Umerov s Rusy vyjednával, teď je má rozdrtit. Jeho předky Stalin deportoval z Krymu

Martin Novák Martin Novák
4. 9. 2023 17:02
Vláda v Kyjevě se mění. Ministr obrany Oleksij Reznikov odstoupil, poslanci by ještě tento týden měli rozhodnout o jeho nástupci. Stát se jím má Rustem Umerov, zkušený vyjednavač a šéf hlavního ukrajinského privatizačního fondu. Do čela úřadu, který má klíčový význam při obraně proti rok a půl trvající ruské agresi, ho navrhuje prezident Volodymyr Zelenskyj.
Nový ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov.
Nový ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. | Foto: Reuters

Pouhých pět dní po začátku ruské agrese na Ukrajinu dorazila do Kyjeva delegace ze země okupantů. Vedl ji miliardář Roman Abramovič a k jednacímu stolu s ukrajinskými představiteli její členové zasedli 3. března 2022. Na schůzce se jednalo o možnostech rychlého ukončení války.

Rozhovory k ničemu nevedly, a jak později zjistil deník Wall Street Journal, zástupce obou stran skolila záhadná otrava či infekce. Zvraceli, měli rudé oči a loupala se jim kůže na rukou a na tváři. "Doporučuji všem, kdo jdou osobně jednat s Rusy, aby si přinesli vlastní jídlo s pitím a ničeho se pokud možno nedotýkali," prohlásil tehdy ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Nevolnost a zdravotní problémy postihly i jednoho z hlavních vyjednávačů na ukrajinské straně, Rustema Umerova. Po roce a půl se právě tento politik stane novým ministrem obrany.

"Myslím, že nový ministr má z minulosti velké kontakty v Turecku. Očekávám, že bude v otázkách obrany rezolutní," řekl Aktuálně.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček, který se s Umerovem osobně setkal na konferenci o Krymu před dvěma lety.

Jedenačtyřicetiletý Umerov je původem krymský Tatar a od loňského září stojí v čele Fondu státního majetku. Dříve byl poslancem za malou liberální stranu Hlas. S Rusy jednal i dál.

Účastnil se rozhovorů v Bělorusku o možných podmínkách příměří, vyjednával také dohodu o vývozu ukrajinského obilí, kterou zprostředkovalo mezi Moskvou a Kyjevem Turecko. Vedl ukrajinskou delegaci, která s Rusy debatovala o výměně zajatců a návratu bojovníků pluku Azov, kteří bránili Mariupol.

Jednací stůl teď vymění za dohled nad armádou. Dosavadní ministr obrany Oleksandr Reznikov po 558 dnech války podal demisi.

Agentura Reuters označuje Umerova nejen za skvělého vyjednavače, ale také za muže, který udělal pořádek v privatizaci státních podniků. Pozvedl ukrajinský Fond národního majetku, v minulosti proslulý korupcí a podezřelými prodeji státních podílů ve firmách za nízké ceny. Od chvíle, kdy Umerov fond převzal, jeho výnosy výrazně vzrostly - v době, kdy válečný rozpočet potřebuje každou hřivnu, jak se nazývá ukrajinská měna.

Umerovovým úkolem bylo kromě jiného pořídit soupis ruského majetku na Ukrajině a pak ho zkonfiskovat. "Všechno převedeme státu a připravíme k prodeji. Chceme, aby tyto podniky a firmy pracovaly ve prospěch Ukrajiny a ukrajinských občanů," prohlásil v květnu.

Nový ministr obrany není vojákem z povolání, nikdy jím ani nebyl. Vystudoval ekonomiku, v minulosti pracoval pro mobilního operátora a před deseti lety založil vlastní investiční skupinu ASTEM.

Nečeká se od něj, že bude organizovat armádní ofenzivu nebo rozhodovat o strategických otázkách ve válce. Od toho je v ukrajinském vedení hlavně náčelník generálního štábu armády Valerij Zalužnyj. Ministr obrany především jedná se západními spojenci o nákupech a dodávkách zbraní, které armáda potřebuje k osvobození Ruskem okupovaných území. A nese zodpovědnost za případy korupce, které se v ozbrojených složkách vyskytnou.

Dosavadní ministr Reznikov v lednu čelil kritice, že armáda nakupovala předražené potraviny pro vojáky. Jednalo se o kontrakt s firmou, kterou vlastní bývalí pracovníci ministerstva. Tehdy ukrajinská média spekulovala o nahrazení Reznikova šéfem vojenské rozvědky Kyrylo Budanovem, ale na změnu nedošlo. Až nyní.

Umerov patří k občanům Ukrajiny, kteří se narodili mimo její území. Jeho krymskotatarské předky na konci čtyřicátých let deportoval sovětský vůdce Josif Stalin z Krymu, který Tatary obvinil z kolaborace s nacistickým Německem. Umerovova rodina skončila v Uzbekistánu, kde se Rustem v roce 1982 narodil. Podobný osud má současná estonská premiérka Kaja Kallasová. Její rodinu deportoval Stalin na Sibiř, matce Kallasové bylo tehdy jen deset měsíců.

K Umerovovým úkolům patří dohled nad postupem ukrajinských vojsk na Krym odtržený Ruskem v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014. Nový ministr bude dohlížet na osvobození poloostrova, který jeho předci museli opustit.

Video: Ukrajinský dron uniká ruské helikoptéře (4. 9.  2023)

Ukrajinský dron uniká útokům ruských helikoptér. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy