humanitární pomoc

Česko pomůže Haiti po zemětřesení, pošle 2,5 milionu korun

Česká republika pomůže Haiti po zemětřesení, ministerstvo zahraničí přispěje na humanitární pomoc 2,5 milionu korun. Peníze půjdou například na obnovu přístřeší. Ministerstvo to v úterý uvedlo na svém twitteru. Peníze česká diplomacie vynaloží ve spolupráci s humanitárními organizacemi.

Zdroj: ČTK

Česko posílá do Litvy materiální pomoc kvůli významnému nárůstu nelegální migrace z Běloruska

Dva nákladní vozy s materiální humanitární pomocí v pátek vyrazily z hasičského areálu ze Zbiroha na Rokycansku do Litvy. Náklad 20 stanů, 100 skládacích lůžek s matrací, 500 dek, 20 topidel a 500 spacích pytlů v hodnotě 3,2 milionu korun má pomoci se zvládáním vlny ilegální migrace, která proudí z Běloruska. Konvoj s humanitární pomocí by měl do Litvy dorazit v sobotu, uvedla Klára Dlubalová z ministerstva vnitra, které kontingent uhradilo ze svého programu Pomoc na místě.

"Pro ČR je nepřijatelné využívání migrace jako nástroje tlaku na Evropskou unii nebo její jednotlivé členské státy. V žádném případě nechceme, aby situace na litevsko-běloruských hranicích eskalovala, a proto musí následovat naše rychlá pomoc. S materiální pomocí vyrazili dnes naši hasiči a o další finanční pomoci na ochranu hranic jednáme," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Situací na litevsko-běloruských hranicích se minulý týden ve Slovinsku zabývali ministři vnitra EU. Hamáček vyjádřil Litvě svou solidaritu a podporu a potvrdil, že Česko je připraveno Litvě pomoci finančně i materiálně a vysláním svých expertů v rámci evropských agentur Frontex a EASO. Od začátku roku na hranici zadrželi 2228 migrantů, což je sedmadvacetkrát více než za celý loňský rok, uvedla ve středu agentura TASS.

Litevský parlament minulý týden označil příliv migrantů přes Bělorusko za "hybridní agresi". Litva, která poskytla útočiště mnohým běloruským opozičním politikům, viní běloruský režim z toho, že cíleně umožňuje migrantům přecházet přes společnou hranici, která je současně vnější hranicí EU i schengenského prostoru volného pohybu osob. Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová naznačila, že Bělorusko nabízí migrantům lety do Minsku z Bagdádu a možná také z Istanbulu. Vilnius vyzval EU, aby zvážila zavedení dalších sankcí vůči Lukašenkovu režimu.

Zdroj: ČTK

Blinken slíbil investice do obnovy Pásma Gazy, profitovat ale nesmí Hamás

Spojené státy plně podporují právo Izraele na sebeobranu. Po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem to v úterý řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken. Podle něj ale mezinárodní společenství musí pomoci při obnově Pásma Gazy, těžce zasaženého nedávnými boji mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. USA na obnovu Gazy významně přispějí, je ale třeba zajistit, aby z pomoci neprofitoval Hamás, uvedl Blinken.

"Je nám zřejmé, že máme-li zabránit dalším násilnostem, musíme využít prostor (vytvořený příměřím) a vyřešit řadu problémů, včetně humanitární krize v Gaze, a začít s obnovou," řekl Blinken na tiskové konferenci.

Příměří po 11 dní trvajících bojích, v nichž zemřelo na obou stranách přes 250 lidí, převážně Palestinců, začalo platit v pátek. Netanjahu v úterý znovu zdůraznil, že pokud Hamás příměří poruší, Izrael "rázně odpoví".

Zdroj: ČTK

Do Pásma Gazy proudí po jedenácti dnech bojů humanitární pomoc

Do palestinského Pásma Gazy přijely první kamiony s humanitární pomocí. Mnoho z nich patří agenturám OSN a projíždějí hraničním přechodem, který Izrael otevřel. Stále je dodržováno příměří, které začalo po jedenácti dnech bojů mezi palestinským Hamásem a Izraelem platit v pátek ráno.

Konvoje nákladních aut s potravinami, palivem, léky a zdravotnickým materiálem proudí do Gazy přechodem Kerem Šalom. Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová řekla, že zdravotnická zařízení v Gaze jsou zahlcena ošetřováním raněných, jichž je přes 1900.

Zdroj: ČTK

Zeman požádal Petříčka, aby vláda vyslala letoun s pomocí do Číny

Prezident Miloš Zeman požádal ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby v pondělí vládě předložil návrh schválit vyslání armádního speciálu do Číny. Odvezl by humanitární pomoc měst, krajů, firem či Pražského hradu. Po dnešní schůzce na Pražském hradě to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Letecký speciál by podle něj měl odletět v pondělí večer nebo v úterý ráno. Poveze 6,5 tuny humanitární pomoci, roušky, dezinfekční a hygienické prostředky, kterou poskytly města, kraje, firmy, ministerstvo zahraničních věcí, Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Kancelář prezidenta republiky.

Na palubě by měla být i humanitární pomoc z Vysočiny. Dárci podle středečního vyjádření třebíčského starosty Pavla Pacala shromáždili takřka 400 kilogramů zdravotnického materiálu včetně roušek a dezinfekce. O pomoc je požádalo čínské město I-čchang z provincie Chu-pej.

Česká republika zároveň do Číny kvůli infekci novým typem koronaviru posílá státní humanitární pomoc, kterou přepraví z Vídně letadlo spolufinancované Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Pokračovat