"Modrá knížka" za sto tisíc. Někteří Ukrajinci uplácejí lékaře, aby nemuseli do války

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
19. 8. 2023 19:56
Devětatřicetiletý muž z Oděsy na posledním vojenském kontrolním stanovišti před odjezdem z Ukrajiny ukázal lékařskou zprávu dokládající vážné poranění páteře, které jej osvobozuje od vojenské služby a také zákazu opustit Ukrajinu, píše The Guardian. "Ta nemocnice si tuhle diagnózu opravdu oblíbila, co?' opáčil podle muže jeden z vojáků.
Tisíce Ukrajinců bojují v zákopech, jiní se tomu chtějí vyhnout.
Tisíce Ukrajinců bojují v zákopech, jiní se tomu chtějí vyhnout. | Foto: Reuters

"Bylo vidět, že přesně vědí, o co jde, a nebylo to poprvé. Ale nemohli s tím nic dělat, tak mávli rukou a pustili mě," dodal. Muž, který si přál zůstat v anonymitě, přiznal, že zaplatil úplatek ve výši pět tisíc dolarů, v přepočtu 110 tisíc korun, aby se vyhnul případnému odvodu do ukrajinské armády a vyslání na frontu do boje s ruskými agresory.

"Věděl jsem, že bych v žádném případě nemohl sedět v zákopu, a tak jsem vzal své úspory a kontaktoval 'fixera'. Každý ví, kde je najít. Zaplatil jsem v hotovosti, poslali mě do nemocnice na magnetickou rezonanci páteře. Nemocnice mi vydala lékařskou zprávu, v níž tvrdila, že mám vážnou vadu páteře, a díky tomu jsem mohl dostat papíry, které mi umožňovaly opustit zemi. Měl jsem pocit, že v každé fázi lidé věděli, co se děje, a dostávali svůj podíl," řekl muž. Celý proces trval dva týdny, muži se podařilo Ukrajinu opustit a nyní žije jinde v Evropě.

Předpokládá se, že od února loňského roku, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, opustily zemi nelegálně desítky tisíc Ukrajinců, přičemž mnozí z nich k tomu použili úplatek. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý pátek oznámil, že kvůli korupci budou propuštěni šéfové všech oblastních odvodových středisek. "Tento systém by měli řídit lidé, kteří přesně vědí, co je to válka a proč je cynismus a úplatkářství během války vlastizradou," řekl ve videoposelství.

Oděsa se ukázala jako jedno z míst s obzvláště propracovanými cestami k vyhýbání se odvodům. Tamní šéf vojenského komisariátu byl zatčen poté, co se zjistilo, že má úspory ve výši pěti milionů dolarů (110 milionů korun) a honosnou nemovitost ve Španělsku. Z celé Ukrajiny však přicházejí zprávy o zkorumpovaných úřednících, ochotných brát úplatky od mužů, kteří se chtějí vyhnout odvodu. Proti odvodovým úředníkům je vedeno více než sto dalších trestních řízení.

"Cynismus je všude stejný," řekl v pátek Zelenskyj. "Nezákonné obohacování, legalizace nezákonně získaných prostředků, nezákonné zvýhodňování, nezákonné převádění osob povinných vojenskou službou přes hranice," dodal.

Znepokojivý vývoj

Korupční skandál se sice dostal na titulní stránky novin, ale naznačuje ještě znepokojivější vývoj na Ukrajině. V prvních týdnech po invazi zahájené ruským prezidentem Vladimirem Putinem se statisíce Ukrajinců dobrovolně přihlásily do služby na frontě ve jménu vlastenectví, což pomohlo udržet nezávislost země a odrazit počáteční útok. O více než rok později je však již mnoho z těchto prvních rekrutů mrtvých, zraněných nebo prostě vyčerpaných a armáda potřebuje doplnit své řady a provádět nábor mezi méně ochotnými občany.

Otcové více než tří dětí, osoby se zdravotním postižením nebo Ukrajinci pracující na strategicky důležitých místech jsou z odvodu vyňati, všichni ostatní by ale v případě povolání měli nastoupit. Posádky mobilizačních důstojníků se pohybují po ulicích a někdy chodí od domu k domu rozdávat povolávací rozkazy. Virální videa ukazují, jak bezpečnostní složky nakládají muže do dodávek, aby je převezli do odvodových středisek.

Někteří ukrajinští muži říkají, že by se jim nelíbilo, kdyby dostali povolávací rozkaz, ale přijali by to jako realitu života ve válčící zemi. Jiní se však tomuto scénáři snaží zoufale vyhnout. Ne každý si ovšem může dovolit zaplatit úplatek pět tisíc dolarů (110 tisíc korun).

V Oděse, stejně jako ve většině ukrajinských měst, je chatovací skupina na telegramu, v níž lidé sdílejí anonymizované údaje o tom, kde lze v daný den nalézt náborového důstojníka, neformálně nazývaného "oliva" kvůli barvě uniformy. Skupina má více než 30 tisíc členů. Každých pár minut se objeví nové hlášení: "Pišonivská 37, olivy přijely," uvádí. "Před tržnicí stojí autobus s olivami; šest oliv je uvnitř a rozdává papíry," stojí v dalším.

Jiní zkrátka zůstávají doma. Majitel továrny na východní Ukrajině uvedl, že se někteří dělníci bojí jít do práce kvůli obavám, že by je při ranní cestě zastavili představitelé náborových center. "Potkal jsem chlapa, který mi řekl, že ho sebrali na ulici a do týdne jeho jednotka začala útočit na vesnici poblíž Bachmutu. Řekl mi 'Co to kurva je - je to poprvé, co jsem vzal do ruky pušku, a po týdnu mám útočit na tuhle vesnici'. Dvakrát ho střelili, jednou do paže a jednou do zad," uvedl.

Rozdávání povolávacích rozkazů

Mobilizovaní rekruti absolvují před vysláním na frontu několikatýdenní výcvik. Mnozí jsou posíláni do Británie na krátké kurzy základů frontového boje, ačkoliv se tento výcvik často jeví jako základní. Jeden muž ve Lvově, který povolávací dokumenty dostal před supermarketem ve městě, uvedl, že byl odveden, poslán do Británie na výcvik, vyslán na frontu a poté zraněn. To vše se stalo v rozmezí dvou měsíců.

"Jsou dvě kategorie lidí - jedni už jsou v armádě a druzí se bojí vyjít ven, aby nebyli odvedeni, a žádný plat je nepřinutí opustit své domovy," řekl majitel továrny.

Jedna mladá žena, která si jako většina ostatních přála zůstat v anonymitě, vzpomínala na událost, která se odehrála začátkem léta v jednom z kyjevských nočních klubů. Několik minut po desáté hodině večerní, kdy musí bary a kluby podle zákona v době války zavřít, do klubu vtrhli ozbrojení muži v uniformách a nařídili ženám, aby odešly.

Všem mužům pak rozdali povolávací rozkazy. "Můj manžel má důležitou práci pro svou firmu, takže má výjimku, ale můj kamarád, který za námi byl na návštěvě, ji neměl a byl vyděšený. Vrátil se do svého malého města a od té doby sedí doma a bojí se vyjít ven," řekla žena.

Mnozí z Ukrajinců sloužících od začátku války považují vyhýbání se odvodu za zradu. Politické vedení země uvedlo, že uznává, že mobilizační proces je těžký, a chce se vyhnout přílišné horlivosti při náboru, ale trvá na tom, že Ukrajina nemá jinou možnost než pokračovat v odvodech, pokud se její armáda má postavit Rusku, které od začátku války mobilizovalo statisíce mužů.

"Samozřejmě lze těžko očekávat, že se lidé budou k mobilizaci stavět pozitivně," přiznal v nedávném rozhovoru v Kyjevě poradce prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. "Nejprve šli ti, kteří měli vnitřní volání, kteří byli nejpatriotičtější, ale jsou tam už 17 měsíců a potřebujeme rotaci. Samozřejmě je to děsivé, může to znamenat smrt nebo invaliditu. Je 21. století, člověk dokončil univerzitu, snažil se najít si práci a teď musí vzít zbraň a bránit svou vlast. Ale prezident se snaží mluvit se společností, vysvětlit, co je v sázce," dodal.

Video: Rusko může být agresivnější. Už není státem, teď ho řídí gang, varuje expert (15. 8. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Petr Hlaváček | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy