smrt

Zemřel astrofyzik a astronom Boris Valníček. Stál u zrodu československého kosmického výzkumu

Ve středu zemřel astrofyzik, astronom, popularizátor vědy a nestor české a československé kosmonautiky Boris Valníček. Bylo mu 94 let. Ve čtvrtek to oznámil jeho syn. Valníček stál u zrodu československého kosmického výzkumu. Koordinoval československou účast na vesmírném programu socialistických zemí Interkosmos, v jehož rámci se v březnu 1978 dostal do kosmu Vladimír Remek jako první člověk z jiné země než Sovětského svazu a USA.

V listopadu téhož roku zamířila na samostatnou oběžnou dráhu první československá družice Magion 1, určená pro výzkum nízkofrekvenčních elektromagnetických jevů v magnetosféře a ionosféře. Československé přístroje byly použity rovněž na několika sovětských družicích nebo sondách.

Boris Valníček se narodil 11. dubna 1927 v Jičíně, jeho otec byl legionářem v Rusku, kde se seznámil i se svojí ženou. Za druhé světové války působil v domácím odboji ve skupině Předvoj, po osvobození vystudoval meteorologii a experimentální fyziku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1950 nastoupil do Astronomického ústavu Československé akademie věd, kde se nejprve věnoval meteorologii a dlouhodobými změnami počasí, později dlouhá léta působil jako vedoucí skupiny kosmického výzkumu.

Zdroj: ČTK

Chlapeček vypadl v Bohumíně z prvního patra, v nemocnici zemřel

Chlapeček, jemuž ještě nebyly dva roky, vypadl v pátek z okna v prvním patře domu v Bohumíně na Karvinsku a utrpěl velmi vážná zranění, sdělila policejní mluvčí Pavla Jiroušková. Podle informací ČTK později dítě v nemocnici zemřelo, policejní mluvčí to potvrdila.

Neštěstí se stalo po 15:00. Chlapeček zřejmě vylezl na židli u otevřeného okna. Okolnosti neštěstí policie vyšetřuje. "Dechová zkouška na alkohol byla u rodičů negativní," řekla Jiroušková.

Na místě zasahovala posádka rychlé zdravotnické pomoci z blízkého stanoviště i vrtulník z Ostravy. "První tým byl u pacienta během čtyř minut od přijetí výzvy k zásahu. Chlapec ve věku necelých dvou let utrpěl při pádu vážné poranění a jeho vědomí se zhoršovalo. Zasahující lékař proto musel provést intubaci dýchacích cest a převést dítě na přístrojem řízené dýchání," uvedl mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl.

Vrtulník transportoval dítě do nemocnice v Ostravě. Chlapec však přes veškerou snahu zdravotníků utrpěným zraněním podlehl.

Během posledních dvou dnů vypadly dvě děti také z oken domů v Plzeňském kraji. Dnes spadlo velmi malé dítě podle neoficiálních informací asi ze sedmimetrové výšky. Záchranáři dítě ošetřili a převezli do nemocnice. V pátek v Plzni vypadlo z okna asi v patnáctimetrové výšce zhruba desetiměsíční dítě. Jeho pád zbrzdil keř a dítěti se zřejmě nic vážnějšího nestalo.

Zdroj: ČTK
Pokračovat