S touto zprofanovanou koalicí nepůjdeme, řekl Paroubek

Eva Benešová
24. 3. 2009 21:45
Rozhovor s opozičním lídrem o dalším vývoji v Česku
Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo.
Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čtyřikrát se předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek pokoušel svrhnout vládu Mirka Topolánka.

Povedlo se mu to až popáté - s pomocí čtyř bývalých poslanců koaličního tábora.

Těsně po vyslovení nedůvěry naznačil, jak by si v ideálním případě představoval další postup.

"Myslím, že může dodělat evropské předsednictví a mezitím se můžeme dohodnout na složení nové vlády. Vlády odborníků, vlády boje proti krizi. Není na místě žádný spěch, je potřeba jednat v klidu a bez emocí. Je třeba si od nich odpočinout. V projevu premiéra jich bylo moc," prohlásil.

Kdy by měly proběhnout předčasné volby?

Na podzim, nebo začátku příštího roku. Samozřejmě budeme se všemi jednat o přijetí takového ústavního zákona. Samotná procedura si vyžádá tři měsíce, nějakou dobu zaberou lhůty na vyhlášení voleb, které jsou potřeba ze zákona. Nejbližší termín je proto na podzim. Myslím, že to ví i premiér a své včerejší prohlášení myslel jako trik proti některým nerozhodnutým poslancům.

Je jednou z možností i uzavření čtyřkoalice SZ - ODS - ČSSD - KDU-ČSL?

To naprosto vylučuji! Do vlády s touto zprofanovanou koalicí nepůjdeme. Chceme jednat o vládě odborníků, která umí řešit dopady krize. S podporou napříč politickým spektrem.

Koho by měl podle vás prezident pověřit sestavením nové vlády?

Nemohu vyloučit, že prezident jmenuje někoho z ODS, ale on bude muset předložit podporu 101 hlasů.

Jak hodnotíte argumenty nezařazených poslanců, kteří pomohli s vyslovením nedůvěry vládě?

Všichni hovořili o zneužití justice, to jsou vážná obvinění. Já jsem s nimi se všemi mluvil. Současně jsme dělali vše proto, aby to bylo vnímáno tak, že se rozhodli samy. Náš názor jsme jim sdělili. To je tak všechno. Rozhodli se naprosto sami. Já jsem ale doufal, že se k tomu přidá více poslanců ODS.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy