Uprchlíci

Za jeden den se pokusilo překročit hranici z Běloruska přes 200 migrantů, uvedla polská stráž

Skupina asi 100 migrantů se v uplynulém dni pokusila násilně překonat bělorusko-polskou hranici u hraničního přechodu Bělověž (Bialowieža), oznámila v sobotu polská pohraniční stráž. Za celý pátek ostraha hranic zaznamenala 206 lidí, kteří se pokusili o překročení hranice z běloruské strany, informoval dnes ráno server Polsatnews. Bezpečnostní složky jim v tom prý zabránily.

"V úseku chráněném pohraniční stráží v Bělověži útvary odrazily útok na hranici skupiny čítající 100 osob," napsala polská pohraniční stráž na Twitteru. Z jejího prohlášení vyplývá, že se tento pokus odehrál v pátek.

Polské bezpečnostní složky zadržely sedm cizinců, šest Rusů a jednoho Gruzínce, za napomáhání k nelegálnímu vstupu do země, poznamenal server Polsatnews. Od začátku roku podle něj polská ostraha hranic eviduje přes 37 000 pokusů o nelegální překročení hranice z Běloruska.

Zdroj: ČTK

Přes dvacet migrantů zemřelo v Lamanšském průlivu, převrátil se s nimi člun

Na převrácené lodi v Lamanšském průlivu zemřelo 27 migrantů, kteří se pokoušeli dostat z Francie do Británie. Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin odpoledne hovořil o 31 obětech, pozdě večer celkovou bilanci jeho úřad snížil. Dva zachránění jsou nadále v ohrožení života. Policie už zatkla čtyři osoby. Podezírá je z přímého zapojení do této převaděčské operace, která skončila smrtí většiny zúčastněných. Lítost nad neštěstím vyjádřili představitelé Francie i Británie.

"Francie nedovolí, aby se z Lamanšského průlivu stal hřbitov," uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. Vzápětí požádal evropskou pohraniční agenturu Frontex o "okamžitou posilu" a vyzval ke společnému jednání evropských zemí o migraci. Dosud problém migrantů v průlivu řešila společně jen Francie a Británie. K "mezinárodní koordinované a tvrdé reakci" vyzval i ministr Darmanin.

"Ukazuje se, že gangy, které posílají lidi na moře v nebezpečných loďkách, se nezastaví doslova před ničím. (…) Je nepochybné, že budou dál klamat lidi a riskovat jejich životy, pokud jim neukážeme, že jejich obchodní model nefunguje. Že prostě nemohou lidi posílat po vodě z Francie do Británie," uvedl britský premiér Boris Johnson. Zdůraznil, že Británie přispívá 54 miliony liber (1,6 miliard korun) na hlídkování na francouzských březích a poskytuje i technickou podporu, ale ani to podle něj očividně nestačí, citovala Johnsona BBC.

Zdroj: ČTK

Italské úřady zachránily u břehů Sicílie asi 400 migrantů

Italské úřady v noci na čtvrtek zachránily u břehů Sicílie bezmála 400 migrantů, kteří se pokusili překonat Středozemní moře na cestě do Evropské unie. Jejich loď najela na mělčinu poblíž města Pozzalo, informovala s odvoláním na pobřežní stráž agentura DPA.

U sicilských břehů se kromě toho již několik dní pokouší zakotvit loď humanitární organizace SOS Méditerranée s více než 300 lidmi na palubě. Posádka večer sdělila, že dostala povolení vplout do přístavu Augusta. Italská pobřežní stráž mezitím z plavidla Ocean Viking vyzvedla několik nemocných migrantů.

V jiném sicilském přístavu Trapani v neděli přistála loď německé neziskové organizace Sea-Eye s 800 zachráněnými běženci.

Zdroj: ČTK

Španělská pobřežní stráž zachránila u Kanárských ostrovů stovku migrantů

Španělská pobřežní stráž zachránila ve středu u Kanárských ostrovů asi stovku migrantů ze tří lodí, které mířily ze západní Afriky do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Všichni migranti, které ve středu převezla pobřežní stráž na pevninu, byli v pořádku. Stejné štěstí neměli záchranáři v úterý, kdy pomohli 31 lidem z lodi poblíž ostrova Lanzarote. Jeden člověk krátce poté zemřel a pasažéři vypověděli, že když loď vyplula z Afriky, vezla kolem 60 lidí. 

Počet afrických utečenců, kteří se letos pokoušejí dostat na starý kontinent přes Kanárské ostrovy, se oproti loňskému roku více než zdvojnásobil. Stoupá i počet lidí, kteří náročnou plavbu zaplatí životem.

Zdroj: ČTK
Pokračovat