku vyvodil hejtman Schiller politickou odpovědnost a rezignoval," řekl Ušák. Dodal, že doufá i v podporu Spojenců, jejichž programové hodnoty jsou podle něj v přímém protikladu krajské politiky hnutí ANO.

Kroky nového vedení kraje zkritizoval také senátor za Děčínsko Zbyněk Linhart. "Jsem znechucen chováním krajské koalice, která namísto zkvalitnění zdravotních služeb v regionu, prodává odborné funkce ve vedení nemocnic svým spolustraníkům," řekl Linhart (za STAN). Vojtěch si například k poslaneckému platu měsíčně odnese přes 90 tisíc korun za působení v Krajské zdravotní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy