Ukrajina

Turecko a Ukrajina podepsaly dohody o vojenské spolupráci

Turecko a Ukrajina v pátek za přítomnosti prezidentů obou zemí v Istanbulu podepsaly dohody o vojenské spolupráci. Partnerství Ankary a Kyjeva je vnímáno jako snaha vyvážit nadvládu Ruska v černomořském regionu, píše agentura AP.

Šéf tureckého sdružení obranného průmyslu Ismail Demir a ukrajinský ministr obrany Andrij Taran podepsali dokument o "důvěře" ohledně projektů obranného průmyslu. Taran se svým tureckým protějškem Halusim Akarem podepsali rámcovou vojenskou dohodu. Podrobnosti obou dokumentů země po jednání nezveřejnily.

"Turecko Ukrajinu vnímá jako klíčovou zemi pro nastolení stability, bezpečnosti, míru a prosperity v regionu," uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského dohody připravily půdu pro "nové příležitosti". "Spolupráce v obranném průmyslu je významná pro vývoj našeho strategického partnerství a jsem rád, že jsme ji dnes posílili," dodal Zelenskyj.

Zdroj: ČTK

Požáry na východě Ukrajiny si vyžádaly devět mrtvých

Devět mrtvých si vyžádaly lesní požáry, které zachvátily části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Čtrnáct lidí skončilo v nemocnici. Požáry zachvátily podle ukrajinských hasičů plochu asi 11 000 hektarů. Jedna vesnice shořela, dalších asi 30 usedlostí plameny ohrožovaly a 120 lidí muselo být evakuováno do bezpečí, napsal list Ukrajinska pravda na svém webu.

Místní úřady se dopočítaly 146 požárů, z nichž většinu se mezitím podařilo uhasit. Nejméně 250 domů oheň poničil. Většina požárů propukla poblíž území ovládaného proruskými separatisty a místní úřady, loajální ke Kyjevu, tvrdí, že je mohla způsobit palba separatistů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat