Budeme islamisty bombardovat dál, řekl Obama k Iráku

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2014 17:37
USA v pátek bombardovaly islámské radikály v Iráku, dnes shodily z letadel humanitární pomoc uprchlíkům.
Foto: Reuters

New York - Letecké údery Spojených států v severním Iráku zničily zbraně a vybavení radikálů postupujících směrem na metropoli Kurdistánu Irbíl. Prohlásil to dnes prezident Barack Obama s tím, že americká armáda bude na situaci dohlížet po nespecifikovanou dobu a v případě potřeby sáhne k dalšímu bombardování.

Americká vojenská letadla v sobotu  znovu shodila potraviny a vodu uprchlíkům z kurdské náboženské menšiny, kteří před radikály prchli do hor. Obama chce jejich bezpečnou cestu zpět zajistit ve spolupráci s evropskými spojenci.

Americký prezident dnes na brífinku před odletem na dovolenou oznámil, že Spojené státy budou nadále poskytovat pomoc Iráčanům a Kurdům v boji proti povstalcům z Islámského státu (IS), kteří ovládli část země a ohrožují metropoli iráckého Kurdistánu, Irbíl. Američané hodlají i nadále chránit své diplomaty a další občany v tomto městě, stěhovat ambasádu v Bagdádu či irbílský konzulát USA nebudou, prohlásil šéf Bílého domu.

Situaci v Iráku, kde podle Obamy radikálové postupují rychleji než mnozí očekávali, nebude prý možné vyřešit v řádu týdnů, ale spíše měsíců či let.

"Iráčtí političtí vůdci ale musí nejdříve najít způsob, jak mezi sebou spolupracovat," řekl Obama v rozhovoru pro deník The New York Times.

"Nenecháme je vytvořit v Sýrii a Iráku chalífát," uvedl Obama na adresu islamistů v Iráku. Prezident poskytl rozhovor komentátorovi deníku Thomasu Friedmanovi v pátek v době, kdy americké letouny zahájily první bombardování islamistických ozbrojenců na severu Iráku.

"Ale můžeme jim (islamistům) v tom zabránit, jen když víme, že máme partnery přímo na místě, kteří nám jsou schopni poskytnout potřebnou pomoc," dodal Obama.

Obama rovněž ocenil představitele iráckého Kurdistánu, mimo jiné i za jejich toleranci k ostatním náboženstvím a sektám. Dodal, že Američané jim chtějí pomoci. "Nicméně ... nechci, abychom se stali iráckým letectvem," dodal.

Irácká vláda podle agentury Reuters, která se odvolává na nejmenovaného amerického činitele, do Irbílu dopravila zásoby munice. Týž zdroj uvedl, že kurdská vláda rovněž požádala irácké bezpečnostní síly, které spadají pod velení šíitského premiéra Núrího Málikího, o dodávku ručních zbraní a další munice.

Spojené státy spolupracují s iráckou vládou, aby "co nejrychleji" splnily žádost Kurdů, která zahrnuje i minomety a kalašnikovy, dodal americký činitel.

 

Právě se děje

Další zprávy