Tlustý: Teď čekám na ústavní postup moudrého prezidenta

Kateřina Eliášová
24. 3. 2009 22:20
Rebel Tlustý potopil vládu, ODS jej vyloučila z klubu
Kongres ODS: Vlastimil Tlustý
Kongres ODS: Vlastimil Tlustý | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Býval šéfem poslaneckého klubu, stranickým ekonomickým expertem, tvůrcem programu ODS Modrá šance a také ministrem financí.

Teď je Vlastimil Tlustým jedním ze čtyř poslanců, kteří dali palec dolů vládě Mirka Topolánka.

Tlustý zlobil ODS od chvíle, kdy jej premiér označil za špatného ministra financí. Ještě víc se vztahy s mateřskou stranou vyhrotily poté, co se Tlustý propůjčil k účinkování v kauze Morava, kdy pro televizi Nova vlezl do vířivky s figurantkou a skrytá kamera jej natočila, jak slibuje sehnat kompromitující materiály na premiéra.

Za pomoci dvou kolegů z ODS Juraje Ranince a Jana Schwippela odsoudil k zániku vyrovnání státu s církvemi, zlobil vládu při schvalování daňových změn a hlasitě horoval proti Lisabonské smlouvě.

Proč jste se nakonec rozhodl potopit vládu Mirka Topolánka?

Pro mě rozhodování mezi Topolánkem a Klausem bylo velmi jednoduché. Rozhodl jsem se pro Klause.

Mluvil jste s Václavem Klausem o tom, jaké budou jeho další kroky?

Nemluvil jsem s prezidentem. Ale jeho kroky jsou naprosto jasné, už je podnikl několikrát. Bude postupovat tak, jak postupoval vždycky. To znamená, že bude respektovat výsledky voleb. 

Co od něj očekáváte?

Ústavní postup moudrého prezidenta.

Předpokládáte tedy, že znovu pověří sestavením vlády Mirka Topolánka?

Určitě, s ním bude jednat na prvním místě.

Myslíte si, že by Václav Klaus mohl pověřit sestavením vlády i někoho jiného, než Mirka Topolánka?

Všechny otázky, které se týkají jeho rozhodování, klaďte jemu. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy