střelba

Při střelbě v Rožnově byla použita legálně držená soukromá zbraň, ne služební

Při střelbě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku byla použita legálně držená soukromá zbraň, nešlo o služební zbraň. Ve čtvrtek to řekla mluvčí krajské policie Simona Kyšnerová. Policie ve středu zasahovala v rodinném domě, kde zemřeli při násilném trestném činu čtyři lidé, dva dospělí a dvě malé děti. Podle policie devětačtyřicetiletý muž zastřelil svou pětatřicetiletou družku a své dvě děti. Poté zbraň obrátil proti sobě. Muž pracoval jako strážník, žena byla policistka. Policie případ předběžně kvalifikovala jako trojnásobnou vraždu.

Kyšnerová ve středu potvrdila, že byla použita střelná zbraň. Neštěstí se stalo v klidné lokalitě s rodinnými domy. Čin byl policii nahlášen ve středu kolem 10:00. Oznámili ho rodinní příslušníci, kteří našli těla. Děti, děvčátka, byly v předškolním věku čtyři a šest let.

Příslušníci mírových sil OSN zastřelili dva lidi na hranici Konga a Ugandy

Nejméně dva lidé v neděli zemřeli poté, co příslušníci mírových sil OSN začali střílet na hraničním přechodu Kasindi mezi Kongem a Ugandou. Důvod střelby zatím není jasný, takzvané modré přilby se vracely na základnu. K incidentu došlo na východě Konga, kde lidé již několik dní protestují proti mírové misi MONUSCO, protože podle nich nedokáže chránit obyvatelstvo v oblastech, kde působí místní milice.

Bintou Keitaová, zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN v Kongu, je "tímto závažným incidentem hluboce šokována a zděšena". Muži, kteří stříleli, již byly zadrženi a čeká je vyšetřování. Úřad Keitaové se spojil se zeměmi, odkud tito vojáci pocházejí, a chce urychleně zahájit soudní řízení. Žádá exemplární tresty. Keitaová neuvedla, odkud vojáci pocházejí.

Střelba má dvě oběti a 14 raněných, uvedla AFP s odkazem na svůj místní zdroj.

Lidé v Kongu demonstrují za odchod mise OSN již od minulého týdne. Během násilných protestů už zemřelo nejméně 19 lidí, včetně tří příslušníků mise OSN.

Zdroj: ČTK

Střelba v kanadském městě Langley si vyžádala tři mrtvé včetně útočníka

Tři lidé včetně podezřelého v pondělí zahynuli při střelbě na několika místech ve městě Langley v kanadské provincii Britská Kolumbie. Další dva lidé byli zraněni. S odkazem na policii o tom informuje agentura Reuters.

Policie informovala o několika střelbách v centru města Langley, které se nachází zhruba 48 kilometrů jihovýchodně od Vancouveru, a o jednom incidentu v nedaleké oblasti. Na mobily obyvatel vyslala výstrahu kolem 06:30 místního času, v níž je vyzvala, aby se k místům nepřibližovali. Podezřelého popsala jako bělocha v maskáčovém tričku a montérkách. Seržantka Rebecca Parslowová podle kanadské stanice CBC uvedla, že oběti byli bezdomovci a podle policie šlo o cílený útok.

"Aktivně vyšetřujeme sérii střeleb, při kterých zahynuli dva lidé. Jeden člověk je v kritickém stavu a další byl vážně zraněn," uvedl podle Reuters policejní superintendant Ghalib Bhayani . "V tuto chvíli neznáme motiv tohoto smrtícího incidentu ani to, zda mezi zemřelým podezřelým a oběťmi existoval nějaký vztah," doplnil.

Očitý svědek agentuře Reuters řekl, že viděl v příkopu poblíž jednoho z míst střelby dvě černá vozidla, podobná těm, která používají policejní zásahové týmy. Jedno vozidlo mělo v čelním skle otvory po výstřelech. Později policie oznámila, že podezřelého zastřelila při zásahu. Dříve přitom uvedla, že ho zadržela.

Zdroj: ČTK

Na letišti v Texasu policie postřelila ženu, která začala střílet

Sedmatřicetiletá žena v pondělí na letišti Love Field v texaském Dallasu několikrát vystřelila, než ji postřelil zasahující policista. Kromě podezřelé nebyl nikdo zraněn. Policie uvedla, že žena zřejmě střílela na strop, podrobnosti o možném motivu však nesdělila, informovala agentura AP.

Žena přijela na letiště, vešla do letištní haly a zamířila na toalety, řekl novinářům šéf dallaské policie Eddie Garcia. Z toalet podle něj vyšla v mikině s kapucí a dalším oblečení, do kterého se převlékla. Následně vytáhla zbraň a několikrát vystřelila, patrně do stropu.

"V tuto chvíli nevíme, kam přesně mířila," uvedl Garcia. Ženu podle něj postřelil do nohou policista, který byl poblíž. Zadrženou pak převezli do nemocnice.

"Kromě podezřelé nebyly při této události zraněny žádné další osoby," řekl Garcia. Ženino jméno nesdělil a o jejím motivu nechtěl spekulovat, píše AP.

Zdroj: ČTK

Po střelbě v nákupním centru v Indianě zůstali čtyři mrtví, včetně střelce

V nákupním centru ve městě Greenwood v americkém státě Indiana v neděli zahynuli čtyři lidé, když tam začal střílet 20letý muž vyzbrojený dvěma puškami. Uvedla to místní policie, podle níž mladík zabil tři lidi a další dva zranil. Následně jej zastřelil legálně drženou střelnou zbraní 22letý civilista. O možném motivu útočníka strážci zákona neinformovali.

Za agresora označil šéf místní policie James Ison jistého Jonathana Sapirmana, který údajně žil v Greenwoodu. Do nákupního centra si podle něj přinesl pistoli a dvě dlouhé pušky, střílel ovšem pouze z jedné z nich. Přinesl si také několik zásobníků a celkem více než 100 nábojů, řekl Ison. Střílet prý nepřestal, dokud jej nezastřelil "kolemjdoucí" vyzbrojený pistolí.

Policie byla do obchodního centra Greenwood Park Mall přivolána krátce před 18:00 místního času (půlnoc SELČ). Výstřely byly hlášeny z prostoru pro stravování, uvedl zástupce policie Chris Bailey na nočním tiskovém brífinku. Policie při něm oznámila, že v oblasti nepřetrvává nebezpečí.

"Jsme znechuceni tím, že se událo další neštěstí tohoto druhu v naší zemi," řekl Bailey. Vysvětlení útoku policie nenabídla ani při pondělním brífinku, podle agentury Reuters ovšem informovala, že pachatel měl záznam o problému se zákonem ještě z doby, než dosáhl plnoletosti. Ison také uvedl, že Sapirman poslední dva roky často cvičil na střelnici.

Zdroj: ČTK

Velitele školní policie v texaském Uvalde, který po útoku na škole čelí kritice, postavili mimo službu

Policejní velitel školního obvodu v texaském Uvalde Pete Arredondo byl ve středu až do odvolání postaven mimo službu. Důvodem je pokračující vyšetřování střelby na základní škole v Uvalde, při které zemřelo na konci května 19 dětí a dvě učitelky. Informovala o tom agentura AP. Arredondo čelí kritice, že váhal s vydáním rozkazu zasáhnout proti střelci a čekal přes hodinu na příjezd dalších policistů.

Incident je předmětem několika vyšetřování, ale není jasné, kdy budou k dispozici jejich výsledky, uvedl ve středu školní inspektor okresu Uvalde Dal Harrell. Vzhledem k "přetrvávajícím nejasnostem" se rozhodl s okamžitou platností poslat Arredonda na dovolenou, uvedl podle agentury DPA v prohlášení.

Mluvčí školského obvodu Uvalde Anne Marie Espinozová odmítla sdělit, zda bude Arredondo během dovolené nadále pobírat plat. Podle Harrella převezme Arredondovy povinnosti jiný policista.

Dne 24. května zabil 18letý střelec celkem 21 lidí, střílel na děti a učitele z útočné pušky ve dvou propojených třídách. Teprve asi 75 minut po zahájení střelby vstoupili do místnosti záchranáři a pachatele zabili. Policie byla ostře kritizována za váhavost při zásahu.

Zdroj: ČTK

Nejméně tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Smithsburg v americkém státě Maryland, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na policii.

Zdroj: ČTK

Kvůli střelbě v třinecké nemocnici policie obvinila dva muže, hrozí jim až osm let vězení

Kvůli středeční střelbě v třinecké nemocnici ve čtvrtek policie obvinila dva muže ve věku 44 a 46 let. Mladšímu z nich hrozí za vydírání a výtržnictví až osm let vězení, zároveň byl podán návrh na jeho vzetí do vazby. Starší muž se podle kriminalistů dopustil nebezpečného vyhrožování a výtržnictví, hrozí mu až tři roky vězení. Vyšetřován je na svobodě. Na policejním webu o tom informovala mluvčí Pavla Jiroušková.

Incident se stal v noci na středu. Záchranáři nejprve zhruba ve 2:00 přivezli do areálu nemocnice staršího z mužů k ošetření. Lékařskou pomoc ale odmítal, podle policie vyhrožoval zasahujícím zdravotníkům fyzickým napadením a zastřelením, nereagoval na výzvy k opuštění areálu. "Měl začít kopat, bouchat do dveří vedoucích k chirurgické ambulanci a po opakované výzvě hlídače jej měl fyzicky napadnout. Byl ostrahou zpacifikován a po chvíli puštěn," uvedla mluvčí.

Mladší muž měl také slovní a fyzický konflikt s ostrahou nemocnice. Poté odjel domů, kde si vzal dvě legálně držené zbraně a vrátil se zpět. U vrátnice údajně hrozil pracovníkům ostrahy samonabíjecí puškou a chtěl po nich, aby si lehli. "Když neuposlechli, tak ze zbraně vystřelil do země. Na pracovnici vrátnice měl zakřičet, aby mu otevřela vjezdovou závoru. Žena z důvodu obavy o svůj život tak učinila," sdělila mluvčí. Muž pak vjel do areálu nemocnice, kde hledal svého známého, který ale už byl pryč.

Krátce po incidentu policie oba muže zadržela u jednoho z nich doma, uvedla dnes Jiroušková. Ve středu po zadržení policie informovala, že zadržení jsou podnapilí. Při domovních prohlídkách policisté našli u jednoho z mužů pět zbraní a 1500 nábojů. "Zajištěné zbraně a střelivo budou zaslány k odbornému zkoumání," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK

Policie vyšetřuje ranní střelbu v třinecké nemocnici, nikdo nebyl zraněn

V areálu třinecké nemocnice se ve středu ráno střílelo. Řekla to mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Po konfliktu střelce s ostrahou zdravotnického zařízení zazněl jeden výstřel. Policie uvedla, že nikdo nebyl zraněn. V souvislosti se střelbou policisté zadrželi dva muže, podezřívá je z vydírání, za což jim hrozí až osmileté vězení. U jednoho z nich zajistili samonabíjecí pušku. Podle vedení nemocnice střelba chod zařízení nijak neovlivnila.

"Dnes v brzkých ranních hodinách došlo v areálu nemocnice v Třinci k výstřelu, ke zranění osob nedošlo. V této souvislosti policisté speciální pořádkové jednotky zadrželi dvě osoby," uvedla Jiroušková. Oba zadržení jsou podle ní podnapilí. "Budeme s nimi pracovat, jakmile to okolnosti dovolí. K výstřelu došlo po slovním a fyzickém konfliktu mezi ostrahou objektu a jedním ze zadržených mužů," doplnila.

Policie potvrdila, že střílel jeden ze zadržených mužů. "Zajistili jsme zbraň, kterou měl mít podezřelý na místě události. Jedná se o legálně drženou samonabíjecí pušku," řekla mluvčí. Kriminalisté začali případ vyšetřovat kvůli podezření ze spáchání trestného činu vydírání. Podezřelí jsou nyní oba muži. Hrozí jim až osmiletý pobyt ve vězení.

Zdroj: ČTK

Dominikánského ministra životního prostředí zastřelil neznámý útočník

V Dominikánské republice byl v pondělí zastřelen tamní ministr životního prostředí a přírodních zdrojů. S odvoláním na prezidentský úřad o tom informovaly agentury AP a Reuters. Orlando Jorge Mera byl zabit přímo ve svém úřadě, uvedla AP. Policie zadržela podezřelého ze střelby, úřady jej identifikovaly jako Miguela Cruze. Jeho motiv zatím není znám, podle prezidentské kanceláře byl dávným přítelem ministra.

Pracovníci resortu životního prostředí a přírodních zdrojů novinářům řekli, že v budově slyšeli nejméně sedm výstřelů. Krátce poté na místo dorazily policejní jednotky. "Jeho smrt je tragédie," řekl novinářům ministrův vládní kolega Bartolomé Pujals. "My Dominikánci se musíme spojit a dosáhnout míru a mírového soužití. Už žádné násilí," dodal.

Zastřelený ministr pocházel z vlivné politické rodiny, poznamenala AP. Orlando Jorge Mera byl synem bývalého prezidenta Salvadora Jorgeho Blancy, který byl v úřadu v letech 2002 až 2006. Jeho sestra působí v administrativě současné hlavy státu a syn je poslancem, píše AP.

Zdroj: ČTK

Útočník v nemocnici v americkém městě Tulsa zastřelil čtyři lidi, pak obrátil zbraň proti sobě

Neznámý útočník vyzbrojený puškou a pistolí ve středu zabil čtyři lidi a další zranil, když začal střílet v budově patřící do areálu nemocnice v americkém městě Tulsa. S odvoláním na místní policii o tom informují zahraniční zpravodajské agentury. Podle policie zůstal po útoku i pátý mrtvý, považovaný za střelce. Muž, jehož věk vyšetřovatelé odhadli na 35 až 40 let, se patrně zastřelil.

Incident zasáhl nemocnici Saint Francis Hospital na jihovýchodě druhého největšího města státu Oklahoma. Budova v níž se střílelo, je podle agentury AP určená pro různé formy neakutní péče. Policie nejdříve dostala zprávu, že ve druhém patře se pohybuje ozbrojený muž, načež "se to změnilo v situaci s aktivním střelcem", řekl médiím policejní velitel Richard Meulenberg. Jiný policejní lídr Eric Dalgliesh následně sdělil, že policisté se dostali do kontaktu se střelcem jen několik minut po volání na tísňovou linku.

V podvečer místního času byly na místě činu desítky policejních vozů, areál nemocnice byl uzavřen a policie u něj omezila provoz. "Policisté momentálně prochází všechny pokoje v budově a pátrají po dodatečných hrozbách," popisoval zásah Meulenberg. Podle lokálního listu Tulsa World označil dění na místě za "katastrofickou scénu".

Zdroj: ČTK
Pokračovat