Tipy na výlety po Moravskoslezském kraji: Nejstarší lanovka, příroda i staré Tatry

Tipy na výlety po Moravskoslezském kraji: Nejstarší lanovka, příroda i staré Tatry
Moravskoslezský kraj, to jsou samozřejmě také hory - na severozápadě Jeseníky, na jihovýchodě Moravskoslezské Beskydy, jejichž nejznámějším vrcholem je bezesporu ten nejvyšší - Lysá hora. Vysoká dominanta ve výšce 1323 nadmořských metrů je oblíbeným turistickým cílem jak pro rodiny s dětmi, tak pro ostřílené turisty, kteří na ni stoupají téměř denně, takzvané lysaře. Vrchol Lysé hory v posledních deseti letech prošel výraznou proměnou, když starší budovy včetně známého bufetu Šantán nahradily dvě nově postavené horské chaty.
Dříve středobod moravskoslezského průmyslu, dnes jedno z center ostravského kulturního života. Dolní oblast Vítkovice, která si už za první republiky vysloužila přezdívku Ostravské Hradčany, je neodmyslitelným symbolem Ostravy. Rozsáhlý průmyslový komplex s unikátní industriální architekturou v sobě snoubí dvě charakteristiky města - minulost spojenou s těžbou uhlí a výrobou železa s kulturní současností.
Na místě někdejších dolů, koksoven i vysokých pecí dnes návštěvníci najdou kavárny, kluby, technické muzeum i multifunkční halu Gong. Dolní oblast Vítkovice je také dějištěm několika festivalů včetně Colours of Ostrava.
Pokud byste chtěli do ostravské hornické minulosti zabřednout ještě hlouběji, může vám toto přání splnit Hornické muzeum Landek Park v ostravských Petřkovicích. K vidění je podzemní i nadzemní expozice a také rekonstrukce sídliště lovců mamutů. S plochou deseti hektarů jde o nejrozsáhlejší muzejní areál v Česku.
Své krásy má také často opomíjený region Bruntálska a Rýmařovska. Jednou z nich je křížová cesta v Rudě, jedna z nejpozoruhodnějších staveb tohoto druhu v Česku. Barokní dílo z roku 1760 provede poutníka pomocí čtrnácti zastavení od kostela Panny Marie Sněžné ve vesnici Ruda až na vrchol blízkého Křížového vrchu. Kromě toho je místo vyhledávané také pro svou mystickou atmosféru a výhled na idylickou krajinu severní Hané.
Foto: Shutterstock.com
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 15. 8. 2021 11:26
Málokterý český region má tak charakteristický ráz jako Moravskoslezský kraj. Zatímco ve městech se mísí průmyslová minulost s kulturně bohatou současností, přírodě dominují dvě vysoká pohoří - Moravskoslezské Beskydy a Jeseníky. Podívejte se na tipy Aktuálně.cz, kam v Moravskoslezském kraji vyrazit na výlet.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy