Záleží na tom, zda ODS přijme nabídku ANO. Jednání o koalici jsme vyloučili, říká Filip

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
22. 10. 2017 12:47
Podle předsedy Vojtěcha Filipa komunisté odmítli koaliční spolupráci s hnutím ANO. Předseda KSČM to řekl vítězi voleb Andreji Babišovi z ANO na nedělní schůzce v Průhonicích. "Vyloučili jsme jednání o koalici," řekl Filip.
Vojtěch Filip.
Vojtěch Filip. | Foto: Economia

Průhonice - Komunisté jsou první stranou, se kterou se v neděli vítěz voleb lídr ANO Andrej Babiš sešel. Předseda KSČM Vojtěch Filip jel za šéfem hnutí do průhonické Sokolovny, aby jednali o možné koalici, uspořádání sněmovny a obstrukcích, které mohou sestavení nové vlády zablokovat.

"Bylo to úvodní jednání, na kterém si každý klub představil své priority. Vyloučili jsme jednání o koalici," řekl po schůzce Filip s tím, že se s Babišem znovu uvidí až po schůzi klubu KSČM, která se koná v úterý.

Předseda komunistů varoval hnutí ANO před tím, že v následujících týdnech a měsících může dojít k zablokování jednání sněmovny. Obstrukce, které by mohly protáhnout první jednání poslanců třeba i na několik týdnů, mohou zabránit sestavení vlády.

"Na schůzce jsem na to upozorňoval. Byla to jedna z otázek, protože si pamatuju situaci z roku 2006, ke které jsem to přirovnal," uvedl Filip. V roce 2006 sněmovna nebyla usnášeníschopná, protože se strany po volbách nedokázaly dohodnout na tom, kdo se stane jejím předsedou. Bez něj totiž poslanci nemohou o ničem rozhodovat.

Filip v neděli nechtěl odpovědět na otázku, zda se komunisté do obstrukcí zapojí. Hovořil však o zodpovědnosti stran a nově zvolených poslanců. "Záleží na tom, jestli chtějí zvolení poslanci přivést Českou republiku do rozpočtového provizoria, nebo budou respektovat názor občanů, který vyjádřili ve volbách, a budou se snažit najít cestu k odblokování případných komplikací," vysvětloval Filip. Je tak možné, že se komunisté nepokusí volbu nového předsedy sněmovny blokovat. 

O tom, jaké funkce ve sněmovně by komunisté mohli obsadit, se Filip podle svých slov s Babišem nebavil.

Podle šéfa komunistů má ANO společně s ODS 103 poslanců, což by jim společně zajistilo vládní většinu. "Takže záleží na tom, zda ODS nabídku ANO přijme," poznamenal Filip. Skutečnost, že občanští demokraté spolupráci s Babišovým hnutím striktně odmítají, se podle něm může změnit. "Vyjádření je jedna věc, jednání je věc druhá," dodal. 

Vojtěch Filip: Občany otrávila kampaň osobních útoků | Video: František Grossmann
 

Právě se děje

před 9 minutami

Potíže v kontejnerové dopravě mohou trvat až do Vánoc, varují experti

Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje. Znamená to, že potíže v globálních dodavatelských řetězcích, které začaly být citelnější loni po vypuknutí pandemie, se ještě zhoršily. A než se následný dominový efekt vyřeší, to zřejmě potrvá měsíce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy