střelba

Střelbu v bowlingovém centru v americkém státě Illinois nepřežili tři lidé

Při sobotní střelbě v bowlingovém centru ve městě Rockford, asi 130 kilometrů severozápadně od Chicaga ve státě Illinois, zemřeli tři lidé a další tři utrpěli zranění. Policie přímo na místě činu zatkla 37letého muže, prokuratura už ho stíhá. Vyšetřovatelé již dříve uvedli, že si pachatel zřejmě vybral svoje oběti nahodile.

Šéf místní policie uvedl, že zemřelí byli muži věku 73, 65 a 69 let. Mezi raněnými je 14letý chlapec, který byl zasažen do obličeje a záchranáři jej převezli helikoptérou do nemocnice. Dívku ve věku 16 let zasáhl útočník do ramene a další 62letý muž utrpěl několik střelných zranění a je stále v kritickém stavu. 

Zdroj: ČTK

Policie zastřelila střelce u newyorské katedrály

Newyorská policie zastřelila na schodech newyorské katedrály svatého Jana těsně před 16:00 místního času muže, který začal střílet ze dvou pistolí po nedělním vánočním koncertu pěveckého sboru. Podle policie nebyl kromě střelce nikdo další zraněn, uvedla agentura AP. Podle ní nebylo jasné, zda podezřelý střílel po lidech, anebo do vzduchu. Policisté, kteří byli na místě, aby zajistili bezpečnost akce, se rychle přemístili a střelce zasáhli.

Policie zatím neuvedla možný motiv, ani totožnost střelce, který podlehl střelnému zranění hlavy. Člen městské rady Mark Levine na Twitteru uvedl, že na místě bylo asi 400 lidí.

Zdroj: ČTK

Při protestech v Denveru byl zastřelen člověk, podezřelý je člen ochranky televizního štábu

Jeden člověk byl zastřelen při sobotních souběžných demonstracích krajně levicových a krajně pravicových skupin v americkém Denveru. Podle agentury Reuters policie zatkla údajného pachatele, člena soukromé ochranky televizního štábu. Šéf vyšetřovatelů Joe Montoya uvedl, že jak oběť, tak pravděpodobný pachatel byli běloši.

V Denveru se konala v sobotu akce Patriot Rally, na níž se podílely krajně pravicové skupiny, a souběžně s ní vyšli do ulic protestovat proti pravici také levicové skupiny na akci s názvem BLM-Antifa Soup Drive. Střílelo se poblíž denverského muzea umění, okolnosti a motiv činu ale nejsou jasné.

Místní televizní stanice KUSA-TV potvrdila, že policie zatkla člena jí najaté ochranky. "V KUSA je v posledních měsících běžnou praxí, že si najímá během protestů soukromou ochranku, která doprovází zaměstnance," uvedla stanice.

Zdroj: ČTK

Policie obvinila muže, který na Karvinsku střílel samopalem z okna, z pokusu o vraždu

V souvislosti se středeční střelbou v Dolní Lutyni na Karvinsku policie obvinila čtyřiašedesátiletého muže z pokusu o vraždu a násilí proti úřední osobě. Po slovním konfliktu podle ní střílel samopalem z okna prvního patra rodinného domu po sedmadvacetiletém muži. Když se jej na útěku snažili policisté zastavit, najížděl na ně autem. Při domovní prohlídce policisté u obviněného našli další zbraně, mimo jiné dalších šest samopalů. Informovalao tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Neznámí pachatelé postřelili na předměstí Paříže dva policisty, z nichž jeden je ve vážném stavu

Neznámí pachatelé zaútočili v noci na čtvrtek na předměstí Paříže na dva policisty a vážně je zranili. Na twitteru o tom informoval francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Prokuratura zahájila stíhání trojice neznámých mužů kvůli pokusu o vraždu. Starosta místní části Herblay Philippe Rouleau uvedl, že policisté byli v civilu a útočníci zřejmě nevěděli, že jde o členy bezpečnostních složek.

Ministr Darmanin na twitteru vyjádřil "naprostou podporu dvěma policistům, kteří byli v noci násilně napadeni během služby v (departementu) Val d'Oise". Slíbil, že udělá vše pro to, aby pachatelé byli dopadeni.

Policisty neznámí útočníci napadli na pařížském předměstí Herblay, v průmyslové zóně mimo obydlenou oblast. Vzali jim služební zbraně, kterými na ně pak stříleli. Jeden z policistů, který mimo jiné utrpěl i frakturu lebky, je ve vážném stavu.

Přesné okolnosti ani motiv činu zatím nejsou jasné. Agentura AFP však s odvoláním na zdroje uvnitř policejních složek uvedla, že útočníci nejspíše policisty pokládali za členy romského gangu. Premiér Jean Castex útok odsoudil a řekl, že šlo o čin "zbabělých jedinců" a že útok na policisty je i "útokem na republiku".

Zdroj: ČTK

Policisté po střelbě v Lutyni zadrželi dva lidi, jednoho zranili

Dva lidi zadržela policie v souvislosti se středeční večerní střelbou v Dolní Lutyni na Karvinsku. Při zatýkání policisté použili služební zbraň. Čtyřiašedesátiletého muže zranili. Sousedé líčí incident jako přestřelku. Policisté zadrželi další zbraně a ohledávají místo činu.

"Ve večerních hodinách došlo v Dolní Lutyni na Karvinsku ke konfliktu několika osob, při kterém z dosud nezjištěných příčin došlo ke střelbě. Do pátrání po podezřelých byly nasazeny všechny složky Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje včetně zásahové jednotky, speciální pořádkové jednotky, policejních psovodů," řekla řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Zdroj: ČTK

Při střelbě na večírku zemřeli v USA dva mladí lidé, dalších 14 je zraněných

Dva mladí lidé zemřeli a 14 dalších bylo zraněno při střelbě na soukromém venkovním večírku ve městě Rochester ve státě New York. Novinářům to řekl prozatímní policejní šéf Mark Simmons. Policie zatím nikoho nezadržela a neví, zda střelců bylo více. Při střelbě zemřel muž a žena ve věku 18 a 22 let. Zranění byli převezeni do nemocnic, žádný z nich nebyl v ohrožení života, dodal Simmons.

Informace o střelbě přicházejí krátce poté, co se místní policejní oddělení dostalo pod palbu kritiky kvůli zásahu, po kterém v březnu zemřel 41letý černoch Daniel Prude. V reakci na to rezignoval místní policejní šéf.

Zatím to ale nevypadá, že střelba souvisela s březnovým úmrtím. Simmons uvedl, že policie reagovala na telefonáty o střelbě a na místě našla přibližně 100 lidí, kteří se snažili z místa utéct. Před telefonáty policie o večírku nevěděla, uvedla agentura AP. Policie se o střelbě dozvěděla kolem 00:30 místního času (06:30 SELČ).

"Jde o další tragédii, kdy jednotlivci pořádají tyto nezákonné, neschválené domácí večírky v domech, které nejsou bezpečné především kvůli covidu, kvůli těm podmínkám. A když se přidá alkohol a násilí, je z toho recept na katastrofu," prohlásil Simmons.

Zdroj: ČTK

Postřelený černoch Blake měl v autě nůž, ukázalo vyšetřování

Černoch Jacob Blake, kterého před několika dny postřelil policista během zásahu, měl na podlaze ve svém autě nůž. Ve středu to uvedli vyšetřovatelé ve Wisconsinu, kde se tento případ stal. Žádné další zbraně Blake neměl.

Wisconsinský ministr spravedlnosti Josh Kaul podle agentury Reuters také uvedl, že sám Blake vyšetřovatelům vypověděl, že během nedělního zásahu nůž měl.

Incident ve městě Kenosha vyvolal protesty proti policejní brutalitě. Strážci zákona zasahovali u domácí hádky. Jeden z nich, Rusten Shesky, Blakea sedmkrát střelil do zad poté, co se ho s kolegy neúspěšně snažil zatknout a zpacifikovat paralyzérem. Mladému muži způsobil zranění, kvůli kterému je podle svých blízkých od pasu dolů ochrnutý a možná už nikdy nebude chodit. Svědky policejního zásahu byly tři Blakeovy malé děti. Podle Kaula ze zbraně střílel jediný policista.

Střelba po demonstraci v Kenoshe si v noci z úterka na středu vyžádala dva mrtvé a jednoho zraněného. Vypukla po eskalaci napětí mezi protestujícími a skupinou ozbrojených civilistů. Americký prezident Donald Trump v reakci na to do města poslal tisícovku příslušníků Národních gard a přes dvě stovky členů federálních bezpečnostních složek.

Zdroj: ČTK

Střelba v ostravské nemocnici byla rozšířenou sebevraždou, policie případ odložila

Střelba v budově polikliniky ostravské fakultní nemocnice byla podle výsledků vyšetřování rozšířenou sebevraždou. Dvaačtyřicetiletý střelec útočil s představou, že je nevyléčitelně nemocný a lékaři mu nechtějí pomoci. Rozhodl se zabít a nechtěl v tom být sám, řekl ve středu novinářům v Ostravě dozorující státní zástupce David Bartoš.

Policie v těchto dnech případ odložila, protože pachatel je mrtvý. Muž zabil loni v prosinci v nemocnici sedm lidí a další zranil. Pak zastřelil sebe.

Zdroj: ČTK
Pokračovat