Volební weby ochromili hackeři. Byl to masivní a sofistikovaný útok, přiznal statistický úřad

Domácí Domácí
Aktualizováno 22. 10. 2017 17:31
Weby Českého statistického úřadu, kde byly v průběhu soboty zveřejňovány výsledky voleb, čelily masivnímu útoku. ČSÚ o tom v neděli informoval v tiskové zprávě. Úřad v sobotu popíral, že by se jednalo o hackerský útok, a tvrdil, že šlo o výpadek na straně externího dodavatele. "Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb. V důsledku byla dočasně omezena dostupnost serverů volby.cz a volbyhned.cz," upřesnil ČSÚ s tím, že "díky přijatým opatřením se podařilo útoky zcela eliminovat a zajistit obnovení všech služeb".
Foto: Shutterstock

Praha - Sobotní výpadky webů Českého statistického úřadu, na nichž jsou zveřejňovány výsledky voleb, způsobil útok hackerů. Informovala o tom v neděli mluvčí ČSÚ Petra Báčová. 

"Prezentační volební weby volby.cz a volbyhned.cz čelily včera odpoledne masivnímu a sofistikovanému DDoS útoku," sdělila mluvčí s tím, že k výpadkům došlo na straně externího dodavatele komunikačních služeb, který to prý původně vysvětloval technickými problémy. 

"Na základě podrobné analýzy, kterou si ČSÚ okamžitě vyžádal, byly uvedené problémy specifikovány. Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb," sdělili statistici s tím, že "díky přijatým opatřením se podařilo útoky zcela eliminovat a zajistit obnovení všech služeb", doplnila Báčová.

Útok podle úřadu neovlivnil infrastrukturu používanou pro přenos výsledků voleb z přebíracích míst do centrály ČSÚ ani nezávislé zpracování dat.

Výpadky v sobotu trvaly asi hodinu, pak se v menší míře opakovaly. ČSÚ na dotazy Aktuálně.cz opakovaně odmítl, že by se volební systémy staly terčem hackerského útoku. "Rozhodně vylučuji, že by šlo o nějaký útok," tvrdila v sobotu Báčová.

V neděli uvedla, že ČSÚ předá veškeré dostupné poznatky o DDoS útoku Policii ČR a Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Společnost O2, která služby pro ČSÚ zajišťuje, útok potvrdila. "Opakovaně se někdo snažil zablokovat server volby.cz. Útoky se podařilo úplně odklonit kolem půl páté. Důležité ale je, že útok se nijak netýkal zpracování výsledků a dat ze sběrných míst na statistický úřad. Tam to bylo v pořádku. Útok byl cílený pouze na server volby.cz, kde jsou zveřejněné výsledky," řekla redakci mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Před podobným útokem krátce před volbami varoval na debatě "Česko - Navždy bezpečné?" Daniel Bagge z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Zdůraznil, že stačí například poměrně jednoduchým útokem na čas znepřístupnit servery přinášející sčítání výsledků voleb, které je ostře sledované, a lidé o výsledcích zapochybují.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy