humanitární pomoc

Blinken slíbil investice do obnovy Pásma Gazy, profitovat ale nesmí Hamás

Spojené státy plně podporují právo Izraele na sebeobranu. Po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem to v úterý řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken. Podle něj ale mezinárodní společenství musí pomoci při obnově Pásma Gazy, těžce zasaženého nedávnými boji mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. USA na obnovu Gazy významně přispějí, je ale třeba zajistit, aby z pomoci neprofitoval Hamás, uvedl Blinken.

"Je nám zřejmé, že máme-li zabránit dalším násilnostem, musíme využít prostor (vytvořený příměřím) a vyřešit řadu problémů, včetně humanitární krize v Gaze, a začít s obnovou," řekl Blinken na tiskové konferenci.

Příměří po 11 dní trvajících bojích, v nichž zemřelo na obou stranách přes 250 lidí, převážně Palestinců, začalo platit v pátek. Netanjahu v úterý znovu zdůraznil, že pokud Hamás příměří poruší, Izrael "rázně odpoví".

Zdroj: ČTK

Do Pásma Gazy proudí po jedenácti dnech bojů humanitární pomoc

Do palestinského Pásma Gazy přijely první kamiony s humanitární pomocí. Mnoho z nich patří agenturám OSN a projíždějí hraničním přechodem, který Izrael otevřel. Stále je dodržováno příměří, které začalo po jedenácti dnech bojů mezi palestinským Hamásem a Izraelem platit v pátek ráno.

Konvoje nákladních aut s potravinami, palivem, léky a zdravotnickým materiálem proudí do Gazy přechodem Kerem Šalom. Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová řekla, že zdravotnická zařízení v Gaze jsou zahlcena ošetřováním raněných, jichž je přes 1900.

Zdroj: ČTK

Zeman požádal Petříčka, aby vláda vyslala letoun s pomocí do Číny

Prezident Miloš Zeman požádal ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby v pondělí vládě předložil návrh schválit vyslání armádního speciálu do Číny. Odvezl by humanitární pomoc měst, krajů, firem či Pražského hradu. Po dnešní schůzce na Pražském hradě to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Letecký speciál by podle něj měl odletět v pondělí večer nebo v úterý ráno. Poveze 6,5 tuny humanitární pomoci, roušky, dezinfekční a hygienické prostředky, kterou poskytly města, kraje, firmy, ministerstvo zahraničních věcí, Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Kancelář prezidenta republiky.

Na palubě by měla být i humanitární pomoc z Vysočiny. Dárci podle středečního vyjádření třebíčského starosty Pavla Pacala shromáždili takřka 400 kilogramů zdravotnického materiálu včetně roušek a dezinfekce. O pomoc je požádalo čínské město I-čchang z provincie Chu-pej.

Česká republika zároveň do Číny kvůli infekci novým typem koronaviru posílá státní humanitární pomoc, kterou přepraví z Vídně letadlo spolufinancované Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Pokračovat