Pád vlády v přímém přenosu: Co vás nemělo minout?

Domácí Simona Holecová, Domácí
26. 3. 2009 11:20
Projděte si zpravodajství o politické krizi od reportérů Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kabinet Mirka Topolánka nepřežil pátý pokus opozice svrhnout vládu. Dlouhé hodiny vypadaly síly obou táborů vyrovnané. Nakonec však rozhodl bezprecedentní fakt, že se proti vlastní vládě postavili čtyři poslanci zvolení za ODS a zelené:

Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel (oba již vyloučení z klubu ODS) a Olga Zubová s Věrou Jakubkovou (vyloučené ze Strany zelených).

Přečtěte si, co pádu vlády předcházelo, jak poslanci zdůvodnili svá rozhodnutí i první reakce světa a byznysu.

Analýzy: Co lze čekat, další vývoj

 

Rozhovory s klíčovými protagonisty

 

Foto: Reuters

Reakce byznysu a ekonomů

 

Webová stránka zpravodajského serveru BBC krátce po hlasování Poslanecké sněmovny oznámila pád české vlády na své hlavní stránce
Webová stránka zpravodajského serveru BBC krátce po hlasování Poslanecké sněmovny oznámila pád české vlády na své hlavní stránce | Foto: BBC News

Reakce ze světa

 

Mirek Topolánek čeká na přímý vstup do televizních zpráv poté, co sněmovna vyhlásila jeho vládě nedůvěru.
Mirek Topolánek čeká na přímý vstup do televizních zpráv poté, co sněmovna vyhlásila jeho vládě nedůvěru. | Foto: Ondřej Besperát

Co se děje v ODS

 

Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo.
Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo. | Foto: Ondřej Besperát

Co se děje v ČSSD

 

Jiří Čunek se drží za nos na tiskové konferenci po jednání vlády 12. ledna 2009.
Jiří Čunek se drží za nos na tiskové konferenci po jednání vlády 12. ledna 2009. | Foto: Ondřej Besperát

Co se děje v KDU-ČSL 

Mirek Topolánek odpovídá novinářům poté, co opozice uspěla s hlasováním o nedůvěře vládě.
Mirek Topolánek odpovídá novinářům poté, co opozice uspěla s hlasováním o nedůvěře vládě. | Foto: Ondřej Besperát

První zprávy: Padla vláda

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy