hranice

Rakušan chce prodloužit kontroly na hranicích se Slovenskem

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhne vládě další prodloužení kontrol na hranici se Slovenskem. Řekl to poslancům na sněmovním bezpečnostním výboru. Neupřesnil, o kolik dnů prodloužení navrhne, ideální by podle něj však bylo minimálně 30 dnů. Česko hranici se Slovenskem kontroluje od konce září, zatím má opatření trvat do 12. prosince.

Návrh na prodloužení kontrol chce Rakušan vládě předložit 7. prosince. Řekl také, že chce ale jednat o úpravě režimu, například okolo vánočních svátků, aby kontroly nekomplikovaly například setkávání rodin.

Policisté a vojáci jsou na hranicích nasazeni, protože od května roste počet především syrských migrantů, kteří nelegálně překračují slovensko-českou hranici a míří převážně dále do Německa. Nejvíce migrantů přechází hranice na jižní Moravu a do Zlínského kraje. Na Slovensko obvykle přicházejí či přijíždějí z Maďarska, kam se dostávají z Balkánu.

Zdroj: ČTK

Soudce v USA nařídil zrušit opatření, jež umožnilo vrátit statisíce migrantů

Mexičtí lidskoprávní aktivisté upozorňují, že v příštích týdnech by mohla výrazně vzrůst migrační vlna směřující z jihu do Spojených států. Za čtyři týdny by totiž mělo podle rozhodnutí amerického federálního soudce přestat platit nařízení umožňující vracet běžence od americké hranice se zdůvodněním ochrany zdraví. Takzvané nařízení 42 (Title 42) zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli šíření koronaviru v březnu 2020, tedy na začátku pandemie covidu-19. Od té doby bylo použito k vrácení stovek tisíc lidí, podle čtvrtečního rozhodnutí soudce Emmeta Sullivana ale porušuje federální předpisy.

"Zrušení nařízení 42 zvýší migraci směřující k severní mexické hranici," citovala v pondělí agentura EFE mexického aktivistu Luise Garcíu Villagrána, který pomáhá migrantům na jihu Mexika. Villagrán zároveň vyzval mexickou vládu k vytvoření humanitárního koridoru pro běžence, aby mohli bezpečně přejít z jihu země k americkým hranicím.

Podle serveru televize Deutsche Welle verdikt soudce Sullivana z minulého týdne nechává americké vládě jen málo nástrojů, jak zastavit migrační vlnu na americko-mexické hranici. Podle stanice NPR vyvolala zpráva o Sullivanově kroku velmi optimistické reakce mezi migranty v Mexiku.

Zdroj: ČTK

Kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli migrantům zrušit nelze, uvedl Rakušan

Aktuálně není kvůli migrantům možné zrušit kontroly na česko-slovenských hranicích, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), čekací doby dopravců by se ale mohly zkrátit. Ministr to uvedl v pondělí v souvislosti s noční blokádou jednoho z hraničních přechodů slovenskými autodopravci.

"Já si skutečně při těchto číslech, která stále máme, neumím představit, že by teď rychle Česká republika řekla, že ty kontroly na hranicích končí," uvedl Rakušan. Česká policie od znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zajistila v celé zemi 8840 lidí při nelegální migraci a 91 převaděčů. Podmínky pro vstup do Česka nesplnilo 1587 lidí, na Slovensko policie vrátila 2841 lidí.

"Hledejme teď způsoby, jak ulehčit dopravcům, jak ulehčit a zjednodušit čekací doby," řekl Rakušan. "Snažíme se budovat další odbavovací pruhy na hranicích i pro dopravce jako takové," dodal.

Zdroj: ČTK

Rakousko prodlouží o 15 dní kontroly na hranicích se Slovenskem

Rakouská vláda prodlouží o 15 dní kontroly na hranicích se Slovenskem, které zavedla koncem září kvůli nárůstu nelegální migrace. Podle agentury APA o tom dnes informovalo ministerstvo vnitra ve Vídni. Původně měly kontroly na rakousko-slovenské hranici skončit dnes. Česko již ve čtvrtek oznámilo, že kontroly prodlouží až do 12. prosince.

Při kontrolách na hranicích se Slovenskem, které rakouská policie zahájila 29. září, bylo podle údajů ministerstva vnitra dosud zadrženo 12 převaděčů. V celém Rakousku je to letos již více než 500. Rakousko, Česko a Slovensko hraniční kontroly vzájemně koordinují.

Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem o 45 dní, schválila vláda

Česko prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 45 dnů. Po jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Původně měly kontroly platit do pátku, nyní vláda schválila jejich trvání do 12. listopadu.

Kontroly kvůli přílivu hlavně syrských běženců zavedlo Česko na hranicích se Slovenskem na konci září. Bez souhlasu EU je může Česko zavést maximálně na dva měsíce. Pro případné prodloužení po 28. listopadu by byl nutný souhlas Evropské komise. Vláda také schválila nařízení, podle kterého bude stovkám policistů na hranicích pomáhat až 80 vojáků a 60 celníků.

Zdroj: ČTK

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat do 28. října, počet migrantů klesá

Česko prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní, schválila vláda. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně, oznámil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl. Zmínil hlavně počty zadržených převaděčů. Dodal, že od neděle nastoupí k ostraze hranic se Slovenskem i 80 vojáků. Mají posílit policisty a celníky.

Během doby, po kterou budou zavedeny kontroly, počítá Rakušan s cestou na západní Balkán, kudy utečenci nejčastěji do střední Evropy míří, jednáním se Slovenskem o aktualizaci dohody o policejní spolupráci i s vyvíjením tlaku na Turecko.

Podle dosavadních údajů policisté od počátku kontrol prověřili přes 145 tisíc lidí, odhalili zhruba 1450 migrantů a zajistili 39 převaděčů. Na Slovensko vrátili zhruba 450 migrantů a podmínky pro vstup do Česka podle nich nesplnilo přes 500 lidí.

Zdroj: ČTK

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK

Ministr Rakušan chce měnit režim na hranicích postupně

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nechce změnit režim na česko-slovenských hranicích skokově. Na středečním zasedání vlády navrhne, aby po dalších deset dnů na kontrolách zůstali jen policisté, ze služby budou staženi vojáci a celníci. Rakušan to dnes řekl novinářům při návštěvě policejního prezidia.

Vláda rozhodla kvůli rostoucí migraci zejména Syřanů, kteří využívají Česko jako tranzitní zemi, o dočasném obnovení kontrol na hranici se Slovenskem loni 26. září. Policisté a celníci se na 27 bývalých česko-slovenských hraničních přechodech i takzvané zelené hranici na pomezí obou států objevili o tři dny později. Původně na deset dní, později ale kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) kontroly opakovaně prodloužil. Poslední zhruba měsíc, od 21. prosince, je režim mírnější a kontroly jsou už jen namátkové.

Zdroj: ČTK
Pokračovat