Mimořádná zpráva

Bagdád

Při explozích v Bagdádu zemřelo šest lidí. Není jasné, zda útok souvisí s protivládními protesty

Při třech souběžných explozích v Bagdádu v úterý zahynulo šest lidí, dalších 15 jich bylo zraněno. S odvoláním na zdravotnické a bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura Reuters. V Iráku pokračují od začátku října protivládní protesty, při kterých zemřelo více než 300 lidí. V úterý při protestech v Bagdádu a v Karbale zemřeli další dva účastníci. Zatím není jasné, zda exploze s těmito demonstracemi souvisejí.

Výbuchy byly večer hlášeny z bagdádských čtvrtí Aš-Šaab na severu, Bajáa na jihozápadě města a z části Baladiját na východě. Na prvních dvou místech bomby explodovaly na motocyklech a zabily pět lidí, při výbuchu v Baladijátu pak zemřel další člověk.

Zdroj: ČTK

V Bagdádu v noci protestovaly desetitíce demonstrantů, žádaly odstoupení vlády

Na náměstí Tahrír v centru Bagdádu se v úterý večer navzdory zákazu vycházení opět sešly desetitisíce demonstrantů, kteří žádají konec vlády premiéra Ádila Abdal Mahdího. Lidé vyšli do ulic přesto, že média informovala o nejméně 18 mrtvých a stovkách zraněných po ranním útoku proti demonstrantům v šíitském městě Karbalá.

Šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval svého politického oponenta Hádího Amírího, aby mu pomohl vyslovit nedůvěru vládě, a přidal se na stranu demonstrantů v šíitském posvátném městě Nadžaf. Amírí později uvedl, že bude se Sadrem v zájmu lidu a záchrany země spolupracovat.

Agentura AP uvedla, že na demonstranty v Karbale zaútočili maskovaní ozbrojení muži. Ti se zaměřili na demonstranty, kteří se vydali do ulic brzo ráno.

Pokračovat