armáda

NATO omezilo běloruským diplomatům přístup do své centrály v Bruselu

Běloruská diplomatická mise při Severoatlantické alianci bude mít omezený přístup do centrály NATO v Bruselu, oznámil v pondělí generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Aliance tak reagovala na nedávné nucené přistání civilního letu v Minsku, které NATO ostře odsoudilo už minulý týden a vyzvalo k okamžitému propuštění novináře a kritika režimu Ramana Prataseviče, kterého běloruské bezpečnostní složky v letadle zadržely.

Bělorusko není členskou zemí aliance, udržuje s ní však vazby od pádu Sovětského svazu v 90. letech minulého století. V roce 1995 začalo se severoatlantickým obranným spolkem spolupracovat v rámci programu Partnerství pro mír, o tři roky později si pak při NATO zřídilo své diplomatické zastoupení. Bělorusové mají díky tomu možnost účastnit se akcí v centrále aliance i v členských zemích. Mezi témata spolupráce patří krizové řízení, kontrola zbrojení, vzdušná obrana či řízení letového provozu.

Podle zdrojů agentury Reuters se původně hovořilo i o možnosti vyloučit Bělorusko ze spolupráce úplně. Proti však bylo Turecko, které nechtělo popudit Rusko jako nejbližšího spojence režimu Alexandra Lukašenka.

Zdroj: ČTK

Americký konvoj dorazí do tábora u Jihlavy v neděli nad ránem

Američtí vojáci budou při svém přesunu z Německa do Maďarska tuto neděli odpočívat v Rančířově na Jihlavsku. První část konvoje má dorazit okolo 4:00, v cestě bude pokračovat po 21:00. Přes Česko se kvůli cvičení Severoatlantické aliance (NATO) přesune 600 vojáků a 190 kusů techniky. Armáda v Rančířově vybudovala zázemí s kapacitou 300 lidí, vojáci se v něm vystřídají, řekl ve čtvrtek novinářům ředitel sekce logistiky ministerstva obrany Štefan Muránský.

Stanový tábor se zázemím, v němž nechybí izolační prostor pro případ výskytu nákazy koronavirem mezi vojáky, budoval 14. pluk logistické podpory, 15. ženijní pluk a prapor podpory nasaditelných sil Rakovník, ze kterého je také velitelka tábora Zdeňka Lapáčková.

Konvoj rozdělený do tří skupin pojede na mezinárodní cvičení NATO v Maďarsku. Na české území vstoupí 22. května večer. Na průjezd zemí má 48 hodin, řekl Muránský. Přesuny po dálnicích jsou naplánované na večer a brzké ráno, aby neomezovaly provoz. Jednotky USA se stejnou trasou vrátí v půlce června. Američtí vojáci se na cvičení Defender Europe přesunují přes Česko pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl loňský rok, kdy se cvičení nekonalo.

Zdroj: ČTK

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK

Barmská armáda znovu střílela po demonstrantech. Protesty trvají už tři měsíce

Bezpečnostní složky v Barmě v neděli podle místních médií opět střílely po demonstrantech při nových protestech proti vojenskému režimu tři měsíce po převratu. Do ulic barmských měst vyšly tisíce lidí a podle agentury Reuters bylo hlášeno nejméně pět mrtvých. Od puče, který armáda provedla 1. února, ozbrojené složky podle pozorovatelů zabily stovky demonstrantů.

Pokračovat