Řidič, který v Brně s off-roadem uvízl v tramvajovém pásu, dostal pokutu 50 tisíc

Domácí Domácí
24. 5. 2021 16:51
Nechtělo se mu čekat v koloně, tak se rozhodl svým terénním vozem přejet zatravněný tramvajový pás v ulici Nové Sady v centru Brna a ujet. Při svém manévru se ale zasekl, poničil trávník a zablokoval průjezd tramvaji. Nyní musí řidič za poškození cizí věci zaplatit pokutu 49 500 korun a na rok také přišel o řidičský průkaz. O rozhodnutí Městského soudu v Brně informoval server Novinky.cz.
Zřejmě nervy na pochodu měl v úterý dopoledne řidič v brněnských Nových sadech. Hustý provoz ho přiměl pokusit se přejet tramvajový pás. | Video: Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Jak ukazuje video, které zachytila projíždějící tramvaj, muž se chtěl loni v září otočením do protisměru vyhnout zácpě. Navzdory tomu, že řídil terénní auto, se v nově zrekonstruovaném tramvajovém pásu s trávníkem i zavlažováním zasekl.

"Vyjet se mu povedlo až po několika marných pokusech a z místa navíc pohotově ujel. Řidič tak má nyní na svědomí více než padesátitisícovou škodu, a to především na poničeném travnatém koberci a pod ním uloženém zavlažovacím zařízením," uvedl tehdy mluvčí jihomoravské policie Petr Vala. 

Muž se před soudem hájil tím, že tramvajový pás navenek vypadal jako normální tráva. "Stál jsem v koloně, manželka mi volala, kde jsem tak dlouho, a já se neudržel. Myslel jsem, že se nic nestane," řekl podle Novinek před soudem.

Podle jeho obhájce nemohl řidič tušit, že může poškodit drahé zavlažovací zařízení. Státní zástupkyně ovšem oponovala, že muž věděl naprosto přesně, co dělá.

Rozsudek není pravomocný. Muž se na místě odvolal, případ tedy posoudí Krajský soud v Brně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy