Ekonomika

30. 4. 2021 16:00

Čistý zisk Sazka Group z Komárkovy KKCG loni klesl o 28 procent na 5,8 miliardy Kč

Čistý zisk společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka loni meziročně klesl o 28 procent na 224 milionů eur (5,8 miliardy korun). Hrubé tržby z přijatých sázek stouply o šest procent na 2,02 miliardy eur (52,3 miliardy korun). Společnost to v pátek oznámila na svém webu.

Sazka Group stoprocentně vlastní českou společnost Sazka a má podíly v dalších evropských sázkových firmách. Loni v červnu se stala většinovým majitelem rakouské loterijní společnosti Casinos Austria, když v ní zvýšila svůj podíl na 55,48 procenta. Sazka Group také vlastní 40 procent v největší řecké sázkové firmě OPAP a 32,5 procenta v italské společnosti LottoItalia.

Zdroj: ČTK
30. 4. 2021 15:37

Česká pošta loni prohloubila ztrátu o miliardu na 1,38 miliardy Kč

Česká pošta loni kvůli koronaviru prohloubila ztrátu o jednu miliardu na 1,382 miliardy Kč. Plánovala přitom, že propad bude ještě o 400 milionů korun vyšší. Negativní dopad pandemie představuje více než polovinu loňské ztráty. Letos se chce podnik vrátit k zisku, uvedl mluvčí Matyáš Vitík.

Omezení provozu poboček připravilo Českou poštu o výnosy 191 milionů korun, přímé náklady na boj s covidem v podobě nákupu ochranných a dezinfekčních prostředků činily za dvě první vlny 122 milionů korun. Odměny zaměstnancům za ztíženou práci během covidové krize představovaly 364 milionů korun.

Zdroj: ČTK
30. 4. 2021 12:38

Evropská komise obvinila Apple z porušování antimonopolních zákonů

Evropská komise (EK) v pátek obvinila americkou technologickou společnost Apple z porušování antimonopolních zákonů. Zaslala firmě seznam námitek a požaduje, aby jí vysvětlila, jakým způsobem uplatňuje pravidla ve svém internetovém obchodě App Store. Komise má podezření, že Apple zneužívá svého dominantního postavení na trhu streamování hudby tím, že zavádí restriktivní pravidla pro vývojáře.

Pokud Apple nebude schopen obvinění vyvrátit, hrozí mu v krajním případě pokuta až do deseti procent z jeho ročních tržeb v celém světě. Záznamy o hospodaření firmy za loňský rok ukazují, že Apple měl tržby přes 274 miliard dolarů, pokuta by tam mohla dosáhnout zhruba 27 miliard USD (577 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
30. 4. 2021 11:07

Ekonomika EU je zpět v recesi, v prvním čtvrtletí klesla o 0,4 procenta

Ekonomika Evropské unie je zpět v recesi. Hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí kvůli dopadům pandemie klesl o 0,4 procenta, a navázal tak na propad o půl procenta ze čtvrtého čtvrtletí. Ve svém prvním rychlém odhadu to v pátek oznámil statistický úřad Eurostat. V zemích eurozóny byl hospodářský pokles ještě výraznější - dosáhl 0,6 procenta proti poklesu o 0,7 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku.

Recese je definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu po sobě.

Zdroj: ČTK
29. 4. 2021 21:08

Česko za D4 mezi Pískem a Příbramí zaplatí 17,8 miliardy, stavět se začne v květnu

Stát dosáhl s francouzským konsorciem DIVia takzvaného finančního uzavření pro financování dostavby dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Česko by mělo za využívání dálnice zaplatit 17,8 miliardy korun v čisté současné hodnotě. Přípravná fáze projektu tím skončila, stavební práce by měly začít v druhé polovině května. Informoval o tom ve čtvrtek mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Jde o první projekt výstavby dálnice formou PPP v Česku.

Konsorcium DIVia, které tvoří firmy Vinci a Meridiam, má dálnici postavit a uvést do provozu za 44 měsíců, tedy do prosince 2024. Poté bude 24 let a čtyři měsíce komunikaci provozovat a udržovat, za což jí stát bude platit. Platby jsou vázané na dodržování dohodnuté kvality a dostupnosti.

Nový úsek bude měřit 32 kilometrů. Konsorcium ho bude provozovat i s dalšími 16 kilometry dálnice, které už stojí.

Zdroj: ČTK
29. 4. 2021 17:00

Všechny obchody mohou otevřít od 10. května, rozhodla vláda

Všechny maloobchodní prodejny podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou smět otevřít definitivně od 10. května. Ve čtvrtek to schválila vláda, informoval Havlíček na Twitteru.

Představitelé vlády mluvili v poslední době o možném obnovení maloobchodního prodeje od 3. května. Podmínkou byl pokles počtu nakažených koronavirem za sedm dní pod 100 na 100 000 obyvatel. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ale na začátku týdne řekl, že se pravděpodobně této hranice podaří dosáhnout až koncem prvního květnového týdne. Momentálně počet potvrzených případů nemoci covid-19 v ČR činí 146 na 100 000 lidí.

Havlíček už dříve řekl, že v prodejnách by měla platit stávající opatření, tedy limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest.

Zdroj: ČTK
29. 4. 2021 13:19

Do očkování se chce zapojit 86 procent podniků, ukázal průzkum

Zapojit se do očkování mělo podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) v lednu zájem 36 procent firem, nyní jich je 86 procent. Garantují rychlé očkování minimálně jednoho milionu lidí. Očkovací místo chtějí využívat dlouhodobě, například pro případné přeočkování. Komplikací je podle nich administrativa a dlouhé schvalovací lhůty. Vláda by také měla uvolnit očkování pro věkovou skupinu 18 až 55 let. SP k tomu ve čtvrtek kabinet a další dotčené instituce vyzval, uvedli na on-line tiskové konferenci zástupci svazu.

Nejvíce, zhruba polovina podniků, má podle průzkumu zájem o zřízení jednorázového očkovacího místa ve firmě pro zaměstnance, případně i pro jejich rodinné příslušníky. Tuto cestu by volily hlavně společnosti nad 250 pracovníků. Pro využití ordinací poskytovatelů pracovně-lékařských služeb mimo firmu je 48 procent podniků, především menších a středních, tři procenta společností jsou schopna se stát veřejným očkovacím místem.

Zdroj: ČTK
29. 4. 2021 12:14

Insolvenční řízení s firmou Arca Investments bude pokračovat v Česku, rozhodl vrchní soud

Insolvenční řízení se společností Arca Investments nemělo být zastaveno a bude pokračovat v Česku. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, sdělila ve čtvrtek Arca. Městský soud v Praze nyní rozhodne, zda v Česku bude hlavní, nebo vedlejší insolvenční řízení. Insolvenci Arca Investment na Slovensku prosazoval bývalý spolumajitel Arca Capital Pavol Krúpa. 

Zdroj: ČTK
29. 4. 2021 10:28

České dráhy loni kvůli pandemii hospodařily se ztrátou 4,1 miliardy korun

Skupina České dráhy loni hospodařila se ztrátou 4,1 miliardy korun. Vliv na to měla především koronavirová krize. V předchozích pěti letech dráhy hospodařily se ziskem, v roce 2019 činil 1,3 miliardy korun. Největší propad tržeb loni zasáhl osobní dopravu, kde počet cestujících klesl o třetinu na téměř 118 milionů. Ve ztrátě však skončila i nákladní přeprava a další dceřiné firmy ve skupině. Ve čtvrtek to oznámily České dráhy.

Největší problém měly dráhy loni v osobní dopravě, například na jaře jezdila vlaky dopravce jen desetina obvyklého počtu cestujících a hluboko pod normálem byla i další části roku. "My jsme nicméně celou dobu pro občany zajišťovali základní dopravní obslužnost a náklady s tím spojené nebyly plně kryty tržbami. To je hlavní důvod, proč osobní doprava skončila ve ztrátě téměř čtyři miliardy korun," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
29. 4. 2021 9:50

Pojišťovny vybraly v prvním čtvrtletí na pojistném 37,7 miliardy korun

Český pojistný trh v prvním čtvrtletí 2021 zpomalil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 37,7 miliardy Kč, což je meziročně o 2,4 procenta více. Ve čtvrtek o tom informovala Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy Kč.

"Ve srovnání s šestiprocentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku ale jde o znatelné zpomalení tempa růstu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj jak v životním, tak neživotním pojištění," komentoval výsledky analytik asociace Jaroslav Urban.

Životní pojištění meziročně stouplo o 1,8 procenta na 11,9 miliardy Kč. Pojistné v neživotním se blíží 25,8 miliardy Kč. To odpovídá meziročnímu zvýšení o 2,7 procenta, což kontrastuje se 7,1procentním růstem v minulém roce.

Zdroj: ČTK