Okamura vydělá na volbách desítky milionů, těžké škrty čekají zadluženou ČSSD

Luboš Kreč Luboš Kreč
21. 10. 2017 18:08
Dá se říci, že Strana přímé demokracie je nejlepší byznysový projekt Tomia Okamury. Jako příspěvek zhruba za 530 tisíc hlasů dostane od státu přes 50 milionů. Dalších zhruba 30 milionů dostane jeho strana každý rok. Oproti tomu ČSSD bude muset ještě více šetřit. Letos mohou Bohuslav Sobotka a spol. očekávat státní příspěvek na kampaň kolem 36 milionů korun, v roce 2013 to bylo 102 milionů.
Foto: ČTK

Praha - Když vystupoval Tomio Okamura před lety v pořadu České televize Den D, radil mladým podnikatelům, jak rozjet byznys. Jeho firmy z dob, kdy ještě nebyl v politice, sice nikdy žádné omračující výsledky neměly, ve sněmovně ale svůj talent definitivně zpeněžil - se svou Stranou přímé demokracie (SPD) získal ve volbách zhruba 530 tisíc hlasů, což odpovídá necelým 11 procentům a zřejmě 23 poslancům.

Ze státní kasy mu tak přijde na účet přes 50 milionů korun jako příspěvek na výdaje na kampaň. Za každý hlas mu náleží 100 korun. Ale nejen to - pak bude SPD dostávat ještě 855 tisíc za každého poslance na rok plus příspěvek deset milionů na činnost. To znamená už letos dalších zhruba 30 milionů korun. Vzhledem k tomu, že fakticky stranu ovládá jen Okamura se svým pobočníkem Radimem Fialou a že svůj bývalý projekt Úsvit finančně v podstatě vysáli, je výsledek voleb 2017 pro Okamuru životní byznysová trefa.

Jen pro srovnání - v roce 2013, když Okamurův Úsvit získal 6,88 procenta, hned v tom roce mu na účet od státu přiteklo 39 milionů korun. Letos to bude dvakrát tolik.

Naopak pro ČSSD představují nynější výsledky pohromu. Strana přešla na ekonomicky úsporný plán již loni, když u soudu prohrála spor s dnes již mrtvým právníkem Zdeňkem Altnerem. Jeho rodině nyní sociální demokraté dluží několik set milionů korun, o přesnou sumu se stále vedou spory. Propad na necelých osm procent pro jejich pokladnu ale bude znamenat citelnou ztrátu.

Letos mohou Bohuslav Sobotka a spol. očekávat státní příspěvek na kampaň kolem 36 milionů korun, v roce 2013 to bylo 102 milionů. Za těch 15 poslanců, které budou příští čtyři roky mít, budou dostávat 13,5 milionu ročně, teď měli 45 milionů za 50 poslanců.  

Opusťte náš štáb. SPD nepustilo kameramana Aktuálně.cz do volebního štábu | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

Další zprávy