Živě: Jsme připraveni jít do opozice, vzkázala ČSSD. Šéfem sněmovny se má stát Vondráček z hnutí ANO

Živě
Je dobojováno, v sobotu skončily volby do Poslanecké sněmovny. Volební účast byla 61 %, více než před čtyřmi lety. Suverénně zvítězilo hnutí ANO, druhá byla ODS, třetí a čtvrté místo obsadily protisystémové strany - piráti a SPD. Jedinou dvoučlennou koalici by sestavilo ANO s ODS, která to momentálně vylučuje. Ve sněmovně je rekordních devět stran, křesla získaly i KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 (s historicky nejmladším poslancem Dominikem Ferim) a STAN.
Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek po schůzi s hnutím ANO | Video: Tomáš Cetkovský, Tomáš Novák
Živě
Aktualizovat reportáž
0:00

Volební víkend je za námi. Děkujeme za pozornost, pro dnešek ukončujeme naši online reportáž. S dalšími informacemi se vám přihlásíme v našem pondělním zpravodajství.

22:20

Volební lídr Lubomír Zaorálek po jednání řekl, že ČSSD chce prostor pro opoziční práci ve sněmovně. Vyjádřil se taky k možným změnám v jednacím řádu dolní komory, které navrhuje hnutí ANO.

"Jsou docela střízlivé a není to něco, co by představovalo revoluční změnu nebo nějaké omezení poslanců," komentoval Zaorálek.

Volby 2017 - Předseda ČSSD Milan Chovanec přichází na povolební jednání s hnutí ANO spolu s Lubomírem Zaorálkem.
Volby 2017 - Předseda ČSSD Milan Chovanec přichází na povolební jednání s hnutí ANO spolu s Lubomírem Zaorálkem. | Foto: Economia
22:11

Hnutí ANO sociálním demokratům na schůzce oficiálně oznámilo, že na post předsedy Poslanecké sněmovny nominují Radka Vondráčka.

"Jejich reakce mi připadala relativně pozitivní - že s tímto jménem nemají problém," popsal Jaroslav Faltýnek.

22:06

Hnutí ANO se podle Jaroslava Faltýnka kloní k tomu, aby zůstal stávající počet čtyř místopředsedů sněmovny, maximálně pěti.

"O vládě jsme se nebavili. ČSSD řekla, že je připravena jít do opozice, toto téma jsme tedy nerozvíjeli," doplnil Faltýnek.  

22:03

"Pan Chovanec a Zaorálek nám řekli, že vzhledem k výsledku ČSSD jsou připraveni jít do opozice," uvedl po jednání se zástupci sociální demokracie místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

21:58

Hnutí ANO Andreje Babiše se stalo jednoznačným vítězem voleb do Poslanecké sněmovny 2017. Nejvíc hlasů obdrželo ve všech krajích i ve všech okresech republiky.

Podívejte se na animovanou mapu, která pro vás odhalí, kdo tedy skončil v které části České republiky na druhém místě.

21:52

Radek Vondráček je současný místopředseda sněmovny. V novém volebním období by měl povýšit na předsedu.

21:50

Jednání mezi zástupci ČSSD a hnutí ANO skončilo.

21:48

Podle informací České televize by se mohl novým předsedou Poslanecké sněmovny stát Radek Vondráček z hnutí ANO.

Radek Vondráček
Radek Vondráček | Foto: DVTV
21:00

První úkol je jasný - budeme nutně potřebovat jasného prozápadního demokrata v čele země, na Hradě, píše v komentáři Jan Moláček.

20:57

Agentura Reuters si všímá, že sobotní výpadky webů Českého statistického úřadu způsobil útok hackerů.

20:47

Předseda pirátů Ivan Bartoš zveřejnil SMS, kterou odpověděl Andreji Babišovi na blahopřání k volebnímu výsledku.

20:45

V exekuci bylo k prosinci roku 2016 dle údajů Exekutorské komory 834 tis. fyzických osob, situace se ale přenáší i na další blízké osoby a může tak dle odhadu expertů dopadat až na dva miliony osob. (…) Ekonomická nejistota je tak pro stále značnou část společnosti realitou. Pro posílení demokracie má tak dle mého soudu mnohem větší smysl posilování solidarity než postesky nad "nízkou inteligencí" elektorátu, píše v reakci na výsledek voleb ve svém blogu na Aktuálně.cz Martin Stanoev.

20:40

Schůzka mezi ČSSD a hnutím ANO o uspořádání sněmovny již začala.

Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek míří na schůzi s hnutím ANO

Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek míří na schůzi s hnutím ANO
1:03
Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek míří na schůzi s hnutím ANO | Video: Tomáš Cetkovský
20:32

Za sociální demokracii schůzku s hnutím ANO přišel úřadující předseda Milan Chovanec a volební lídr, místopředseda Lubomír Zaorálek.

"Jdeme jednat o Parlamentu České republiky, proto je to na této půdě. Proto to není v Průhonicích ani nikde jinde," řekl novinářům při příchodu Chovanec. V Průhonicích má Babiš kancelář, ráno se tam sešel na stejné téma se zástupci KSČM. Má už za sebou také setkání s hnutím Starostové a nezávislí ve Sněmovně.

"Chceme jednat o rozdělení Parlamentu, a pokud budeme hrát opozici, tak chceme řešit naši důstojnou opoziční roli. Větší ambici nemáme," poznamenal Chovanec. 

20:23

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po dnešním večerním jednání užšího vedení strany novinářům úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec.

V tento den ČSSD slaví 140. výročí založení. Šéfové ČSSD se ze sídla strany odebrali do Sněmovny na jednání s představiteli hnutí ANO. 

20:21

Zítra vyjde speciální vydání povolebních Hospodářských novin.

20:17

Jednání v Poslanecké sněmovně mezi ČSSD a hnutím ANO začalo.

20:08

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledky voleb, ukázal průzkum společnosti Median.

Podle průzkumu většina lidí nemá obavy o budoucnost demokracie v zemi, dotázaným by ale vadilo, kdyby vládu měl vést trestně stíhaný člověk.

Trestnímu stíhání čelil předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Oba byli obviněni z podvodu kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Po volbách však získají opět imunitu a Sněmovna bude zřejmě znovu rozhodovat o jejich vydání k trestnímu stíhání.

20:00

Hnutí ANO v Jihomoravském kraji získalo ve sněmovních volbách v okresních městech preferenční hlasy pro lidi, kteří z regionu pocházejí nebo tam působí.

V polovině okresních měst mělo hnutí více než třicetiprocentní podporu voličů. V kraji ANO vyhrálo s podporou 27,4 procenta a v ČR zvítězilo s 29,64 procenta hlasů.

V Břeclavi mělo ANO 31,59 procenta, v Hodoníně 31,37 procenta a ve Znojmě 31,04 procenta. Ve Vyškově získalo 26,56 procenta, v Blansku 26,36 procenta a v Brně 24,55 procenta.

19:33

V Praze se dnes večer sešlo k jednání užší vedení ČSSD, z Lidového domu se představitelé strany odeberou do Sněmovny na schůzku s vítězem voleb, hnutím ANO.

Podle úřadujícího šéfa strany Milana Chovance bude grémium sociální demokracie řešit technické věci, ale také taktiku pro jednání.

Ministrovi vnitra není cizí názor, že by strana měla být v opozici. Podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka volby ukázaly, jaká má vládní soužití s ANO rizika.

Volby 2017 - ČSSD - Volební štáb
Volby 2017 - ČSSD - Volební štáb | Foto: Economia
19:20

Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš bude jednat dnes večer se zástupci ČSSD stejně jako s představiteli dalších úspěšných stran o složení vedení nové Sněmovny.

Až později se bude debatovat o vládě. Babiš novinářům řekl, že do ní bude chtít nominovat i odborníky.

Zatím, den po volbách, se ale jedná o složení vedení dolní komory. K tomu se už Babiš sešel se zástupci KSČM v Průhonicích u Prahy a hnutí STAN ve Sněmovně.

"Očekáváme úplně stejný průběh, jak vidí složení ve Sněmovně, vyslechneme jejich názor," řekl šéf ANO k nadcházejícímu jednání se sociálními demokraty.

19:06

Ivan Bartoš je pro kandidaturu na prezidenta příliš mladý.

18:55

"Máme plno kandidátů," reagoval Babiš na dotaz, jestli bude usilovat o ministerstvo vnitra a kdo by jej případně mohl obsadit.

18:53

"Každý den nějaká lež," označil volební kampaň ČSSD Andrej Babiš s tím, že bude vyjednávat s každým. "Naši voliči nejsou hloupí. Systém se vůči nám brání," zdůraznil.

18:51

"Je to vylhaná a připravená věc," ohradil se Babiš proti obviněním v kauze Čapí hnízdo. "Česká televize zve jen lidi, které nás pomlouvají," zaútočil.

18:49

Andrej Babiš se podivil, že mu předseda pirátů Ivan Bartoš nepoděkoval za esemeskovou gratulaci po volbách. 

"Já si myslím, že když někdo někomu popřeje, tak by aspoň mohl poděkovat. Je to slušnost, učili nás už v mateřské školce, že se má děkovat a prosit," řekl Babiš.

18:46

"Piráti dostali stejnou esemesku jako všichni. Nevím, jak pan Bartoš přišel na to, že jsem ho zval do Průhonic. Ani pana Fialu jsme nezvali do Průhonic," ohradil se Babiš.

18:39

Andrej Babiš potvrdil, že se zítra setká s prezidentem Zemanem. "Určitě za ním půjdu," řekl.

Na dotaz, zda je ochotný se vzdát postu premiéra kvůli odblokování koaličních jednání, Babiš reagoval podrážděně: "Je to otázka, která je úplně mimo," dodal. 

18:32

Hnutí SPD Tomia Okamury odmítlo schválit akreditace některým médiím do svého volebního štábu.

18:24

Rozhovor s předsedou pirátů Ivanem Bartošem již brzy na Aktuálně.cz.

17:58

Italská média dnes přirovnávají šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k Donaldu Trumpovi, anebo k Silviu Berlusconimu.

Všímají si střetu zájmů a kauz, jež se s vítězem českých voleb pojí a poukazují na politické naladění všech čtyř zemí Visegrádské skupiny a proměnu politického klimatu ve východní Evropě.

Jednohlasně a kriticky upozorňují, že Babiš udělal z migrace klíčové téma v zemi, kam žádný příval migrantů nemíří.

Liberální deník Corriere della Sera napsal, že Andrej Babiš sice nemá fotbalový klub, jako měl dříve Silvio Berlusconi AC Milán, ale jinak se bývalému čtvřnásobnému italskému premiérovi podobá ve všem.

17:45

"Sněmovní volby rozhodně překonaly naše očekávání. Lidé si u nás vsadili za víc než jedenáct milionů korun," říká mluvčí Chance Markéta Světlíková.

Jen pro představu - jde o čtyřnásobek peněz, které sázkaři běžně vynaloží třeba na atraktivní derby Sparta - Slavia nebo na jednotlivé zápasy hokejového mistrovství.

Pořádnou radost bude mít i sázkař, který se navzdory průzkumům rozhodl důvěřovat v úspěch hnutí Starostové a nezávislí. "Na možnost, že STAN překročí pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Sněmovny, vsadil 30 tisíc korun, které se mu díky vysokému kurzu rázem proměnily na desetinásobek," pokračuje Světlíková.

17:33

Prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana byli ve svém volebním okrsku jediní, kdo hlasovali pro Stranu práv občanů (SPO).

17:30

Dvakrát za ANO kandidoval, dvakrát na severní Moravě drtivě zvítězil. Bývalý rektor Vysoké školy báňské a současný moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák je v politice pouhý rok a už patří mezi kandidáty na vládní funkce.

17:20

Šest z 12 nově zvolených jihočeských poslanců vstoupí do Sněmovny poprvé. Z těch, kteří vykonávali funkci v končícím období, jich pokračuje jen pět. Jan Bauer za ODS se po čtyřleté přestávce do dolní komory Parlamentu vrací. 

17:09

Servery Českého statistického úřadu (ČSÚ), které byly během sobotního volebního odpoledne nedostupné, čelily DDoS útoku hackerů.

Oznámil to ČSÚ.

17:03

Hnutí ANO zvítězilo ve volbách do Poslanecké sněmovny v Libereckém kraji ve většině z 215 měst a obcí, včetně těch největších - Liberce, Jablonce nad Nisou, České Lípy, Turnova, Nového Boru a Semil.

Ve 13 obcích vyhráli volby Starostové a nezávislí (STAN), v Soběslavicích na Liberecku, Bedřichově na Jablonecku a Harrachově na Semilsku zvítězila ODS. 

16:51

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto telefonicky pogratuloval Babišovi k vítězství ve volbách a popřál mu úspěch v sestavování vlády.

16:47

Volby zaujaly také sázkaře. Kancelář Tipsport přijala od září do 19. října 2017 sázky na výsledky voleb za téměř 40 milionů korun.

"Volby jsou trochu jinou disciplínou než sportovní sázky a přilákají i "sváteční" sázkaře. Navíc se rok od roku zájem o politické události stupňuje. Letošní podzim a prezidentské volby v zimě 2018 budou v tomto směru rekordní," říká expert Tipsportu na politické sázky Pavol Boško. 

V pátek v 10:51, tedy doslova pár minut před začátkem voleb vsadil jeden ze sázkařů 1,43 milionu korun na vítězství ANO. Při kurzu 1,02:1 tak získal ze svého vkladu výhru 28 600 korun, tedy zhodnotil vklad o 2 %.

16:33

Nově zvolená poslankyně Klára Dostálová (ANO) končí jako náměstkyně ministryně pro místní rozvoj. Funkce odborné náměstkyně a poslankyně totiž podle služebního zákona nelze souběžně vykonávat. Dostálová získala mandát poslankyně v Královéhradeckém kraji, kde vedla kandidátku ANO, která získala 32 procent hlasů.

"Zítra státní tajemnici oznámím, že jsem získala mandát poslankyně. Ona mi takzvaně pozastaví výkon státní služby po dobu výkonu mandátu poslankyně," řekla Dostálová. Dodala, že jako poslankyně sice zůstane zaměstnankyní ministerstva, ale bude takzvaně zařazena mimo službu.

16:30

Lídr jihočeské kandidátky za ČSSD Ondřej Veselý tvrdí, že vedení strany potřebuje zásadní obměnu. Podle něj by se předsedou sociálních demokratů neměl stát "slušný intelektuál." Dodal, že současná doba nahrává tomu, aby se lídrem ČSSD stala osobnost s charismatem i s mírně demagogickými schopnostmi.

Foto: Zbyněk Pecák
16:28

Sociální demokrat Jiří Dienstbier vyzývá k odchodu do opozice.

16:25

Předseda pirátů Ivan Bartoš se pochlubil i novým zapalovačem.

16:24

Vedení ANO se sešlo s kolegy ze Starostů a nezávislých a řešili případné změny jednacího řádu ve sněmovně.

"Shodli jsme se, že bychom se mohli inspirovat fungováním Evropského parlamentu nebo německého Bundestagu. Svůj návrh ale teď předloží každá strana a budeme diskutovat napříč politickým spektrem. Taky jsme se starostů ptali, zda jsou ochotni s námi jít do vlády, což ale odmítli. O rozšíření počtu místopředsedů sněmovny jsme zatím neuvažovali a starostové vlastního místopředsedu nepožadují," řekl místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

16:23

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek trvá na tom, že Babiš je kandidátem hnutí na předsedu vlády. "Je to náš předseda, lídr, dostal nejvíc preferenčních hlasů, z našeho pohledu je to náš jediný kandidát na premiéra," uvedl.

16:21

"Volební dno sociální demokracie - je-li to dno - má stejnou hloubku jako před čtyřmi lety v případě ODS," hodnotí volební výsledek ČSSD komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.

16:19

Svérázný zápis pirátů.

16:15

Místopředseda KSČM Josef Skála poučil reportéra Aktuálně.cz, co znamená slovo "vyrychlenej".

16:10

Piráti reagují na slova prezidenta Miloše Zemana. Podle šéfa strany Ivana Bartoše jim přišla nabídka na schůzku jen od hnutí ANO.

16:08

Předsedou poslaneckého klubu pirátů se stane Jakub Michálek. 

16:06

První povolební rozhovor prezidenta Miloše Zemana na serveru Blesk.cz skončil.

16:03

Miloš Zeman dal hlas straně, která nezískala ani půl procenta hlasů. Na serveru Blesk.cz přiznal, že volil lídra SPO Františka Ringo Čecha.

"Já mám Frantu Ringo Čecha nesmírně rád, je to můj přítel a chtěl jsem mu udělat radost," vysvětlil Zeman, proč volil se svou manželkou SPO.

František Ringo Čech
František Ringo Čech | Foto: DVTV
16:00

"Já bych přál Dominku Ferimu, aby uspěl. Omlouvám se, že neznám jeho program. Jistě oba uznáme, že krásný účes na politickou kariéru nestačí," řekl prezident. 

15:56

"Pokud by součástí vlády byla SPD a pokud by taková vláda měla většinu ve sněmovně, nebyl by pro mě žádný problém takovou koalici (míněno vládu, pozn. red.) jmenovat," nastínil prezident Zeman.

15:52

Zeman odmítl označit Okamurovu SPD za extremistickou stranu. "Já už jsem před volbami odmítl nálepku extremistické strany, protože jsem říkal, že charakteristickým programovým rysem strany je přímá demokracie. A od kdy je přímá demokracie extrémní?" řekl Zeman.

Volby 2017 - SPD - Tomio Okamura
Volby 2017 - SPD - Tomio Okamura | Foto: Economia
15:47

Prezident Zeman nepodporuje koalici hnutí ANO a ODS. "Myslím, že by to přineslo celou řadu protestů a že by to české společnosti neprospělo," upozornil.

15:46

Hnutí ANO podpořila velká část nezaměstnaných Čechů.

15:43

"Jsou razantní, mají tah na branku a mají naprosto jasné názory, které nehalí do hávu politické korektnosti," vysvětluje Zeman popularitu bývalého prezident Václava Klause a jeho syna.

Volby 2017 - ODS - Václav Klaus mladší
Volby 2017 - ODS - Václav Klaus mladší | Foto: Libor Fojtík
15:40

Miloš Zeman vzkázal, že by chtěl piráty ve vládě. "Skloňme se před jejich výsledkem a přemýšlejme, co by se s ním dalo udělat ve prospěch České republiky," pochválil Pirátskou stranu.

"Jsou odborníky na informatizaci veřejné správy, digitalizaci ekonomiky, s tím vším minulá vláda téměř nehnula, nechť piráti ukáží v té vládě a v tom resortu svoji odbornost," vyzval Zeman.

15:36

Šéf vítěze voleb hnutí ANO Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík.

Představitelé STAN řadí ANO vedle komunistů a hnutí Svoboda a přímá demokracie mezi subjekty, s kterými kvůli demokratickému deficitu nemohou spolupracovat.

Volby 2017 - Předseda strany Starostové a nezávislí Petr Gazdík přichází na povolební jednání hnutí ANO.
Volby 2017 - Předseda strany Starostové a nezávislí Petr Gazdík přichází na povolební jednání hnutí ANO. | Foto: Economia
15:35

Zatímco prezident Miloš Zeman hodnotí volby na serveru Blesk.cz, v Poslanecké sněmovně se začalo vyjednávat.

15:33

Bohuslav Sobotka by měl po svém výsledku pouze a jedině mlčet, pustil se do premiéra Zeman.

15:31

Zeman se vrací k lánské schůzce, která se konala po volbách před třemi lety.

"Den po schůzce v Lánech, kde bylo asi pět lidí, se konalo zasedání předsednictva sociální demokracie, kde bylo 33 lidí a toto předsednictvo v poměru 20 ku 13 vyzvalo po volbách Bohuslava Sobotku k rezignaci," popsal prezident s tím, že "mýtus o lánském puči je nesmyslný".

15:28

Miloš Zeman pochválil Babiše, že perfektně mluví třemi světovými jazyky.

"Ale málo se vyzná v otázkách, které jsou spojeny s EU, NATO, ale zejména s naším pronikání na východní trhy," vytýká mu však prezident. Dále ho kritizoval odmítavý názor na euro a kanál Dunaj-Odra- Labe.

15:24

Zeman se domnívá, že kdyby nebyl Andreje Babiš trestně stíhán, dostalo by ANO ve volbách o 5 procent méně.

"Obrovská a úžasná pracovitost, organizační talent, kterým vybudoval silné politické hnutí, a schopnost rychle reagovat," popsal Zeman Babišovi tři silné stránky.

15:20

Miloš Zeman by - pokud by byl poslanec - Andreje Babiše k trestnímu stíhání nevydal.

Řekl to v rozhovoru na serveru Blesk.cz.

15:19

"Chci dosáhnout toho, aby když jmenuji premiéra, tím bude Andrej Babiš, aby byla ne-li jistota, tak alespoň vysoká pravděpodobnost, že tento premiér uspěje při hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně," předestírá své plány prezident.

15:17

"Já dodržuji svoje sliby a můj slib zněl, že jmenuji premiérem vítěze voleb. Kdyby vyhrál například pan Kalousek, tak je pan Kalousek premiérem," odpověděl prezident na otázku, zdali by jmenoval premiérem někoho jiného než Andreje Babiše.

15:16

Miloš Zeman předpokládá, že se s Andrejem Babišem setká zítra v Lánech.

15:13

"Babiš je jiný žánr a to je dobře. Není to populista, je to pragmatik, já s ním souhlasím, v něčem s ním nesouhlasím," říká Zeman.

15:10

Zeman v prvním povolebním rozhovoru pochválil podle něj silné lídry. Přímo jmenoval  Andreje Babiše, Tomia Okamuru a Ivana Bartoše.

Miroslav Kalousek je podle něj "antilídr," který voliče spolehlivě odpuzuje.

15:07

"Budu snažit pomoci takovému procesu, aby zde vznikla schopná a akceschopná vláda," řekl prezident Miloš Zeman.

"Jednání o koalicích musí v první řadě vést vítěz voleb, tedy hnutí ANO, prezident má maximálně poradní nebo doporučující hlas," dodal Zeman.

Foto: TV Barrandov
15:05

Prezident Miloš Zeman právě komentuje výsledky voleb na serveru Blesk.cz.

15:03

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš dosud neodpověděl na pozvání na schůzku s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem.

Bartoš již dříve vyloučil spolupráci s SPD a KSČM a kvůli podezření z dotačního podvodu šéfů ANO Babiše a Jaroslava Faltýnka také s jejich hnutím.

"Pozvánku dostali všichni předsedové stran. Byla to neosobní pozvánka, a ne na vyjednávání, ale na jakousi ´kávičku´.

My se dnes poradíme o naší strategii a samozřejmě to, že mají momentálně pan Faltýnek a pan Babiš imunitu, na našem přístupu k hnutí ANO nic nemění," sdělil novinářům Bartoš.

Volby 2017 - Česká pirátská strana - Ivan Bartoš
Volby 2017 - Česká pirátská strana - Ivan Bartoš | Foto: Matej Slávik
14:53

Jedním z dvou set poslanců se stane reprezentant ve skocích na lyžích Jakub Janda, stejně jako bývalý hokejový brankář Milan Hnilička.

Hnutí Sportovci pro společnost u voleb propadlo.

14:50

Navzdory velkým očekáváním ve volbách propadla ODA miliardáře Pavla Sehnala. Strana získala jen 0,15 procent hlasů.

"Nové a malé strany, jako je ta naše, nemají snadnou roli. Jsou v podstatě diskriminovány," hodnotil volby Sehnal.

14:45

Týdeník Respekt hodnotí volby jako Babišovu revoluci.

16:10

Podle Ivana Bartoše (Piráti) není prezident Zeman kompetentní osobou, která by byla schopná hodnotit informační technologie.

14:38 ikona ODS online

Sněmovní volby ve třech z pěti horských středisek středních a východních Krkonoš vyhrála ODS.

Jednou na horách uspěli Piráti a jednou hnutí ANO. Oproti celorepublikovým i celokrajským výsledkům měla v Krkonoších nadprůměrné zisky TOP 09. 

Občanští demokraté vyhráli volby v Špindlerově Mlýně, v Peci pod Sněžkou a ve Strážném, kde získali 23, 35 a 34 procent hlasů. Dobře si ODS vedla i v Janských Lázních a Malé Úpě, kde skončila shodně na druhém místě.

14:26

Marek Prchal, tvůrce mediálního obrazu hnutí ANO, v roce 2014 hovořil o jejich slavném volebním sloganu "Prostě to…". Vzpomínáte?

Heslo "Prostě to..." je geniální, tvrdí Babišův kreativec

prostě to
19:46
Politické hnutí je z hlediska marketingu produkt, který se snažíte ukázat lidem, říká reklamní expert ANO Marek Prchal. To, že si lidé z hesla dělají legraci, považuje za důkaz, že je dobré. | Video: DVTV
14:16

Do sněmovny dorazil předseda hnutí ANO Andrej Babiš jednat se zástupci Starostů a nezávislých. Novinářům sdělil, že jde jednat o sněmovně, ale například případné rozložení předsednictva dolní komory nechtěl komentovat. Dnes večer jej ještě čeká jednání se zástupci sociální demokracie. Předseda pirátů Ivan Bartoš mu prý na SMS neodpověděl. 

14:14

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš začal jednat s předsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petrem Gazdíkem o uspořádání sněmovny. Přál by si, aby ANO nominovalo předsedu komory, od ostatních stran chce slyšet jejich představy. Sešli se v Poslanecké sněmovně. Starostové odmítli jednat v Průhonicích.

14:02

Tomio Okamura nesouhlasí s tím, aby každá strana ve sněmovně měla svého místopředsedu. "Odmítáme, abychom tady dělali lukrativní politické trafiky, devět místopředsedů sněmovny, to by nás ani nenapadlo, to by byl výsměch," řekl. Aktuální počet místopředsedů je podle něj adekvátní tomu, aby se dokázali vystřídat v řízení schůze. "My bychom rádi zastoupení ve vedení sněmovny měli, jsme čtvrtou nejsilnější stranou," konstatoval.

13:59

Podle francouzského nedělníku Le Journal du Dimanche v Česku hrozí, že Andrej Babiš vytvoří "eurofóbní koalici".

13:49

Současné vedení ČSSD by mělo dát k dispozici své funkce a sjezd by měl rozhodnout, zda je potvrdí, nebo si zvolí jiné vedení. Řekl v neděli bývalý primátor Brna a nově zvolený poslanec Roman Onderka (ČSSD)

"Musí přijít sebereflexe, protože se pak může stát, že v příštích volbách se ani nemusíme dostat do Sněmovny," řekl Onderka. Podle něj je potřeba, aby ve vedení strany byli lidé srozumitelní pro voliče. "Protože když někomu nerozumíte, tak ho nevolíte," zdůraznil Onderka. Zda se bude ucházet o funkci ve vedení strany, to zatím neřekl. Uvedl však, že nic nevylučuje, ani neslibuje.

13:45

Předseda SPD Tomio Okamura jednal s další stranou, neprozradil však s jakou. Schůzku s ANO má v pondělí. 

13:31

Redakce Aktuálně.cz se ptala politologů, jestli se dá očekávat, že jako "premiérská" strana se ANO dostane pod větší tlak, aby se stala demokratičtější, standardnější politickou silou. Odpověď byla poměrně jednoznačná.

13:21

Hnutí ANO si připsalo také volební rekord. Je prvním politickým subjektem v historii, kterému se podařilo vyhrát ve všech 14 krajích České republiky.

13:20

Takto zachytil včerejší dění ve volebním štábu ANO fotograf Lukáš Bíba.

13:08

SPO neuspěla ani ve vesničce Osvětimany, kde je velmi populární hradní kancléř Vratislav Mynář.

13:02

Nejvyšší volební účast v hlavním městě zaznamenala část Praha-Křeslice. Ze 748 oprávněných voličů jich odevzdalo hlas 598, tedy 79,95 procenta. Přes 78 procent se účast dostala v Přední Kopanině a Troji. Jsou to ale oblasti s méně než 1000 voliči. Naopak nejmenší účast hlásila Praha 14, a to 61,95 procenta.

Ve většině z 57 pražských částí zvítězilo hnutí ANO. Občanská demokratická strana byla úspěšná v Přední Kopanině, Dolních Chabrech, Ďáblicích, Dolních Počernicích, Klánovicích, Dolních Měcholupech, Šeberově, Lipenci, Velké Chuchli a Slivenci.

Piráti vyhráli v Praze 6, Praze 7, Praze 2, Praze 3 a Praze 5, což jsou všechno velké centrální části s desetitisíci voličů. TOP 09 ovládla Prahu 1, ovšem pouze o 13 hlasů před ODS. Lysolaje, kde volilo 685 lidí, pro sebe získalo STAN. 

13:01

"Bylo to symbolické gesto, když někteří už si mnuli ruce a TOP 09 pohřbívali. Já věřím v její budoucnost," okomentoval europoslance Jiří Pospíšil své rozhodnutí vstoupit do strany. 

TOP 09 podle něj čeká vnitrostranická debata o další budoucnosti. Pospíšil je rád, že ji povede v roli strany zastoupené ve sněmovně. "Nechci nyní vysílat signály, že chci někam kandidovat, když nejsem ani členem, ale když mě dnes někteří členové třeba z Jižní Moravy oslovují, tak si toho velmi vážím," řekl. Předseda jihomoravské TOP 09 Jan Vitula na sociálních sítích uvedl, že Pospíšila navrhne na nového předsedu.

12:51

Hnutí ANO podle agentury Median dominovalo ve věkové skupině 60+

12:50

Ne příliš dobrá nálada panuje po volbách v táboře sociálních demokratů. 

12:46

Vypadá to, že do Průhonic za Babišem přijel jen Vojtěch Filip:

12:37

Předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš pozval šéfy ostatních stran k povolebnímu jednání do Průhonic. Ti se tam však s ním setkat nechtějí, preferují jako místo schůzky Poslaneckou sněmovnu. 

12:47

Sněmovní volby ve všech okresních městech Královéhradeckého kraje vyhrálo s převahou hnutí ANO. Nadprůměrné zisky strany získaly ve městech, kde mají starosty, například ODS v Trutnově a ČSSD v Náchodě. TOP 09 zaznamenala nadprůměrný výsledek v Hradci Králové a KDU-ČSL v Náchodě. Zisky Pirátů a SPD v okresních městech byly poměrně vyrovnané.

12:15

Zesnulý náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš dostal ve sněmovních volbách v Královéhradeckém kraji od voličů 242 preferenčních hlasů.

Klepš kandidoval za TOP 09 na 13. místě kandidátky. Při předvolebním výstupu TOP 09 na Sněžku 1. října po náhlé srdeční příhodě zkolaboval a později v nemocnici 10. října zemřel. "Volební zákon úmrtí kandidáta neřeší. Kroužkováním mohou lidé zesnulému vyjádřit úctu," řekla vedoucí oddělení vnitřní správy hradeckého krajského úřadu Štěpánka Blažková.

Foto: ČTK
12:13

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák neobhájil na jihomoravské kandidátce strany mandát poslance. Preferenčními hlasy ho těsně přeskočil bývalý primátor Brna Roman Onderka, který získal mandát spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Sklenák řekl, že zatím neví, jaké bude jeho další pracovní uplatnění.

Sklenák
Sklenák | Foto: DVTV
12:04

Jak si polepší stranické kasy?

 

11:50

Volby nejspíš připraví v Plzeňském kraji o mandáty i dlouholeté poslance. ČSSD měla dosud tři poslance, nyní dostane jen jedno křeslo. O post tak nejspíš přijde nejdéle souvisle sloužící poslanec za Plzeňský kraj Václav Votava, který je ve sněmovně od roku 2002. 

11:48

Europoslanec Jiří Pospíšil si podal přihlášku do TOP 09. Je to první krok k předsednickému postu? 

11:39

Tomio Okamura ve "vlasteneckých" kruzích příliš přátel nemá. 

11:38

Babiš se sešel také s ekonomem Janem Švejnarem, schůzka neměla podle Babiše s volbami nic společného. Mluvili o školství a o vědě a výzkumu. "Potřebujeme nějakou reformu," podotkl šéf ANO.

Jan Švejnar
Jan Švejnar | Foto: DVTV
11:36

I nová sněmovna bude mít ve svých řadách bývalého reprezentanta ve skoku na lyžích. 

11:34

"Napsal jsem všem a postupně jednáme," řekl před polednem před průhonickou sokolovnou Babiš. Schůzka s KSČM byla podle něj první proto, že její představitelé měli čas. "Vyměnili jsme si názory na uspořádání Sněmovny a to je vše," podotkl předseda ANO.

Jednání výsledek nepřineslo, zástupci ANO si prý vyslechli představy činovníků KSČM a budou jednat s dalšími stranami. "Nečekejte, že z těch schůzek bude něco zásadního. My chceme jednat s každým, kdo s námi bude chtít jednat, uvidíme, jak se to bude postupně vyvíjet," uvedl Babiš.

11:33

Stoprocentní volební účast si i v těchto sněmovních volbách připsala obec Čilá na Rokycansku. V nejmenší obci Plzeňského kraje je ve voličských seznamech 15 místních lidí. Letos hlasovali všichni, kromě toho odevzdali hlas i dva lidé, kteří volili na voličské průkazy. 

Také v roce 2013 při sněmovních volbách nebo v roce 2014 při obecních volbách hlasovalo v Čilé 100 procent voličů. Stejně jako v roce 2013 i letos ve vesničce s přehledem vyhrála ODS. Letos dostala sedm hlasů, což představuje zisk 41,17 procenta, druzí Piráti měli za pět hlasů 29,41 procenta a třetí se čtyřmi hlasy ANO 23,52 procenta. Jeden hlas, a tedy 5,88 procenta dostali zelení, na další strany se v Čilé už nedostalo.

11:33

Máte pocit déjà vu?

11:17

Pokud by se volilo pouze v zahraničí, hnutí ANO by bralo až čtvrté místo.

11:13

Povolební vyjednávání budou podle řady odborníků složitá. Bude se opakovat opoziční smlouva z roku 1998? 

11:11 Ikona KDU-ČSL

Jednat s ANO dnes nebude ani KDU-ČSL. "Termín ještě nemáme natvrdo, ještě to ladíme, dneska to nebude," řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. Za pravděpodobné považuje, že se s Andrejem Babišem a dalšími vyjednavači hnutí ANO sejde v pondělí.

11:09 Nové logo Zelených.

Strana zelených bude řešit, kdo se stane předsedou strany po odchodu Matěje Stropnického v důsledku neúspěchu voleb. Volební sjezd bude v lednu. Bývalá předsedkyně Strany zelených a starostka městské části Brno-Nový Lískovec Jana Drápalová by si přála, aby se o kandidaturu ucházel místopředseda a jihomoravský lídr Michal Berg. Podle ní je úspěšným podnikatelem a stranu by sjednocoval. Berg řekl, že cítí zodpovědnost za letošní výsledek voleb, protože se podílel na kampani. Kandidaturu nevyloučil, ale nepovažuje ji ani za pravděpodobnou.

Drápalová uvedla, že zatím není žádné stanovisko jihomoravských Zelených a nesešlo se ani předsednictvo, ve kterém ani není členkou. "Sama za sebe mohou říct, že se neplánuji ucházet o funkci předsedkyně," uvedla Drápalová.

Berg má schopnosti k tomu, aby překonal příkopy a umožnil všem lidem různých názorových proudů ve straně, aby se cítili dobře. "Ukázal schopnosti řídit a organizovat věci a přesvědčovat lidi. Navíc jsme strana názorově pestrá, ale on by lidi spojoval, a to my potřebujeme," uvedla Drápalová.

11:04

Bude stát rekordně nízký zisk KSČM post předsedu Vojtěcha Filipa?

11:00 ikona ODS online

"Sám nevím, proč je zase poslední získaný mandát ten můj. Ale jsem za to vděčný, byť jsem dokonce kamarádům říkal, ať kroužkují Pavla Žáčka, že je to můj spolupracovník a kámoš. Pak mi říkali, že jsem blázen, protože jsem podporoval někoho, kdo mě přeskočil," říká poslanec ODS Marek Benda, který ve sněmovně nekončí ani po 27 letech.

10:55

Podle sázkové kanceláře Fortuna se příštím premiérem stane Andrej Babiš, na kterého společnost vypsala kurz 1,02:1, následuje Martin Stropnický (10:1) a Petr Fiala (20:1).

Jako nejpravděpodobnější členy první vlády s důvěrou vedle ANO vidí bookmakeři KDU-ČSL (1,8:1) a ČSSD (1,8:1). Jako nejméně pravděpodobná se jeví účast ve vládě TOP 09, SPD a KSČM - shodně s kurzem 10:1.

10:50

V lidské povaze je cosi temného, začíná svůj povolební blog Jan Payne:

10:23

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že Babišovu SMS s gratulací a výzvou k jednání dostal. "Já říkal, že se termínu přizpůsobím, ale že nemusíme pospíchat, protože naše pozice jsou neměnné. Teď slyším, že se schůzky už konají v Průhonicích. Tam nepojedu v žádném případě, jsem ochoten se sejít v Poslanecké sněmovně, ne v Průhonicích," uvedl Kalousek.

10:18 ikona ODS online

Představitelé ODS podle mluvčí strany Jany Havelkové dnes jednání s ANO nechystají.

10:16

"Shodli jsme se na tom, že v Poslanecké sněmovně tentokrát vznikne stálá komise pro ústavu," řekl předseda KSČM. 

10:07

Skočila schůzka zástupců KSČM a hnutí ANO. "Společné body našich programů jsou omezeny na obecní zájem, nikoliv na jednání o koalici," řekl po jednání předseda strany Vojtěch Filip. S hnutím ANO se komunisté dohodli, že další schůzky budou následovat po ustanovení poslaneckých klubů. 

9:39

Představitelé hnutí STAN budou podle informací ČTK od 14 hodin jednat v Průhonicích s hnutím ANO. Schůzka se má točit pouze kolem uspořádání nové Sněmovny, spolupráci s ANO ve vládě Starostové před volbami i po vyhlášení výsledků vyloučili. Volební lídr Jan Farský to zdůvodňuje demokratickým deficitem vítěze voleb.

Je to poprvé, co může zvítězit hnutí jednoho muže. Volební lídr STAN Jan Farský k volbám
Je to poprvé, co může zvítězit hnutí jednoho muže. Volební lídr STAN Jan Farský k volbám | Foto: Jakub Horáček
9:33

Kolik hlasů stačilo na jeden poslanecký mandát u jednotlivých stran?

ANO: 18 700
ODS: 22 800
Piráti: 23 700
SPD: 24 400
KSČM: 28 000
ČSSD: 24 500
Lidovci: 32 500
TOP 09: 38 092
STAN: 52 300

09:17

Volby skončily i úspěchem Pirátů. Přečtěte si reportáž z volebního štábu třetí nejsilnější strany. 

09:08

Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, který byl lídrem kandidátky STAN v Karlovarském kraji, se do sněmovny nedostal. Přesto je s výsledkem, který hnutí dosáhlo, spokojený. Hnutí se podařilo do sněmovny dostat, byť jen se šesti poslanci.

V Karlovarském kraji získalo hnutí STAN 5,28 procenta hlasů, což byl čtvrtý nejlepší výsledek ze všech krajů. "Já jsem byl hlavně v očekávání, jestli STAN prolomí pětiprocentní hranici a v momentě, kdy ji prolomil, tak jsme naplnili to, co jsme si před těmi 14 týdny předsevzali," řekl Kulhánek.

9:01

Vojtěch Filip (KSČM) a Pavel Kováčik (KSČM)  se v neděli ráno sešli s vyjednávacím týmem hnutí ANO. Jedná se ale prý o první neformální schůzku.

08:55

TOP 09 získala 5,31 procent hlasů, což nelze považovat za úspěch. Předseda jihomoravské TOP 09 Jan Vitula chce navrhnout na nového předsedu europoslance a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.  "Je potřeba si přiznat, že tyto volby nebyly pro naši stranu úspěšné. I to je důvod, proč budu navrhovat, aby se novým předsedou TOP 09 stal Jiří Pospíšil," řekl Vitula.

Stávající předseda strany Miroslav Kalousek zatím neřekl, zda odstoupí. Oznámí to na úterním zasedání vedení TOP 09. Sněm má TOP 09 naplánovaný na poslední listopadový víkend.

 

08:39

V Karlovarském kraji byla nejvyšší volební účast na Božím Daru, kam přišlo volit 74,14 procenta voličů. Voliči na Božím Daru, kterých je 232, jsou na vrcholu volební účasti opakovaně. I v nejvýše položeném městě v Česku vyhrálo letos hnutí ANO s 23,66 procenta hlasů. Za ním ale skončila ODS, pak Piráti, TOP 09 a STAN.

Naopak na chvostu volební účasti byla tradičně Vřesová na Sokolovsku, kde přišlo jen 22,16 procenta lidí. Z 334 oprávněných voličů ve Vřesové přišlo k volbám jen 74 lidí. Platných hlasů pak bylo jen 72. Voliči zde dali nejvíce hlasů ANO, těsně za ním skončila SPD a s odstupem KSČM.

 

06:45

Vítězství hnutí ANO Andreje Babiše se věnuje i katarská televize Al-Džazíra. Na svém serveru píše, že ANO je první stranou, která prolomila téměř čtvrtstoletí dominance dvou mainstreamových stran. Triumf ANO podle ní poukazuje na měnící se politickou krajinu v Evropě, která kvůli uprchlické krizi zažívá vzestup protestních skupin.

Al-Džazíra také podotýká, že sociální demokraté nebyli schopni zúročit rychlý růst ekonomiky, vyrovnaný rozpočet a rekordně nízkou nezaměstnanost. "Místo toho ANO a další protestní skupiny využily nespokojenosti voličů a slíbily vymýcení korupce, boj proti hlubší integraci Evropské unie a odpor vůči unijním kvótám na uprchlíky," uvedla Al-Džazíra.

06:30

Vážení čtenáři, začíná první povolební den. Veškeré dějství i nadále sledujeme on-line.

1:50

Euforii si může dovolit jen vítěz. Historicky největší rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami slaví ANO - od druhé ODS ho dělí celých osmnáct procent.

1:42

Volební noc je dlouhá, ale špičky ČSSD čeká vystřízlivění.

1:37 Ikona KDU-ČSL

Středočeští lidovci nebudou mít ve sněmovně žádného zástupce. Lídr krajské kandidátky a dosavadní poslanec Ivan Gabal ve volbách neuspěl, strana v regionu získala jen tři procenta hlasů.

"Neobhájil jsem mandát a to je všechno," řekl stručně Gabal.

1:29

Zahraniční média popisují výrazné vítězství hnutí ANO Andreje Babiše v českých parlamentních volbách vesměs kriticky a s obavami.

00:44

"Česká politická scéna zažila zemětřesení, které nepředpokládaly žádné předvolební průzkumy," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz mediální odborník Milan Šmíd a ukazuje, jak dopadl s prognózou on sám.

0:24

Česko musí v EU hledat partnery i mimo visegrádskou čtyřku, řekl agentuře Reuters Andrej Babiš.

Podle šéfa hnutí ANO musí Česko usilovat o aktivní roli v EU a hledat spojence, s nimiž bude mít společný cíl - například boj proti nelegální migraci a dvojí kvalitě potravin.

"Musíme si připravit témata, navrhnout Evropské radě, co chceme změnit. Dvojí kvalitu potravin, řešení migrace, boj proti migraci a další otázky," uvedl Babiš. "Bezpochyby máme spojence v Rakousku (nového rakouského premiéra Sebastiana, pozn. red.) Kurze, který má na migraci stejný názor jako my," dodal Babiš.

Visegrádská skupina, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, si podle něj musí najít nové spojence. "Potřebujeme Rakousko a další země, na Balkáně, nebo Slovinsko, Chorvatsko a možná další," uvedl Babiš.

Foto: Reuters
0:09

Poslanecká imunita za 3, 2, 1…

0:05

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš a místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec spolu s členem předsednictva Radkem Vondráčkem. Podle Babiše se první schůzky uskuteční už v neděli a v pondělí.

"Pět lidí jsme zvolili a podle toho, jak budou mít čas, tak se pravděpodobně budu střídat v týmu tří lidí," řekl Babiš novinářům po první povolební schůzce předsednictva.

Foto: Jakub Plíhal
0:00

Do Poslanecké sněmovny se dostane 44 žen, což je o pět více než při volbách v roce 2013. Sněmovna zároveň také omládne. Průměrný věk poslanců je 47,5 let a ve srovnání s posledními volbami je nižší o více než dva roky. Nejstarším poslancem bude 79letý Karel Schwarzenberg z TOP 09, nejmladšími jsou 21letí Dominik Feri (TOP 09) a František Kopřiva (piráti).

23:52

Za hlasy dostane nejvíce peněz vítězné ANO, přes 150 milionů korun. Za mandáty pak bude hnutí dostávat 70,2 milionu korun ročně.

23:46

Stát stranám za hlasy voličů zřejmě zaplatí více než 482 milionů korun. Rozdělí si je deset uskupení, která získala nad 1,5 % hlasů. Na jeden mandát je od ledna roční příspěvek 900.000 korun, předtím byl o 45.000 korun nižší.

23:41

V porovnání s předchozími sněmovními volbami výrazně ubylo propadlých hlasů, tedy hlasů pro 22 stran, které se do sněmovny nedostaly. Volilo je dohromady pouze 6,25 % voličů. V minulých volbách dostaly neúspěšné strany celkem 12,58 % hlasů, ve volbách o tři roky dříve 18,8 procenta hlasů.

23:39

Oficiální konec voleb je tu, komise v Sedloňově v Královéhradeckém kraji konečně zpracovala opravný zápis.

23:35

Zdravotnictví má za sebou velmi neúspěšné čtyři roky; voliči to náležitě ocenili. Budoucnost zdravotnictví nezáleží ani tak na výsledku voleb, jako na jednáních, z nichž vzejde osoba ministra. Ale už dnes je jasné, že volební výsledek zásadně změní poměr sil největší zdravotní pojišťovně, tedy i kontrolu nad miliardovými finančními toky.," píše ve svém blogu v reakci na výsledek voleb právník a autor četných publikací z oboru zdravotnického práva Ondřej Dostál.

23:31

Vítězné hnutí ANO získalo procentuálně nejvíce hlasů v Milhostově na Chebsku. Hlasovalo pro něj 54 z 82 příchozích voličů, což představovalo zisk 65,85 procenta hlasů.

23:28

Nejpodobnější celostátnímu výsledku voleb do sněmovny bylo letos hlasování obyvatel Podivína na Břeclavsku.

V Podivíně získalo ANO 39,68 procenta hlasů (celostátně 29,64 procenta), ODS měla 11,47 procenta (11,32 procenta) a piráti 9,06 procenta (10,79 procenta). SPD Tomia Okamury v obci získala 11,11 procenta hlasů (10,64 procenta), KSČM 8,35 procenta (7,76 procenta), ČSSD 7,36 procenta (7,27 procenta), KDU-ČSL 7,08 procenta (5,8 procenta), TOP 09 pak 5,45 procenta (5,31 procenta) a STAN 4,03 procenta (5,18 procenta).

Z větších měst se nejlépe přiblížili celostátním výsledkům voliči v Chrudimi, z krajských měst v Jihlavě.

23:23

Podle komentátora Aktuálně.cz Martina Fendrycha není jediným vítězem voleb Andrej Babiš.

23:14

Pokud by volby do Evropského parlamentu dopadly stejně jako teď ty sněmovní, ANO by získalo osm europoslanců. Své zastoupení v EP by tak z celkově 21 mandátů zdvojnásobilo. ODS by měla tři, piráti, SPD a KSČM po dvou. Zbylá čtyři křesla by si mezi sebe rozdělily ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. 

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční za půldruhého roku, tedy pravděpodobně v květnu 2019.

23:02

"Že to takto dopadlo, tedy není výsledkem geniality Babiše. Je to mimořádně zbytečný výsledek mizérie jeho oponentů," píše David Klimeš.

23:00

Původně zamýšlená koalice lidovců a Starostů by získala 22 mandátů. V součtu obě strany při samostatné kandidatuře získaly 10,98 procenta hlasů. Kdyby do sněmovny vstoupila koalice KDU-ČSL a STAN se 22 poslanci, změnily by se počty mandátů u dalších politických stran. Hnutí ANO by mělo místo 78 jen 75 mandátů a ODS by měla jen 23 poslanců místo 25 křesel.

22:58

Ke slabému výsledku ČSSD se vyjádřil už bývalý předseda Jiří Paroubek. Z debaklu viní současné vedení a hlavně Bohuslava Sobotku. Přečtěte si Paroubkův blog na Aktuálně.cz:

22:46

Vítězné ANO podle konečných výsledků získalo 78 mandátů. Druhá ODS bude mít 25 poslanců, piráti a SPD získají po 22 poslancích. Komunisté a ČSSD si pohorší a získají jen po 15 poslancích. Lidovci budou mít ve sněmovně deset míst a TOP 09 i Starostové získají po šesti mandátech.

22:35

Nejvíce peněz za hlas jednoho voliče utratí v letošních sněmovních volbách podle výpočtu na základě odhadovaných nákladů jednotlivých uskupení na kampaně TOP 09, a to asi 240 korun. Následuje ji ČSSD, kterou bude jeden hlas stát zhruba 220 korun. Naopak nejlevněji přijde každý hlas Piráty, a to na 15 korun.

22:23

Za rozdílem mezi výsledkem voleb a předvolebními průzkumy je hlavně velké množství voličů, kteří se rozhodují na poslední chvíli. Právě ti se nakonec přiklonili k hnutí ANO, SPD či Pirátům, vyplývá z vyjádření sociologů a politologů.

22:32

Okamurovci budou mít 22 mandátů.

22:13

Komunisté ve středních Čechách přišli o polovinu svých poslanců, z původních čtyř jim zbyli dva. Mandáty ve volbách obhájili lídr Stanislav Grospič a dvojka na kandidátce Miloslava Vostrá. Naopak Janu Klánovi se čtyři roky starý volební úspěch zopakovat nepodařilo a z dolní komory odchází také starosta Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku Josef Vondrášek, který však o znovuzvolení neusiloval.

22:14 Ikona KDU-ČSL

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek děkuje voličům.

22:09

Jen pět poslanců mezi 22 zvolenými kandidáty v Moravskoslezském kraji obhájilo svůj mandát. Jsou mezi nimi i Zbyněk Stanjura (ODS) a Lubomír Zaorálek (ČSSD). K nováčkům v parlamentu bude patřit i skokan na lyžích Jakub Janda (ODS), kterého hlasy voličů ze čtvrtého místa na kandidátce vynesly do jednoho ze dvou křesel, jež strana ve sněmovně získala. 

Hnutí ANO svůj počet mandátů zdvojnásobilo z pěti na deset. V poslaneckých lavicích za Babišovo hnutí v Moravskoslezském kraji zasedne i Andrea Babišová.

22:01

Do sněmovny se po současných volbách vrátí 76 dosavadních poslanců ze 149 zákonodárců, kteří své mandáty obhajovali. Při předchozích volbách v roce 2013 ve sněmovně zůstalo 82 ze 122 kandidujících poslanců.

22:03

Realisté Petra Robejška nezískali ani 1 procento hlasů.

21:55

V hitparádě "bizárů" bezesporu vedou Okamurovi vyhazovači novinářů, Aleš Brichta v kostlivecké mikině pějící českou hymnu či Babišův vřelý polibek s marketingovým stratégem ANO Markem Prchalem.

21:50

Predikce, kterou vydala společnost Median hodinu po uzavření volebních místností na základě výsledků z malých okrsků, se osvědčila. "Okolo 15:00 jsme byli schopni předpovědět finální výsledek s průměrnou odchylkou ve výši cca 0,4 procentních bodů na stranu," uvedl sociolog Daniel Prokop z Medianu. Více o predikci si můžete přečíst zde.

21:46

Zástupci dosavadních koaličních stran nepočítají se změnami v rozpočtu připraveném na příští rok. Sněmovně ho bude muset po volbách, ve kterých dnes zvítězilo hnutí ANO, vláda předložit znovu. "Vláda musí předložit rozpočet znovu, kdy se k němu Sněmovna dostane, bude šíleně důležitá věc," uvedl dosavadní místopředseda Sněmovny Filip v debatě lídrů v České televizi.

21:52

Ve volbách českých poslanců na zahraničních zastupitelských úřadech se dařilo zejména TOP 09 a Pirátům.

TOP 09 získala největší podíl hlasů v Evropě, Americe, Asii i Africe, z jednotlivých zemí ve Spojených státech, Belgii, Německu, Rusku a na Slovensku.

Piráti byli v šesti zahraničních volebních oblastech druzí, vyhráli v Austrálii a Oceánii. ANO vyhrálo pouze v Afghánistánu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

21:28

Občerstvení ve volebních štábech? Česká klasika: řízky a štrúdl

Občerstvení ve volebních štábech? Česká klasika: řízky a štrúdl

Řízky a štrúdl: Klasika volebních štábů
1:30
Řízky a štrúdl: Klasika volebních štábů | Video: Aktuálně.cz
21:35

Na TV Barrandov skončila svérázná povolební debata.

21:25

Sečteno je sto procent hlasů, pojďme si zrekapitulovat výsledky: volební účast byla 61 %, více než před čtyřmi roky. Suverénním vítězem je hnutí ANO s 29,6 % a 78 poslanci, do sněmovny se dostalo osm dalších stran. ODS je druhá, protestní strany piráti a SPD obsadily další dvě místa. Svobodní, zelení ani Realisté nepřekročili dvě procenta.

21:12

Mandát poslankyně získá bývalá místopředsedkyně Senátu a současná pacientská ombudsmanka Alena Gajdůšková (ČSSD).

Na kandidátce ve Zlínském kraji figurovala na druhém místě, díky 1766 preferenčním hlasům však předskočila lídra a dosavadního poslance Antonína Seďu.

Gajdůšková řekla, že si podpory voličů váží, volební výsledek sociální demokracie je ale pro ni zklamáním.

Foto: Ludvík Hradilek
21:05 ikona ODS online

"Nebudeme vyjednávat s hnutí ANO o vládě. Je to postoj Občanské demokratické strany," zopakoval předseda ODS Petr Fiala v ČT.

21:02

Kdo půjde do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše?

21:00

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Facebooku prozradil, že volil hnutí ANO. Preferenční hlas udělil v Plzeňském kraji Karle Šlechtové.

Foto: Facebook Jiřího Ovčáčka
20:53

"Andrej Babiš dosáhl dalšího vítězství pro populisty v Evropě," hodnotí volby prestižní list Financial Times.

20:49

Poslechněte si exkluzivně projev Lubomíra Zaorálka ke spolustraníkům. Divil se, že po debaklu sklidil potlesk:

20:46

"Když jsem se podíval na první čísla, tak ten nejsilnější pocit bylo zklamání z počtu hlasů a z toho, jak volby dopadly, protože to, co je znepokojivé, je vzestup extremistických stran," řekl končící premiér Bohuslav Sobotka.

20:42

Tím, co oznámení konečných výsledků zdržuje, jsou hlasy, které odevzali čeští občané v Mexiku. Do Českého statistického úřadu ještě nedorazily.

Mexiko zdržuje
Mexiko zdržuje | Foto: Aktuálně.cz
20:39

Právě dorazily výsledky z předposledního nesečteného okrsku z Prahy 13. Chybí již pouze jediný - ve Středočeském kraji, pod který spadají Češi, volící v zahraničí.

20:36 Nové logo Zelených.

Bývalý předseda zelených Matěj Stropnický vysvětluje, proč se rozhodl okamžitě po zveřejnění výsledků rozhodl rezignovat:

Stropnický: Výsledky Zelených jsou špatné, proto jsem okamžitě odstoupil

Stropnický: Výsledky jsou špatné, proto jsem okamžitě odstoupil
1:22
Stropnický: Výsledky jsou špatné, proto jsem okamžitě odstoupil | Video: Tomáš Cetkovský
20:32

Noví pražští poslanci za TOP 09.

20:30

Podívejte se, jak slavili volební zisky v SPD. Tomio Okamura si zazpíval hymnu se zpěvákem Alešem Brichtou.

Tomio Okamura si po volbách zazpíval hymnu s Alešem Brichtou

Volby 2017 - SPD - Tomio Okamura a novináři
1:09
Záběry z volebního štábu SPD | Video: Aktuálně.cz
20:28

Zhruba 18 procent, které dělí ANO a ODS, je nejvyšší rozdíl mezi vítězem a druhou stranou v historii voleb do Poslanecké sněmovny.

V roce 1992 ve volbách do předchůdkyně Sněmovny, České národní rady, měla ODS před druhým Levým blokem náskok 15,7 procenta.

20:24 ikona ODS online

S hnutím ANO o koalici jednat nebudeme, říká šéf ODS Petr Fiala. Poslechněte si jeho vyjádření na videu:

Šéf ODS Fiala: S hnutím ANO jednat nebudeme

Volby 2017 - ODS - Předseda strany Petr Fiala se zástupci médií
2:25
Fiala: S hnutím ANO jednat nebudeme | Video: František Grossmann
20:24

Před štábem SPD krátce demonstrovali anarchisté.

20:19

Mlčení v Německu.

20:17

Je to cesta do pekel. Možná do Kremlu, ale to vyjde nastejno, komentuje na videu výsledek voleb Miroslav Kalousek:

Kalousek: Tohle je cesta do pekel. Možná do Kremlu, ale to vyjde nastejno

Kalousek: Tohle je cesta do pekel. Možná do Kremlu, ale to vyjde nastejno
2:03
Kalousek: Tohle je cesta do pekel. Možná do Kremlu, ale to vyjde nastejno | Video: Blahoslav Baťa
20:43

Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO v debatě lídrů stran, které se dostaly do Sněmovny, potvrdil, že bude v obsazení orgánů Sněmovny respektovat princip poměrného zastoupení. Neodpověděl na otázku, zda by ODS jako druhá strana ve výsledcích měla mít nárok na post předsedy Sněmovny.

20:14

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek má pocit, že měl do kampaně nastoupit dříve, než se ve skutečnosti stalo. Sociální demokraté podle něj budou muset vést s lidmi permanentní dialog, aby voliči viděli, co pro ně strana dělá. Poznamenal, že sociální demokracie potřebuje změnu, ta musí být ale dostatečně promyšlena a připravena. Přijít by proto měla až na mimořádném sjezdu, řekl novinářům v Lidovém domě po porážce ve sněmovních volbách.

20:14

První místopředseda STAN a středočeský lídr hnutí Vít Rakušan zůstane po vstupu do Sněmovny neuvolněným starostou Kolína. Na funkci krajského náměstka chce ale nejpozději do konce roku rezignovat.

"Do komunálních voleb zůstanu neuvolněným starostou Kolína, to každopádně. Potom uvidíme, jak se dohodneme v rámci našeho místního sdružení," uvedl.

Foto: Ludvík Hradilek
20:00 ikona ODS online

Ve štábu ODS se slaví. Strana skončila ve volbách druhá.

19:55

Bilance těchto voleb? Vyhrála nespokojenost (Nespokojenost), která je mnohdy iracionální, těžko srozumitelná, ale zato silně pocitová, píše komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.

19:50 Ikona KDU-ČSL

Ministr kultury Daniel Herman poslanecký mandát nezískal.

19:47

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) získala ve sněmovních volbách největší počet preferenčních hlasů v kraji, přesně 7000. Přeskočila tak i lídra krajské kandidátky ANO Dana Ťoka.

Ze čtvrtého místa na kandidátce se tak stala i poslankyní.

19:55 ikona ODS online

Do Sněmovny se dostal i matador dolní komory Marek Benda (ODS). A to na poslední chvíli, při sčítání preferenčních hlasů. "Dokonce jsem kamarádům říkal, ať kroužkují Pavla Žáčka, že je to můj spolupracovník a kamarád. Pak mi říkali, že jsem blázen, protože jsem podporoval někoho, kdo mě přeskočil," řekl Aktuálně.cz Benda. Doplnil, že se pokaždé do Sněmovny dostal z nevolitelného místa pomocí voličských kroužků.

19:38

Sociální demokraté by si měli napravit reputaci, myslí si Jan Chvojka, krajský lídr ČSSD a dosavadní ministr bez portfeje. "Pokud jde o procentuální zisky, je to pro ČSSD katastrofa. Něco se se stranou musí stát. Určitě nám prospěje, když budeme toto funkční období v opozici," řekl Chvojka.

19:29

Do sněmovny se dostala Andrea Babišová. S Andrejem Babišem ale mají společnou jen stranickou příslušnost.

19:25 Ikona KDU-ČSL

Současný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se do sněmovny nedostal, přestože byl lídrem pražské kandidátky. Preferenčními hlasy ho předběhl starosta Prahy 7 Jan Čižinský. "Je to vždycky otázka soutěže. Já jsem kolegovi Čižinskému pogratuloval, byl to velmi úspěšný starosta a myslím si, že ta praxe, která se v Praze 7 ukázala jako velmi funkční, může být funkční i na té parlamentní úrovni a je třeba to takto brát," komentoval to Herman.

19:34 ikona ODS online

V počtu preferenčních hlasů porazila předsedu ODS Petra Fialu pražská trojka Václav Klaus mladší. Šéf strany se ale zatím o svůj post neobává a dodává, že v partaji o kroužky nesoupeří.

"Jsem celostátní lídr a odpovídám za celkový výsledek a výsledek na jižní Moravě, kde jsme získali o 70 procent více hlasů než minule. Jsem rád, když kolegové získávají preferenční hlasy, zvlášť v Praze, kde ODS bývala tradičně silná," řekl Fiala.

Slova Klause mladšího, že ODS měla na více procent a že bylo chybou přetahovat se o voliče TOP 09, označuje za "mírně nekolegiální".

"Je tu obrovské množství členů ODS, kteří se dnes radují. Radují se z toho, že ač nám předvídali, že nepřežijeme, že už tady nebudeme, tak jsme dnes druhá nejsilnější strana," dodal šéf ODS. 

19:24

Karel Schwarzenberg se nakonec do sněmovny dostal. Z výsledku voleb ale radost nemá, poslechněte si jeho vyjádření:

Schwarzenberg: Zamyslete se, jaké strany jsou teď ve Sněmovně. Pánbůh nám pomáhej

Schwarzenberg: Dělá mi starosti koho si místo nás v republice zvolili
1:15
Schwarzenberg: Dělá mi starosti, koho si místo nás v republice zvolili | Video: Blahoslav Baťa
19:22

"Děkuji celému našemu týmu a Andreji Babišovi. On to odmakal a my jsme mu vůbec nestačili," chválil Babiše první místopředseda Jaroslav Faltýnek. Babiš při děkovačce pozval na pódium i hlavního marketingového poradce Marka Prchala.

19:15

"Budeme jednat se všemi stranami, které se dostaly do sněmovny. A pak uvidíme," řekl Babiš na dotaz Aktuálně.cz, s kým bude chtít jít do vlády. "Padesát procent země mě podporuje na místo premiéra, a pokud to některé strany odmítají, tak nám to asi řeknou na jednání," doplnil šéf ANO. Na přímý dotaz, zda je připraven nebýt premiérem, opáčil, že nebude vyjednávat přes média.

19:12

Lubomír Zaorálek ani Milan Chovanec zatím nerezignovali.

19:11

Reakce šéfa STAN Petra Gazdíka.

19:09

"Bylo by dobré mít stabilní vládu, která bojuje za naše zájmy," řekl Babiš. Jednat chce se všemi stranami, které se dostaly do sněmovny. Doufá, že změní rétoriku. "Pokud nás pan prezident pověří sestavením vlády, uděláme vládu, která bude jeden tým," řekl Babiš. "Ta neuvěřitelná masáž a dezinformační kampaň ještě ve čtvrtek večer byla brutální," doplnil ještě.

19:05

"Skoro jeden a půl milionu voličů jsme nečekali. Určitě nejsme ohrožením demokracie, myslím, že jsme si to skutečně odpracovali, chodili jsme mezi lidi, měli jsme možnost s nimi mluvit a tam, kde jsme s nimi mohli mluvit, jsme je přesvědčili," řekl Babiš. Uvedl též, že ANO je proevropská strana.

19:04

Babiš dle vlastních slov nechápe, proč o něm někdo říká, že chce dělat ústavní změny. Ve své knize O čem sním, když náhodou spím, přitom navrhuje zredukovat Poslaneckou sněmovnu na 101 poslanců a Senát rozpustit úplně.

19:02

Členové ČSSD chtějí rezignaci vedení strany.

19:01

"Jsme skutečně nadšeni, strašně moc vám děkujeme," vzkázal Andrej Babiš voličům. "Dali jste nám důvěru, i když na nás běží dva roky masivní dezinformační kampaň, různé lži, já jsem rád, že jste tomu neuvěřili, že jste nám dali důvěru, abychom zkusili sestavit vládu pod vedením hnutí ANO."

18:57 ikona ODS online

Předseda ODS Petr Fiala se neobává růstu vlivu Václava Klause mladšího, který získal jeden z největších počtů preferenčních hlasů v republice. 

"Blahopřeji mu," řekl.

18:55

Podle youtubera Karla Kováře alias Kovyho neexistuje omluva pro ty, kteří nešli k volbám.

18:54 ikona ODS online

Dosavadní předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se raduje, že strana získala o 50 procent více hlasů než v minulých volbách.

Námitku, že oproti roku 2006 jde zhruba o třetinový zisk, považuje Stanjura za škarohlídský pohled.

Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura | Foto: Vojtěch Marek
18:53

Jak dopadly volby v malých obcích, které portál Aktuálně.cz navštívil před hlasováním? Ve všech čtyřech vyhrálo hnutí ANO, ve třech z toho drtivě.

 • Ve slezské baště TOP 09, Bolaticích (reportáž najdete zde), mělo ANO 37 %, druhá TOP 09 starosty Herberta Pavery 18 procent.
 • V Ralsku, obci vzniknuvší z bývalého vojenského prostoru (reportáž najdete zde), získalo ANO 29 % a dosud vždy vítězní komunisté 25 %.
 • V Olbramovicích, obci na dohled od Čapího hnízda (reportáž najdete zde), činilo skóre ANO 43 %, druhá KSČM měla 9 %.
 • V Číhošti, místě, kde kázal komunisty umučený farář Josef Toufar (reportáž najdete zde), mělo ANO 29 %, KSČM 14 %.
18:49

Komunisti si k výsledku 7,78 procenta dávají dort. 

18:48 ikona ODS online

Václav Klaus mladší s výsledkem voleb není úplně spokojený. A to i přesto, že získal téměř nejvíce preferenčních hlasů.

Klaus mladší dostal po Babišovi nejvíc preferenčních hlasů. Na šampaňské to není, říká

Václav Klaus ml.: Na šampaňské to podle mě není
0:48
Klaus mladší dostal po Babišovi nejvíc preferenčních hlasů. Na šampaňské to není, říká | Video: František Grossmann
18:47

Svobodné výsledek 1,56 procenta nepotěšil.

18:44

"Výsledek podrobíme analýze a vyvodíme důsledky. Personální i programové," řekl Filip k možné změně vedení.

18:47

Účast v letošních parlamentních volbách: 60,81 procenta.

18:41

Kolik mandátů získaly jednotlivé strany?

18:38 ikona ODS online

"Asi si budete muset zvyknout, že dělám poctivou politiku. Co jsem řekl před volbami, platí," prohlásil Fiala s tím, že pro ODS je nepředstavitelná koalice s extremisty a komunisty.

Volby 2017 - ODS - Předseda strany Petr Fiala se zástupci médií
Volby 2017 - ODS - Předseda strany Petr Fiala se zástupci médií | Foto: Libor Fojtík
18:37 ikona ODS online

Předseda ODS očekává období experimentů.

18:36 ikona ODS online

Předseda ODS Petr Fiala řekl, že nechce vládnout s Babišovým hnutím ANO. "S extremisty a samozřejmě s komunisty si žádnou koalici představit nedokážeme," vyloučil také spolupráci s KSČM a SPD.

18:33

Lubomír Zaorálek podle výsledků titán není.

18:31

Jaké bude složení nové sněmovny? Ještě se to může změnit, ale už jen minimálně.

 • ANO má nyní 78 poslanců, ODS 25, obě strany by tedy složily dvoučlennou koalici 103 hlasů. Je to jediná možná dvoukoalice.
 • Piráti i SPD mají 22 hlasů, obě strany by tedy teoreticky mohly skrze nové poslance nominovat vlastního prezidentského kandidáta, k tomu je třeba dvacítka poslanců.
 • Klub sociální demokracie se zmenší z 50 na 15 poslanců, stejně zákonodárců nyní má KSČM.
 • KDU-ČSL má deset poslanců, TOP 09 sedm a STAN šest.
18:30

Andreje Babiše vítal při příjezdu do štábu ANO potlesk.

18:26
 • Sečteno je 99,5 % okrsků, na procentuálních ziscích se už mnoho nezmění.
 • Volby suverénně vyhrálo hnutí ANO s 29,7 %.
 • Druhá ODS získala 11,3 %, třetí jsou Piráti s 10,8 %.
 • Na čtvrté místo klesla SPD s 10,7 %.
 • Historický neúspěch zažívají komunisté (7,8 %) a zejména ČSSD (7,3 %). Vedení sociální demokracie nicméně neodstoupilo.
 • Do sněmovny se ještě dostala TOP 09 a STAN (obě 5,2 %) - pro první z těchto stran je výsledek zklamáním, pro druhou spíše úspěchem.
18:20

Video: Europoslanec považuje výsledek za neúspěch, rozhodl se ale do strany vstoupit.

Jiří Pospíšil bere 5 procent pro TOP 09 jako neúspěch. Přesto do strany vstoupí

Jiří Pospíšil bere 5 procent pro TOP 09 jako neúspěch. Přesto hodlá do strany vstoupit
1:09
Jiří Pospíšil bere 5 procent pro TOP 09 jako neúspěch. Přesto do strany vstoupí | Video: Blahoslav Baťa
18:20 Ikona KDU-ČSL

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek poděkoval voličům, že KDU-ČSL opět dostali do sněmovny.

"Někdy je složitější obhájit situaci. Je to jako u rokerů, vydat první elpíčko je to jednodušší, než když mají vydat to druhé." S výsledky prý nemůžou být spokojeni, protože zvítězily protestní a antisystémové strany.

"Ztratili jsme sice nejméně z tradičních demokratických stran, nicméně pro nás to určitě úspěch není. Nyní je na tahu ANO jako vítěz voleb, ale platí pro nás pořád stejné podmínky, které jsme avizovali: nebudeme ve vládě, v které bude obviněný nebo trestně stíhaný člověk," uvedl Bělobrádek.

18:19

"Mám obří radost, poslední dobou jsem propadal skepsi," říká ministr spravedlnosti Robert Pelikán s tím, že hádal 25 % hlasů.

Úspěch Strany přímé demokracie Tomia Okamury je podle Pelikána ale alarmující. "Úspěch SPD je pro mě smutný, když se podíváte na obsah jejich programu. A navíc když se podíváte na samotného jejich předsedu Tomia Okamuru, který se neobtěžuje zkoumáním toho, zda je pravda to, co říká. A nemá žádnou představu toho, co by chtěl prosazovat. Bojím se i nahnědlosti jeho politiky a pro mě je to nepřijatelný partner," říká ministr spravedlnosti a dodává, že je potřeba přemýšlet nad tím, proč se lidé přidali k takovéto "chiméře".

Pelikán nyní čeká, že se večer sejde předsednictvo strany a řekne si, která ministerstva pro hnutí ANO budou prioritou.

18:17

Nezbývá než výsledek respektovat, říká Jan Farský z hnutí STAN.

18:18

S velkou pozorností sledují světové tiskové agentury výsledky parlamentních voleb v České republice. Francouzská AFP o jasném vítězství hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše píše jako o vzestupu českého Donalda Trumpa.

Agentura Reuters sídlící v Londýně se zase pozastavuje nad neschopností dosud vládní sociálnědemokratické ČSSD zúročit ve volbách nynější hospodářskou prosperitu země. Americká AP uvedla, že výsledek znamená ránu pro tradiční politické strany.

18:14

Podle čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga zachránila stranu Praha.

18:13

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš poděkoval voličům.

V prvé řadě děkuji všem, kteří k volbám přišli a dali tím najevo, že jim osud této země není lhostejný. Važme si toho, že můžeme ve svobodných volbách vyjádřit svůj názor. Jde na první pohled o největší změnu od roku 1989. Zdá se, že pro nejbližší období skončilo tradiční střídání vlád pravice a levice. Tento výsledek ale nesmí vést ke změně základních hodnot a orientace naší země. Proto si přeji, aby teď všichni zúčastnění postupovali v duchu Ústavy a ve prospěch občanů této země.

Zveřejnil(a) Jiří Drahoš dne 21. Říjen 2017
18:14

Andrej Babiš dorazil do sídla ANO na Chodově. Když vystoupil z limuzíny, obklopili ho novináři, které vytlačovali Babišovi bodyguardi. Šéf vítězného ANO téměř nic neřekl, v nejbližších minutách vystoupí na tiskové konferenci.

Foto: Lukáš Bíba
18:11

Piráti získali dvakrát více hlasů než TOP 09.

18:08

Mezi poražené voleb patří i komunisté. Poslechněte si vyjádření předsedy Vojtěcha Filipa:

Předseda KSČM Filip: Občany otrávila kampaň osobních útoků

Vojtěch Filip
0:37
Vojtěch Filip: Občany otrávila kampaň osobních útoků | Video: František Grossmann
18:08

Andrej Babiš je na cestě na Chodov, míří do volebního štábu hnutí ANO.

18:06

Video: Dlouho nebylo jasné, zda se TOP 09 dostane do sněmovny. Když překročila pětiprocentní hranici, vyvolalo to bouřlivý jásot.

Výkřiky a radost. Členové TOP09 jásají, dostali se do Sněmovny

V TOP 09 jásají, dostali se před hranici 5 procent
0:23
V TOP 09 jásají, dostali se přes hranici 5 procent | Video: Blahoslav Baťa
17:57

Šéf frakce ALDE v Evropském parlamentu, jehož je ANO členem, gratuluje Andreji Babišovi.

17:55

V ČSSD to na oslavu nevypadá.

17:54

V Praze se za KSČM dostane do sněmovny jen jeden z dvojice Marta Semelová a Jiří Dolejš. Strana bude mít zřejmě jen jedno místo a je nyní otázka, zda lídryni kandidátky Semelovou přeskočí na preferenční hlasy dvojka Dolejš.

18:11

Volby jsou i byznys. Podívejte se, na kolik peněz si strany za volební zisk přijdou.

17:53

Miroslav Kalousek bude bojovat s Andrejem Babišem ve sněmovně.

17:52 ikona ODS online

Ve sněmovně končí stálice ODS Marek Benda, který v minulých volbách přeskákal do parlamentu z desátého místa. Letos jej strana postavila na osmé místo a dostal pátý největší počet preferenčních hlasů. Pražská ODS bude ale mít v parlamentu zřejmě jen 4 místa, i když v metropoli získá přes 16 procent hlasů. A není vyloučeno, že se na preferenční hlasy dostane historik Pavel Žáček, který kandidoval na 17. místě.

17:51

Někteří dali hnutí ANO svůj názor jasně najevo.

17:50 Ikona KDU-ČSL

Neradují se ani lidovci.

17:49

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek boj s Andrejem Babišem nevzdává.

17:48

Piráti jsou nyní třetí, předstihli SPD.

17:45

V letošních sněmovních volbách získalo poslance devět stran. Je to rekordní počet od vzniku samostatné ČR. Poslance získali hnutí ANO 2011, ODS, SPD Tomia Okamury, Piráti, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí a také TOP 09.

17:45 ikona ODS online

Rekordman v preferenčních hlasech Václav Klaus mladší při příchodu do štábu ODS poděkoval voličům.

"Je to pro mě zadostiučinění a myslím, že je to jasný signál, že voliči ODS chtějí, aby takovéto hlasy na pravici zaznívaly a převažovaly," řekl a dodal, že řešit jeho případnou kandidaturu na předsedu strany je předčasné. "Případně to oznámím," uvedl.  

K výsledkům uvedl, že ODS míří do opozice. "Všichni tu hrozně jásají. Já myslím, že na to, že vládla nejhorší vláda v historii České republiky a my jsme poskočili s osmi procent na jedenáct, tak to světoborná sláva není," řekl a dodal, že strana podle něj měla "možnost a sílu sáhnout si třeba na 17 procent". "Ale strategii cílit na voliče TOP 09, kteří stejně utekli k Pirátům, nebyla moc úspěšná," podotkl.

17:44 Nové logo Zelených.

Předseda zelených Matěj Stropnický při své rezignaci řekl, že nebyl spokojen s kampaní. Je ale přesvědčen, že strana dosáhne 1,5 procenta, takže strana dostane podporu od státu. Ani to ale po sečtení 98 procent okrsků nevypadá pravděpodobně.

Předseda zelených Matěj Stropnický oznamuje rezignaci.
Předseda zelených Matěj Stropnický oznamuje rezignaci. | Foto: Adam Hecl
17:41

Hnutí ANO zvítězilo ve všech krajích.

17:42

Většinovou dvoučlennou koalici by nyní (sečteno 96,3 % okrsků) ANO mohlo utvořit s ODS (103 hlasů) a SPD (102 hlasů).

17:38

Volební lídr Starostů a nezávislých Jan Farský se stane poslancem.

17:36

Ve volebním štábu ANO se čeká na příjezd šéfa hnutí a vítěze voleb Andreje Babiše.

17:35

Feri nás zachránil, skandovali ve volebním štábu TOP 09.

17:35

ČSSD chystá na jaře mimořádný sjezd. "Jsme připraveni obhájit pozici před našimi členy, debatovat s nimi a nastolit restart," řekl předseda Milan Chovanec. Strana utrpěla výsledkem 7,3 % naprostý debakl, v samostatné historii ČR je to výrazně nejhorší výsledek. "Nechci, aby kdokoliv dneska vyvozoval osobní odpovědnost, není k tomu žádný důvod," uvedl ale Chovanec.

17:33

V TOP 09 zavládla radost.

17:32 Ikona KDU-ČSL

Video: Lidovci se asi budou muset připravit na opoziční roli. Poslechněte si vyjádření předsedy Pavla Bělobrádka:

Bělobrádek: Zatím to na naši vládní účast nevypadá, připravujeme se do opozice

Bělobrádek: Zatím to na naši vládní účast nevypadá
0:38
Bělobrádek: Zatím to na naši vládní účast nevypadá, připravujeme se do opozice | Video: Zdeněk Bašus
17:31

Dominik Feri se zřejmě stane nejmladším poslancem v české historii.

17:30 Nové logo Zelených.

Zelení si musí hledat nového lídra poté, co předseda Matěj Stropnický odstoupil. Poslechněte si vyjádření místopředsedy Michala Berga:

Místopředseda Zelených Berg: Budeme hledat nového lídra

Je pravděpodobné, že při neúspěchu budeme hledat nového vůdce strany. Uvedl Michal Berg za Zelené
1:32
Je pravděpodobné, že při neúspěchu budeme hledat nového vůdce strany. Uvedl Michal Berg za Zelené | Video: Blahoslav Baťa
17:30

Podle vysoce postaveného člena ANO se zatím nemluvilo o tom, jaká ministerstva bude Babišovo hnutí chtít pro sebe získat. Částečně se však mluvilo o ministerstvu vnitra, které má pod sebou policii.

Hnutí ANO však neví, koho by do čela klíčového resortu posadilo. Padlo však jméno ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna. Existuje ale i možnost, že v případě, kdyby ANO složilo koalici znovu s ČSSD, mohli by si ministerstvo vnitra sociální demokraté nechat. "Ale jedině bez Milana Chovance," řekl Aktuálně.cz vysoce postavený člen hnutí ANO.

17:27 ikona ODS online

Podle Václava Klause mladšího není 11 procent příliš dobrý výsledek pro ODS.

17:25

Volební štáb TOP 09 ovládla radost.

17:26 ikona ODS online

"Myslím, že s námi se nikdo o vládě bavit nebude," řekl HN a Aktuálně.cz Václav Klaus mladší při příchodu do štábu. Dodal, že on sám výsledek nad 10 procent za až tak velký úspěch nepovažuje.

17:32

ANO, SPD a KSČM podle průběžných výsledků po sečtení 96,3 % okrsků už nemají ústavní většinu ve sněmovně. Babišovo hnutí má 81 poslanců, SPD 22, KSČM 16. Celkem 119.

17:23

TOP 09 překročila pětiprocentní hranici.

17:22

Ještě to ověříme, ale toto je zřejmě nejdramatičtější finiš v dějinách českého volebního sčítání. TOP 09 po sečtení 96,6 % okrsků poskočila na 5 % hlasů a postoupila do Poslanecké sněmovny.

17:17

Těsný boj o sněmovnu. TOP 09 má v současnosti 4,97 % hlasů, zbývá sečíst poslední okrsky. Strana má pořád šanci se do dolní komory dostat.

17:16 Nové logo Zelených.

Šéf zelených Matěj Stropnický rezignuje.

17:11 ikona ODS online

Radost ve volebním štábu ODS.

17:10 ikona ODS online

Napětí v ODS vrcholí.

17:08 ikona ODS online

V ODS vládne napětí, po sečtení devíti desetin okrsků přitom strana překročila 11 procent.

17:07

"S trestně obviněným premiérem si nedokážeme představit být ve vládě," řekl předseda SPD Tomio Okamura.

17:05

Do TOP 09 vstupuje Jiří Pospíšil.

17:03

Průběžné výsledky, sečteno 95 % okrsků: ODS se dostala před SPD, KSČM spadla pod osm procent, STAN se do sněmovny dostane, TOP 09 stále drží naději.
ANO (30,2 %), ODS (11,0 %), SPD (10,9 %), Piráti (10,5 %), KSČM (8,0 %), ČSSD (7,4 %), KDU-ČSL (5,8 %), STAN (5,1 %), TOP 09 (4,91 %).

17:02 ikona ODS online

Poslechněte si vyjádření šéfa ODS Petra Fialy:

Předseda ODS: Budeme svádět boj o demokratické hodnoty

Fiala: Budeme svádět boj o demokratické hodnoty
0:40
Fiala: Budeme svádět boj o demokratické hodnoty | Video: Aktuálně.cz
17:01

Největší drama je ve štábu TOP 09. Pomalu stoupá, ale stále jí chybí 12 setin procenta na překročení pětiprocentní hranice do sněmovny. Ještě ovšem zbývá sečíst 5 procent okrsků. Jistotu už asi mají Starostové s 5,12 procenty.

17:00

Tomio Okamura v ČT řekl, že je rád, že myšlenky SPD stran prosazování demokracie našly podporu voličů. Hnutí před pár minutami dalo trestní oznámení na novináře, který se chtěl bez akreditace dostat do volebního štábu. Následně Okamura předal mikrofon zpěváku Aleši Brichtovi, je ve štábu také. Brichta následně zazpíval českou hymnu, lidé z SPD se k němu přidali. "Snad to nezmrvím a zazpívám to správně, jak to mělo bejt," uvedl hymnu Brichta.

16:57

"Když jsem se podíval na první čísla, tak ten nejsilnější pocit bylo zklamání z počtu hlasů a z toho, jak volby dopadly, protože to, co je znepokojivé, je vzestup extremistických stran," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Sociální demokracie podle něj musí dobře vyhodnotit, jaké byly příčiny volebního výsledku a proč narostly tolik hlasy pro extremisty v situaci, kdy se Česku daří.

16:56

Oznámí vedení ČSSD rezignaci?

16:55

Video: Premiér Bohuslav Sobotka netají zklamání nad výsledky ČSSD.

Sobotka k volbám: Nejsilnějším pocitem je zklamání

Bohuslav Sobotka k aktuálním výsledkům voleb
1:29
Sobotka k volbám: Nejsilnějším pocitem je zklamání | Video: Tomáš Cetkovský
16:54

ANO podle krajů: Nejvíce na Ústecku (37,53 %) a Karlovarsku (35,48 %), nejméně Praha (zatím 20,82 %) a jižní Morava (27,59 %).

16:53

Premiérem by měl být Andrej Babiš, míní místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Jeho rozhovor s DVTV si poslechněte na videu:

Doufám, že Babiš bude premiérem. Platí, že s Okamurou a KSČM do vlády nepůjdeme, říká Faltýnek

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek hovoří s novináři ve volebním štábu v Praze, kde zástupci hnutí společně s novináři sledovali 21. října výsledky sněmovníc
ČSSD si umím představit jako partnera, ale bez Bohuslava Sobotky, říká Jaroslav Faltýnek. | Video: DVTV
16:52

"Mám výrazně nejvíce preferenčních hlasů z ODS v celé republice. Podpora Pražanů mě pochopitelně těší," uvedl Václav Klaus mladší, který za ODS v metropoli kandiduje na třetím místě.

16:50

Průběžné výsledky, sečteno 90 % okrsků: ANO (30,4 %), SPD (11,0 %), ODS (10,8 %), Piráti (10,3 %), KSČM (8,1 %), ČSSD (7,5 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,1 %), TOP 09 (4,7 %).

16:48

Volební účast je relativně vysoká. K volbám přišlo zhruba 60 procent voličů.

16:47

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dorazil do volebního štábu strany.

16:45

Video: Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová se vsadila o tele, že její strana získá dvouciferný výsledek. Zdá se, že prohrála.

Místopředsedkyně TOP09 se vsadila o tele, že strana ve volbách získá dvouciferné číslo

Markéta Pekarová Adamová se vsadila o tele, že TOP 09 ve volbách získá dvouciferné číslo
1:15
Markéta Pekarová Adamová se vsadila o tele, že TOP 09 ve volbách získá dvouciferné číslo | Video: Blahoslav Baťa
16:46

Ani Václav Klaus v éře své největší slávy se nevyrovnal úspěchu Andreje Babiše.

16:43

Dominik Feri, který kandiduje za TOP 09 z posledního místa v Praze, je nezvykle vážný.

16:40

Předsednictvo ANO začne povolební vyjednávání hned. "Budeme to řešit, okamžitě a celou noc," řekl Faltýnek s tím, že čeká, až dorazí předseda Andrej Babiš. 

16:39

Realisté hodnotí svůj průběžný výsledek 0,68 procenta. "Je za námi obrovský kus práce, a ačkoliv dnešní výsledek realisticky nemůžeme považovat za úspěch, hledíme s optimismem do budoucna," píší.

16:38

Video: Na svém programu budeme trvat, i když budeme v opozici, říká volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

16:37

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že bude navrhovat zachování stávající koalice, tedy oslovení ČSSD a KDU-ČSL.

16:36 ikona ODS online

"Průběžný výsledek pro mě znamená jednu vynikající věc - ODS překračuje hranici 10 procent a je vlastně jediná z klasických stran, která získává body nahoru. Je to ukázka toho, že pravicová politika v této zemi je vnímána pozitivně," uvedl bývalý pražský primátor a čtyřka za ODS v metropoli Bohuslav Svoboda.

K výsledkům ANO a SPD podotkl, že lidé teď volí nedemokratické strany, ale v průběhu příštích čtyř let si uvědomí, že se mají k demokracii vrátit. "My se vrátíme k číslům, která jsme měli, protože demokracie a svoboda nakonec prostě musí zvítězit," doufá Svoboda.

16:35 Nové logo Zelených.

Je jasné, že zelení se do sněmovny nedostanou. Přesto v jejich štábu panuje dobrá nálada.

16:34

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek hodnotí průběžné výsledky. "Smiřme se s faktem, že žijeme v zemi, kde dva agenti StB a jeden extremista dají dohromady většinu," píše. 

16:33

Voliči se v čase prosperity odvážili experimentovat, píše ve své glose Jan Lipold.

16:32

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš hodnotí průběžné výsledky.

16:31 ikona ODS online

V Praze, kde je zatím sečtena třetina hlasů, se už celkem jasně ukazuje jedna věc - vítězem sběru preferenčních hlasů bude trojka na kandidátce ODS Václav Klaus mladší.

Má jich průběžně víc než Karel Schwarzenberg či Martin Stropnický. Je to zároveň "smutná" zpráva pro jeho stranického kolegu Marka Bendu. Ten býval v minulosti občanskodemokratickým přeborníkem v této disciplíně a do sněmovny, v níž sedí s malými přestávkami od roku 1993, se dostal v letech 2010 i 2013 právě díky kroužkování.

Nyní však zaostává jak za Klausem, tak za Bohuslavem Svobodou, Janou Černochovou i bývalým šéfem Ústavu totalitních režimů Pavlem Žáčkem.

16:30 ikona ODS online

Předsedu ODS uvítal ve štábu bouřlivý potlesk.

16:27

Strana svobodných občanů postupně zesílila na 1,5 %. Sněmovna je pro ně mimo možnosti, nicméně s tímto výsledkem právě postoupili na úroveň, kde získají stokorunu za každý hlas. Naopak Strana práv občanů, zaštítěná prezidentem Milošem Zemanem, může s 0,37 % na státní příspěvek zapomenout.

16:26

"Skvělé by bylo, kdybychom byli druzí," říká Josef Skála (KSČM).

16:23

"Ty volby považuji za mimořádný neúspěch. Za výsledek TOP 09, ať bude jakýkoli, nesu odpovědnost já," říká v prvním vyjádření Miroslav Kalousek. Poslechněte si jej na videu:

Miroslav Kalousek: Mám obavu z budoucnosti. Za výsledek TOP09 nesu odpovědnost já

Volby pokládám za mimořádný neúspěch, mám obavu z budoucnosti. Miroslav Kalousek se vyjádřil k volbám
1:15
Miroslav Kalousek: Mám obavu z budoucnosti. Za výsledek TOP09 nesu odpovědnost já | Video: Blahoslav Baťa
16:23

"Když jsem se podíval na ta první čísla, tak ten pocit byl zklamání," řekl premiér Bohuslav Sobotka k průběžným výsledkům. Zároveň Sobotka zmínil, že je znepokojivý vzestup extremistických stran. 

16:22

Průběžné výsledky, sečteno 80 % okrsků: ANO (30,7 %), SPD (11,2 %), ODS (10,6 %), Piráti (10,1 %), KSČM (8,3 %), ČSSD (7,6 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,03 %), TOP 09 (4,5 %).

16:20

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek pokračování dosavadní koalice s ČSSD a KDU-ČSL nezavrhuje.

16:20

Ve štábu TOP 09 začíná přibývat vážných pohledů. Po sečtení 75 procent hlasů strana stále nepřesáhla sněmovní hranici. Že by se po osmi letech od svého založení partaj do dolní komory nedostala, ale zatím stále nikdo v sále nepřipouští.

Čeká se na sečtení pro stranu klíčových krajů - Prahy a středních Čech. Po nich bude nejspíš definitivně jasno. 

Šéf strany Miroslav Kalousek dorazil do štábu krátce před třetí hodinou v dobré náladě. Už po hodině jsou ale v jeho tváři patrné obavy. A připouští spoluzodpovědnost za možná historický propadák strany.

"Je údělem šéfa nést největší zodpovědnost," řekl na dotaz Aktuálně.cz. O tom, jestli jako předseda strany skončí, se rozhodne ještě dnes večer.

"U nás je to jednoduché, celorepublikový sněm máme v listopadu. Jestli se budu znovu ucházet o předsednický post, rozhodnou výsledky voleb," připouští. 

16:20

Možná koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL by měla 107 hlasů.

16:20 Ikona KDU-ČSL

Ve volebním štábu KDU-ČSL se sledují nejen vlastní výsledky, ale i výsledky hnutí STAN, s kterým měli lidovci původně tvořit koalici, nakonec se ale rozešli. Na tabletu si vyhledává výsledky v jednotlivých krajích i ministr zemědělství Marian Jurečka. "Teď budou dobíhat velké okrsky z měst, ukáže se, jak se to promítne. Bude klíčové, jestli STAN získá nad pět procent, protože to bude mít význam při přepočtení mandátů v jednotlivých krajích. Ale spíš mám obavu, že ve velkých městech se bude pozice STAN oslabovat a pozice TOP 09 může narůstat," míní Jurečka. On sám považuje rozchod se STAN za chybu.

16:20

Andrej Babiš ve středních Čechách právě překročil hranici 30 tisíc preferenčních hlasů - po sečtení 74,8 procenta okrsků jich má 30 458. S odstupem druhá je hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) s 8987 a těsně pod osmi tisíci je třetí Tomio Okamura.

16:17

Po sečtení 30 procent okrsků v Praze získal zatím největší počet preferenčních hlasů Václav Klaus mladší (ODS, 5348 hlasů) před Karlem Schwarzenbergem (TOP 09, 4733). Schwarzenbergovi to ale nemusí být nic platné, protože TOP 09 je zatím výrazně pod pětiprocentním prahem vstupu do sněmovny.

16:16 ikona ODS online

Reportérka Aktuálně.cz dělá rozhovor s bývalým primátorem Svobodou.

16:15

Místopředseda KSČM Pavel Kováčik nepovažuje prozatímní výsledek KSČM za dobrý, pokládá ho za Pyrrhovo vítězství. Nevyloučil ani nevyvrátil možnost, že by KSČM podporovala menšinovou vládu hnutí ANO.

Kováčik také naznačil, že jiné strany mohly těžit z kauzy těžby lithia v Krušných horách, o které jednala sněmovna na popud komunistů v předvolebním týdnu. "Smetanu slízl někdo jiný," řekl.

16:15

Na výsledky reaguje europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

16:12

K Pirátům přišel opravdový pirát. 

16:09

Průběžné výsledky, sečteno 70 % okrsků: ANO (30,9 %), SPD (11,2 %), ODS (10,4 %), Piráti (9,9 %), KSČM (8,4 %), ČSSD (7,6 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,02 %), TOP 09 (4,3 %).

16:05

Do volebního štábu hnutí ANO dorazil Martin Stropnický.

16:05

Hnutí ANO vyhraje volby ještě s větším odstupem, než předpovídaly předvolební průzkumy.

16:04

Novináři ve volebním štábu hnutí ANO.

16:06

Piráti už nemusí pochybovat o tom, že se dostanou do sněmovny. Pusťte si video s vyjádřením pražského lídra Jakuba Michálka:

16:03

Poté, co ČSÚ zveřejnil průběžné volební výsledky a komunisté se objevili na pátém místě za Piráty, se nálada změnila. Špičky strany odešly do ústraní a novináři, kteří chtějí udělat nějaký rozhovor, musí čekat. Předseda KSČM Vojtěch Filip zatím do sídla strany nedorazil. Podle informací by měl přijet kolem 16. hodiny.

16:02

Zklamání bývalého volebního manažera ČSSD. Strana nemá podle průběžných výsledků ani 8 procent.

16:01

ČSSD zatím nepovede vyjednávání o vládě, s osmi procenty by to bylo podle Milana Chovance úsměvné. Počítá s rolí v opozici a mimořádným sjezdem strany.

16:00 ikona ODS online

"Asi se něco stalo," řekla pražská lídryně ODS Jana Černochová, když se z hlavní místnosti štábu ozval bouřlivý potlesk. A skutečně. Strana právě překročila 10 procent.

Jen pár minut předtím, ale Černochová přiznala, že výsledek kolem deseti procent není tak vysoký, v jaký doufala. Bývaly doby, kdy občanští demokraté útočili na zisky třetiny všech hlasů. 

Poslankyni také mrzí propad TOP 09. "Byla to strana, s níž jsme čtyři roky stáli v Poslanecké sněmovně tak říkajíc na opozičních barikádách. Pokud jejich voliči dali přednost Starostům, tomu bych ještě rozuměla. Ale obávám se, že část jejich voličů přešla k Pirátům, o kterých vlastně vůbec nevíme, co ve sněmovně budou dělat, koho budou zastupovat a jakým způsobem," řekla starostka Prahy 2.

15:57

Volební výsledky mohou otřást křesly předsedů stran a volebních lídrů.

15:56

Volební lídr hnutí Starostové a nezávislí Jan Farský považuje průběžné výsledky voleb za trochu děsivé. Novinářům to řekl po příchodu do pražského volebního štábu strany. Podle něj nebude záviset ani tak na výsledcích jednotlivých stran, ale na tom, jestli demokratické strany budou mít dohromady ve Sněmovně většinu.

Farský řekl, že hrozí to, že se spojí strana jednoho muže a jedné ideologie s obchodníkem se strachem. "Doufám, že tak hrozné to po součtu všech hlasů nebude," uvedl. Ohledně STAN podle něj platí to, že si hranici úspěchu stanovili na sedmi procentech. V průběžných výsledcích se aktuálně strana pohybuje těsně pod hranicí pěti procent.

15:56

Průběžné výsledky, sečteno 60 % okrsků: ANO (31,1 %), SPD (11,4 %), ODS (10,2 %), piráti (9,8 %), KSČM (8,6 %), ČSSD (7,7 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,0 %, po krátkém poklesu těsně pod pět procent jsou zase těsně nad ní), TOP 09 (4,2 %).

15:55

Členové hnutí ANO mají důvod k radosti.

15:54

Ještě není sečteno a u pirátů už se jásá.

15:52

Novináři čekají na špičky ČSSD.

15:51 ikona ODS online

Radost ve volebním štábu ODS. Strana právě překročila hranici deseti procent.

15:50

Agentura Median aktualizovala predikci konečných výsledků (k času 15:46):

 • ANO: 29,8 %
 • ODS: 11,5 %
 • Piráti: 10,4 %
 • SPD: 9,9 %
 • KSČM: 8 %
 • ČSSD: 7,2 %
 • STAN: 6,3 %
 • KDU-ČSL: 5,8 %
 • TOP 09: 4,5 %
Foto: Median
15:48

Průběžné výsledky, sečteno 50 % okrsků: ANO (31,4 %), SPD (11,5 %), ODS (10,0 %), piráti (9,7 %), KSČM (8,7 %), ČSSD (7,8 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,0 %), TOP 09 (4,0 %).

15:47

V KSČM panuje dobrá nálada.

15:45

Hnutí ANO Andreje Babiše by podle průběžných výsledků získalo 81 mandátů.

15:44

Europoslanec Pavel Telička, který opustil hnutí ANO, čeká na výsledky.

15:44 Ikona KDU-ČSL

Lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek zatím z výsledků není nadšený. Po sečtení 40 okrsků mají 5,86 procent.

"Ta čísla nejsou taková jaká jsme očekávali, uvidíme, jak dopadne celý výsledek. Posledních sedm let byl lepší výsledek než ve volbách předcházejících, zatím to tak nevypadá, byl bych rád, kdyby to bylo přes šest procent, uvidíme. Jsme připraveni i na opozici," řekl Bělobrádek. 

15:43

"Je velmi pravděpodobné, že se voliči rozhodli, že nesystémové strany ANO, SPD a KSČM budou mít více než 50 procent. To je důvod k obavám bez ohledu na to, jaký bude výsledek TOP 09," řekl Miroslav Kalousek.

Volby 2017 - Volební štáb TOP 09 - Předseda Miroslav Kalousek sleduje volební statistiky
Volby 2017 - Volební štáb TOP 09 - Předseda Miroslav Kalousek sleduje volební statistiky | Foto: Václav Vašků
15:42

Pravý blok nezmara voleb Petra Cibulky zatím získal 13 hlasů, což nestačí ani na jednu desetinu procenta. O osm hlasů úspěšnější je Společnost proti výstavbě v Prokopském údolí. Realisté Petra Robejška jsou také v poli poražených, s 0,65 % nedosáhnou ani na příspěvek za hlasy, který začíná na 1,5 %. Strana práv občanů, kterou podpořil prezident Miloš Zeman, získala 0,4 %.

15:41

"Tipovali jsme výsledek kolem 10 %, teď se to vyplňuje," říká Jakub Michálek.

15:40

Pokud by lidovci kandidovali ve volební koalici spolu se STAN, podle průběžných výsledků by skončili ve volbách druzí.

15:39

Průběžné výsledky, sečteno 40 % okrsků: ANO (31,6 %), SPD (11,5 %), ODS (9,8 %), piráti (9,6 %), KSČM (8,9 %), ČSSD (7,8 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,0 %), TOP 09 (3,9 %). Dál už je velká mezera. Bez šance jsou Svobodní (1,4 %), zelení (1,3 %) i Rozumní (0,8).

15:34

Piráti podle průběžných výsledků nad očekávání uspěli v Praze. Zatím mají přes 18 procent hlasů, předstihlo je jen hnutí ANO s téměř 20 procenty.

15:32

Dvojice Hamáček - Dientsbier.

15:32

Výpadek webu volby.cz je podle ČSÚ způsoben technickými problémy. "Rozhodně vylučuji, že by šlo o nějaký útok," řekla Aktuálně.cz mluvčí.

15:31

Reportér Aktuálně.cz a Hospodářských novin se do štábu SPD nedostal.

Opusťte náš štáb. SPD vyhodilo kameramana z volebního štábu

SPD nepustilo kameramana Economie do volebního štábu
1:01
Opusťte náš štáb. SPD nepustilo kameramana Aktuálně.cz do volebního štábu | Video: Tomáš Cetkovský
15:28

Podle průběžných výsledků by se TOP 09 do sněmovny nedostala.

15:26

Průběžné výsledky, sečteno 30 % okrsků: ANO (31,7 %), SPD (11,6 %), ODS (9,6 %), piráti (9,4 %), KSČM (9,1 %), ČSSD (7,8 %), KDU-ČSL (5,9 %), STAN (5,1 %), TOP 09 (3,8 %).

15:25 Ikona KDU-ČSL

Občerstvení ve volebním štábu lidovců.

15:24 ikona ODS online

ODS nebude spolupracovat s komunisty a Andrejem Babišem, slibuje místopředseda Martin Kupka.

15:23

Hnutí ANO, KSČM a SPD Tomia Okamury mají podle průběžných výsledků ve Sněmovně ústavní většinu.

15:22

Po sečtení patnácti procent hlasů má hnutí ANO skoro 32 % hlasů. Už dva ministři ANO před novináři řekli, že si nepřejí pokračovat v nové vládě s KDU-ČSL. Podle ministra dopravy Dana Ťoka nedodržovali slovo. "Lidovci se nevládlo úplně jednoduše. Slova, která slibovali, nakonec mnohdy nesplnili. Vždycky jsme se mohli spolehnout na jejich zcela jednoznačné "možná"," řekl Ťok.

Ministr dopravy by jako první oslovil stranu, která má největší koaliční potenciál. Konkrétní být ale nechtěl. "Chtěl bych, aby ve vládě bylo co nejméně stran."

Velmi podobně reagovala i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. "Umím si představit za sebe koalici ANO a Sociálních demokratů. Nikoli ale s KDU-ČSL," řekl ministryně.

Podle předběžných výsledků má ČSSD necelých 8% hlasů a KDU-ČSL 6,2%.

15:23

Starostové bojují o vstup do sněmovny.

15:18

Slogan TOP 09 #neuhneme si můžete nalepit jako tetovačku.

15:19

Průběžné výsledky, sečteno 20 % okrsků: ANO (31,6 %), SPD (11,6 %), KSČM (9,4 %), ODS (9,4 %), piráti (9,3 %), ČSSD (7,9 %), KDU-ČSL (6,1 %), STAN (5,2 %), TOP 09 (3,6 %).

15:17 ikona ODS online

Místopředseda strany a radní Středočeského kraje Martin Kupka by dvouciferný výsledek považoval za velký úspěch. "Pro nás je důležité, aby bylo vidět, že občanští demokraté v důvěře veřejnosti rostou," řekl.

Kupka kvůli svému angažmá ve středních Čechách kandiduje na 31. místě. To, že by ho voliči "vykroužkovali" do sněmovny a on se musel rozhodovat mezi dvěma funkcemi, považuje za nepravděpodobné.

"Já jsem dokonce na zadní straně volebního lístku. Pravděpodobnost, že bych přeskákal do sněmovny, není velká," dodal.

Martin Kupka: Velký úspěch by byla dvouciferný výsledek
Martin Kupka: Velký úspěch by byla dvouciferný výsledek | Foto: Economia
15:13

"Je to vážné," komentuje šéf sněmovny Jan Hamáček první výsledky ČSSD, které se pohybují pod osmi procenty.

15:13

Podle ministra dopravy Dana Ťoka vypadají předběžné výsledky slibně.

15:12

Volební predikce agentury Median: Volby vyhraje ANO s 29,1 %. Druhá bude ODS s 11 procenty, piráti získají 10,6 %, SPD 10,4 %, KSČM rovných osm procent, ČSSD 7,4 %, STAN 7,0 %, KDU-ČSL 5,9 %. TOP 09 by se nedostala do Sněmovny, predikce jí přisuzuje 4,2 %, zeleným pak 1,6 %.

Foto: Median
15:09

"Začínám mít strach, že nás čeká fragmentace politického spektra, že se do sněmovny dostane možná devět stran. Bude tedy extrémně složité něco dojednat," řekl poslanec ANO Radek Vondráček s tím, že volební kampaň byla podle něj negativní.

"Náš výsledek mě těší, tolik jsem nečekal." řekl, když koukal na průběžné výsledky, kde mělo ANO přes 30 procent. 

15:05 Ikona KDU-ČSL

Pražský lídr KDU-ČSL a ministr kultury Daniel Herman by považoval za úspěch, kdyby lidovci získali ve volbách přes sedm procent hlasů.

Věří, že se toho podaří dosáhnout. V minulých volbách získala strana 6,7 procenta hlasů. Herman novinářům v lidoveckém volebním štábu také řekl, že věří, že se po volbách podaří sestavit stabilní vládu.

15:03

Sečteno je 10,6 % okrsků. Pořadí je následující: ANO (31,8 %), SPD (11,5 %), KSČM (9,9 %), piráti (9,0 %), ODS (9,0 %), ČSSD (7,9 %), KDU-ČSL (6,3 %), STAN (5,4 %), TOP 09 (3,4 %).

15:00 ikona ODS online

"V naši kampani jsme dlouhodobě varovali, že hrozí vláda hnutí ANO s podporou SPD nebo komunistů," komentovala první výsledky místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija

15:00

Jestli je za výpadkem webu volby.cz hackerský útok, nebo přetížení serveru, zatím není jasné. "Sledujeme to, víme o tom, jsme ve střehu a jsme ve spojení i se statistickým úřadem," upřesnil mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.

14:58

Předseda TOP 09 čeká na volební výsledky.

14:57

"Při nejmenším bychom měli překonat hranici 10 procent," říká ministryně Michaela Marksová.

14:53

V deseti krajích už sečetli alespoň jeden okrsek. Nula sečtených okrsků zatím svítí u Prahy, Zlínského, Ústeckého a Karlovarského kraje.

14:52

Záložní web Českého statistického úřadu: Po 5 % sečtených okrsků je pořadí následující: ANO (31,7 %), SPD (11,5 %), KSČM (10,1 %), piráti (9,0 %) ODS (8,6 %), ČSSD (7,9 %), KDU-ČSL (6,6 %), STAN (5,5 %), TOP 09 (3,3 %).

14:51

Web Českého statistického úřadu s daty ze sčítání nefunguje. Zpracovávání výsledků ale běží normálně.

14:48

Web Českého statistického úřadu s daty ze sčítání nefunguje. "V tuto chvíli řešíme krátkodobý výpadek na straně externího dodavatele. Médiím dodáváme data alternativní cestou," řekla Aktuálně.cz mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová. Bližší podrobnosti zatím neznala.

14:42

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová věří ve volební úspěch.

14:41

"Nelze čelit extrémistům tím, že jim vypálíte rybník převzetím některých témat. Tím jim naopak ten prostor otvíráte," tvrdí Jiří Dientsbier.

14:40

Raut ve štábu hnutí ANO. Koblihy prý přinesou za chvíli.

Foto: Kateřina Frouzová
14:37

Šéf pirátů Ivan Bartoš přivítal všechny ve volebním štábu. "Tak snad tady spolu strávíme příjemné odpoledne, s příjemnými výsledky," dodal.

14:36

Ve volebním štábu pirátů podle našeho reportéra nefunguje internet.

14:35 Ikona KDU-ČSL

V KDU-ČSL čekají na výsledky vestoje.

Foto: Aktuálně.cz
14:32 ikona ODS online

Podle prvních výsledků by se ODS do sněmovny dostala jen těsně.

14:30

Petra Drncová kvůli volbám jela z francouzského Grenoblu do šest set kilometrů vzdálené Paříže. Byť již v Česku skoro 30 let nežije, pravidelně se tam vrací a nechce, aby se v její vlasti dostali k moci lidé s xenofobními či diktátorskými sklony. "Sleduju to z povzdálí a mám pocit, že hodně Čechů je xenofobních," říká 38letá žena, která pracuje v Evropské molekulární laboratoři.

Petra Drncová jela volit do Paříže z 600 kilometrů vzdáleného Grenoblu
Petra Drncová jela volit do Paříže z 600 kilometrů vzdáleného Grenoblu | Foto: Petra Drncová
14:27

Volební štáb SPD už dříve zrušil i akreditaci reportérům Aktuálně.cz a Hospodářských novin. Do štábu však nepustili ani kameramana, který akreditaci původně dostal. "S médii a novináři, kteří hnutí SPD pouze účelově špiní, dehonestují a manipulují s fakty zájem spolupracovat nemáme," napsalo hnutí v e-mailu.

14:26

První data dorazila z Kostelce nad Vltavou v okrese Písek. Vyrovnaný boj tu svádějí ČSSD a TOP 09 (22,7 %), v závěsu jsou KSČM a ANO (18,2 %).

 

14:23

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan potvrdil incident ve štábu SPD. "Ve třičtvrtě na dvě jsme přijali oznámení pořadatele, že se snaží vyhostit z místa novináře, který není akreditován," uvedl Hulan, který ale zatím neví, jak konflikt skončil. 

14:40

Stránka s výsledky na webu Volby.cz nezvládá nápor návštěvníků a nenačítá se.

14:22

Bohuslav Sobotka přes svůj twitterový účet poděkoval všem, kteří se k volbám dostavili a dali hlas sociální demokracii. 

14:21

Do volebního štábu pirátu dorazil i šéf pirátů Ivan Bartoš.

14:16

Podle průzkumu Median pro Českou televizi se 42 procent voličů rozhodlo, koho budou volit, až v posledním týdnu před volbami.

14:14

V Českém statistickém úřadu netrpělivě čekají na výsledky. První čísla by mohla dorazit za pár minut.

14:13

Poslední odhad volební účasti v Moravskoslezském kraji před uzavřením volebních místností je 57 %.

14:12

Ve věznicích v Jihomoravském kraji šlo volit méně vězňů, než kolik jich původně projevilo zájem, řekli mluvčí věznic v Brně, Znojmě a Břeclavi. Původně se k účasti ve volbách hlásila polovina vězňů, nakonec přišla zhruba třetina.

14:11

Jaká bude volební účast? Ve volbách v roce 1996 činila 76 %, pak klesala: v roce 1998 ještě 74 %, v roce 2002 hlasovalo historicky nejméně, tedy 58 % voličů, v roce 2006 přišlo 64 % voličů, o další čtyři roky později 63 % a naposledy v roce 2013 59 %.

14:11

Jan Chvojka, ministr pro lidská práva, doufá v patnácti procentní výsledek ČSSD. "Neúspěch by bylo nějakých deset procent. Hranice úspěchu je patnáct procent plus," prohlásil. 

14:11

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která dorazila do volebního štábu ANO jako jedna z prvních, novinářům řekla, že z volební kampaně byla v šoku. A to hlavně kvůli tomu, jak se na sebe politici v kampani útočili.

Karla Šlechtová z ANO 2011 podává vyjádření zástupcům médií.
Karla Šlechtová z ANO 2011 podává vyjádření zástupcům médií. | Foto: Lukáš Bíba
14:10 ikona ODS online

Ve volebním štábu ODS netrpělivě očekávají první výsledky.

14:10

Poslední volební model agentur STEM a STEM/MARK pro televizi Nova, konaný ke 20. 10. přisoudil hnutí ANO 26-27 procent, KSČM a SPD shodně 12-13 procent, ČSSD 9-10 procent hlasů. O další procentní bod zaostávala ODS s piráty, těsně nad pěti procenty byli KDU-ČSL a TOP 09.

14:09

"Volební účast je zatím vysoká, což je dobře," řekl v prvním povolebním rozhovoru místopředseda ČSSD Jan Hamáček. Hamáček také poznamenal, že při objíždění Středočeského kraje cítil podporu lidí. "Tak doufám, že se ta podpora odrazí i ve výsledcích," dodal.

14:08

Předseda pirátů Ivan Bartoš by měl už brzy dorazit do volebního štábu.

14:06

Ve volebním štábu SPD zasahovala policie. Pořadatelé ji zavolali na neakreditovaného novináře, který se chtěl dostat dovnitř.

14:03

Ministryně Karla Šlechtová si umí představit koalici s ČSSD. 

14:01

Ministryně Karla Šlechtová by byla spokojena s 20 až 25 procenty pro hnutí ANO.

14:01

Ve volebním okrsku v Mateřské škole Dětský svět v Opavě se bude volit až do 15 hodin. Důvodem je problém se zámkem, členové komise ani voliči se ráno nemohli dostat do budovy. Dopoledne tu zkolabovala členka volební komise. Na sčítání hlasů to nebude mít vliv.

14:00

Volby do Poslanecké sněmovny skončily.

13:55

Klíčový ale bude přepočet získaných hlasů na mandáty. Takzvaná d'Hondtova metoda mírně pomáhá úspěšnějším stranám, u stran mírně nad pěti procenty získaných hlasů dopadají lépe ty, které mají některé silné regiony, jako například KDU-ČSL Zlínsko a jižní Moravu.

13:52

Co lze během odpoledne čekat? První výsledky z nejmenších okrsků budou známé krátce po čtrnácté hodině, nebudou ale vypovídající. V patnáct hodin vydá agentura Median matematickou predikci, jak by volby měly dopadnout, postupně ji bude zpřesňovat. Kontury výsledků se začnou formovat na zhruba deseti deseti procentech sečtených okrsků, v průběhu dalšího sčítání patrně bude zřetelně slábnout výsledek KSČM a naopak mohou růst čísla zejména TOP 09 a ODS, silnějších ve větších (a později sečtených) městech. Do páté hodiny odpoledne by mělo být sečteno přes 80 % okrsků, o výsledcích tak bude prakticky rozhodnuto.

13:50

Milé čtenářky, milí čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže z průběhu sčítání výsledků sněmovních voleb. Hlasování končí ve dvě hodiny, průběh sčítání a atmosféru ve štábech stran budeme sledovat minutu po minutě. Samotné dění během voleb a poslední dny před nimi jsme mapovali zde.