Volební weby ochromili hackeři. Byl to masivní a sofistikovaný útok, přiznal statistický úřad

Domácí Domácí
Aktualizováno 22. 10. 2017 17:31
Weby Českého statistického úřadu, kde byly v průběhu soboty zveřejňovány výsledky voleb, čelily masivnímu útoku. ČSÚ o tom v neděli informoval v tiskové zprávě. Úřad v sobotu popíral, že by se jednalo o hackerský útok, a tvrdil, že šlo o výpadek na straně externího dodavatele. "Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb. V důsledku byla dočasně omezena dostupnost serverů volby.cz a volbyhned.cz," upřesnil ČSÚ s tím, že "díky přijatým opatřením se podařilo útoky zcela eliminovat a zajistit obnovení všech služeb".
Foto: Shutterstock

Praha - Sobotní výpadky webů Českého statistického úřadu, na nichž jsou zveřejňovány výsledky voleb, způsobil útok hackerů. Informovala o tom v neděli mluvčí ČSÚ Petra Báčová. 

"Prezentační volební weby volby.cz a volbyhned.cz čelily včera odpoledne masivnímu a sofistikovanému DDoS útoku," sdělila mluvčí s tím, že k výpadkům došlo na straně externího dodavatele komunikačních služeb, který to prý původně vysvětloval technickými problémy. 

"Na základě podrobné analýzy, kterou si ČSÚ okamžitě vyžádal, byly uvedené problémy specifikovány. Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb," sdělili statistici s tím, že "díky přijatým opatřením se podařilo útoky zcela eliminovat a zajistit obnovení všech služeb", doplnila Báčová.

Útok podle úřadu neovlivnil infrastrukturu používanou pro přenos výsledků voleb z přebíracích míst do centrály ČSÚ ani nezávislé zpracování dat.

Výpadky v sobotu trvaly asi hodinu, pak se v menší míře opakovaly. ČSÚ na dotazy Aktuálně.cz opakovaně odmítl, že by se volební systémy staly terčem hackerského útoku. "Rozhodně vylučuji, že by šlo o nějaký útok," tvrdila v sobotu Báčová.

V neděli uvedla, že ČSÚ předá veškeré dostupné poznatky o DDoS útoku Policii ČR a Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Společnost O2, která služby pro ČSÚ zajišťuje, útok potvrdila. "Opakovaně se někdo snažil zablokovat server volby.cz. Útoky se podařilo úplně odklonit kolem půl páté. Důležité ale je, že útok se nijak netýkal zpracování výsledků a dat ze sběrných míst na statistický úřad. Tam to bylo v pořádku. Útok byl cílený pouze na server volby.cz, kde jsou zveřejněné výsledky," řekla redakci mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Před podobným útokem krátce před volbami varoval na debatě "Česko - Navždy bezpečné?" Daniel Bagge z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Zdůraznil, že stačí například poměrně jednoduchým útokem na čas znepřístupnit servery přinášející sčítání výsledků voleb, které je ostře sledované, a lidé o výsledcích zapochybují.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy