Shoda jména i příjmení. Kroužky poslaly do sněmovny Andreu Babišovou, zdravotnici z Bohumína

Barbora Němcová Barbora Němcová
21. 10. 2017 19:20
Ani letos nebude Andrej Babiš jediným poslancem s tímto příjmením. Jeho jmenovec Miloš Babiš se sice do sněmovny podruhé nedostane, nahradí jej ale Andrea Babišová, která kandidovala za hnutí ANO z osmého místa v Moravskoslezském kraji. Babišová rozhovoru pro Aktuálně.cz podotkla, že se svým stranickým šéfem příbuzná není, přiznává ale, že jí slavné příjmení k nějakým preferenčním hlasům mohlo pomoci.
Andrej Babiš a Andrea Babišová.
Andrej Babiš a Andrea Babišová. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V Moravskoslezském kraji uspěla Andrea Babišová, která kandidovala z osmého místa na kandidátce hnutí ANO v Moravskoslezském kraji. Do sněmovny ji voliči poslali pomocí preferenčních hlasů. Babišová v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznává, že jí známé příjmení do sněmovny, kde se chce věnovat především zdravotnickým tématům, pomohlo.

"Já bych řekla, že trošičku se na tuhle strunku dalo zahrát," řekla Babišová. Odhaduje, že jí slavné příjmení pomohlo k zisku 15 procent preferenčních hlasů.

Se svým stranickým šéfem Andrejem Babišem někdejší zdravotní sestra z Bohumína, která teď působí v dozorčí radě tamní nemocnice, ale příbuzná není. "Je to shoda příjmení a jmen," řekla.

Babišová za svým úspěchem vidí hlavně mohutnou předvolební kampaň, kdy objížděla především okolí Karviné. "Dělali jsme velkou propagační kampaň, rozdali jsme přes třicet tisíc letáčků, setkávala jsem se s voliči, dělala jsem besedy se seniory," shrnula Babišová.

Ve sněmovně se chce zaměřit právě na zdravotnictví, kterému se věnovala i dosud. "Zavedení či nezavedení poplatku, nadstandardní či nenadstandardní péče," vyjmenovala body, které považuje za stěžejní.

Babišová je v hnutí ANO od 2014 a působí i v komunální politice. "Plně se ztotožňuji s programovým prohlášením hnutí ANO," ujistila.

Známé jméno podruhé nepomohlo Miloši Babišovi, kterého před čtyřmi lety preferenční hlasy vynesly do sněmovny. Křeslo ve sněmovně neobhájil.

ČSSD si umím představit jako partnera, ale bez Bohuslava Sobotky, říká Jaroslav Faltýnek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy