střelba

Biden představil soubor opatření ke kontrole střelných zbraní v USA

Americký prezident Joe Biden a ministr spravedlnosti Merrick Garland dnes představili soubor opatření zaměřených na potírání násilí páchaného střelnými zbraněmi. Podle Bílého domu jde o první krok k zastavení případů hromadné střelby a krveprolévání v ulicích či k omezení sebevražd. Násilí páchané střelnými zbraněmi v USA Biden označil za epidemii, jež musí skončit, informovala agentura Reuters.

Nová opatření obsahují plány, na jejichž základě by ministerstvo spravedlnosti mělo zakročit proti zbraním, které se dají sestavit doma z dílů. Zároveň by stabilizační nástavce, které v praxi mění pistole na pušky, měly nově podléhat registraci podle zákona o střelných zbraních.

Biden uvedl, že požádá Úřad pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny (ATF), aby každoročně vypracoval zprávu o obchodování se zbraněmi v USA. Zároveň chce šéf Bílého domu jednotlivým státům usnadnit zavedení zákonů, které umožní označovat rizikové držitele zbraní.

V projevu v Růžové zahradě Bílého domu prezident násilí spojené se střelnými zbraněmi označil za veřejnou zdravotní krizi. Mezi diváky byli pozůstalí obětí střelby. Prezident poukázal na další hromadnou střelbu, která se tento týden odehrála v Jižní Karolíně. "Toto je epidemie, proboha, a musí se zastavit," řekl.

Zdroj: ČTK

Při střelbě v americkém městě Virginia Beach zemřeli dva lidé, osm jich bylo postřeleno

Dva lidé zemřeli a několik dalších bylo zraněno při pravděpodobně několika incidentech v americkém městě Virginia Beach. Agentura AP hovoří o nejméně osmi zraněných při střelbě. Šéf místní policie Paul Neudigate popsal noc z pátku na sobotu ve čtyřsettisícovém městě na pobřeží Atlantiku jako "chaotickou". Okolnosti se zjišťují.

Osm lidí bylo v pátek v noci postřeleno během pravděpodobně jednoho incidentu, píše list The New York Times. Zatímco policisté reagovali na tento případ, ozvala se střelba na jiném místě a policista tam zastřelil jednoho člověka, který později zemřel, řekl novinářům Neudigate.

Druhý člověk byl smrtelně postřelen při dalším incidentu, který podle policejního šéfa zřejmě nesouvisel s předchozími dvěma případy. V nemocnici rovněž skončil policista, kterého během vyšetřování porazil automobil.

Zdroj: ČTK

Barmská policie rozehnala střelbou demonstraci proti převratu, nejméně dva lidé zemřeli

Policie v barmském městě Mandalaj v sobotu rozehnala střelbou demonstraci proti vojenskému převratu. Nejméně dva lidé přitom zemřeli a několik dalších bylo vážně zraněno, informovala s odvoláním na místní média a zdravotníky agentura Reuters. Policie střílela do stávkujících dělníků v loděnicích ve druhém největším městě Mandalaj, použila proti nim i slzný plyn.

Téměř tři týdny trvající protesty nejeví známky slábnutí. Armáda 1. února svrhla vládu vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi.

Zdroj: ČTK

Za schvalování útoku v mešitách na Novém Zélandě potvrdil soud v Plzni podmínku

Michalu Trykarovi z Rokycan, který v komentáři na internetu v roce 2019 veřejně vychvaloval pachatele teroristického útoku na mešity v novozélandském městě Christchurch, uložil dnes Krajský soud v Plzni třicetiměsíční podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Zároveň musí obžalovaný muž zaplatit 20 000 korun jako peněžitou pomoc obětem trestné činnosti. Na vině a trestu se Trykar dohodl se státním zástupcem, soud dnes ve veřejném zasedání dohodu schválil. Verdikt je pravomocný.

Podle spisu šestačtyřicetiletý Trykar v březnu 2019 zveřejnil na sociální síti Facebook v diskuzi pod článkem o teroristickém útoku na Novém Zélandu komentář, v němž veřejně vychvaloval pachatele. "Fandim takovým vlastencům a hrdinům co umí i konat a nejen kecat," napsal podle verdiktu soudu s chybami Trykar. K jednání se přiznal a 20 000 korun již zaplatil.

Zdroj: ČTK

Střelba na klinice v Minnesotě má první oběť na životě, útočníkem byl nespokojený pacient

Úterní střelba na klinice v americkém státě Minnesota má první oběť na životě. Zraněním podlehl jeden z pěti postřelených, informovala v noci na středu agentura AP. Útočníkem byl podle úřadů 67letý bývalý pacient nespokojený ze zdravotní péčí, které se mu dostávalo.

Muž spustil střelbu v úterý kolem 11:00 místního času (17:00 SEČ) na klinice Allina v Buffalu, asi 55 kilometrů severozápadně od Minneapolisu. Zranil pět lidí, z toho jednoho smrtelně. Pyrotechnici zkoumali také podezřelé výbušné zařízení, které zůstalo na místě činu, a další, které se našlo v motelu, v němž útočník pobýval.

Úřady střelce identifikovaly jako Gregoryho Paula Ulricha a označily jako nespokojeného bývalého pacienta, kterého dobře znaly. Muž byl zatčen a dán do vazby.

Zdroj: ČTK

Střelbu v bowlingovém centru v americkém státě Illinois nepřežili tři lidé

Při sobotní střelbě v bowlingovém centru ve městě Rockford, asi 130 kilometrů severozápadně od Chicaga ve státě Illinois, zemřeli tři lidé a další tři utrpěli zranění. Policie přímo na místě činu zatkla 37letého muže, prokuratura už ho stíhá. Vyšetřovatelé již dříve uvedli, že si pachatel zřejmě vybral svoje oběti nahodile.

Šéf místní policie uvedl, že zemřelí byli muži věku 73, 65 a 69 let. Mezi raněnými je 14letý chlapec, který byl zasažen do obličeje a záchranáři jej převezli helikoptérou do nemocnice. Dívku ve věku 16 let zasáhl útočník do ramene a další 62letý muž utrpěl několik střelných zranění a je stále v kritickém stavu. 

Zdroj: ČTK

Policie zastřelila střelce u newyorské katedrály

Newyorská policie zastřelila na schodech newyorské katedrály svatého Jana těsně před 16:00 místního času muže, který začal střílet ze dvou pistolí po nedělním vánočním koncertu pěveckého sboru. Podle policie nebyl kromě střelce nikdo další zraněn, uvedla agentura AP. Podle ní nebylo jasné, zda podezřelý střílel po lidech, anebo do vzduchu. Policisté, kteří byli na místě, aby zajistili bezpečnost akce, se rychle přemístili a střelce zasáhli.

Policie zatím neuvedla možný motiv, ani totožnost střelce, který podlehl střelnému zranění hlavy. Člen městské rady Mark Levine na Twitteru uvedl, že na místě bylo asi 400 lidí.

Zdroj: ČTK

Při protestech v Denveru byl zastřelen člověk, podezřelý je člen ochranky televizního štábu

Jeden člověk byl zastřelen při sobotních souběžných demonstracích krajně levicových a krajně pravicových skupin v americkém Denveru. Podle agentury Reuters policie zatkla údajného pachatele, člena soukromé ochranky televizního štábu. Šéf vyšetřovatelů Joe Montoya uvedl, že jak oběť, tak pravděpodobný pachatel byli běloši.

V Denveru se konala v sobotu akce Patriot Rally, na níž se podílely krajně pravicové skupiny, a souběžně s ní vyšli do ulic protestovat proti pravici také levicové skupiny na akci s názvem BLM-Antifa Soup Drive. Střílelo se poblíž denverského muzea umění, okolnosti a motiv činu ale nejsou jasné.

Místní televizní stanice KUSA-TV potvrdila, že policie zatkla člena jí najaté ochranky. "V KUSA je v posledních měsících běžnou praxí, že si najímá během protestů soukromou ochranku, která doprovází zaměstnance," uvedla stanice.

Zdroj: ČTK

Policie obvinila muže, který na Karvinsku střílel samopalem z okna, z pokusu o vraždu

V souvislosti se středeční střelbou v Dolní Lutyni na Karvinsku policie obvinila čtyřiašedesátiletého muže z pokusu o vraždu a násilí proti úřední osobě. Po slovním konfliktu podle ní střílel samopalem z okna prvního patra rodinného domu po sedmadvacetiletém muži. Když se jej na útěku snažili policisté zastavit, najížděl na ně autem. Při domovní prohlídce policisté u obviněného našli další zbraně, mimo jiné dalších šest samopalů. Informovalao tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Pokračovat