reklama
 
 

Volební weby ochromili hackeři. Byl to masivní a sofistikovaný útok, přiznal statistický úřad

Aktualizováno 22. 10. 2017 17:31
Weby Českého statistického úřadu, kde byly v průběhu soboty zveřejňovány výsledky voleb, čelily masivnímu útoku. ČSÚ o tom v neděli informoval v tiskové zprávě. Úřad v sobotu popíral, že by se jednalo o hackerský útok, a tvrdil, že šlo o výpadek na straně externího dodavatele. "Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb. V důsledku byla dočasně omezena dostupnost serverů volby.cz a volbyhned.cz," upřesnil ČSÚ s tím, že "díky přijatým opatřením se podařilo útoky zcela eliminovat a zajistit obnovení všech služeb".

Praha - Sobotní výpadky webů Českého statistického úřadu, na nichž jsou zveřejňovány výsledky voleb, způsobil útok hackerů. Informovala o tom v neděli mluvčí ČSÚ Petra Báčová. 

"Prezentační volební weby volby.cz a volbyhned.cz čelily včera odpoledne masivnímu a sofistikovanému DDoS útoku," sdělila mluvčí s tím, že k výpadkům došlo na straně externího dodavatele komunikačních služeb, který to prý původně vysvětloval technickými problémy. 

"Na základě podrobné analýzy, kterou si ČSÚ okamžitě vyžádal, byly uvedené problémy specifikovány. Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb," sdělili statistici s tím, že "díky přijatým opatřením se podařilo útoky zcela eliminovat a zajistit obnovení všech služeb", doplnila Báčová.

Útok podle úřadu neovlivnil infrastrukturu používanou pro přenos výsledků voleb z přebíracích míst do centrály ČSÚ ani nezávislé zpracování dat.

Výpadky v sobotu trvaly asi hodinu, pak se v menší míře opakovaly. ČSÚ na dotazy Aktuálně.cz opakovaně odmítl, že by se volební systémy staly terčem hackerského útoku. "Rozhodně vylučuji, že by šlo o nějaký útok," tvrdila v sobotu Báčová.

V neděli uvedla, že ČSÚ předá veškeré dostupné poznatky o DDoS útoku Policii ČR a Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Společnost O2, která služby pro ČSÚ zajišťuje, útok potvrdila. "Opakovaně se někdo snažil zablokovat server volby.cz. Útoky se podařilo úplně odklonit kolem půl páté. Důležité ale je, že útok se nijak netýkal zpracování výsledků a dat ze sběrných míst na statistický úřad. Tam to bylo v pořádku. Útok byl cílený pouze na server volby.cz, kde jsou zveřejněné výsledky," řekla redakci mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Před podobným útokem krátce před volbami varoval na debatě "Česko - Navždy bezpečné?" Daniel Bagge z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Zdůraznil, že stačí například poměrně jednoduchým útokem na čas znepřístupnit servery přinášející sčítání výsledků voleb, které je ostře sledované, a lidé o výsledcích zapochybují.

autor: Domácí | 22. 10. 2017 17:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama