povstalci

Povstalci v etiopském státě Tigraj vraždili ve vesnici, tvrdí úřady. Měli zabít nejméně 120 civilistů

Povstalečtí bojovníci ze severoetiopského státu Tigraj ve vesnici v přilehlém etiopském regionu Amharsko začátkem měsíce zabili 120 civilistů. S odkazem na tamní úřady o tom napsala agentura Reuters. Tigrajští rebelové informaci popřeli na twitteru.

Vraždili 1. a 2. září ve vesnici, která leží asi deset kilometrů od města Dabat, uvedli představitel Dabatu Sunet Wubalem a mluvčí nedalekého města Gondar Čalaču Dagnu.

Mluvčí tigrajských bojovníků na žádost o komentář okamžitě nereagoval. Od chvíle, kdy se tigrajské síly zmocnily částí Amharska, jde přitom o první zprávy, že tam hromadně zabíjely civilisty. Před postupujícími tigrajskými rebely ze svých domovů v regionu uprchly desetitisíce lidí.

"Zatím jsme našli 120 těl. Všichni byli nevinní farmáři. Domníváme se však, že toto číslo může být vyšší. Další se pohřešují," řekl Reuters místní správce Sunet.

Zdroj: ČTK

Při bojích bojích o město Maríb v Jemenu zemřelo nejméně 65 lidí

Při bojích mezi šíitskými povstalci a vládními jednotkami v Jemenu zemřelo za posledních 48 hodin nejméně 65 lidí. Informovala o tom v neděli agentura AFP. Střety se zintenzivnily zejména v okolí města Maríb, střediska stejnojmenné provincie, která je posledním útočištěm vládních sil v severním Jemenu.

Oblast Maríbu se povstalci snaží dobýt od začátku února. Nyní jsou bojovníci povstaleckých Húsíů asi šest kilometrů od Maríbu, ačkoli vládní jednotky podporuje koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Dobytí Maríbu by bylo pro vládu citelnou ztrátou, protože město je pokládáno za poslední obrannou linii jemenských nalezišť ropy a plynu, která má stále v rukou vláda. Jedná se navíc o jedno z mála měst, které mají na severu země pod kontrolou vládní jednotky. Zbytek severu je v rukou povstalců.

Podle AFP za poslední dva dny zemřely nejméně čtyři desítky povstalců a 26 příslušníků vládních jednotek.

Konflikt v Jemenu začal v roce 2014. Ve válce proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vládní vojska prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž pomáhá arabská koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Během několika let bojů zahynulo přes 100 000 lidí a podle OSN konflikt způsobil nejhorší humanitární krizi na světě.

Zdroj: ČTK

Město Mekele na severu Etiopie pod leteckým bombardováním

Město Mekele, které je správním střediskem státu Tigraj na severu Etiopie, čelilo od sobotního rána těžkému bombardování etiopskými vládními jednotkami, uvádějí tiskové agentury s odvoláním na představitele tigrajské opozice a humanitární organizace.

Etiopská vláda již v pátek oznámila, že se chystá město dobýt v nejbližších dnech. Představitel OSN v regionu upozornil, že Súdán, kam již uteklo na 43.000 Etiopanů, bude potřebovat finanční pomoc, píše agentura AFP.

Pokračovat