Domácí

včera

Provoz lanovky na Ještěd v Liberci je od rána zastaven kvůli silnému větru

Vítr má v nárazech 90 kilometrů v hodině, zatímco přípustných je jen 58 kilometrů v hodině, sdělil přednosta lanovky Vladimír Štěpán. "Předpověď je ale příznivá, vítr má slábnout, a tak snad dnes ještě pojedeme," řekl Štěpán. Silný vítr zastavil provoz lanovky od začátku roku už popatnácté. "V posledních letech za rok stojíme kvůli větru tak osmnáctkrát," dodal přednosta.

Dvoukabinová lanovka na Ještěd patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy, postavena byla v letech 1932 až 1933. Loni přepravily kabiny na vrchol 295 tisíc lidí, šlo tak o druhou nejúspěšnější sezonu od roku 1992. 

Zdroj: ČTK
včera

V Hořovicích hořel ve středu večer vlak, hasiči evakuovali asi 50 lidí. Provoz na trati zůstal bez omezení

Při evakuaci se lehce zranil průvodčí. Příčinu požáru a výši škody zjišťuje vyšetřovatel drážních hasičů, informoval mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči k požáru vyjížděli před 20:00, vlak zastavil na nádraží. "Zaměstnanci dopravní společnosti duchapřítomně odpojili lokomotivu, protože hořel vagón hned za ní," uvedl Gabriel. Oheň byl na dvou místech na brzdovém obložení. "Hasiči provedli prvotní zásah pomocí přenosných hasicích přístrojů," dodal mluvčí. Poté podvozek ochladili a sledovali i pomocí termokamery.

Požár neomezil provoz na frekventované trati mezi Prahou a Plzní, protože vlak zastavil přímo na nádraží.

Zdroj: ČTK
4. 12. 2019 19:04

Senát schválil nový státní svátek. Den památky obětí invaze v roce 1968 budou Češi slavit 21. srpna

Česko si bude 21. srpen připomínat oficiálně jako Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Senát to ve středu schválil v rámci novely o státních svátcích. Novelu, kterou předložilo devadesát poslanců ze všech klubů kromě KSČM, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Noc z 20. na 21. srpna 1968, kdy do tehdejší ČSSR vtrhla vojska armád Varšavské smlouvy, patřila podle předkladatelů k nejtragičtějším datům československé moderní historie. Invaze znamenala konec demokratizačních a humanistických snah o reformu socialistického systému v Československu, ale také značné oběti na životech nevinných civilistů, uvedli tvůrci novely. Navrhovatelé si proto chtějí 21. srpen připomínat i jako památku desítek obětí invaze.

Zdroj: ČTK
4. 12. 2019 12:36

Senát se postavil proti vládní snaze o vyšší zdanění loterií nebo o zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí

Senát doporučil také úpravy ve zdanění technických rezerv pojišťoven. Daňovými změnami, jimiž chce vláda vylepšit příjmy státního rozpočtu, se tak bude muset znovu zabývat Sněmovna. Ta nejspíš senátní verzi odmítne hlasy provládní většiny. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) žádnou ze senátních úprav nepodpořila.

Zdroj: ČTK
4. 12. 2019 10:43

Sněmovna schválila novelu: Povolování staveb má jít i přes počítač

Povolování staveb zřejmě bude možné i v elektronické formě. Sněmovna schválila novelu, podle níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Zdroj: ČTK