Ukrajinci zaútočili námořními drony na ruskou základnu. Poškodili výsadkovou loď

Přenos skončil
Ukrajina v noci na dnešek při speciální operaci u ruského přístavu Novorossijsk zasáhla ruskou výsadkovou loď třídy 775 Oleněgorskij Gorňak. Na Telegramu to uvedla ukrajinská tajná služba SBU. Ruskou agresi na Ukrajině sledujeme v online reportáži.
Foto: Odessa News
Přenos skončil
15:21

Vážení čtenáři a čtenářky, z technických důvodů uzavíráme tento online přenos. Nové informace o dění na Ukrajině a v Rusku najdete zde.

13:16 Vlajka Ruské federace.

Přinejmenším 870 ruských vojáků přišlo o život během ukrajinské protiofenzívy, která začala na počátku června. Uvedla to dnes na svém ruskojazyčném webu britská stanice BBC, která na základě otevřených zdrojů zjistila jména celkem 29 217 ruských vojáků zabitých ve válce proti Ukrajině. Je mezi nimi i 5553 trestanců, ale nezahrnuje zabité proruské separatisty z východu Ukrajiny.

BBC připouští, že jde o nejnižší odhad ruských ztrát, protože započítává jen ty zabité vojáky, jejichž nekrology zmiňují odpovídající okolnosti, anebo datum úmrtí odpovídá termínu protiofenzívy. "Skutečné ztráty budou určitě vyšší než číslo, které se nám podařilo zjistit," dodali autoři textu.

V prvních týdnech ukrajinské protiofenzívy zaznamenala BBC výrazný růst ztrát mezi ruskými důstojníky, zejména vysokými, a tato tendence přetrvává. Od zahájení protiútoku přišlo Rusko přinejmenším o dva generály, deset plukovníků, osm podplukovníků a 14 majorů, a to bez započtení 13 vojenských letců zabitých ve střetech s žoldnéři z Wagnerovy skupiny na ruském území na konci června. Naposledy tak vysocí důstojníci utrpěli takové ztráty v prvních měsících po vpádu na Ukrajinu. Mezi 2306 důstojníky zabitými od začátku války je i 854 elitních odborníků z řad výsadkových sil, námořní pěchoty, speciálních sil a vojenského letectva.

13:03

Speciální obuv pro ukrajinské vojáky, kteří čistí minová pole. Botám se přezdívá pavoučí boty.

Foto: Reuters
12:57 Vlajka Ruské federace.

Prodej osobních aut v Rusku se v červenci zotavil z loňského propadu. Vzrostl skoro o 169 procent na 95 654 vozů, uvedla agentura Autostat.

12:15

Ukrajinská tajná služba SBU obvinila Rusko, že připravuje provokaci na ropné rafinerii v Bělorusku. Má jít o zinscenovaný útok, ze kterého budou obviněni Ukrajinci. Podle SBU se snaží Moskva zatáhnout Bělorusko do války.

11:41

Polsko zadrželo Bělorusa podezřelého ze špionáže pro Ruskooznámil dnes ministr vnitra Mariusz Kamiński na sociální síti X, dříve známé jako Twitter. Soud podle agentury PAP na běloruského občana uvalil tříměsíční vazbu. Podle ministra jde o 16. dopadeného podezřelého z účasti v ruské špionážní síti.

10:49 Vlajka Ruské federace.

Na sociálních sítích se šíří záběry z ruského černomořského přístavu Novorossijsk, kde ukrajinské námořní drony zasáhly výsadkovou loď.

9:23

Zdroj z ukrajinské rozvědky potvrdil agentuře Reuters, že dva ukrajinské námořní drony zaútočily na Novorossijsk a poškodily ruskou výsadkovou vojenskou loď Oleněgorskij Gorňak. Akci potvrdila ukrajinská rozvědka také na sociální síti Telegram.

9:19 Vlajka Ruské federace.

Rusko letos zdvojnásobilo své výdaje na obranu, které tvoří třetinu všech veřejných výdajů. Uvedla agentura Reuters s odvoláním na ruský vládní dokument

08:26

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinské námořní drony v pátek brzy ráno zaútočily na základnu ruského námořnictva v ruském černomořském přístavu Novorossijsk. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany.
 • Ruská armáda podle ukrajinského prezidenta vyslala na ukrajinské území už nejméně 1961 dronů Šáhed, které útočí stylem kamikadze.
 • Ukrajinská generální prokuratura vyšetřuje ruské vzdušné útoky na zemědělskou infrastrukturu jako potenciální válečné zločiny.
 • Nejméně devět zraněných si ve čtvrtek vyžádalo ruské ostřelování Chersonu na jihu Ukrajiny. Vyplývá to z informací médií.
08:00 Vlajka Ruské federace.

Útok ukrajinských námořních dronů na základnu ruského námořnictva v ruském černomořském přístavu Novorossijsk si vyžádal dočasné zastavení veškeré lodní dopravy v novorossijském přístavu, významném vývozním uzlu, uvedl provozovatel tamního ropného terminálu Caspian Pipeline Consortium (CPC).

07:52 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že se na místní námořní základnu pokusily zaútočit dva ukrajinské drony. Podle zatím nepotvrzených videozáznamů, zveřejněných na sociálních sítích, jeden dron zasáhl ruskou loď Oleněgorskij Gorňak.

06:52 Vlajka Ruské federace.

U ruského černomořského přístavu Novorossijsk bylo dnes brzy ráno slyšet exploze a střelbu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávy na sociálních sítích.

Podle Moskvy se Ukrajina pokusila zaútočit na zdejší námořní základnu dvěma dálkově ovládanými plavidly.  Agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany také informuje o útoku více než deseti dronů na anektovaný Krym.

O tom, že šlo o útok ukrajinských dálkově ovládaných plavidel, hovořily už před vyjádřením Moskvy některé zdroje. Podle místních úřadů si nevyžádal žádné oběti ani škody. Ve zdejším přístavu byla ale přerušena lodní doprava.

06:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ruská armáda podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyslala na ukrajinské území už nejméně 1961 dronů Šáhed, které útočí stylem kamikadze.

"Značný počet z nich byl sestřelen. Bohužel ne všechny. Pracujeme na tom, abychom jich sestřelili více: abychom jich sestřelili maximum," poznamenal Zelenskyj . Podle něj Kyjev stále usiluje o pořízení více systémů protivzdušné obrany. Rusko začalo proti Ukrajině používat drony íránské výroby Šáhed na podzim loňského roku.

06:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ruská armáda podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyslala na ukrajinské území už nejméně 1961 dronů Šáhed, které útočí stylem kamikadze.

"Značný počet z nich byl sestřelen. Bohužel ne všechny. Pracujeme na tom, abychom jich sestřelili více: abychom jich sestřelili maximum," poznamenal Zelenskyj . Podle něj Kyjev stále usiluje o pořízení více systémů protivzdušné obrany. Rusko začalo proti Ukrajině používat drony íránské výroby Šáhed na podzim loňského roku.

20:35

Osm zraněných si dnes vyžádalo ruské ostřelování Chersonu na jihu Ukrajiny. S odvoláním na ukrajinské úřady o tom informovala agentura AP a server Meduza. Ruská palba podle nich zranila cestující v projíždějícím trolejbusu, kolemjdoucího a následně také hasiče zasahující u hořícího chrámu svaté Kateřiny.

"Zraněni byli tři cestující z trolejbusu, který jel během ruského ostřelování okolo kostela. Sanitka je odvezla do nemocnice. Devětatřicetileté ženě a třiapadesátiletému muži byla poskytnuta lékařská péče. Těžké zranění hrudního koše a poranění lebky utrpěl čtyřiasedmdesátiletý senior, lékaři bojují o jeho život," uvedl na Telegramu šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin. Ukrajinská prokuratura dodala, že zdravotníci hospitalizovali také jednoho člověka, jenž byl na ulici.

19:55

Polská armáda přemístila k běloruským hranicím vrtulníky, informovala na svém webu polská televize TVP. Vrtulníky budou v režimu okamžité reakce a budou s nimi létat piloti, kteří je používali v Afghánistánu a v Iráku, uvedl podle televize Marek Sokolowski z generálního štábu polských ozbrojených sil. Varšava v úterý uvedla, že dva běloruské vrtulníky narušily její vzdušný prostor, což Minsk popřel.

19:23

Ukrajinská generální prokuratura vyšetřuje ruské vzdušné útoky na zemědělskou infrastrukturu jako potenciální válečné zločiny. Agentuře Reuters to dnes sdělilo ukrajinské státní zastupitelství. Ruská vojska podle něj od začátku invaze podnikla přes 100 útoků na ukrajinské přístavy a obilnou infrastrukturu.

18:52

"Naši vojáci uvádějí na pravou míru údajnou nedotknutelnost mnohých objektů, jejichž bezpečnost Rusko považovalo za stoprocentní. Patří k nim i Krymský most, o němž hovořili představitelé naší SBU, kteří se účastnili prvního i druhého případu," sdělil v televizním vysílání Danilov.

Danilov také zmínil nedávné dronové útoky, které v poslední době zasáhly několik budov v Moskvě. "Pokud jste zaznamenali události, k nimž periodicky dochází přímo v Moskvě, tak mějte na paměti, že ruští partyzáni pracují na ruském území na jedničku," sdělil.

18:51

Na loňském i letošním útoku na Krymský most se podílela ukrajinská tajná služba SBU, potvrdil dnes podle agentury Unian tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Ukrajinská tajná služba se už dříve přihlásila k loňskému útoku na most, který spojuje poloostrov Krym s Ruskem, a letošní útok jen ironicky komentovala.

18:12

EU uvalila sankce na 38 lidí a tři organizace v Bělorusku kvůli potlačování protestů a podpoře Ruska a jeho války na Ukrajině, uvedla agentura AP.

18:11

Česko se připojilo k prohlášení zemí G7 o dlouhodobé podpoře Ukrajiny. Na okraj červencového summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu o tom rozhodla vláda, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle agentury Ukrinform se k prohlášení připojilo 12 zemí.

Země skupiny vyspělých ekonomik G7 ve Vilniusu oznámily mezinárodní rámec, který Ukrajině otevírá cestu k dlouhodobým bezpečnostním zárukám, jež mají posílit její obranu proti Rusku a odradit Moskvu od budoucí agrese. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámení označil za důležité vítězství pro bezpečnost Ukrajiny.

16:59

Ukrajinské úřady zadržely činitele kyjevské vojenské správy, který čelí obvinění, že za úplatu pomáhal mužům v branném věku utíkat za hranice. Informuje o tom dnes BBC. Za pomoc s odjezdem z Ukrajiny mu jeho klienti platili 10 tisíc dolarů (přes 220 tisíc korun). V době, kdy na Ukrajině platí kvůli ruské invazi válečný stav, ale nesmějí práceschopní muži ve věku od 18 do 60 let až na výjimky opustit zemi a mohou být kdykoli povoláni do zbraně. Zadržený úředník vydával mužům falešná potvrzení, že nejsou schopni služby v armádě. S těmito doklady pak mohli překročit hranice. Úředník byl zadržen přímo při činu, když vydával tato potvrzení třem osobám.

16:54

Všechny země by měly Rusku vzkázat, aby přestalo s vyhrožováním v Černém moři, řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Reagoval tak na ruská tvrzení, že všechny lodě, plující mořem do přístavů pod kontrolou Ukrajiny, bude Moskva považovat za vojenský cíl.

"Už bylo získáno zpět okolo 50 procent toho, co bylo původně obsazeno," řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken.
"Už bylo získáno zpět okolo 50 procent toho, co bylo původně obsazeno," řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken. | Foto: Shutterstock
15:24 Vlajka Ruské federace.

Soud v Krasnodaru na jihozápadě Ruska uložil jednadvacetileté dívce pokutu 30 tisíc rublů (asi sedm tisíc korun) za diskreditaci armády. Důvodem byly snímky z dívčina Instagramu, které mimo jiné zachycovaly tašku s nápisem "Sex is cool but Putin's death better" (Sex je fajn, ale Putinova smrt je lepší). O případu na svém ruskojazyčném webu informovala britská stanice BBC.

Foto: Christophe Tymowski
14:49

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinská armáda zřejmě dobyla celou strategicky důležitou vesnici Kliščivka jižně od Bachmutu.
 • Rusové při čtvrtečním bombardování Chersonu zasáhli trolejbus, několik lidí je zraněných.
 • Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na čtvrtek nad Kyjevem zneškodnila asi 15 dronů íránské výroby, kterými na metropoli opakovaně útočí Rusko.
 • Země na východním křídle NATO stále více znepokojuje přítomnost žoldnéřů ruské Wagnerovy skupiny v Bělorusku.

 

14:24

Ukrajinská média píšou a hovoří o tom, že ukrajinská armáda zřejmě dobyla celou vesnici Kliščivka jižně od Bachmutu. Rusové se z ní stáhli. Jedná se o strategicky důležitou vesnici, protože stojí na vyvýšeném místě, ze kterého Ukrajinci mohou mít přehled o pohybu ruských vojáků v Bachmutu.

Foto: Christophe Tymowski
14:21

"Putin se stylizuje do role novodobého Stalina," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz běloruský autor filmových dokumentů o stalinismu Maksim Mirovič.

11:08 Vlajka Ruské federace.

Bývalý ruský žoldnéř z Wagnerovy skupiny je podezřelý z vraždy šesti lidí, pěti mužů a jedné ženy, jejichž těla se našla před několika dny ve spálených domech ve vsi Derevjannoje v Karélii na severozápadu Ruska. Zločin vyvolal celostátní rozruch, napsal místní server Karelia news.

10:59

Rusové při bombardování Chersonu ve čtvrtek zasáhli trolejbus, na místě je několik zraněných. Granát dopadl také na řecký konzulát, který je ale mimo provoz od začátku války.

10:56

Bojovníci žoldnéřské Wagnerovy skupiny se v Bělorusku přemisťují k hranicím s Polskem, Litvou a Lotyšskem, aby vytvářeli tlak na východní křídlo NATO. Prohlásil to polský premiér Mateusz Morawiecki.

9:53 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana v noci na čtvrtek sestřelila šest dronů nad Kalužskou oblastí, která leží jihozápadně od Moskvy. Oznámil to podle ruských médií nejprve gubernátor oblasti a ministerstvo obrany. Moskva se v uplynulých dnech stala opakovaně terčem náletů dronů, které podle ruských úřadů vyslala Ukrajina.

9:36 Vlajka Ruské federace.

Rusko zařadilo Norsko na svůj seznam nepřátelských zemí.

06:15

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na čtvrtek nad Kyjevem zneškodnila asi 15 dronů Šáhed íránské výroby, kterými na metropoli opakovaně útočí Rusko. Informuje o tom portál RBK Ukrajina s odvoláním na šéfa kyjevské vojenské správy Serhije Popka.

O tom, zda v Kyjevě vznikly nějaké škody, nebo zda si útoky vyžádaly oběti, zatím žádné zprávy nejsou. Popko uvedl, že v Kyjevě dnes protiletecký poplach trval tři hodiny a od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru ho hlavní město zažilo už osmsetdvacetkrát. Nyní Rusové na Kyjev útočili osmou noc v řadě.

06:14

Úřady na Ruskem ovládaných ukrajinských územích nutí tamní Ukrajince, aby přijímali ruské občanství. Když to nechtějí udělat, hrozí jim postihy, včetně deportace nebo vazby, uvedli ve středu výzkumníci z americké Yaleovy univerzity.

Obyvatelé Ruskem okupovaných částí Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti jsou vystaveni systematickým snahám zbavit je ukrajinské identity. Ti Ukrajinci, kteří nechtějí přijmout ruské občanství, "čelí hrozbám, zastrašování, čeká je omezení přídělů humanitární pomoci i základních potřeb a možná vazba nebo deportace," uvedli autoři zprávy s tím, že cílem těchto praktik je přinutit je stát se občany Ruska. "Znepokojivé je na tom to, že jde o porušování ženevských a haagských konvencí," řekl šéf výzkumného týmu Nathaniel Raymond. Podle něj jsou tyto ruské praktiky velmi rozšířené.

21:08

Země NATO, které se nacházejí na východním křídle Severoatlantické aliance, stále více znepokojuje přítomnost žoldnéřů ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny v Bělorusku. Napsala to dnes agentura AP, podle níž Polsko, Litva a Lotyšsko informovaly o tom, že vysílají další vojáky a techniku k hranicím s Běloruskem.

20:57

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Úřady ve dvou ruských regionech sousedících s Ukrajinou začaly vydávat členům tamní teritoriální obrany zbraně. V Belgorodské oblasti dobrovolníci dostali útočné pušky, zbraně proti dronům nebo terénní vozy UAZ, uvedla agentura TASS. 
 • Rusko svými útoky na ukrajinskou obilnou infrastrukturu záměrně ohrožuje potravinovou bezpečnost ve světě, uvedlo dnes podle agentury AFP francouzské ministerstvo zahraničí.
 • Ukrajinský přístav Izmajil na Dunaji po dnešních ruských vzdušných útocích přerušil provoz, sdělily agentuře Reuters dva nejmenované zdroje.
20:55 Vlajka Ruské federace.

Podle serveru Fontanka.ru Kreml krok vyzbrojit jednotky teritoriální obrany podpořil. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že toto opatření je "nezbytné kvůli útokům ze strany ukrajinských ozbrojených sil". Kremelský mluvčí zároveň ujišťoval, že jsou dodržovány předpisy ohledně kontroly zbraní.

19:15

Mnohé z těchto lodí se zaregistrovaly na vplutí do Izmajilu z Černého moře, kde se podle Reuters chystají naložit obilí. V přístavu ale v noci na dnešek podle Kyjeva napáchaly vážné škody ruské drony. Podle videa zveřejněného ukrajinskou armádou se v přístavu hasiči potýkali s požárem, který zachvátil vícero pater jedné z budov.

18:51

Ukrajinský přístav Izmajil na Dunaji po dnešních ruských útocích přerušil provoz, sdělily Reuters dva zdroje. U přístavu podle agentury čekají desítky lodí.

17:26 Vlajka Ruské federace.

Úřady ve dvou ruských regionech sousedících s Ukrajinou začaly vydávat členům tamní teritoriální obrany zbraně. V Belgorodské oblasti dobrovolníci dostali útočné pušky, zbraně proti dronům nebo terénní vozy UAZ, uvedla dnes agentura TASS. V sousední Kurské oblasti se k podobnému kroku podle ruskojazyčného webu stanice BBC úřady chystají.

"Několik měsíců jsme pracovali na možnosti poskytnutí bojových zbraní oddílům dobrovolné lidové skupiny. Dnes mohu říci, že mechanismus byl nalezen," uvedl na Telegramu gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt. "První várka už dorazila na základnu," dodal. Dobrovolnický oddíl podle něj v Kurské oblasti poskytuje "dodatečnou pomoc" armádě, národní gardě, policii a pohraničníkům.

17:26

Americká velvyslankyně v Kyjevě Bridget Brinková reagovala prohlášením o ruské bezohlednosti vůči lidem ve světě, kteří jsou na ukrajinském dovozu obilí závislí.

"Domy, přístavy, sila, historické budovy, muži, ženy, děti. Neustálé a stále častější ruské útoky na Kryvyj Rih, Charkov, Kyjev a Cherson dávají najevo, že Rusko netouží po míru, nebere ohledy na bezpečí civilistů ani lidí, kteří jsou ve světě závislí na dovozu jídla z Ukrajiny," napsala Brinková.

16:45

Rusko svými útoky na ukrajinskou obilnou infrastrukturu záměrně ohrožuje potravinovou bezpečnost ve světě, uvedlo dnes podle agentury AFP francouzské ministerstvo zahraničí. Reagovalo tak na další ruské vzdušné útoky na sklady obilí v Oděské oblasti.

"(Moskva) nedělá nic jiného, než že zvyšuje ceny potravin a na úkor těch nejzranitelnějších skupin lidí ve světě se snaží bránit svému hlavnímu konkurentovi, Ukrajině, ve vývozu jeho produkce," uvedlo francouzské ministerstvo podle AFP.

16:13

Rusko svými útoky na ukrajinskou obilnou infrastrukturu záměrně ohrožuje potravinovou bezpečnost ve světě, uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí. Reagovalo na dnešní ruský útok na ukrajinský přístav Izmajil v deltě Dunaje.

15:54

Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj zveřejnil video zachycující raketomet RM-70 Vampire české výroby "v dynamické práci" ve službách ukrajinské 110. samostatné mechanizované brigády v boji proti ruským jednotkám, okupujícím ukrajinské území. Na generálův příspěvek na Facebooku upozornil dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. Citoval také chválu ukrajinských vojáků na tuto zbraň.

"Přijedeme, nachystáme, zaměříme. Tři čtyři minuty a už jsme připraveni, čekáme na povel: Pal!" popsal fungování RM-70 Vampire jeho velitel Pavlo. "Je to opravdu bestiální stroj. Když se odpálí celá salva, vyvolá to dojem, který se prostě nedá převyprávět," dodal další člen posádky Ivan.

15:05

Středeční ruské útoky na sila a přístavy na Dunaji zničily 40 tisíc tun obilí, které bylo připravené na export do Afriky, Izraele a do Číny. Uvedl to ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov.

14:49

Agentura Reuters: Po dnešním ruském útoku na důležitý ukrajinský přístav Izmajil na Dunaji stouply světové ceny pšenice.

14:06

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová přirovnala nedávné dronové údery na Moskvu k teroristickému útoku na Světové obchodní centrum z 11. září 2001. Při něm na rozdíl od incidentů v ruské metropoli, které si nevyžádaly žádnou oběť, zahynuly téměř tři tisíce lidí. Od takového přirovnání se distancoval i samotný Kreml.

14:05

Turecko bude nadále usilovat na diplomatickém poli o obnovení černomořských dohod o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů. Dnes to prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS šéf Kremlu řekl, že Rusko je ochotné vrátit se k dohodám v případě, že Západ začne plnit své závazky o usnadnění vývozu ruských komodit. Oba politici také mluvili o Putinově návštěvě Turecka.

14:04

Polsko-ukrajinské vztahy momentálně "nejsou nejlepší", řekl dnes rozhlasové stanici RMF 24 náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jabloński poté, co si Kyjev předvolal na ministerstvo zahraničí polského velvyslance a polská diplomacie si na oplátku pozvala ukrajinského zástupce ve Varšavě. V pozadí rozmíšek je spor o vývoz ukrajinského obilí, kterému se Varšava brání, připomněl list Gazeta Wyborcza. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím apeloval na zachování jednoty mezi oběma spojenci v odporu proti ruské agresi.

13:08

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu z loňského února přišlo o jednu či více končetin na 20 tisíc až 50 tisíc ukrajinských vojáků. S odvoláním na odhady charitativních organizací, výrobců protéz a lékařů to uvedl list The Wall Street Journal

12:03

Přístav Izmajil je po ruském útoku mimo provoz, oznámilo ukrajinské ministerstvo dopravy.

11:51 Vlajka Ruské federace.

Společnost Turkmenistan Airlines oznámila, že její letadla přestávají létat do Moskvy a místo toho linka z Ašgabatu povede do ruské Kazaně. Firma se tak stala prvními aerolinkami, které přestaly létat do Moskvy po druhém náletu dronů v jednom týdnu na ruskou metropoli.

11:42 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské námořnictvo zahajuje cvičení v Baltském moři. Zúčastní se ho 6000 vojáků a 30 válečných lodí.

10:06

Ukrajinský přístav Izmajil po středečním ruském náletu.

Foto: Reuters
9:40

Ukrajinské ministerstvo obrany potvrdilo rozsáhlé poničení přístavu Izmajil v dunajské deltě.

9:26

Rusko poprvé ve velkém měřítku buduje nové bojové formace pro válku proti Ukrajině. V posledních dvou měsících bylo pravděpodobně vytvořeno několik útvarů, včetně 25. vševojskové armády. Uvádí to ve své pravidelně zveřejňované svodce britská vojenská rozvědka. "Rusko pravděpodobně nasadí nové útvary na Ukrajině jako záložní sílu," míní Britové s tím, že v dlouhodobém horizontu Rusko usiluje o posílení svých sil vůči NATO. Londýn soudí, že pro Rusko bude bez dodatečné mobilizace obtížné vytvořit byť jedinou vševojskovou armádu, která by jako útvar mohla fungovat samostatně.

9:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Rusové opět útočili na ukrajinské přístavy a sklady obilí, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o nočním náletu ruských dronů na Oděsu a jih země. Rusové zasáhli přístav v Izmajilu v deltě Dunaje.

9:06

Ukrajinci demontují starý sovětský znak na známé velké kyjevské soše Matka vlast. Nahradí ho ukrajinský trojzubec.

08:37

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Kyjev se v noci na dnešek znovu stal terčem ruského útoku. Na město spadly trosky několika dronů, které poškodily dvojici nebytových prostor a dětské hřiště.
 • Prezident Petr Pavel povolil 14 Čechům vstoupit do ozbrojených sil Ukrajiny.
 • Island kvůli ruské invazi na Ukrajinu uzavřel své velvyslanectví v Moskvě. Je to první evropská země, která tak učinila v souvislosti s ruskou agresí vůči sousední zemi
06:37

Prezident Petr Pavel povolil 14 Čechům vstoupit do ozbrojených sil Ukrajiny. Osmi lidem naopak žádost zamítl, uvádí web iROZHLAS.cz. Souhlas hlavy státu připojit se k Ukrajincům má podle něj celkem 146 Čechů, z toho 132 ho získalo od Pavlova předchůdce Miloše Zemana. Čeští dobrovolníci se do bojů na Ukrajině, která čelí ruské agresi od loňského 24. února, zapojili zřejmě měsíc po vypuknutí konfliktu.

Vydání 14 kladných rozhodnutí umožňujících legální vstup českých občanů do ozbrojených sil Ukrajiny serveru potvrdila prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Proč hlava státu osmi žádostem nevyhověla, neuvedla.

06:36

Kyjev se v noci na dnešek znovu stal terčem ruského útoku. Na město spadly trosky několika dronů, které poškodily dvojici nebytových prostor a dětské hřiště. Zranění nejsou hlášena, informují agentury Ukrinform a Reuters.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko na Telegramu napsal, že trosky dronů, proti nimž byla nasazena protivzdušná obrana, dopadly ve dvou čtvrtích města, kde poškodily jednu nebytovou budovu. Šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko pak informoval o dopadu dalších trosek poblíž centra města, kde zapálily další nebytové prostory a dopadly také na dětské hřiště.

Ani Kličko, ani Popko neuvedli, že by si útoky vyžádaly zraněné.

Ruskojazyčná verze BBC napsala, že výbuchy bylo v noci slyšet i v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny.

21:19

Dva běloruské vrtulníky dnes narušily polský vzdušný prostor, uvedla polská diplomacie podle agentury PAP. Minsk obvinění popřel. Polské ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že incident přispívá k napětí na hranici, a předvolalo v této souvislosti běloruského chargé d'affaires.

"Polská strana zdůraznila, že incident vnímá jako další eskalování napětí na polsko-běloruské hranici," citovala agentura PAP z prohlášení polského ministerstva. Varšava podle prohlášení žádá běloruskou stranu, aby incident bezodkladně vysvětlila.

21:13

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo polského velvyslance v Kyjevě kvůli výrokům poradce polského prezidenta Andrzeje Dudy o údajném nevděku Ukrajinců za pomoc od Polska. Informuje o tom portál onet.pl s odvoláním na mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Oleha Nikolenka. Polské ministerstvo zahraničí v podvečer na sociální síti uvedlo, že si v souvislosti s prohlášeními ukrajinských činitelů pozvalo ukrajinského ambasadora v Polsku. Více detailů neposkytlo.

21:12

Ukrajina odhaduje, že její ekonomika příští rok poroste o pět procent. Pomoci by měly investice do rekonstrukce a silnější spotřebitelská poptávka. S odkazem na vedoucí odboru strategického plánování a makroekonomických prognóz ukrajinského ministerstva hospodářství Nataliji Horškovovou to uvedla agentura Reuters. Ministerstvo odhaduje, že hrubý domácí produkt (HDP) letos vzroste zhruba o 2,8 procenta, uvedla Horškovová. "V roce 2024 očekáváme pětiprocentní růst. Hnacím motorem bude dynamika investic," dodala.

18:30 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly sestřelily dron u Sevastopolu na poloostrově Krym, uvedl dnes šéf proruské správy města Michail Razvožajev. Dron podle něj vybuchl v údolí za městem, kde posléze vzplála vegetace. O zranění lidí či materiálních škodách se Razvožajev nezmínil. Podle informací na sociálních sítích předtím obyvatelé Sevastopolu upozorňovali, že výbuch slyšeli.

17:30 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za uplynulý den podnikli žháři útoky na 12 vojenských komisariátů napříč zemí, uvedla stanice Rádio Svobodná Evropa. Podle ní jsou z většiny pondělních útoků podezřelé ženy. Zapalování armádních úřadů, které se mimo jiné zabývají povoláváním mužů do bojů na Ukrajině, je od začátku ruské invaze na Ukrajinu a zejména od vyhlášení částečné mobilizace v Rusku v loňském roce poměrně častým jevem.

17:28

Drony hrají důležitou roli ve válce, kterou na Ukrajině rozpoutalo téměř před rokem a půl Rusko. Používají je obě strany. Některé stroje se vznášejí nad bojištěm a fotografují ho, další shazují na cíle výbušniny. Ale asi neexistuje charakterističtější zbraň této války než malé levné FPV drony, píše agentura Reuters o strojích, jejichž název se odvozuje od anglického termínu "first person view", kdy pilot vidí v brýlích obraz, jenž je přenášen přímo z dronu. Jsou navrženy tak, aby narazily na bojišti přímo do terče. Vojákovi Mychajlovi se při jejich ovládání hodí zkušenost s videohrami.

"Pokaždé, když si nasadím brýle a vezmu do ruky joystick, vzpomenu si na mámu, která mi říkala, že ty videohry mi nic dobrého nepřinesou," usmívá se pětadvacetiletý ukrajinský voják Mychajlo, zatímco stojí pod stromem a skrze brýle pro virtuální realitu sleduje záběry přenášené z bezpilotního stroje. "No, jestli tohle není užitečné, tak co teda je?" dodá.

17:27

Je to neustálá hra na kočku a myš s nepřátelskými vojáky, kteří se snaží rušit signály pomocí systémů elektronického boje, popisuje Mychajlo, jenž používá vojenský volací znak Joker.

"Nemůžete pracovat ze stejné pozice dlouho, protože nepřítel na to reaguje, zapíná (systémy) elektronického boje, ruší naše drony," vysvětluje mezi zkušebními lety nových bezpilotních letounů, které obdržela jeho jednotka v jihoukrajinské frontové Záporožské oblasti. Vojáci podle něj musí neustále hledat nové pozice, ze kterých budou drony na frontu vysílat. A musí také stále hledat nové cíle.

15:51

Island kvůli ruské invazi na Ukrajinu dnes uzavřel své velvyslanectví v Moskvě. Je to první evropská země, která tak učinila v souvislosti s ruskou agresí vůči sousední zemi, uvedla agentura AFP. Island však krok nepovažuje za přerušení diplomatických vztahů s Ruskem. Ruská diplomacie tento krok již dříve kritizovala. Island uzavření svého velvyslanectví oznámil v červnu. Tehdy ministryně zahraničí Thórdís Gylfadóttirová uvedla, že současné podmínky neumožňují islandským diplomatům dále působit v Rusku.

14:28

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolalo polského velvyslance v Kyjevě, aby mu předalo protest proti výrokům poradce polského prezidenta Marcina Przydazce. Ten nedávno prohlásil, že Ukrajinci nejsou Polsku dost vděční za pomoc proti ruské agresi. "Tato slova jsou nepravdivá a nepřijatelná," uvedlo ukrajinské ministerstvo.

12:08

Ruské jednotky při dnešním ostřelování centra Chersonu na jihu Ukrajiny zasáhly zdravotnické zařízení. Zahynul lékař, pět zdravotníků utrpělo zranění, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na místní úřady. Mezi zraněnými je podle činitelů zdravotní sestra, jejíž zranění jsou velmi vážná.

"Zásah utrpělo zdravotnické zařízení. Zahynul mladý lékař, který zde pracoval jen pár dní. Zraněna byla zdravotní sestra, o její život teď lékaři bojují," uvedl velitel vojenské správy města Roman Mročko. Lékař podle sdělení oblastní prokuratury podlehl množství poranění způsobených střepinami.

10:52

Vojenští lékaři v České republice léčili od vpádu Ruska na Ukrajinu 22 ukrajinských vojáků s komplikovanými zraněními i amputacemi. Pět vojáků zůstává v dlouhodobé péči.

9:49

Ruská armáda začíná mít na jihu Ukrajiny problémy s nedostatkem munice. Oznámila to britská vojenská rozvědka ve své nové analýze. Podle ní ukrajinská armáda nyní útočí na jihu ve dvou směrech: u města Orichiv v Záporožské oblasti a pod vesnicí Velika Novoselka v Doněcké oblasti.

Foto: Aktuálně.cz
9:34

Ukrajinské ministerstvo vnitra oznámilo, že pohraniční stráž v noci zmařila pokus skupiny ruských ozbrojenců proniknout přes rusko-ukrajinskou hranici na severu v Černihivské oblasti. 

9:29

Rusové v noci poslali drony na Charkov.

Foto: Reuters
9:26

U Bachmutu se Ukrajinci probili na strategicky důležitou výšinu ve vesnici Kliščivka. Mohou ostřelovat ruské konvoje.

08:40

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruské síly v noci pomocí dronů podnikly další vzdušný útok na Charkov. Při náletu byl jeden člověk zraněn, uvedl policejní náčelník Volodymyr Tymošenko.
 • Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov navštívil předsunuté velitelství na záporožské frontě na Ukrajině.
 • Při novém dronovém útoku na Moskvu byla zasažena stejná výšková budova, která utrpěla zásah již v noci na neděli. Oznámil to starosta ruské metropole Sergej Sobjanin.
 • Dvě lodě ruského vojenského námořnictva, plavící se v Černém moři, odrazily v noci útok tří ukrajinských bezposádkových hladinových plavidel, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
08:05 Vlajka Ruské federace.

Dvě lodě ruského vojenského námořnictva, plavící se v Černém moři přibližně 340 kilometrů jihozápadně od Sevastopolu, odrazily v noci na dnešek útok tří ukrajinských bezposádkových hladinových plavidel, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

"Ukrajinské ozbrojené síly dnes v noci 340 kilometrů jihozápadně od Sevastopolu podnikly neúspěšný pokus napadnout třemi námořními drony hlídkové lodě Sergej Kotov a Vasilij Bykov Černomořského loďstva, které plnily úkoly při kontrole plavby v jihozápadní části Černého moře," citovala z vyjádření ministerstva agentura TASS. Ruské lodě podle něj ukrajinské drony zničily a pokračují v plnění svých úkolů.

06:20 Vlajka Ruské federace.

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov navštívil předsunuté velitelství na záporožské frontě na Ukrajině. Podle agentury TASS to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany, podle nějž Gerasimov při inspekci zdůraznil potřebu včasných preventivních úderů proti ukrajinské armádě.

Podle ministerstva se Gerasimov během návštěvy velitelství na frontovém úseku u města Orichiv v Záporožské oblasti informoval o "současné situaci na bojišti, charakteru akcí nepřítele a také o plnění bojových úkolů ruskými vojsky". U té příležitosti řekl, že ukrajinská vojska je zapotřebí včas odhalovat a podnikat proti nim preventivní údery.

05:55 Vlajka Ruské federace.

Letiště Vnukovo dnes bylo podle zdrojů agentury TASS "dočasně uzavřeno pro přílety a odlety" a letadla byla přesměrována na jiná letiště. Později byl provoz na tomto moskevském letišti opět obnoven. Krátká uzavírka letiště následovala také po minulém dronovém útoku na Moskvu v noci na neděli.

05:45

Při novém dronovém útoku na Moskvu byla zasažena stejná výšková budova, která utrpěla zásah již v noci na neděli. Dnes to oznámil starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Podle agentury TASS bylo dnes krátce uzavřeno moskevské letiště Vnukovo.

"Několik bezpilotních letounů, které se pokusily vletět do Moskvy, bylo sestřeleno systémy protivzdušné obrany. Jeden z nich narazil do stejného věžáku v City jako minule," napsal Sobjanin na Telegramu. "Fasáda ve 21. patře byla poškozena. Poškozeno bylo 150 metrů čtverečních zasklení. Nejsou hlášena žádná zranění," dodal.

05:30 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly v noci na dnešek pomocí dronů provedly další z řady vzdušných útoků na Charkov. Starosta východoukrajinského města Ihor Terechov uvedl, že v centru byly slyšet tři výbuchy a že zásah utrpěla ubytovna. Dosud není jasné, zda si útok vyžádal oběti.

"Rusové útočí na Charkov bezpilotními letouny," uvedl Terechov na Telegramu s tím, že byly slyšet tři exploze v hustě obydlených oblastech v centru města. "Jeden z dronů zničil dvě patra ubytovny. Hoří tam a pracují záchranné jednotky. Informace o obětech se v současné době upřesňují," dodal.

22:21

Na Krymském mostě, který spojuje Moskvou anektovaný ukrajinský poloostrov Krym s pevninským Ruskem, byla přerušena doprava. Informoval o tom v pondělí večer server Krym.Realii, jenž je jedním z projektů rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Důvod není jasný.

Ruská státní agentura TASS mezitím informovala o přerušení automobilové dopravy na Krymském mostě, ani ona neuvedla důvod. Asi po hodině oznámila, že doprava je obnovena.

20:33

Při ukrajinském ostřelování Doněcku, který od roku 2014 okupuje Rusko, zemřeli tři lidé a dalších 11 jich utrpělo zranění. Na sociální sítí Telegram to podle agentury Reuters uvedl Moskvou dosazený šéf okupované části Doněcké oblasti Denis Pušilin. Podle něj byl zasažen civilní autobus. Šéf okupační správy Záporožské oblasti Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij) tvrdí, že tři lidé zemřeli a 15 utrpělo zranění při ukrajinském ostřelování obchodu v obci Basan.

20:26 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pravděpodobně zamíří v září do New Yorku na Valné shromáždění OSN, kde se bude snažit prosadit svůj mírový plán. S odvoláním na činitele obeznámené se situací to napsala agentura Bloomberg. Zároveň ovšem poznamenala, že cestovní plány ukrajinské hlavy státu ještě nejsou definitivní a mohou se změnit.

18:49

Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson zahynuli čtyři civilisté a dalších 17 lidí utrpělo zranění. Na Telegramu uvedl šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Agentura Ukrinform předtím informovala, že Chersonská oblast se za posledních 24 hodin stala 68krát terčem ruského ostřelování. Terčem ruských raket se v noci na pondělí stal i východoukrajinský Charkov, druhé největší město v zemi. Jeden člověk utrpěl zranění.

17:39

Dvě desítky pacientů plánují do pátku odoperovat tři chirurgové a anesteziolog z Fakultní nemocnice Brno v nemocnici ve Lvově. Jde o první lékařskou misi programu ministerstva vnitra Medevac na Ukrajině. Informovala o tom mluvčí ministerstva Klára Dlubalová.

"Jedná se o operační misi ve specializaci popáleniny a plastická chirurgie. Dnes začali lékaři operovat první z pacientů. Zaměří se zejména na komplikovaná zranění způsobená válečným konfliktem na Ukrajině. Pacientům umožní návrat k důstojnějšímu životu," uvedla Dlubalová.

16:39

Nejméně šest lidí - včetně desetileté dívky a její matky - zahynulo v ukrajinském městě Kryvyj Rih, kde v pondělí ráno dvě ruské střely zasáhly civilní budovy. O aktualizované bilanci informovaly agentury Ukrinform a AP s odkazem na ukrajinské činitele. Přes sedm desítek lidí je zraněných.

16:22

Uprchlíci z Ukrajiny napadené Ruskem si budou možná moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o další rok, a to do konce března 2025. Postup popisuje novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes ministerstvo vnitra poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Dočasná ochrana umožňuje běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Autoři návrhu konstatují, že dosavadní průběh válečného konfliktu nenasvědčuje tomu, že by se v blízké době mohli vrátit domů.

16:11

Ukrajina jedná s Chorvatskem o tom, že by využila chorvatské přístavy k exportu ukrajinského obilí. Uvedl to ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

16:04

Ukrajina v úterý na Slovensku převezme další dvě samohybné houfnice Zuzana 2. Půjde o první dvě dělostřelecké soupravy z celkem 16 kusů, jejichž výrobu financují společně Dánsko, Norsko a Německo, uvedlo na svém webu slovenské ministerstvo obrany.

13:08

Mezi obětmi útoku na Kryvyj Rih je desetiletá dívka.

11:13

Podle nejnovějších zpráv si útok na Kryvyj Rih vyžádal dva mrtvé a dvacet zraněných.

Foto: Reuters
11:12

Při ruském ostřelování Chersonu zahynul jeden člověk, oznámila agentura Ukrinform.

10:33 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Vyjádření Volodymyra Zelenského k útoku na Kryvyj Rih.

9:41

Shrnutí nejdůležitějších událostí

Dvě ruské rakety Iskander zasáhly ukrajinské město Kryvyj Rih.

Saúdská Arábie uspořádá summit o ukončení války na Ukrajině, ale nezúčastní se ho Rusko.

Dvě ruské rakety S-300 dopadly na Charkov.

 

9:39

Saúdská Arábie uspořádá summit o Ukrajině, kterého se ale nezúčastní Rusko. Českou republiku bude zastupovat náměstek ministra Jan Marian.

9:35

Podle některých zdrojů dopadly na Kryvyj Rih dvě ruské rakety Iskander. Město na jihovýchodě Ukrajiny je rodištěm prezidenta Volodymyra Zelenského.

9:22

Ruská raketa dopadla na devítiposchoďový dům v městě Kryvyj Rih.

06:32

"Rusové o půlnoci (23:00 SELČ) odpálili z Belgorodské oblasti na náš region rakety typu S-300," uvedl mluvčí prokuratury v Charkovské oblasti Dmytro Čubenko.

V Charkově byly podle něj zasaženy sklady jednoho podniku, přičemž byl zraněn muž, který se nacházel nedaleko od výbuchu. Vypukl také požár, plameny zachvátily 200 metrů čtverečních. Další raketa zasáhla soukromý dům v obci Velykyj Burluk, ležící asi 110 kilometrů na sever od Charkova. Nikdo zde nebyl zabit ani zraněn, dodal mluvčí.

06:22

Podle starosty Ihora Terechova bylo slyšet, že město zasáhly dvě rakety. Pravděpodobně poškodily budovy, které nejsou obytné.

Rusové k útoku podle předběžných informací použili upravené rakety S-300, původně určené k protivzdušné obraně, uvedla agentura Unian s odvoláním na velitele místní vojenské posádky.

06:18

Druhé největší město Ukrajiny, Charkov na východě země, se stal v noci na dnešek terčem ruských raket. Na místě zásahu vznikl požár, zasahují hasiči. Zatím není známo, zda si útok vyžádal případné oběti a zraněné, uvedla ukrajinská média s odvoláním na místní a oblastní úřady.

Šéf oblastní správy Oleh Syněhubov vyzval obyvatele města a okolí, aby zůstali v krytech, napsal list Ukrajinska pravda na svém webu.

22:01

Demontáž sovětského znaku ze sochy Matka vlast v Kyjevě.

Foto: Reuters
19:43

Ukrajina chystá svým obyvatelům překvapení ke státnímu svátku Den nezávislosti, který se slaví 24. srpna. Ohromná socha Matka vlast, která je vyšší než socha Svobody a tyčí se v Kyjevě, dostane místo sovětského státního znaku ukrajinský trojzubec. Práce na demontáži už začaly, oznámilo ukrajinské ministerstvo kultury.

17:02 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Zelenskyj po setkání se zástupci obecních a regionálních samospráv v Ivano-Frankivsku řekl, že "válka se vrací na území Ruska, do jeho symbolických center a vojenských základen a je to nevyhnutelný, přirozený a naprosto spravedlivý proces". O tom, že za nočními útoky bezpilotních letounů byla Ukrajina, Zelenskyj konkrétně nehovořil.

15:32 Vlajka Ruské federace.

Pokud bude protiofenziva Kyjeva úspěšná, Moskva bude muset použít jadernou zbraň, prohlásil dnes ruský exprezident Dmitrij Medveděv. Agentura Reuters připomněla, že podobná ostrá prohlášení činí často, zřejmě ve snaze odradit západní země od poskytování další pomoci Ukrajině.

Medveděv je nyní zástupcem předsedy bezpečnostní rady, tedy orgánu, jemuž předsedá prezident Vladimir Putin. Bývalý prezident a premiér se pasoval do role jednoho z nejvíce "jestřábích" hlasů Moskvy.

14:38

Tisíce stoupenců junty, která tento týden provedla v Nigeru převrat, dnes pochodovaly ulicemi hlavního města Niamey s ruskými vlajkami a skandovaly protifrancouzská hesla a jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Dav podle agentury AP následně zapálil dveře francouzské ambasády, než jej bezpečnostní složky rozehnaly slzným plynem. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že "nebude tolerovat žádný útok proti Francii a jejím zájmům" v Nigeru a "okamžitě a nekompromisně" na něj odpoví.

14:17

V noci do nemocnice na východě Ukrajiny pronikají válečné hrůzy - míří sem průvod nosítek s bezvládnými těly z přední frontové linie. Vojáci mají obvazy na končetinách nasáklé krví, tváře zčernalé od střepin a vyjevené oči upřené ke stropu, zamrzlé v šoku. V poslední době přijíždějí stále častěji, píše agentura AP, která získala přístup do Mečnikovovy nemocnice, kde se starají o vojáky z bojiště.

12:51

Papež František dnes vyzval Rusko, aby obnovilo účast na černomořských obilných dohodách, které umožnily Ukrajině vyvážet zemědělské produkty z černomořských přístavů. Informuje o tom agentura Reuters.

"Obracím se na své bratry, úřady Ruské federace, aby byla obnovena černomořská iniciativa a bylo možné bezpečně přepravovat obilí," uvedl podle Reuters papež.

12:35

Česko dostalo pozvání na summit v Saúdské Arábii, kde budou na začátku srpna jednat zástupci západních a rozvojových zemí o Ukrajině. Kdo za Českou republiku na setkání pojede, se nyní řeší. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

O konání summitu v sobotu s odvoláním na diplomaty informoval The Wall Street Journal (WSJ). Spojené státy a Evropa se podle něj snaží získat širokou mezinárodní podporu pro mír, jehož podmínky si stanoví Ukrajina. Rusko pozváno není.

11:53 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruské námořnictvo ještě v tomto roce obdrží 30 nových lodí. Podle agentury Reuters to dnes oznámil ruský prezident Vladimir Putin na slavnostním ceremoniálu v Petrohradě, kde sledoval přehlídku válečných plavidel a jaderných ponorek.

10:23

Zničení Kachovské přehrady na začátku června způsobilo na dolním toku Dněpru rozsáhlé záplavy a humanitární i ekologickou katastrofu na jihu Ukrajiny. Poté co voda z rozsáhlého vodního díla po protržení hráze odtekla, se také odkrylo to, čemu se někdy říká "kozácká Atlantida", píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odkazem na území, jež bylo domovem záporožských kozáků, kteří před staletími vytvořili státní útvar známý jako Záporožská sič.

Foto: Reuters
10:19 Vlajka Ruské federace.

Rusko tvrdí, že v noci na dnešek zmařilo pokus Ukrajiny o útok 25 drony na území anektovaného poloostrova Krym. Všechny bezpilotní letouny byly podle Moskvy zničeny, nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na prohlášení ruského ministerstva obrany.

07:54 Vlajka Ruské federace.

"Dnes v noci zaútočily ukrajinské bezpilotní letouny. Lehce byly poškozeny fasády dvou výškových administrativních budov," uvedl na Telegramu moskevský starosta Sergej Sobjanin. Dodal, že při útoku nikdo nezemřel. Agentura TASS s odkazem na prohlášení záchranné služby informovala, že byl zraněn jeden hlídač. Z budovy zasaženého komplexu se začali evakuovat lidé.

07:49

Jeden z hlavních pomníků v Kyjevě, obří socha ženy s mečem a štítem v ruce tyčící se nad Dněprem, změní název. Podle ředitele Národního ukrajinského muzea druhé světové války Jurije Savčuka má být přejmenována z Matka vlast na Matka Ukrajina, napsal ruskojazyčný servis BBC.

07:26

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • V neděli brzy ráno na ruskou metropoli zaútočily ukrajinské bezpilotní prostředky, prohlásil moskevský starosta Sergej Sobjanin. Útok si nevyžádal mrtvé.
 • Rusko podle prezidenta Vladimira Putina nevylučuje jednání s Ukrajinou. Nicméně uzavřít příměří by podle něj bylo těžké, když Ukrajinci vedou proti ruským silám ofenzivu. Ukrajina jednání odmítá, dokud se Rusové z Ukrajiny úplně nestáhnou.
 • Stovka vojáků z ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny se přiblížila k běloruskému městu Grodno u polských hranic, upozornil v sobotu premiér Mateusz Morawiecki. 
07:16 Vlajka Ruské federace.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin uvedl, že dnes brzy ráno na ruskou metropoli zaútočily ukrajinské drony. Útok po sobě nezanechal mrtvé ani raněné, píše AFP s odkazem na prohlášení Sobjanina. Kyjev tvrzení nekomentoval.

"Ukrajinské bezpilotní prostředky zaútočily dnes v noci. Fasády dvou výškových administrativních budov byly lehce poškozeny," uvedl na sociální síti telegram Sobjanin.

07:15

Ve městě Sumy na severovýchodě Ukrajiny zemřel po ruském útoku jeden člověk. Uvedlo to ukrajinské ministerstvo vnitra, píše agentura Reuters. Dalších pět civilistů bylo podle ministerstva zraněno.

Podle prohlášení ministerstva ruská raketa v sobotu pozdě večer zasáhla "vzdělávací zařízení". Ukrajinská policie zveřejnila video, na kterém je vidět, jak záchranáři odnáší z areálu jednoho člověka na nosítku. Podle agentury Reuters však není možné informace zveřejněné Kyjevem přezkoumat.

07:15 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko provedlo "nějaké preventivní údery" proti cílům na Ukrajině po nedávném útoku na Krymský most spojující ruskou pevninu s okupovaným Krymem. Moskva z toho obviňuje Ukrajinu a hovoří o "teroristickém útoku". Poničena byla silniční část této důležité dopravní tepny, zemřel manželský pár a jeho 14letá dcera utrpěla zranění.

Na šéfa Kremlu letos Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač kvůli deportacím ukrajinských dětí. Podle Putina jsou ale informace o únosech "nafouknuté" - zopakoval, že šlo o záchranu dětí. "Vysvětlujeme, že k žádnému únosu dětí nedošlo, šlo o konkrétní kroky vedoucí k záchraně dětí, které byly vyváženy z válečné zóny. Nechat sirotčince pod dělostřeleckou palbou, nebo co? Samozřejmě, že ty děti odvezli," řekl Putin. Společně s ním vydal ICC zatykač také na ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.

22:58 Vlajka Ruské federace.

Rusko podle Putina nevylučuje jednání s Ukrajinou. Nicméně uzavřít příměří by podle něho bylo těžké, když Ukrajinci vedou proti ruským silám ofenzivu.

20:03

V saúdskoarabské Džiddě budou na začátku srpna jednat zástupci až 30 západních i klíčových rozvojových zemí o Ukrajině. Informuje o tom dnes americký list The Wall Street Journal (WSJ). Spojené státy a Evropa se podle něj snaží získat mezinárodní podporu pro mír, jehož podmínky si stanoví Ukrajina. Rusko pozváno není.

Schůzka, které se zúčastní i zástupci Indie či Brazílie, se uskuteční 5. a 6. srpna, uvádí WSJ s odvoláním na diplomatické zdroje. Bude se konat v době, kdy mezi Západem a Ruskem narůstá rivalita o podporu ze strany nejdůležitějších rozvojových zemí. Mnoho z nich doposud ohledně ruské agrese vůči Ukrajině zaujímá neutrální postoj.

18:42

Při ruském ostřelování ukrajinského Záporoží zemřeli dva lidé, jeden utrpěl zranění. S odvoláním na místní úřady to uvedl server RBK Ukrajina.

17:58 Vlajka Ruské federace.

Vyšetřovatelé v Archangelské oblasti na severu evropské části Ruska si jako svědky předvolali k výslechu dvě děti školního věku, jejichž matka je podezřelá z diskreditace ruské armády. O předvolání k výslechu kanál Sota informovala matka devítileté dívky a o rok staršího chlapce Lidia Prudkovská.

Tato žena v pátek dostala tři předvolání - jedno pro sebe coby pro podezřelou a dvě pro děti coby svědky. O tom, že proti ní úřady zahájily trestní stíhání, se dozvěděla 24. července, kdy dostala kopii soudního příkazu k prohlídce jejího bytu. Ta se ještě nekonala. Kvůli tomu, že na ruské sociální sítí VKontaktě sdílela příspěvky proti válce na Ukrajině, měla problémy už loni v září.

17:45

"Situace je stále nebezpečnější. S největší pravděpodobností budou (wagnerovci) převlečeni za běloruskou pohraniční stráž a budou pomáhat nelegálním migrantům dostat se na polské území (a) destabilizovat Polsko," řekl Morawiecki na tiskové konferenci v Gliwicích na jihozápadě Polska.

"S největší pravděpodobností se budou snažit dostat se do Polska a předstírat, že jsou nelegální migranti, a to představuje další hrozby," dodal Morawiecki.

17:45

Stovka vojáků z ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny se přiblížila k běloruskému městu Grodno u polských hranic. Podle agentury Reuters to dnes uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Začátkem tohoto měsíce začala Varšava přesouvat více než 1000 vojáků na východ země kvůli rostoucím obavám, že by přítomnost wagnerovců v Bělorusku mohla vést ke zvýšení napětí na jeho hranicích.

16:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko oficiálními i neoficiálními kanály dostalo asi 30 nabídek k mírovému urovnání konfliktu na Ukrajině. Dnes to v rozhovoru s agenturou TASS řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. "Jsme vděční všem. Takových iniciativ bylo poměrně dost. Zdá se mi, že už před měsícem jich bylo okolo třiceti," řekla mluvčí. Dodala, že Rusko nikdy neodmítalo jednání o urovnání konfliktu na Ukrajině, dokonce ani tehdy "když si uvědomovalo, že nepřinese žádnou přidanou hodnotu". 

12:54 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil pozice ukrajinských speciálních sil v blízkosti frontové linie u Bachmutu, která je jedním z horkých míst současné ukrajinské protiofenzivy. Informovala o tom dnes agentura AFP. Zelenskyj zveřejnil i několik záběrů na Twitteru.

"Směrem k Bachmutu se nacházejí předsunuté pozice sil pro speciální operace. Dnes jsem zde, abych poblahopřál našim vojákům k jejich profesionálnímu dni a vzdal hold jejich odvaze," uvedl Zelenskyj. Dodal, že teď nemůže hovořit o jejich současných operacích, ale označil je za hrdinské.

Město Bachmut a spolu s ním i Kupjansk, Lyman, Avdijivku a Marjinku ukrajinský generální štáb dlouho označuje za lokality, kde se odehrávají nejtvrdší boje ze stovky kilometrů dlouhé fronty. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová v pátek uvedla, že ukrajinské jednotky "postupují kupředu" jižně od Bachmutu.

12:21 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Bývalý agent britské rozvědky MI6 Christopher Steele se domnívá, že ruský prezident Vladimir Putin bude do roka odstaven od moci. Steele, který v roce 2016 dodal americké Demokratické straně informace o údajných vazbách kampaně tehdejšího republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa na Rusko, to uvedl v rozhovoru s britskou televizní stanicí Sky News.

Západ by se podle Steelea, který v letech 2006 až 2009 vedl odbor MI6 zaměřený na Rusko, měl "připravit na konec Putinovy éry". Ten by podle něj mohl nastat mimo jiné v důsledku atentátu, vzpoury či náhlého úmrtí.

Trhliny v Putinově autokratickém systému odhalila krátká červnová vzpoura žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. O zdravotním stavu ruského prezidenta se mezitím šíří různé spekulace, včetně tvrzení, že má rakovinu.

Steele poznamenal, že přesná povaha Putinových zdravotních potíží není zřejmá, ale "velmi důvěryhodné zdroje nám říkají, že je už nějakou dobu nemocný". To podle bývalého agenta zvyšuje pravděpodobnost Putinova náhlého úmrtí. Podle Steelea by na Putina také mohl být spáchán atentát vnitřními složkami v Rusku nebo zvenčí. Takový scénář označuje za nejhorší pro Západ, jelikož by se následky takového vývoje velmi obtížné předvídaly a pravděpodobně by před stanovením Putinova nástupce došlo ke krveprolití mezi různými mocenskými strukturami v Rusku.

V případě atentátu by šanci na získání prezidentské funkce podle Steelea měl šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov.

12:01 Vlajka Ruské federace.

Lídři čtyř afrických států se v neděli spolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zúčastní vojenské přehlídky ruského námořnictva v Petrohradě. S odvoláním na Kreml o tom dnes informovala agentura Reuters. Dalších pět afrických zemí vyšle své zástupce, více podrobností Moskva neuvedla.

V Petrohradě se ve čtvrtek a v pátek konal dvoudenní summit, na který přijelo 17 hlav afrických států. Zastoupeno ale bylo podle dřívějšího oznámení Kremlu dohromady 49 z 54 afrických zemí, a to prostřednictvím velvyslanců nebo vysoce postavených vládních představitelů.

Afričtí představitelé na summitu naléhali na Putina, aby se začal zabývat africkými mírovými iniciativami. Chtěli také, aby Moskva obnovila účast na černomořských obilných dohodách, které umožnily Ukrajině vyvážet zemědělské produkty z černomořských přístavů a na kterých Moskva tento měsíc pozastavila svou účast.

Putin uvedl, že Rusko pozorně studuje mírové iniciativy týkající se Ukrajiny, s nimiž přicházejí africké země, ale neupřesnil, o co přesně jde.

V červnu se delegace sedmi afrických lídrů po návštěvě Ukrajiny vydala do Ruska na takzvanou mírovou misi. Afričtí představitelé chtěli podle dokumentu v Moskvě stejně jako předtím v Kyjevě navrhnout řadu opatření "na posílení důvěry", která by mimo jiné mohla zahrnovat stažení ruských vojsk nebo odstranění taktických jaderných zbraní z Běloruska.

09:18

Ukrajinští vojáci byli spatřeni, jak proti ruským silám používají severokorejské rakety, které byly podle nich před dodáním na Ukrajinu zabaveny "spřátelenou" zemí. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT), podle nějž ale ukrajinské ministerstvo naznačilo, že zbraně byly ukořistěny od Rusů.

Spojené státy dříve obvinily Severní Koreu z dodávek zbraní Rusku, ale důkazy nenabídly, a Pchjongjang i Moskva to popřely. Severokorejské zbraně dosud nebyly na ukrajinských bojištích příliš často pozorovány.

Redaktoři FT nyní viděli severokorejské zbraně u ukrajinských jednotek obsluhujících raketové systémy Grad ze sovětské éry poblíž zničeného východního města Bachmut.

Ukrajinský velitel dělostřelectva, který se představil jako Ruslan, uvedl, že severokorejskou munici si jeho vojáci neoblíbili kvůli její relativně vysoké kazivosti, neboť je známo, že mnohé střely vystřelí špatně nebo nevybuchnou. Většina z nich byla podle označení vyrobena v 80. a 90. letech.

Ukrajinské ministerstvo obrany naznačilo, že rakety byly převzaty od ruských sil. "Ukořistili jsme jejich tanky, ukořistili jsme jejich vybavení a je velmi pravděpodobné, že i toto je výsledek úspěšné vojenské operace ukrajinské armády," řekl poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak. "Rusko nakupuje různé druhy munice ve všech možných tyraniích, včetně Severní Koreje a Íránu," dodal.

22:20

Katar poskytne Ukrajině, která čelí ruské agresi, humanitární a zdravotnickou pomoc ve výši 100 milionů dolarů (více než dvě miliardy Kč). Dnes to podle agentury Reuters po setkání se svým katarským protějškem oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Katarský premiér šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, který zároveň vykonává funkci ministra zahraničí, je na návštěvě Ukrajiny. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jednal o potravinové bezpečnosti a černomořských obilných dohodách, které umožnily Ukrajině vyvážet zemědělské produkty z černomořských přístavů a na kterých Rusko tento měsíc pozastavilo svou účast.

20:51

Rusové zasáhli vícepodlažní dům ve městě Dnipro, tři lidé vyhledali ošetření, oznámil ministr vnitra Ihor Klymenko podle listu Ukrajinska pravda.

20:05

Návrhy ruského prezidenta Vladimira Putina na dodávky obilí do Afriky nestačí a je zapotřebí příměří na Ukrajině, uvedl dnes předseda Africké unie Azali Assoumani podle agentury Reuters. V závěrečném projevu na rusko-africkém summitu v Petrohradě také řekl, že Putin ukázal připravenost jednat s Ukrajinou a že je nyní potřeba k rozhovorům přesvědčit "druhou stranu".

19:03 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany obvinilo Kyjev, že dnes na město Taganrog na jihozápadě Ruska zaútočil upravenou protileteckou raketou S-200. Její výbuch si podle gubernátora Rostovské oblasti Vasilije Golubeva vyžádal nejméně 15 zraněných. Další takovou raketu ruská protivzdušná obrana dnes sestřelila nad městem Azov, tvrdí Moskva. Kyjev se k útokům nevyjádřil. Ukrajinská města v posledních dnech čelila intenzivním ruským útokům, podnikaným za pomoci raket, řízených střel a dronů.

18:31

Turecký parlament začne jednat o vstupu Švédska do NATO v říjnu, řekl šéf diplomacie Fidan. Očekává od Švédů další kroky. Rozhodnutí je na poslancích.

17:15

Polsko kvůli ochraně svého zemědělství nepustí do země po 15. září levné ukrajinské obilí, uvedl v polském rozhlase místopředseda vlády a šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski.

16:32 Vlajka Ruské federace.

Nejméně 15 lidí utrpělo zranění při výbuchu pravděpodobně rakety v ruském městě Taganrog nedaleko ukrajinských hranic, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na gubernátora Rostovské oblasti. Ten ujistil, že všechna zranění jsou lehká. Čtvrtmilionový Taganrog leží u Azovského moře a od Ukrajiny je vzdálen asi 50 kilometrů.

Ruské ministerstvo obrany obvinilo Kyjev z útoku na Taganrog upravenou protileteckou raketou S-200. Gubernátor hlásí sestřelení další rakety.

10:38 Vlajka Ruské federace.

Rusko pozorně studuje mírové iniciativy týkající se Ukrajiny, s nimiž přicházejí africké země, prohlásil na končícím rusko-africkém summitu v Petrohradě ruský prezident Vladimir Putin. O jaké přesně iniciativy jde, nepřiblížil, všimly si agentury. Tvrdil ale, že Rusko, které před více než rokem Ukrajinu vojensky napadlo, ctí mezinárodní právo. Rusko podle Putina odepsalo africkým státům dluh v celkové výši 23 miliard dolarů. Stejně jako ve čtvrtek i v pátek sliboval africkým zemím dodávky obilí.

10:03

Ukrajinská armáda pokračovala ve čtvrtek v útocích proti ruským invazním silám na nejméně třech úsecích fronty a v některých oblastech dosáhla úspěchů. Ve své poslední analýze to napsal Institut pro studium války, jenž se zároveň domnívá, že Ukrajinci zřejmě nepokračovali ve významných mechanizovaných ofenzivních operacích jižně od obce Orichiv v západní části Záporožské oblasti.

08:01 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana dnes ráno sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun, který měl útočit na cíle nedaleko Moskvy, uvedlo ruské ministerstvo obrany podle agentury Reuters. Dron nezpůsobil žádná zranění ani materiální škody. Moskva, která sama na cíle na Ukrajině vysílá balistické střely i drony, podobné incidenty označuje za "terorismus kyjevského režimu".

07:46

Spojené státy a Itálie budou pokračovat v politické, vojenské, finanční a humanitární pomoci Ukrajině tak dlouho, jak jen bude potřeba. Při úterním jednání v Bílém domě se na tom shodli americký prezident Joe Biden a italská premiérka Giorgia Meloniová, která přijela do Washingtonu na svou první oficiální návštěvu. S odvoláním na společné prohlášení obou lídrů o tom informovala agentura Reuters.

21:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinští vojáci a prezident Volodymyr Zelenskyj dnes večer ohlásili osvobození vesnice Staromajorske, která leží na jednom z hlavních směrů ukrajinské protiofenzivy na jihu země. Informovala o tom ukrajinská média. Zelenskyj zveřejnil na sociálních sítích video, na kterém ukrajinští vojáci uprostřed ruin hlásí, že splnili úkol a osvobodili ves Staromajorske. Zelenskyj tuto zprávu komentoval zvoláním: "Náš jih! Naši chlapci! Sláva Ukrajině!"

21:04

Podle nové americké zprávy Čína poskytuje jisté "technologie dvojího využití, které armáda Moskvy používá k pokračování ve válce na Ukrajině, navzdory mezinárodnímu kordonu sankcí a exportních omezení". Hodnocení vypracoval Úřad ředitele zpravodajských služeb (ODNI) a závěry nyní zveřejnila americká Sněmovna reprezentantů.

Celní záznamy ukazují, že čínské státní společnosti posílají navigační vybavení, technologie na rušení (signálů) a součástky do stíhaček sankcionovaným společnostem vlastněným ruskou vládou, uvádí zpráva. ODNI se podle Reuters z velké části odvolává na zjištění médií a konstatuje, že americké tajné služby nejsou schopné vyhodnotit, zda Peking "záměrně tlumí" americké sankce.

21:02

Čína pomáhá Rusku obcházet západní sankce a pravděpodobně mu dodává techniku s vojenským využitím, uvádí čerstvě odtajněné hodnocení amerických zpravodajců. Celní záznamy podle nich svědčí mimo jiné o dodávkách součástek do bojových letounů, informovala agentura Reuters.

18:48

Ukrajinská centrální banka snížila svoji základní úrokovou sazbu na 22 procent z předchozích 25 procent. Je to první snížení sazeb od začátku války, které má pomoci hospodářskému oživení. Oznámila to dnes banka. 

Analytici snížení úroků očekávali, protože inflace v letošním roce zpomaluje rychleji, než se očekávalo. V červnu meziroční inflace činila 12,8 procenta. "Rychlé zpomalení inflace a stabilní situace na devizovém trhu umožňují zahájit cyklus snižování diskontní sazby," uvádí se v prohlášení banky. "Snižování diskontní sazby na pozadí udržování makrofinanční stability zároveň podpoří oživení ekonomiky."

18:44

Ukrajinci se podle informací amerického deníku pokusí postoupit přes ruská minová pole a další obranné prvky k městu Tokmak na jihu Ukrajiny. V případě úspěchu budou pokračovat na Melitopol. Cílem je buď prolomit spojnici okupovaných území na jihu s Krymem, nebo se alespoň k poloostrovu dostat na dostřel dělostřelectva.

Operace by v případě, že se bude pro ukrajinské síly dobře vyvíjet, mohla trvat dva nebo tři týdny. Za jejím účelem se do oblasti přesouvají tisíce vojáků, z nichž mnozí byli vycvičeni na Západě a až dosud byli v rezervě.

18:43

Na Ukrajině začal hlavní úder ukrajinské protiofenzivy, při němž se Ukrajinci pokusí prolomit pomyslný pozemní most spojující poloostrov Krym s dalšími Ruskem okupovanými územími na jihu Ukrajiny. S odvoláním na dva nejmenované představitele Pentagonu to uvedl deník The New York Times. O zintenzivnění bojů na jihu Ukrajiny dnes mluvil také ruský prezident Vladimir Putin.

14:09 Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin byl poprvé spatřen na veřejnosti od svého pokusu o puč, informuje americká stanice CNN. Na sociálních sítích se objevila fotografie, na které má být Prigožin spolu se šéfem protokolu prezidenta Středoafrické republiky na rusko-africkém summitu v Petrohradě. Autenticita snímku zatím nebyla potvrzena, sdílel ji však kromě CNN i novinář z listu Financial Times. Před týdnem Prigožina zachytilo akorát video natočené údajně v Bělorusku.

12:17 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na zahájení rusko-afrického summitu v Petrohradě nabídl, že Rusko bude po dobu čtyř měsíců bezplatně dodávat tisíce tun obilí do Somálska, Zimbabwe, Burkiny Faso a do Eritreje. Hovořil také o přípravě energetických projektů s ruskou účastí v Africe. Dvoudenní summit v Petrohradu začal ve čtvrtek s účastí 17 afrických nejvyšších státních představitelů, původně ruští organizátoři podle agentury AP počítali, že přijede 43 hlav afrických států.

11:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na sociálních sítích informoval o své návštěvě města Dnipro na východě země. S velením armády tam podle svého vyjádření probral situaci na frontě. Dnipro se nachází několik desítek kilometrů od frontové linie.

"Náš pracovní den jsme zahájili v Dnipru," napsal na platformě Telegram prezident v příspěvku, který doprovodil videem, na němž je vidět, jak mimo jiné jedná s vojenskými veliteli a vládními činiteli. "Jako vždy věnujeme velkou pozornost zásobování našich jednotek municí. Efektivitě využívání stávajících systémů protivzdušné obrany a posilování vzdušného štítu s ohledem na dodávky od partnerů," uvedl.

10:02

Podle ukrajinského vicepremiéra Oleksandra Kubrakova ruské údery v posledních devíti dnech poničily 26 infrastrukturních zařízení v ukrajinských přístavech a pět civilních plavidel.

08:58

Začal hlavní úder ukrajinské protiofenzivy, při němž se Ukrajinci pokusí prolomit pomyslný pozemní most spojující poloostrov Krym s dalšími Ruskem okupovanými územími na jihu Ukrajiny. S odvoláním na dva nejmenované představitele Pentagonu to uvedl deník The New York Times.

Ukrajinci se podle jeho informací pokusí postoupit přes ruská minová pole a další obranné prvky k městu Tokmak na jihu Ukrajiny. V případě úspěchu budou pokračovat na Melitopol. Cílem je buď prolomit spojnici okupovaných území na jihu s Krymem, nebo se alespoň k poloostrovu dostat na dostřel dělostřelectva.

07:55

Ruské síly v noci na čtvrtek zaútočily na přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny. V zasažené administrativní budově přístavu zemřel civilní pracovník, uvedla agentura Unian s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády.

Útok ruské síly podnikly střelami Kalibr s plochou dráhou letu, které vypálily z ponorky v Černém moři. Odhalení raket protivzdušnou obranou přitom ztížila skutečnost, že letěly "kriticky" nízko, citovala Unian z prohlášení jižního velitelství ukrajinské armády.

06:58

Ukrajinské úřady vyšetřují, zda poslanec Jurij Aristov neporušil zákon, když odjel i s rodinou na dovolenou na Maledivy. Jak poznamenala britská BBC, představitelé země mají zakázáno vycestovat do zahraničí na dovolenou, muži, kteří podléhají branné povinnosti, pak potřebují k vycestování ze země speciální povolení.

Vyšetřování odhalilo, že Aristov byl v polovině července se svou ženou a dětmi na soukromém ostrově na Maledivách, v úřadu ale oznámil, že je nemocný. Nejdříve byl na tři dny pracovně v Polsku, následně ho ale na Maledivách objevila ukrajinská média. Aristov již sepsal rezignační dopis, který bude projednáván na příští schůzi parlamentu, uvedl předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Štefančuk.

06:16 Vlajka Ruské federace.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se ve středu setkal s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem, který je na návštěvě Severní Koreje. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA. Cílem schůzky bylo prohloubit vztahy mezi oběma zeměmi, dodala agentura.

Šojgu severokorejskému vůdci předal dopis od ruského prezidenta Vladimira Putina, uvedla KCNA. Kim na oplátku poděkoval Putinovi za vyslání vojenské delegace vedené ministrem obrany. Jak dodal, setkání prohloubilo "strategické a tradiční vztahy Severní Koreje a Ruska".

06:14

Jak napsal již dříve list The New York Times, američtí vojenští představitelé nechtějí se soudem v Haagu sdílet důkazy nashromážděné americkými zpravodajskými službami, protože se obávají vytvoření precedentu, na základě kterého by mohli být stíháni Američané. Zbytek administrativy - včetně zpravodajských služeb a ministerstev diplomacie a spravedlnosti - chce důkazy o ruských činech na Ukrajině s ICC sdílet.

06:13

Bílý dům odmítl upřesnit, o jakou přesně spolupráci s ICC by mělo jít. Důkazy shromážděné USA ale podle zdrojů listu zahrnují materiály dokládající rozhodnutí ruského vedení záměrně cílit na civilní infrastrukturu či schvalování únosů tisíce ukrajinských dětí z Ruskem okupovaného ukrajinského území.

Rusko není členem ICC a jurisdikci soudu neuznává. Páchání zločinů na Ukrajině Moskva popírá. Členem ICC nejsou ani Spojené státy.

23:18

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Ruská protivzdušná obrana v pátek ráno sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun, který měl útočit na cíle nedaleko Moskvy.
 • Ukrajinští vojáci a prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek večer ohlásili osvobození vesnice Staromajorske, která leží na jednom z hlavních směrů ukrajinské protiofenzivy na jihu země.
 • Podle nové americké zprávy Čína poskytuje "technologie dvojího využití, které Moskva používá k pokračování války, navzdory mezinárodnímu kordonu sankcí a exportních omezení".
23:10

Americký prezident Joe Biden nařídil své administrativě, aby začala sdílet s Mezinárodním trestním soudem (ICC) důkazy o údajných ruských válečných zločinech spáchaných na Ukrajině. Informoval o tom list The New York Times s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele.

Pentagon se dosud tomuto kroku bránil a neveřejně argumentoval mimo jiné tím, že jakákoli spolupráce se soudem by mohla otevřít cestu pro "zpolitizované stíhání amerických vojáků nasazených v zámoří", poznamenala k tomu agentura Reuters.

22:56

Švédsko se stalo terčem dezinformační kampaně Ruskem podporovaných aktérů, která má za cíl poškodit obraz této skandinávské země, jež se uchází o členství v NATO. Uvedl to dnes švédský ministr civilní obrany Carl-Oskar Bohlin, podle nějž je dalším cílem dezinformátorů naznačit, že Stockholm podporuje nedávné pálení koránu. Informovala o tom agentura Reuters.

"Švédsko je terčem dezinformační kampaně podporované státními a státu podobnými aktéry s cílem poškodit jeho zájmy," řekl Bohlin novinářům na tiskové konferenci. "Vidíme, jak Ruskem podporovaní aktéři posilují nesprávná tvrzení, například že za znesvěcením svatých písem stojí švédský stát," dodal. "To je samozřejmě zcela nepravdivé," dodal Bohlin.

21:53

Ukrajinská protivzdušná obrana dnes sestřelila 36 ruských střel s plochou dráhou letu, uvedl velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

Krátce před zveřejněním jeho prohlášení byl odvolán letecký poplach, který byl na Ukrajině vyhlášený kvůli dalšímu ruskému vzdušnému útoku. Podle Oleščuka se během dneška podařilo zničit 33 řízených střel Ch-101/Ch-555 a tři střely Kalibr.

19:51

Ruské ozbrojené síly útočí hypersonickými střelami Kinžal na Kyjevskou, Chmelnyckou a Kirovohradskou oblast, uvedlo dnes ukrajinské letectvo, pod které spadá i protivzdušná obrana. V současnosti je podle médií v Kyjevě a většině ukrajinských regionů vyhlášen letecký poplach.

"Kyjev - do krytů! Zaznamenali jsme odpálení Ch-47 Kinžal," citoval list Ukrajinska pravda výstrahu a dodal, že úřady informovaly o odpálení stejných střel také na Chmelnyckou a Kirovohradskou oblast.

"Zaznamenali jsme rychle letící cíle, pravděpodobně také balistické rakety. Nepřítel používá různé typy zbraní," řekl mluvčí letectva Jurij Ihnat v televizi podle agentury Reuters.

19:18

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová dnes o situaci na bojišti podle serveru Meduza uvedla, že ukrajinské síly odrážejí ruské útoky u Kupjansku a Lymanu na severovýchodě a východě Ukrajiny, kde se podle ní nepřítel marně snaží najít slabiny v ukrajinské obraně.

Ukrajinské síly úspěšně pokračují v útocích jižně od Bachmutu, kde ruská strana podle Kyjeva hájí každý metr dobyté země i za cenu velkých ztrát. Na jihu země ukrajinské jednotky pokračují v útočných operacích ve směru na okupovaná městě Melitopol a Berďansk a upevňují se u obce Robotyne, kde se Rusové snaží získat zpět ztracené pozice, ale bezvýsledně, dodala Maljarová.

18:59 Vlajka Ruské federace.

Podle Moskvy ruské jednotky všechny útoky odrazily, ale podle ruského listu Kommersant jeden z představitelů Ruskem dosazených okupačních úřadů Vladimir Rogov informoval, že se ukrajinským silám podařilo na třech místech vklínit se do první linie ruské obrany. Ukrajinští vojáci se aktivně snaží prorazit ruskou obranou, uvedl i Ruskem dosazený gubernátor okupované části Záporožské oblasti Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij), který se zmínil i o "vyhrocené situaci" ve třech obcích.

18:51 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinské jednotky dnes ráno obnovily útočné operace u města Orichiv v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedlo dnes podle médií ruské ministerstvo obrany. Ukrajinské velení se dnes o operaci na tomto místě nezmínilo, ale jde o úsek fronty, kde ukrajinské jednotky na počátku června zahájily svou protiofenzivu, připomněla agentura AFP.

Ruské ministerstvo tvrdí, že ukrajinský útok byl podniknutý silami tří praporů posílených o tanky, tedy šlo by v této fázi bojů o vzácně rozsáhlou operaci s nasazením několika stovek vojáků, podotkla AFP.

18:39

Armády Severoatlantické aliance posilují nasazení průzkumných letadel a dronů v oblasti Černého moře, jejíž stabilitu podstatně ohrožují vojenské akce Ruska. Po dnešním jednání Rady NATO-Ukrajina to na svém webu uvedl západní vojenský blok.

Alianční země odsoudily ruské odstoupení od dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí i ruské útoky na černomořské přístavy či sklad obilí poblíž rumunských hranic. NATO zdůraznilo, že bude nadále podporovat Kyjev a je připraveno bránit území všech členů.

12:39 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud ve středu uznal vinným z vlastizrady zakladatele počítačové firmy Group-IB Ilju Sačkova a poslal ho na 14 let do vězení, informovala ruská státní tisková agentura TASS. Podle obžaloby Sačkov předal utajované informace zástupcům zahraničních rozvědek. Podnikatel už dříve vinu odmítl.

11:53 Vlajka Ruské federace.

Rusko a KLDR hodlají posílit obrannou spolupráci. Po setkání se svým severokorejským protějškem to dnes v Pchjongjangu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, informovala agentura Reuters.

"Jsem přesvědčený, že dnešní rozhovory přispějí k posílení spolupráce mezi našimi obrannými resorty," řekl Šojgu podle prohlášení, které zveřejnilo ruské ministerstvo obrany.

09:52

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Ukrajina zatkla pro podezření ze spolupráce s Ruskem poslance Oleksandra Ponomarjova.
 • Volodymyr Zelenskyj ve svém tradičním nočním videoprojevu prohlásil, že nebude tolerovat korupci ani zradu mezi ukrajinskými činiteli.
 • Ruský ministr obrany Sergej Šojgu je na návštěvě Severní Koreje.
09:42 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Volodymyr Zelenskyj ve svém tradičním nočním videoprojevu prohlásil, že nebude tolerovat korupci ani zradu mezi ukrajinskými činiteli, a zároveň připomněl, že jeho země se snaží získat další prostředky na obranu proti ruskému agresorovi. Podle agentury Reuters se tak ukrajinský prezident vyjádřil v době, kdy média informovala o dvou takových případech - o zadržení bývalého vojenského náborového úředníka obviněného z nezákonného obohacení a o zatčení poslance obviněného ze spolupráce s Ruskem.

"Chci varovat všechny členy parlamentu, úředníky a všechny ostatní ve veřejných funkcích," pronesl Zelenskyj. "Když denně hledáte zbraně pro zemi, když se veškerá pozornost soustřeďuje na zajištění dělostřelectva, raket, bezpilotních letounů, když neustále vidíte a cítíte morální sílu, kterou pro Ukrajinu získali naši bojovníci, naši lidé, kteří dělají možné i nemožné pro vítězství a zachování svobody, jakákoli vnitřní zrada (…) nebo osobní obohacení na úkor zájmů Ukrajiny vyvolává přinejmenším vztek," prohlásil Zelenskyj.

09:38 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý přicestoval do Severní Koreje. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ruského ministerstva obrany. Šojguem vedená vojenská delegace se má zúčastnit oslav 70. výročí uzavření příměří mezi Korejemi.

Na letišti v Pchjongjangu přivítal Šojgua jeho severokorejský protějšek Kang Son-nam. "Tato návštěva přispěje k posílení rusko-severokorejských vojenských vztahů a bude důležitou etapou v rozvoji spolupráce mezi oběma zeměmi," uvedlo ruské ministerstvo obrany.

21:46 Vlajka Ruské federace.

Zdrojem kritiky je podle Moskvy i stav české justice, postavení žen či problematika domácího násilí. Problémy má prý Česko podle Moskvy i při ochraně práv dětí, zejména pokud jde o rozšířené sexuální vykořisťování a zneužívání.

21:46 Vlajka Ruské federace.

Ruská zpráva tvrdí, že v Česku budí kritiku fungování médií a "znepokojení" prý vyvolává také stav svobody slova. Na sociálních sítích byla zpráva ruského ministerstva zveřejněna právě v den, kdy ruská generální prokuratura označila za "nežádoucí" ruskou televizi Dožď jako další z řady nezávislých médií, jejichž působení je v současném Rusku zakázáno.

Ruská diplomacie se také zmiňuje o kritice mezinárodních organizací na ochranu lidských práv, pokud jde o rasistické předsudky a rasisticky motivované útoky "proti muslimům, Romům, Židům, migrantům a aktivistům národnostních menšin".

21:46

"Chronické problémy Česka: neunášíme děti, nebombardujeme nemocnice a neokupujeme sousední země," odpověděla česká diplomacie a doporučila Moskvě "vypadnout" z Ukrajiny, kterou Rusko napadlo před 517 dny. Mezinárodní trestní soud už na ruského vůdce Vladimira Putina vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí do Ruska.

20:58 Vlajka Ruské federace.

Ruská diplomacie tvrdí, že české úřady se zapojují do "destruktivních zahraničně politických akcí" místo toho, aby řešily chronické problémy země. V "české" části své zprávy o dodržování lidských práv ve světě to na sociálních sítích uvedlo ministerstvo zahraničí země, která už déle než rok pokračuje v ozbrojené a krvavé agresi vůči sousední Ukrajině. Praha tak zareagovala připomínkou ruského chování a zločinů v této válce.

20:57

 

Ukrajinské bezpečnostní složky už v pondělí uvedly, že odhalily spolupráci s Ruskem u jednoho z poslanců, zvoleného za dnes už zakázanou proruskou stranu na Ukrajině. Dnes prokuratura potvrdila dřívější spekulace médií, že se jedná o Ponomarova. Ten se podle Unianu vyskytoval na okupovaném území jihoukrajinské Záporožské oblasti, kde začal "dobrovolně spolupracovat s Ruskem". Mimo jiné si přeregistroval své firmy v oblasti tak, aby to vyhovovalo ruským zákonům a převedl si peníze na účty u ruských bank. Ruské armádě dodával vybavení a palivo.

20:18

Bývalý člen americké námořní pěchoty Trevor Reed, který byl po odsouzení v Rusku loni součástí výměny vězňů mezi Moskvou a Washingtonem, utrpěl zranění, když se účastnil bojů na Ukrajině. Oznámil to dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí. Reed se podle něj nyní nachází v Německu, kde je v péči lékařů.

"Jedno bych chtěl říci naprosto jasně: Pan Reed nevykonával žádné aktivity na pokyn vlády Spojených států," citovala agentura AP mluvčího americké diplomacie Vedanta Patela. Ten také připomněl, že úřady v USA opakovaně Američanům vzkazují, aby necestovali na Ukrajinu, "natož aby se účastnili bojů".

20:17 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje letos v říjnu navštívit Čínu, kde se zúčastní mezinárodního fóra v rámci iniciativy nová Hedvábná stezka. S odvoláním na Putinova poradce Jurije Ušakova o tom informovala ruská média. Ruského prezidenta na akci letos v březnu pozval jeho čínský protějšek Si Ťin-pching při návštěvě Moskvy. Putin Čínu navštívil naposledy před začátkem invaze na Ukrajinu.

"Je známo, že jsme dostali pozvánku, a zamýšlíme jet do Číny v době, kdy se bude konat fórum Jeden pás, jedna stezka," odpověděl dnes Ušakov na otázku ohledně Putinovy možné návštěvy Číny. Zmínil tak čínský projekt ekonomické diplomacie označovaný také jako nová Hedvábná stezka.

20:06

Řada zemí Evropské unie včetně Česka, Německa či Francie kritizuje možné prodloužení zákazu dovozu ukrajinských obilovin do Polska a čtyř dalších zemí sousedících s Ukrajinou. Po dnešním jednání ministrů zemědělství zemí EU o tom v Bruselu mluvili zástupci některých unijních vlád. Podle eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského zvažuje Evropská komise možnosti, jak financovat přepravu ukrajinské zemědělské produkce přes EU do zemí severní Afriky či Blízkého východu.

20:04

OSN dnes odmítla tvrzení Moskvy o téměř rok starém incidentu, kdy v zajetí v okupovaném ukrajinském městě Olenivka zahynulo několik desítek ukrajinských válečných zajatců. Rusko tvrdilo, že je zabila raketa vypálená ukrajinskými vojáky, což ale podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Volkera Türka neodpovídá zjištění jeho úřadu. Informovala o tom agentura Reuters. Moskva tvrdila, že ukrajinská armáda zasáhla místo z raketového systému HIMARS ve snaze odradit ukrajinské vojáky, aby se vzdávali.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva v prohlášení uvedl, že provedl důkladné rozhovory s přeživšími incidentu a analyzoval další informace. Na základě toho se sice nepodařilo zjistit původ tehdejší exploze, ale "nezpůsobila ji raketa HIMARS".

17:50

Jihoafrická delegace v čele s prezidentem Cyrilem Ramaphosou uvedla, že chce summit využít k prosazení mírového plánu mezi Ruskem a Ukrajinou. Situace na Ukrajině bude podle poradce ruského prezidenta Jurije Ušakova i předmětem diskuse na páteční pracovní večeři mezi Putinem a africkými lídry.

Summitu se zúčastní delegace 49 z 54 pozvaných afrických států, z nichž jich 17 zastupují hlavy států, napsala s odkazem na Ušakova agentura RIA Novosti.

17:50 Vlajka Ruské federace.

Moskva dnes obvinila Západ, že se pokouší sabotovat nadcházející rusko-africký summit. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého zejména USA vyvíjí tlak na africké země, aby se schůzky tento týden v Petrohradu neúčastnily. Informovala o tom agentura TASS.

Dvoudenní akce tento čtvrtek a pátek naváže na první rusko-africký summit v roce 2019 a je součástí úsilí Moskvy získat vliv a navázat úzké obchodní vztahy na africkém kontinentu, píše agentura Reuters. Summitu se zúčastní i ruský prezident Vladimir Putin, který by se měl setkat s jednotlivými africkými představiteli a mezi čtyřma očima s nimi jednat o řadě témat včetně zbrojních dohod, bezpečnosti či o dodávkách obilí.

16:02 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem se z původně plánovaného jednoho dne nakonec protáhla na tři dny, napsal server BBC News. Jednání dnes skončila bez prohlášení prezidentů pro tisk. Zda se na něčem konkrétním dohodli, není jasné. Lukašenko je hlavním Putinovým spojencem v Evropě a podporuje ho v invazi na Ukrajinu.

V neděli, na začátku Lukašenkovy návštěvy v Rusku, podle BBC Putin svého běloruského kolegu ujistil, že je ochoten změnit svůj rozvrh, aby s ním mohl podrobně probrat některá důležitá témata. Dnes ale po skončení dlouhých jednání mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že schůze sloužila k "výměně podnětů a seřízení času" a že během ní nebyla uzavřena žádná dohoda.

08:21 Vlajka Ruské federace.

Čtvrtý a pátý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou v režimu odstávky kvůli technické inspekci a provozní operaci. Uvedla to ruská okupační správa.

06:06

Kyjev se v noci na dnešek znovu stal terčem ruského útoku. Všechny drony se ale podle zdejších úřadů podařilo sestřelit, a útok si tak podle dosavadních informací nevyžádal žádné oběti ani škody. Napsala to agentura Ukrinform.

"Nepřítel zaútočil na Kyjev bezpilotními letouny. Útok trval tři hodiny," uvedl na Telegramu šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko. "Síly a prostředky protivzdušné obrany včas identifikovaly a zničily všechny vzdušné cíle, když se blížily ke Kyjevu," doplnil.

Byl to šestý útok drony na ukrajinskou metropoli od začátku měsíce.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v neděli v areálu ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, kterou mají v držení ruské síly, našli protipěchotní miny. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na pondělní prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho.

Miny experti z MAAE objevili v pásmu mezi dvojicí bariér kolem areálu. "Přítomnost takových výbušnin v areálu je v rozporu s bezpečnostními standardy MAAE a pokyny pro jadernou bezpečnost a vytváří další psychologický tlak na zaměstnance elektrárny," uvedl Grossi, podle něhož se miny v areálu našly už při předchozích kontrolách.

Ruští vojáci největší jadernou elektrárnu v Evropě obsadili loni krátce po začátku války s Ukrajinou. 

23:57

Doprava na Krymském mostě byla večer přerušena zhruba na tři hodiny.

21:45

Na Krymském mostě, který spojuje anektovaný Krymský poloostrov s pevninským Ruskem, byla v pondělí večer přerušena doprava. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruských úřadů, které ovšem neuvedly důvod blokování dopravy.

21:24

Ruští vojáci v pondělí večer ostřelovali město Kosťantynivka na východě Ukrajiny kazetovou municí. Palba zabila dítě a přinejmenším šest civilistů utrpělo zranění, oznámila ukrajinská média s odvoláním na šéfa oblastní správy v Doněcké oblasti Pavla Kyrylenka.

"Okolo sedmé večer spustili palbu po místní vodní nádrži, na jejím břehu odpočívali lidé. Stříleli kazetovou munici z raketometu Smerč. Přinejmenším sedm civilistů bylo zraněno v důsledku ostřelování Kosťantynivky. Mezi raněnými jsou čtyři děti: dívky ve věku pěti, 11 a 12 let a jedenáctiletý chlapec. Jedno dítě je těžce raněno," napsal Kyrylenko na sociální síti. Později dopsal, že těžce zraněné dítě se nepodařilo zachránit.

16:59

Rumunský prezident Klaus Iohannis na Twitteru uvedl, že "důrazně odsuzuje" ruský útok na ukrajinskou civilní infrastrukturu "velmi blízko Rumunska". "Tato nedávná eskalace představuje vážné riziko pro bezpečnost v Černém moři," dodal s tím, že bude mít vliv na také další vývoz ukrajinského obilí a tím i celosvětovou potravinovou bezpečnost.

Mluvil o ruském útoku bezpilotními letouny na infrastrukturu podél Dunaje na jihu Ukrajiny, kde byly zničeny sklady s obilím a sedm lidí bylo zraněno. Oblast představuje alternativní exportní trasu pro obilí.

12:05

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinská armáda za uplynulý týden dobyla zpět 16 kilometrů čtverečních, uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.
 • Při dalším ruském útoku bezpilotními letouny na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny byl zničen sklad s obilím a čtyři lidé byli zraněni.
 • Při útoku ukrajinských bezpilotních letounů byl zasažen muniční sklad v Džankojském okrese na Krymu, oznámil Moskvou dosazený šéf okupovaného poloostrova Sergej Aksjonov.
12:03

Ukrajinská armáda za uplynulý týden dobyla zpět 16 kilometrů čtverečních, z toho přes 12 kilometrů čtverečních na jihu a čtyři na východě země. Podle médií to dnes uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Od počátku své současné protiofenzivy ukrajinská armáda podle ní získala zpět přes 227 kilometrů čtverečních okupovaného území - 192 kilometrů čtverečních na jihu země a přes 35 kilometrů čtverečních v okolí Bachmutu.

12:02 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že objevila stopy výbušnin na zahraniční nákladní lodi plavící se z Turecka do ruského Rostova na Donu, kde měla naložit obilí. Dnes o tom napsala ruská agentura Interfax. Zpráva přichází týden poté, co Rusko pozastavilo svoji účast na černomořských obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty. Nelze ji ověřit.

08:46

Při ruském útoku drony na Oděskou oblast byl zničen sklad s obilím a čtyři lidé byli zraněni, informuje Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady.

07:35 Vlajka Ruské federace.

Při útoku ukrajinských dronů na poloostrov Krym anektovaný Ruskem byl podle Moskvou dosazeného činitele zasažen muniční sklad v okrese Džankoj.

06:15 Vlajka Ruské federace.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin na Telegramu uvedl, že bezpilotní letouny na mnohamilionové město zaútočily kolem 4:00 místního času (3:00 SELČ). Z kancelářské budovy byl hlášen výbuch, agentura Reuters s odvoláním na svědka uvedla, že Moskvou zazněly exploze dvě.

06:01 Vlajka Ruské federace.

Prvotní zprávy hovořily o tom, že dronů mohlo být více, ministerstvo obrany ale posléze uvedlo, že byly dva. Oba se podle něj podařilo zneškodnit systémy elektronického boje a havarovaly.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Moskva se dnes brzy ráno stala terčem útoku dronů. Jeden z nich zasáhl vysokopodlažní kancelářskou budovu jižně od centra ruské metropole, úlomky dalšího se našly v centru města nedaleko ministerstva obrany, uvedla agentura TASS s odvoláním na záchranné složky. Podle dosavadních informací nejsou mrtví ani zranění.

Podle ruských činitelů drony nezpůsobily žádné vážné škody. Na záběrech z místa je ale vidět, jak vychází kouř z výškové budovy, v jejíchž nejvyšších patrech je rozbita řada oken. Menší škody jsou patrné i na Komsomolském prospektu.

23:00 Vlajka Ruské federace.

Jeden z bývalých vůdců proruských separatistů na východě Ukrajiny Igor Girkin, známý také jako Igor Strelkov, se nachází v moskevské vazební věznici Lefortovo, kam se dostal jako podezřelý z podněcování k extremismu, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na tajemníka moskevské komise, která dohlíží na nápravná zařízení.

"Navštívili jsme vazební věznici známou jako Lefortovo a zašli jsme do cely Igora Girkina," řekl tajemník Alexej Melnikov novinářům. Dodal, že Girkin se odmítl vyjádřit k podmínkám ve věznici, ale nebyly na něm patrné "příznaky morálního či fyzického nátlaku".

22:37

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Noční ruský útok ze soboty na neděli na ukrajinské město Oděsa si vyžádal nejméně jednoho mrtvého a 22 zraněných, mezi nimiž jsou čtyři děti.
 • Předchozí ruské útoky z tohoto týdne ochromily značnou část infrastruktury užívané pro export v Oděse a Čornomorsku a podle ukrajinského ministerstva zemědělství zničily desítky tisíc tun obilí. 
 • Ve středu se na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sejde nově zřízená Rada NATO-Ukrajina. Jednat se bude o obilné dohodě, která umožňovala vývoz ukrajinských potravin přes Černé moře.
 • Ukrajina osvobodila polovinu svého území, které dobylo Rusko při invazi. Tvrdé boje za osvobození dalšího území potrvají měsíce, uvedl americký ministr zahraničí Blinken.
22:00

Ruské útoky podle ukrajinského prezidenta představují globální ohrožení, protože ničí města a přístavy, které mají základní význam pro potravinovou bezpečnost světa. "Ještě žádní teroristé neporazili celý svět a těm šílencům z Kremlu se to taky nepovede," míní Zelenskyj. Ukrajina má podle něj budoucnost, protože brání kulturu a lidství, zatímco Rusko se samo svým terorem vymazává z dějin.

21:59

Rusové během útoku na Oděsu zasáhli také řecký konzulát, uvedl ukrajinský prezident. Před třemi dny byl při ruském úderu proti přístavnímu městu na jihu Ukrajiny poškozen čínský konzulát.

"Terčem ruských raket nejsou jen města, vsi a lidé, ale samo lidstvo a základy celé evropské kultury," řekl Zelenskyj. "V Oděse po celý den odstraňují následky nejnovějšího útoku ruských teroristů, kteří na město poslali 19 raket různých typů. Protilodní raketa Ch-22 zasáhla pravoslavnou katedrálu, kterou svého času zničili bolševici, ale v nezávislé Ukrajině ji obnovili. A teroristé se ji znovu snaží zničit," prohlásil Zelenskyj.

Dodal, že jen v noci na neděli ruský útok poškodil skoro pět desítek domů, z nichž polovinu představovaly architektonické památky v historickém centru, chraněném UNESCO. 

21:30

"Díky pomoci partnerů a dodávkám systémů protivzdušné obrany obránci naší země zachránili tisíce životů," napsa Zelenskyj v aplikaci Telegram. "Ale pro celé naše území, pro všechna naše města a obce potřebujeme více systémů protivzdušné obrany. Svět by si neměl zvyknout na ruský teror. Teror musíme porazit. Je to možné!" zdůraznil.

Rusko vytrvale útočí na přístavní město Oděsa na jihu Ukrajiny poté, co Moskva v pondělí definitivně potvrdila, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách. Ty i za pokračujících bojů na Ukrajině umožňovaly vyvážet ukrajinské zemědělské produkty přes černomořské přístavy.

Předchozí ruské útoky z tohoto týdne ochromily značnou část infrastruktury užívané pro export v Oděse a Čornomorsku a podle ukrajinského ministerstva zemědělství zničily desítky tisíc tun obilí. Ruské útoky jsou podle Moskvy také odplatou za poničení Krymského mostu spojujícího Rusko s anektovaným Krymským poloostrovem.

21:26

"Ukrajina potřebuje plnohodnotný vzdušný štít - jedině tak lze porazit ruský raketový teror, " nechal se v neděli slyšet ukrajinský prezident Zelenskyj. Apeloval tak na západní partnery, aby Kyjevu poskytli více zbraňových systémů posilujících protivzdušnou obranu. "Už jsme ukázali, že dokážeme sestřelit dokonce i ty ruské rakety, kterými se teroristé zvlášť chlubili," uvedl Zelenskyj v narážce na případy sestřelení ruských hypersonických střel.

17:26

"Už bylo získáno zpět okolo 50 procent toho, co bylo původně obsazeno," řekl Šéf americké diplomacie Antony Blinken odhadl. "Stále jsou to relativně počáteční dny protiofenzívy. Je to těžké," prohlásil. "Neodehraje se to během příštího týdne či dvou," řekl o úplném osvobození Ukrajiny a upozornil že na vývoj na bojišti je záhodno hledět spíše v perspektivě měsíců.

Naděje, že by Ukrajina mohla po zahájení letní protiofenzívy rychle vyhnat ruské síly ze svého území, slábnou vzhledem k tomu, na jaké obtíže narážejí Ukrajinci, když se snaží prolomit opevněné ruské pozice na jihu a východě země, napsala agentura Reuters. Připomněla také, že Volodymyr Zelenskyj minulý měsíc připustil, že ukrajinský postup je pomalejší, než by bylo žádoucí. Ukrajinský prezident zároveň prohlásil, že Kyjev nedbá na tlak na urychlení postupu a bude si počínat tak, jak pokládá za nejlepší.

16:41

Ukrajina osvobodila polovinu svého území, které dobylo Rusko při invazi. Tvrdé boje za osvobození dalšího území potrvají měsíce, uvedl americký ministr zahraničí Blinken.

16:03

Papež František znovu vyzval k nastolení míru na Ukrajině, kde při intenzivním ruském ostřelování přístavu Oděsa v noci na neděli zemřel nejméně jeden člověk a dalších 22 lidí utrpělo zranění a kde raketa poškodila nejvýznamnější ortodoxní katedrálu ve městě.

"Dál se modlíme za mír, zvlášť pak za Ukrajinu, jež nadále trpí umíráním a destrukcí, jak se bohužel tuto noc stalo v Oděse," citovala papeže agentura ANSA.

12:27 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin na dnešní schůzce se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem v Petrohradě prohlásil, že ukrajinská protiofenziva selhala.

Nejvyšší představitelé Ruska a Běloruska se setkali poprvé od chvíle, kdy Lukašenko pomohl minulý měsíc zprostředkovat ukončení vzpoury členů ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina proti ruskému armádnímu vedení.

11:17

Noční ruský útok na ukrajinské město Oděsa si vyžádal nejméně jednoho mrtvého a 22 zraněných, mezi nimiž jsou čtyři děti. Informovala o tom agentura AP a ukrajinská média. Při útoku bylo poničeno několik obytných budov a také nejvýznamnější ortodoxní katedrála ve městě.

07:10 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ve středu se na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sejde nově zřízená Rada NATO-Ukrajina. Napsala to dnes agentura DPA, podle níž se jednání uskuteční na úrovni velvyslanců. Jeho hlavním předmětem má být obilná dohoda, která umožňovala vývoz ukrajinských potravin přes Černé moře.

Zelenskyj si svolání rady vyžádal v sobotním telefonickém rozhovoru s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem. "Navrhl jsem Jensovi neprodleně svolat radu kvůli naléhavým krizovým konzultacím. Jednání se uskuteční v příštích dnech. Můžeme překonat bezpečnostní krizi v Černém moři," uvedl Zelenskyj.

07:10

Přístavním městem, na které směřovaly ruské rakety, se v noci na dnešek ozvala série výbuchů. Poškodily civilní infrastrukturu, obytné budovy i Preobraženskou katedrálu. Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích je vidět, jak náboženská stavba hoří.

Oděsa byla tento týden od úterý každý den pod raketovou palbou. Moskva útoky označuje za odvetu za poškození Krymského mostu v noci na pondělí.

07:00

Noční ruský útok na ukrajinskou Oděsu si vyžádal jeden život a 18 zraněných, mezi nimiž jsou i čtyři děti. Informují o tom agentury Ukrinform a Reuters, podle nichž bylo poničeno několik obytných budov a také nejvýznamnější ortodoxní katedrála ve městě.

"Bohužel máme jednoho mrtvého civilistu v důsledku nočního teroristického útoku Rusů v Oděse," uvedl guvernér zdejší oblasti Oleh Kiper. Čtrnáct osob, včetně tří dětí, podle něj skončilo v nemocnici.

22:37

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Prezident Zelenskyj prohlásil, že Krymský most musí být "neutralizován", upozornil, že se používá k zásobování války municí.
 • Nejméně čtyři lidé zahynuli při ruském útoku na obec Ňju-Jork v Doněcké oblasti. 
 • Útok dronu zasáhl sklad munice na Ruskem okupovaném Krymu. Proruské úřady evakuovaly oblast v okruhu pěti kilometrů. 
 • Polské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance, aby se ohradilo proti pátečním výrokům ruského prezidenta Vladimira Putina, který obvinil Varšavu z územních nároků vůči Bělorusku a Ukrajině.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že v telefonickém rozhovoru požádal generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga o bezodkladné svolání Rady NATO-Ukrajina. Kvůli počínání Ruska by podle něj měla projednat bezpečnost plavby v Černém moři.
22:24 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že v telefonickém rozhovoru požádal generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga o bezodkladné svolání Rady NATO-Ukrajina. Kvůli počínání Ruska by podle něj měla projednat bezpečnost plavby v Černém moři, zejména provoz koridoru, který dosud umožňoval vývoz ukrajinského obilí. Zatím nic nenaznačuje tomu, zda NATO s tímto návrhem souhlasilo, poznamenala agentura Reuters.

Rada NATO-Ukrajina vznikla teprve nedáno, její první zasedání se uskutečnilo na summitu NATO ve Vilniusu 12. července. Spojenci ji tehdy prezentovali jako důkaz sbližování obou stran téměř rok a půl po ruské invazi na Ukrajinu.

Rusko tento týden odstoupilo od obilné dohody, uzavřené za podpory OSN a Turecka, pod záminkou, že západní země ignorují požadavky Moskvy ohledně vývozu ruských potravin a hnojiv. Pohrozilo také, že lodi plující do ukrajinských přístavů bude pokládat za vojenské cíle. Šéf humanitárních operací OSN v pátek řekl Radě bezpečnosti OSN, že kvůli prudkému růstu cen po ruském odstoupení od dohody potenciálně hrozí, že miliony lidí budou hladovět.

21:43

Americká vládní zpravodajská agentura Defense Intelligence Agency (DIA) prohlásila, že není důvod pochybovat, že Rusko skutečně přesunulo část jaderných zbraní na území Běloruska. Představitel DIA to v pátek řekl malé skupině novinářů, informovala CNN. DIA tak reagovala na červnové tvrzení Vladimira Putina, který na ekonomickém fóru v Petrohradě řekl, že se do Běloruska doputovaly první jaderné hlavice, které mají sloužit zejména k zastrašení. Žádný ze západních států však přesun jaderných zbraní dosud oficiálně nepotvrdil. 

DIA nevysvětlila, proč přesně o slovech Vladimira Putina nepochybuje. Některé další zdroje CNN sdělily, že je přemístění nukleárních zbraní nepravděpodobné, jelikož Bělorusko nedisponuje vhodnou infrastrukturou. Jiní se však domnívají, že tam zůstalo několik potenciálních úložišť ještě z dob Sovětského svazu. 

21:18

Zatímco na jihu Ukrajiny jsou Rusové spíše v defenzivě, v jiných oblastech zaujali výrazněji ofenzivní postoj, shoduje se ukrajinská armáda a ruští "vojenští blogeři". Jedná se zejména o Luhanskou oblast. "Ačkoliv je situace komplikovaná, máme ji pod kontrolou," ujistil mluvčí ukrajinské armády Serhij Cherevatyi. 

16:54

Polské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance, aby se ohradilo proti pátečním výrokům ruského prezidenta Vladimira Putina, který obvinil Varšavu z územních nároků vůči Bělorusku a Ukrajině. Putin tak narážel na fakt, že polské hranice se po druhé světové válce posunuly o stovky kilometrů na západ. Území v jeho někdejších východních hranicích zabral Sovětský svaz a dnes náleží Bělorusku a Ukrajině. "Polsko pokládá pseudohistorické závěry a pokusy očistit válečného zločince, jakým byl (sovětský diktátor Josif) Stalin, jiným válečným zločincem, jakým je v současnosti Vladimir Putin, výlučně za provokace a za pokus vyprovokovat eskalaci napětí," prohlásil náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński podle serveru Onet. Dodal, že Varšava odmítá pokusy o revizi dějin a využívání revizionismu v propagandě. 

13:46 Vlajka Ruské federace.

Jeden ruský novinář zahynul a další tři utrpěli zranění při ostřelování v oblasti bojů na jihu Ukrajiny, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Agentura RIA Novosti s odvoláním na místní ruské úřady uvedla, že o život přišel její zpravodaj.

Ruské ministerstvo tvrdí, že ukrajinské síly použily k ostřelování skupiny ruských novinářů ve vsi Pjatychatky v Záporožské oblasti kazetovou munici. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Kromě třiatřicetiletého zpravodaje RIA Novosti byl při ostřelování zraněn fotoreportér téže agentury a novinář a kameraman televize Izvestija, uvádějí list Kommersant a agentura TASS.

13:12 Vlajka Ruské federace.

Útok dronu dnes zasáhl sklad munice na Ruskem okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Podle agentury Reuters to oznámily místní proruské úřady, které kvůli výbuchům ve skladu evakuovaly oblast v okruhu pěti kilometrů a zastavily provoz na krymské železnici. Ukrajinská agentura Unian napsala, že zřejmě ze stejného důvodu byla v průběhu dneška dvakrát krátkodobě zastavena silniční doprava na mostě spojující Krym s pevninským Ruskem.

Ruskem dosažený šéf správy Krymu Sergej Aksjonov obvinil z útoku na sklad v Krasnohvardijském okrese v centrální části Krymského poloostrova Ukrajinu. Incident si podle něj nevyžádal žádné mrtvé ani zraněné. Na záběrech zveřejněných v ruských státních médiích bylo vidět hustý oblak černého dýmu stoupající nad lokalitou.

"V důsledku nepřátelského dronového útoku došlo k detonaci v muničním skladu. Bylo rozhodnuto o evakuaci obyvatel v okruhu pěti kilometrů do provizorních ubytovacích míst. Aby se minimalizovala rizika, bylo také rozhodnuto o přerušení provozu krymské železnice," napsal Aksjonov.

12:51 Vlajka Ruské federace.

Útok dronu zasáhl sklad munice na Ruskem okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Proruské úřady evakuovaly oblast v okruhu pěti kilometrů.

11:53 Vlajka Ruské federace.

Gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov dnes obvinil ukrajinské síly, že při pátečním útoku na pohraniční obec Žuravljovka použily kazetovou munici. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters. Ukrajina Gladkovovo vyjádření nekomentovala. Agentury uvedly, že nemohly tvrzení ruské strany nezávisle ověřit.

"(Ukrajinská armáda) vypálila na vesnici Žuravljovka v Belgorodské oblasti 21 dělostřeleckých granátů a třikrát kazetovou munici," napsal Gladkov na sociální síti Telegram. Ukrajinci podle něj ostřelovali celkem 12 obcí v šesti okresech Belgorodské oblasti, žádné oběti nejsou hlášeny.

Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí. Nevybuchlé nálože přitom mohou představovat nebezpečí pro civilisty i dlouho po skončení konfliktu.

10:03 Vlajka Ruské federace.

Pohyb vozidel na mostě, který spojuje pevninské Rusko a anektovaný ukrajinský poloostrov Krym, byl dočasně zablokován, informovala dnes agentura TASS s odvoláním na ruské úřady. Důvod zastavení dopravy nebyl zveřejněn. 

"Pohyb vozidel na Krymském mostě je dočasně zablokován. Občany na mostě a v kontrolní zóně prosíme, aby zachovali klid a řídili se pokyny pracovníků bezpečnosti dopravy," píše se podle TASSu ve zprávě ruských úřadů zveřejněné na sociální síti Telegram.

09:50

Ukrajinské letectvo dnes oznámilo, že protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všech pět útočných dronů íránské výroby Šáhed, které Rusko vyslalo nad ukrajinské území. Během uplynulého dne navíc protivzdušná obrana zlikvidovala devět průzkumných dronů, dodalo podle ruskojazyčné verze serveru BBC ukrajinské letectvo. 

09:50

Tři zraněné v důsledku ruského ostřelování města Nikopol hlásí úřady Dněpropetrovské oblasti. Nikopol dělí řeka Dněpr od Záporožské jaderné elektrárny, kterou obsadily ruské síly krátce poté, co 24. února napadly Ukrajinu. Před válkou mělo toto město zhruba 110 tisíc obyvatel.

09:09

Rozhodná ukrajinská ofenziva je podle Zdeňka Petráše z brněnské Univerzity obrany nejlepší a zároveň asi i jediná šance, kterou Kyjev má k tomu, aby obrátil průběh války s Ruskem. 

07:58

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes ostře odsoudila čtvrteční ruské útoky, které zasáhly centrum ukrajinského města Oděsa

"Podle předběžného hodnocení utrpělo (ve čtvrtek) škody několik muzeí, včetně archeologického muzea, námořního muzea a muzea literatury," uvedlo UNESCO. "Všechny tyto budovy byly organizací UNESCO a místními úřady označeny modrým štítem, tedy symbolem užívaným na základě haagské Konvence o ochraně kulturního dědictví v ozbrojeném konfliktu z roku 1954, jež byla tímto v Oděse porušena," dodalo UNESCO.

Organizace OSN připomněla, že ruský útok na Oděsu přišel "pouhé dva týdny poté, co jiný útok zničil budovu" v historickém centru ukrajinského města Lvov, které je rovněž na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ve čtvrtek navíc ruský útok "zničil Kulturní centrum lidového umění a uměleckého vzdělávání" v Mykolajivu, dodala organizace.

Oděsa za války.
Oděsa za války. | Foto: Jakub Plíhal
07:47

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si myslí, že se podaří přesvědčit Moskvu, aby se vrátila k dohodám o přepravě zemědělských komodit přes Černé moře. Podle něj by se však západní země měly snažit vyjít vstříc ruským požadavkům, píše agentura Reuters. Moskva tvrdí, že nepřistoupila na prodloužení černomořských dohod, protože nebyla naplňována část, která se týká exportu ruských potravin a hnojiv.

"Domnívám se, že skrze podrobnou diskusi o záležitosti s prezidentem (Vladimirem) Putinem můžeme zajistit pokračování této humanitární snahy," řekl Erdogan novinářům. Pozastavení černomořských dohod může mít podle něj řadu nepříznivých dopadů, například růst cen potravin a jejich menší dostupnost v chudších částech světa. To podle Erdogana může mimo jiné vyvolat nové migrační tlaky.

"Rusko má nějaká očekávání. Pokud budou naplněna, tak Rusko souhlasí s aktivním fungováním obilného koridoru," dodal Erdogan. Podle něj je na západních zemích, aby zareagovaly na ruské požadavky.

07:43

Krymský most přináší válku a musí být vyřazen z provozu, je přesvědčen ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury Reuters a serveru televize CNN to řekl ve videoprojevu k bezpečnostnímu fóru v americkém Aspenu. V noci na pondělí byl most spojující pevninské Rusko a anektovaný Krym vážně poškozen. Moskva z útoku obvinila Kyjev.

"Krymský most, to není jen logistická trasa, je to trasa používaná k zásobování války municí, a to se děje denně," uvedl Zelenskyj, podle něhož bylo "nepřátelské zařízení" postaveno v rozporu s mezinárodními zákony a všemi platnými normami. "Takže je to pro nás pochopitelně terč. A terč, který přináší válku, nikoli mír, musí být neutralizován," podotkl také.

Ukrajina pondělní útok na Krymský most, při němž zemřeli dva lidé, přivítala, ale přímo se k němu nepřihlásila.

Krymský most spojující Rusko s anektovaným Krymem poškodil výbuch. Za útokem pravděpodobně stojí Ukrajina.
Krymský most spojující Rusko s anektovaným Krymem poškodil výbuch. Za útokem pravděpodobně stojí Ukrajina. | Foto: Reuters
20:11

Civilní oběti ruské agrese dnes hlásí také úřady v Černihivské oblasti na severu země a Záporožské oblasti na jihovýchodě. V jedné z obcí v Černihivské oblasti podle tamních úřadů zahynuly po ruském raketovém úderu, který zasáhl místní kulturní dům, dvě ženy. Při ruském dělostřeleckém útoku v okolí města Huljajpole v Záporožské oblasti zahynuli čtyři pracovníci zemědělského podniku, píše Ukrajinska pravda.

20:10

Při ruském ostřelování vesnice Družba ve východoukrajinské Doněcké oblasti dnes odpoledne zahynuly dvě děti - desetiletý chlapec a šestnáctiletá dívka. Byli to sourozenci, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na oblastního šéfa Pavla Kyrylenka. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) od začátku ruské invaze potvrdil smrt nejméně 535 ukrajinských dětí, které zahynuly kvůli bojům.

Ruské invazní síly dělostřelecky ostřelovaly ves Družba kolem třetí hodiny odpoledne - jeden z granátů zasáhl dvůr, kde byly děti, napsal na telegramu Kyrylenko. "Znovu vyzývám rodiče nezletilých dětí: odvezte děti z nebezpečné zóny! Děti nemají žít v blízkosti války," poznamenal. Starší žena podle něj při dnešním ostřelování utrpěla zranění.

19:48 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud uvalil vazbu do 18. září na prominentního nacionalistu Igora Girkina.

18:55 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Jihoafrický soud dnes rozhodl, že vláda by musela nechat zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by dorazil na nadcházející summit rozvíjejících se ekonomik BRICS. Informoval o tom zpravodajský server EWN. Putin tento týden oznámil, že do JAR nepojede, předtím se ale dlouho spekulovalo, jak by vláda v Pretorii reagovala, pokud by se vládce Kremlu na summitu objevil. Na Putina totiž vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí a Jihoafrická republika má povinnost se jeho rozhodnutím řídit.

Na soud se kvůli možné návštěvě Putina obrátila největší jihoafrická opoziční strana Demokratické spojenectví (DA), aby tak přiměla vládu jednat, pokud by ruský prezident na srpnový summit dorazil. Chtěla tak zabránit opakování situace z roku 2015, kdy vláda navzdory zatykači ICC na tehdejšího súdánského prezidenta Umara Bašíra nechala politika ze země odcestovat.

17:38 Vlajka Ruské federace.

Podle agentury TASS obviněný Girkin požádal o neveřejné slyšení, soudkyně to však odmítla se slovy, že pro to nejsou důvody. Kanál Shot zveřejnil záběry nacionalisty ze soudní síně. Jeho spis je u soudu veden pod jeho skutečným jménem - Igor Vsevolodovič Girkin, poznamenal web Meduza.

Nizozemský soud loni v listopadu Girkina v nepřítomnosti odsoudil na doživotí kvůli podílu na vraždě 298 lidí na palubě malajsijského letadla, sestřeleného v létě 2014 nad východní Ukrajinou. Rusko odsouzené v případu letu MH17 odmítá vydat.

Politoložka Taťjana Stanovová označila zatčení jednoho z nejostřejších kritiků stávajícího ruského vedení vojenské invaze na Ukrajinu za jeden z důsledků potlačení červnové vzpoury vůdce žoldnéřů Jevgenije Prigožina, což ministerstvu obrany rozvázalo ruce k tvrdšímu vypořádání se s odpůrci ve veřejném prostoru. "Strelkov samozřejmě dávno překročil všechny meze a příslušníci bezpečnostních složek se třásli na to, aby jej zatkli," uvedla. Spíše než nějaké masové zavírání kritiků čeká exemplární postih největších radikálů, aby si ostatní dávali větší pozor.

16:45 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB požádala soud, aby uvalil vazbu na prominentního nacionalistu Igora Girkina, jehož viní z podněcování k extremismu, píší agentury.

16:42

"Ukrajina s daleko početně menšími silami vzdoruje, je v lecčems technicky lépe vybavená, má daleko vyšší morálku a stále to nadšení z těch lidí nevyprchalo. Díky tomu vlastně dokážou udržet ruskou armádu v mezích," komentuje současný stav ukrajinské ofenzivy novinář Tomáš Vlach. 

14:33 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes varoval, že případné napadení Běloruska bude Rusko pokládat za útok proti sobě samému a na agresi odpoví všemi prostředky. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. V souvislosti s přesunem žoldnéřů z ruské Wagnerovy soukromé skupiny do Běloruska Polsko ve čtvrtek oznámilo, že přesune část svých vojenských jednotek ze západu na východ země, tedy k běloruské hranici.

13:19 Vlajka Ruské federace.

Ruští vyšetřovatelé zadrželi prominentního nacionalistu Igora Girkina. Oznámila to jeho žena a potvrdil advokát. Bývalý důstojník tajné služby Girkin, který je znám také jako Igor Strelkov, od jara 2014 velel milicím proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Tento stoupenec války proti Ukrajině poslední dobou stále ostřeji kritizoval ruské vojenské velení i prezidenta Vladimira Putina a označoval je za neschopné.

"Dnes k nám přibližně v 11:30 přijeli vyšetřovatelé. V tu chvíli jsem nebyla doma. Krátce poté podle domovníka odvedli mého manžela a odvezli jej neznámo kam. Přes přátele se mi podařilo zjistit, že muže obvinili z extremismu. Nevím, kde se nachází, nelze se s ním spojit," citoval server Meduza vyjádření Girkinovy manželky Miroslavy Reginské.

11:52 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal velvyslance v Británii Vadyma Prystajka. Výnos zveřejněný na stránkách prezidentské kanceláře sice neuvádí důvody odvolání, ale list Ukrajinska pravda připomněl, že velvyslanec nedávno kritizoval hlavu státu za "nezdravý sarkasmus" Zelenského výroků na adresu britského ministra obrany Bena Wallace. Agentura AFP označila Prystajka za klíčovou osobu ve vztazích mezi Kyjevem a Londýnem.

08:29

Záběry na obilné terminály v Oděské oblasti po ruském útoku.

08:07 Vlajka Ruské federace.

Podle ruského ministerstva obrany plavidla ruské Černomořské flotily vypálila protilodní řízené střely "na cílovou loď v oblasti bojového cvičení v severozápadní části Černého moře", což je úsek, ve kterém Moskva od čtvrtka považuje lodě směřující k Ukrajině za "potenciální dopravce vojenského nákladu".

"Telemetrické údaje a videozáznamy z bezpilotních letounů potvrdily úspěšnost bojového cvičení. Cílová loď byla v důsledku raketového úderu zničena," dodala Moskva.

Ruské ministerstvo obrany rovněž uvedlo, že letectvo spolu s námořní flotilou "pracovalo na akcích zaměřených na izolaci oblasti dočasně uzavřené pro lodní dopravu a na zadržení lodě".

Rusko ve středu uvedlo, že bude lodě směřující k Ukrajině v Černém moři považovat za "potenciální dopravce vojenského nákladu". Ukrajinské ministerstvo obrany poté ve čtvrtek sdělilo, že od pátku 21. července mohou být plavidla plující do ruských nebo do Rusy okupovaných ukrajinských přístavů v Černém moři skutečně považována za lodě s vojenským nákladem.

08:07

Ruské rakety dnes zasáhly obilné terminály zemědělského podniku v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny a zranily dva lidi, uvedla agentura Reuters s odkazem na místního gubernátora.

Moskva krátce předtím oznámila, že její síly provedly vojenské "cvičení" v severozápadní části Černého moře. Podle agentury AFP to znamená, že byly vypáleny protilodní rakety, které měly sestřelit cíl na moři.

"Bohužel byly zasaženy obilné terminály zemědělského podniku v Oděské oblasti. Nepřítel zničil 100 tun hrachu a 20 tun ječmene," uvedl na sociální síti Telegram místní gubernátor.

23:19

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinská armáda už používá kazetovou munici dodanou ze Spojených států. Oznámil to zástupce Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby.
 • Rusko stále neumožnilo přístup dozorovému týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na střechy reaktorů Záporožské jaderné elektrárny.
 • Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že od pátku 21. července mohou být plavidla plující do ruských nebo do Rusy okupovaných ukrajinských přístavů v Černém moři považována za lodě s vojenským nákladem.
20:56 Vlajka Ruské federace.

Rusko stále neumožnilo přístup dozorovému týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na střechy reaktorů Záporožské jaderné elektrárny v okupované části Ukrajiny. Oznámila to dnes MAAE, která už na začátku měsíce požádala o zpřístupnění všech budov elektrárny ve snaze ověřit, zda se v ní nenacházejí miny či výbušniny. Taková podezření vznesl Kyjev, podle něhož Moskva v zařízení připravovala útok.

"Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii v minulém týdnu provedli dodatečné inspekce a prohlídky v Záporožské jaderné elektrárně (ZNPP), dosud bez zpozorování jakékoli těžké vojenské výzbroje, výbušnin nebo min, ale stále čekají na přístup na střechy reaktorových budov," uvedla MAAE v dnešním prohlášení.

20:54

Ukrajinská armáda už používá kazetovou munici dodanou ze Spojených států. Na dnešním tiskovém briefingu to potvrdil zástupce Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Munice je podle něj efektivní při manévrování ruských jednotek na Ukrajině a proti jejich obranným pozicím, informovala agentura Reuters.

"Dostali jsme od Ukrajinců nějakou prvotní zpětnou vazbu, používají to docela efektivně," řekl Kirby k využití americké kazetové munice na Ukrajině.

20:08

Varovná prohlášení obou stran konfliktu zvýšila napětí v Černém moři a vyvolala obavy, že by válka mohla eskalovat a vážně narušit obchodní lodní dopravu, což by způsobilo chaos ve světových dodávkách obilí, napsal list The New York Times (NYT). Ruská Černomořská flotila je podle něj schopna potopit neozbrojené obchodní lodě. A Ukrajina - byť nemá funkční námořnictvo - dosáhla určitých úspěchů při zasahování ruských válečných lodí pomocí raket a dronů, jako v případě křižníku Moskva.

18:38

Evropská unie dnes rozšířila sankce, které uplatňuje vůči Íránu kvůli jeho podpoře ruské agrese na Ukrajině. Unijní ministři zahraničí se shodli na zákazu exportu součástek potřebných pro výrobu bezpilotních letounů, které Teherán dodává do Ruska.

Schválili také rozšíření sankčního seznamu reagujícího na porušování lidských práv ve světě. Nově se na něm objevilo několik afghánských ministrů z islamistického hnutí Tálibán či šéf věznice, v níž je držen předák ruské opozice Alexej Navalnyj.

18:22

Polský premiér Mateusz Morawiecki na dnešní tiskové konferenci po jednání s českou vládou v Katovicích uvedl, že Wagnerova skupina v Bělorusku je ve stále větším počtu.

"Musíme být bdělí, protože Bělorusko a Rusko pracují společně na tom, aby destabilizovaly Polsko a východní křídlo NATO a EU," řekl polský ministerský předseda.

18:18

Vláda Spojených států dnes ohlásila další rozšíření protiruských sankcí ve snaze odstřihnout Moskvu od technologií s vojenským využitím a od finančních zdrojů.

Americké ministerstvo financí podle tiskové zprávy cílí i na několik firem sídlících v Kyrgyzstánu, které se podle něj podílely na obcházení obchodních restrikcí.

18:16

"Rusko dál ničí infrastrukturu Ukrajiny a ničí také infrastrukturu na vývoz obilí z Ukrajiny, odstoupilo od obilné dohody a znovu ohrožuje potravinovou bezpečnost světa, lidí v Africe a na Blízkém východě. Ale samozřejmě to má také konkrétní dopady na středoevropské země," poznamenal Fiala. Zásadní podle něj je co nejrychleji zprůchodnit koridory pro přepravu obilí do zemí mimo EU.

18:02

Po odstoupení Ruska od černomořských obilných dohod je nutné umožnit co nejrychlejší zprůchodnění koridorů a umožnit přepravu obilí do zemí mimo Evropskou unii. Na dnešní tiskové konferenci po společném zasedání české a polské vlády v Katovicích to řekl český premiér Petr Fiala.

17:37

Ukrajina obdrží od Světové banky úvěr 1,5 miliardy dolarů (32,3 miliardy Kč), za který bude ručit Japonsko. Na svém twitterovém profilu to dnes oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Půjčku Kyjev použije na posílení sociální ochrany, pomoc lidem během ruské invaze a obnovu ekonomiky, napsal Šmyhal.

Světová banka a Mezinárodní finanční korporace (IFC) rovněž plánují poskytnout přes osm miliard dolarů na nové programy, uvedl ukrajinský premiér v dalším tweetu. Světová banka a její partneři mobilizovali na pomoc Ukrajině 34 miliard dolarů. Kyjev z toho už obdržel více než 22 miliard dolarů, dodal premiér.

17:21

Jeden z ukrajinských představitelů řekl americkému deníku, že armáda munici nasadila, aby rozbila zákopy, které brzdí ukrajinské jednotky snažící se získat zpět okupované území. Kromě frontových pozic na jihovýchodě Ukrajiny se očekává, že kazetová munice bude použita také v blízkosti okupovaného ukrajinského města Bachmut, poznamenal The Washington Post.

17:10

Ukrajinská armáda začala používat proti ruským invazním silám na jihovýchodě Ukrajiny kazetovou munici dodanou Spojenými státy, napsal dnes list The Washington Post (WP).

Odkazuje se přitom na nejmenované ukrajinské činitele obeznámené se situací. Cílem je překonat silně opevněné ruské pozice zpomalující současnou ukrajinskou protiofenzivu.

15:55

Británie zrušila sankce proti ruskému podnikateli Olegu Tiňkovovi. Ten se loni na podzim se na protest proti válce zřekl ruského občanství. S odvoláním na příslušný dokument britské vlády to na svém webu uvedl ruský list Kommersant. Tiňkov má tak opět přístup ke svému majetku na britských ostrovech.

15:27

Ukrajinské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že od pátku 21. července mohou být plavidla plující do ruských nebo Rusy okupovaných ukrajinských přístavů v Černém moři považována za lodě přepravující vojenský náklad. Informovaly o tom agentury Reuters a Unian. Kyjev tak zjevně reaguje na středeční prohlášení ruského resortu obrany, že Moskva bude ode dneška považovat za potenciální dopravce vojenského nákladu všechny lodě, jež poplují do ukrajinských černomořských přístavů.

14:00 Vlajka Ruské federace.

Munice ve skladu vojenské základny na východě Ruskem anektovaného ukrajinského poloostrova Krymu, ve kterém ve středu vypukl požár, dál vybuchuje, a to už déle než 24 hodin. Upozornil na to dnes ruský server Meduza, který působí v lotyšském exilu. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace podle agentury Interfax uvedlo, že munice už nevybuchuje tak často jako dříve a že se situace v postiženém okrese začíná stabilizovat.

Příčiny požáru úřady dosud nesdělily, média předpokládají, že základnu v hlubokém týlu ruských vojsk zasáhly buď řízené střely dodané Ukrajině ze Západu, nebo drony. Kyjev se tradičně zdržel vyjádření.

11:00

Evropská unie by měla podstatně navýšit fond, z něhož financuje zbraně poskytované členskými zeměmi Ukrajině. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Bruselský web Politico s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že by mělo jít až o 20 miliard eur (475 miliard korun). Peníze by měly být určené na období příštích čtyř let a členské státy by se na jejich uvolnění měly shodnout do podzimu.

10:45 Vlajka Ruské federace.

Rusko od vpádu na Ukrajinu loni v únoru přišlo už o více než 240 tisíc vojákůtvrdí ukrajinský generální štáb v pravidelném odhadu zničených nepřátel a jeho zbraní. Na bojišti za posledních 24 hodin ale nenastaly podstatnější změny: Rusové nadále útočí na několika místech na východní frontě, Ukrajinci zase na jihu, vyplývá podle ruské redakce BBC z ranní zprávy ukrajinského velení.

10:45

Speciální jednotky běloruské armády budou cvičit se členy ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny u hranic s Polskem. Podle agentur to oznámilo ministerstvo obrany v Minsku.

"Ozbrojené síly Běloruska pokračují ve společném výcviku s bojovníky soukromé vojenské skupiny Wagner. V průběhu týdne budou jednotky sil speciálních operací společně s příslušníky společnosti provádět výcvikové a bojové úkoly na cvičišti Brestskij," citovala z prohlášení ministerstva obrany agentura TASS.

07:53

"Garáž a třípodlažní budova hoří. Na místo přijeli hasiči," informoval o situaci v Mykolajivu šéf tamní oblasti Vitalij Kim. Nad ránem poté uvedl, že při útoku bylo zraněno 18 lidí, z nichž devět bylo převezeno do nemocnice. Mezi zraněnými je také pět dětí, dva lidi se záchranářům podařilo vyprostit ze sutin. "Jsou také mrtví," dodal bez bližšího upřesnění oblastní šéf.

06:29

Útok ukrajinského bezpilotního prostředku zabil na Ruskem okupovaném Krymu jednoho člověka a poničil čtyři budovy. Dnes to podle státní agentury RIA Novosti řekl Moskvou dosazený gubernátor Krymu Sergej Aksjonov. Útok se stal v severozápadní části poloostrova, píše agentura Reuters. "Bohužel se (útok) neobešel bez obětí - zemřela dospívající dívka," uvedl Aksjonov.

06:28

Třetí noc útoků za sebou zažila Oděsa. Mluvčí oděské vojenské správy Serhij Bratčuk uvedl, že dva zraněné bylo nutné odvézt do nemocnice po útoku, který poškodil budovu v centru města. Další útok úřady zaznamenaly mimo město.

06:27

"Garáž a třípodlažní budova hoří. Na místo přijeli hasiči," informoval o situaci ve středu Mykolajivu šéf tamní oblasti Vitalij Kim. Při útoku bylo podle něj zraněno pět dětí a čtyři dospělí. Podle radnice města byly poničeny i další budovy v okolí.

06:27

Rusko v noci zaútočilo na ukrajinská přístavní města Mykolajiv a Oděsa na jihu země. Uvádí to místní úřady, podle kterých útoky zranily nejméně 18 civilistů. Nejvážnější je bilance v Mykolajivu, kde útok způsobil nejméně devět zraněných a požár obytné budovy.

20:39 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin na zasedání vlády prohlásil, že Moskva se "okamžitě" vrátí k obilným dohodám, jakmile budou splněny její podmínky. Zároveň podle ruské státní agentury obvinil západní země z toho, že "vykleštily a překroutily" původní humanitární podstatu dohody, využívaly ji k "politickému vydírání" a učinily z ní "nástroj pro obohacení nadnárodních korporací a spekulantů na světovém trhu s obilím".

20:37

Americké ministerstvo obrany dnes oznámilo, že Ukrajině poskytne další vojenskou pomoc v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (asi 28 miliard korun). Balík obsahuje systémy protivzdušné obrany NASAMS, vybavení na odminování nebo několik stovek vojenských užitkových vozidel různých typů. Kompletní výčet vybavení uvádí Pentagon na svém webu.

Vojenský materiál obsažený v dnes oznámeném balíku nepůjde přímo ze zásob americké armády. Pomoc je součástí americké iniciativy na podporu Ukrajiny, která počítá s postupným uzavíráním kontraktů o výrobě potřebného vybavení. USA díky tomu nemusejí opakovaně ukrajovat z vlastních zásob.

18:27 Vlajka Ruské federace.

"V souvislosti s ukončením černomořské iniciativy a zredukováním námořního humanitárního koridoru budou od 00:00 hodin moskevského času dne 20. července (dnešních 23:00 SELČ) všechny lodě na cestě do ukrajinských přístavů v Černém moři považovány za potenciální přepravce nákladů vojenského zaměření," uvedl ruský resort obrany.

Země, pod jejichž vlajkou taková plavidla poplují, bude Rusko podle ministerstva považovat za zapojené do konfliktu na straně Kyjeva, píše TASS. Moskva rovněž prohlásila "řadu míst v severozápadní a jihovýchodní části mezinárodních vod Černého moře za dočasně nebezpečné pro plavbu".

17:54 Vlajka Ruské federace.

Všechny lodě plující do ukrajinských černomořských přístavů bude Rusko od čtvrtka 20. července považovat za potenciální dopravce vojenského nákladu. Podle agentury TASS to dnes uvedlo ruské ministerstvo obrany s tím, že některé části Černého moře byly prohlášeny za "dočasně nebezpečné" pro plavbu. Moskva v pondělí uvedla, že pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách, které Ukrajině od loňského léta navzdory válce umožňovaly vyvážet zemědělské produkty.

16:41

Finsko zruší povolení k provozování ruského konzulátu ve městě Turku, jednoho ze dvou ruských konzulátů v zemi. Oznámila to dnes podle agentury Reuters finská vláda. Záměr uzavřít konzulát v Turku Finsko oznámilo už v červnu a označilo to za reciproční krok. Rusko předtím vyhostilo devět finských diplomatů a rozhodlo se uzavřít finský konzulát v Petrohradě. Helsinky zase v červnu označily devět pracovníků ruské ambasády v zemi za nežádoucí osoby. 

Finská vláda dále oznámila, že provádí rozsáhlou právní analýzu zvláštního statusu finských Alandských ostrovů v Baltském moři a prověří status ruského konzulátu na hlavním ostrově Aland.

Ruská vojenská agrese na Ukrajině přiměla po desítky let neutrální Finsko, které sdílí s Ruskem přes tisíc kilometrů dlouhou hranici, aby vstoupilo do Severoatlantické aliance. Země rozšířila řady NATO jako 31. člen aliance na začátku dubna.

16:20 Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

Na jednom z oficiálních telegramových účtů Jevgenije Prigožina se objevilo video, které údajně zachycuje šéfa ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny při proslovu ke svým bojovníkům v Bělorusku. Říká v něm, že s jejich pomocí se běloruská armáda stane "druhou nejlepší na světě". Pravost nahrávky nebylo možné potvrdit, uvedla agentura Reuters.

Prigožin na videu, na kterém je slyšet pouze jeho hlas, označil dění na ukrajinské frontě za "ostudu, na které se nemusíme podílet". "Čekáme na okamžik, kdy se budeme moci ukázat v plném rozsahu. Proto padlo rozhodnutí, že v Bělorusku ještě nějakou dobu zůstaneme," dodal s tím, že za tu dobu z běloruské armády vytvoří "druhou nejlepší na světě".

15:15

Pět středoevropských zemí společně požaduje, aby zákaz dovozu ukrajinského obilí platil alespoň do konce roku, ohlásil polský ministr zemědělství Robert Telus po dnešním jednání se svými protějšky z Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska. Schůzka byla svolána v reakci na ruské rozhodnutí neprodloužit dohodu umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů.

Telus podle serveru Onet současně ujišťoval, že uvedené země jsou "velmi otevřené" vůči tranzitu obilí z Ukrajiny. Tvrdil, že na schůzku byli pozváni i ministři zemědělství z Ukrajiny a Moldavska, avšak z objektivních důvodů nedorazili.

Evropská komise v květnu povolila Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku zakázat na svém trhu prodej ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen; tento krok neomezuje exportní tranzit do dalších zemí. Zákaz má skončit 15. září.

14:48 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že při masivním vzdušném útoku z dnešní noci zasáhlo vojenské cíle v jihoukrajinském městě Oděsa a jeho okolí, včetně průmyslových objektů a skladů paliv a munice. Informovala o tom dnes agentura TASS. Kyjev tvrdí, že úder cílil na přístavní zařízení pro vývoz ukrajinského obilí. Podle ukrajinského ministerstva zemědělství bylo zničeno 60 tisíc tun obilí a značná část infrastruktury pro vývoz obilí byla vyřazena z provozu.

"Dnes v noci Ozbrojené síly Ruské federace provedly skupinový úder přesnými zbraněmi z moře a vzduchu na objekty vojenského průmyslu, palivovou infrastrukturu a sklady munice ukrajinské armády v Oděse," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Cílem útoku se podle něj stala také základna ukrajinského letectva Kanatove v Kirovohradské oblasti.

Ruský útok na Oděsu.
Ruský útok na Oděsu. | Foto: State Emergency Service of Ukraine in the Odesa region via Facebook/Handout via REUTERS
14:46

Pět středoevropských zemí chce zákaz dovozu ukrajinského obilí alespoň do konce roku, řekl polský ministr zemědělství Zbigniew Rau po schůzce s protějšky.

Sklizeň obilí na Ukrajině.
Sklizeň obilí na Ukrajině. | Foto: Reuters
14:32

V Oděse a Čornomorsku bylo v důsledku ruských útoků zničeno na 60 tisíc tun obilí, uvedl Kyjev. Značná část infrastruktury pro vývoz obilí je mimo provoz.

14:22 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že při útoku z dnešní noci zasáhlo vojenské cíle v Oděse, včetně průmyslových objektů a skladů paliv a munice.

13:46 Vlajka Ruské federace.

Rusko na srpnovém summitu rozvíjejících se ekonomik BRICS nebude zastupovat prezident Vladimir Putin, ale ministr zahraničí Sergej Lavrov, uvedla dnes ruská státní agentura TASS s odvoláním na kancelář jihoafrického prezidenta. Na Putina vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí do Ruska během nynější války.

O den dříve oznámil jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, že požádal ICC, aby ruského vůdce nemusel zatknout, pokud přicestuje na jih Afriky, kam byl pozván spolu se svými protějšky z Brazílie, Indie a Číny. "Rusko dalo jasně najevo, že zatčení jeho současného prezidenta by se rovnalo vyhlášení války," uvedl v úterním prohlášení.

13:39

Starosta Oděsy Hennadij Truchanov uvedl, že obyvatelé Oděsy prožili "jednu z nejstrašnějších nocí". "Takový útok jsme nezažili od začátku plnohodnotné invaze," napsal na Facebooku. Oběti na životech si podle něj nevyžádal, zraněno bylo ale několik osob včetně devítiletého chlapce. Zasaženy byly obytné budovy a také hřbitov, dodal.

13:36

Současné vzdušné údery Ruska se úmyslně zaměřují na zařízení pro vývoz ukrajinského obilí. V reakci na novou vlnu ruských útoků z noci na dnešek, při níž byl zasažen také přístav v Oděse, to na sociálních sítích uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj jde o útok nejen proti Ukrajině, ale i celému světu. 

"Ruští teroristé se úmyslně zaměřili na infrastrukturu obchodu s obilím," napsal Zelenskyj na Telegramu. "Každá ruská střela je ranou nejen pro Ukrajinu, ale pro všechny na světě, kteří chtějí normální a bezpečný život," dodal. Uvedl také, že armáda dostala pokyn posílit ochranu přístavní infrastruktury a ministerstvo zahraničí zintenzivnit kontakty s partnery s cílem pokračovat ve vývozu ukrajinského obilí.

10:47

Ukrajina za poslední měsíc osvobodila větší část území, než Rusko zabralo za poslední rok. V projevu na britském velvyslanectví v Praze to řekl šéf britské rozvědky MI6 Richard Moore. Mnoho Rusů je podle něj tiše zděšeno tím, že ruské ozbrojené síly demolují ukrajinská města, vyhánějí nevinné rodiny z jejich domovů a unášejí tisíce dětí.

Zničující válka může podle Moorea skutečně skončit jen tehdy, až svrchovaná Ukrajina bude žít ve svobodě. Ukrajinské ozbrojené síly přešly do protiofenzivy, čímž prokazují svoji ohromující schopnost osvojení nové technologie, poznamenal Moore.

10:11

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Na vojenské základně na Ruskem anektovaném Krymu hoří muniční sklad.
 • Ukrajinská protivzdušná obrana odrazila útok na Oděsu. Téměř v polovině Ukrajiny zněl letecký poplach, Rusko v noci útočilo i drony.
 • Ruské úřady pozastavily plavbu nákladních lodí Kerčským průlivem.
10:02

Původně média psala, že šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov oznámil, že za požár ruské vojenské základny a muničního skladu na Krymu jsou zodpovědné ukrajinské síly. Později ale ČTK zprávu zpochybnila.

06:31

Na vojenské základně ve východní části anektovaného Krymu hoří muniční sklad. Kvůli požáru byla uzavřena dálnice "Tavrida" a úřady evakuují asi 2000 lidí ze čtyř blízkých obcí, uvedl Moskvou dosazený gubernátor Krymu Sergej Aksenov. Informovala o tom agentura TASS. Ruskojazyčný web BBC dodává, že hoří v hlubokém týlu ruské armády, a zveřejnil odkaz na videa na Telegramu.

"Kvůli vypuknutí požáru na cvičišti v okrese Kirovsky byla dálnice Tavrida zablokována. Schéma silniční dopravy bude zveřejněno v blízké budoucnosti," uvedl Aksenov. Jeho poradce doplnil, že doprava bude přesměrována na silnice nižší třídy.

06:21

V podzemním bunkru na Donbase sleduje velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj několik velkých obrazovek, které mu v přímém přenosu ukazují situaci na bojišti. Přestože ukrajinské jednotky postupují, připouští, že protiofenziva je pomalejší, než doufal.

06:18

Rusko v noci na dnešek zaútočilo drony a raketami na jižní a východní část Ukrajiny, téměř polovinou země zněl protiletecký poplach. Protivzdušná obrana odrazila útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa, píše Reuters.

Ukrajinské zpravodajské kanály na Telegramu hlásí výbuchy v Dněpropetrovské a Záporožské oblasti. Informovala o tom ruskojazyčná verze stanice BBC.

Krátce po půlnoci místního času byl vyhlášen letecký poplach v Kyjevě a celé řadě regionů. Letectvo varovalo před pravděpodobným odpálením řízených střel z bombardérů Tu-22M3. Letectvo varovalo i před možnými útoky bezpilotních letounů. Zhruba po hodině byl poplach v Kyjevě zrušen, uvedl server Ukrajinska pravda.

Informace o následcích náletu zatím nejsou k dispozici.

22:50

Ruská ofenziva u Kupjansku na severovýchodě Ukrajiny je v současné době neúspěšná, boje pokračují, ale ukrajinská armáda převzala iniciativu, napsala dnes v podvečer náměstkyně ministerstva Hanna Maljarová na sociální síti Telegram.

21:04

Do Běloruska už dorazilo nejméně dva tisíce členů ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, uvedla na Telegramu běloruská nezávislá monitorovací skupina Belaruski Hajun. Od 11. července podle ní dorazili do této východoevropské země žoldnéři v nejméně pěti konvojích. Příjezd nájemních bojovníků z Ruska do sousední země potvrzuje stanice CNN na základě analýzy satelitních snímků a videí na sociálních sítích.

20:30

"Myslím, že je před námi ještě hodně bojů… Bude to dlouhé. Bude to těžké. Bude to krvavé," řekl nejvýše postavený americký generál. Milley před novináři mluvil společně s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem, který uvedl, že Ukrajinci dosahují úspěchů a že je nelze přestat podporovat.

20:30

Ukrajinská snaha získat zpět území okupovaná Rusy bude těžká, dlouhá a krvavá, řekl dnes šéf sboru náčelníků štábů americké armády Mark Milley. Také uvedl, že je příliš brzy na to hodnotit, zda je protiofenziva úspěšná, či nikoli, informovala agentura Reuters.

20:07

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa požádal Mezinárodní trestní soud o povolení, aby nemusel dát zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina, na kterého soud vydal zatykač v souvislosti s deportacemi ukrajinských dětí do Ruska. Jihoafrická republika chce v srpnu hostit summit skupiny rozvíjejících se ekonomik BRICS, na který je kromě prezidentů Brazílie, Indie, Číny pozvaný právě i Putin. Kreml ovšem jeho účast zatím oficiálně nepotvrdil, informovala agentura Reuters.

20:05

Varšava je připravena pomoci s tranzitem ukrajinského obilí přes polské území poté, co Rusko pozastavilo svou účast na černomořských obilných dohodách. Vyžádá si to však nějaký čas a musí pomoci Evropská unie, řekl dnes podle agentury Reuters polský ministr zemědělství Robert Telus.

20:04

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruské úřady od neděle pozastavily plavbu nákladních lodí Kerčským průlivem.
 • Saúdská Arábie a Turecko se snaží zprostředkovat dohodu o návratu tisíců ukrajinských dětí odvlečených od loňského února do Ruska.
 • Varšava je připravena pomoci s tranzitem ukrajinského obilí přes polské území poté, co Rusko pozastavilo svou účast na černomořských obilných dohodách.
19:05

Kyjev viní Rusko, že uneslo z vlasti až 20 tisíc dětí se záměrem vymazat jejich ukrajinskou identitu. V únoru zveřejněná studie americké Yaleovy univerzity uvedla, že Rusko drželo nejméně šest tisíc ukrajinských dětí na okupovaném Krymu a v Rusku v zařízeních určených zřejmě na převýchovu. Ruské úřady přemístěných dětí napočítaly méně, poznamenává Financial Times.

19:04

Saúdská Arábie a Turecko se snaží zprostředkovat dohodu o návratu tisíců ukrajinských dětí odvlečených od loňského února do Ruska, kde jsou drženy v dětských domovech, nebo je adoptovaly ruské rodiny. S odvoláním na čtyři zdroje obeznámené s jednáními to dnes napsal list Financial Times. Mezinárodní trestní soud v březnu vydal kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a na ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.

17:49 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady od neděle pozastavily plavbu nákladních lodí Kerčským průlivem, učinily tak po útoku bezpilotních letounů a plavidel na krymský přístav Sevastopol. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované zdroje. Ruské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že jeho armáda zabránila ukrajinskému útoku na Sevastopol a zničila přitom sedm vzdušných dronů a dvě bezpilotní plavidla.

16:44

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) během spíše pomalé ukrajinské protiofenzivy zdůrazňuje, že není důvod k panice. V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznává, že první dny invaze usínal se strachem, jak na tom Ukrajina bude, až se probudí.

15:14 Vlajka Ruské federace.

Konec černomořských obilných dohod znamená i odvolání bezpečnostních záruk pro vývoz ukrajinského obilí, uvedl dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. "Konkrétně to znamená zrušení záruk bezpečné plavby a obnovení dočasné zóny nebezpečí v severozápadní části Černého moře," řekl Lavrov. 

Únorová ruská invaze na Ukrajinu zastavila vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře, což mělo dalekosáhlé následky pro globální potravinovou bezpečnost. Platnost ujednání byla tehdy 120 dní a oběma stranám se jej podařilo několikrát prodloužit, naposledy v polovině května. Dohody, z nichž jedna měla umožnit vývoz ruských zemědělských produktů a hnojiv, vypršely v pondělí poté, co je ruská strana odmítla prodloužit.

Foto: Associated Press
14:19

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko v odvetě za poškození Kerčského mostu zaútočilo drony a raketami na jižní a východní Ukrajinu, včetně měst Oděsa a Mykolajiv.
 • Moskva tvrdí, že její jednotky postoupily o 1,5 kilometru u Kupjansku v Charkovské oblasti. Rusko v tomto úseku shromáždilo sto tisíc vojáků a téměř tisícovku tanků.
 • Kreml definitivně potvrdil, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách. 
13:10 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB ve městě Uglič v Jaroslavské oblasti zadržela šestatřicetiletou ruskou občanku, která je podezřelá, že pro ukrajinské ozbrojené síly shromažďovala informace potřebné ke spáchání "teroristického útoku" na místní vodní elektrárnu. Uvedla to dnes ruská média s odvoláním na sdělení FSB. Uglič leží asi 200 kilometrů severně od Moskvy.

Ruský zpravodajský server Baza, který někdy publikuje materiály od FSB, zveřejnil výměnu zpráv mezi podezřelým a údajným ukrajinským koordinátorem. Žena v ní souhlasí s poskytnutím souřadnic místních železnic, vojenských náborových kanceláří a vodní elektrárny. Napsala také, že by si přála, aby útoky dronů na cíle v hloubi Ruska rozvrátily podporu veřejnosti pro prezidenta Vladimira Putina. Údajný koordinátor zase píše o organizování výbuchů po celém Rusku a podotýká, že v Jaroslavské oblasti je mnoho vodních elektráren. "Rozbijeme je na kusy, aby Rusko stáhlo své jednotky z (východoukrajinského) Bachmutu," napsal. Pravost této korespondence se nepodařilo ověřit, upozornila agentura Reuters.

Soud vzal podezřelou do vazby. Ženě hrozí za "přípravu teroristického útoku" až deset let vězení.

12:36 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly u Kupjansku na dvou kilometrech severovýchodního úseku ukrajinské fronty postoupily až o 1,5 kilometru. Uvedlo to dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. O postupu ruských jednotek u Kupjansku o víkendu hovořily také ukrajinské úřady.

"Ve směru na Kupjansk pokračují jednotky Západního vojenského okruhu v úspěšných vojenských operacích," prohlásil mluvčí ruského ministerstva Igor Konašenkov. "Celkový postup činí až dva kilometry podél fronty a až 1,5 kilometru do hloubky," dodal mluvčí.

12:09 Vlajka Ruské federace.

Rusko v pondělí definitivně potvrdilo, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty. Součástí ujednání zprostředkovaného Tureckem a OSN byla ochrana nákladních lodí připlouvajících a vyplouvajících z tří ukrajinských přístavů - Oděsy, Čornomorsku a Južneho.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že tyto koridory využívala i ukrajinská armáda. "Neřeknu k tomu nic konkrétního. Ale víte, že naše armáda opakovaně uvedla, že Ukrajina používá obilné koridory pro vojenské účely," odpověděl Peskov bez dalších podrobností na otázku ohledně místa původu útoku na Kerčský most.

12:07 Vlajka Ruské federace.

Útoky na ukrajinské přístavy Oděsa a Mykolajiv byly odvetou za pondělní poničení Kerčského mostu, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. 

"Ozbrojené síly Ruské federace v noci na dnešek podnikly skupinový odvetný útok přesně naváděnými zbraněmi z moře na zařízení, kde se za pomocí dronů připravovaly teroristické činy proti Ruské federaci, a na místo jejich výroby v loděnici u Oděsy," tvrdil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Rusové při noční operaci podle ukrajinského letectva útočili desítkami dronů íránské výroby a vyslali šest střel Kalibr. Většina útočící techniky byla podle ukrajinské strany zničena. V mykolajivském přístavu ale propukl požár, v Oděse byla poškozena přístavní infrastruktura a několik domů.

Krymský most spojující Rusko s anektovaným Krymem poškodil výbuch. Za útokem pravděpodobně stojí Ukrajina.
Krymský most spojující Rusko s anektovaným Krymem poškodil výbuch. Za útokem pravděpodobně stojí Ukrajina. | Foto: Investigative Committee of Russia/Handout via REUTERS
11:52

Počet obětí pondělního ostřelování města Bilopillja v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny stoupl na tři poté, co utrpěným zraněním podlehla další žena, oznámil starosta Jurij Zarko. "Bohužel, zázrak se nestal," napsal na Facebooku.

Ruská děla ostřelovala město po pondělním poledni. Palba si podle dřívějších informací vyžádala dva mrtvé a deset raněných, dodala agentura Interfax-Ukrajina.

11:50

Nejméně šest mrtvých a 14 raněných civilistů si během uplynulého dne vyžádalo ostřelování Doněcké a Sumské oblasti Ukrajiny ruskými vojsky, uvedla dnes agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na úřady.

Tři lidé zahynuli a další čtyři raněni při ruském ostřelování Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, oznámil šéf oblastní správy Pavlo Kyrylenko na sociální síti Telegram. Zabití byli podle něj obyvateli obcí Makarivka, Stepove a Stepanivka.

11:42

"Jedná se o příliš strategicky i symbolicky významný bod na to, aby se Ukrajina o jeho zničení nepokusila opakovaně. V zásadě se jen čekalo na to, v jaké fázi aktuálně probíhající ukrajinské ofenzivy dojde k dalšímu pokusu," míní o Kerčském mostě bezpečnostní expert Michal Smetana. Více v článku.

11:38 Vlajka Ruské federace.

Útoky na ukrajinské přístavy Oděsa a Mykolajiv byly odvetou za pondělní poničení Kerčského mostu, uvedlo podle TASS ruské ministerstvo obrany.

10:59

Spor o podobu společného prohlášení doprovází dnešní závěrečný den summitu Evropské unie a Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC) v Bruselu. Prezidenti a premiéři šesti desítek zemí se druhý den baví o tom, jak posílit vzájemný obchod a investice, obě strany se však zatím neshodly na odsouzení ruské agrese na Ukrajině. Evropské země se podle diplomatů pokouší přesvědčit zámořské partnery ke kritickému vyjádření, zástupci Venezuely, Nikaraguy či Kuby jsou však proti.

Zástupci CELAC podle diplomatických zdrojů odmítají jakoukoli zmínku o Rusku jako viníku konfliktu na Ukrajině. Ačkoli řada zámořských států s odsouzením ruské invaze souhlasí, zmíněná trojice zemí, jejichž autoritářské vlády mají blízké vztahy k Moskvě, deklaraci blokuje.

10:17

Rusko se pokouší u měst Kupjansk a Lyman prolomit ukrajinskou obranu. Do oblasti poslalo 100 tisíc vojáků a více než 900 tanků. "Držíme pozice," uvedl v pondělí večer mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj. Více v článku.

08:59

Západní Ukrajina leží stovky kilometrů od frontové linie a ruští okupanti se v tomto směru dostali dál jen na počátku agrese. Sotva lze ale říci, že je bezpečná. Na mapě se můžete podívat, na která města na západě Ukrajiny Rusové zaútočili od začátku války.

08:44

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Automobilová doprava na mostě spojujícím Rusko s anektovaným Krymem byla částečně obnovena.
 • Rusko v noci na úterý zaútočilo drony a raketami na jižní a východní část Ukrajiny, včetně měst Oděsa a Mykolajiv.
 • Rusko tvrdí, že v noci na dnešek zmařilo pokus Ukrajiny o útok téměř 30 drony na území anektovaného poloostrova Krym. 
08:00

Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu se nejtvrdší boje stále odehrávají na východě země, především u měst Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka. Za uplynulý den se ukrajinské a ruské jednotky v těchto oblastech střetly nejméně 36krát, uvádí Kyjev.

07:08 Vlajka Ruské federace.

Rusko tvrdí, že v noci na dnešek zmařilo pokus Ukrajiny o útok téměř 30 drony na území anektovaného poloostrova Krym. Všechny drony byly podle Moskvy zničeny, nikdo nebyl zraněn, uvedla agentura TASS. Ruskojazyčná verze BBC poznamenala, že tvrzení Moskvy není možné ověřit.

"Dnes v noci byl zmařen pokus kyjevského režimu provést teroristický útok pomocí 28 bezpilotních letounů na objekty na území Krymského poloostrova," citovala agentura z prohlášení ruského ministerstva obrany.

06:07 Vlajka Ruské federace.

Automobilová doprava na mostě spojujícím Rusko s anektovaným Krymem byla částečně obnovena, uvedla agentura TASS s odvoláním na místopředsedu ruské vlády Marata Chusnullina.

Podle vyjádření Chusnullina se po "dostatečném otestování" mostu podařilo zprovoznit jeden jízdní pruh v poškozeném úseku. Jak poznamenává ruskojazyčná verze BBC, bude se tento úsek používat kyvadlově.

06:06

Letecký poplach platil v noci na dnešek po několik hodin i v řadě dalších regionů Ukrajiny.

06:01

Výbuchy se během noci ozývaly také v Oděse, kde podle zdejší vojenské správy byla nasazena protivzdušná obrana proti několika vlnám útoků drony.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek zaútočilo drony a možná také raketami na jižní a východní část Ukrajiny, včetně měst Oděsa a Mykolajiv. Informují o tom ruskojazyčná verze BBC a agentura Reuters, podle níž v přístavu v Mykolajivu vypukl požár. Zprávy o dalších škodách či zraněných zatím nejsou k dispozici.

"Je to poměrně vážné," napsal o požáru na Telegramu starosta Mykolajivu Oleksandr Sjenkevyč. Přístavní město dává Ukrajině přístup k Černému moři.

23:02 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj uvedl, že hovořil s generálním tajemníkem OSN Guterresem. Dohodli se, že budou pracovat na obnovení dodávek obilí, uvedla Reuters.

22:26

Syrskyj podle BBC dříve uvedl, že operační situace je na východě nadále složitá. "Nepřítel přešel do ofenzivy ve směru na Kupjansk, přičemž si stanovil za cíl porazit naše jednotky v oblasti Kupjansku a pokračovat v ofenzivě hluboko do našich bojových sestav," uvedl velitel ukrajinských pozemních sil.

22:25

Rusko soustředilo na severovýchodě Ukrajiny u měst Kupjansk a Lyman přes 100 tisíc vojáků a snaží se tam prolomit ukrajinskou obranu, prohlásil mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj v televizním vysílání. O ofenzivě ruských invazních sil u Kupjansku v Charkovské oblasti informovala ukrajinská armádě už dříve, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu, podle níž o ní hovořil například velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj.

21:11

Je na Ukrajině, aby se rozhodla, jak povede válku proti Rusku. Po nočním útoku na Krymský most, který spojuje jih Ruska a okupovaný ukrajinský poloostrov Krym, to prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Dodal, že Spojené státy "monitorují situaci" po tomto incidentu, který Rusko označilo za teroristický útok a z jeho spáchání obvinilo Ukrajinu. Kyjev se zdržel oficiálního vyjádření.

20:30

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Vladimir Putin označil poškození Krymského mostu za teroristický čin, obvinil z něj Ukrajinu a uvedl, že Moskva na něj připravuje reakci.
 • Automobilová doprava po Krymském mostě bude obnovena na jedné vozovce asi 15. září, na druhé 1. listopadu, řekl místopředseda ruské vlády Marat Chusnullin.
 • Rusko zastavilo svou účast na obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty z přístavů v Černém moři. 
20:21 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Putin útok na Krymský most mimo jiné označil za nesmyslný z vojenského hlediska, protože ho podle něj ruské síly "už dávno" nepoužívají pro vojenskou dopravu. "Je to další teroristický čin kyjevského režimu," prohlásil šéf Kremlu, na jehož popud Rusko loni v únoru vojensky napadlo Ukrajinu. "A (je) krutý, protože byli zraněni, umírali nevinní civilisté," dodal Putin. Při výbuchu na mostě přišli o život ruští manželé, kteří na anektovaný poloostrov jeli autem na dovolenou. Jejich dcera vyvázla se zraněním. Ruské útoky na Ukrajině pravidelně působí civilní oběti, zprávy o nich přicházejí téměř denně, hlášeny jsou už tisíce zabitých civilistů.

"Odpověď ze strany Ruska samozřejmě bude. Ministerstvo obrany připravuje příslušné návrhy," prohlásil dále Putin během televizního vysílání, ve kterém s dalšími ruskými představiteli hodnotil následky útoku.

19:14 Vlajka Ruské federace.

Automobilová doprava po Krymském mostě bude obnovena na jedné vozovce asi 15. září, na druhé 1. listopadu, řekl místopředseda ruské vlády Chusnullin.

18:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident podle Reuters nařídil ukrajinskému ministerstvu zahraničí, aby připravilo oficiální nótu pro OSN a Turecko, pomocí níž chce Kyjev zjistit, zda jsou připraveny pokračovat v plnění své části dohod. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba, jenž se tento týden v New Yorku účastní zasedání Rady bezpečnosti OSN, vyzval Rusko, aby přestalo hrát "hladové hry".

17:31 Vlajka Ruské federace.

Ruský stát převzal kontrolu nad ruskou pobočkou francouzské potravinářské firmy Danone a nad pivovarem Baltika, který patří dánské společnosti Carlsberg. Firmy jsou nyní podle ustanovení, které podepsal ruský prezident Vladimir Putin, v "dočasném řízení" státu.

15:57

Pšenice dnes na světových trzích zdražuje. Reaguje tak na oznámení, že Rusko zastavilo svou účast na obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty z přístavů v Černém moři.

Cena pšenice na komoditní burze v Chicagu krátce před 15:00 vykazovala růst skoro o tři procenta na 6,80 dolaru za bušl (27,2 kilogramu). "Růst cen je relativně omezený," citovala analytika Matta Ammermanna ze společnosti StoneX agentura Reuters. Trh podle něj neočekává krizi, protože už předpokládal, že Rusko dohodu neprodlouží. "Podle odhadů jsou zásoby pšenice dostatečné k uspokojení poptávky po dovozu. Ceny by se mohly snížit, pokud by ten kanál fungoval," dodal Ammermann.

"Rusko má velké zásoby pšenice, které levně prodává na světovém trhu. Navíc pšenice teď dozrává i v zemích Evropské unie. Ukrajina také vyváží velké objemy přes unijní přístavy, zejména v Černém moři. Poptávka po dovozu pšenice je v současné době slabá," poznamenal analytik.

15:55

Rusko si pozastavením obilných dohod, které od loňského roku umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů, vzalo země třetího světa jako rukojmí, prohlásil český ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vyjádřil se tak po dnešním jednání se svým slovenským protějškem Jozefem Bírešem v Horní Lidči na Vsetínsku.

Postup Ruska vnímá ministr jako další akt agrese vůči Ukrajině. "Je to krok, který může mít zcela dramatický dopad na země třetího světa, které v tuto chvíli budou ohroženy kvůli tomu, že dodávky obilí z Ukrajiny budou fakticky od zítřka (úterý) zastaveny. A ta loď, která včera (v neděli) odplula, tak byla tedy pravděpodobně poslední," řekl Výborný.

Foto: Economia
15:48

Je třeba udělat vše pro to, aby černomořský koridor pro export obilí mohl být nadále využíván, a to i bez Ruska, uvedl dnes podle svého mluvčího ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na Kyjev se podle něj obrátili majitelé lodi, kteří jsou prý připraveni pokračovat v tomto vývozu, pokud jim to umožní Ukrajina a Turecko.

Rusko dnes zastavilo svou účast na obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty z přístavů v Černém moři.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
15:47 Vlajka Ruské federace.

Do Azovského moře poblíž ruského města Jejsk se dnes zřítil ruský bitevní letoun Su-25. Podle ruských agentur stroj havaroval během cvičného letu, zpravodajský kanál Baza píše, že pilot zahynul, údajně se ho záchranářům nepodařilo oživit při cestě do nemocnice.

Město Jejsk se nachází na pobřeží ruského Krasnodarského kraje, leží několik desítek kilometrů jihovýchodně od ukrajinského přístavního města Mariupolu, které okupuje ruská armáda. Nejedná se o první leteckou havárii v Jejsku za poslední rok, připomněl dnes server Meduza. V říjnu 2022 narazil ruský bombardér Su-34 do devítipatrové obytné budovy. Podle oficiálních údajů při havárii zahynulo 16 lidí a desítky dalších byly zraněny.

14:59

Ruský prezident Vladimir Putin si svůj palác u Černého moře vybavil nevyčíslitelným množstvím zlata a luxusního nábytku. Rezidenci v lednu 2021 odhalil antikorupční tým opozičního předáka Alexeje Navalného. Jak rozsáhlé vyšetřování probíhalo, popsala Aktuálně.cz jeho šéfka Marija Pevčichová.

14:33

Ukrajinci museli zcela změnit útočnou strategii zejména v Záporožské oblasti. Americký deník The Washington Post (WP) tvrdí, že ruské jednotky měly v tomto regionu na jihu Ukrajiny dostatek času na přípravu a rozsáhlá území hustě posely minami. Ukrajinci kvůli tomu nechávají západní techniku za sebou, plazí se po zemi a hledají miny. Více ve videu. 

14:21

Vladimir Putin má tři poradce. Ivana Hrozného, Petra Velikého a Kateřinu Velikou. Tato slova pronesl podle svědectví jednoho z ruských průmyslových oligarchů loni 24. února ráno v Kremlu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, když se jej ostatní pozvaní na chodbě ptali, jak je možné, že prezident rozhodl o invazi na Ukrajinu v tak úzkém kruhu nejbližších poradců.

14:19

Ukrajinský režisér Oleh Sencov, který se po ruské anexi Krymu stal jedním z nejznámějších politických vězňů ruského režimu, utrpěl zranění v boji proti ruským vojskům na jihu země. "Bradley nám znovu zachránil život," napsal na Facebooku sám Sencov v narážce na odolnost bojového vozidla pěchoty americké výroby, které Ukrajina získala od Spojených států. Zranění střepinami utrpěli i jeho spolubojovníci, ale obrněnec je uchránil od nejhoršího.

"Týden nezačal nejlíp. Hned v první bojové akci jsme se dostali pod dělostřeleckou palbu," napsal režisér a dodal, že zdravotníci mu už odstranili střepiny z obličeje, ale ty drobnější v rukou a nohou s ním už zůstanou napořád. Další zranění jsou rovněž v pořádku díky umu lékařů v Záporožské oblasti, kde je nyní těžiště ukrajinské protiofenzivy.

Ukrajinský režisér Oleg Sencov.
Ukrajinský režisér Oleg Sencov. | Foto: Profimedia
14:13

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes odsoudila rozhodnutí Ruska zastavit účast na dohodách o vývozu ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů. Kreml pozastavení své účasti vysvětlil tím, že nebyla naplněna ujednání týkající se ruského exportu. Jakmile budou splněny ruské podmínky, Moskva se k dohodám "okamžitě" vrátí, řekl mluvčí Dmitrij Peskov.

"EU pracuje na zajištění potravinové bezpečnosti pro zranitelné lidi ve světě. Trasy solidarity EU budou nadále přinášet potravinářské výrobky z Ukrajiny na světové trhy," dodala von der Leyenová, přičemž zmínila unijní program na podporu vývozu ukrajinských produktů.

14:10

Britská vláda dnes v reakci na "ruské pokusy zničit ukrajinskou národní identitu" uvalila sankce na 14 osob, z nichž jedenáct se podle ní podílelo na násilném přemisťování dětí. Sankce se týkají také ruské ministryně kultury Olgy Ljubimovové a ministra školství Sergeje Kravcova.

"V mrazivém programu nucených deportací dětí a nenávistné propagandě, kterou vypouštějí jeho přisluhovači, vidíme Putinův skutečný záměr - vymazat Ukrajinu z mapy," uvedl britský ministr zahraničí James Cleverly. "Dnešní sankce pohánějí k odpovědnosti ty, kteří podporují Putinův režim, včetně těch, kteří by rádi viděli Ukrajinu zničenou, její národní identitu rozpuštěnou a její budoucnost vymazanou," dodal.

Podle Ukrajiny však bylo mnoho dětí deportováno nezákonně a Spojené státy uvedly, že tisíce dětí byly násilně odebrány ze svých domovů. Ukrajinské ministerstvo pro integraci okupovaných území v současnosti eviduje 19 492 dětí jako "nelegálně deportovaných".

13:20

Noční útok na most vedoucí na Krym byl speciální operací ukrajinského vojenského námořnictva a tajné služby SBU, napsal dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na nejmenované zdroje. "Most byl napaden pomocí dálkově ovládaných hladinových plavidel. Bylo těžké most zasáhnout, ale nakonec se to podařilo," citoval portál svůj zdroj z SBU. Stejný výrok od svého zdroje v SBU citovala i ruská redakce BBC.

13:07 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Turecký prezident Recep Erdogan řekl, že chce dál jednat s Vladimirem Putinem o vývozu ruských hnojiv. Podle něj chce Putin v obilných dohodách pokračovat, ačkoliv Rusko oznámilo opak.

11:46 Vlajka Ruské federace.

Po mostě spojujícím pevninské Rusko s anektovaným ukrajinským poloostrovem Krym opět jezdí vlaky a úřady doufají, že se do večera železniční spojení vrátí k jízdnímu řádu. Opět také fungují trajekty, jejichž plavby byly po explozích na mostě zastaveny, hlásí ruská média. Místní úřady podle nich také doufají, že se podaří obnovit silniční dopravu po mostě alespoň v jednom pruhu.

11:18 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes zastavilo svou účast na obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty z přístavů v Černém moři. Uvedl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého nebyly naplněny části dohod týkající se Ruska. Platnost smluv, které obě strany prodloužily naposledy v květnu, dnes vypršela.

Moskva podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí s rozhodnutím neprodloužit ujednání obeznámila Turecko a OSN, které dohody zprostředkovaly, i Kyjev.

09:39

Dvě ukrajinská dálkově ovládaná plavidla poškodila v noci na dnešek most spojující pevninské Rusko s anektovaným ukrajinským poloostrovem Krym, uvedl ruský národní protiteroristický výbor (NAK). O nasazení námořních dronů proti mostu, který představuje důležitou zásobovací tepnu pro ruská vojska na Ukrajině, informovala s odvoláním na své nejmenované zdroje z ukrajinské tajné služby SBU i ukrajinská média, stanice BBC či agentura AFP.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila Spojené státy a Británii, že řídí ukrajinské "teroristické" akce. Odstraněním následků útoku se už zabývá vládní komise, oznámil mluvčí ruského premiéra Michaila Mišustina.

08:29

Náměstkyně také napsala, že nepřítel od konce minulého týdne podniká útočné operace kolem Kupjansku v Charkovské oblasti.

08:29

Ukrajinská armáda za uplynulý týden dobyla sedm kilometrů čtverečních v oblasti Bachmutu v Doněcké oblasti na východě země, informovala dnes na Telegramu náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová.

08:06

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Doprava na mostě, který spojuje pevninské Rusko s anektovaným Krymem, byla přerušena. Server ruskojazyčné verze BBC píše o dvojici explozí.
 • Ruské síly v noci na neděli útočily na ukrajinská města Charkov a Záporoží, v centru Charkova se ozývaly výbuchy, napsal list Ukrajinska pravda. 
 • Z přístavu v jihoukrajinské Oděse v neděli před vypršením takzvané černomořské obilné dohody vyplula poslední loď naložená ukrajinskými zemědělskými produkty. 
08:04

Most spojující Rusko s anektovaným Krymem byl vážně poškozen, uvádí BBC. Podle záběrů na internetu byl jeden díl vozovky poničen, poškozen je i další.

06:27 Vlajka Ruské federace.

Při ranním incidentu na mostě na Krym zemřeli podle ruských úřadů muž a žena. Jejich dcera utrpěla zranění, uvedla agentura TASS.

06:21 Vlajka Ruské federace.

Proruské úřady informovaly o zastavení provozu a vyzvaly obyvatele, aby na most nevjížděli. Změny mohou podle agentury TASS nastat také ve zdejší železniční dopravě.

"Vzhledem k současné situaci žádám obyvatele a hosty poloostrova, aby se zdrželi cestování přes Krymský most a z bezpečnostních důvodů zvolili alternativní pozemní trasu přes nové regiony," napsal na Telegramu šéf Ruskem dosazené správy Krymu Sergej Aksjonov. Jako "nové regiony" Rusko označuje ukrajinskou Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast, které zčásti okupuje.

06:17 Vlajka Ruské federace.

Výbuchy bylo podle zdrojů, na něž se odvolává BBC, slyšet po 3:00 místního času (4:00 SELČ) z města Kerč, v němž most ústí na Krym. Ruské úřady uvedly, že se incident, jehož povahu zatím neupřesnily, stal u 145. pilíře mostu. Podle Ukrinformu zde byla nejspíš poškozena část mostu mezi nejméně dvojicí pilířů.

06:15 Vlajka Ruské federace.

Kvůli "mimořádné události" byla dnes brzy ráno přerušena doprava na mostě, který spojuje pevninské Rusko s anektovaným Krymem.

Server ruskojazyčné verze BBC píše o dvojici explozí, agentura Ukrinform o nejméně dvou mrtvých a jednom zraněném. Jak ale poznamenává agentura Reuters, zprávy zatím není možné nezávisle ověřit.

19:42

Z přístavu v jihoukrajinské Oděse v neděli před vypršením takzvané černomořské obilné dohody vyplula poslední loď naložená ukrajinskými zemědělskými produkty. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na web o pohybu lodí MarineTraffic.com a svědky na místě. Ujednání umožňuje vývoz obilí a dalších produktů z černomořských přístavů na Ukrajině, které jsou pod ruskou blokádou. Pokud Moskva neschválí prodloužení dohody, její platnost vyprší v pondělí.

18:33

Ukrajinské síly musely změnit svou útočnou strategii v Záporožské oblasti, napsal americký list The Washington Post. Ruské jednotky totiž měly v tomto regionu na jihu Ukrajiny dostatek času na přípravu proti ukrajinské protiofenzivě a rozsáhlá území hustě posely minami. Kvůli terénu či specifikům západní techniky navíc musí ukrajinští vojáci čistit minová pole ručně, což výrazně zpomaluje jejich postup.

Dlouhá příprava protiofenzivy, o které od března letošního roku hovořili jak ukrajinští, tak i západní představitelé a média, poskytla Rusku čas na přípravu, říkají podle The Washington Post ukrajinští vojáci nasazení na frontě. Ruské jednotky pokryly oblasti pět až 16 kilometrů před svými pozicemi protitankovými i protipěchotními minami a nástražnými dráty, což úspěšně brzdí postup ukrajinských sil, uvádějí vojáci.

Kyjevské síly v důsledku toho podle armády změnily strategii. Místo toho, aby se těžkou technikou, kterou Kyjevu dodal Západ, pokoušely prorazit nepřátelské linie, jednotky postupují pomalu pěšmo.

17:10 Vlajka Ruské federace.

Rusko převzalo kontrolu nad tamní pobočkou francouzské potravinářské firmy Danone a nad pivovarem Baltika, který patří dánské společnosti Carlsberg. Příslušný dekret podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Obě firmy měly v úmyslu opustit ruský trh v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem, uvedla agentura AFP.

17:05

Ukrajinské síly se u Kupjansku na severovýchodě Ukrajiny brání postupu ruských jednotek, uvedla na Telegramu náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová. Zhruba o 130 kilometrů jižněji u města Bachmut podle ní ale naopak ukrajinští vojáci částečně postupují.

"Situace na východní frontě se poněkud zhoršila. Nepřítel dva dny za sebou aktivně postupuje ve směru na Kupjansk v Charkovské oblasti. Jsme v defenzivě. Odehrávají se tu urputné boje, pozice obou stran se dynamicky mění několikrát za den," uvedla Maljarová.

17:01

Více než 75 procent ukrajinských uprchlíků a vnitřně vysídlených osob, které musely kvůli válce na Ukrajině opustit své domovy, doufá, že se v budoucnu vrátí domů. Jen asi 15 procent z nich to ale plánuje udělat v blízké budoucnosti. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu, který v dubnu a květnu provedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Jak průzkum provedený v téměř všech evropských zemích včetně Česka ukázal, 14 procent uprchlíků má v plánu vrátit se na Ukrajinu v příštích třech měsících, navzdory tomu, že ruská invaze pokračuje a v zemi pokračují boje. 

Z průzkumu také vyplynulo, že 18 procent ukrajinských uprchlíků je nerozhodnutých, pokud jde o jejich budoucí návrat. Šest procent pak uvedlo, že nemá v plánu návrat nebo nevidí naději, že by se mohli vrátit do svých domovů.

13:54

Ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se shodli, že ohledně další podpory Ukrajiny nebudou váhat. V neděli o tom informovala agentura Kjódó. Zástupci G7 se setkali v indickém Gándhínagaru na okraj summitu G20.

Lídři G7 se na nedávném summitu Severoatlantické aliance dohodli, že budou stát v čele mezinárodní skupiny, která Ukrajině bude poskytovat dlouhodobé bezpečnostní záruky před jejím eventuálním vstupem do obranné aliance. Rámec má zahrnovat prvky jako moderní vojenské vybavení, výcvik, sdílení zpravodajských informací a kybernetickou obranu.

Ukrajina by se na oplátku zavázala ke zlepšení opatření v oblasti veřejné správy a potírání korupce, mimo jiné prostřednictvím justičních a hospodářských reforem a zvýšením transparentnosti.

13:18 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinská protiofenziva zaměřená na znovuzískání okupovaných území není úspěšná, uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Pokusy o prolomení ruské obrany podle něj selhaly. Jak uvedla agentura Reuters, Putin to řekl v rozhovoru s ruskou státní televizí, z něhož byly v neděli zveřejněny úryvky. Putin také řekl, že Rusko je v případě nutnosti odhodláno použít na Ukrajině kazetovou munici.

"Všechny pokusy nepřítele prorazit naši obranu (…) nebyly během celé ofenzivy úspěšné," uvedl Putin. "Naše jednotky se chovají hrdinsky, pro nepřítele nečekaně v některých oblastech samy přecházejí do útoku, zaujímají nejvýhodnější pozice," dodal ruský prezident.

List The New York Times nedávno informoval, že ukrajinská armáda změnila taktiku vedení protiofenzivy, což jí pomohlo snížit ztráty vojenské techniky. V prvních dvou týdnech ukrajinské protiofenzivy bylo poškozeno nebo zničeno až 20 procent zbraní vyslaných na bojiště, napsal deník s odvoláním na americké i evropské představitele.

Míra ztrát v následujících týdnech klesla asi na deset procent, takže zůstalo k dispozici více vojáků a strojů potřebných pro hlavní ofenzivní nátlak, který podle Kyjeva ještě přijde, uvedl americký list. 

12:26 Vlajka Ruské federace.

Gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov v neděli obvinil ukrajinské síly z ostřelování města Šebekino raketami Grad poblíž ukrajinské hranice. Při útoku zemřela podle Gladkova jedna žena, která jela na kole. Ukrajinské síly se k útokům na ruské území nehlásí. Zprávy z místa nebylo možné nezávisle ověřit, uvedla agentura Reuters.

"Bohužel byl zabit jeden člověk - žena, která v době ostřelování jela po chodníku na kole. Utrpěla zranění od šrapnelů, která byla neslučitelná se životem," napsal gubernátor na Telegramu.

Belgorodská oblast, podobně jako další ruské regiony sousedící s Ukrajinou, od začátku ruské invaze poměrně často hlásí útoky na svém území. V oblasti, která mimo jiné sousedí s ukrajinskou Charkovskou a Sumskou oblastí, se podle tamního gubernátora situace v poslední době zhoršila. Město Šebekino leží asi pět kilometrů od ukrajinské hranice.

10:59

Do Běloruska dorazili ze sousedního Ruska bojovníci z ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti. Oznámila to ukrajinská pohraniční stráž, která tak potvrdila dosavadní náznaky. Britská stanice BBC k tomu uvedla, že pohraničníci teď posuzují, kolik wagnerovců se může v Bělorusku nacházet a jaké jsou jejich přesné pozice a cíle. Podle jedné z nepotvrzených zpráv přejel v sobotu ráno hranici s Běloruskem konvoj asi 60 vozidel s wagnerovci.

Mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Andrij Demčenko potvrdil přítomnost wagnerovců v Bělorusku v krátkém prohlášení. Jak uvedl, pohraniční stráž "pokračuje v monitorování situace" na severní hranici země. Další detaily neposkytl.

10:54

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruské síly v noci na dnešek útočily na ukrajinská města Charkov a Záporoží, v centru Charkova se ozývaly výbuchy, napsal list Ukrajinska pravda. Rusové nejspíš použili rakety S-300.
 • Rychlý konec války přímo závisí na podpoře Ukrajiny ze strany mezinárodního společenství. Ve svém videoprojevu to v sobotu prohlásil Volodymyr Zelenskyj.
 • Ukrajinská armáda postoupila během týdne o 1,7 kilometru směrem k Melitopolu v jižním pásmu fronty.
10:49 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

"Chci říct, že Rusko má dostatečné zásoby kazetové munice různého typu. Doposud jsme to neudělali, nepoužili jsme ji, neměli jsme tu potřebu," řekl podle agentury Interfax Putin v rozhovoru s ruskou státní televizí. "Samozřejmě, že pokud bude použita proti nám, vyhrazujeme si právo provést reciproční kroky," dodal.

Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí. Nevybuchlé nálože mohou představovat nebezpečí pro civilisty i dlouho po skončení konfliktu. Spojené státy nicméně tvrdí, že podíl nevybuchlých menších náloží v jimi poskytnutých granátech bude menší než 2,5 procenta.

09:32

Rusko dnes brzy ráno zmařilo pokus ukrajinské armády zaútočit v oblasti Sevastopolu, uvedla ruská agentura TASS. Sevastopol je přístavním městem na poloostrově Krym, který Rusko okupuje. Jak uvedly místní proruské úřady, Rusové zneškodnili sedm vzdušných a dva podvodní drony. Podle ministerstva obrany nebyly zaznamenány žádné oběti ani škody. Ukrajina se zatím k útokům nevyjádřila.

09:01

Ruské síly v noci na dnešek útočily na ukrajinská města Charkov a Záporoží, v centru Charkova se ozývaly výbuchy, napsal list Ukrajinska pravda. Rusové nejspíš použili rakety S-300. V některých částech Záporoží na jihovýchodě země kvůli útokům přestala fungovat elektřina. Zda jsou nějaké oběti, nebylo bezprostředně jasné.

21:27

Ukrajina dnes kritizovala bulharského prezidenta Rumena Radeva za jeho vyjádření, že za pokračování války na Ukrajině může Kyjev a že dodávání zbraní Ukrajině konflikt jen prodlužuje. Jak poznamenala agentura AP, prezident Radev je znám svými proruskými postoji. S ukrajinským prezidentem se slovně střetl i během nedávné návštěvy Volodymyra Zelenského v Sofii.

19:41 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Rychlý konec války přímo závisí na podpoře Ukrajiny ze strany mezinárodního společenství. Ve svém videoprojevu to dnes prohlásil Volodymyr Zelenskyj. "Nyní děláme všechno pro to, aby tato podpora byla co nejintenzivnější a co nejsmysluplnější," dodal ukrajinský prezident.

"Za 15 červencových dnů jsme již jednali a měli schůzky s vůdci Spojených států, Británie, Francie, Německa, Nizozemska, Turecka, Česka a Polska. A také Slovenska, Bulharska, Litvy, Švédska, Portugalska, Španělska a Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, Jihoafrické republiky a Guiney-Bissau. Rovněž s generálním tajemníkem NATO Stoltenbergem, předsedou Evropské rady Michelem, předsedkyní Evropské komise von der Leyenovou, konstantinopolským patriarchou Bartolomějem… Dnes pak s jihokorejským prezidentem," uvedl Zelenskyj.

"A budeme pokračovat v nejvyšším tempu v našem mezinárodním úsilí na všech úrovních, abychom obnovili mír pro celou naši zemi a pro všechen náš lid," dodal.

16:54

Ukrajinská armáda změnila taktiku vedení protiofenzivy, což jí pomohlo snížit ztráty vojenské techniky. Zároveň to ale vedlo k tomu, že se zpomalilo osvobozování okupovaných území, napsal americký list The New York Times (NYT).

V prvních dvou týdnech ukrajinské protiofenzivy bylo poškozeno nebo zničeno až 20 procent zbraní vyslaných na bojiště, napsal deník s odvoláním na americké i evropské představitele. Týkalo se to i některých "impozantních bojových vozidel ze Západu" - tanků a obrněných transportérů.

Míra ztrát v následujících týdnech klesla asi na deset procent, takže zůstalo k dispozici více vojáků a strojů potřebných pro hlavní ofenzivní nátlak, který podle Kyjeva ještě přijde, uvedl dále americký list s odvoláním na své zdroje. Ke zlepšení situace došlo i díky tomu, že Ukrajina změnila taktiku. Více se soustředí na zničení ruských sil pomocí dělostřelectva a raket dlouhého doletu než na útoky na nepřátelská minová pole.

15:43 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Pro prodloužení černomořské obilné dohody neexistuje ze strany Ruska žádný důvod, řekl v telefonickém hovoru se svým jihoafrickým protějškem Cyrilem Ramaphosou ruský prezident Vladimir Putin. Státníci při telefonátu, o kterém dnes informoval Kreml, hovořili také o africké mírové misi či nadcházejících setkáních, napsala agentura TASS.

15:42

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Jižní Korea rozšíří pomoc Ukrajině, oznámil jihokorejský prezident Jun Sok-jol během sobotní návštěvy Ukrajiny.
 • Rusko v noci na sobotu útočilo bezpilotními letouny na jihu Ukrajiny. Tři drony íránské výroby ukrajinská obrana zničila v Mykolajivské oblasti, zásahy hlásila sousední Záporožská oblast.
 • Ukrajinská armáda postoupila během týdne o 1,7 kilometru směrem k Melitopolu v jižním pásmu fronty.
14:44

Jižní Korea rozšíří pomoc Ukrajině, oznámil jihokorejský prezident Jun Sok-jol během sobotní návštěvy Ukrajiny. Informuje o tom agentura AFP. Jižní Korea, významný spojenec USA a klíčový výrobce dělostřelecké munice, dosud poskytovala pouze humanitární a hospodářskou pomoc, píše BBC. Při návštěvě Spojených států letos v květnu ale Jun Sok-jol uvedl, že Soul zvažuje i zbrojní dodávky po vzoru západních zemí, které Kyjev zásobují vojenským vybavením i moderními zbraněmi.

12:51

Britská reportérka Stacey Dooleyová ze stanice BBC sleduje osudy tří ukrajinských civilistů, kteří na utajeném místě ve Velké Británii pod vedením místních armádních instruktorů cvičí na obranu své země proti ruské invazi.

12:02

Snímky z návštěvy jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola na Ukrajině přinesl deník Kyiv Post. 

10:27

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v sobotu poprvé přicestoval na Ukrajinu, napsal ruskojazyčný server BBC s odvoláním na prohlášení jihokorejské prezidentské kanceláře. Státník spolu s manželkou již navštívil města Buča a Irpiň na předměstí Kyjeva. V ukrajinské metropoli se prezident plánuje setkat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Návštěva nebyla podobně jako v případech jiných představitelů států a mezinárodních organizací a institucí ohlášena předem. Jihokorejský prezident také na pietním místě položí věnec, aby uctil památku ukrajinských vojáků padlých během ruské invaze, kterou Moskva zahájila loni v únoru.

09:16

Britská vojenská rozvědka v sobotu v pravidelné zprávě zveřejňované na Twitteru rozebírá odvolání ruského polního velitele Ivana Popova. Generálmajor byl zbaven velení poté, co kritizoval kroky ruského ministerstva obrany.

07:59

Rusko v noci na sobotu útočilo bezpilotními letouny na jihu Ukrajiny, napsala agentura Unian. Tři drony íránské výroby ukrajinská obrana zničila v Mykolajivské oblasti, zásahy hlásila sousední Záporožská oblast. Škody úřady zjišťují.

Protiletecký poplach se v noci rozezněl kromě Mykolajivské a Záporožské i v sousední Chersonské oblasti. Rozhlasová a televizní stanice Suspilne na sociální síti Telegram po půlnoci uvedla, že v Záporoží byly slyšet dvě exploze.

21:57

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v pravidelném večerním projevu uvedl, že ruské okupační síly na východní a jižní frontě dělají vše pro to, aby ukrajinské vojáky zastavily.

"Musíme co nejjasněji pochopit, že ruské síly v našich jižních a východních oblastech vynakládají veškeré úsilí k tomu, aby naše vojáky zastavily. Každých tisíc metrů postupu, každý úspěch našich brigád si proto zaslouží naši vděčnost," citovala Zelenského agentura Ukrinform.

21:22

Ukrajinská armáda postoupila během týdne o 1,7 kilometru směrem k Melitopolu v jižním pásmu fronty. S odvoláním na jednoho z mluvčích ukrajinských ozbrojených sil to dnes uvedla agentura AFP. Ve směru na Melitopol a nedaleký Berďansk jsou podle ukrajinského generálního štábu ukrajinské síly v zákopech na dosažených pozicích, zatímco na východní frontě pokračují těžké boje.

18:13 Vlajka Ruské federace.

Zahraniční společnosti, které chtějí opustit Rusko, čelí dalším překážkám. Ruské ministerstvo financí přidalo další požadavky související s odchodem firem, včetně dvouletého limitu na možnost zpětného odkupu podniků, uvedla agentura Reuters.

Pro západní společnosti, které se chtějí stáhnout z Ruska kvůli jeho invazi na Ukrajinu, je stále obtížnější orientovat se v pravidlech, řekli představitelé firem agentuře Reuters. Nad těmi, kteří v zemi zůstávají, pak stále visí nejistota, a dokonce i hrozba znárodnění.

List Vedomosti citoval zdroj blízký vládě, podle něhož je důvodem těchto úprav ztížit odchod společností.

17:51

Rusko nejeví žádné známky toho, že by mělo v úmyslu změnit svůj postoj k válce na Ukrajině, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken, který se v indonéské metropoli Jakartě účastní jednání Regionálního fóra Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

"Od ruského ministra zahraničí (Sergeje) Lavrova jsem neslyšel nic, co by naznačovalo nějakou změnu směru, pokud jde o to, co Rusko na Ukrajině dělá," řekl Blinken. Podle jeho slov nebyl ani jeden z příspěvků Sergeje Lavrova ke kterékoli otázce na setkání ASEAN "konstruktivní ani produktivní".

Blinken, který se s Lavrovem na okraj jednání nesetkal, řekl novinářům na tiskové konferenci, že šéf ruské diplomacie byl "naprosto negativní" a soustředil se na obviňování Spojených států z problémů světa, napsal Reuters.

16:38 Vlajka Ruské federace.

Turecký prezident Recep Erdogan uvedl, že se se svým ruským protějškem Vladimir Putinem shoduje na prodloužení černomořské obilné dohody, která umožňuje Ukrajině exportovat obilí. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to ale nepotvrdil.

13:54

Ukrajinská armáda efektivně ničí ruská velitelská stanoviště, dopravní uzly a logistická centra na okupovaných územích, brzy to povede k úspěchu na frontě. Uvedl to šéf estonské vojenské rozvědky Marko Grosberg. Estonská rozvědka je známá tím, že má často informace o siutaci v ruských ozbrojených silách od spolehlivých zdrojů a informátorů. Grosberg uvedl, že Ukrajincům se daří postupovat k Bachmutu ze severu i jihu a Rusové nejsou schopni tam přesunout posily.

12:49

Ukrajinci získají francouzské střely s plochou dráhou letu SCALP, usilují o německé Taurusy s doletem 500 kilometrů.

12:46

Souhrn nejdůležitějších událostí

Rusové zaútočili drony na město Kryvyj Rih

Vladimir Putin prohlásil, že z právního hlediska Wagnerova skupina neexistuje

Ukrajinská armáda postoupila při ofenzivě směrem k městům Tokmak a Melitopol na jihu, oznámila náměstkyně ukrajinského ministra obrany.

12:22

Rusko v noci na dnešek podniklo další dronový útok na Ukrajinu. Ukrajinské protivzdušné obraně se podařilo sestřelit 16 ze 17 dronů Šáhed íránské výroby, které Rusko na Ukrajinu vyslalo, uvedla s odvoláním na ukrajinské letectvo agentura Ukrinform. Kvůli dronovému útoku utrpěl zranění jeden člověk ve městě Kryvyj Rih v jižní části země, uvedl šéf místní vojenské správy Oleksandr Vilkul. Ve městě kromě toho nálet poškodil obytné domy i administrativní a veřejné budovy včetně škol a nemocnic.

10:16 Vlajka Ruské federace.

Rusko se rozhodlo uzavřít polský konzulární úřad ve Smolensku. Podle agentury Interfax jde o odpověď na nepřátelské kroky, které podle Ruska podniká Varšava. Konkrétně si Moskva stěžuje na "nezákonné zabavení" ruských diplomatických nemovitostí v Polsku.

Rusko už dříve kritizovalo, že koncem dubna varšavský magistrát zabavil budovu školy spadající pod ruské velvyslanectví. Ruské ministerstvo zahraničí si pak kvůli tomu v květnu předvolalo polského chargé d'affaires Jacka Śladewského.

07:14

Ukrajina sice na summitu NATO ve Vilniusu nedostala datum svého přijetí do aliance, ale něco přece jen získala. Francouzský prezident Emmanuel Macron v Litvě oznámil, že jeho země dodá ukrajinské armádě střely s plochou dráhou letu SCALP/Storm Shadow.

06:44

Pentagon ve čtvrtek večer potvrdil, že kazetová munice z USA byla již dodána na Ukrajinu. Není ale jasné, zda ji ukrajinská armáda již použila, uvedla agentura AP. Podobně se ve čtvrtek pro stanici CNN vyjádřil ukrajinský armádní velitel Oleksandr Tarnavskyj.

"Kazetová munice byla v této chvíli dodána," uvedl generál Douglas Sims, velitel operací na generálním štábu americké armády.

Tarnavskyj řekl stanici CNN, že ukrajinská armáda již munici z USA dostala. Uvedl, že o nasazení munice bude rozhodovat vyšší velení armády. Podle něj Rusové mají z tohoto druhu zbraně velké obavy.

06:37 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že po neúspěšné červnové vzpouře nabídl příslušníkům Wagnerovy skupiny, aby dále bojovali na Ukrajině pod vedením jejich skutečného velitele. Putin to řekl v rozhovoru, který dnes otiskl ruský list Kommersant, píše agentura Reuters. Stalo se tak podle Putina při setkání v Kremlu krátce po vzpouře. Proti návrhu se postavil šéf skupiny Jevgenij Prigožin.

Putin tvrdí, že wagnerovcům na setkání udělal mnoho nabídek včetně té, aby dále bojovali na Ukrajině pod stejným velitelem. "Nic by se nezměnilo. Byli by vedeni člověkem, který byl po celou dobu jejich skutečným velitelem," uvedl Putin. Neřekl však, zda bylo podmínkou, aby žoldnéři vstoupili do ruské armády. Proti takovému řešení byl podle Putina šéf skupiny Prigožin. "Mnozí (z wagnerovců v Kremlu) kývali, když jsem o tom mluvil," řekl Putin.

Podle deníku Financial Times zmíněným skutečným velitelem wagnerovců na Ukrajině je vysoký představitel skupiny Andrej Tročev.

23:07

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Evropská investiční banka (EIB) představila nový fond v hodnotě 400 milionů eur (zhruba 9,5 miliardy Kč) na obnovu Ukrajiny. 
 • Po vzpouře žoldnéřů z Wagnerovy skupiny proti armádnímu vedení z konce června ruské úřady zadržely a vyslýchaly přes deset vysoce postavených armádních představitelů včetně generála Sergeje Surovikina, uvedl americký list The Wall Street Journal.
 • Možné členství Ukrajiny v NATO je hrozbou pro Rusko. V televizním vysílání to podle agentury TASS řekl ruský prezident Vladimir Putin.
21:16

Evropská investiční banka (EIB) dnes představila nový fond v hodnotě 400 milionů eur (zhruba 9,5 miliardy Kč) na obnovu Ukrajiny. Peníze z fondu mají být použity, než začne fungovat dlouhodobější plán Evropské unie pro obnovu Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters.

Do fondu hodlá přispět 16 z 27 členských zemí EU. Největšími přispěvateli budou Francie a Itálie, které do fondu vloží po 100 milionech eur. Fond bude poskytovat granty a půjčky a rovněž nabízet záruky ukrajinským bankám a podnikům, píše Reuters.

19:08 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

"Každá země má právo zajistit svou bezpečnost a samozřejmě si i vybrat způsob, jakým svého cíle dosáhne," řekl dnes Putin. Pro Ukrajinu ale podle něj platí jedna podmínka. "Při zajištění bezpečnosti jedné země by neměla být ohrožena země jiná," řekl Putin.

18:50 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Možné členství Ukrajiny v NATO, které bylo tento týden předmětem debat členských zemí aliance a Kyjeva na summitu ve Vilniusu, je hrozbou pro Rusko. V televizním vysílání to dnes podle agentury TASS řekl ruský prezident Vladimir Putin. Moskva podle něj není proti diskuzi o bezpečnostních zárukách, ty ale nesmí být na úkor zájmů Ruska.

18:09

"Myslím si, že… prezident Putin se nakonec rozhodne, že to není v zájmu Ruska, ekonomickém, politickém či jiném, pokračovat v téhle válce," řekl šéf Bílého domu na společné tiskové konferenci s finským protějškem Saulim Niinistöm.

"Nemyslím si, že válka může přetrvávat roky," uvedl v době, kdy plnohodnotná ruská invaze do sousední země trvá skoro půldruhého roku. Rusko podle Bidena nemá prostředky na to, aby "válku udržovalo navěky".

17:45

Podle Bidena není realistický scénář, že by Putin použil jaderné zbraně. Uvedl to v reakci na otázku, zda se neobává drastičtějších ruských kroků.

17:42

Válka na Ukrajině se nemůže táhnout roky. Putin jednou dospěje k závěru, že to není v zájmu Ruska, řekl prezident USA Joe Biden v Helsinkách.

16:34 Vlajka Ruské federace.

Po vzpouře žoldnéřů z Wagnerovy skupiny proti armádnímu vedení z konce června ruské úřady zadržely a vyslýchaly přes deset vysoce postavených armádních představitelů včetně generála Sergeje Surovikina, uvedl americký list The Wall Street Journal, který se odvolává na nejmenované zdroje. Asi 15 důstojníků podle listu navíc přišlo o funkci.

Po událostech z konce června byli podle listu zadrženi také zástupce Surovikina generálplukovník Andrej Judin nebo zástupce šéfa vojenské rozvědky generálporučík Vladimir Alexejev. Oba byli už propuštěni, ale mají omezený pohyb a jsou pod dohledem.

15:09

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajina dostala ze Spojených států první zásilku kazetové munice.
 • Evropský parlament schválil uvolnění 500 milionů eur na urychlenou výrobu munice pro Ukrajinu.
 • Dvacet lidí utrpělo zranění během ruského ostřelování města Záporoží.
13:48

Evropská unie uvolní 500 milionů eur na výrobu munice, kterou rychle potřebuje Ukrajina. Schválili to europoslanci. Peníze podpoří evropské zbrojovky. Z českých europoslanců hlasovali pro uvolnění peněz zástupci vládní koalice i ANO, proti byli dva europoslanci za SPD a Kateřina Konečná z KSČM.

13:39 Vlajka Ruské federace.

Generální tajemník OSN António Guterres navrhl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby umožnil prodloužit dohodu o vývozu obilí z ukrajinských přístavů výměnou za nepřímé připojení jedné z ruských bank k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT. Dohoda vyprší v pondělí 17. července a Moskva uvádí, že k jejímu prodloužení nemá důvod. V přístavu v Oděse se teď nakládají poslední dvě lodě, které hodlají vyplout ještě předtím, než dohoda vyprší.

13:31

Ukrajina už obdržela první várku americké kazetové munice. Oznámil to velitel východní skupiny vojsk ukrajinské armády Oleksandr Tarnavskyj.

12:55

V úterý ukrajinská armáda zasáhla střelou s plochou dráhou letu Storm Shadow budovu ruského velitelství v okupovaném Berďansku. Velitelství sídlí v bývalém hotelu Duna u pláže na pobřeží Azovského moře. Při úderu zahynul velitel 144. ruské motostřelecké divize generálporučík Oleg Cokov. Deník Ukrajinska Pravda s odvoláním na svědky napsal, že Rusové celou noc vynášeli ze zdevastované budovy bezvládná těla.

12:47

Dvacet lidí, z toho osm dětí, zranilo ruské ostřelování města Záporoží.

12:45

Záběr z nočního ruského útoku drony na Kyjev.

Foto: Reuters
12:39

Náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov odvolal velitele 58. ruské vševojskové armády Ivana Popova. Ten si stěžoval, že jeho jednotky mají na frontě na jihu Ukrajiny velké ztráty, protože nefunguje dělostřelectvo a rotace vojáků.

06:12 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady za poslední rok osmkrát zadržely muže, který odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu, a opakovaně nařídily jeho zatčení na několik dnů. Na případ muže, bývalého ruského vojáka Timofeje Ruděnka, upozornila platforma OVD-Info, která se zaměřuje na ochranu lidských práv a svobodu projevu. Soud podle ní opět nařídil, aby Ruděnko byl zadržen, čímž ho poslal za mříže na 15 dní.

"Už přes rok Ruděnka zadržují na základě vymyšlených obvinění o drobném výtržnictví. Kvůli čemu je doopravdy stíhán, neví," uvedl server OVD-Info. Připomněl, že muž v loňském roce zveřejnil na sociální síti VKontaktě příspěvek, v němž odsoudil vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Několik komentářů s protiválečným vyzněním zveřejnil také na komunikační platformě Telegram.

06:11

Šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko popsal situaci jako "hromadný útok" íránských bezpilotních letounů Šáhed, které se přiblížily z různých směrů. "Protivzdušná obrana identifikovala a zničila asi deset zahraničních cílů," napsal na Telegramu. Fotografie na internetových stránkách kyjevské vojenské správy ukazovaly částečně vyhořelé budovy nebo poškozené fasády domů.

06:10

Kyjevská vojenská správa uvedla, že padající trosky dronu zasáhly Solomjanskou čtvrť v centru města. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko řekl, že trosky poškodily jedno patro bytového domu v Darnycké čtvrti na východě města a zranily dvě osoby. V Ševčenkivské čtvrti na západě se vznítil balkon. Výbuchy se ozývaly i v dalších ukrajinských oblastech, včetně Chmelnické na západě, Mykolajivské na jihu a Záporožské na jihovýchodě.

06:09

Ukrajinská protivzdušná obrana ve čtvrtek brzy zasáhla drony útočící na Kyjev a v jeho okolí. Trosky zničených dronů způsobily škody ve třech částech města. Výbuchy se ozývaly i v dalších oblastech země. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele armády. Oběti a škody se upřesňují, nejméně dvě osoby byly zraněny.

22:23 Vlajka Ruské federace.

Summit NATO, který se v úterý a dnes konal v litevské metropoli, ukázal, že aliance se s konečnou platností vrátila ke schématům studené války. Uvedlo to v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí, podle kterého Moskva výsledky jednání ve Vilniusu pečlivě posoudí.

"V potaz vezmeme vytyčené výzvy a hrozby pro bezpečnost a zájmy Ruska a budeme včas a vhodně reagovat za použití všech dostupných prostředků," uvedla ruská diplomacie. Rusko podle ní také bude pokračovat v posilování vojenského a obranného systému země.

21:50 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské rozvědky (SVR) Sergej Naryškin dnes uvedl, že na konci června telefonicky hovořil o situaci na Ukrajině se šéfem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Williamem Burnsem. Informovala o tom ruská tisková agentura TASS. O telefonátu mezi Burnsem a Naryškinem na konci minulého měsíce psaly listy The Washington Post a The New York Times, podle kterých šéf CIA ujišťoval Moskvu, že Spojené státy nejsou nijak zapojené do krátké ozbrojené vzpoury členů ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

Naryškin dnes uvedl, že Burns si "události z 24. června", kdy se wagnerovci vydali směrem na Moskvu, vybral jako záminku. Většinu zhruba hodinového hovoru podle něj ale věnovali diskusí o Ukrajině. "Přemýšleli jsme, probírali jsme, co udělat s Ukrajinou," řekl Naryškin.

CIA prohlášení šéfa ruské rozvědky zatím nekomentovala.

19:31 Vlajka Ruské federace.

Podle ruského ministerstva obrany žoldnéři z Wagnerovy skupiny dosud odevzdali na 2000 kusů vojenského vybavení a zbraní včetně raketometů Grad či tanků. Mezi odevzdaným vybavením jsou podle ministerstva desítky kusů, které nikdy nebyly použity v boji, a navíc i 2500 tun munice. Co se týče těžké techniky, ruské ministerstvo obrany tvrdí, že získalo kromě raketometů Grad i systémy Uragan, samohybné protiletadlové systémy Pancir, samohybné kanóny, houfnice, protitanková děla, minometné systémy či další obrněná vozidla a ruční zbraně.

19:20

Ukrajina se po skončení války určitě stane členem NATO, jiný názor na nynějším summitu aliance nezazněl, řekl dnes na tiskové konferenci na závěr dvoudenního vrcholného jednání ve Vilniusu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Členské země NATO se už v úterý shodly, že Ukrajině zkrátí cestu ke vstupu, formálně ji ale do svých řad pozvou až ve chvíli, kdy budou splněny všechny stanovené podmínky. Kyjev tak nezískal pozvánku k připojení ani jeho časový plán, které si sliboval.

17:45

Turecký parlament ratifikuje vstup Švédska do NATO nejdříve v říjnu, až se znovu sejde, uvedl dnes ve Vilniusu turecký prezident Erdogan.

17:07

Premiér Petr Fiala (ODS) uvítal deklaraci zemí G7 o dlouhodobé podpoře Ukrajiny, která zazněla na dnešním jednání summitu Severoatlantické aliance v litevském Vilniusu. O výsledcích jednání informoval ministry na dnešním zasedání české vlády.

16:29

Britský ministr obrany Ben Wallace vzbudil rozruch, když navrhl, aby Ukrajina byla vděčnější za vojenskou podporu Západu a nechovala se ke spojencům jako k americkému internetovému prodejci Amazon. Wallace to pronesl ve Vilniusu, kde skončil summit NATO. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý jako absurdní označil absenci časového plánu dosažení ukrajinského členství v NATO. Dnes však od kritiky upustil a uvedl, že výsledky summitu jsou dobré, i když ne ideální.

"Ať se nám to líbí, nebo ne, lidé chtějí vidět vděčnost," řekl Wallace novinářům na summitu NATO. Dodal, že Ukrajina přesvědčuje ostatní země, aby se vzdaly vlastních zásob zbraní. Wallace uvedl, že od zákonodárců ve washingtonském Kapitolu slyšel "reptání", že "nejsme Amazon". "Chci říct, že je to pravda," uvedl Wallace. "Řekl jsem jim to loni v červnu: Řekl jsem Ukrajincům poté, co jsem jel 11 hodin, abych od nich dostal seznam: Já nejsem Amazon," uvedl podle britských médií.

16:26

Český prezident Petr Pavel řekl, že je s výsledky summitu NATO spokojen, naplnil jeho očekávání. Ukázalo se podle něj, že aliance umí přijímat rozhodnutí efektivně. "Tento summit ukázal, že aliance je tím lepší, pod čím větším tlakem je. Vzhledem k tomu, že jsme v situaci, kdy Ukrajina už více než 500 dní čelí brutální válce a měla od tohoto summitu velká očekávání, tak i tlak na účastníky summitu byl poměrně velký," řekl Pavel. Později v angličtině dodal, že očekávání Kyjeva byla "pravděpodobně moc vysoká a příliš neodrážela realitu".

Po summitu, který přinesl oznámení řady zemí o dodatečné podpoře ukrajinské armády či závazky o pokračování této podpory v dalších letech, se podle českého prezidenta Ukrajina může cítit "jistější a spokojenější". Podařilo se "ujistit Ukrajinu v očekávání, že v tom nezůstane sama. Že jí budou ostatní státy pomáhat, a to velice výrazně. To, na čem se tady ostatní státy shodly, jsou dlouhodobé záruky pro Ukrajinu z hlediska materiálního, finančního, ale i bezpečnostního," uvedl Pavel.

14:59 Vlajka Ruské federace.

Generál Sergej Surovikin se rekreuje a není v současnosti k dispozici, sdělil dnes šéf obranného výboru ruského parlamentu Andrej Kartapolov. Surovikin se neukázal na veřejnosti od doby, kdy ruští žoldnéři podnikli 23. a 24. června tažení na Moskvu na protest proti ruskému armádnímu vedení.

V uplynulých týdnech se šířily nepotvrzené zprávy, že Surovikin, který je zástupcem velitele invazních vojsk na Ukrajině, byl zadržen, protože věděl dopředu o Prigožinově vzpouře.

12:44 Vlajka Ruské federace.

Někteří členové Wagnerovy soukromé vojenské společnosti včetně velitelů až do poslední chvíle nevěděli, že táhnou na Rostov na Donu a na Moskvu, o protestní akci svého uskupení se dozvídali stejně jako zbytek světa ze zpráv na komunikační platformě Telegram. Stanici BBC to o vzpouře wagnerovců proti ruskému armádnímu vedení řekl jeden z nižších žoldnéřských velitelů. Na žádný odpor jeho oddíl nenarazil, uvedl velitel, který s BBC hovořil v Luhansku, městě pod kontrolou ruských sil na východě Ukrajiny.

12:35

Austrálie pošle Ukrajině dalších třicet obrněných vozidel Bushmaster.

12:28 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Nově oznámená vojenská podpora Ukrajiny je velmi pozitivní, řekl po skončení summitu NATO ve Vilniusu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Výsledky summitu jsou podle něj dobré, ale ne ideální.  "Ideální by bylo, kdyby Ukrajina dostala pozvánku do NATO," řekl prezident.

12:15

Ukrajina a NATO jsou si blíž než kdy dřív, řekl na summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu její šéf Jens Stoltenberg. Uvítal rozhodnutí některých zemí nabídnout Ukrajině dlouhodobou bezpečnostní spolupráci.

11:42

Ve vzorcích odebraných z jachty spojované s loňskou sabotáží na plynovodu Nord Stream v Baltském moři našli vyšetřovatelé stopy podmořských výbušnin. Podle agentury AP to sdělili evropští diplomaté Radě bezpečnosti OSN. Vyšetřování však podle nich zatím nezjistilo, kdo má exploze na svědomí a zda byl do akce zapojen i nějaký stát.

9:39 Vlajka Ruské federace.

Ruský miliardář Roman Abramovič žádá, aby Evropská unie proti němu přestala uplatňovat sankce kvůli válce na Ukrajině. Podle jeho právníků nemají opodstatnění a EU je na Abramoviče prý uvalila jen proto, že je "známý ruský podnikatel".

9:25

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Členské země NATO deklarovaly, že počítají s přijetím Ukrajiny, ale nestanovily konkrétní časový harmonogram.
 • Rusové druhou noc po sobě ostřelovali Kyjev.
 • Na jihu a východě Ukrajiny v Záporožské a Doněcké oblasti se odehrávají těžké boje.
9:21

Volodymyr Zelenskyj dorazil do dějiště summitu NATO. Řekl, že chce jednat o dodávkách zbraní, očekávané pozvánce Ukrajiny do aliance a přechodných bezpečnostních zárukách.

06:24

Británie poskytne Ukrajině balík pomoci v hodnotě 50 milionů liber (přes 1,4 miliardy korun) na opravu vybavení a zřízení vojenského rehabilitačního centra. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters, podle níž v rámci balíku, jenž bude projednán na současném summitu NATO, poskytne Londýn a členové skupiny G7 Ukrajině také tisíce nábojů pro tanky Challenger 2 a více než 70 bojových a logistických vozidel.

Očekává se, že společné prohlášení podepíšou všichni členové skupiny G7, píše Reuters s odvoláním na britskou vládu.

06:23

Rusko druhou noc v řadě vyslalo na ukrajinské hlavní město a Kyjevskou oblast útočné drony. Informoval o tom dnes šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko, podle něhož protivzdušná obrana všechny bezpilotní letouny sestřelila. Úřady zatím nehlásí žádné oběti ani větší škody.

21:43 Vlajka Ruské federace.

Vytvoření stálých základen Severoatlantické aliance u hranic Ruska by mohlo vytvořit novou "karibskou krizi", která v minulém století dovedla svět na pokraj jaderné války, varoval šéf zahraničního výboru ruské sněmovny Leonid Sluckij. Reagoval na návrh hostitele summitu NATO ve Vilniusu, litevského prezidenta Gitanase Nausédy.

21:11

"Cestu známe. Jednomyslná shoda 31 zemí na budoucnosti Ukrajiny v NATO je úspěchem," zhodnotil výsledek jednání ve Vilniusu český prezident Petr Pavel.

20:52

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že zařazení letounů F-16 do výzbroje je pro Ukrajinu velmi důležité. Umožní jí to lépe ochránit obyvatelstvo či infrastrukturu před ruskými útoky. Do výcvikového programu budou podle něj zařazeni piloti, technici a další podpůrný personál. Program by se mohl rozšířit i na další typy letounů.

19:39 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinská armáda za své protiofenzivy, zahájené začátkem června, nedosáhla svých cílů na žádném úseku fronty. Podle médií to řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ukrajinská armáda podle něj za své ofenzivy přišla o tisíce vojáků a stovky obrněnců, zatímco ruská vojska přešla do protiútoku u města Lyman na východě Ukrajiny. Šojgu pohrozil, že Rusko odpoví stejně, pokud Ukrajina použije kazetovou munici dodanou Spojenými státy.

18:59 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Dnes jsem se vydal na cestu sem (do Vilniusu) s vírou v rozhodnutí, s vírou v partnery, s vírou v silné NATO. V Severoatlantickou alianci, která neváhá, neztrácí čas a neohlíží se na žádného agresora," uvedl Zelenskyj na Twitteru.

"A rád bych, aby se tato víra stala důvěrou - důvěrou v rozhodnutí, která si zasloužíme - zasloužíme si je všichni a očekává je každý bojovník, každý občan, každá matka, každé dítě. A je to příliš velké očekávání? NATO poskytne Ukrajině bezpečnost. Ukrajina učiní alianci silnější," dodal Zelenskyj a zopakoval tak prohlášení, které učinil před davy v centru Vilniusu.

18:58

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Lídři NATO se shodli na odstranění Akčního plánu členství z procesu připojení Ukrajiny k Severoatlantické alianci, což tento proces zkrátí ze dvou kroků na jeden.
 • Francie poskytne Ukrajině rakety s plochou dráhou letu SCALP/Storm Shadow. Ve Vilniusu na summitu NATO to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.
 • Členové NATO schválili nejpodrobnější obranné plány od konce studené války. Plány vyžadují vyšší investice členských zemí do obrany.
18:53

Stoltenberg zdůraznil, že nejdůležitější je zajistit, aby Ukrajina zvítězila v nynější válce s Ruskem, protože pokud se tak nestane, "nelze o členství vůbec jednat".

Ukrajina se nyní nemůže stát členem aliance nejen kvůli ruské invazi, ale také proto, že nesplňuje některé podmínky, uvedl Stoltenberg. "Jednou z nich je úroveň nebo rozsah, v jakém se zabývá modernizací obranných a bezpečnostních institucí a posílením své správy, včetně boje proti korupci," řekl.

18:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina posílí Severoatlantickou alianci, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v centru Vilniusu, kde jedná summit NATO. Podle jeho slov si Ukrajina zaslouží, aby mohla vstoupit do bloku, díky němuž bude bezpečnější. Informovala o tom agentura Reuters. Lídři Severoatlantické aliance chvíli předtím oznámili, že se shodli na odstranění Akčního plánu členství z procesu připojení Ukrajiny k NATO, což má ukrajinský vstup zkrátit ze dvou kroků na jeden, a tedy urychlit. Konkrétní termíny ovšem neuvedli.

17:37

Členové NATO  na summitu ve Vilniusu schválili nejpodrobnější obranné plány od konce studené války, oznámil na tiskové konferenci generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Nová strategie, kterou spojenci připravili pro případ ruského útoku a případně teroristické hrozby, počítá mimo jiné s dramatickým zvýšením počtu vojáků připravených rychle nastoupit do akce.

Stoltenberg uvedl, že plány vyžadují vyšší investice členských zemí do obrany. Spojenci se podle něj na summitu zavázali, že budou na armády každoročně vynakládat částky nejméně na úrovni dvou procent hrubého domácího produktu (HDP).

17:17

NATO se shodlo na odstranění Akčního plánu členství z procesu připojení Ukrajiny, což zkrátí přístupový proces na jeden krok, oznámil Stoltenberg.

"Potvrdili jsme, že Ukrajina se stane členem NATO, a dohodli jsme se na zrušení požadavku na Akční plán členství," řekl Stoltenberg novinářům. Generální tajemník to uvedl poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval jako "absurdní" skutečnost, že aliance nestanovila časový plán pro dosažení ukrajinského členství.

15:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přistál ve Vilniusu, kde začal summit Severoatlantické aliance. Ukrajinský prezident se ve středu zúčastní zasedání Rady NATO-Ukrajina.

12:49 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Bylo by absurdní, kdyby dnes začínající summit ve Vilniusu nestanovil harmonogram ani pro pozvánku, ani pro členství Ukrajiny v NATO. Uvedl to na Twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Poukázal přitom na údajné signály o tom, že se bez Ukrajiny diskutuje o vágních formulacích stavujících podmínky pro její přizvání Ukrajiny k členství v NATO. Zelenskyj měl přijet na summit ve středu, ale nakonec dorazí už v úterý.

12:06

Podle ukrajinských médií zemřel v úterý v okupovaném Berďjansku ruský generálplukovník Oleg Cokov. Už v září 2022 byl zraněn v Luhanské oblasti, tehdy ale přežil.

11:43

Německo dodá Ukrajině další zbraně, munici a vojenské vybavení za téměř 700 milionů eur (16,7 miliard korun). V balíku bude 25 tanků Leopard nebo dvě odpalovací zařízení systému Patriot.

11:36

Francie poskytne Ukrajině rakety s plochou dráhou letu SCALP/Storm Shadow. Ve Vilniusu na summitu NATO oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.

11:06

Situace na ukrajinském bojišti na konci roku bude základem pro vyjednávání, naznačují podle českého prezidenta Petra Pavla aktuální vojenské a politické okolnosti. Pavel to řekl na summitu NATO ve Vilniusu. Ukrajina bude zřejmě muset vyjednávat s Ruskem na základě úspěchů dosažených do konce tohoto roku, vyplývá podle Pavla z aktuálních politických a vojenských okolností. Podle něj je třeba "realisticky" vnímat, že okno příležitosti pro ukrajinské územní zisky se do konce roku víceméně uzavře.

9:38

Ratifikace vstupu Švédska do NATO Maďarskem je jen technickou otázkou, řekl ministr zahraničí Péter Szijjártó při odjezdu na summit NATO ve Vilniusu. Maďarsko a Turecko jsou poslední dvě členské země, které vstup Švédska ještě neratifikovaly. Turecký prezident Recep Erdogan ale v pondělí řekl, že se členstvím Švédska souhlasí.

9:34

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Ve Vilniusu začíná dvoudenní summit NATO, bude jednat o členství Ukrajiny.
 • Rusko v noci ostřelovalo Kyjev.
 • Ukrajina evakuuje obyvatele vesnic, které leží u hranice s Ruskem v Sumské oblasti.

 

08:45

Ukrajina se musí rychle stát členem NATO, za války se tak ale nestane a na summitu pozvání nedostane, řekl polský prezident Duda v rozhovoru s Bildem.

08:43

Bílý dům uvedl, že NATO vyšle pozitivní signál pro budoucí členství Ukrajiny. Nyní členství není možné, přivedlo by alianci do války s Ruskem.

06:49 Vlajka Ruské federace.

"Nepřítel zaútočil na Kyjev ze vzduchu podruhé tento měsíc. Stejně jako na začátku července nepřítel použil munici šahíd, íránské drony byly vyslány z jižního směru, pravděpodobně z Krasnodarského kraje," napsal šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko na sociální síti Telegram.

06:40 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda v noci na dnešek opět letecky zaútočila na ukrajinské hlavním město, a to jen několik hodin před začátkem summitu NATO v Litvě, který se má zabývat právě bezpečnostní hrozbou z Ruska. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou armádu.

Její systém protivzdušné obrany všechny ruské drony íránské výroby v noci na dnešek sestřelil, zatím nejsou zprávy o obětech či škodách.

06:05

V litevské metropoli dnes začíná dvoudenní summit NATO, který má přinést další prohloubení vazeb mezi aliancí a Kyjevem v době pokračující ruské agrese na Ukrajině.

Lídři členských zemí nejspíše dají zelenou víceletému plánu spolupráce s Kyjevem a poprvé jako s rovným partnerem zasednou s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Největším otazníkem je ovšem stanovisko spojenců k vyhlídkám Ukrajiny na členství v paktu.

21:23

Dvoudenní summit Severoatlantické aliance začíná v úterý ve Vilniusu. Lídři zemí NATO na něm chtějí zejména potvrdit svou podporu Ukrajiny a najít kompromis ohledně jejího přijetí do aliance. Kyjev žádá jasný signál týkající se jeho budoucího členství, spojenci ovšem nejsou v této věci jednotní. Osobní účast Zelenského na summitu zatím nebyla oficiálně potvrzena. Jak ale napsala agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenované zdroje, ukrajinský prezident by měl do Vilniusu dorazit. Zveřejněný summitový program ve středu počítá se společnou tiskovou konferencí Zelenského a šéfa NATO Jense Stoltenberga.

21:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"I když zaznívají různé názory, stále je jasné, že Ukrajina si zaslouží být v alianci. Teď ne - je válka, ale potřebujeme jasný signál. A tento signál potřebujeme právě teď," uvedl Zelenskyj. "Většina aliance stojí jednoznačně za námi," dodal. "Když jsme žádali o vstup do NATO, byli jsme upřímní: Ukrajina už de facto v alianci je. Naše zbraně jsou zbraněmi aliance. Naše hodnoty jsou těmi, ve které věří i aliance," doplnil ukrajinský prezident.

20:59

NATO po dlouhá léta nemělo potřebu formulovat rozsáhlé obranné plány, protože bojovalo jen v menších válkách v Afghánistánu a v Iráku a mělo pocit, že postsovětské Rusko už pro něj nepředstavuje existenční hrozbu.

18:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se osobně zúčastní summitu Severoatlantické aliance, který v úterý začíná ve Vilniusu. Napsala to agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenované zdroje. Podle aktuálního programu je na středu plánovaná společná tisková konference Zelenského s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Uskuteční se po jejich dvoustranné schůzce a před jednáním Rady NATO-Ukrajina.

16:50

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vykazuje podle švýcarské rozvědky čím dál častěji autoritářské rysy. O zprávě tajné služby informoval v neděli deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ). Zelenskyj se podle listu snaží zbavit politické konkurence před prezidentskými volbami, které by se v řádném termínu měly uskutečnit na konci března příštího roku.

Zelenského snahy se podle rozvědky týkají především kyjevského starosty Vitalije Klička, který je vnímán jako nejvážnější konkurent současného prezidenta. Švýcarští analytici očekávají, že západní státy budou na Zelenského naléhat, aby se prezidentské volby uskutečnily v korektní atmosféře. Je však otázkou, zda se kvůli válečnému konfliktu uskuteční v plánovaném termínu.

Zprávu vyjadřující obavy z rostoucího autoritářství Volodymyra Zelenského zaslala podle švýcarského tisku rozvědka vládě v Bernu krátce před zamítavým hlasováním o tom, zda povolit reexport tanků na Ukrajinu. Odmítavý postoj švýcarského kabinetu není překvapivý. V rámci své neutrality Švýcarsko nepovoluje prodej zbraní státům, které jsou ve válce. Za odmítavý postoj k prodeji zbraní Ukrajině čelí Švýcarsko kritice od dalších evropských států.

16:17 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu přijede na summit NATO do litevského Vilniusu. Oznámila to rozhlasová stanice Rádio Svoboda.

16:02 Vlajka Ruské federace.

Na Ukrajině přišlo od vpádu ruských vojsk z loňského února o život asi 47 tisíc ruských vojáků. Tvrdí to ruské nezávislé zpravodajské servery Mediazona a Meduza, které působí v exilu.

15:33

Úřady ukrajinské Sumské oblasti evakuují obyvatele pětikilometrové zóny u hranic s Ruskem. Rusové ji ostřelují, problémy jsou se zásobováním. Sumská oblast leží na severu mezi Kyjevem a Charkovem. Evakuaci oznámil gubernátor oblasti Volodymyr Artjuch. Podle něj za poslední měsíc zahynulo u hranic kvůli ruskému ostřelování sedmnáct lidí.

14:31 Vlajka Ruské federace.

Vstup Ukrajiny do NATO by měl velmi negativní vliv na evropskou bezpečnost a Rusko by na něj muselo zareagovat, prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

12:43 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Vladimir Putin přijal pět dní po vzpouře žoldnéřů z Wagnerovy soukromé společnosti jejich šéfa Jevgenije Prigožina v Kremlu. Spolu s ním se setkal i s více než 30 dalšími lidmi z vedení skupiny a veliteli. Podle agentury Interfax to řekl prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Wagnerovci podle něj na schůzce zdůraznili, že Putina jako hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil uznávají.

11:45

Naprostá většina Ukrajinců - 89 procent - chce vidět svou zemi mezi členy Severoatlantické aliance. Uvedla to agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na poznatky z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KMIS). Výsledky průzkumu, podniknutého na přelomu května a června, byly zveřejněny den před zahájením summitu NATO ve Vilniusu. Proti vstupu Ukrajiny do NATO se vyslovilo osm procent dotázaných, tři procenta se nedokázala vyjádřit. "Znamená to, že se společnost v této otázce konsolidovala a předvedla jednotný názor," uvedli sociologové z KMIS.

10:43

Ukrajinská armáda během uplynulého týdne osvobodila dalších 14 kilometrů čtverečních, dosud okupovaných Ruskem, uvedl mluvčí ozbrojených sil.

9:56

Německo dnes oznámí velký balík vojenské pomoci Ukrajině. Oznámil to mluvčí spolkové vlády v Berlíně.

9:44 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo videozáznam s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Jde přitom o jeho první veřejné vystoupení od doby, kdy se ruští žoldnéři Jevgenije Prigožina před více než dvěma týdny vzbouřili proti ruskému armádnímu vedení a podnikli protestní tažení na Moskvu. Zveřejněný záznam je podle ruského ministerstva obrany z nedělní porady. Gerasimov na něm údajně poslouchá hlášení o situaci na Krymu.

9:12

O útoku na místo, kde se rozděluje humanitární pomoc v Orichivu, informoval šéf vojenské správy Záporožské oblasti Jurij Malaško. "Čtyři lidé zahynuli na místě, ženy ve věku 43, 45 a 47 let a 47letý muž. Jedenáct obyvatel Orichivu bylo převezeno do nemocnice s různě závažnými zraněními," sdělil Malaško. Rusové podle něj shodili z letadla bombu na místo v obytné čtvrti, kde se zrovna vydávala humanitární pomoc.

9:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Postup při naší ofenzivě je pomalejší, než by si naši generálové přáli, ale máme strategickou iniciativu," uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj pro televizi ABC.

9:02

Město Orichiv, kde Rusové zasáhli místo rozdělování humanitární pomoc,  navštívili na konci května reportéři Aktuálně.cz. Tady si můžete přečíst jejich reportáž.

08:50

Čtyři lidé zahynuli a 11 dalších bylo zraněno při ruském útoku, který zasáhl místo výdeje humanitární pomoci v Orichivu na jihu Ukrajiny, uvádí agentura Unian.

08:25 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany a ruští prováleční komentátoři tvrdí, že Ukrajinci útočí také na západě Záporožské oblasti, povšiml si ISW.

08:20

Ukrajinské síly pokračují v protiofenzivě v nejméně třech sektorech fronty, uvedl Institut pro studium války (ISW), který hodnotí vývoj bojů na Ukrajině za uplynulý den. 

Generální štáb ukrajinské armády ve svém dnešním hlášení zmiňuje ukrajinské útočné akce směrem na Berďansk a Melitopol na jihu. Ukrajinské síly podle něj v oblasti upevňují dosažené pozice a podnikají dělostřeleckou palbu.

08:00

Polsko zadrželo dalšího člena ruské špionážní sítě. Počet zadržených během vyšetřování v této souvislosti tak stoupl na 15, oznámil dnes na Twitteru polský ministr vnitra Mariusz Kamiński.

Polsko, přes které proudí dodávky západního vojenského materiálu na Ukrajinu, tvrdí, že se stalo důležitým cílem ruských špionů, a viní Moskvu z pokusu o destabilizaci země.

06:36

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajina teď není připravena na vstup do Severoatlantické aliance. V rozhovoru poskytnutém stanici CNN to řekl americký prezident Joe Biden. Problém je válka s Ruskem, zapracovat podle něj musí Ukrajina ale také na demokratizaci. 
 • Ukrajina by měla na nadcházejícím summitu Severoatlantické aliance dostat "jasné bezpečnostní záruky". Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 • Rozhodnutím poskytnout Kyjevu kazetovou munici se Spojené státy v podstatě přiznaly ke spáchání válečných zločinů na Ukrajině, tvrdí Moskva. 
06:28 Vlajka Ruské federace.

Rozhodnutím poskytnout Kyjevu kazetovou munici se Spojené státy v podstatě přiznaly ke spáchání válečných zločinů na Ukrajině, tvrdí Moskva. Její postoj podle agentury TASS tlumočilo v prohlášení ruské velvyslanectví v USA. Washington o dodávkách kazetové munice napadené zemi informoval minulý týden.

V ruském prohlášení se uvádí, že země vzala najevo vyjádření bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho o dodávkách kazetové munice. Kirby podle ruského velvyslanectví otevřeně prohlásil, že americká kazetová munice bude zabíjet civilisty, čímž de facto přiznal páchání válečných zločinů Spojenými státy v ukrajinském konfliktu.

23:02

Americký prezident Joe Biden přistál v Londýně, zahajuje čtyřdenní cestu po Evropě. Navštíví zde tři země. Čeká ho mj. dvoudenní summit NATO ve Vilniusu.

20:25

 Americký prezident Joe Biden se setká na okraji summitu NATO ve Vilniusu s tureckou hlavou státu Recepem Tayyipem Erdoganem. Po telefonátu obou politiků to dnes oznámila Ankara. Bílý dům se ve svém prohlášení o schůzce nezmínil. Erdogan a Biden dnes mluvili o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance a o Ukrajině, podle Ankary hovořili také o modernizaci tureckých stíhacích letounů F-16. O těchto záležitostech by mohli jednat i při osobním setkání.

18:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina by měla na nadcházejícím summitu NATO dostat jasné bezpečnostní záruky, vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský v rozhovoru s ABC.

18:20

Důležité je nyní podle Bidena připravit "rozumnou cestu", aby se Ukrajina v budoucnu členem aliance stát mohla. Státy NATO včetně USA budou i nadále poskytovat Kyjevu vojenskou pomoc a zbraně, které Ukrajina potřebuje pro svou obranu, dodal Biden.

18:15

Ukrajina teď není připravena na vstup do Severoatlantické aliance. V rozhovoru poskytnutém stanici CNN to řekl americký prezident Joe Biden. Problém je válka s Ruskem, zapracovat podle něj musí Ukrajina ale také na demokratizaci.

"Nemyslím si, že by byla připravena na členství v NATO," odpověděl americký prezident na otázku, kterou v rozhovoru položil moderátor Fareed Zakaria. Podle amerického prezidenta ohledně vstupu Ukrajiny nepanuje v NATO jednomyslnost, protože je země nyní ve válce s Ruskem. Vstupem Ukrajiny by se ve válce s Ruskem ocitlo i samotné NATO.

17:44 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes po telefonu jednal se šéfem turecké diplomacie Hakanem Fidanem o dohodě o přepravě zemědělských komodit přes Černé moře, jejíž platnost vyprší 17. července. Uvedla to agentura Reuters. Telefonát se uskutečnil den po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Turecku. Lavrov a Fidan podle agentury TASS jednali i o velitelích pluku Azov, kteří se Zelenským Turecko opustili.

15:47

Zatímco loni Ukrajina díky obratnému manévrování takticky předčila mnohem početnější ruské invazní síly, její současná protiofenziva nejde tak rychle, jak by si asi mnozí představovali. Americký deník The Wall Street Journal se v dnešním článku pokouší odpovědět na to, proč tomu tak je. Ukrajinci, kteří nemají dostatek zdrojů, se snaží vytlačit opevněného nepřítele, což je podle listu samo o sobě jedna z nejsložitějších vojenských operací.

15:47 Vlajka Ruské federace.

Ruští představitelé dnes uvedli, že protivzdušná obrana sestřelila nad ruskou Rostovskou oblastí a nad ukrajinským poloostrovem Krym, který Rusko od roku 2014 okupuje, dvě rakety. Informovala o tom agentura Reuters. Žádné mrtvé ani zraněné si podle úřadů rakety nevyžádaly, hlášeny jsou jen škody na majetku.

11:16

Po týdnech příprav a vyjednávání zamíří lídři zemí NATO na začátku příštího týdne do Vilniusu, kde chtějí na dvoudenním summitu potvrdit podporu Ukrajině a najít kompromis v otázce jejího přijetí do aliance. Kyjev žádá jasný signál ohledně svého budoucího členství, spojenci ovšem nejsou v této věci jednotní. Dalším ožehavým tématem jsou pokračující tahanice kolem přijetí Švédska, očekávají se také debaty o dalším posilování východního křídla NATO a výdajích členských zemí na obranu.

11:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes ve městě Luck na západě země setkal se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. Navštívili spolu místní katedrálu svatého Petra a Pavla, informovala ukrajinská stanice Suspilne. Podle Dudovy kanceláře spolu státníci uctili památku obětí volyňského masakru z druhé světové války, který dodnes zatěžuje vztahy mezi Polskem a Ukrajinou.

"Společně vyjadřujeme úctu všem nevinným obětem Volyně! Paměť nás spojuje. Společně jsme silnější," uvádí se v příspěvku polské prezidentské kanceláře na twitteru, kde je rovněž snímek Dudy a Zelenského v katedrále. Luck je metropolí současné ukrajinské Volyňské oblasti.

Návštěva obou hlav států v Lucku nebyla předem ohlášená. V sobotu večer městská rada informovala, že doprava v ulicích Starého města, kde se katedrála nachází, bude uzavřena v souvislosti s akcemi připomínajícími oběti druhé světové války a 80. výročí volyňské tragédie, uvedlo Suspilne. Bohoslužby se podle něj zúčastnili také mimo jiné metropolita Pravoslavné církve Ukrajiny Epifanij a hlava Ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslav.

09:16

Velitel ukrajinského pluku Azov, který se v sobotu vrátil do vlasti z Turecka spolu se čtyřmi spolubojovníky a prezidentem Volodymyrem Zelenským, chce zpátky na frontu. "Samozřejmě. Kvůli tomu jsme se na Ukrajinu vrátili. Je to náš hlavní cíl," řekl Denys Prokopenko ve Lvově novinářům podle agentury Interfax-Ukrajina. Pět velitelů, kteří společně s dalšími vojáky loni bránili do konce bitvy o Mariupol tamní železárny a ocelárny Azovstal, jsou na Ukrajině mnohými oslavováni jako hrdinové.

"Jsem pevně přesvědčen, že armáda je týmová práce. A dnes jsme s vámi, budeme pokračovat v boji. V boji rozhodně ještě řekneme své slovo. Dnes je hlavní to, že ukrajinská armáda převzala strategickou iniciativu na frontové linii. A každý den postupujeme vpřed, ničíme nepřítele, osvobozujeme dočasně okupovaná území," řekl Prokopenko v sobotu večer po návratu na ukrajinské území.

20:44

Polsko začalo s přesunem 1000 svých vojáků k hranici s Běloruskem. Varšava krok odůvodňuje obavami z přítomnosti v sousední zemi žoldnéřů z Wagnerovy skupiny. Není však jisté, zda se příslušníci Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina skutečně do Běloruska přesouvají.

Přesun polských vojáků oznámil na sociálních sítí ministr obrany Mariusz Balszczak. "Ukazujeme tím, že jsme připraveni zareagovat na pokusy o destabilizaci u hranic s naší zemí," uvedl ministr.

19:25 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že propuštění pěti velitelů praporu Azov Tureckem je porušením dohody, kterou uzavřela Moskva s Ankarou. Rusko podle Peskova nebylo informováno, že pětice velitelů odletí do Polska na palubě letadla, kterým cestoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

18:09

Od začátku ruské invaze na Ukrajině, od kterého dnes uplynulo 500 dnů, zemřelo přes 10 500 civilistů. Mezi nimi bylo i 494 dětí. Dnes to uvedl v tiskové zprávě úřad ukrajinského generálního prokurátora Andrije Kostina. Podle něj se ruská vojska na ukrajinském území dopustila 94 000 válečných zločinů.

16:18

Volodymyr Zelenskyj oznámil, že se z Turecka vrací domů s pěti veliteli, kteří bránili do konce bitvy o Mariupol ocelárny Azovstal. Velitele praporu Azov Rusové propustili ze zajetí a nechali odletět do Turecka, které výměnu zajatců zprostředkovalo. Z Istanbulu do polského Řešova letěli českým vládním speciálem, který Česká republika Zelenskému zapůjčila.

"Vracíme se domů z Turecka a vracíme domů naše hrdiny. Ukrajinští vojáci Denys Prokopenko, Svjatoslav Palamar, Serhij Volynskyj, Oleh Chomenko, Denys Šleha budou konečně se svými rodinami," napsal na twitteru ukrajinský prezident.

16:14 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj u příležitosti výročí 500 dnů od začátku ruské agrese navštívil Zmijí ostrov v Černém moři. Ukrajinci ho nedávno osvobodili, ruští okupanti ho opustili.

15:18

Ukrajině by neměla být poslána kazetová munice, prohlásila dnes španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Komentář učinila v reakci na rozhodnutí Spojených států darovat tyto kontroverzní zbraně Kyjevu na pomoc při protiofenzívě vůči ruským silám. Britský premiér Rishi Sunak dnes zdůraznil, že Británie je signatářem úmluvy, která zakazuje výrobu kazetové munice a odrazuje od jejího používání, proti kterému se vyslovila i OSN. Kyjev se zavázal, že munici nepoužije v Rusku nebo v městských oblastech.

13:48

Sedmačtyřicet obyvatel Česka míní, že ukrajinská protiofenziva nepřispěje k rychlejšímu ukončení ruské agrese. Opačný názor má zhruba třetina Čechů, 31 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Radiožurnál, který dnes zveřejnil web iRozhlas.cz. Pesimističtější názor zastávají nejčastěji lidé ve věku nad 59 let, lidé se střední školou bez maturity nebo v téměř 50 procentech případů i obyvatelé Moravy a Slezska.

"Oproti tomu víru, že ofenziva přispěje k rychlejšímu ukončení konfliktu, ve vyšší míře vyjádřili v 39 procentech případů vysokoškoláci. Dále tomu v 52 procentech případů věří voliči SPOLU, voliči PirSTAN v 46 procentech a voliči Petra Pavla ve 45 procentech případů," sdělil serveru šéf společnosti Median Přemysl Čech. Necelá čtvrtina obyvatel nemá na situaci žádný názor.

13:47

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se během dnešní návštěvy tureckého Istanbulu společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem pomodlil za ukrajinské oběti ruské invaze, která trvá už 500 dní. Informoval o tom na sociálních sítích Zelenskyj, jenž zároveň duchovnímu - považovanému za nejvyšší autoritu pravoslavných věřících - poděkoval za duchovní podporu Ukrajinců.

"Probrali jsme realizaci mírového plánu a návratu dětí, které okupanti deportovali a které bychom měli vrátit domů k jejich příbuzným na Ukrajinu," napsal v dalším příspěvku ukrajinský prezident, který rovněž zveřejnil videozáběry ze setkání s duchovním.

12:56

Nejméně šest lidí zahynulo a dalších pět utrpělo zranění při ruském ostřelování města Lyman na východě Ukrajiny. Oznámil to dnes šéf Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko na sociální síti Telegram. Ruská armáda podle něj zaútočila na město kolem desáté hodiny dopoledne (deváté středoevropského letního času) z raketometů.

"Zasáhli soukromý sektor. Poškodili dům a obchod," napsal oblastní činitel. Zdravotníci poskytují lidem nezbytnou lékařskou pomoc. Lyman je několik kilometrů od frontové linie a je to důležitý železniční uzel. Rusko strategicky důležité město okupovalo do loňského podzimu. Ukrajinský generální štáb ve své dnešní operační svodce uvedl, že ukrajinské jednotky v okolí tohoto města za uplynulý den odrazili pokusy o ruské útoky.

11:11

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) dosáhla ukrajinská armáda v oblasti Bachmutu takticky významných úspěchů a v pátek pokračovala v protiofenzívě v nejméně třech dalších sektorech.

Geolokační záběry zveřejněné ve čtvrtek naznačují, že ukrajinské síly dosáhly takticky významných zisků v okolí obce Jahidne ležící severně od Bachmutu, uvádí americký institut. Upozorňuje také mimo jiné na sdělení mluvčího ukrajinského generálního štábu Andrije Kovaleva ohledně částečného úspěchu u obce Kliščijivka ležící jihozápadně od města.

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj oznámil, že ukrajinská armáda získala znovu kontrolu nad dříve ztracenými pozicemi u Bachmutu, blíže je nespecifikoval.

11:09

Po červnovém útlumu se v posledních sedmi dnech opět odehrávají jedny z nejintenzivnějších bojů na frontě v okolí východoukrajinského Bachmutu. Ve své analýze to dnes uvedlo britské ministerstvo obrany.

"Ukrajinské síly dosahují stabilních zisků jak severně, tak jižně od Ruskem ovládaného města," domnívá se britský resort obrany. "Ruští obránci se velmi pravděpodobně potýkají se špatnou morálkou, směsí nesourodých jednotek a omezenou schopností najít a zasáhnout ukrajinské dělostřelectvo," poznamenalo ministerstvo.

Moskva podle něj považuje téměř jistě za nepřijatelné vzdát se Bachmutu, který má pro ni symbolickou váhu jako jeden z mála ruských zisků na Ukrajině za poslední rok. Pravděpodobně má ale jen málo dalších rezerv, které by mohla do tohoto sektoru nasadit.

09:37

Ukrajina se už 500 dní brání ruské vojenské agresi. Její prezident Volodymyr Zelenskyj při této příležitosti na sociální síti Telegram zveřejnil video z Hadího ostrova, který ukrajinská armáda osvobodila loni na konci června a který je symbolem odporu Ukrajinců vůči ruské invazi. Kdy záběry s hlavou státu na místě vznikly, není zřejmé, podotkla ruská služba BBC. Zelenskyj byl v posledních dnech na cestách v zahraničí.

"Hadí ostrov. Svobodný ostrov svobodné Ukrajiny," uvedl prezident v příspěvku doprovázejícím video, na němž je vidět, jak na ostrov připlouvá v člunu, poté tam se spolupracovníky a vojáky pokládá květiny v barvách ukrajinské vlajky nebo dává na hladinu moře věnec. "Jsem vděčný všem, kteří zde bojovali proti okupantům. Uctili jsme památku hrdinů, kteří položili své životy v této bitvě," řekl Zelenskyj, který boj o Hadí ostrov označil za jeden z nejdůležitějších současného konfliktu.

08:28

Ukrajina si podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zaslouží stát se členem NATO. Erdogan to řekl v pátek večer po jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Vyslovil se také pro prodloužení dohody o vývozu ukrajinského obilí a poznamenal, že Turecko příští měsíc navštíví ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura Reuters.

20:53

Spojené státy dodají Ukrajině kazetovou munici, potvrdil poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Jake Sullivan. K zákazu kazetové munice se připojilo v deklaraci více než sto zemí světa, včetně České republiky. Rusko tuto munici na Ukrajině používá. Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí.

20:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

V Istanbulu začalo jednání mezi tureckým prezidentem Recepem Erdoganem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Ten do Turecka přiletěl ze Slovenska.

18:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odletěl z Bratislavy do Istanbulu.

18:13

Kazetová munice by měla mimořádný dopad na psychiku ruských sil a Ukrajina by její dodávky uvítala. Agentuře Reuters to řekl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Podle Reuters se dnes Washington chystá oznámit dodávky této munice na Ukrajinu.

"Kazetová munice nepochybně může mít mimořádný psychický a emocionální dopad na už tak demoralizovaná ruská okupační uskupení," uvedl Podoljak. Dodal, že Ukrajina další dělostřelecké granáty a munici potřebuje a je vděčná svým partnerům, že "chápou surovou válečnou realitu".

17:08

Evropská síť romských organizací ERGO Network a ukrajinská romská organizace ICO Roma Women Fund "Chiricli" žádají ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vyzval ukrajinské uprchlíky k respektování rozmanitosti a zdržení se násilí. Prohlášením, které dnes zveřejnil server Romea.cz, organizace reagují na dva nedávné útoky vůči Romům v Česku. Českou policii a ministerstvo vnitra vyzývají, aby pachatele útoků urychleně postavily před soud.

16:58

Na zajištění bezpečnosti návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze se podíleli policisté z deseti útvarů, finální fáze příprav přitom trvala přibližně týden. Novinářům to řekl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Přímo na ochraně prezidenta se podílely desítky policistů.

"Žádné problémy spojené se zhruba šestnáctihodinovou návštěvou prezidenta Ukrajiny v metropoli policie nezaznamenala," uvedl Moravčík.

Dopravu v Praze, která byla volnější s ohledem na uplynulé svátky a blížící se víkend, akce nenarušila. Pouze pro průjezd kolony policie řídila vybrané křižovatky tak, aby vozy s delegací jely na takzvané zelené vlně, dodal.

16:04

Čaputová oznámila, že Slovensko a Ukrajina budou spolupracovat při výrobě munice a také nového typu houfnice a že slovenské firmy se zapojí do odminování ukrajinského území. Slovensko v rámci komerčního kontraktu už dodalo Ukrajincům samohybné houfnice Zuzana 2 vlastní produkce a vyrábí odminovací systémy.

15:57

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil sestřih videa ze setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. 

15:53 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Dosáhli jsme úrovně spolupráce, která posiluje obě naše země - v oblasti bezpečnosti i mezinárodních záležitostí," napsal o setkání s prezidentkou Čaputovou Zelenskyj. 

15:50

Nikoliv Rusko či jiná země má rozhodovat o členství suverénního státu v nějakém společenství, ale má to být rozhodnutí tohoto suverénního státu a samozřejmě zemí, které toto společenství tvoří," prohlásila Čaputová po setkání se Zelenským. Dodala, že od nadcházejícího summitu Severoatlantické aliance očekává poskytnutí vize Kyjevu o jeho členství v organizaci po ukončení války na Ukrajině a také prohloubení praktické a politické spolupráce mezi NATO a Ukrajinou.

15:30

Na čtvrteční tiskovou konferenci českého prezidenta Petra Pavla a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nebyla vpuštěna ruská opoziční novinářka Farida Kurbangalejevová. Na svém Facebooku přitom uvedla, že byla řádně akreditovaná. Pavlova mluvčí Markéta Řeháková serveru Seznam Zprávy potvrdila, že novinářka o akreditaci na místě přišla, neuvedla ale důvody.

Kurbangalejevová žije v Praze a píše pro web Republic.ru. Bývala ředitelkou zpravodajství v ruské státní televizní stanici Rossija-1, po začátku války na ukrajinském Donbasu v roce 2014 z ní ale odešla. Později pracovala pro ruskojazyčnou televizní stanici Nastojaščije vremja, která spadá pod Rádio Svobodná Evropa.

15:01

Perspektiva Ukrajiny je v Severoatlantické alianci, spravedlivý mír musí respektovat územní celistvost Ukrajiny, řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po dnešním jednání se svým ukrajinským kolegou Volodymyrem Zelenským. Čaputová před novináři také ohlásila spolupráci obou zemí při výrobě munice či vývoji nového typu houfnice. Zelenskyj poděkoval za slovenskou solidaritu a pomoc Ukrajině, která se od loňského února brání ruské invazi.

14:34

Vítejte na Slovensku, vzkázala Čaputová Zelenskému na sociálních sítích. 

13:54

Během své návštěvy Česka Zelenskyj obdržel dar i od předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Dočkal se černého trička s anglickým nápisem, že je Rusko teroristickým státem. Vzkaz odkazuje na sněmovní usnesení z loňského listopadu, kterým dolní komora označila současný ruský režim za teroristický.

Foto: ČTK
13:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil sestřih videa ze setkání s předsedou horní komory parlamentu Milošem Vystrčilem. 

13:41

Prezidenti a premiéři zemí Severoatlantické aliance příští týden na summitu v Litvě potvrdí, že se Ukrajina v budoucnu stane členem aliance. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož je předčasné hovořit o konkrétních časových obrysech tohoto závazku. Lídři aliance také schválí plán dlouhodobé vojenské podpory země napadené Ruskem a potvrdí vznik nové Rady NATO - Ukrajina, v jejímž rámci s nimi poprvé zasedne prezident Volodymyr Zelenskyj.

13:34

Na Twitteru Zelenskyj Slovensko označil za "spolehlivého souseda", s místními představiteli chce jednat o "konkrétní obranné podpoře, evropsko-atlantické integraci Ukrajiny, summitu Severoatlantické aliance a mírovém plánu, bilaterální spolupráci a energetické bezpečnosti".

13:33

Podle mluvčího slovenské prezidentky Martina Strižince budou Čaputová a Zelenskyj na schůzce hovořit kromě jiného o aktuální bezpečnostní situaci, další podpoře Ukrajiny, bilaterální spolupráci i euroatlantických ambicích Kyjeva v souvislosti s blížícím se summitem Severoatlantické aliance.

13:20

Memorandum, které dnes při příležitosti návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze podepsali náměstek ministryně obrany František Šulc a ukrajinský ministr pro strategická odvětví průmyslu Oleksandr Kamyšin, posílí podle ministerstva obrany spolupráci ve zbrojním průmyslu. Úřad v tiskové zprávě uvedl, že dokument pomůže užší spolupráci zejména při opravách a údržbě zbraní, vývoji zbraní a munice a modernizaci a opravách obrněné techniky.

13:18

Slovenská prezidentka Čaputová uvítala Zelenského v Bratislavě.

Foto: ČTK
12:50

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přijel na návštěvu Slovenska, odpoledne se v Bratislavě sejde se svou slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou. Zelenskyj se při své první návštěvě Bratislavy od loňské invaze Ruska na Ukrajinu sejde také s premiérem Ľudovítem Ódorem a předsedou parlamentu Borisem Kollárem.

12:32

Ukrajinský prezident opustil Česko s konkrétním příslibem podpory ohledně vstupu země do Severoatlantické aliance a Evropské unie, který je podle českých nejvyšších ústavních činitelů zásadní i pro bezpečnost celé Evropy. "Nevím, kdy válka skončí, ale jsem si jist tím, že síla a statečnost ukrajinského lidu nakonec ruského agresora porazí. A to je důležité. Protože bezpečnost Ukrajiny je bezpečnost celé Evropy," uvedl na sociální síti Twitter premiér Petr Fiala (ODS). 

12:19

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zhruba po 16 hodinách v Česku odletěl z pražského Letiště Václava Havla. Při první návštěvě Prahy ho přijali prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala, šéf Senátu Miloš Vystrčil (oba ODS) a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Česko podle Fialy daruje Ukrajině další útočné helikoptéry, statisíce kusů velkorážní munice, pomůže s výcvikem pilotů a daruje zemi simulátory, které umožní výcvik i přímo na Ukrajině. Pavel mimo jiné ve čtvrtek uvedl, že Česko přispělo za dobu trvání invaze celkovou hodnotou 45 miliard korun na boj proti ruské agresi.

12:16 Vlajka Ruské federace.

Nejméně šest lidí přišlo o život při výbuchu v továrně na výbušniny ve městě Čapajevsk v Samarské oblasti na jihovýchodě evropské části Ruska. Napsaly to dnes tiskové agentury s odvoláním na záchranáře. Podnik Promsintez je jedním z největších výrobců výbušnin v Rusku a v postsovětských zemích.

11:58

Jednání předsedkyně Poslanecké sněmovny a ukrajinského prezidenta skončilo. "Všem připomenul prvek, který jsme v politice dlouho neviděli. Prvek hrdinství. Na to, čemu byl ze dne na den vystaven, nemůže být nikdo připraven. On ukázal, že jeho vlast je mu cennější než vlastní život," vyjádřila se k pátečnímu setkání Pekarová Adamová na sociálních sítích. 

11:36

Po setkání předsedkyně dolní parlamentní komory a ukrajinského prezidenta v prostorách pracovny předsedkyně bude následovat tisková konference. Na ní oproti původním plánům vystoupí jen Pekarová Adamová v souvislosti s časovým posunem předešlých bodů Zelenského programu v Česku.

11:47

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) pozvala na říjnový parlamentní summit Krymské platformy v Praze manželku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Olenu Zelenskou. Řekla to dnes novinářům po setkání s hlavou ukrajinského státu v dolní komoře. Summit by se měl zabývat podle Pekarové Adamové i únosy ukrajinských dětí do Ruska, tyto praktiky podle ní nelze přijmout.

Předsedkyně sněmovny ujistila Zelenského, stejně jako další vrcholní politici, s nimiž se na končící návštěvě Prahy setkal, o české podpoře Ukrajině. "Stále jsme a budeme po boku Ukrajinců v tom boji, který vedou, v boji proti ruskému agresorovi. A v této válce, která je opravdu velmi krutá a nespravedlivá, tak je budeme podporovat až do konečného vítězství Ukrajiny," uvedla Pekarová Adamová.

11:30

Ukrajinská vojska u Bachmutu v Donbasu na východě země během 24 hodin postoupila o více než kilometr, uvedl dnes mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj. Toto prohlášení podle agentury Reuters může naznačovat, že ukrajinská protiofenziva nabírá na rozmachu, ačkoliv ruská hlášení o bojích u Bachmutu se liší od ukrajinských zpráv.

11:29

V Poslanecké sněmovně přivítala před polednem ukrajinskou hlavu státu předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Do sněmovny dorazil Zelenskyj z blízkého Senátu, kde se setkal s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS).

Ukrajinský prezident se ve sněmovně zapsal do pamětní knihy. Od Pekarové Adamové dostal darem černé triko s textem v angličtině, podle kterého je Rusko teroristický stát. Nápis odkazuje na sněmovní usnesení z loňského listopadu, kterým dolní komora označila současný ruský režim za teroristický.

Foto: ČTK
11:21

Předseda horní komory parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) předal ukrajinskému prezidentovi symbolický klíč od Senátu. Bere to jako oboustranný závazek, řekl před novináři. Zelenskyj poděkoval za dar i za to, že Česko od loňského začátku ruské invaze přijalo tisíce ukrajinských uprchlíků.

"Když máte klíč od českého Senátu, tak dveře českého Senátu jsou vám, pane prezidente, a celému ukrajinskému lidu vždy otevřené," řekl Vystrčil. Bere to jako oboustranný závazek. Horní parlamentní komora podle něj bude podporovat Ukrajinu, dělat vše pro to, aby získala svoji územní celistvost, svébytnost a nezávislost a stala se svobodnou a demokratickou zemí, tak že ji nebude žádný agresor napadat.

Foto: ČTK
11:14

V Poslanecké sněmovně přivítala ukrajinskou hlavu státu Volodymyra Zelenského předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová.

11:06

Právě probíhá jednání ukrajinského prezidenta s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). V pátek ho čeká ještě schůzka s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Pokračovat bude pak z Prahy mimo jiné do Turecka.

10:55

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Před budovou jednacího sálu Senátu přivítal Zelenského v pátek krátce po desáté hodině šéf horní komory parlamentu Miloš Vystrčil. 
 • Ukrajinský prezident s premiérem Petrem Fialou položili květiny u pamětní desky 17. listopadu na pražské Národní třídě. 
 • Česko daruje Ukrajině další útočné helikoptéry, statisíce kusů velkorážní munice, pomůže s výcvikem pilotů a daruje zemi simulátory, které umožní výcvik i přímo na Ukrajině. 
 • Náměstek ministryně obrany František Šulc a ukrajinský ministr pro strategická odvětví průmyslu Oleksandr Kamyšin podepsali před tiskovou konferencí memorandum o porozumění. 
10:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil sestřih videa ze setkání s českým premiérem Petrem Fialou (ODS). 

10:46

Státy Evropské unie diskutují o tom, jaké jsou možnosti využití zmrazeného ruského majetku pro poválečnou obnovu Ukrajiny. Po dnešní schůzce se Zelenským to řekl Fiala. Ukrajina se podle něj může spolehnout na pomoc EU a jednotlivých států unie při obnově země, velký zájem o něj mají české firmy.

10:40

Na druhém nádvoří před budovou jednacího sálu Senátu přivítal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v pátek krátce po 10:15 šéf horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS). Po společném jednání předá Zelenskému dar. Ukrajinský prezident předtím jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS) a položil květiny u pamětní desky na Národní třídě. Ve čtvrtek jej na Hradě přijal prezident Petr Pavel.

Foto: ČTK
10:39

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou (ODS) dnes dopoledne položili květiny u pamětní desky 17. listopadu na pražské Národní třídě. Z protějšího chodníku tleskalo hlavě ukrajinského státu, který od loňského února čelí ruské invazi, několik desítek lidí. Šlo většinou o náhodné turisty, které na příjezd neočekávané návštěvy upozornila přítomnost policie a médií.

Ani ne pětiminutovou zastávku Zelenského v centru Prahy zorganizoval český premiér, který přišel s návrhem vzít přísně střeženého hosta do ulic města před několika dny. Konečné slovo o jejím uskutečnění padlo dnes ráno po příjezdu ukrajinského prezidenta do Strakovy akademie.

Foto: ČTK
10:25

Česko bylo jednou z prvních zemí, které Ukrajině v souvislosti s ruskou invazí do země poskytly konkrétní vojenskou pomoc. Vedle přímých dodávek z armádních skladů či zásob firem českého obranného průmyslu tuzemsko podporuje Ukrajinu i uzavíráním dohod o opravách obrněné techniky. Česká republika dosud Ukrajině darovala nepoužívaný vojenský materiál ze zásob české armády za víc než 4,8 miliardy korun. Zbraně na Ukrajinu posílají i čeští zbrojaři, loni na Ukrajinu vyvezli vojenský materiál za více než 50 miliard korun.

10:13 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident s českým premiérem hovořil i o spolupráci s africkými a asijskými státy, poděkoval Česku za připravenost působit v tomto směru.

10:10

Náměstek ministryně obrany František Šulc a ukrajinský ministr pro strategická odvětví průmyslu Oleksandr Kamyšin podepsali před tiskovou konferencí memorandum o porozumění. "Jde už o zcela konkrétní projekty," uvedl Zelenskyj.

10:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že Česko neposkytuje nikterak menší pomoc než velké evropské státy. Česko podle něj reaguje velice pružně a včas, což je zapotřebí pro ukončení války rozpoutané Ruskem. Zelenskyj to řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze po jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS).

09:59

Fiala doufá, že Zelenskyj se bude moci osobně zúčastnit nadcházejícího summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu. "Očekávám, že všichni spojenci v NATO Ukrajinu jasně podpoří v jejím úsilí o členství. S hlasem ČR může počítat," řekl Fiala. Ocenil i pokrok, který Ukrajina dělá na cestě do Evropské unie, Česko je připraveno jí v tom být maximálně nápomocné.

09:49

Počet obětí ruského útoku na Lvov stoupl na deset, uvedl dnes starosta Andrij Sadovyj. Současně ohlásil ukončení záchranných a pátracích prací, což potvrdily oblastní úřady. Dříve ministerstvo vnitra hlásilo devět mrtvých a 42 raněných. Město na západě Ukrajiny v noci ze středy na čtvrtek zasáhly ruské střely s plochou dráhou letu Kalibr.

09:44

Podpora Ukrajiny je pro českého premiéra Petra Fialu (ODS) a českou vládu zahraničněpolitickou prioritou. Fiala po dnešním jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Praze řekl, že pomoc bude intenzivně pokračovat ve všech oblastech. Česko daruje Ukrajině další útočné helikoptéry, statisíce kusů velkorážní munice, pomůže s výcvikem pilotů a daruje zemi simulátory, které umožní výcvik i přímo na Ukrajině.

09:35

Nejméně dva mrtvé si v noci na dnešek vyžádal nálet ruských dronů v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámily úřady. Většinu bezpilotních letounů se během náletů podařilo sestřelit, uvedla ukrajinská protivzdušná protivzdušná obrana.

Další dvě oběti na životech z řad civilistů si ve čtvrtek vyžádalo ruské ostřelování měst Toreck a Huljajpole v Doněcké a Záporožské oblasti, dalších pět lidí utrpělo zranění, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na oblastní úřady.

08:27 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil druhý den návštěvy Česka. V zahradě pražské Strakovy akademie ho přivítal premiér Petr Fiala.

V Praze dnes Zelenského čeká ještě jednání s šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).

06:52

Počet obětí ruského raketového útoku na západoukrajinský Lvov stoupl na devět, uvedlo dnes podle agentury Ukrinform ukrajinské ministerstvo vnitra. Záchranné práce po úderu, který se odehrál v noci ze středy na čtvrtek, pokračují.

"Počet obětí ruského raketového útoku se zvýšil na devět osob, 42 lidí bylo zraněno (včetně tří dětí)," stojí v prohlášení ministerstva.

Podle ukrajinských vzdušných sil Rusové zaútočili střelami Kalibr z lodí a ponorek v Černém moři. Zasažená několikapatrová budova ve Lvově byla podle šéfa oblastní správy Maksyma Kozyckyje prakticky zničena. Další domy v okolí jsou poškozeny, podobně jako desítky automobilů.

23:35

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dnešní zpravodajství z návštěvy Volodymyra Zelenského je u konce. Online přenos bude pokračovat znovu ráno. Děkujeme za pozornost. 

23:20

Podle zdrojů České televize Zelenskyj přenocuje v okolí Pražského hradu. Zítra se ukrajinský prezident setká ve Strakově akademii se členy vlády Petra Fialy. Poté zamíří do obou komor parlamentu - nejprve do Senátu, poté do Poslanecké sněmovny. 

23:13

Po tiskové konferenci Zelenského a Pavla následovala slavnostní večeře ukrajinské a české delegace. 

22:43 Reportér Martin Novák.

Čtrnáct let trvalo, než se ukrajinský prezident podíval do Prahy na oficiální státní návštěvu. Česko je v pořadí patnáctou zemí, kterou Volodymyr Zelenskyj navštívil od začátku ruské agrese 24. února 2022. Podívejte se na analýzu vztahu Česka a Ukrajiny válečného reportéra Martina Nováka. 

23:06

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil sestřih videa ze setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem. 

22:32

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Praze poděkoval Čechům za podporu jeho země a vřelé přijetí.
 • Petr Pavel na tiskové konferenci se Zelenským upozornil, že Rusko není zdaleka tak silné, jak se snaží vypadat.
 • Zelenského na Hradčanském náměstí vítaly stovky příznivců.
 • Pavel také přislíbil, že Česko bude Kyjev i nadále podporovat.
 • Ukrajinského prezidenta, který přicestoval českým vládním speciálem, doprovodily na cestě do Česka stíhačky Gripen.

 

22:28

Návštěvu Zelenského na sociálních sítích komentovala i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "V Poslanecké sněmovně je ukrajinská vlajka vyvěšena od 22. února 2022, první den zločinné ruské agrese. Děkuji i zpětně všem poslancům a poslankyním, kteří napadení přijetím usnesení odsoudili," napsala. 

22:13

Petr Pavel s Volodymyrem Zelenským jednali o blížícím se summitu NATO ve Vilniusu. "Je v zájmu České republiky, aby Ukrajina v okamžiku, kdy válka skončí, zahájila jednání o přístupu do NATO," řekl český prezident Pavel.

"Chceme, aby nás pozvali do NATO," dodal k tomu ukrajinský prezident. Doplnil, že ale chápe, že to bude komplikované a že se na summitu budou projednávat další důležitá témata. 

22:05

Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci s Petrem Pavlem poděkoval za vřelé přijetí. "Ukrajinská delegace je v Praze především proto, aby vám poděkovala za podporu Ukrajiny. Je velmi symbolické, že návštěva Česka se uskutečnila v den, kdy si připomínáte národního hrdinu," řekl Zelenskyj. Pavel chvíli předtím připomněl, že Česko přispělo na boj proti Rusku už 45 miliard korun.

22:01

Podle prezidenta Petra Pavla se musíme na obnovu Ukrajiny dívat jako na příležitost pro Česko a české firmy. Příští týden na Ukrajinu pojede 30 českých podnikatelů a budou se bavit o možnostech prohloubení spolupráce, představil Pavel. 

22:14

"Nejen důležitý partner, ale i dobrý přítel. Dnešní setkání je pro nás výjimečné. Díky," vyjádřil se ke schůzce s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou Lipavský. Kuleba je součástí Zelenského delegace, stejně jako šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

21:56

"Rusko zdaleka není tak silné, jak se snažilo nás všechny přesvědčit," uvedl český prezident na společné tiskové konferenci. Podle něj dnešní návštěva ukrajinského prezidenta ukázala, že má smysl Ukrajině pomáhat, a Česko ji bude i nadále podporovat. 

21:53

Na Pražském hradě začala tisková konference Petra Pavla a Volodymyra Zelenského. "Těší mě, že prezident Zelenskyj je prvním ukrajinským prezidentem po 14 letech, který navštěvuje Českou republiku. A pro mě je to závan normálnosti," řekl Pavel. 

21:52

Každý máme svého hrdinu. Jeden bojuje s těžkou nemocí, druhý s agresí proti své zemi, napsal po setkání Zelenského s nemocným chlapcem Pavel. "Dnes jsme mohli zprostředkovat setkání dvou lidí, kteří jsou jeden pro druhého hrdinou. Respekt si zaslouží oba," uvedl na Twitteru. 

21:49

Na Pražském hradě se schyluje k tiskové konferenci po jednání obou prezidentů a české a ukrajinské delegace. 

21:14

"Na Pražský hrad přicestoval muž, který svým odhodláním a statečností inspiruje celý svět. 500 dní prezident a ukrajinský lid odolávají ruské agresi. Za Českou republiku ho dnes mohu znovu osobně ujistit, že v boji za svobodu a suverenitu není sám a nikdy nebude," vyjádřil se na Twitteru k dnešnímu setkání Pavel. 

 

21:13

Poradci pro národní bezpečnost Tomáši Pojarovi se podařilo zachytit Zelenského před přistáním na ruzyňském letišti. Ukrajinského prezidenta v českém vzdušném prostoru doprovodily Gripeny. "Stíhačky vzbudily u ukrajinské strany pozornost, mimo jiné i tím, jak byly blízko," uvedl Pojar pro Českou televizi. 

21:09

Zelenskyj se domluvil s premiérem Petrem Fialou na návštěvě Česka v červnu v Moldavsku, řekl ČT poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Termín se mnohokrát měnil.

21:06

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na předem neohlášenou návštěvu Prahy. Hlava státu sužovaného ruskou invazí přiletěla českým vládním speciálem z Bulharska. Podívejte se na snímky z mimořádné státní návštěvy.

21:04

Prezident Petr Pavel jednal s prezidentem Volodymyrem Zelenským, informuje Hrad. Navázali na témata projednávaná už na cestě prezidenta Pavla do Kyjeva. Probrali aktuální situaci na frontě, vývoj v Bělorusku, vzájemná očekávání od summitu NATO ve Vilniusu a také zapojení České republiky do poválečné obnovy Ukrajiny. Nyní jednají delegace.

20:55

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel při jednání na Pražském hradě. 

20:47
20:35

Petr Pavel s Volodymyrem Zelenským se odebrali ke společnému, soukromému jednání. Poté bude následovat jednání delegací obou prezidentů. Předpokládaný začátek tiskové konference je ve 21:45. "Návštěva Volodymyra Zelenského v České republice bude dvoudenní," uvedl Hrad. 

20:30

Volodymyra Zelenského přivítali na Hradě ukrajinskou hymnou. Uvítání se účastní také ministr zahraničí Jan Lipavský, prezidentova kancléřka Jana Vohralíková či prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Po ukrajinské hymně zahrála česká. 

20:30

Ukrajinského prezidenta při výstupu z vládního speciálu v Praze na ruzyňském letišti přivítal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). 

20:26

Volodymyr Zelenskyj dorazil na Pražský hrad a přivítal se s prezidentem Petrem Pavlem. 

20:23

Prezident Petr Pavel vyšel na nádvoří Pražského hradu, kde čeká na příjezd Volodymyra Zelenského, aby jej uvítal. 

20:18

Do mimořádných bezpečnostních opatření jsou zapojeni policisté z více než desítky útvarů. Žádné informace o potenciálním narušení návštěvy policie nemá. 

20:12

Kolona s Volodymyrem Zelenským opustila pražské letiště a míří na Hrad. 

20:24

Prezident Volodymyr Zelenskyj právě odbočil z Evropské třídy směrem k Pražskému hradu.

20:06

Na Hradčanském náměstí se připravuje hradní stráž k uvítání Volodymyra Zelenského. Na místě se také scházejí lidé, kteří si návštěvu ukrajinského prezidenta nechtějí nechat ujít.

20:02 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Přistání Volodymyra Zelenského v Praze.

19:58

Vládní speciál s Volodymyrem Zelenským při přistání v Praze. Letoun v českém vzdušném prostoru doprovodily Gripeny.

19:55

Český vládní speciál s Volodymyrem Zelenským přistál na Letišti Václava Havla v Praze. Doprovodily ho dvě stíhačky Gripen.

19:50

Zajištění bezpečnosti Zelenského v Praze je pro policii jedním z největších opatření, na kterém se kdy podílela, uvedli policisté na Twitteru.

19:35

Aktuální polohu českého vládního speciálu s Volodymyrem Zelenským na palubě můžete sledovat ZDE.

19:31

Návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Česku potvrzuje podle šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) silné spojenectví ČR a Ukrajiny. Pekarová Adamová patří mezi politiky, se kterými se Zelenskyj v Praze sejde. 

19:27

Český vládní speciál s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na palubě vstoupil do českého vzdušného prostoru. Na Hradě je vše připraveno k jeho přijetí prezidentem Petrem Pavlem. 

19:17

Český vládní speciál se Zelenským na palubě vyletěl ze Sofie v 18:21, uvedl mluvčí vlády Václav Smolka. Potvrdil chystané jednání s premiérem Fialou.

19:07

Zelenskyj program v Praze zahájí uvítacím ceremoniálem na Pražském hradě, následovat bude jednání s prezidentem Petrem Pavlem.

"Návštěva ukrajinského prezidenta má být vyjádřením ocenění podpory, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině od začátku ruské agrese, a přinést vzájemné ujištění, že tato podpora bude pokračovat. Na jednání mezi čtyřma očima by prezidenti měli koordinovat své postoje před summitem NATO ve Vilniusu, kde se očekává diskuse mimo jiné o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu," uvedl vedoucí oddělení digitální komunikace Kanceláře prezidenta republiky Matěj Křístek. 

19:03 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Jsem na cestě do Prahy, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

19:03

Zelenskyj bude v Praze jednat s prezidentem Petrem Pavlem, premiérem Petrem Fialou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (oba ODS) i se šéfkou sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), potká se se členy vlády a parlamentu, uvedl Zelenskyj na Twitteru.

Tématem jednání Zelenského v Praze bude obrana, summit NATO ve Vilniusu či evropská a euroatlantická integrace Ukrajiny, uvedl ukrajinský prezident.

18:59

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přilétá do České republiky, potvrdila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Půjde o jeho první návštěvu Česka od ruské invaze.

O cestě předtím informovala agentura AP, zprávu ale vzápětí stornovala.

17:51

USA zvažují, že Ukrajině dodají kazetovou munici, ale nyní oznámení nechystají, řekl Bílý dům podle Reuters. NYT původně psal, že oznámení bude dnes.

Kazetová munice je zakázaná ve více než 120 zemích, v USA, Rusku nebo na Ukrajině však ne. Ruská i ukrajinská strana už na bojištích tento typ munice použily.

Kazetovou munici je možné odpálit jako dělostřelecký granát nebo jako pumu vzduch-země. V obou případech se munice v určitém bodě své trajektorie roztříští na množství menších výbušnin, které mají potenciál způsobit škodu na větší ploše.

17:17

ČTK píše, že agentura AP stornovala zprávu o cestě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do Prahy. Pražský hrad je nicméně celé odpoledne uzavřen pro veřejnost a v Sofii, kde byl Zelenskyj dnes na návštěvě, přistál český vládní speciál. 

17:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Český premiér Petr Fiala se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským setkal již několikrát, nedávno s ním jednal například na okraj summitu Evropského politického společenství (EPC), který se konal na začátku června v Kišiněvě.

S ukrajinským lídrem se Fiala setkal rovněž už loni v březnu, tedy krátce po zahájení ruské invaze, přímo v Kyjevě, kam přicestoval společně s předsedy vlád Polska Mateuszem Morawieckým a Slovinska Janezem Janšou a místopředsedou polské vlády Jaroslawem Kaczyńským. U ukrajinské metropole tehdy ještě zuřily boje.

Loni v říjnu pak Fiala do Kyjeva dorazil s dalšími ministry na společné jednání české a ukrajinské vlády, kterého se zúčastnil i Zelenskyj.

16:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštíví Českou republiku, napsala agentura AP. V Praze by měl podle ní jednat s premiérem Petrem Fialou. Do Česka Zelenskyj míří z Bulharska, kde dnes jednal se svým bulharským protějškem Rumenem Radevem a rovněž s bulharským premiérem Nikolajem Denkovem.

15:59

Pět lidí přišlo o život a čtyři desítky jich utrpěly zranění při nočním ruském útoku na západoukrajinský Lvov, uvedla dnes média s odvoláním na ukrajinské činitele. Při vzdušném úderu na město, které leží několik desítek kilometrů od polských hranic, byla zasažena obytná budova. Starosta Andrij Sadovyj ruský úder podle agentury AP označil za největší útok na civilní infrastrukturu ve Lvově od začátku ruské invaze. Úřady ve Lvově vyhlásily dvoudenní smutek.

15:28

Spojené státy ve čtvrtek plánují oznámit, že Ukrajině poskytnou kazetovou munici. S odvoláním na vysoce postavený zdroj administrativy prezidenta Joea Bidena o tom informuje deník The New York Times (NYT). Kazetová munice je zakázaná ve více než 120 zemích, v USA, Rusku nebo na Ukrajině však ne. Ruská i ukrajinská strana už na bojištích tento typ munice použily.

Kazetovou munici je možné odpálit jako dělostřelecký granát nebo jako pumu vzduch-země. V obou případech se munice v určitém bodě své trajektorie roztříští na množství menších výbušnin, které mají potenciál způsobit škodu na větší ploše.

14:49 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek navštíví Istanbul, kde bude jednat s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, píší turecká média. Oba politici by měli hovořit o válce na Ukrajině či o budoucnosti dohody o přepravě ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře, kterou Turecko pomohlo dojednat.

V konfliktu, který začalo Rusko v únoru loňského roku, se snaží Turecko vystupovat jako prostředník. Loni v srpnu Erdogan navštívil Ukrajinu a se Zelenským jednal několikrát po telefonu.

Mezi hlavními body pátečního jednání bude dohoda o přepravě ukrajinských zemědělských komodit, která vstoupila v platnost zhruba před rokem. Dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou pomohly dojednat OSN a Turecko. Smlouva byla několikrát prodloužena a její platnost končí 17. července. Moskva již uvedla, že nevidí důvod, proč ji obnovit. Rusko dlouhodobě tvrdí, že není naplněna ta část dohody, která má usnadnit export ruských zemědělských komodit a hnojiv.

13:24 Vlajka Ruské federace.

Kreml se vyjádřil k tvrzení běloruského diktátora Alexandra Lukašenka, že se šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin nachází v Petrohradu. Moskva to prý podle mluvčího Dmitrije Peskova nesleduje. "Nemáme ani možnosti, ani zájem," řekl Peskov v odpovědi na dotaz novinářů.

12:54

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Sofii sešel s bulharským premiérem Nikolajem Denkovem.

Bulharský premiér Nikolaj Denkov (vpravo) s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Bulharský premiér Nikolaj Denkov (vpravo) s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. | Foto: Reuters
11:49 Zakladatel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

Zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin je v ruském Petrohradu, a nikoliv v Bělorusku, kam se měl odebrat po pravděpodobném pokusu o ozbrojenou vzpouru z konce června. Uvedl to dnes běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, který chce podle ruskojazyčného serveru BBC záležitosti okolo wagnerovců probrat v dohledné době s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

"Co se týče Prigožina, je v Petrohradu. Není na území Běloruska," odpověděl dnes na otázku novinářů ohledně wagnerovců Lukašenko. Řekl také, že žoldnéřům Minsk nabídl usídlit se v některých bývalých vojenských osadách, což ale podle něj odmítli.

Situace okolo ozbrojené vzpoury Prigožina a jeho mužů z předminulého víkendu zůstává nejasná. Šéf wagnerovců tehdy obvinil ruské ministerstvo obrany, které dlouhodobě kritizoval za neschopnost při vedení války proti Ukrajině, z útoku na jeho síly, které pak ovládly Rostov na Donu a vyrazily na Moskvu. Putin tehdy ve veřejném projevu obvinil Prigožina a jeho muže ze zrady, později ale přistoupil na dohodu zprostředkovanou Lukašenkem, který měl Prigožinovi zajistit běloruský exil.

Wagnerovci dostali na výběr, aby buď pokračovali ve službě v ruské armádě, anebo odešli do Běloruska či do civilu. Nebylo jasné, zda přesun zahájili, Lukašenko nicméně 27. června oznámil, že letadlo s Prigožinem přistálo v Minsku.

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin.
Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin. | Foto: Reuters
11:18 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Volodymyr Zelenskyj na Twitteru oznámil, že se v Sofii sejde s bulharským premiérem Nikolajem Denkovem i prezidentem Rumenem Radevem.

11:11

Když loni na jaře ukrajinské armádě zoufale chyběly pohonné hmoty a munice sovětské ráže, které potřebovala k obraně proti ruským invazním silám, záchrana tehdy přišla z nečekané strany: z Bulharska. Díky své rozvrácené domácí politice a proruskému smýšlení velké části vedoucích představitelů se Sofia v průběhu invaze snažila zdůrazňovat, že Ukrajinu nevyzbrojuje. To však byla kouřová clona. Nyní do Bulharska míří prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Odhadujeme, že asi třetina munice, kterou ukrajinská armáda potřebovala v počáteční fázi války, pocházela z Bulharska," řekl tehdejší premiér Kiril Petkov. 

Dodávky zbraní se kvůli odporu koaličních socialistů uskutečňovaly nikoliv na základě mezivládní dohody, ale přes prostředníky. Stejné to bylo s naftou, kterou v Bulharsku vyrábí rafinerie patřící ruské ropné společnosti Lukoil. "Bulharsko se stalo jedním z největších vývozců nafty na Ukrajinu a v některých obdobích pokrývalo 40 procent ukrajinské spotřeby," dodal bývalý ministr financí Asen Vasilev.

11:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je na cestě do Bulharska, kde bude mimo jiné jednat o zbraních pro Ukrajinu, napsal server Politico, podle něhož zprávu o návštěvě ukrajinského lídra potvrdil bulharský premiér Nikolaj Denkov. Agentura DPA píše, že Zelenského do Sofie pozvala nová prozápadní bulharská vláda.

Jednání se mají zaměřit na dodávky zbraní na Ukrajinu a spolupráci ohledně jaderných elektráren, píše Politico. V programu návštěvy ukrajinského prezidenta by podle něj mohlo být také potenciálně napjaté jednání s jeho bulharským protějškem Rumenem Radevem, jenž bývá označován za proruského a jenž se staví odmítavě k vyzbrojování Kyjeva.

Bulharsko, které je členem Evropské unie a také Severoatlantické aliance, vyváží na Ukrajinu množství munice od začátku ruské invaze loni v únoru, činilo tak ale hlavně přes prostředníky.

Nový ministr obrany Todor Tagarev před pár dny v rozhovoru se státní televizí BNT uvedl, že Bulharsko letos navýší vojenskou pomoc Ukrajině. Dodal, že zbraně budou poslány poté, co Sofia dokončí analýzu potřeb ukrajinské armády a rovněž toho, jakou pomoc je bulharská armáda schopna poskytnout.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. | Foto: Reuters
10:34 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je na cestě do Bulharska, kde bude mimo jiné jednat o zbraních pro Ukrajinu, píše server Politico.

10:33 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady zvýšily bilanci obětí nedávného zničení ukrajinské Kachovské přehrady. Počet mrtvých v Ruskem okupované části ukrajinské Chersonské oblasti podle agentury TASS vzrostl na 53. Ukrajinské úřady dříve informovaly o 21 mrtvých na území kontrolovaném Kyjevem kvůli záplavám způsobeným kolapsem vodního díla.

"Byla nalezena těla dalších tří lidí, celkový počet zemřelých je tak 53. Hospitalizováno bylo 139 lidí," řekl ruské státní agentuře zdroj ze záchranné služby.

Hráz Kachovské přehrady se protrhla před měsícem, přičemž voda zaplavila rozsáhlé oblasti na obou březích řeky Dněpr na jihu Ukrajiny. Území na východním břehu okupují ruská invazní vojska, západní břeh mají pod kontrolou Ukrajinci. 

Foto: Maxar Technologies/Handout via REUTERS a PLANET LABS PBC/Handout via REUTERS
09:35

Rusové na ukrajinský Lvov zaútočili střelami s plochou dráhou letu, které vypálili z lodí a ponorek v Černém moři. Zemřeli nejméně čtyři lidé, další tři desítky utrpěly zranění. "Bylo zjištěno několik skupin střel, které nejprve letěly severním směrem… a poté prudce změnily kurz na západ," uvedlo ukrajinské letectvo podle agentury Unian. Ukrajinská protivzdušná obrana dokázala zlikvidovat sedm z deseti střel.

"Přímý zásah domu, kde žili lidé… Hledáme další, protože si myslíme, že pod sutinami mohou být lidé, jedna rodina nekomunikuje," uvedl šéf lvovské oblastní správy Maksym Kozyckyj podle serveru Ukrajinska pravda. Záchranáři podle něj rozebírají trosky zasažené budovy.

Zasažená několikapatrová budova byla podle Kozyckého prakticky zničena. Další domy v okolí jsou poškozeny, podobně jako desítky automobilů. V noci oblastní šéf uvedl, že poškozen byl objekt kritické infrastruktury ve městě.

Odpálení rakety Kalibr z ruské lodě v Černém moři.
Odpálení rakety Kalibr z ruské lodě v Černém moři. | Foto: Reuters
08:17

Následky ruského útoku na Lvov.

08:15

Starosta Andrij Sadovyj označil ruský úder na Lvov za největší útok na civilní infrastrukturu ve městě od začátku války loni v únoru. Počet obětí podle něj ještě může vzrůst.

Ukrajinské ministerstvo uvedlo, že raketový útok zničil třetí a čtvrté podlaží bytového domu, v jehož sutinách se zatím našly čtyři oběti a devět zraněných. Sedm lidí se podařilo zachránit a 64 jich bylo evakuováno. "Záchranáři pokračují v odklízení trosek," stojí také v prohlášení resortu. Na místě jsou vedle záchranářů i psychologové, kteří přeživším nabízejí pomoc.

Následky ruského útoku v ukrajinském Lvově.
Následky ruského útoku v ukrajinském Lvově. | Foto: Reuters
06:59

Čtyři lidé přišli o život při nočním ruském útoku na západoukrajinský Lvov, uvedl zdejší starosta Andrij Sadovyj na telegramu. Trosky rakety ve městě, které leží jen 70 kilometrů od polských hranic, zasáhly obytnou budovu, v níž je poškozeno na 60 bytů. Poničeno je také kolem 50 aut.

Sadovyj na telegramu nejprve informoval o čtyřech zraněných, později se jejich počet podle agentury Reuters zvýšil na osm. Jestli mezi nimi byli i čtyři lidé, kteří zemřeli, není zatím jasné.

Agentura Ukrinform nálet, při němž byla nasazena protivzdušná obrana, označuje za rozsáhlý a píše o přerušení dodávek elektřiny a mobilního spojení. Poškozeno bylo zařízení kritické infrastruktury.

Lvov se i díky své poloze nedaleko Polska, které je členem Severoatlantické aliance, terčem ruských útoků stává o poznání méně často než metropole Kyjev.

06:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident také poznamenal, že v některých částech země jeho armáda na útoky vůbec nemůže pomýšlet, protože nemá potřebné zbraně. Na další dodávky zbraní i proto v rozhovoru znovu apeloval.

06:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chtěl protiofenzivu zahájit mnohem dříve, aby Rusko nedostalo tolik času se na ni připravit. Ukrajina podle něj ale dlouho neměla potřebné zbraně. Zelenskyj to řekl v rozhovoru s televizí CNN, která podotýká, že protiofenziva zatím nenaplnila očekávání.

"Chtěl jsem, aby se naše protiofenziva uskutečnila mnohem dříve, protože všichni chápali, že pokud se protiofenziva rozvine později, bude zaminována větší část našeho území. Dáváme tak nepříteli čas a možnost umístit další miny a připravit si obranné linie," uvedl Zelenskyj.

Své přesvědčení dal podle svých slov najevo USA i evropským spojencům, po nichž chtěl zbraně a materiál nutné k zahájení protiútoku s cílem osvobodit Ruskem obsazené části Ukrajiny. Vycházel z toho, že čím později protiofenziva začne, tím bude pomalejší.

Foto: Reuters
22:20

Při ruském útoku v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny dnes zahynul jeden člověk a další nejméně tři utrpěli zranění. S odvoláním na místní prokuraturu o tom informoval místní list Ukrajinska pravda. Útok na jednu z vesnic se podle úřadů odehrál kolem 19:00 místního času (18:00 SELČ).

21:11

Do Británie v srpnu dorazí na výcvik první ukrajinští piloti stíhaček. Informoval o tom dnes list Ukrajinska pravda, který se odvolává na náměstka britského ministra obrany Jamese Heappeyho. Základní výcvikový program podle náměstka zahájí 20 pilotů.

Británie byla první zemí, která oznámila, že vycvičí ukrajinské piloty, aby dokázali létat na stíhačkách pocházejících ze západoevropských zemí. Úvodní kolo výcviku bude na zemi, v návaznosti na to budou moci ukrajinští piloti absolvovat specializovaný výcvik pro ovládání amerických stíhaček F-16.

20:57

Americký prezident Joe Biden už netrpělivě čeká na vstup Švédska do Severoatlantické aliance a plně jej podporuje. Řekl to švédskému premiérovi Ulfu Kristerssonovi, kterého dnes přijal v Bílém domě. Oba lídři jednali také o podpoře Ukrajiny, uvedla agentura AFP.

19:58

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je na návštěvě Prahy.
 • Ruští okupanti zaútočili střelami s plochou dráhou letu na západoukrajinské město Lvov a zasáhli obytnou budovu. Zemřelo pět lidí.
 • Šéf žoldnéřské Wagnerovy armády Jevgenij Prigožin je v Petrohradu, nikoliv v Bělorusku, tvrdí běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. 
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před cestou do Prahy navštívil bulharskou Sofii.
19:50

Napětí kolem Záporožské jaderné elektrárny se v poslední době vyostřilo. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před dvěma týdny uvedl, že Rusko zvažuje, že v okupované jaderné elektrárně na jihu Ukrajiny spáchá "teroristický útok spojený s únikem radiace", což mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl jako "další lež". Generální ředitel ruského jaderného koncernu Rosatom Alexej Lichačov pak na jednání se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim naopak mluvil o nebezpečí, že ukrajinské síly budou elektrárnu ostřelovat.

"Vzhledem k tomu, že napětí a vojenská aktivita v oblasti narůstají, naši experti musejí být schopni ověřit fakta přímo na místě," uvedl v prohlášení šéf MAAE Rafael Grossi. Ve chvíli, kdy se obě strany vzájemně obviňují z plánování provokací či útoků, je teď podle něj zásadní objasnit současnou situaci.

17:17

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes požádala o zpřístupnění všech budov Záporožské jaderné elektrárny, kterou okupují Rusové. Cílem MAAE je potvrdit, že se "v elektrárně nenacházejí miny ani výbušniny", uvedla agentura AFP.

16:38

Rusko dnes oznámilo, že jeho vojáci zasáhli tři pozice ukrajinské armády poblíž Bachmutu. O bojích v této oblasti ale přicházejí protichůdné zprávy, které není možné bezprostředně nezávisle ověřit, uvedla agentura Reuters.

Nejasné informace se týkají i situace ve vesnici Kliščijivka jihozápadně od Bachmutu. Ukrajinci tvrdí, že v této oblasti dosáhli "částečného úspěchu". Podle některých informací se Rusové z vesnice stáhli, ruské ministerstvo obrany to ale na svém každodenním briefingu nekomentovalo a nejmenovaný představitel ruské okupační správy na východě Ukrajiny to popřel.

16:03 Vlajka Ruské federace.

Příjmy ruského rozpočtu z ropy a zemního plynu se za prvních šest měsíců letošního roku meziročně snížily o 47 procent na 3,38 bilionu rublů (812,3 miliardy Kč). Na vině jsou nižší ceny a nižší objem prodeje. Podle agentury Reuters to vyplývá z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo financí.

Příjmy Ruska z ropy a plynu snižuje cenový strop na ropu, který zavedly západní země, a také uzavření plynovodu Nord Stream, kterým proudil plyn do Evropy.

15:45

Polovina Ruska při červnové vzpouře podporovala šéfa Wagnerovy soukromé vojenské společnosti Jevgenije Prigožina a polovina ruského prezidenta Vladimira Putina.rozhovoru se CNN to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruský prezident nyní podle něj udělá "všechno pro to, aby si upevnil moc".

"Udělá všechno pro to, aby zastavil a anuloval slávu wagnerovců a všechno, co dělali. Bude se od toho všeho distancovat a bude se snažit intenzivně komunikovat, aby sjednotil společnost," řekl na adresu ruského vůdce Zelenskyj.

14:54 Vlajka Ruské federace.

Nejméně jeden člověk v noci na dnešek zahynul a dalších 41 utrpělo zranění při ukrajinském ostřelování města Makijivka v Doněcké oblasti, tvrdí podle agentury AFP Moskvou dosazené regionální úřady. Makijivka se nachází v části Ukrajiny, kterou má pod kontrolou Rusko. Z místa byly předtím hlášeny výbuchy. Zatímco Kyjev tvrdí, že ukrajinská armáda zničila ruský vojenský cíl, ruské okupační úřady uvedly, že Ukrajinci zasáhli civilní objekty.

14:11

Čínský prezident Si Ťin-pching osobně varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před použitím jaderných zbraní na Ukrajině. Napsal to dnes britský list Financial Times (FT), který se odvolává na západní a čínské představitele. Podle nich to naznačuje, že Peking má obavy z ruské agrese ve východoevropské zemi, ačkoliv Moskvě nabízí tichou podporu.

Čínský prezident varování Putinovi podle zdrojů přednesl během své státní návštěvy Ruska letos v březnu. Od té doby si čínští představitelé v soukromí připisují zásluhy za to, že přesvědčili ruského prezidenta, aby ustoupil od svých skrytých hrozeb použití atomové zbraně proti Ukrajině, píše FT. 

13:54

Čínský prezident Si Ťin-pching varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před použitím jaderných zbraní na Ukrajině, píše s odkazem na nejmenované činitele Financial Times.

12:56

V oblastech na Ukrajině, které okupují ruští vojáci, bývá běžné, že se ženy sestěhovávají k sobě. Když žijí doma samy, bojí se, co by se jim mohlo stát. Ruští vojáci chtějí, aby jim vařily, ubytovaly je ve svých domech a časté bývá i sexuální násilí, ukazují výpovědi traumatizovaných žen. Více v článku.

12:02 Vlajka Ruské federace.

Reportérka nezávislého ruského listu Novaja gazeta Jelena Milašinová a advokát Alexandr Němov, které v úterý přepadli a zbili neznámí útočníci v autonomním Čečensku, jsou v nemocnici v Moskvě. Na platformě Telegram to dnes napsal novinář Alexej Venediktov, který stál v čele nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy až do jejího uzavření po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

"Neznámí (útočníci) v maskách je přepadli na cestě z letiště do Grozného, surově je zmlátili, zničili jim techniku a dokumenty," oznámila Novaja gazeta na sociální síti. Jejich vůz zablokovala tři auta s ozbrojenci. "Při mlácení jim říkali: varovali vás, odjeďte odsud a nic nepište," uvedla organizace na obranu lidských práv Memorial. "Oba je kopali, bili je rukama a plastovými trubkami a připomínali jim všechny jejich aktivity: práci, soudy, soudní procesy, na které jezdili, a o čem Milašinová psala," sdělil vedoucí organizace Tým proti mučení Sergej Babinec. Samotná novinářka řekla, že útočníkům očividně šlo hlavně o zabavení techniky.

Milašinové útočníci podle médií oholili hlavu a vylili na ni takzvanou zeljonku, tedy roztok zeleného barviva, které se v Rusku používá jako antiseptikum, přičemž jsou tam poměrně časté útoky touto látkou. Podle listu Novaja gazeta Milašinová utrpěla otřes mozku a ztrácela vědomí, Němov měl mimo jiné řeznou ránu na noze.

11:41

Britská společnost Unilever, která je výrobcem zmrzliny Cornetto či mýdla Dove, hájí své rozhodnutí setrvat v Rusku. A to více než rok poté, co režim prezidenta Vladimira Putina zahájil invazi na Ukrajinu, píše BBC. Britský producent spotřebního zboží uvedl, že odchod z Ruska není jednoduchý, jelikož by jeho aktivity v zemi v takovém případě převzal ruský stát.

Nové kritice Unilever čelí poté, co organizace Moral Rating Agency (MRA) zaměřená na morální integritu firem odhadla, že Unilever každoročně do ruské ekonomiky přispívá částkou 579 milionů liber (16 miliard korun), čímž nepřímo napomáhá k pokračování ruského válečného tažení na Ukrajině.

Logo společnosti Unilever.
Logo společnosti Unilever. | Foto: Unilever
10:51 Vlajka Ruské federace.

Některé části ruské Kurské a také Belgorodské oblasti se dnes ocitly pod palbou ukrajinských ozbrojených sil, uvedli tamní gubernátoři. Podle šéfa Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova přinejmenším jedna žena utrpěla zranění. Ukrajinské úřady informovaly o ruském ostřelování mimo jiné Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti, které si podle nich v uplynulém dni vyžádaly mrtvé i zraněné mezi civilisty.

"Ostřelování města Valujki trvalo přes hodinu," uvedl na platformě Telegram Gladkov s poznámkou, že protivzdušná obrana sestřelila "tři cíle mířící k městu" a jeden bezpilotní letoun. Ukrajinská armáda podle něj rovněž střílela na příhraniční region z raketometů Grad. Činitel hlásí poškození několika soukromých domů a elektrického vedení.

08:39

Ukrajinská ofenziva byla v posledních dnech "velmi plodná" a jednotky plní své hlavní úkoly, uvedl tajemník ukrajinské Národní bezpečnostní rady Oleksij Danilov. "Ukrajinské obranné síly plní svůj úkol číslo jedna: maximalizují destrukci živé síly, vybavení, skladů pohonných hmot, vojenských vozidel, velitelských stanovišť, dělostřelectva a protivzdušné obrany ruské armády," napsal na Twitter. 

08:10

Rusové umístili na střechy několika bloků Záporožské jaderné elektrárny "předměty připomínající nálože", uvedl s odvolání na bezpečnostní služby ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj by Rusko mohlo "simulovat útok" na elektrárnu, kterou okupuje od února 2022, cituje ho britský deník The Guardian.

Záporožská jaderná elektrárna, kterou kontrolují Rusové. Stojí na druhém břehu Dněpru, prakticky na dohled od obce Marhanec. Dráty vedou i na ukrajinskou stranu řeky.
Záporožská jaderná elektrárna, kterou kontrolují Rusové. Stojí na druhém břehu Dněpru, prakticky na dohled od obce Marhanec. Dráty vedou i na ukrajinskou stranu řeky. | Foto: Jakub Plíhal
07:20

Z Rusy okupované Makijivky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny byly v úterý večer hlášeny výbuchy. Ukrajinská armáda uvedla, že výbuchy v Makijivce z úterního večera souvisí se zničením ruského vojenského skladu, napsala agentura DPA. Moskvou dosazený šéf okupované části Doněcké oblasti Denis Pušilin na telegramu napsal, že ukrajinské síly zasáhly obytnou čtvrť, nemocniční komplex, školu a školku. Uvedl také, že mezi zraněnými je batole a sedmiletý chlapec.

V podmínkách válečného konfliktu nelze tvrzení bojujících stran ověřit. Jak Ukrajina, tak Rusko popírají, že by terčem jejich útoků byli civilisté.

21:31

Rusové umístili na střechu dvou bloků Záporožské jaderné elektrárny cizí předměty, které vypadají jako výbušná zařízení. Jejich výbuch by bloky nepoškodil, ale může vytvořit zdání, že Ukrajina elektrárnu ostřeluje. Dnes to uvedl generální štáb ukrajinské armády, který varoval, že podobná provokace by se mohla odehrát v "blízké době".

21:25

Vakuové matrace, záchranářské kufry nebo škrtidla k zastavení krvácení převáží kontingent 26 českých dobrovolníků, který dnes vyrazil z blíže neurčeného místa poblíž Prahy na Ukrajinu. Dohromady čítá 12 vozidel včetně sedmi starších sanitek, které ještě dobře poslouží ukrajinským zdravotníkům. Pomoc v hodnotě čtyři až pět milionů korun zorganizovaly iniciativy Team 4 Ukraine a Zapojme Ukrajinu. Určena je ukrajinským civilistům, vojákům i záchranářům mimo jiné v Chersonské, Charkovské či Doněcké oblasti.

20:30

Příslušníci žoldnéřské Wagnerovy skupiny mohou pobyt v Bělorusku využít k tomu, aby k hranici s Polskem hnali migranty z krizových oblastí. Dnes to v soukromé televizi TV Republika řekl náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik. Wagnerovci dostali možnost přesunout se do Běloruska po nedávném tažení na Moskvu, které nakonec odvolal jejich šéf Jevgenij Prigožin.

15:42

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že pondělní ruský nálet na město Sumy kromě obytných domů zasáhl i budovu ukrajinské tajné služby SBU ve městě. "Bohužel, náš stát nemá dostatečné množství kvalitních systémů protivzdušné obrany, aby ubránil celé naše území. Nepřítel toho využil a zasadil další teroristický úder městu Sumy," řekl prezident. Při ostřelování města, které leží na severu země blízko ruské hranice, zemřeli tři lidé.

15:30

Rusové kopírují ukrajinskou taktiku ze začátku války. Podívejte se jak.

1502

Ukrajinská třetí samostatná útočná brigáda dobývá ruské zákopy. Zajímavostí je moment, kdy se ruský voják vzdává jednou rukou, zatímco ve druhé má zapálenou cigaretu.

11:39

Hlavním úkolem ukrajinských vojáků v této fázi protiofenzivy je zničit kapacity ruské armády, včetně vojáků či vybavení. Na Twitteru to uvedl tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov, podle kterého byly ukrajinské jednotky v tomto ohledu v posledních dnech úspěšné. Podle britské vojenské rozvědky se Rusko v posledních týdnech zaměřilo na zpomalení postupu ukrajinských sil.

11:34

Ukrajinští vojáci se snaží přetnout silnice vedoucí do Bachmutu a obklíčit město, které po odchodu wagnerovců kontroluje ruská armáda. Uvádí to ukrajinský zpravodajský server RBK Ukraine.

10:35

Počet obětí pondělního ruského náletu na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny vzrostl na tři, zraněných jsou dvě desítky a ve městě byl vyhlášen smutek. Oznámila to dnes agentura Unian s odvoláním na oblastní úřady. V pondělí ruský dron zasáhl pětipodlažní obytný dům v centru města. 

Při ruském ostřelování Sumy v pondělí jeden člověk zahynul a šestnáct bylo zraněno.
Při ruském ostřelování Sumy v pondělí jeden člověk zahynul a šestnáct bylo zraněno. | Foto: Reuters
9:15

Rusko zůstane po desetiletí hrozbou pro Evropu, řekl německému listu Tagesspiegel český ministr zahraničí Jan Lipavský.

9:15

Kam sahá z Ruska krvavé wagnerovské impérium a kde bere peníze? Přehledná grafika na Aktuálně.cz.

9:14

Bulharsko v letošním roce navýší vojenskou pomoc Ukrajině, řekl v rozhovoru se státní televizí BNT bulharský ministr obrany Todor Tagarev. Dodal, že zbraně budou poslány poté, co Sofia dokončí analýzu potřeb ukrajinské armády a rovněž toho, jakou pomoc je bulharská armáda schopna poskytnout. Bulharsko Ukrajině neposkytuje stíhačky ani tanky, ale zejména starou munici, která je stále použitelná. Bulharská armáda je jednou z mála v rámci NATO, která má stále velké zásoby munice do starých sovětských zbraní, které Ukrajina ve velkém používá.

9:09

"Poslední dny ofenzivy byly pro Ukrajinu velmi úspěšné. Zničili jsme mnoho nepřátelské techniky, munice a nepřátelských vojáků," uvedl předseda ukrajinské Národní bezpečnostní a obranné rady Oleksij Danilov.

08:42

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko zneškodnilo dva drony nad Moskevskou oblastí a jeden v Kalužské oblasti, která s ní sousedí. Uvedla to dnes agentura TASS.
 • V ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně, která je od loňského roku pod ruskou okupací, se po čtyřech měsících podařilo obnovit záložní vedení.
 • Ukrajinský