Uprchlíci

OSN ostře zkritizovala evropské země, že nezákonně vytlačují uprchlíky od svých hranic

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ostře kritizoval evropské země, které podle něj od svých hranic protiprávně vyhánějí uprchlíky, aniž by jim poskytly možnost požádat o azyl. Podle vyjádření úřadu je tato praxe čím dál častější na moři i na pozemních hranicích a státy by s takovým postupem měly okamžitě skoncovat a zahájit vyšetřování konkrétních přečinů. Konkrétní země UNHCR nejmenoval.

Zdroj: ČTK

Při prvním letošním lodním neštěstí u břehů Libye zemřelo 43 migrantů

Při lodním neštěstí u břehů Libye zemřelo 43 migrantů z Afriky, kteří se pokoušeli dostat do Evropy. Deset lidí bylo zachráněno. O úterním neštěstí ve společné zprávě informovali Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Letos se jedná o první nehodu ve Středozemním moři, při které přišli o život lidé, píší agentury. Loď se převrhla na rozbouřeném moři, když se jí rozbil motor. Deset přeživších dopravila na břeh pobřežní stráž z libyjského města Zuára.

Válkou poničená Libye je hlavní cestou pro africké migranty, kteří se chtějí dostat do Evropy. Agentury OSN vyzvaly k obnovení státem vedených pátracích a záchranných operací ve Středomoří a k zastavení odesílání migrantů zpět do "nebezpečných přístavů".

Zdroj: ČTK

Bangladéš přesunul další Rohingy na odlehlý ostrov, ochránci to kritizují

Bangladéš dnes převezl druhou skupinu uprchlíků z rohingské menšiny na nízko položený ostrov Thengar Čár, který se v Bengálském zálivu vynořil teprve před 20 lety. Organizace na ochranu práv uprchlíků kritizují způsob přesunu a životní podmínky na ostrově, který je často bičován bouřemi, informovala agentura Reuters.

Na začátku prosince už Bangladéš na ostrov přepravil více než 1600 uprchlíků, nyní lodě bangladéšského vojenského námořnictva přepravily dalších 1804 Rohingů. Uprchlíci v záchranných vestách a ochranných rouškách cestovali na dřevěných lavicích na palubě pěti lodí. Někteří k sobě tiskli kachny, holuby a slepice v bambusových košících.

Zdroj: ČTK

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky na Baleárské ostrovy. Informoval o tom dnes deník El Mundo, podle něhož jde v případě Baleár o nejvyšší číslo za jeden den. Celkem připluli migranti ke španělskému pobřeží za poslední den ve čtyřicítce člunů.

Zdroj: ČTK

V Egejském moři probíhá velké pátrání po migrantech v nouzi

Ve východní oblasti Egejského moře se večer rozběhla rozsáhlá pátrací operace. Úřady totiž zachytily nouzové volání z lodi, na jejíž palubě je blíže neurčený počet migrantů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na sdělení řecké pobřežní stráže.

Pobřežní stráž uvedla, že západně od ostrůvku Chalki nedaleko ostrova Rhodu už bylo večer zachráněno 89 lidí. Hledání dalších ohrožených migrantů pokračuje dál. Do pátrání je přitom zapojeno pět plavidel nacházejících se v oblasti, vojenský vrtulník, jedna loď válečného námořnictva a tři čluny pobřežní stráže.

Podle sdělení úřady přijaly tísňové volání od migrantů plavících se na lodi. Zatím není jasné, o jaký druh plavidla se jedná, kolik je na něm osob ani jaké jsou státní příslušnosti.

Tisíce uprchlíků a migrantů se stále snaží dostat tajně z tureckého pobřeží na blízké řecké ostrovy. Platí přitom pašerákům za přepravu na přeplněných nafukovacích člunech nevhodných pro přepravu po moři nebo na jiných plavidlech.

Zdroj: ČTK
Pokračovat