Hraje jen na sebe, přebral naše témata. České národovecké strany Okamurovi úspěch nepřejí

Jiří Pšenička
22. 10. 2017 11:25
Tomio Okamura se svým hnutím Svoboda a přímá demokracie získal ve volbách úctyhodných 10,64 procenta hlasů, za něž získá 22 poslaneckých mandátů. Mezi dalšími českými bojovníky proti bruselské politice, nelegální migraci a islámu ale moc spřátelených partnerů, kteří by mu úspěch přáli, nemá.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Economia

Praha - Volební úspěch Tomia Okamury a jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) by mohl být vykládán i jako úspěch celé české vlastenecké scény a všech euroskeptiků, kteří svou dnešní politiku staví hlavně na boji proti uprchlickým kvótám, islámu a ilegální migraci. Nicméně Okamura v těchto kruzích příliš přátel nemá. A o ty, které měl, vesměs už přišel.

Nejde jen o Okamurovo někdejší hnutí Úsvit, s nímž v roce 2013 vstoupil do parlamentu a které se už v roce 2015 rozložilo, když byl jeho šéf nařčen z tunelování. Poměrně rychle z Okamury vystřízlivěli i někdejší Zemanovci ze Strany práv občanů (SPO), kteří s SPD spolupracovali v loňských krajských volbách.

Avšak na kooperaci v rámci voleb do Poslanecké sněmovny se již tyto dva subjekty nedohodly. Jak už dříve uvedl šéf SPO Jan Veleba, Okamura si krajské úspěchy začal přisvojovat pro sebe. "On si myslí, že vytáhl nahoru nás, my to vidíme obráceně," řekl v červnu Veleba redaktorovi Aktuálně.cz.

Ještě příkřejší vysvědčení Okamurovi vystavuje jeden z Velebových kolegů z partaje blízké současnému prezidentovi. "Já jsem před Okamurou od začátku varoval, byl jsem proti tomu, abychom se s ním spojovali. On jenom zneužil jméno prezidenta Miloše Zemana pro vlastní zviditelnění," míní vysoký funkcionář SPO, který považuje Okamuru za pouhého konjunkturalistu.

Otočka s Lisabonskou smlouvou

Podobně jej vidí David Štěpán, předseda Bloku proti islamizaci. Připomíná například, že Okamura dnes napadá Lisabonskou smlouvu, která umožnila, aby bylo Česko v orgánech Evropské unie přehlasováno a byla mu proti jeho vůli "vnucena" kvóta na přijímání uprchlíků. Jedním dechem ale poukazuje i na to, že to byl Okamura, kdo v roce 2013 společně s dalšími senátory podal na prezidenta republiky Václava Klause žalobu pro údajnou velezradu za "průtahy při podpisu Lisabonské smlouvy". "V té době byl Tomio Okamura jedním z nejaktivnějších senátorů," připomíná Štěpán Okamurovu názorovou otočku.

A to se prý týká i nynějších příkrých názorů šéfa SPD na islám. "Když iniciativa Islám v České republice nechceme, na jejíž činnost náš Blok proti islamizaci navazuje, postupně zorganizovala dvě velké petice, hledali jsme podporu pro projednání našich požadavků v Poslanecké sněmovně, ale u pana Okamury jsme tehdy neuspěli. Skutečnost, že ve volbách získal tolik hlasů, je jen důsledkem toho, že správně přebral naše témata a že si jej Česká televize vybrala jako jednoho z těch, kteří se na obrazovce mohou objevit," říká Štěpán.

Okamurův úspěch spojuje i s relativně velkým prostorem, který vůdce SPD získal v posledních týdnech ve veřejnoprávní televizi. Ale nejen tam. Častěji než jiní politici se objevoval třeba na komerční TV Barrandov.  

"Budeme tedy doufat, že alespoň něco z našeho programu teď prosadí do legislativních návrhů a nezůstane jen u plamenných projevů. Budeme jej ale hodnotit podle skutků, ne podle jeho slov," říká nakonec smířlivěji šéf Bloku proti islamizaci.

Chtěl bych se mýlit

Veškerá kritika vůči Okamurovi může být označena i za žárlivost neúspěšných konkurentů, kteří ve volbách nedokázali překročit pětiprocentní hranici, nicméně nelichotivé výrazy vůči Okamurovi používá třeba i předseda politického hnutí Řád národa-Vlastenecká unie Josef Zickler. Ten už dávno považuje Okamuru za konjunkturalistu a populistu, který hraje jen na sebe.

"Už v předvolebních debatách jsem uvedl, že s SPD nechceme mít nic společného. Z hlediska českého občana bych si ale nyní přál, abych se v hodnocení mýlil," říká dnes Zickler.

Záběry z volebního štábu SPD | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy