Uprchlíci

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů

Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky na Baleárské ostrovy. Informoval o tom dnes deník El Mundo, podle něhož jde v případě Baleár o nejvyšší číslo za jeden den. Celkem připluli migranti ke španělskému pobřeží za poslední den ve čtyřicítce člunů.

Zdroj: ČTK

V Egejském moři probíhá velké pátrání po migrantech v nouzi

Ve východní oblasti Egejského moře se večer rozběhla rozsáhlá pátrací operace. Úřady totiž zachytily nouzové volání z lodi, na jejíž palubě je blíže neurčený počet migrantů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na sdělení řecké pobřežní stráže.

Pobřežní stráž uvedla, že západně od ostrůvku Chalki nedaleko ostrova Rhodu už bylo večer zachráněno 89 lidí. Hledání dalších ohrožených migrantů pokračuje dál. Do pátrání je přitom zapojeno pět plavidel nacházejících se v oblasti, vojenský vrtulník, jedna loď válečného námořnictva a tři čluny pobřežní stráže.

Podle sdělení úřady přijaly tísňové volání od migrantů plavících se na lodi. Zatím není jasné, o jaký druh plavidla se jedná, kolik je na něm osob ani jaké jsou státní příslušnosti.

Tisíce uprchlíků a migrantů se stále snaží dostat tajně z tureckého pobřeží na blízké řecké ostrovy. Platí přitom pašerákům za přepravu na přeplněných nafukovacích člunech nevhodných pro přepravu po moři nebo na jiných plavidlech.

Zdroj: ČTK

U Mauritánie se potopila loď se 40 migranty, přežil jen jeden

Loď se čtyřmi desítkami běženců se potopila u břehů Mauritánie. Zachránit se podařilo jen jednomu z nich, zbylí jsou patrně mrtví, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a mauritánské bezpečnostní zdroje.

Neštěstí se stalo u města Nuadhibú. "Myslím, že jsou všichni mrtví. Já přežil jako jediný," řekl na nemocničním lůžku muž, který se z potopené lodi zachránil a podle svých slov pochází z Guineje. Společně s ostatními běženci, jejichž národnost neupřesnil, prý vypluli z Maroka a pokoušeli se dostat na Kanárské ostrovy.

Loď se podle mauritánských zdrojů potopila dost daleko od břehů této africké země ležící mezi Senegalem a Západní Saharou. Na přeživšího uprchlíka narazily náhodně mauritánské bezpečnostní síly hlídkující v mezinárodních vodách.

Zdroj: ČTK

V Maďarsku zadrželi Čecha, měl pomáhat migrantům přes hranici

V Maďarsku byl zadržen český občan, který se pokoušel pomoci šesti Syřanům překročit maďarsko-rakouskou hranici. Informovaly o tom podle maďarské tiskové agentury MTI maďarské úřady. Podle zástupkyně českého velvyslance v Budapešti Ireny Götzové nejde o první takový případ, který se týká někoho z Česka.

Policie muže zadržela v blízkosti maďarsko-slovinsko-rakouského trojmezí poté, co do svého auta nechal nastoupit šestici migrantů. Údajně si od každého z nich vzal 1000 eur (26 780 korun) za to, že jim pomůže dostat se do Vídně.

Zdroj: ČTK

Řekové zachránili ze člunu u ostrova Lesbos 36 uprchlíků, poslali je do karantény

Pobřežní hlídka pomohla u řeckého ostrova Lesbos na pevninu 36 uprchlíkům. Jeden z nich musel být hospitalizován, ostatní byli převezeni do centra na severu ostrova, kde stráví kvůli opatřením proti koronaviru sedm dní v karanténě. Od začátku června je to už třetí člun, který s běženci dorazil na Lesbos, informovala řecká agentura ANA.

Dohromady tak na ostrov tento měsíc přicestovalo 108 uprchlíků, což podle ANA svědčí o tom, že se po útlumu z minulých měsíců daném epidemií uprchlíci znovu vydávají na cestu do Evropy. V nové skupině byli Afghánci a Íránci - 16 mužů, deset žen a stejný počet dětí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat