Do Průhonic nejedeme, odmítají Babišovo pozvání šéfové stran. V soukromé "pracovně" jednal jen Filip

Radek Bartoníček Kateřina Frouzová Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 22. 10. 2017 13:28
Sokolovna v Průhonicích je pro šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jako jeho domácí pracovna. Právě tady vedl mnohá jednání už v minulosti a myslel jsi, že v tom bude pokračovat i nyní, kdy se stal jasným vítězem voleb. Jenže narazil. Většina lídrů politických stran mu vzkázala, že tam za ním jezdit nemíní.
Volby 2017 - ANO - Andrej Babiš
Volby 2017 - ANO - Andrej Babiš | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Jasný vítěz voleb Andrej Babiš musel při povolebních jednáních udělat první ústupek. I když jde zdánlivě o drobnost, ze symbolického hlediska může mít velký význam. Babiš chtěl, aby jednání o budoucí podobě sněmovny probíhala na jeho domácí půdě v průhonické Sokolovně, politici většiny stran ale dali najevo, že něco takového je nepatřičné a nepřistoupí na to.

"Jelikož se jednání týká budoucího uspořádání Poslanecké sněmovny, tedy ústavní instituce, nepovažoval jsem za správné, aby probíhalo jinde než právě na půdě sněmovny," sdělil v neděli Aktuálně.cz předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Ten měl přitom podle původního plánu jednat v neděli ve dvě hodiny odpoledne u Babiše v Průhonicích.

Podobně už dříve zareagovali také předsedové dalších stran. Petr Fiala z ODS, Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL a Miroslav Kalousek z TOP 09. "Tam nepojedu v žádném případě, jsem ochoten se sejít v Poslanecké sněmovně, ne v Průhonicích," vzkázal Kalousek.

Babišova mluvčí Lucie Kubovičová pak Aktuálně.cz potvrdila, že šéf ANO přijede na schůzky s lídry stran do sněmovny.

Jediný, kdo zatím z předsedů stran jel za Babišem do Průhonic, byl předseda KSČM Vojtěch Filip. "Respektoval jsem, že vítěz voleb stanovuje podmínky a pořadí jednání. Řekl, že to má být v Průhonicích, tak jsme přijeli do Průhonic," vysvětlil Aktuálně.cz Filip.

Vojtěch Filip: Občany otrávila kampaň osobních útoků | Video: František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy