Záleží na tom, zda ODS přijme nabídku ANO. Jednání o koalici jsme vyloučili, říká Filip

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
22. 10. 2017 12:47
Podle předsedy Vojtěcha Filipa komunisté odmítli koaliční spolupráci s hnutím ANO. Předseda KSČM to řekl vítězi voleb Andreji Babišovi z ANO na nedělní schůzce v Průhonicích. "Vyloučili jsme jednání o koalici," řekl Filip.
Vojtěch Filip.
Vojtěch Filip. | Foto: Economia

Průhonice - Komunisté jsou první stranou, se kterou se v neděli vítěz voleb lídr ANO Andrej Babiš sešel. Předseda KSČM Vojtěch Filip jel za šéfem hnutí do průhonické Sokolovny, aby jednali o možné koalici, uspořádání sněmovny a obstrukcích, které mohou sestavení nové vlády zablokovat.

"Bylo to úvodní jednání, na kterém si každý klub představil své priority. Vyloučili jsme jednání o koalici," řekl po schůzce Filip s tím, že se s Babišem znovu uvidí až po schůzi klubu KSČM, která se koná v úterý.

Předseda komunistů varoval hnutí ANO před tím, že v následujících týdnech a měsících může dojít k zablokování jednání sněmovny. Obstrukce, které by mohly protáhnout první jednání poslanců třeba i na několik týdnů, mohou zabránit sestavení vlády.

"Na schůzce jsem na to upozorňoval. Byla to jedna z otázek, protože si pamatuju situaci z roku 2006, ke které jsem to přirovnal," uvedl Filip. V roce 2006 sněmovna nebyla usnášeníschopná, protože se strany po volbách nedokázaly dohodnout na tom, kdo se stane jejím předsedou. Bez něj totiž poslanci nemohou o ničem rozhodovat.

Filip v neděli nechtěl odpovědět na otázku, zda se komunisté do obstrukcí zapojí. Hovořil však o zodpovědnosti stran a nově zvolených poslanců. "Záleží na tom, jestli chtějí zvolení poslanci přivést Českou republiku do rozpočtového provizoria, nebo budou respektovat názor občanů, který vyjádřili ve volbách, a budou se snažit najít cestu k odblokování případných komplikací," vysvětloval Filip. Je tak možné, že se komunisté nepokusí volbu nového předsedy sněmovny blokovat. 

O tom, jaké funkce ve sněmovně by komunisté mohli obsadit, se Filip podle svých slov s Babišem nebavil.

Podle šéfa komunistů má ANO společně s ODS 103 poslanců, což by jim společně zajistilo vládní většinu. "Takže záleží na tom, zda ODS nabídku ANO přijme," poznamenal Filip. Skutečnost, že občanští demokraté spolupráci s Babišovým hnutím striktně odmítají, se podle něm může změnit. "Vyjádření je jedna věc, jednání je věc druhá," dodal. 

Vojtěch Filip: Občany otrávila kampaň osobních útoků | Video: František Grossmann
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy