Škodná, psal web o obětech požáru v Bohumíně. Státní zástupce obžaloval šéfredaktora

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2021 15:18
Ostravští policisté navrhli státnímu zástupci, aby obžaloval šéfredaktora webu Vlastenecké noviny Radka Veličku. Ten žádosti vyhověl, upozornil iRozhlas. Obviněn byl v souvislosti s rasistickým článkem zveřejněném po loňském tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku. Upozornila na to Česká televize. Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí.
Požár v Bohumíně
Požár v Bohumíně | Foto: ČTK

Obviněný dvaačtyřicetiletý muž ve svém textu uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal autor textu jako o škodné a parazitech. Článek se objevil na serveru Vlastenecké noviny den po požáru. Ačkoli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky některé z menšin, server psal o zemřelých jako o cikánech.

"Kriminalisté ukončili vyšetřování s návrhem na podání obžaloby na jednu fyzickou a jednu právnickou osobu v souvislosti se zveřejněním rasistických článků ve Vlasteneckých novinách. Za uvedené jednání hrozí trest odnětí svobody až na tři roky," řekla Jiroušková. Okresní státní zástupce v Ostravě Ladislav Hradil potvrdil informaci iRozhlasu, že obžaloba už byla podána. "Hlavní líčení ale ještě nebylo nařízeno," řekl.

Letos v lednu pražská policie v podobné souvislosti obvinila dalšího muže. I on vyhotovil a následně umístil komentáře nenávistného a rasistického charakteru směřované k lidem bydlícím v zasaženém bytě. Z komentářů podle policie prokazatelně vyplývalo schvalování zločinu a morální podpora pro jeho pachatele.

Muže kriminalisté obvinili z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a schvalování trestného činu. Ve vězení by mohl strávit až tři roky. Vyšetřování tohoto případu podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové dál pokračuje.

Video: Záběry ze zásahu vrtulníku při tragickém požáru v Bohumíně

Záběry z paluby zasahujícího vrtulníku při tragickém požáru v Bohumíně | Video: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje
 

Právě se děje

Další zprávy