Uprchlíci

Itálie přijme loď Ocean Viking s migranty, kvůli které měla diplomatickou rozepři s Paříží

Itálie přijme ve svém přístavu loď Ocean Viking s více než stovkou migrantů na palubě, uvedla v úterý agentura AFP. Loď humanitární organizace se stala důvodem výrazné diplomatické rozepře s Paříží, když ji v polovině listopadu nechtěly italské úřady pustit do přístavu. Nakonec plavidlo s 230 migranty převzala Francie. Provozovatelé lodě si však stěžují, že jim Řím určil bezpečný přístav až na severu země.

Loď Ocean Viking v noci na úterý vzala na palubu 113 lidí, kteří se podle prohlášení nevládní organizace a provozovatele lodi SOS Méditerranée nacházeli v přeplněném člunu. Stalo se tak nedaleko od libyjské námořní záchranné zóny. Mezi migranty je i několik těhotných žen.

Provozovatelé Ocean Viking ale kritizují italské úřady za to, že lodi určily přístav v Ravenně, která se nachází v severní části země. Plavba podle posádky potrvá čtyři dny. "Zatímco plujeme na sever, tak se obáváme, že dalším lidem v nesnázích nebude možné poskytnout pomoc," uvedla organizace SOS Méditerranée.

Úřady v listopadu zakázaly lodi Ocean Viking přistát v italském přístavu a loď po několika týdnech na moři převzala Francie. Podle Paříže šlo o mimořádné rozhodnutí. Francie také kritizovala Itálii, že Řím neplní své mezinárodní závazky. To ale odmítla italská vláda, podle které migranty z lodí nemohou přebírat jen státy, které se nacházejí v oblasti, kde tyto lodě působí.

Zdroj: ČTK

Úřad pohřešuje nejméně 180 Rohingů, kteří vypluli z Bangladéše. Zřejmě se utopili

Nejméně 180 Rohingů se podle všeho utopilo, když se na moři ztratilo plavidlo, s nímž v listopadu vypluli z Bangladéše. V neděli to uvedla agentura Reuters s odvoláním na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Rohingové jsou menšinovým muslimským etnikem ve většinově buddhistické Barmě, kde dlouhodobě čelí pronásledování. Proto odtud ve velkém prchají, často právě do Bangladéše.

V převážně muslimské zemi nyní žije přes milion Rohingů, kteří v průběhu let uprchli z Barmy. Ani v této 168milionové chudé zemi se jim ale nežije snadno, a proto řada z nich podniká riskantní cestu na starých vratkých plavidlech za lepší budoucností, často do zemí jako je Malajsie.

Na podobnou cestu se v listopadu vydalo i přes 180 Rohingů, kteří jsou nyní pohřešováni. "Příbuzní (s nimi) ztratili veškerý kontakt," napsal úřad při OSN na Twitteru s tím, že příbuzní jsou přesvědčeni o smrti svých blízkých.

Podobných případů se v oblasti odehrává celá řada. Například minulý týden dva Rohingové informovali o úmrtí až 20 lidí kvůli hladu a žízni na lodi, kterou moře unášelo u pobřeží Indie.

Zdroj: ČTK

Muž zaútočil na zařízení pro běžence v Doveru, pak spáchal sebevraždu

Zápalnými bombami zaútočil v neděli muž na zařízení pro přistěhovalce v britském přístavním městě Doveru. Na blízké čerpací stanici pak spáchal sebevraždu, uvedla agentura Reuters.

Podle fotografa agentury, který byl zrovna na místě, muž k zařízení přijel autem kolem 12:20 SEČ. Když z vozu vystoupil, hodil na migrační centrum tři zápalné bomby, z nichž dvě vybuchly. Útočník, kterého se už policii podařilo identifikovat, pak odjel k nedaleké čerpací stanici, kde se zabil.

Při útoku naštěstí nikdo neutrpěl vážné zranění, úřady informují jen o jednom lehce zraněném. Na záběrech ze sociálních sítí jsou vidět plameny před vnější zdí zařízení a jejich následné hašení.

Zdroj: ČTK

Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem o 45 dní, schválila vláda

Česko prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 45 dnů. Po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Původně měly kontroly platit do pátku, nyní vláda schválila jejich trvání do 12. listopadu.

Kontroly kvůli přílivu hlavně syrských běženců zavedlo Česko na hranicích se Slovenskem na konci září. Bez souhlasu EU je může Česko zavést maximálně na dva měsíce. Pro případné prodloužení po 28. listopadu by byl nutný souhlas Evropské komise. Vláda také schválila nařízení, podle kterého bude stovkám policistů na hranicích pomáhat až 80 vojáků a 60 celníků.

Zdroj: ČTK

Česko podle Rakušana dohodu o předávání běženců dodržuje, Bratislava tvrdí opak

Česko dodržuje při předávání běženců na Slovensko podmínky readmisní dohody. Sdělil to ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na slova svého slovenského protějšku Romana Mikulce. Ten v Bratislavě uvedl, že Česko podmínky dohody nedodržuje a vyzval k nápravě.

Rakušan podle svého vyjádření chápe, že znovuzavedení kontrol na slovensko-české hranici je opatřením, které je pro všechny strany nepříjemné a náročné. "Bohužel je ale v současné situaci nutné a přináší bezpečnost občanům České republiky. My jsme byli od počátku připraveni k jednání se slovenskou stranou, dodržování platné readmisní dohody bylo vždy naším požadavkem a přáním. Proto jsme samozřejmě i nyní připraveni k vyjasnění všech záležitostí, které tato smlouva obsahuje. Nicméně na důsledném postupu při uplatňování readmisí trváme," uvedl.

Zdroj: ČTK

Francouzští záchranáři pomohli 360 uprchlíkům zmítajícím se na hladině Doverské úžiny

V moři mezi Francií a Velkou Británií zachránili během neděle při několika operacích místní specialisté 360 uprchlíků, kteří se snažili na několika plavidlech dostat z Francie do Británie. Informovala o tom agentura AFP.

Lodě se dostaly do nesnází v Doverské úžině. Pomohlo jim regionální záchranné středisko, které vyslalo za uprchlíky několik plavidel. Migranti z lodí záchranáři dopravili do několika přístavů, kde se jich ujali hasiči a pohraniční policie.

Na nebezpečnou plavbu napříč Lamanšským průlivem se letos vydalo 33,5 tisíce migrantů. Podle AFP počet těch, kteří se takto chtějí dostat do Británie, od roku 2018 stále roste. Loni průliv překročilo 28,5 tisíce běženců. Za jediný den, letos 3. září, přeplulo Lamanšský průliv na 20 lodích tisíc lidí.

Zdroj: ČTK

V řeckých vodách se potopily dvě lodě s migranty, zemřelo nejméně 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo v noci na čtvrtek při potopení dvou lodí s migranty v řeckých vodách. Záchranáři i nadále pátrají po desítkách pohřešovaných, uvedla agentura AP s odvoláním na místní úřady. Podle pobřežní stráže bylo z vody nedaleko ostrova Lesbos vytaženo 15 těl obětí.

Další plavidlo se potopilo několik stovek kilometrů na západ, nedaleko ostrova Kythéra. Loď vezoucí okolo 100 běženců narazila na skály a ztroskotala. Dosud bylo zachráněno 30 lidí. Moře v oblasti nedaleko vesnice Diakofti bylo rozbouřené, vítr dosahoval rychlosti 70 kilometrů za hodinu.

"Viděli jsme, jak se loď rozbila o skály a lidé po těch skalách šplhali, aby se zachránili. Byl to neuvěřitelný pohled," popsala jedna z místních obyvatelek. "Všichni místní lidé sešli do přístavu a pokoušeli se pomoci," dodala.

Hasiči se snažili podávat migrantům lana, aby jim pomohli vylézt přes útesy na pobřeží. Z místní školy bylo vytvořeno přístřeší pro zachráněné. Během čtvrtka by do oblasti měli dorazit i potápěči.

Kythéra leží poblíž nejjižnějšího výběžku Peloponéského poloostrova a obvyklým cílem běženců nebývá. Většina uprchlíků totiž míří na ostrovy v Egejském moři, jako jsou právě Lesbos, Chios či Samos, které se od tureckého pobřeží nacházejí jen pár desítek kilometrů.

Zdroj: ČTK

Zmocněnkyně jedná s drahami o vzniku zázemí pro syrské uprchlíky na hlavním nádraží

Na hlavním nádraží v Praze či v jeho blízkosti by mohlo vzniknout zázemí pro syrské uprchlíky, kde by mohli po příjezdu strávit noc. Využívat by mohli případně přistavený vagon či vyhřívaný stan. Se Správou železnic a Českými drahami o tom začala jednat vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

"Jednáme se Správou železnic a Českými drahami o možnosti vytvoření nějakého bezpečného zázemí pro uprchlíky, kteří projíždějí přes Česko a cestují dál, ale potřebují někde přečkat několik hodin," uvedla zmocněnkyně. Podle ní jde hlavně o syrské uprchlíky, kteří přijíždějí z Turecka a míří do západních zemí. Často jedou za příbuznými.

Zázemí by mohlo být v přistaveném vagonu či vyhřívaném stanu. Označeni by měli být také dobrovolníci, kteří mají příchozím poskytovat potřebné informace, uvedla Šimáčková Laurenčíková. Podle iniciativy Hlavák, která pomáhá příchozím, uprchlíků na pražském hlavním nádraží v poslední době přibývá. Členové iniciativy uvedli, že běženci přijíždějí hlavně ze Sýrie. Minulý čtvrtek jich dobrovolníci napočítali 204, o den později 260. Běženci nocují na zemi v přilehlém parku. Většinou zůstanou krátce a pokračují dál do Evropy.

Zdroj: ČTK
Pokračovat