Bagdád

Bomba nastražená na tržišti v Bagdádu zabila nejméně 18 osob

Nejméně 18 mrtvých a desítky zraněných si v pondělí vyžádal výbuch bomby na tržišti na bagdádském předměstí. S odvoláním na irácké bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura AP. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale v minulosti se k podobným akcím v této oblasti hlásila teroristická skupina Islámský stát.

Zdroj: ČTK

Do centra Bagdádu dopadly rakety, jeden mrtvý a čtyři zranění

Centrum irácké metropole Bagdádu zasáhly čtyři rakety a další tři dopadly do jiných částí města, kde zabily dítě a čtyři další lidi zranily. S odvoláním na sdělení irácké armády o tom informovala agentura Reuters. Útok, který cílil na americké velvyslanectví, podle agentury AP signalizuje konec neoficiálního příměří vyhlášeného milicemi podporovanými Íránem.

Podle agentur zasáhly čtyři rakety ostře střeženou "zelenou zónu", kde sídlí irácká vláda i mnohá velvyslanectví. Na ambasádě Spojených států se podle svědků rozezněly výstražné sirény a byl aktivován zdejší systém protiraketové ochrany.

Agentura AP dříve uvedla, že incident si vyžádal dva zraněné příslušníky iráckých bezpečnostních sil. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK

Při explozích v Bagdádu zemřelo šest lidí. Není jasné, zda útok souvisí s protivládními protesty

Při třech souběžných explozích v Bagdádu v úterý zahynulo šest lidí, dalších 15 jich bylo zraněno. S odvoláním na zdravotnické a bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura Reuters. V Iráku pokračují od začátku října protivládní protesty, při kterých zemřelo více než 300 lidí. V úterý při protestech v Bagdádu a v Karbale zemřeli další dva účastníci. Zatím není jasné, zda exploze s těmito demonstracemi souvisejí.

Výbuchy byly večer hlášeny z bagdádských čtvrtí Aš-Šaab na severu, Bajáa na jihozápadě města a z části Baladiját na východě. Na prvních dvou místech bomby explodovaly na motocyklech a zabily pět lidí, při výbuchu v Baladijátu pak zemřel další člověk.

Zdroj: ČTK

V Bagdádu v noci protestovaly desetitíce demonstrantů, žádaly odstoupení vlády

Na náměstí Tahrír v centru Bagdádu se v úterý večer navzdory zákazu vycházení opět sešly desetitisíce demonstrantů, kteří žádají konec vlády premiéra Ádila Abdal Mahdího. Lidé vyšli do ulic přesto, že média informovala o nejméně 18 mrtvých a stovkách zraněných po ranním útoku proti demonstrantům v šíitském městě Karbalá.

Šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval svého politického oponenta Hádího Amírího, aby mu pomohl vyslovit nedůvěru vládě, a přidal se na stranu demonstrantů v šíitském posvátném městě Nadžaf. Amírí později uvedl, že bude se Sadrem v zájmu lidu a záchrany země spolupracovat.

Agentura AP uvedla, že na demonstranty v Karbale zaútočili maskovaní ozbrojení muži. Ti se zaměřili na demonstranty, kteří se vydali do ulic brzo ráno.

Pokračovat