armáda

Generální štáb i Metnar odmítli snahy komunistů o snížení armádního rozpočtu

Náčelník generálního štábu Aleš Opata důrazně odmítl snahy KSČM o snižování armádního rozpočtu. Odebrání deseti miliard korun považuje za útok na bezpečnost České republiky. Opata to uvedl v prohášení zveřejněném na facebooku armády. Před škrty ve výdajích na obranu varoval i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Komunisté, kteří podporují menšinovou vládu ANO a ČSSD, podmiňují schválení státního rozpočtu na příští rok právě snížením plánovaného vojenského rozpočtu o deset miliard korun. Tuto částku chtějí převést do rozpočtové rezervy.

"S velkými obavami sledujeme pro nás tak známou situaci. Armáda splní úkoly, ale hned se stane obětí škrtů," uvedl Opata. Vojáci se podle něj k politice nikdy nevyjadřují, takže jejich frustrace není slyšet. "Poslední pokus sebrat armádě deset miliard je ale přímý útok na bezpečnost země!," napsal Opata.

Poukázal na to, že stovky vojáků jsou od jara nepřetržitě nasazeny v boji proti koronavirové krizi a že armáda je efektivním nástrojem pro řešení masivních krizí či přírodních katastrof. Zároveň ale poznamenal, že armáda potřebuje moderní techniku, výcvik a kvalitní vojáky. "Bez modernizace se neobejdeme. Všude tam, kde jsou dnes vojenské týmy, už příště nemusí být nic," uvedl.

Zdroj: ČTK
Pokračovat