Osamělý vítěz voleb Babiš. Chce vládnout, ale schází mu spojenci. Dvojkoalici s ODS Fiala vylučuje

Tomáš Pergler
21. 10. 2017 22:59
Úspěch fenoménu jménem Andrej Babiš a protestních uskupení, katastrofa pro sociální demokracii, historický pokles komunistů, ale také zdařilé výsledky ODS nebo Starostů. Volby do Poslanecké sněmovny zatřásly českou politikou o něco více, než se očekávalo. Přes jasné vítězství hnutí ANO je rozložení sil pro příští vládu nakonec komplikované. Pravděpodobně nás čekají složitá vyjednávání o vícečlenné koalici.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Praha - Ve sněmovních volbách se potvrdil trend, že voliči upřednostňují novější formace, které se vymezují proti tradičním politickým stranám, které řídily vlády posledních 25 let. Kromě hnutí ANO slavili úspěch i piráti a SPD Tomia Okamury. Naopak oslabily strany podporující užší integraci v Evropské unii.

Babišovo hnutí se s výsledkem těsně pod 30 procent stalo bezkonkurenčním vítězem. Trestní stíhání jeho předsedy i místopředsedy v kauze Čapí hnízdo ve výsledku ANO neuškodily. Babiš po volbách potvrdil, že se bude ucházet o funkci premiéra a chce sestavit koaliční vládu. "Budeme jednat se všemi stranami a hnutími, které se dostaly do sněmovny," prohlásil šéf ANO.

Nemá však příliš nadějné vyhlídky, protože s ním naprostá většina ostatních stran včetně pirátů nechce vládnout. Míra odporu sice není u všech stejná, minimální shoda ale panuje v tom, že trestně stíhaného Babiše odmítají jako premiéra.

Klíčová otázka následujících týdnů tedy zní, jestli se některá ze stran nechá "zlomit". Hrát ve vládě druhé housle pod autoritativně založeným Babišem, který chce zavádět manažerský způsob řízení státu, nemusí být zrovna lákavá představa. Předseda ANO je však protřelý obchodník a jistě přijde s lákavými nabídkami.

S největší pravděpodobností se Babišovi rozplynul sen o vytvoření koalice s jedním slabším partnerem. Rozdělení mandátů nabízí jedinou takovou variantu, a to s druhou ODS. Předseda občanských demokratů Petr Fiala však těsně po volbách spolupráci s ANO znovu vyloučil.

Trojkoalice, nebo případně ještě širší sestava znamená pro ANO neúměrně horší pozici. Dva menší partneři by pro sebe mohli požadovat například polovinu vládních křesel, ačkoli by je počet poslaneckých mandátů k něčemu takovému neopravňoval. S takovým modelem, který fungoval ve zdejších vládách už v 90. letech, se Babiš pravděpodobně bude muset smířit.

Zevnitř ANO se ozvaly hlasy po obnovení současné koalice s ČSSD a KDU-ČSL. Matematicky taková varianta sice dává sněmovní většinu, po totálním volebním propadu sociálních demokratů je ale pravděpodobné, že tuto stranu čekají personální změny. Další čtyři roky vládnutí s dominantním Babišem, který ČSSD odlákal množství voličů, by mohly být pro stranu posledním hřebíčkem do rakve.

Teoretickou možností zůstává vytvoření koalice ANO s komunisty nebo Okamurovou SPD, která ve volbách skončila těsně čtvrtá. S takovou vládou by ale Babiš riskoval kritickou smršť u západních demokracií, ne-li nějaký druh sankcí, a možná i vzedmutí občanského odporu v Česku.

Prakticky vyloučena je varianta "demokratické" koalice bez ANO. I kdyby k sobě ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN přibraly ještě nevyzpytatelné piráty, zdaleka by nedosáhly na parlamentní většinu.

Politický hráč Zeman

Neopomenutelným politickým hráčem následujících týdnů bude bezpochyby prezident Miloš Zeman. Zatím se dá počítat s tím, že do premiérské funkce podpoří Babiše, jeho další kroky jsou ale velkou neznámou. Někdejším jmenováním úřednického kabinetu pod vedením Jiřího Rusnoka ukázal, že je schopen postupovat svéhlavě a využít své pravomoci na maximum. Svoji roli jistě sehraje i kampaň před lednovými prezidentskými volbami.

Jsou také další neznámé, například soudržnost stran v parlamentu. Zejména nových uskupení a riziko přeběhlictví, jež má v novodobé české politice slušnou tradici.

Kromě jasného vítězství ANO a úspěchu SPD a pirátů přinesly volby několik překvapivých výsledků. Asi nejsilnějším je strmý pád ČSSD. Navzdory tomu, že strana měla v uplynulých letech funkci premiéra a vláda celé období pohodlně plula na vlně hospodářské konjunktury, dostala ČSSD jen potupných 7 procent. Ztratila tak více než dvě třetiny mandátů a spadla na šesté místo v pořadí.

Dalším poraženým jsou komunisté, kteří s necelými osmi procenty zaznamenali nejhorší výsledek od sametové revoluce a ztratili přes polovinu mandátů. V předchozích volbách dostala KSČM téměř 15 procent hlasů.

Ztráty utrpěla i TOP 09, pro kterou bylo sčítání dlouho napínavé. Strana vedená Miroslavem Kalouskem se přehoupla před pětiprocentní hráz, nutnou pro vstup do dolní parlamentní komory, až před samotným závěrem sčítání. Zřejmě ji zachránily hlasy z velkých měst.

Lidovci a STAN by s dvojkoalicí uspěli

Jako zadostiučinění mohou volby brát nejen občanští demokraté, jejichž předseda Fiala tak nejspíš uhájí svoji pozici, ale také Starostové a nezávislí, kterým průzkumy po jejich letní odluce s KDU-ČSL nedávaly velké šance. Nakonec dostali mírně nad 5 procent. Z matematického hlediska se tak nepotvrdily obavy, že by společná koalice nepřekročila 10 procent. Lidovci si přitom pohoršili.

Ostatní strany skončily hluboko pod pětiprocentní hranicí. Katastrofálně dopadly volby pro Realisty, do nichž nalili peníze někteří podnikatelé včetně spolumajitele skupiny Penta Marka Dospivy. Nedosáhli ani na 1,5 procenta a nemají tak nárok na státní příspěvek pro strany. Ještě hůř si vedla "prezidentská" Strana práv občanů, sdružující fanoušky Miloše Zemana, která získala jen necelých 0,4 procenta odevzdaných hlasů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy