"Průs.., zklamání." V sídle ČSSD se smiřují s debaklem. Odměna za demisi nedemisi, soudí Chovanec

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
21. 10. 2017 17:38
Dveře restaurace v Lidovém domě, ve které lidé z ČSSD očekávali volební výsledky, připomínaly svými kulatými okýnky nejvíce palubu lodi. Vzhledem k výsledkům voleb a panující atmosféře by šlo bez nadsázky označit tuto loď za Titanic. Tak bídné výsledky strana nikdy neměla, z třiceti a dvaceti procent klesla na úplné dno. "Moc dobře to nevypadá," přiznával lídr ČSSD Lubomír Zaorálek před jednáním špiček strany. "Moc dobře? Je to průser," reagoval mnohem otevřeněji místopředseda Jan Birke.
Premiér Bohuslav Sobotka mluví o zklamání z výsledků voleb. | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Že výsledek nebude pro sociální demokracii nijak dobrý, bylo znát paradoxně ještě před uzavřením volebních místností. Už když přicházeli ministři ČSSD do sídla strany, neměli žádná velká očekávání.

"Budu ráda, když získáme nad 10 procent," tvrdila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Jen deset procent? "Ano, minimálně deset," reagovala. Pro stranu, která byla zvyklá i na více než třicet procent hlasů, by šlo o pořádný sešup. Vždyť i 20 procent v minulých parlamentních volbách znamenalo, že někteří přední členové ČSSD žádali o to, aby tehdejší předseda Bohuslav Sobotka nebyl ve vyjednávacím týmu o nové vládě.

Marksová ale nebyla jediná, kdo už dopředu neočekával žádné velké výsledky. Například ministr pro lidská práva Jan Chvojka myslel jen o malinko výše, na patnáct procent. "To bude hranice úspěchu a neúspěchu," tvrdil, zatímco senátor za ČSSD Jiří Dientsbier mluvil o tom, proč ČSSD neuspěje.  

Do této atmosféry nakonec zapadla i slova úřadujícího předsedy ČSSD Milana Chovance, jehož první výrok po příchodu do Lidového domu byl: "Očekával jsem to." Chovanec prý v předtuše špatného výsledku už dopředu posílal v tomto duchu SMS některým členům strany.

O příčinách neúspěchu nechtěly špičky strany příliš mluvit, ale podle nich bylo důvodů více.

"Voliči možná odměnili to, jak jsme vyřešili situaci po demisi nebo nedemisi," tvrdil Chovanec, čímž narážel na to, jak předseda Sobotka nejdříve oznámil demisi celé vlády a následně ji stáhl. Poté se ČSSD rozhodla udělat letos v červnu změny ve vedení strany, kdy se mimo jiné lídrem strany pro volby stal místo Sobotky Lubomír Zaorálek.

Ten tvrdí, že na záchranu lepšího výsledku už bylo pozdě. "Pravděpodobně jsme celou dobu měli více mluvit o tom, co děláme. A před volbami se to už nedalo dohnat," uvedl. "U sebe si můžu pouze vyčítat, že jsem nedokázal přesvědčit více lidí o tom, že ten náš program byl dobrý pro tuto zemi. Mysleli jsme si, že pracujeme dobře, ale nedokázali jsme o tom dost mluvit s lidmi," dodal.

Po čtvrté hodině odpoledne se vedení ČSSD sešlo v prvním patře Lidového domu za zavřenými dveřmi. O hodinu a půl bylo jasné, s jakým výsledkem jednání skončilo. Špičky strany se dohodly, že na jaře příštího roku se uskuteční mimořádný sjezd strany. Mezitím se sejdou členové ČSSD po celé zemi, aby se poradili, jak dál se stranou, která klesla tak nízko.

Lubomír Zaorálek: Na svém programu budeme trvat, i když budeme v opozici | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

Další zprávy