Politolog: Klaus Topolánkovi sestavení vlády nesvěří

Lenka Smyčková
25. 3. 2009 0:20
Rozhovor Aktuálně.cz s politologem Janem Burešem z Univerzity Karlovy
Na pátý pokus to vyšlo. Sociální demokraté uspěli ve sněmovně s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě.
Na pátý pokus to vyšlo. Sociální demokraté uspěli ve sněmovně s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Opozice sehnala přesně 101 poslanců a ukončila angažmá vlády Mirka Topolánka. Opřela se - jak jinak - o nespokojené a nezařazené poslance.

S opozicí nakonec zvedli ruku poslanci ODS Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý a exzelené rebelky Olga Zubová a Věra Jakubková.

Byla to zrada? Co to značí o české politice? Proč se premiéři střídají jako na běžícím pásu a jak to zastavit? Co se bude dít v nejbližších týdnech a co přesně znamená pád vlády pro Česko? Deníku Aktuálně.cz odpovídal politolog Jan Bureš.

Aktuálně.cz: Jaká je pro voliče zpráva, že v Česku padla vláda?

Je to především logický důsledek vývoje v posledních měsících. Vláda jen zabředávala do problémů a nebyla schopná vysvětlit, proč má zůstat u moci. Ani v dnešním projevu se premiér Topolánek nesnažil racionálně zdůvodnit, proč má jeho vláda pokračovat a co udělala dobrého. Jen útočil na Paroubka a sociální demokracii. Čekala se od něj ale obrana vlády, ne útoky. Nyní je třeba především co nejdříve sestavit schopnou vládu pro řešení ekonomické i politické krize.

A.cz: Jak si mají lidé vyložit to, že vládu potopili její vlastní lidé? Znamená to, že je třeba politika drsnější a špinavější než dříve?

Drsnější je. Mimo jiné proto, že když máte tak křehkou většinu, musíte mít zkrátka ostré lokty a tlačit na poslance, aby vláda měla hlasy. Ovšem je těžké Tlustého a Schwippela jednoduše označit za zrádce. Jejich "zrada" se dá jednoduše vysvětlit dlouhodobým vývojem v ODS.

Samozřejmě u Tlustého hrají roli osobní důvody. Půjde mu o změny ve volení ODS a uchování vlastního vlivu v politice. Důležitější je ale moment toho, že oba dva upozorňovali na to, že vláda ustoupila od volebních reformních slibů. Na to mohli poukazovat a vláda na to neměla protiargument.

A.cz: Jak se podle vás nyní zachová Václav Klaus?

Poté, co premiér podá demisi a prezident ji přijme, musí někoho pověřit sestavením nové vlády. Požadavek Topolánka, aby to byl opět on jako lídr vítězné strany, je sice oprávněný a logický, ale ve skutečnosti asi nesplnitelný. Ano, může to být někdo z ODS, ale je jasné, že Topolánka Klaus nepověří. Bude hledat v řadách ODS - možná Béma (pražského primátora Pavla Béma - pozn. red.)? Nebo zvolí možnost úřednické vlády.

A opět je tu otázka, koho by postavil do jejího čela - zřejmě někoho z Hradu nebo blízkého ODS.

A.cz: Prezident nemá na jmenování nového premiéra žádný časový limit. Jak rychle podle vás bude postupovat?

Myslím, že to nebude natahovat. Jednak kvůli současné hospodářské krizi, jednak kvůli předsednictví EU. Bude se snažit jednat rychle, ale ono to asi moc nepůjde. ODS se bude stavět na zadní a za každou cenu bude prosazovat Topolánka.

A.cz: Jak je to s českým předsednictvím? Skutečně pád vlády Česko tak poškodí a zpochybní v Unii, jak se říká?

Jan Schwippel čte důvody, proč vládu nepodpoří. Co řekl, to splnil.
Jan Schwippel čte důvody, proč vládu nepodpoří. Co řekl, to splnil. | Foto: Ondřej Besperát

Formálně určitě ne. Dvakrát v historii už se stalo, že padla vláda předsednické země. V roce 1993 to bylo Dánsko. Přesto jeho předsednictví bylo velmi úspěšné - byla prosazena například klíčová kodaňská kritéria.V roce 1996 to zase potkalo Itálii.

Jistě to může oslabit vyjednávací pozici země. Třeba takový Sarkozy (prezident Francie Nicolas Sarkozy - pozn. red.) se to bude snažit využít k uplatnění většího vlivu Francie. Jenže velcí hráči Francie a Německo stejně berou Českou republiku s rezervou celou dobu. Výhrady vůči naší vládě a jejímu slabému mandátu měli už dříve.

A.cz: Premiéři se u nás střídají tak často, že stabilitu vlád lze téměř přirovnat k Itálii. Proč?

Problém je ve volebním systému. Je tak hluboce poměrný, že bude vždy obtížné sestavit silnou většinovou vládu. Vláda připravovala reformu volebního systému, tu už do předčasných voleb nedotáhne do konce. A pokud se budou konat volby podle současného zákona, opět bude hrozit stejný pat.

A.cz: Jak z toho ven?

Ideální by bylo, kdyby se obě velké strany dohodly neriskovat, konat volby až v červnu příštího roku a do té doby by někdo připravil nový volební systém. V zájmu ODS i ČSSD je posílení většinových prvků volebního systému.

A.cz: Je to vůbec pravděpodobné?

Nikdo v tuto chvíli neřekne, jak to přesně dopadne. Myslím, že nakonec se dohodnou na volbách letos. Ty ale nevyřeší ten problém patu - snad se jen o trochu přeskupí voliči mezi stranami a nově vzniklá vláda bude mít o malinko větší podporu. To ale nic neřeší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy