Německé Spolkové státní zastupitelství podalo žalobu na pracovníka Spolkové zpravodajské služby (BND) a jeho údajného komplice kvůli možnému vyzrazování tajných informací ruské tajné službě FSB. Oba Němci jsou viněni ze zvlášť závažné vlastizrady. Prvním obžalovaným je Carsten L., který byl zadržen loni 21. prosince v Berlíně a byl poslán do vyšetřovací vazby. Tento muž údajně po ruském vpádu na Ukrajinu předával Rusku informace, k nimž se dostal díky své práci u BND. Šlo o informace, které jsou ve smyslu trestního zákoníku klasifikovány jako státní tajemství. V lednu nechali žalobci zatknout také jeho údajného spolupachatele Arthura E. Ten podle úřadu převážel tajné informace získané od Carstena L. do Ruska, kde je předal tajné službě. Němečtí kriminalisté ho zadrželi na mnichovském letišti.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tento online přenos k dění okolo ruské agrese na Ukrajině končí. Situaci ale sledujeme dál a nové informace nejdete zde.
Spojené státy po dlouhém váhání oznámily, že na Ukrajinu pošlou náboje do tanků Abrams s ochuzeným uranem. Sporná a velmi průrazná munice je součástí miliardového balíčku vojenské a humanitární pomoci. Obsahuje zbytkovou radiaci, a Moskva ji proto označila za nelidskou a varovala před eskalací konfliktu.
Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko uvedl, že zemřeli tři civilisté, když ruská letecká bomba zasáhla ves v Chersonské oblasti.
Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že zabránila "teroristickému útoku" na železniční dopravní zařízení na anektovaném poloostrově Krym. Informovala o tom agentura Interfax, která zatím neuvedla další podrobnosti. Moskvou dosazený krymský gubernátor Sergej Aksjonov na síti Telegram uvedl, že na Krymu se podařilo zabránit teroristickému útoku na železnici, který byl připravován na pokyn ukrajinských speciálních služeb.
Při ruském útoku na město Kryvyj Rih na jihu Ukrajiny zemřel jeden policista, dalších devět bylo zraněno, uvedl ministr vnitra Ihor Klymenko. Ruská armáda v pátek časně ráno podnikla raketové útoky rovněž na ukrajinská města Záporoží a Sumy. Podle ukrajinské strany zasáhla civilní objekty a na místě jsou zranění. Protiletecká obrana napadené země v noci na dnešek zneškodnila 16 z 20 dronů, které Rusové znovu poslali nad Oděskou a Mykolajivskou oblast.
Při ruském útoku na Kryvyj Rih zemřel jeden člověk a dalších devět je zraněných.
Souhrn nejdůležitějších událostí
Rusko bombardovalo ukrajinská města Sumy, Záporoží a Kryvyj Rih.
Rakousko pobouřila slova velvyslance Evropské unie, který rakouské platby za ruský plyn nazval "krvavými penězi".
Kuba zatkla skupinu lidí, kteří verbovali místní obyvatele do války na Ukrajině na straně Ruska.
Noční nálety hlásí město Kryvyj Rih na jihovýchodě Ukrajiny.
Kuba zadržela sedmnáct lidí, které podezírá z úmyslu odejít bojovat na Ukrajinu na straně Ruska.
Ukrajinci vrážejí klín do ruské obrany na takzvané jižní záporožské frontě. Postupují pomalu, ale jistě. Přes minová pole a dračí zuby.
Šéf Evropské rady Charles Michel před summitem G20 v Dillí řekl, že Rusko musí přestat s útoky na ukrajinská města.
Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek a během dneška zneškodnila pět ukrajinských dronů směřujících na cíle v Ruské federaci, oznámily dnes ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany a další úřady. Jeden stroj byl podle ministerstva sestřelen v Moskevské a další dva v Rostovské oblasti na jihozápadě země. Později ruské úřady informovaly o sestřelení bezpilotního letounu nad Brjanskem a dalšího stroje nad Volgogradskou oblastí na jihu evropské části země. Šestý dron, o kterém dnes ruské úřady informovaly, zasáhl v Brjansku průmyslový objekt, kde způsobil podle místního gubernátora požár.
Ruský soud v sibiřském města Abakan, správním středisku autonomní Chakaské republiky, odsoudil na pět let a šest měsíců ve vězeňském táboře místního novináře Michaila Afanasjeva za články o 11 příslušnících policejní pohotovostní jednotky, kteří odmítli odjet do války proti Ukrajině. Sedmačtyřicetiletý Afanasjev se stal prvním ruským novinářem odsouzeným za šíření lživých informací o válce "s využitím služebního postavení", napsal dnes na svém ruskojazyčném webu server BBC News.
Evropská komise se distancovala od svého zástupce ve Vídni Selmayra, který rakouské platby za ruský plyn označil za krvavé peníze.
Soud v americkém Bostonu dnes poslal na devět let do vězení ruského podnikatele napojeného na Kreml Vladislava Kljušina. Dopustil se podle něj zneužití informací v obchodním styku, informace získával prostřednictvím hackerských útoků na počítače uživatelů ve Spojených státech. On osobně si takto přišel na více než 33 milionů dolarů (751,9 milionu korun), uvádí agentura AP.
Pokud Severní Korea začne dodávat zbraně Moskvě, která je použije ve válce na Ukrajině, bude to "obrovská chyba". Podle agentury Reuters to dnes prohlásila americká viceprezidentka Kamala Harrisová, která je nyní na summitu sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Jakartě.
"Myslím, že by to byla obrovská chyba. Plán, že by za tímto účelem dodávali munici, je obrovská chyba. Jsem také pevně přesvědčena, že Rusko i Severní Koreu to ještě více izoluje," řekla Harrisová v rozhovoru, který dnes odvysílala stanice CBS News. Dodala, že kdyby Moskva požádala o pomoc Pchjongjang, bylo by to "projevem zoufalství".
Rakouské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo zástupce Evropské komise ve Vídni Martina Selmayra poté, co miliardy eur, které Rakousko vydává za ruský plyn, označil za krvavé peníze. Informuje o tom agentura APA.
"Panebože, 55 procent rakouského plynu stále pochází z Ruska," řekl Selmayr ve středu při jedné debatě. "Rakousko takto financuje Putinovu válku (proti Ukrajině - pozn. ČTK) a nikdo není ve Vídni na Ringstrasse, aby proti tomu protestoval. To mě udivuje, protože při vyrovnání účtu za plyn jsou každodenně do Ruska posílány krvavé peníze," uvedl také zástupce Evropské komise. Dodal, že sice chápe energetické problémy, Rakousko je ale bohatá země a dokázalo by se podobně jako další státy bez ruského plynu obejít.
Zásadně rozdílné pohledy na ruskou agresi na Ukrajině či námořní rozpínavost Číny dali během dnešního summitu najevo přední politici zemí východní Asie a Pacifiku včetně Spojených států či Ruska, uvedly zahraniční tiskové agentury. Zatímco američtí, japonští či jihokorejští představitelé varovali před ohrožením světového řádu, zástupci Pekingu nebo Moskvy odmítli jejich přístup, neboť podle nich podněcuje v regionu zbytečnou konfrontaci.
Ruský generál Konstantin Ogijenko, který velel 1. armádě protivzdušné obrany zvláštního určení bránící Moskvu před vzdušnými útoky, je ve vyšetřovací vazbě kvůli podezření z přijetí úplatku. V případě odsouzení hrozí generálovi až 15 let za mřížemi, napsala státní agentura TASS.