Opravdu pomáhá, píšou lidé o isoprinosinu. K pochybám ale stačí jediný argument

U léku Isoprinosine opět vznikla mezi lidmi představa, že tady máme další z řady úžasných pilulek proti covidu-19. O jeho účinnosti ale nemáme dostatek důkazů. I samotný výrobce o jeho užívání pro léčbu covidu-19 mlčí. Pokud by sám věřil, že je lék v této indikaci nadějný, pak je jisté, že by rozběhl klinické studie. A to se nestalo, říká pro Aktuálně.cz novinářka Ludmila Hamplová.
Život v pandemii - redaktorka Zdravotnického deníku Ludmila Hamplová o isoprinosinu | Video: Kristýna Pružinová

"Část lidí, která tento lék užívala, se uzdravila. Covid-19 zvládli docela dobře. A teď tuhle pozitivní zkušenost šíří dál a vyprávěním vzniká představa, že tady je něco, co skvěle funguje," míní novinářka Hamplová ze Zdravotnického deníku. "My to ale přesně nevíme, protože k dispozici je pouze jedna studie profesora Berana, která má závažné nedostatky," dodává. Mezi ně podle Hamplové patří například i malé množství respondentů, kvůli čemuž považuje výsledky studie za neprůkazné.

Lék Isoprinosine využívají pro léčbu covidu-19 ještě na Slovensku a v zemích bývalé Jugoslávie nebo Sovětského svazu. V Česku je lék v současnosti schválený pro jiné indikace, než je onemocnění covid-19. Používá se například k léčbě herpetických onemocnění.

"Ve chvíli, kdy ho lékař podá v jiné indikaci, než pro kterou je lék určen, tak sám plně zodpovídá za situaci, kdyby byl pacient poškozen," uvádí Hamplová. "Naštěstí Isoprinosine není až tak nebezpečný, takže riziko poškození pacienta není velké," dodává.

Epidemiolog Jiří Beran, autor studie o účincích léku Isoprinosine pro léčbu covidu-19, sám nemoc v loňském roce prodělal a lék si aplikoval. Isoprinosine následně užívalo několik desítek klientů v domově seniorů v Litovli. Podle Berana posléze daní pacienti prodělali mírnější průběh covidu-19 a nikdo z nich nezemřel.

"Buď to byl zázrak, nebo se potvrzuje, že lék opravdu dokáže výrazně nastartovat imunitu, tedy zvýšit počet takzvaných NK buněk (zkratka z Natural Killers), které s virem umějí bojovat," řekl Beran v červenci loňského roku časopisu Forbes

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ale na konci ledna tohoto roku ve svém vyjádření uvedl, že pro lék Isoprinosine stále nejsou k dispozici údaje, které by dokládaly jeho možnou účinnost při léčbě covidu-19. Dostatečným důkazem pro to podle SÚKL není ani sběr dat vedený profesorem Beranem.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy