Mečiar, Berlusconi, Trump. Zahraniční média nenechávají na vítězi českých voleb Babišovi nit suchou

Josef Pazderka ČTK Josef Pazderka, ČTK
22. 10. 2017 0:05
Vesměs kriticky a s obavami popisují výrazné vítězství hnutí ANO Andreje Babiše v českých parlamentních volbách zahraniční média. Druhého nejbohatšího Čecha přirovnávají k Vladimíru Mečiarovi, Silviu Berlusconimu nebo Donaldu Trumpovi. Německý deník Süddeutsche Zeitung mluví o českém obratu doprava ve stylu řady jiných letošních parlamentních voleb v Evropě. 
Foto: Financial Times

Praha - "Připomíná to rok 1994 na Slovensku. Tehdy vyhrálo s velkým náskokem HZDS Vladimíra Mečiara, stejně jako dnes v Česku ANO Andreje Babiše," píše v první reakci na výsledek českých parlamentních voleb ve slovenském Denníku N komentátor Martin M. Šimečka.

"Zdá se, že většina české společnosti se právě rozhodla vydat se tehdejší slovenskou cestou a otestovat limity demokracie i za cenu toho, že ji svojí volbou ohrozí," dodává Šimečka.  

Podle něj bude Babiš po svém drtivém volebním vítězství " torpédovat základy české demokracie", pokusí se ovládnout policii a státní zastupitelství, kterým  bude chtít zabránit ve vyšetřování podvodu s evropskými dotacemi, ze kterého je obviněný.

Titulkem "Jasné vítězství populistického miliardáře v českých volbách" popisuje výrazný volební zisk hnutí ANO online verze britského deníku Financial Times.

Připomíná, že vítězství Andreje Babiše je jen potvrzením vzestupu populistů v letošních evropských volbách.

Babišovo ANO zároveň staví do jedné linie s francouzskou Národní frontou krajně pravicové političky Marine Le Penové, populistickou a protiislámskou Alternativou pro Německo (AfD) nebo rakouskými Svobodnými (FPÖ).

"Tohle je zemětřesení. Je to vyjádření totálního odporu proti zavedeným stranám a mainstreamu," citují Financial Times slovenského analytika Milana Niče.

"Od devadesátých let minulého století si nepamatuji volby, které by tak výrazně změnily politickou mapu," dodává Nič pro britský deník. 

Francouzská tisková agentura AFP přirovnala vítěze českých voleb k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, ekonomický Bloomberg zase k někdejšímu italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, který jako velmi bohatý podnikatel vlastnil řadu vlivných médií.

Neschopnost vládních kolegů

Agentura Reuters sídlící v Londýně stejně jako americká AP se pozastavují nad neschopností dosud vládní ČSSD zúročit v českých parlamentních volbách současnou hospodářskou prosperitu země.

"Česká ekonomika se poslední čtyři roky těší rychlému růstu, vyrovnanému rozpočtu a nejnižší nezaměstnanosti v Evropské unii, ale sociální demokraté, kteří vedou vládu spolu s ANO a dalším partnerem, toho nedokázali využít," napsala agentura Reuters.

Podle online vydání bavorského deníku Süddeutsche Zeitung (SZ) nabralo Česko letos kurz doprava, podobně jako jiné evropské země.

Pokud by se Andrej Babiš podle SZ stal premiérem, bude prvním šéfem vlády země Evropské unie obviněným policií.  

Vítězem voleb v Česku jsou podle bavorského listu populisté a radikálové. Země vsadila na euroskepticismus a odmítnutí eura, píše z Prahy jeho zpravodaj Florian Hassel.

Starostové patří do sněmovny, k tomu jsem směřoval všechnu svoji práci, říká Jan Farský, volební lídr Starostů a nezávislých. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy