Miliardáři těžce narazili. Pohořela Sehnalova ODA, Realisté mají 0,71 procenta. Obstáli jsme, tvrdí

Luboš Kreč Luboš Kreč
21. 10. 2017 19:43
Ve volbách drtivě zvítězil druhý nejbohatší muž Česka Andrej Babiš, další miliardáři ale v boji o Poslaneckou sněmovnu neuspěli. Lídr Realistů Petr Robejšek očekával ve volbách dvojciferný výsledek, jeho strana však nezískala ani procento hlasů. Krach zažila i nově obnovená ODA podnikatele Pavla Sehnala. Nedosáhla ani na 0,2 procenta hlasů.
Strana Realisté Petra Robejška nezískala ve volbách ani jedno procento hlasů.
Strana Realisté Petra Robejška nezískala ve volbách ani jedno procento hlasů. | Foto: DVTV

Praha - Andrej Babiš slaví se svým hnutím ANO jasné volební vítězství, získali 1,5 milionu hlasů, tedy necelých 30 procent. Druhý nejbohatší Čech, jenž má majetek podle časopisu Forbes 88 miliard korun, tak může být maximálně spokojený. Další miliardáři, kteří se pokusili před volbami do politiky také promluvit, ale prožívají těžké procitnutí.

Realisté se svým mentorem, politologem Petrem Robejškem hovořili ještě na jaře o tom, že by rádi dosáhli na dvouciferný výsledek. Chtěli být novou ODS. Jejich klíčovým sponzorem je miliardář, spolumajitel finanční skupiny Penta Marek Dospiva (Forbes mu ocenil majetek téměř na 21 miliard). Ten poskytl Robejškovi minimálně pět milionů korun.

Jenže mix pravicového populismu, antiislámské rétoriky a nejasného konzervatismu moc nezabodoval - Realisté nedostali ani procento hlasů, přesně 0,71 procenta. Že by šlo o prohru, ale odmítají. "Nynější volby pro nás byly prvním testem, ve kterém jsme obstáli se ctí. A jsou pro nás výzvou pro další tvrdou práci. Záhy nás čekají další volby - v lednu mimořádně důležitá volba prezidenta republiky, které se zúčastní náš kandidát Jiří Hynek," řekla jejich mluvčí Jana Malíková.

Ještě větším krachem skončily volby pro obnovenou ODA (Občanskou demokratickou alianci), v jejímž čele stojí podnikatel Pavel Sehnal. Hodnota jeho majetku činí podle magazínu Forbes čtyři miliardy korun, patří do něj třeba čestlický akvapark. ODA ovšem dostala pouhých osm tisíc hlasů, tedy 0,15 procenta.

Sehnal na jaře v rozhovoru pro HN prohlásil, že na kampaň je připravený dát 10 milionů korun a více. Strana měla hlavně kolem Prahy řadu billboardů, její letáky se objevovaly v celostátním tisku.

Výrazně do předvolební kampaně promluvil také severočeský mecenáš, spolumajitel skupiny firem Jablotron Dalibor Dědek. Původně měl být jedním z lídrů Starostů a nezávislých, nakonec ale z jejich kandidátky odstoupil a pouze je finančně a ideově podporoval. Měl pro ně připravených 10 milionů, ty pak musel rozdělit přes své spolupracovníky, protože tak vysokou částku jednorázově nikdo žádné straně nesmí dát.

Dědek, podle Forbesu muž s majetkem 5,5 miliardy korun, ale přece jen může být spokojenější než Dospiva se Sehnalem - Starostové nakonec do sněmovny prošli, byť těsně a budou mít šest poslanců. A nahoru je táhl především Dědkův domovský Liberecký kraj, kde má hnutí tradičně silnou základnu.

Speciální volební DVTV Apel: Chceme naši zemi mít českou a svobodnou, ne gubernii superstátu, říká Petr Robejšek, mentor strany Realisté. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 15 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy