poprava

Barmská vláda se chystá popravit prodemokratického aktivistu

Barmská vojenská vláda v pátek oznámila, že popraví dlouholetého prodemokratického aktivistu Ťjo Min Yua, známějšího pod přezdívkou "Kou Jimmy". K trestu smrti byl odsouzen loni na základě protiteroristického zákona a jeho poprava byla potvrzena poté, co mu bylo zamítnuto odvolání, informovala agentura AP.

Podle barmských médií má být rovněž popraven bývalý poslanec Pchjo Zeja Tho z Národní ligy pro demokracii svržené barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, který byl odsouzen rovněž na základě protiteroristického zákona. A poprava oběšením čeká i na dva další muže, kteří byli shledáni vinnými z vraždy ženy, podle obžaloby ji podezírali, že vyzrazuje informace armádě.

Zatím není jasné, kdy se mají popravy konat. Pokud budou skutečně provedeny, půjde o první popravy v Barmě za několik desítek let.

Zdroj: ČTK

V Japonsku popravili tři odsouzené k trestu smrti, poprvé od roku 2019

V Japonsku popravili tři odsouzené k trestu smrti. Podle agentury Kjódó se jednalo o několikanásobné vrahy. Naposledy Japonsko uskutečnilo popravu na konci prosince roku 2019. V asijské zemi na provedení trestu smrti čeká přes 100 lidí, mezi rozsudkem a vykonáním trestu ale obvykle uplyne mnoho let, uvedla agentura AFP. Nynější popravy byly vykonány jen několik měsíců poté, co stávající premiér Fumio Kišida podruhé vstal v čele vlády.

Japonsko naposledy popravilo na konci prosince roku 2019 čtyřicetiletého Číňana, který byl odsouzen k trestu smrti za vraždu čtyřčlenné rodiny v roce 2003. V roce 2019 japonská justice vykonala tři popravy, o rok dříve jich bylo 15. Tehdy bylo popraveno 13 bývalých členů sekty Óm šinrikjó, která v březnu 1995 provedla plynový útok v tokijském metru.

Zdroj: ČTK
Pokračovat