Velká revizorská akce v Ostravě. V MHD odhalila řadu lidí, kteří odmítali respirátor

ČTK ČTK
4. 9. 2021 11:49
Rozsáhlá kontrolní akce ostravských asistentů přepravy odhalila v noci na sobotu v tramvajích nejen černé pasažéry, ale také cestující odmítající nosit respirátory. Asistenti přepravy, kteří v Ostravě fungují od roku 2017 a jejich úkolem je cestujícím pomáhat, za čtyři hodiny zkontrolovali 687 cestujících v 18 spojích. Z toho 129 lidí z přepravy vyloučili.
Ostravská MHD - ilustrační foto.
Ostravská MHD - ilustrační foto. | Foto: ČTK

Asistenti přepravy jsou podle dopravce předstupněm revizorů. Ve spojích MHD mají cestujícím pomáhat, upozorňovat je na případné problémy. Na rozdíl od revizorů nedávají pokuty. Pokud narazí na cestujícího bez platné jízdenky, pomůžou mu se zakoupením. Pokud to odmítne, může jej asistent vyloučit z přepravy.

V noci na sobotu se asistenti, které doprovázeli strážníci, zaměřili na místa, v nichž se v noci pohybuje více lidí. Kontrolovali spoje v okolí Stodolní ulice. V době od pátečních 22:00 do sobotních 02:00 dvanáct asistentů přepravy a 15 strážníků kontrolovalo cestující v tramvajích v úseku mezi zastávkami Karolina a Křižíkova.

"Nejčastějším důvodem pro vyloučení z přepravy byla jízda bez platné jízdenky. Vyloučeni byli i cestující, kteří cestovali MHD bez zakrytí dýchacích cest, a to i po upozornění a požádání o nápravu nebo dokonce i po odmítnutí darovaného respirátoru asistenty přepravy," řekla mluvčí Dopravního podniku Ostrava Tereza Šnoblová.

Generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys doplnil, že v podobných akcích bude dopravce pokračovat. "Do konce tohoto roku plánujeme navíc ještě další minimálně dvě podobné akce. I podle ohlasu našich cestujících je evidentní, že práce asistentů je ceněná a přináší výsledky," řekl.

V těchto dnech jsou asistenti přepravy v Ostravě primárně nasazováni na dopravních uzlech, kde jsou nápomocni žákům přijíždějícím do města. Podávají informace k nákupům jízdenek. V terénu se zaměřují na stále širší tramvajové, autobusové i trolejbusové úseky, aby pokryli co nejvíce linek.

Aktuálně dohlížejí například na linky číslo 1, 2, 4, 48 a 108. "V podniku je 57 asistentů přepravy. Od dubna 2017 do konce srpna 2021 už zkontrolovali téměř čtyři miliony pasažérů. Pomáhají nastupovat a vystupovat handicapovaným cestujícím a maminkám s kočárky, poskytují informace pro cestování a zároveň ve spolupráci s MPO dohlížejí na dodržování přepravních podmínek," uvedl Morys.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy