Islamisté popravili stovky jezídů. Některé pohřbili zaživa

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2014 15:19
Americká letadla podnikla v sobotu další čtyři útoky na radikály a shazovala i humanitární pomoc uprchlíkům.
Iráčtí jezídové.
Iráčtí jezídové. | Foto: Reuters

Washington - Islamisté z hnutí Islámský stát údajně zabili během své ofenzivy na severu Iráku nejméně 500 příslušníků náboženské sekty jezídů. Agentuře Reuters to řekl irácký ministr pro lidská práva Muhammad Šía Súdání. Americká letadla podnikla v průběhu soboty na islamisty další čtyři vzdušné útoky. Informovala o tom dnes americká armáda.

Povstalci některé z obětí pohřbili zaživa, jsou prý mezi nimi ženy a děti. Asi 300 žen ozbrojenci unesli, uvedl irácký ministr. "Máme jasné důkazy od jezídů, kteří utekli ze Sindžáru a někteří unikli smrti. Rovněž máme záběry z míst činu, které ukazují, že islamisté po obsazení Sindžáru popravili nejméně 500 jezídů," prohlásil Muhammad Šía Súdání. Oběti se prý nacházejí v masových hrobech.

Právě dnes v poledne místního času uplynulo ultimátům, které islamisté dali asi 300 rodinám jezídů. Měly buď přestoupit na islám, nebo je čekala smrt. Jak poznamenala agentura Reuters, nebylo jasné, zda irácký ministr mluví o osudu právě těchto rodin, nebo o jiných obětech konfliktu.

"Na některých záběrech, které jsme získali, jsou vidět řady mrtvých jezídů, kteří byli střeleni do hlavy, zatímco islamističtí bojovníci jásají a mávají zbraněmi nad jejich těly," popsal Súdání. "Jde o neuvěřitelná zvěrstva," dodal.

Do Iráku v neděli dorazil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Na tiskové konferenci vyzval irácké představitele, aby vytvořili vládu, která zemi sjednotí v boji proti islamistům. "Všichni Iráčané byli měli cítit, že je tato vláda zastupuje," uvedl Fabius.

Francouzi se již dříve nechali slyšet, že podporují americké nálety na pozice islámských radikálů na severu Iráku. Z Bagdádu měl šéf francouzské diplomacie zamířit právě na sever země do Irbílu, který je metropolí iráckého Kurdistánu.

Do Iráku míří humanitární pomoc

Jak oznámilo britské ministerstvo obrany, britské letectvo v noci na něděli shodilo na severu Iráku první zásilku humanitární pomoci určené uprchlíkům, kteří kvůli bojům naprosto bez prostředků, jídla i vody uprchli ze svých domovů.

Z anglické vojenské základny Brize Norton vzlétly dva letouny C-130 Hercules, které měly na palubě jídlo, stany, přístroje na filtrování vody, ale i lampy na solární energii, která mohou být použity i pro nabití mobilních telefonů. Pomoc zatím v oblasti shodil první z letounů, druhý by ho měl brzy následovat, uvedl britský armádní zdroj.

Americká armáda oznámila, že při čtveřici posledních náletů její stíhací a bezpilotní letouny zničily obrněná vozidla a nákladní auto, z nichž sunnitští radikálové stříleli na příslušníky náboženské sekty jezídů ukrývající se v horách v oblasti Sindžáru. Tři letecké útoky se uskutečnily krátce před 18. hodinou středoevropského letního času a další kolem 21 hodin.

Desítky tisíc jezídů uprchly do hor v okolí Sindžáru, který před týdnem obsadili členové hnutí Islámský stát. Americká letadla shodila hladovějícím běžencům v horách již potřetí humanitární pomoc. Dvaasedmdesát balíků obsahovalo 14 tisíc litrů vody a více než 16 tisíc porcí jídla.

Děti umírají na dehydrataci

Dětský fond OSN (UNICEF) uvedl, že v horách u Sindžáru zemřelo již nejméně 56 dětí jezídů na dehydrataci. OSN odhaduje, že v oblasti se skrývá 50 tisíc až 150 tisíc uprchlíků. Syrské úřady sdělily, že přes 20 tisíc vyhladovělých jezídů uprchlo přes hranici do Sýrie, kterou rovněž zmítá válečný konflikt. "Jsou bosí, vyčerpaní a nemají s sebou žádné věci, všechno nechali ve svých domovech," konstatovaly syrské úřady.

Dětský fond OSN (Unicef) uvedl, že v horách u Sindžáru zemřelo již nejméně 56 dětí jezídů na dehydrataci. OSN odhaduje, že v oblasti se skrývá 50 až 150 tisíc uprchlíků.

Syrské úřady sdělily, že přes 20 tisíc vyhladovělých jezídů uprchlo přes hranici do Sýrie, kterou rovněž zmítá válečný konflikt. "Jsou bosí, vyčerpaní a nemají s sebou žádné věci, všechno nechali ve svých domovech," konstatovaly syrské úřady.

Obama v sobotu slíbil, že USA budou dál Iráčanům a Kurdům poskytovat podporu proti rebelům. Série amerických leteckých útoků je prvním případem, kdy se Spojené státy přímo zapojily do vojenských operací v Iráku od svého stažení ze země v roce 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy